Heden tekende Koningin PKilhelmina acte van a ifstand Go ACTE VAN AFSTAND VLIEGEND FORT IN DE SCHELDE NEERGESTORT NATIONALE VLOOTREVUE OP HET IJ W eerberichtj Ex-president Renes overleden NG r Proclamatie van Koningin Juliana r Dr. Beel naar Indonesië v__ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prinses Wilhelmina spreekt Koningin Juliana spreekt Tragische uren m Frankrijk J Nieuwe E.C.A. toewij zingen voor Nederland Koningin tekende grondwetsherziening Communist maakt plaats voor K.V.P.-er Parachuten redden inzittenden i LAGEN Laatste officiële tocht van KonWilhelmina J Zijn tragische levensgang 70ste JAARGANG ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 No. 20715 Tussen al het feestgedruis, dat de laatste dagen weerklonk, bij al de dankbaarheid jegens koningin Wilhelmina, nu Prinses der Nederlanden geworden, kwam toch steeds een tikje wee moed °naar voren: de zekerheid dat al dit feestbetoon toch eigenlijk ook een afscheid gold, het afscheid van een grote Vorstin. Dit afscheid werd dan vandaag een feit en deze ietwat weemoedige plechtigheid vond plaats in de Mozeszaal van het Paleis op de Dam. ONTROEREND AFSCHEID; MAJESTUEUS WELKOM Gedelegeerde van het opperbestuur Auriol zoekt een kabinets formateur 9 millioen vf^or vliegtuigen en bevroren vlees Gistermiddag, enkele minuten over drie, is boven de mond van de Westerschelde, tussen Vlissingen en Ritthem, en Amerikaan se viermotorige bommenwerper B 29, een super Vliegend r or omlaag gestort en in het water verdwenen. De elf leden van de bemanning hadden tevoren met een parachute het vliegtuig verlaten. Het merendeel kwam in de Schelde terecht, doch de meesten konden ongedeerd worden gered. Slchts één was ernstig gewond. SÏIPERFORT VLIEGT ZONDER BEMANNING VLIEGTUIG VERMIST HET VERMISTE BELGISCHE VLIEGTUIG „DIE OUWE GOUDEN TIJD POSTPAKKETTEN VOOR DUITSLAND VERDWIJNT WESTELIJKE VIARK TE BERLIJN? De Kon. Familie aan boord van de „Piet Hein" hield Vrijdagmiddag op het buiten-lJ de vlootschouw van honderden schepen van alle soort, die daar in dubbele rij lagen opgesteld. BEZOEK AAN DE HEILIG-LAND- STICHTING MAANDAG LUIDEN DE KLOKKEN WEINIG WIND DRIEHONDERD DODEN BIJ TREINONGELUK KACZYNSKI WEER VRIJ GEEN SUMATRADEKBLAD VOOR SIGAREN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummei 9U95 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal 1.15 per maand, I 0.30 per week. Directeur: J. K UI J PERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. JULIANA is onze Konin Slechts een klein gezelschap was aanwezig bij het tekenen van de acte van abdicatie. Hunne Koninklijke Hoogheden prin ses Juliana en prins Bernhard verge zelden hun koninklijke moeder bij haar laatste officiële daad als regerend vorstin. Verder waren daar de voorzit ters der Eerste en Tweede Kamer, prof. mr. R. Kranenburg en mr. L. G. Kor- tenhorst, het gehele ministerie, de vice-president van de Raad van State, mr. F. Beelaerts van Blokland, de le den van de deputaties uit Indonesië, Suriname en de Antillen, de commissa ris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly en de directeur van het kabinet der Koningih, mej. mr. M. A. Teilegen, die allen de acte mede onder- tekenden. Het was kwart over elf toen het hoge gezelschap de Mozeszaal betrad Buiten klonk het geroezemoes van een ontzag lijke menigte, die zo dichtbij als moge- lijk was, de plechtigheid wilde meema- ken en de woorden van de beide Vorstin, nen. van het paleis-balcon gesproken, wilden horen. Nederlandse liederen weerklonken over de aloude Dam, het carillon liet 7iin klanken over de hoofden der vele tienduizenden weerklinken. Om half twaalf betraden dan ook de vorstelijke personen de zaal, waar de acte van afstand getekend zou worden. In het midden was een