Sovjet-regiem te Berlijn aan de kaak gesteld De communistische wethouders in Amsterdam Heffingen AAN DE GRENS Koningin en prinsesjes maakten tocht op IJsselmeer NIEUWE BONNEN ARRESTATIES BIJ DE VLEET MINISTER LIEFTINCK OVER DE SPAARCAMPAGNE De vier van Berlijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Marshall wijkt in geen geval Hogere prijs van Nigeria-cacao Koninklijke familie naar Soestdijk Vertrouwen werd weer, STLKm'S,'e".ïïï,,7!.oei?hi°L°.l opgezegd Nieuwe ricliting in landbouwpolitiek Smokkelcentram in Napels Marken en Hoorn kregen vorstelijk bezoek Van de bestaande spaarinstellingen zal moeten worden uitgegaan Vertrek der vorstelijke 1 gasten ONDER DE LOUPE. Spijsolie en een ei, koffie en thee tOste JAARGANG DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 Nog geen practisch accoord Heffing op graan aan de grens PfMii Uit Nederland afkomstige goeder n? Van een der laatste zomerse dagen profiteerde gisteren H. M. de Koningin door met de prinsesjes en enkele vorstelijke gas ten een tocht te maken over het IJsselmeer naar Marken en naar Hoorn. Het werd een prachtige tocht, begunstigd door mooi weer en bijna de gehele dag was er mee gemoeid. fÉ EEN WEDSTRIJD VOOR ALLE KINDEREN TER WERELD WITTE-BROODSWEKEN Suiker gehandhaafd BONNENLIJST EENMAAL PER TWEE WEKEN HONGAARSE HULDE VOOR KONINGIN WILHELMINA DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1-15 per maand, 30 ct. per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ct. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de advertentie-bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ct. Maximum 50 woorden. Uitslui tend bij vooruitbetaling. Zowel van Franse als Amerikaanse zjjde heeft men gisteren te Berlijn stappen ondernomen tegen de maat regelen, door de uitvoerders van het Russisch gezag getroffen, om de wer- king van dat deel van het Berlijnse poliUe-aPParaat' hetwelk niet onder sovjet-machtsinvloed staat, te belem meren, me4 onmogelijk te maken. De franse autoriteiten te Berlijn heb ben namelijk de Russische autoriteiten verzocht bij de Duitse politie in de sovjet-sector te interveniëren, teneinde vrijlating te verkrijgen van de politie mannen uit de westelijke sectoren, die Woensdagochtend zijn gearresteerd, toen zij op een Franse vrachtauto het ..bele gerde" stadhuis verlieten, zo heeft een Franse woordvoerder verklaard. De sov jetautoriteiten hadden hun woord gege ven, dat deze politiemannen onge ,V, de Russische sector zouden kunnen ver- Jaten. Kol. Frank Howley, de commandant te Berlijn, heeft g een bezoek gebracht aan - collega, gen.-majoor Kotdw testeren tegen de ongeres h1„ het raadhuis en het daarm „belegeren van West-Berlijnse P° j ock aan gene- kol Howley zich^aar raai Kotikof bega, .^kwartier om ver_ het Amerikaanse .hoofd aJ "IE1 dat al begon tegen ^ag- lovjetsector het raadhuis te doorzoeken. Z^deelden de waarnemende burgemees. fjl 1 Friedensburg, mede, van de Rus sen' bevel gekregen te hebben hef gebouw te doorzoeken op politieagenten uit de wLftPiiike sectoren, die zich misschien Tog ergens verborgen hielden, en op W Intussen ging gisteren ook van de Ber. lünse gemeenteraad een protest-actie uit. De raad nam namelijk met algemene stemmen een resolutie aan, waarin ge protesteerd werd tegen de arrestatie van de politiemannen der Westelijke secto ren, die tot taak hadden het stadhuis te beschermen tegen demonstranten. In de resolutie werd voorts een beroep op de vier commandanten gedaan „alle maat regelen te treffen voor de onmiddellijke vrijlating der arrestanten, in naam van menselijkheid en recht". De fractie van de S.E.D. was niet op de vergadering aanwezig, die plaats vond in de Britse sector. Willy Brandt, bestuurslid van de Berlijnse