Kroningsconcert in Amsterdam Tot in de binnenlanden van Borneo W eerberichtj Zware tijd voor zuivelwereld Nieuwe spanningen in Berlijn R Frankrijk en onze beschaving Uit de sportwereld Slijkhuis wint van Reiff Sportvaria Waardig slotaccoord van inhuldigingssymphonie waren pakketten Explosie in Chicago Sociale verzekering op tijd Jongeman levend verbrand Duitse vrouw vermoord Nieuwe wegen noodzakelijk De belegering van het raadhuis Eén Duitser op de drie bezit niets ADIO programma WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 Vrij warm s J Brand in een fabriek van suikergoed Nieuw Ned. record op 1500 meter Nieuwe opdraeht aan commissie-Van Rhijn Een vlieger vertelt Zijn broer zeer ernstig verwond MIDDENSTAND EN BELAS TINGVERHOGING Aanval op beleid van minister Mansholt SCHAAK-INTERLAND TUSSEN ENGELAND EN NEDERLAND Dr. BEEL ZONDAG NAAR INDIE KORTING OP SALARISSEN VAN GEPENSIONNEERDEN MAN MET BIJL DOOD GESLAGEN DE SPORTMIDDAG IN HET FEIJENOORD^STADION SURINAME-DEN HAAG 0-3 DIAMANTEN KLOOSTER- FEEST Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen 1 DS. G. H. KERSTEN OVERLEDEN WALVIS IN ZICHT Bisschoppelijk protest Niemand zal kunnen ontkennen dat de politieke toestand in Frankrijk verderfe lijk is voor het prestige van de democra tie en allerminst de indruk maakt van zedelijke kracht. En toch, telkens als wij de sombere commentaren der pers over de politieke crises, waardoor dit land als door pe riodieke kwaadaardige koortsen ge kweld wordt lezen, komt er een ge voel van onbehagen in ons op. Zeker wij hebben de vele beschouwin gen in onze pers, die betoogd hebben, dat Frankrijk een natie van de tweede rang is geworden, dat het èn economisch èn politiek én cultureel een factor van ondergeschikte betekenis zal zijn voor de toekomst der wereld, goed in ons opgenomen. Bovendien zijn de feiten, die pleiten voot deze opvatting wel zeer sterk en moeten ook de meest verstokte Francophiel tot nadenken brengen. En toch is het wellicht een gevolg van onze opvoeding? kunnen wij jn3 vooralsnog niet verzoenen met de ge dachte, dat Frankrijk he' geestelijke pri maat, dat het zoveel eeuwen gehad heeft zou moeten afstaan. Een van de redenen, waarom wij in deze zo recalcitrant zijn is, dat wij ook met de beste wil niet zouden weten aan welk volk het de eer van de voor naamste drager te zijn van het zwaard van de geest zou moeten laten. Duitsland, dat voor de eerste wereld oorlog grote culturele prestaties te zien gaf komt na de catastrofe, die over dit land is gekomen vanzelfsprekend niet in aanmerking. Engeland's kracht iag vanouds op andere gebieden, dan die van de cultuur. Amerika zal in dit verband door velen categorisch als een culturee, gevaar worden afgewezen. Zonder met te doen aan het alarmgeroep over Americanisme, dat een even gevaarlijke vijand zou zijn als het communisme voor de Europese beschaving, is het toch wel duidelijk, dat Amerika nog allerminst een rijpe eigen cultuur heeft, op grond waarvan het de taak zou kunnen ver vullen, die de geschiedenis sinds on heuglijke tijden aan Frankrijk heeft toegedacht. Zal het dus Frankrijk blij ven? La France éternelle?! Er zijn cultuurpessimisten genoeg, die hier over een keus in het geheel niet willen praten. Volgens hén staat het in de sterren geschreven, dat wij een tijd perk van cultureel nihilisme tegemoet gaan, dat voor ons West-Europeanen, ofwel onder de vigueur zal staan van het materialistisch Communisme, of van het kapitalistisch Americanisme. Wij voor ons voelen ons bij deze neo- Spenglerianen niet op ons gemak. Liever zetten wij ons aan de voeten van een grote moderne geestelijke gestalte als de aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Suhard, die op de vraag of de christelijke beschaving in doodsstrijd verkeert, dan wel of haar crisis een groeicrisis bete kent, met een bezielende overtuiging voor het laatste kiest en durft te ge wagen van een veelbelovende lente waarvan hij de tekenen reeds aanwezig ziet. Alleen al het feit, dat de hoogste ge zagsdrager van de Parijse kerkprovincie zulk een bemoedigende herderlijke brief heeft kunnen schrijven, die op iedere bladzijde getuigenis aflegt van die te benijden balans van Idealisme en wer kelijkheidszln, dié kenmerkend i3 voor de beste zonen van het Franse volk leert ons meer over de ware toestand, van de wereld en van Frankrijk In het bijzonder dan de honderd en een zwart gallige correspodenties, die in alle dag en weekbladen aan de Franse kabinets wisselingen worden gewijd. Nu is er wei een