langwerpige tafel geplaatst. Aan de lange zijde namen Koningin Wilhelmina. Prinses Juliana en Prins Bernhard plaats. De Koningin sprak een enkel woord waarna mej. dr. M. A. Tellegen de acte van abdicatie voorlas. Deze is zeer fraai uitgevoerd op perkament (circa 70 x 50 c.m.) door de kunstenaar Van Tricht. De acte en de doos. die haar zal bevatten, werden gebonden door de Friese bindster El. Menalda. Bij de acte behoort een groot zegel (circa 15 c.m. middenlijn), dat aan de voorkant het rijkszegel van Koningin Wilhelmina toont (iedere ko ningin heeft een eigen zegel) en aan de achterzijde het rijkszegel. Op de seconde af, te half twaalf, te kende Koningin Wilhelmina de acte. Op het ogenblik, dat Koningin Wil helmina de pen van het papier nam. op dat moment was Juliana onze Koningin geworden. Twaalf slagen sloeg de klok van het Paleis; toen openden zich de deuren van het ba'lcon en met een ontzaglijk gejuich, dat de opgekropte gemoederen eindelijk lucht gaf, werden beide vorstelijke per- *onen ontvangen. Klaar en duidelijk klonken de woorden van prinses Wilhelmina over het weidse plein. Prinses Wilhelmina zegt daarna het V°,llk stel er prijs op u zelf mede te delen, dat ik zo juist mijn troonsafstand heb getekend, ten behoeve dochter, Koningin Juliana. Ik dank u allen voor het vertrouwen dat gij mij vijftig jaren lang gegeven hebt Ik dank u voor de toegenegenheid en de warmte, waarmede gij mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie ik uw toekomst te. gemoet onder de zorgende leiding van mijn innig geliefd kind God zij met u en de Koningin. Ik acht mij gelukkig met u allen te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin!" Een stormachtig gejuich steeg op na deze woorden en dan klonken de tonen van een spontaan ingezet Wilhelmus, op' nieuw gevolgd door een stormachtig ge juich. Dan spreekt Koningin Juliana haar eerste redevoering als regerend or tot haar volk: „Ik dank u, lieve Moeder, dat gij mu op deze wijze hebt ingeleid. Ik voel het als een groot leed dat we uw wijsheid en uw ervaring en bovena uzelf voortaan zullen moeten missen a - onze koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hieraan te moeten wennen, ik weet dat allen van harte hun beste wensep meegeven voor deze levensperiode, waarin ge als prinses Wilhelmina onder ons zult ver keren. Maar wij kunnen één ding voor doen: de ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, blijven nastreven en verwerke Ujken. Ik doe in het bijzonder een beroep op de jeugd, om te trachten zulk een toe komst voor ons allen te vormen, dat daarin de hoogste waarden in ere wor- den eehouden waarvoor zo velen van de besten hun lever hebben gegeven. Voorts doe ik voor mezelf een beroep op uw aller vertrouwen, datzelfde ver trouwen, waarmee gij mij in de vijf maanden, waarin ik als Regentes voor mijn moeder waarnam, tegemoet geko men zijt. Tezamen gaan wij moedig voorwaarts Leve het vaderland!" naar de gevoelvolle woorden van Konin gin Juliana, voor het eerst als Koningin tot haar volk gericht. De muziek zette het Wilhelmus in, wederom meegezongen door de reusach tige menigte. En daarna brak opnieuw een storm van geestdrift los. vaderlandse liederen weerkonken; Koningin en Prinses dank ten ontroerd voor al deze hulde van haar volk. het enthousiasme steeg tot toppunten, zoaL- we nog niet meegemaakt hadden, Frinses Wilhelmina trekt zich dan even terug en de kleine prinsesjes verschijnen op het balcon. Het publiek juicht maar en zingt en maakt zichzelf een nieuw lied: Oranje boven, weerklinkt het. Oranje boven, leve de Juliaan. Daarna zingt het dan Wij willen Holland houden" en ..Wij leven vrij, wij leven blij" en steeds juicht men weer. En op het balkon wordt men niet moe terug te wuiven en te