sociaal-democratische party, heeft gisteren op een persconferentie een ïyst getoond met 321 namen van personen, die tegenstanders waren van „het politieke regiem in de Sovjet-zone Deze waren volgens zyn zeggen korte lings gearresteerd. De genoemde personen vormden slechts een deel van de in werkelijk heid gearresteerde personen. „De Sov jet-autoriteiten werken in het geheim en de nauwste verwanten weten vaak niet of iemand gearresteerd is", zo zeide Brandt. Hij verwees verder naar „de massa-graven der slachtoffers van het communisme in de Sovjet-zone". Deze „massa-graven" werden volgens Brandt door de Sovjet-autoriteiten „met de grootste geheimzinnigheid" omhuld, „wy overhandigen deze documenten aan de wereld, omdat wy dit verplicht zUn tegenover de dode en nog lijdem*e slachtoffers. Wij doen dit met dezelfde afkeer en met hetzelfde protest als wij gedaan hebben by de misdaden van het nazi-regiem", zo besloot Brandt. Krachtige taal van Marshall George Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gis teren verklaard „dat de huidige ongfre" geldheden te Berlijn ten doel hebben een door de communisten beheerst be- zoT vastberaden^ 3*9"'. ver te werpen op on-democratische wijze en daarvoor in de plaats een regering te vormen, waarin de communisten de overhand hebben". Gebeurtenissen in Europa wezen op een dergelijke handelwyze en „men moet zich standvastig hiertegen ver zetten". „Wü hadden gehoopt en verzocht, dat de besprekingen der vier militaire gouverneurs in rust en vrede zouden plaats hebben. Het tegendeel is het geval", aldus Marshall. Op de vraag wat Amerika onder de huidige omstandigheden zou doen, zeide hy": „ik zal dit alles later mede delen". Marshall zeide voorts, het incident Margaret Rose bracht gisteren een bezoek aan de Porceleyne Fles" te Delft. Hier neemt zij afscheid van de directeur, de heer J. G. Adriani. te Berlijn niet te beschouwen als een zuiver Duitse aangelegenheid, doch als een zaak, waartoe „communisten in binnen- en buitenland Duitsland op gezet hebben". Op de vraag, of er een vergadering van de westelijke afgezanten te Mos kou enerzyds en Stalin of Molotof anderzijds was te verwachten, weiger de minister Marshall in te gaan. Hij wilde ook niet uitweiden over zyn opmerking: „Men moet zich stand vastig hiertegen verzetten" Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft rapport ontvangen over de besprekingen te Berlijn. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat er een pauze in de besprekingen is inge treden, om de regeringen te Washington, Londen, Parijs en Moskou gelegenheid te geven de rapporten van hun respec tieve militaire gouverneurs te bestuderen. Het voornaamste geschilpunt is de kwestie of de leden van de commissie al dan niet het recht van veto zullen heb ben Rusland eist, dat elk lid van de commissie dit recht van veto zal hebben Het voornaamste argument, dat de Rus. sen aanvoeren is, dat zij zonder het recht van veto iedere keer, wanneer een belangrijke kwestie aan de orde is, bij de controle op hun eigen geld overstemd zouden worden. De Westelijke gouverneurs zijn het hier niet mee eens. Zij beweren, dat hierdoor dezelfde kibbelpartijen zullen worden veroorzaakt, die de geallieerde bestuurs raad ten onder deden gaan. Ztj wensen beslisingen, die berusten op een meer derheid van stemmen. De algemene opinie is, dat een her nieuwd bezoek van de Westelijke afge vaardigden aan het Kremlin noodzakelijk zal zijn, om deze kwestie op te lossen, voordat de vier militaire gouverneurs hun besprekingen kunnen voortzetten. Volgens berichten uit Londen zullen de prijzen door de cacao-planters in Nigeria gevraagd, scherp stijgen nu het nieuwe seizoen de volgende maand begint. Voor eerste kwaliteit is een