gezegde, dat luidt- „Ieder volk heeft de regering (en dus ook de kabinetscrises), die het verdient": maar dit klinkt ons soms even onrecht vaardig in het oor als wanneer men zou zeggen: ieder kind heeft de vader en móéder, die het verdient. De verwording van het politieke leven is een hoofdstuk op zichzelf, maar dit is zeker, het mag niet simplistisch en te spoedig op reke ning van zedelijk verval worden geschre ven. Dit zedelijke verval Is er ongetwijfeld. Kardinaal Subard spreekt van een uni versele springvloed van zonde en uit alles blijkt, dat wij hier niet te doen hebben met een rhetorische zinswending, maar met de beschrijving van een door hem scherp geobserveerde situatie, waar over hij een pastorale bekommernis heeft Tegelijk echter constateert hij in dat zelfde Parijs, dat zo vaak met veel reden onder zedelijk opzicht met Babyl»n wordt vergeleken, een opbloei van een talrijke élite in alle standen, gelijk Frankrijk nimmer tevoren heeft aan schouwd. Van deze hoopvolle vaststelling krijgt trouwens ieder, die de ontwikke ling van Frankrijk op religieus en zede lijk gebied ook maar enigermate volgt een voortdurende bevestiging. Voor ons katholieken is het toch wel veelzeggend, dat de Katholieke Actie anderhalf m'i- lioen actieve leden telt. Wij nuchtere Noorderlingen staan verbaasd over het feu aacré, waarmede de Franse geeste lijkheid onder hoge goedkeuring van het kerkelijk gezag nieuwe stoutmoedige wegen van apostolaat gaat bewandelen, Dat aan dit réveil van het gees telijk leven in Frankrijk een zeer krachtige vernieuwing en opleving van de theologie, do patrologie en de dogmageschiedenis ten grondslag ligt is voor de leek wellicht minder be kend, maar hij zal wel onmiddellijk in zien, dat hieruit blijkt, welke diepe wor tels de opleving van het Franse katho licisme heeft. Het .zij mij vergund in deze regelen nog eenmaal Kardinaal Suhard aan het woord te laten. Als een moderne ziener doet hij 'n voorspelling: „Na nog één generatie zal Frankrijk wederom het recht hebben op zijn titel: „Oudste Doch ter der Kerk". Wanneer wij bij dit alles nog kunnen wijzen op de ongemene bloei, waarin zich het wijsgerig leven onder leiding van figuren als Blondel, Marcel, Maritain. Gilson etc. mag verheugen, dan is dit naast de unieke plaats, die de litteraire Franse productie nog steeds in de wereld der clercen inneemt reden genoeg, om te verwachten, dat Frankrijk voorlopig de eerste zal blijven op het terrein van de geest. De mogelijkheid, dat wij wel eens te veel belang zouden kunnen hechten aan de politieke en economische toestand van een land, is een niet geheel denkbeeldige. Ongetwijfeld gaat onmacht op deze gebie den vaak gepaard met geestelijke impo tentie. Zij is ei vaak het gevolg van en omgekeerd. Men moet echter niet over drijven in het stellen van deze afhan kelijkheden. Dit leidt, ofwel tot grof materialisme in de geschiedenisopvatting #fwe) tol een ongezond spiritualisme. Door alle m-gelijke omstandigheden kunnen het geestelijke en het materiële uiteenlopen. Het zijn niet zonder meer congruente terreinen. Bij het individu is het niet uitgesloten, dat geestelijke bloei samengaat met grote economische pood. Voor een volk kan dit ook het geval zijn. Er zijn o.i. voldoende tekenen aan wezig om zulks voor Frankrijk aan te nemen Een f eestconcert van 's lands eerste orkest, 's lands eerste dirigent, '9 lands eerste solisten! Welk een waardig slotaccoord van deze grandioze inhuldigingssymphonie; en welk een symbolische belofte daarenboven: de eeirstc muzikale gebeurtenis in de regering van haar, die zojuist in, wat men haar regeringsprogram mag noemen, liet nastreven van culturele ontwikkeling zo uitdrukkelijk heeft aangekondigd. ste werk, dat er de laatste eeuw in ons land geschreven is. En zo vertolkte men op het podium veel van wat er aan bre de dank en verwachting moest leven in het koninklijk hart, daar onder het bal dakijn. Da-t de vertolking dienovereenkomstig koninklijk was, behoeft dan ook niet ter loops te worden opgemerkt. Men ver wachtte, speciaal in de®e omstandighe den niet anders van het Concertgebouw Orkest, het Toonkunstkoor, de dinArU Eduard van Beinum, de vocalisten Jo Vincent, Annie Woud, Louis van Tulder en Willem Ravelli. Als er, bij een plech tigheid als deze, dan een piano-solist moet zijn vragen wij ons af, waarom die dan he' kroningsconcert niet speelt, dat Mozart één en een kwart eeuw geleden bij juist zo'n plechtigheid componeerde er speelde. Had men de Variations Symphoniques van de Lulkee meester