danken. Eindelijk dan trekt de Koninklijke Familie zich in het paleis terug. Men blijft juichen, maar de deurer gaan voor lopig dicht. De eerste regeringsdaad van Hare Majesteit was het tekenen van de vol gende proclamatie aan het Nederlandse volk: Wij Juliana, bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Aan land- en rijksgenoten, Nu ik heden het koningschap heb aanvaard, wil ik enige woorden tot u richten. Allereerst een woord van grote dank baarheid. Van mijn vroegste jeugd al hebt gij mij omgeven met uw genegen heid. Uit alle delen van het rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving ik steeds ontroerende blijken van gehechtheid. Nu ik gereed sta mijn nieuwe taak te aanvaarden, gevoel ik sterk hoe grote steun die ge negenheid voor mij is. Na een regering van vijftig jaren legt mijn Moeder haar taak neer. Haar regeringsperiode, eerst staande in bet teken van vreedzame vooruitgang op bijna ieder gebied, omvatte twee we reldoorlogen mét een zware, economi sche crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan denken, is Koningin Wilhelmina de De- zielende leidster geweest in de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Overeenkomstig haar eigen wens gaat zij thans als prinses Wilhelmina der Nederlanden in ons midden haar welverdiende rust genieten. Wij kun nen haar nooit genoeg danken voor wat zij deed. Landgenoten, Hoewel de tijd, waarin ik de rege, ring aanvaard, vol is van moeilijkhe den en dreigende verwikkelingen, is er toch reden tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting en verar ming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met behulp van onze bondgenoten spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heengegaan en warm medegevoel met hen, die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werd. Het leed aan ons volk in oorlog en bezetting aangedaan, zullen wij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerecht vaardigd' zijn de daaruit ook tegen bè- paalde Nederlanders voortspruitende gevoelens, Wij moeten er ons echter rekenschap van geven dat ook zij te eniger tijd weer in onze gemeenschap moeten worden opgenomen. Volken van Indonesië, Tot u heeft mijn Moeder in donkere dagen lichtende woorden gespreken, die voor u en Nederland een groots werk plan ontvouwden, opdat gij en Neder land in vrijwillig samengaan een gelijk waardige en eervolle plaats zouden in nemen in de rij der volkeren. Ik vertrouw dat onder mijn regering de nieuwe verhouding een harmonische vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit in uw midden. Volken van Suriname en van de Ne derlandse Antillen, Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelf standigheid zullen in het nieuwe konink rijk uw onvervreemdbaar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat ik zal mogen rekenen op uw aller steun, op welke trap der ambtelijke ladder en in welke maatschappelijke werkkring gij ook ar beidt, en met de bede, dat God mij moge sterken, aanvaard ik de regering. Lasten en bevelen, dat deze procla matie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Amsterdam, 4 September 1948. JULIANA Bij Kon. besluit is met ingang van 7 September benoemd tot gedele geerde van het Opperbestuur in Indonesië Dr. L. J. M. Beel, oud minister-president. Op verzoek der regering zal hij zich reeds op 9 September naar Indonesië begeven. Dr. Beel "olgt jhr. van Vredenburch op, die enige tijd geleden als gedelegeer de aftrad in verband met zijn benoe ming in een hoge bestuursfunctie in Tanger. Ofschoon het Kon. besluit daaromtrent geen nadere aanduiding bevat, ligt het, naar wij vernemen, in de bedoeling, dat de benoeming van dr. Beel slechts van beperkte tijdsduur zal zijn. (Van onze correspondent) Schuman heeft