prijs vastgesteld van 120 per ton vergeleken met een huidige prijs van 62%, voor tweede kwaliteit 115 60). Hedenavond omstreeks 20.30 zal H. M. koningin Juliana met haar gezin de hoofdstad verlaten en zich naar het paleis Soestdijk begeven. Tijdens een plechtige zitting van de gemeenteraad van Amsterdam heeft deze raad adressen aangenomen, die gezonden zullen worden aan H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Wilhelmina. B. en W. waren deftig in het zwart gekleed en boden in eeuwenoude gala- costuums bewaakten de deuren. De bur gemeester las de proclamatie en de beide adressen staande voor, welke beide laatste met applaus begroet werden. Later kwam men in gewone zitting bij een o.m. voor de behandeling van twee moties van de niet-communistische frac tieleiders, waarin het vertrouwen werd opgezegd aan de beide communistische wethouders die, zoals bekend, in Maart door een nieuwe taakverdeling van net college al op non-actief werden gesteld. De fractie-leider van de P. v. d. A„ de geboden". Marshall weerstand herhaalde worden dat „Amerika niet onder pre«ie"zfi onderhandelen De tegenwoordige on geregeldheden waren „beslist niet nut tig" voor de besprekingen der vier mili taire gouverneurs, hoewel hij geloofde dat deze nog steeds voortgang hadden De .recente gebeurtenissen te Berlijn toonden, dat de S.E-D. „methoden toe past welke door communistische groe pen woxden gebruikt om de regering om- (Van onze landbouwkundige medewerker) J. Smid een der meest bekende voorvechters op landbouwgebied uit de crisisjaren had het moeten beleven, dat d.d. 8 September 1948 zyn zo om streden systeem van landbouwpolitiek ten aanhore van meer dan 1500 veehou ders en zuivelbereiders, te Leeuwarden büeen, bepleit zou worden door nie mand minder dan dr. Horring, directeur van het landbouw-economisch instituut. Jaar in jaar uit heeft deze pionier zijn stem verheven tegen een systeem van monopolie-heffingen-om op te komen voor een heffing aan de grens, eenvoudig en zonder veel rompslomp. Zijn stem is altijd gebleven als die eens roepende in de woestijn. Nu echter in onze dagen de vraag, of de landbouw in de toekomst weer beschermd zal moeten worden met een duidelijk „ja" beantwoord dient, vraagt men zich in de kringen van de georganiseerde land- en tuinbouw af welk systeem dan wel ge kozen moet worden. Verleden jaar heeft dr. Horring, daartoe door de F.N.Z. uitgenodigd, een lans ge broken voor een directe steun per ha aan de landbouw om de noodzakelijk duur dere productie op te vangen. Dr. Oortwijn Botjes ook een van de groten onfier de landbouwdeskundigen vulde dit on langs aan door deze steun bij de lonen te verschaffen. Maar gisteren op de algemene vergade ring van de Alg. Ned. Zuivelbond heeft dr. Horring, na de indrukwekkende ope ningsrede van de voorzitter, wederom over hetzelfde onderwerp een rede ge houden, waarbij bleek, dat hij op zijn standpunt van verleden jaar volledig was teruggekomen. Ook het door H. D. Lou- wes. voorzitter van de stichting Voor de landbouw ingenomen standpunt ten aan een van de monopolie-heffingen kon in zijn ogen geen genade vinden. Onomwon den zij het dan met een kleine correc- tie werd een pleidooi gehouden voor Het Franse plaatsje St. Cloud werd dezer dagen de gelukkige bezitter van een vierling. Jean, Renee, Robert en Jacqueline twee jongens en twee meisjes verkeren evenals hun moeder in een goede gezondheid. het vroeger door Jan Smid zo vurig ver dedigd systeem, volgens hetwelk bij de invoer een heffing op de granen aan de grens bepleit wordt en bij de uitvoer een restitutie gelijk aan de belasting bij de invoer. Zal dit systeem op den duur werke lijkheid worden dan zullen wij in ons land een van de wereldmarkt losstaand