Franck gekozen als hulde aan het buurland België? Of enkel omdat de schoonheid van het werk dat, mede dank zij het spel van Willem Andriessen, niet nalaat diepe indruk te maken? Des te begrijpelijker was de keuze van Beethoven's Vijfde Symphonie na de pauze. Hoeveel herinneringen werden er in de luisteraars wakker geroepen, door dat werk, dat in de oorlog zij het zijns ondanks tot de vrjjheids-symphonie bij uitstek geworden Is. Zo eindigde de eenste officiële ont moeting van vorstin Juliana met vorstin Muziek. Moge in het gevolg van onze Landsvrouwe de drie nobele paladijnen een vaste plaats vinden, die deze avond voor haar verschenen: Diepenbrock, Franck en Beethoven. H. N- Onherkenbaar was het Amsterdams Concertgebouw op deze avond, onher kenbaar voor allen, die hot enkel als muzentempel plegen te betreden, louter om iets te horen en niet om iets te zien. Een keur van bloemen en tapijten, van schitterende uniformen, van avondtoilet ten, zoals men ze sedert de oorlog in de ze ruimte niet meer placht te zien, was 'hiërarchisch gegroepeerd rond de impo sante baldakijn, die met zijn purper en paarsgrijs zulk een decoratieve omlijs ting vormde van de uitgelezen vorstelij ke schare. De recensent die, zolang het concert nog niet begonnen was zijn ongeoefende oger zat uit te kijken, overpeinsde boe- zeer deze avond het tegendeel was van alle andere concertavonden, Niet op het podium rustte ditmaal het zwaartepunt, maar op het middenbalkon aan het an dere einde van de zaal. Niet ffet orkest zou ditmaal alle oren trekken, maar het publiek aller ogen. Iristede van op eich te laten wachten stond ditmaal de dirigent zelf in afwach ting van de eigenlijke Dirigent en Soliste van deze avond was zij, die tenslotte uit tegenovergestelde richting de zaal in haar sierlijk turkoois-kleurig gewaad binnen schreed en zich aan de zijde van haar gemaal zwijgend neerzette tot luisteren. „Umwertung aller Werte". Want toen, na het machtig Wilhelmus, het eigenlijke feestconcert begon, besefte de recensent dat hij zich toch een weinig had vergist: tussen baldakijn en podium bestond geen tegenstelling, maar werd een diepe eenheid geschapen. Van de muziek, die mén uitvoerde was het ex tatische en in al zijn universaliteit toch zo Nederlandse Te Deum van Alphons Diepenbrock het vroomste en stralend- Vanaf de Sedes Gestatoria zegent hier de H. Vader de reusachtige menigte van jonge vrouwen, dia op het St. Pietersplein was samengestroomd om de 30ste verjaardag van de oprichting der Katholieke Actie in Italië te herdenken. Weerverwachting, medegedeeld door 5 het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot j Donderdagavond. Enkele overdrijvende wolkenbanken. i Droog weer. Langs de Waddeneilanden j aanvankelijk nog vrij krachtige, overi- i gens zwakke tot matige Zuidelijke i wind. Vrij warm voor de tijd van het jaar. 9 Sept. Zon op 6.04 uur, onder 19.10 uur; Maan op 14.12 uur, onder 21.36 u. j Een derde van de brandweer te Chi cago is Dinsdagochtend vroeg uitgerukt om een brand te bestrijden in een fabriek van suikergoed in het Westen van de stad. De brand ontstond na een hevige ontploffing, waarvan de oorzaak niet bekend is en die tot op 5 km. gevoeld werd. Er werden zelfs mensen uit hun bed geworpen. Verscheidene personen waren op het ogenblik van de ontplof fing in de fabriek aan het werk. Tot nog toe zijn er 4 doden. Onder de eerste 12 naar het ziekenhuis overgebrachte ge wonden zijn er 7 in een ernstige toestand. Tijdens gisteravond te Leuven gehou den internationale wedstrijden heeft Slijkhuis de 1500 meter gewonnen in 3 min. 49.6 sec. een nieuw Nederlands re cord. Het oude record stond sinds 30 Aug. 1946 op zijn naam met 3 min. 50.4 sec. Als tweede klasseerde zich de bekende Belg Gaston Reiff met een tijd van 3 min. 50.4 sec., terwijl de Luxemburger Barthel derde werd in 3 min. 53.4 sec. Alle an dere deelnemers hadden opgegeven. Zoals men weet kwam in April j.L het rapport van de pers inzake de herzie ning van de sociale verzekering, uitge bracht door een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de minister van Sociale Zaken en de Stichting van de Arbeid onder leiding van mr. dr. A. A. van Rhijn. In dit rapport verden de grondslagen neergelegd volgens welke naar de mening er commissie de alge hele regeling der sociale verzekering dient te worden herzien. Thans heeft de minister in Overleg met de Stichting van de Arbeid aan deze commissie verzocht de arbeid te hervat ten om op basis van haar rapport wets ontwerpen voor te