de president van de re publiek moeten meedelen, dat hij er van af zag, een ministerie te Vormen. On danks de grote moeilijkheden, waarvoor het land staat, vooral op financieel ge bied en met steeds dreigender wordende sociale conflicten aan de horizon, is het de partijen niet gelukt tot overeenstem ming te komen. Frankrijk beleeft wel erg tragische uren. President Auriol heeft verscheidene persoonlijkheden bij zich ontboden en zet vandaag zijn bespre kingen voort. Lecourt heeft een opdracht tot kabinetsformatie geweigerd. Voor he denmiddag zal wel niet bekend worden, wie nu de opdracht krijgt. Men spreekt van een radicaal, doch ook van André Marie. Laat in de nacht werd bekend, dat socialisten en M.R.P. nog een poging wil len doen, tot overeenstemming tc komen. In dat geval zou Schuman wellicht op nieuw kunnen proberen een kabinet i samen te stellen. s, Heden, den vierden September 1948, des voormiddags te elf en een half ure op het Koninklijk Paleis te Amsterdam heb ik, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., in tegenwoordigheid van mijn geliefde dochter en schoonzoon, bijeengeroepen: de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal: de ministers: den vice-president van den Raad va State: de leiders en leden van deputaties uit Indonesië, Suriname en de Nederlandsche Antillen; den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hollan i: den burgemeester van Amsterdam; den directeur van het kabinet der Koningin; om in hun tegenwoordigheid in een plechtige verklaring uitvoering te geven aan het door mij op den twaalfden Mei. j.l. aan land- en rijksgenooten medegedeelde voornemen mijn langdurige regee ring te beëindigen en afstand van de kroon te doen ten behoevé van mijn dochter. Ik verklaar, dat ik na langdurig en rijp beraad, buiten iemands invloed, geheel vrijwillig van dit oogenblik af, onherroepelijk afstand doe van mijn koninklijk gezag en waardigheid in het koninkrijk en van al de pech ten daaraan verbonden, deze overdragende aan mijn geliefde dochter en vtroon- opvolgster Juliana, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., om aoor haar en haar wettige opvolgers bezeten te worden, over eenkomstig de bepalingen der grondwet van het koninkrijk. Ik beveel, dat deze mijn verklaring met mijn handteekening bekrachtigd en van het grootzegel van het koninkrijk voorzien, nadat dezelve door mijn dochter en schoonzoon, alsmede door alle autoriteiten thans bij mij ver gaderd, ondertfeekend zal zijn, in het kabinet der Koningin zal worden be waard en dat authentieke afschriften zullen verzonden worden aan de beide Kamers der Statej -Generaal, aan den Hoogen Raad der Nederlanden en aan de Staten der provincies. De E.C.A. heeft een bedrag van 5 millioen toegestaan voor de aankoop van zeven Douglas DC-6 toestellen voor Nederland en aan Nederland bo vendien toegestaan, in het kader van de z.g. „offshore" aankopen, voor een bedrag van 3.019.700 aan bevroreu vlees te kopen in Brazilië en voor een bedrag van 5 1.067.400 bevroren vlees in Uruguay. Het totale bedrag van de toewijzin gen aan versch'llende landen was Vrij dag 29.685 874 groot en het bracht het totaal der toewijzingen, sedert de E.C.A. vijf maanden geleden haar werkzaamheden begon, op 1.409.542 562. H. M. Koningin Wilhelmina, heeft gisteravond d-e vier wetsontwerpen tot grondwetsherziening getekend. In Neede heeft het CPN-gemeente raadslid J Abbink ontslag genomen we gens zijn vertrek naar elders De heer Abbink' was het enige lid der C.P N ;n de raad en de enige candidaat op de lijst van zijn partij. Volgens de Kieswet komt deze zetel nu aan de partij, die bij de laatste verkiezingen het grootste stem menoverschot had. Dit. is.de.... K.V.P Het toesel was ruim twee weken ge leden