bereiden. „De jubileumpakketten zullen in Indië zelfsop de meest afgelegen posten op tijd aanwezig zijn". Aldus luidde enige tijd geleden een eenvoudig krantenbe richt. Hoe het inderdaad lukte, daarover vertelt hieronder een vlieger, de vaan drig-vlieger L. v. d. Pas van het 20ste Squadron M. L. in Tjililitan: Op 25 Augustus, half 10 's morgens precies werden in de stromende regen te Balikpapan de gashandles naar voren ge- Een ongeval te Zeilberg, gemeente Deurne, heeft de 23-jarige J. de M. wo nende aldaar, het leven gekost, terwijl zijn broer Roelof in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis is overge bracht. Beide broers waren bezig benzine af te tappen uit de tank van een motor rijwiel. Plotseling vatte Üe benzine vlam tengevolge waarvan de kleren van de 23-jarige Jan in brand geraakten. De jongen verbrandde. Zijn 30-jarige broer Roelof, liep ernstige brandwonden op. Bij reddingspogingen door de ouders kreeg de moeder vrij ernstige brandwonden aan haar rechterarm en haar gezicht, terwijl ook de vader en de zusters van de slacht offers brandwonden opliepen. Voor het leven van Roelof wordt ernstig gevreesd. de Mahakam rivier op 500 Km. van Ba likpapan. Normaal is zij alleen bereik baar over de rivier met prauwen en dit neemt dan 10 weken in beslag de tocht terug, dus stroom-afwaarts, kan in 3 4 weken gedaan worden. Na 20 minuten tussen de snel heen en weer klapperende ruitenwissers door ge tuurd tg hebben, werden de meren van Oost-Borneo juist door de regenwolken zichtbaar en daarna klaarde gelukkig het weer op. Maar toch was het een op luchting toen we in dit terrein, dat op de kaart vele witte vlekken vertoont en bijna zonder herkenningspunten, na anderhalf uur vliegen de brede stroom van de Mahakam zagen. Het zoeken naar Long Nawan duurde slechts 10 minuten duwd en 2400 paardenkrachten trokken 1 omdat het afwerpterrein zo uitstekend de Dakota C 47 van het 20e Transport <joor die 50 jongens beneden gemarkeerd De rijkspolitie heeft in een bos bij Boxmeer het lijk gevonden van een on geveer 30-jarige Duitse vrouw, dat daar al circa 2 weken had gelegen. Omdat er verdenkingen rezen van moord is een inwoner van Boxmeer aangehouden, die toegaf, dat hier inderdaad van moord sprake was. Omtrent de drijfveren wist hij wel meer, doch de schuld wierp hij op een ander, die hij niet bij naam zou kennen. Squadron de regenwolken in. Het doel was jubileumpakketten te brengen naar de troepen in de binnenlanden van Borneo. De 23ste was de tocht op het vliegveld Kemajoran bij Batavia begonnen met be stemming Makassar, waar de afwerppak- ken in gereedheid waren gebracht. Bui ten de normale vliegtuig-bemanning was er een speciale uitwerpploeg van vijl man aan boord en verder parachutes en waterdichte zakken. De 24ste had de Dakota ons naar Balikpapan aan de Oostkust van Borneo gebracht, waar verder de laatste voor bereidingen waren getroffen en toen 's middags 't bericht binnen kwam, dat het afwerpterrein te Long Nawan in orde was, werd de deur uit het vliegtuig ver wijderd en werden de tanks vol benzine gepompt. De volgende morgen werd ge start. De kampong ligt aan de bovenloop van was. Het grote witte kruis met het woord WELKOM viel op 8000 voet direct in het oog, in het felle zonlicht en toen we lager kwamen, zagen we dat het kruis, de T, die aangeeft in welke richting afge worpen moet worden en „WELKOM" ge maakt waren van bamboelatten. Op een hoger gelegen rood-bruin veld je stond heel de bezetting te zwaaien met petten en doeken. Het afwerpterrein lag in de kromming van de rivier, omgeven door heuvels, begroeid met het eeuwen oude oerwoud. Natuurlijk moest door onderschatting van de wind, het eerste pak langzaam de kali inzeilen, maar dat was geen bezwaar, zwemmen scheen iedereen te kunnen en een prauw scheen bij hun uitrusting te behoren. De para chute met het waterdichte pak, gevuld met krentenbollen, was snel op het droge en toen bleven de parachutes vallen, in totaal 24 pakken van ongeveer 50 kg. De centrale middenstandsbonden heb ben aan de ministers van Financiën en van Econ. Zaken een adres gezonden, n.a.v. het wetsvoorstel tot verhoging van de tabaksaccijns, de weeldebelasting en de ondernemingsbelasting. Zoals men weet is het doel dier verhoging een be drag van ca. 85 millioen te verkrijgen, dat voor 1947 en 1948 samen als steun aan landbouwbedrijven op lichte gron den is toegedacht. Het bedrijfsresultaat, zo betogen adres santen, zal ten gevolge van deze ver hogingen ongunstig worden beïnvloed, doordat de omzetsnelheid daalt en de nettowinst met 5 k 10 pet. vermindert. Bovendien rust op de detailhandel de verplichting 3 pet. omzetbelasting over de weeldebelasting voor eigen rekening te nemen. Aan het slot van het adres komen de bonden tot de volgende conclusies: 1. dat dekking van een tijdelijke uit gave geen motief kan zijn voor een per manente verhoging van bepaalde belas tingen; 2. dat de weeldegoederentabel niet ver der zal worden uitgebreid en in het bij zonder niet met goederen, welke geens zins als luxe kunnen worden beschouwd. Dat evenwel, wanneer uitbreiding nood zakelijk mocht blijken, de 3 pet. omzet belasting door de verbruiker zal moeten worden opgebracht; 3. dat het voor het bedrijfsleven onaan vaardbaar is, dat er een verhoging van de ondernemingsbelasting wórdt opge legd, welke niet alleen op de winst, doch ook op het bedrijfskapitaal drukt; 4. dat zij van mening zijn, dat het ge hele Ned. volk, dat toch van de arbeid van de boeren profiteert, zich in zijn ge heel hiervoor offers dient te getroosten, wanneer dit noodzakelijk is en niet het bedrijfsleven alleen. (Van onze landbouwkundige medewerker). Zoals ieder jaar heeft Ook vandaag de voorzitter van de Alg. Ned. Zuivelbond, de heer Linthorst Homan, bij de opening van de algemene vergadering te Leeu warden een rede gehouden. In de aanvang daarvan bracht hij in dankbaarheid de hulde ook van de Ne derlandse veehouders en zuivelbereiders aan Prinses Wilhelmina en sprak hij een sterk vertrouwen uit in Koningin Juliana. Voor het overige stond deze rede in het teken van de nieuwe tijd welke voor de zuivelwereld gaat aanbreken en voor Nederland een zware tijd zal wor den, zó zelfs dat spr. meende te mogen verklaren, dat de crisis van de komende jaren de zwaarste zal zijn welke er nog ooit geweest is, omdat wij uit de afge slotenheid der jaren na 1940 geconfron teerd worden met de eisen der moderne techniek en economie, waartegen onze zuivelindustrie ooit een der beste van de wereld verouderd en achterlijk aandoet. Wil de zuivelindustrie in de toekomst weer kunnen concurreren met het buitenland, dan zullen geheel nleu- we wegen moeten worden ingeslagen en een nieuwe organisatie-vorm worden ge kozen, waarbij veel heilige huisjes omver gelopen moeten worden. Gelukkig zijn de eerste stappen in de goede richting gezet. Er is een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen en een centrale zuivel- commissie in het leven geroepen, terwijl de werkzaamheden van de stichting voor de landbouw steeds betere resultaten af werpen. Minder gunstig was de heer Lint horst Homan te spreken over minister Manshoit's beleid, die ons eerst een landbouwpian toezegde, waarvan niets is gekomen en ons daarna met alge hele vrijheid bedreigde. Hij sprak de hoop nit dat het juiste midden zou worden gevonden in de vorm van een vast sociaal-economisch beleid, waarin ook de landbouw zijn vaste plaats heeft. Spr. hoopte, dat er een vaste koers ge varen zou worden, opdat Nederland zijn prachtige landbouwtechniek ten goede kan doen komen aan eigen volk, aan üe Benelux en aan geheel West Europa. Na deze inleiding werden er tele grammen gezonden aan Prinses Wilhel mina en Koningin Juliana. Zaterdag 11 en Zondag 12 September wordt te Londen dc internationale schaakwedstrijd EngelandNederland gespeeld. De Nederlandse ploeg bestaat uit de volgende 10 spelers: C. v. d. Berg (Leiden), N. Cortlever (A'dam), dr. M. Euwe (A'dam), W. Henneberke (A'dam) H. Kramer (Leeuwarden), W. Muhring (Haag), L. Prins (A'dam), Th. v. Schel- tinga (A'dam), ir. Th. v. Steenis (Utrecht) en C. Vlagsma (R'dam). De Engelse ploeg is nog niet definitief compleet; de vol gende 7 spelers zijn echter al bekend: Alexander, Broadbent, Golombek, Kitto, Tylor, Winter en Wood. De Luchtverplegingscompagnie had voor deze gelegenheid extra diep in de provisiekast gegrepen en met de para chutes zeilden behalve jubileumpakket jes, blikjes Engelse sigaretten, vruchten op sap, jam en snoepgoed naar beneden. In een nabije kampong renden de Da- jaks bij net geronk van die grote vogel, die grote witte eieren legde, verschrikt het oerwoud in, maar iedere ronde vielen er meer. Toen alle pakken het vliegtuig verla ten hadden, werden nog enige rondjes over Long Nawan gevlogen en dan ging het terug naar Balikpapan over het oer woud en de rivieren met hun bamboe huisjes hier en daar, wegvluchtende Da- jaks en verschrikt opvliegende vogels. Deze tocht zal bij de Dajaks wel lang in herinnering blijven, maar langer nog bij die -50 jongens, die nu ook jubileum feesten kunnen vieren, ver in de binnen landen en die voelen, dat zelfs zij niet door het Nederlandse volk vergeten wor den. De jubileumpakketten moesten op tijd aanwezig zijn. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat aangezien de luitenant-gouverneur- generaal, dr. H. J. van Mook, niet vóór Vrijdagavond hier te lande kan worden verwacht, dr. L. J. M. Beel eerst Zondag morgen naar Indië zal vertrekken. Naar wij vernemen is binnenkort te verwachten de totstandkoming van een K. B. betreffende de salarissen op Neder landse basis van Ned.-Indische en andere gepensionneerden, die hier te lande door het Rijk worden aangesteld dan wel op arbeidsovereenkomst in dienst worden genomen. Het ligt in de bedoeling, dat door deze regeling een korting op de salarissen van deze categorieën zal worden toegepast, welke afhankelijk is van de hoogte van het pensioen en welke zal variëren van 5 tot 25 pet., van de bezoldiging. In de nacht van Maandag op Dinsdag, tegen het einde van de feestelijkheden, heeft er zich aan de Berendsstraat te Nijmegen een tragedie afgespeeld. De 47-jarige rijwielhersteller L. J. kreeg woorden met zijn kostganger de 53-jarige timmerman Th. van G. De rijwielherstel ler hakte met een bijl op zijn kostganger in en verwondde deze aan het been. Van G. ging daarop zijn kostbaas te lijf en takelde hem zodanig toe, ook met een bijl, dat L. J. zware verwondingen kreeg aan de hals. J. werd naar het Canisius- ziekenhuis gebracht, waar hij na aan komst aan zijn verwondingen overleed. Beide mannen verkeerden onder drank invloed. De politie heeft Th. van G. gearres teerd. In aansluiting op ons bericht van ver leden week over de sportmiddag in het Feijenoord-stadion op Zaterdag 11 Sep tember a.s. kunnen wij thans berichten, dat het athletiekprogramma zal bestaan uit 100 m. dames 100 m. heren, 4 x 100 m. dames, 4 x 100 m. heren, 1500 m. en 5000 m., en het wielerprogramma uit een koppelwedstrijd over 100 Km. en een ploegenachtervolging over 5 Km. De inschrijvingen zijn reeds binnenge komen van de athleten Fanny Blankers- Koen, Gerda v. d. Kade-Koudijs, Xenia Stadt-de Jong, De Ruijter, Groen, v. Gog, Lataster, Walstra, Zwaan, Lammere, Scholten, Nusse, Schoenemann, om de bekendste te noemen, en van de volgende bekende wielrenners: Schotte, Schulte. Middelkamp, Impanis, 'Ockers, Kirchén, Janssen, Klabinsky, De Korver, De Ruij ter, Savelsberg. De athletiekwedstrijden beginnen om. half 4, het wielerprogramma om half 3. en de wedstrijden zjjn om half 7 be ëindigd. Het Surinaamse voetbalelftal, dat Don derdag a.s. de thuisreis gaat aanvaarden, speelde gisteren zijn laatste wedstrijd te gen een Haags K.N.V.B.-elftal. Ook in deze wedstrijd hebben de Westerlingen geen overwinning kunnen boeken; de Hagenaars bleken aanzienlijk sterker en wonnen met 3—0. Van de 7 wedstrijden die de Surinamers op hun Nederlandse tourneé hier hebben gespeeld, verloren zij er 4 en speelden zij er 3 gelijk. Op 11 September a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat Zr. Ignatienne (in de wereld mej. H. v. d. Wijngaard) haar intrede deed in het Gezelschap van J. M. J. Zr. Ignatienne, die de meeste tijd van haar leven doorbracht aan de R.K. school te Workum (Fr.), vertoeft momenteel 'n het St. Teresiagesticht te Waalwijk. O Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn M. Splinter, wet houder van Leiderdorp, en J- "r geman, chef van de afd. Personeel, en arbeidszaken bij het voersbedrijf te Amsterdam. ver- Schulte won gisteren het critérium van Brasschaet, een tfreffStnjCT VOQT profs over 165 km. Lambrichs werd 9e; Dat kan! Met de eenvoudige bloedzulveren- de Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts, zoveel ais er op een cent gaat. De zes minerale zouten waaruit Kruschen bestaat, zijn wn°^Te fimu' lans voor de bloedzuiverende organen. Leyei, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadeiUke. Ptjnverwekkende zuren zich „aan vastzetten in spieren en gewrichten |n voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebrui ken miljoenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds Jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Drogist. RecL Ds. G. H. Kersten, oud-voorzitter van de Staatkundig Geref. partij is Maandag in de leeftijd van 66 jaar in Waarde (Zeeland), waar hij in verband met zijn gezondheidstoestand verbleef, overleden Hij was laatstelijk sedert 1926 predi kant in Rotterdam, waar hij tevens do cent was aan de school voor opleiding van predikanten der gereformeerde