uit Amerika naar Engeland over gekomen om deel te nemen aan oefenin gen, waarbij een aanval op Engeland werd nagebootst en waarbij men toestem ming had om over alle landen van West. Europa te vliegen. Ongeveer veertig minuten voor de be manning het vliegtuig verliet, was een cylinder van een der motoren gespron gen, terwijl tevens brand uitbrak. Men slaagde erin het vuur te doven, doch middelerwijl had de marconist noodseinen uitgezonden, die op Valkenburg en Schip hol werden ontvangen, waarna van Val kenburg onmiddellijk een Mitchell op steeg om eventueel assistentie te ver lenen. In Vlissingen, waar men zag. hoe de mannen op ca. 300 meter hoogte uit het toestel sprongen, voer terstond een tien tal boten uit om te trachten hen op te pikken en met succes. De veerpont Dordrecht en een vaartuig van de rijkswaterstaat redden ieder twee man, een vaartuig van het loodswezen, de vissersvaartuigen Breskens 14 en 18 en de „Walrus" elk één. De overige drie waren 'op de wal terchtgekomen in de omgeving van Borssele en Kwaden- damme Tien van hen waren, zoals ge zegd. ongedeerd, de elfde echter was zwaar gekwetst, zodat zelfs zijn comman dant. Thornton, niet bij hem kon worden toegelaten. Hij is in de loop van de nacht over leden. Het is de werktuigkundige Walter Doyle Roquet. Acht man bevinden zich thans nog in het St. Josephziekenhuis te Vlissingen Van het vliegtuig is tot nu toe niets gevonden. Vier uur na de berichten van het ver ongelukken van het Amerikaans Super fort in de Schelde werd van Britse zijde te Berlijn gemeld, dat een Superfort, dat van een Britse basis voor een oefenvlucht was opgestegen, bij Lubeck stuurloos, zonder bemanning rond vloog. De bemanning zou, toen zij motorsto ring geconstateerd had, per parachute toestel verlaten hebben. Een piloot van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij meldde later, dat hij te- 17.45 uur gmt de grote bommen werper stuurloos had zien voortjagen tussen Bremen en Osnabrueck. Veronderstellingen, dat dit Superfort identiek zou zijn met de machine, welke enige uren tevoren boven de Schelde door de bemanning verlaten was, werden van Amerikaanse zijde onaanvaardbaar genoemd. Naar A.P meldt, wordt sinds Vrijdag avond een vliegtuig van de Australian National Airways tussen Brisbane en Sydney vermist. Onder de 13 inzitten den bevond zich de heer A. van Andel. directeur van het kantoor van Hage- meyers Handel Mij. in Australië, die terugkeerde van een zakenreis naar Noord Queensland. Hij was van plan Vrijdag van Sydney naar Nederland te vliegen in verband met de inhuldiging van koningin Juliana, De Sabena meldt uit Leopoldstad, dat het vliegtuig van de lijn Costermansstad —Elizabethstad, waaromtrent men sedert 31 Aug. zonder bericht was. Vrijdag morgen vroeg ontdekt is op ongeveer 45 km ten Noorden van Elizabethstad in een woestijnachtige streek. Men zal de berichten van de hulpcolonne, die zich ter plaatse heeft begeven, dienen af te wachten, alvorens men zich kan uitspre ken over het lot, dat passagiers en be manning heeft getroffen. Zaterdag en dus is het onze beurt weer om in enkele zinnen een bepaalde visie te geven. Naar aanleiding van de vorige publicatie over de brief van een zestig jarige ontvingen we een schrijven van een 56-jarige, die zijn eerlijk arbeiders- hart eens heeft uitgestort en zijn kijk op zaken ons schonk. Wij zetten hem vandaag op ons podium. Moge wat hij te zeggen heeft velen als zijn mede-arbeiders tot nadenken en tot daden brengen. In een tijd. waarvan wij reeds menigmaal het karakter aanduid den ais te materialistisch ook onder ar beiders en zonder voldoende geestelijk evenwicht en bezinning broodnodig. En nu de toespraak van uw collega. „Ook ik ben met mijn 12de jaar gaan werken. Mijn vader verdiende geen 10 maar 9 gulden in de week. Doch volgens mijn mening zijn we met zo hard vooruit gegaan. Wij hadden ook een groot gezin en het hard te verant woorden. Er was echter levensvreugde en de saamhorigheid in ons gezin was puik in orde. Op de fabriek werd lang en hard gewerkt, doch we arbeidden met pleizier, al konden we niet alles kopen wat we wilden. We waren meer tevreden in onze armoede. Mijn moe der hoorde ik 's morgens al zingen trots alle zorgen. Wil men tegenwoordig ho ren zingen dan moet men de radio aan zetten of naar de bioscoop gaan. Bekijk de lange gezichten eens van vele arbeiders van hoog tot laag. We hebben gestreden voor meer vrije tijd, om ons te kunnen wijden aan gezin en aan kerk. Wat is er van dit alles terechtgekomen? In lof of con gregatie vindt men ze niet veel. Thuis zijn de mensen ook niet. De Katho lieke Actie komt vele handen tekort. Men voelt daarvoor echter niet veel. Leken-apostolaat. Daaraan heeft men nog minder behoefte. Persoonlijk ben ik blij met betere werktijden, vacantie enz. Doch gaarne had ik gezien, dat ook het godsdienstig leven was opgevoerd. Daarom zou ik nog willen zeggen: Katholieke mannen, treedt aan voor meer actie. Naar meer levensvreugde en meer godsdienstzin. Opdat onze kindskinderen kunnen ge tuigen van onze periode: Dat was de ouwe tijd, maar ook een gouden tijd". Onze geachte inzender heeft met deze openbare getuigenis natuurlijk geenszins de vraagstukken, die hier aan de orde kwamen uitgeput. Zijn gongslag was in ieder geval raak en van goede toon. Wij katholieken hebben in elke rang en stand een ontzaglijke taak. We zijn ook gaarne de wegwijzers, de lichtende toortsen. „Daarom is vuur nodig", schreef Donderdagavond nog Amator. Vuur, veel vuur, heilig vuur. Maar dan dienen we inderdaad onze plaats te we ten in de tempel der geestelijke activiteit welke activiteit door godsdienstig leven moet worden bevrucht HENK VAN DER MAZE. Met ingang van 13 September a.s. wordt het pakketpost-verkeer met Duits land hervat. Voorlopig echter slechts voor geschenikzendingen, waarvan de be taling van de inhoud in buitenlandse, voor Nederland aantrekkelijke, valuta geschiedt Dit wil zeggen, dat buiten landers pakketten in Nederland kunnen bestellen, die dan uitsluitend door fabrie ken, verzendhuizen en expediteurs (exportfirma's) worden verzonden en meestal als „Care"-pakketten worden aangeduid. Voor de uitvoer van de pakketten moet door of namens de centrale dienst voor in- en uitvoer vergunning zijn verleend. Het Duitse nieuwsagentschap A. D. N. (Sovjet-zone) neeft de veronderstelling geopperd, dat „de Westelijke mark in Berlijn op 15 September uit de circula tie zal worden genomen". De opvarenden van de Karei Doorman, mijnenvegers, onderzeeboten, passagiers schepen, botters, kotters, luxe jachten, vletten, schokkers, tjalken, pramen, schouwtjes, jollen en ongeveer twintig andere soorten vaartuigen, tot zeilkano s, zandzolderschuiten, baggermolens en het ondefinieerbare scheepsmerk, de „piere- magoggel" toe, mochten Vrijdag opnieuw bewijzen, hoe diep zij, en heel varend Ne derland, aan het Oranjehuis verknocht zijn. Ongeveer twee duizend schepen lagen bijna een dag lang met duizenden opva renden, bij dreigend weer en straffe wind, op het buiten IJ aan weerszijden van een brede vaargeul voor anker om de vorste lijke opvarenden van dë „Piet Hein" hun hulde te brengen. Om half vier voer het witte prinselijke jacht in het kielzog van enkele politie- boten naar de kop van deze onafzienbare slagorde schepen, die in een wolk van kleurige pavoisering en alle met de drie kleur groot en hoog in top ongeveer tot halverweg Pampus lagen. Zelfs uit het want - voor zover aan wezig - werd enthousiast gewuifd naar de Koningin, in licht-grijs