ge meente. Van 1922 tot de bevrijding was hij lia van de Tweede Kamer. Het meest bekende uit zijn parlemen taire loopbaan is wel de motie-Kersten tot schrapping van de post voor het ge zantschap bij het Vaticaan van de be groting. Deze motie werd 11 November 1925 na een bewogen zitting door de Tweede Kamer aanvaard, hetgeen het aftreden van het eerste kabinet-Colijri tengevolge had. Overigens was zijn sterk anti-Katholieke politiek uiterst onvrucht baar. Omtrent de besprekingen der mili taire gouverneurs in Duitsland, die gisteren werden voortgezet, wordt alle mogelijke geheimhouding be tracht. Een Amerikaans nieuwsbureau berichtte echter, dat volledige over eenstemming was bereikt over de op heffing van de blokkade, en wel op de vergadering van Maandagavond. De overeenkomst zou zjjn bereikt op voorwaarde, dat de Sovjet-Unie zou instemmen met een „bevredigende" regeling van de geldkwestie en de handel. Wat de crisis rond het Berlijnse stads bestuur betreft, heeft Litlke, de fractie leider der S.E.D., tegenover de pers ver klaard, dat de S.E.D. niet de bedoeling heeft een gescheiden stadsbestuur in de Sovjet-sector in te stellen De persconferentie werd gehouden in een kamer, die slechts enkele meters van de ruimten verwijderd was, waar politiemannen uit de Westelijke sectoren „belegerd" worden. Litke zeide: „Wij willen het stadsbestuur niet uiteen doen vallen. Wij hopen dat de gemeenteraad zal besluiten dc volgende zitting in hei raadhuis te hruden Zolang de gemeenteraad in de Weste lijke sectoren bijeen zou blijven komen, zou de S.E.D. niet aan deze „onwettige" vergaderingen deel nemen. De Franse verbindingsstaf in het Ber lijnse raadhuis is begonnen met de ver branding van vertrouwelijke stukken. De Britse verbindings-officier, majoor Whiteford, die het gebouw enkele ogen blikken had verlaten, mocht daarin niet terugkeren. Hij werd tegengehouden door politie uit de Oostelijke sector. Een politiecordon uit de Oostelijke sectoi heeft een aantal straten afgezet, De wachten om het raadhuis zijn versterkt. Volgens het Duitse persbureau Dena (Amerikaanse zone) wordt het raadhuis door 500 man bewaakt en zijn alle deu ren gesloten. Uit Washington wordt gemeld, dat president Truman een bijzondere bij eenkomst met de nationale veiligheids raad heeft belegd in het Witte Huis. 1,en woordvoerder van de president zei, dat de bijeenkomst verband hield „met de toestand te Berlijn". Dit zou de eerste buitengewone zitting van de raad zijn geweest. Aanwezig waren de minister van buitenlandse zaken, Marshall, minister Forrestal (landsver dediging), minister Symington (lucht vaart), minister Sullivan (vloot), mi nister Koyall (leger), onder-minister Lovett (buitenlandse zaken) en de voorzitter van het nationale bureau voor de veiiigheidsreserves, Arthur Hill. Uit Berlijn wordt vernomen, dat dc Franse generaal Koenig zelf een pro test heeft ingediend bij de sovjet-gene raal Sokolofsky wegens het „raadhuis incident". De plaatsvervangende Aiherikaanse commandant te Berlijn, kol. Babcock, werd gearresteerd, toen hij het gemeen tehuis trachtte te bereiken. Hij en ma joor Davisson werden naar het sovjet hoofdkwartier overgebracht en hier op vrije voeten gesteld, nadat zij zich gele gitimeerd hadden. Onder escorte werden zij buiten de sovjet-sector gebracht. Regeringsfunctionarissen te Washing ton verklaarden Dinsdag, dat „de door de communisten geleide aanvallen tegen de Berlijnse gemeenteraad" een ernstige toestand geschapen hadden, welke door hoge functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken bestudeerd werd. Er was nog geen besluit genomen om trent het al of niet zenden van oen offi cieel protest naar de sovjet-autoriteiten aangaande deze zaak. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat men ook te Londen de toestand te Berlijn ernstig opvatte. Voor het „achteruit gaan" van de toestand, was een partij, die minder dan 20 pCt. bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen behaalde, verantwoordelijk, aldus spr. Ondanks verzekeringen en vrijgeleide Na besprekingen met de Franse com mandant, Jean Ganeval, heeft generaal Kotikof de politiemannen uit de weste lijke sectoren, die in de vertrekken der westelijke geallieerde verbindingsofficie ren van het gemeentehuis „belegerd" wer den, toegestaan het gebouw te verlaten en de garantie gegeven, dat zij zich zon der vrees voor arrestatie door de sowjet- sector naar de Franse sector kunnen begeven. Ook de Franse militaire gouverneui generaal poenig, heeft de