complet op het -cl m wier standaard in de Prinses Beatrix boven op de kajuit stond. Vanaf de W F. van der Wijck" sloegen de officiële" genodigden en gasten van burgemeester d'Ailly het schouwspel „ade en bogen zich o.m. de oud-ministers Beel en Schermerhorn, een delegatie van tach tig Indonesiërs, leden van de West-I:ndi- sche delegatie, leden van het Corps diplo- - matique en vele hoge militaire en burger- Diep ontroerd luisterden de duizenden lij ke autoriteiten naast een grote groep geëmployeerden der Amsterdamse ge meentewerken over de reling. Van de saluutschoten op de Karei Door man was buiten niets te horen, het drie werf „Hoezee", dat de keurig opgestelde Janmaten brachten, werd onderstreept door het gejuich en gewuif van het pu bliek, en toen de „Piet Hein" terug kwam opgestoomd, brak er een ware cacaphonie van stoomfluiten los. Het was de laatste officiële tocht van Hare Majesteit als Koningin der Neder landen. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond een rondvaart door de geïllumineerde Am- sterdamse grachten gemaakt. Onder groot enthousiasme van het publiek, dat vrijwel iedere avond van deze week in dichte drommen de Dam bevolkt, keerden de koninklijke gasten om half elf op het pa leis terug. De rondvaart werd gemaakt in de nieuwste boot van de firma Kooy, de „Koningin Juliana". Optocht van industrie en handel Duizenden en nog eens duizenden ston den in de middag op het Damplein opge steld toen daar tegen drie uur de natio nale optocht van industrie, handel en ver keer aankwam. Van de eerste rijk met bloemen versierde wagen kwamen vier vertegenwoordigers van jeugdverenigin gen aangetreden met een grote krans van witte bloemen, die zij burgemeester d'Ail ly aanboden. Deze legde de krans aan de voet van het Nationale monument, waar naast mannen van de B.S. het geweer presenteerden en enige ogenblikken stram stonden. Na deze korte plechtighe'c r~<"i een lange stoet van fraai versierd" praal wagens en auto's, sommige schitterend en met de prachtigste frisse fleurige bloemen geornamenteerd, voorbij de vele duizen den, die overal langs de route stonden. Amazones en herauten openden de stoet, waarin vier muziekcorpsen voor pittige marsmuziek zorgden. Het verkeer in de binnenstad was uren gestremd. Tot laat in de middag kon men lange rijen trams door de stad zien rijden. Deze week brachten de archimandriet Damaskinos Chatzopoulos, secretaris der H. Synode te Athene, de archimandriet Emilianos Timiadis, secretaris van het exarchaat te Londen en professor Joan- nis Panayotidis, professor aan de theo logische school Chaiki (Konstantinopel) een bezoek aan de Heilig-Land-Stichting Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft tot de gemeentebestu ren het verzoek gericht op Maan dag 6 September in alle gemeen ten tussen 12.30 en 13.00 uur de klokken te doer luiden om de bevolking kond te doen van de beëdiging en inhuldiging van H. M. Koningin Juliana. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot i Zondagavond: j In de nacht weinig wind en hier en .daar vorming van nevel of mist. Over- dag wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien, maar in het bin-1 nenland op vele plaatsen, voorname- lijk in de voormiddag, flinke perioden j S van zonneschijn. Zwakke tot matige J J wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. 