verzekering gekregen1 en wel van maarschalk Sok-> lofski), dat de verbindingsstaf zich vru in en buiten het gemeentehuis zou kun nen bewegen. Nader wordt echter gemeld, dat Sovjet-Russische manschappen 18 po litiemannen nit de westelijke sectoren toen deze op grond van het door de sovjet-autoriteiten gegeven vrijgeleide het Berlijnse gemeentehuis verlieten gearresteerd- Vijf Franse officieren en 6 westerse journalisten, die samen met de politie mannen het gebouw verlieten en in het zelfde convooi waren, mochten de reis naar de westelijke sector voortzetten, na dat hun papieren nauwkeurig waren on derzocht. De Duitse politiemannen werden echter naar een Sovjet-Russische vrachtauto ge voerd en naar de sovjet-sector overga bracht. Een Duits fotograaf, wiens pa pieren eerder in de nacht in het gemeen tehuis door stille agenten uit de oostelijke sector werden afgenomen, werd eveneens ingerekend. De Duitse bisschoppen, die in Augustus j.l. te Fulda zijn bijeengekomen voor hun jaarlijkse conferentie, hebben een gemeenschappelijk herderlijk schrjjveh betreffende Duitslands huidige proble men uitgevaardigd. Na erop te hebben gewezen, dat de invaliden, ouden van dagen en kleine rentetrekkenderi vooral te beklagen zijn. gewaagt het herderlijk schrijven van de wanorde op het gebied van de levens middelenvoorzlening, eigendom en woon gelegenheid. „Eén Duitser op de drie bezit thans niets meer," zo heet het in de brief, „en de beide anderen lijden vaak gebrek." De Duitse bisschoppen verzetten zich tegen de ontmanteling der fabrieken, die voor de vredespro- ductie werken. Tot besluit verzoeken zij de Duitse Katholieken de algemene armoeder niet te verhogen door, uit geld zucht, prijsstijging in de hand te werken, DONDERDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gram. morgengebed: 10.00 11.00 N.C.R.V.: 11.00 Ziekenprogr.; 1203 KI .v. Beeck: 13.00 Nieuws: 13.20 Zang, piano: 13.45 Hors d'Oeuvre; N.C.R.V. 14.00 Giaconda ens.14.40 Causerie 15.00 Koor; 15.30 Piano; 16.00 Bijbelle zing; 16.45 Sextet; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Symphonie-ork.18-15 Lezing; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, gram. actual.; 19.45 R-V.D.: 20.15 Gram.; 21.00 Boekbespr.: 21-20 Kerkconcert: 21.50 Gram.; 22.15 Causerie; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws, gramofoon. HILVERSUM II (415 M.) A.V.R O. 7-00 Nieuws, gram. (11.00 Orgel) i 12.00 Lyra trio; 12-38 Piano, orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Avroleans: 14.00 „Gespro ken woord"; 14.15 Sollstenconc.; 15.00 Ziekenprogr.; 16.00 Gram.; 17.00 „Ka- leidoscoop", gram.; 18.00 Nieuws, sport, gram.; 19.00 Lezing; 1905 Gram.; 19-30 The Augusteo orch.; 21.00 Lezing; 21.15 „Speeldoos"; 21.40 Hoorspel; 22.10 Me- tropole-ork. (e.o.)22.45 Lezing; 23.00 Nieuws, gramofoon. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VL Br.: nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 Eng. H. S.: Spaork. en Monmartre Players. 9.00 dansork. 9.40 pianorecital, 10.30 „Music while you work". 11.00 Carl Thornton en Hawaiïans. 11.30 viool en piano. 12.00 VI. Br.: lichte muz. 12.30 weer- en land. 12.40 lichte muz. 13.00 nws. 13.15 licht ork. 14.00 muz uit de 18e eeuw. 15.00 Eng. L. P.: muz. v. d. huisvr. 15.30 Leslie Douglas en ork. 16.00 voord. 16.15 Sandy Macpherson, orgei. 16.30 lichte muz. 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br.; v. d. sold. 19.00 Eng. H S: Hello Anybody. 19.30 Lili Kraus, piano, 20.00 VI. Br.: vrz. pr„ 21.00 div. 21.15 Beromünster: Léon Combé, bariton. 22.00 VI. Br.: nws. 22.15 Fr. Br.: lichte muz. 22.45 Ouverture v. Holbrocke. 22.55 nws. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Éng. H. S.: Nws en pr. overz. 7.15 B.B.C. Welsh Orch. 7.55 weerber. 8.00 Fr. Br.: 8.10 conc. 9.00 Eng. L. P.: nws. 9.10 verz. pr. 10 00 v. d. sold. 1015 ..Music in voor house", 1100 voordr. 1113 Time f. music, 1145 Andrew Fenner. orgel 12 15 8BC. M'dl Light ork. 13 15 George Scott Wood en Accordeons. 13 30 Oeraldo en conc ork 14.00 Eng. H. S.: BBC. Schots ork 15.00 B.B.C. var. ork., 15.30 hoorsp., 16.00 Billy Mayerl en ens. 16.30 The Kentucky Min strels, 17.00 Eng. LP: arbeidersork., 17.45 Ken Macintosh en ork. 18.15 het Rich. Crean ork. 18.45 hoorspel. 19.00 Fr. Br.: Omroepork. 19.30 Eng. L. P.: B.B.C. Re vue ork. 20.15 verz. pr. 20.45 „Blackpool Night". 21.30 B.B.C. Theatre Orch. 22.00 nws. 22.15 „Taxi". 22.35 The Squadronaires Dance Orch. 23.15 lichte muz. 23.56 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2