5 Sept.: Zon op 5.57 uur, onder 19.19 uur; maan op 8.27 u., onder 20.18 uur. j 6 Sept.: Zon op 5.59 uur, onder 19.17 5 uur: maan op 9.56 u., onder 20 32 uur. De expres-trein, die van Canton naar Kauloen rijdt, is in de nabijheid van Hongkong ontspoord. De trein vervoerde meer dan duizend passagiers. Volgens A.F.P. zou een 300-tal doden te betreu ren zijn, Naar uit Warschau wordt gemeld, is pastoor Kaczynski na 72 uur hechtenis weer in vrijheid gesteld. Naar verluidt, waren duizenden van zijn parochianen doende met de toebe reidselen voor een massa-demonstratie, om zijn invrijheidstelling af te dwingen. Voorlopig zullen, naar wij vernemen, de sigarenfabrikanten nog geen Suma- tradekblad ontvangen voor de sigaren. Deze maand zullen de toewijzingen voor de industrie uitsluitend bestaan uit Besoekidek, Besoekiomblad en Braziel- binnengoed. Indien het gelukken zal weer beslag te leggen op Sumatra- dekblad zal dit zo spoedig mogelijk in verdeling worden gebracht. Het zal dan echter over lange termijn worden uit gestreken, zodat slechts een gering per centage van de totale productie met Sumatradekblad zal kunnen worden ge produceerd. In tegenwoordigheid van zijn echtgenote, zijn broer \ojta en enige intieme vrienden, is dr. Eduard Benes, ex-president der Tsjecho- slowaakse republiek, gisteravond om kwart over 6 (plaatselijke tijd) op zijn buitenverblijf Czimovo Usti overleden. Dr. Eduard Benes werd de 28ste Mei 1884 geboren en bereikte dus de leeftijd van 64 jaar. Met Thomas Masaryk is Benes de stichter geweest van de Tsje- choslowaakse republiek, na de ineen storting van de Oostenrijk-Hongaarse monarchie. Wars van alle extremisme, was hij jarenlang de grote voorvechter der de mocratische gedachte en het is de tra giek van zijn leven geweest, dat hij door eigen aarzelingen de democratische vrijheden, waarop zijn volk terecht zo trots was, in wrede knechting heeft zien tenondergaan. Hij had zich allengs de mening eigen gemaakt, dat vreedzame samenwerking tussen marxistische en anti-marxistische systemen mogelijk was en in zijn mé moires resumeerde hij zijn latere bui tenlandse politiek in de woorden: Op de vraag Oosten of Westen, is er maar één antwoord: Oosten èn Westen. Hij verloor daarbij uit het oog, dat het Oosten streefde naar wereldheerschappij en onderwerping van zijn democratisch land en volk en dat die onderwerping door een vijfde colonne in zijn land in het grootste geheim in alle finesses reeds was voorbereid, toen hij in Februari j.l., aarzelend weliswaar en met tegenzin, het ontslag aanvaardde van de twaalf gematigde leden van zijn kabinet, in de hoop, dat dit offer het land een bloe dige tweedracht zou besparen. Helaas voor hem en voor de vrijheid van zijn land werd dit besluit het begin van het einde. Het Tsjechische volk zal desondanks het heengaan van deze man, die zoveel jaren het symbool der vrijheid was. diep betreuren. Zeventien jaar lang was hij 's lands minister van buitenlandse za ken. Hij had wereldnaam. In 1935 weid hij president. Hij was de stichter der kleine entente, die jaren lang sam in werkte met Frankrijk voor het behoud van de vrede. Toen het noodlottig accoord van Mün- chen in 1938 zijn land verbrokkelde, trad hij, onder Duitse dwang, af als president. Hij vertrok naar Amerika, waar hij een lectorschap te Chicago aanvaardde. Bij het uitbreken van de oorlog echter kwam hij naar Parijs en na Frankrijks nederlaag ging hij naar Londen, waar hij een voorlopige Tsjechoslowaakse re gering vormde. Hij bleef in de Britse hoofdstad tot zijn triomfante terugkeer te Praag in Mei 1945. De jongste geschiedenis van zijn land is bekend. Na drie .iaat coalitie-regering eiste, in Februari j.l de communistische minderheid de macht, vtijf dagen aarzel de Benes, toen gaf hij toe Goliwald nam het bewind in handen, Benes verliet Praag en trok zich met zijn vrouw terug in zijn buitenverblijf. Vandaar volgde hij machteloos de knechting en de vol slagen verarming van zijn land. De 7de Juni diende hij zijn ontslag als president in. De gebeurtenissen hadden zijn ge zondheid zo diep geschokt, dat herstel onmogelijk bleek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1