pryspeil moeten aanvaarden. Opgemerkt mag worden dat dit systeem onlangs ook door de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond officieel als zijn stand punt is aanvaard. Zowel de commissaris der Koningin in Friesland als de vertegenwoordiger van de minister van landbouw richtten het woord tot de vergadering. waarbij hij er op wees dat, nu de beide communistische wet houders niet van zins zijn uit zich zalf op te stappen andere maatfegelen zul len moeten worden genomen. Het is im mer zo, dat zij als wethouder, al heb ben zij dan geen werkzaamheden, nog steeds het recht bezitten vergaderingen van B. en W. bij te wonen eri er ook stemrecht bezitten. De communisten betoogden weer uren lang en de raad ergerde zich weer groen. Maar eindelijk werd toch stemming ge houden en met 27 tegen 9 stemmen wer den de beide moties aangenomen. De heer Faber diende daarna het voor stel in de beide wethouders te ontslaan. Dit voorstel zal in de raadsvergadering van hedenavond in behandeling worden genomen. Verscheidene smokkelaars, in het bezit van geslepen en ongeslepen diamanten ter waarde van enkele milliarden Lires, cocaïne en waardevolle stoffen, naar het schijnt afkomstig van in Nederland ge pleegde diefstallen, zijn te Napels gear resteerd. De aandacht van de politie werd ge trokken doordat een groot aantal perso nen een zeker huis in de omgeving van Napels in en uit gingen. Bij een onder zoek bleken er talrijke internationale smokkelaars aanwezig te zijn, waarvan de nationaliteit nog niet met zekerheid is vastgesteld. De onlangs door de Russische autori teiten in Duitsland vrijgegeven 124 Oos tenrijkse kerkklokken, die tijdens de oorlog door de Duitsers geroofd werden zjin naar Wenen teruggebracht. Gisterochtend te omstreeks tien uur is HM. de Koningin met haar dochtertjes aan boord van de „Piet Hein" uit Am sterdam vertrokken voor een tocht op het IJsselmeer. Z K.H. Prins Bernhard maakte deze tocht niet mee, in verband met een bezoek aan de Jaarbeurs. Tegen half twaalf deed op Marken het gerucht de ronde, da+ de „Piet Hein" in zicht kwam, met het gevolg, dat binnen tien minuten practisch iedere Marker, die lopen kon aan de haven stond en de vor. stelijke bezoekers op het jacht, dat inder daad naar het „eiland" koers zette, van verre hartelijk toejuichte. Onder grooi enthousiasme stapten onze Vorstin en de drie oudste Prinsesjes even later aan wal. In haar gezelschap bevon den zich kroonprins OlaV en kroonprinses Martha van Noorwegen en erfgroothertog Jan van Luxemburg. De hoge gasten maakten een wandeling door de nauwe straatjes naar het be kende antieke huisje van Kaars, waarvan zij het interieur bekeken Later genoot de .Markerbevolking van een aardig tafe reeltje. De 5-jarige Jannetje, de 3-jarige Dientje en de kleine 2 jaar oude Annetje van Reeuwijk, de drie dochtertjes van Markens burgemeester overhandigden de drie oudste prinsesjes ieder een Markense pop. De koningin onderhield zich ook even met Lijsje Uithuisje-van Riel, die in 1916, tijdens de watersnood geboren, door koningin Wilhelmina als petekind werd aangenomen Het bezoek aan Mar ken, dat niet was aangekondigd, duurde 1% uur Eerst om één uur verliet de „Piet Hein", nagewuifd door de bewo ners het haventje. Komende van Marken is het koninklijk jacht daarna omstreeks half drie de haven van Hoorn binnengelopen. H M. koningin Juliana, de drie oudste prinses jes, het Noorse kroonprinselijk paar en erfgroothertog Jan van Luxemburg bega ven zich van boord en hebben een wan deling van bijna een uub door de stad ge- Het was een hele gebeurtenis toen daar gisteren plotseling Koningin Juliana met de prinsesjes en enkele vorstelijke gasten op het eiland Marken verscheen; de Koningin en de prinsesjes nadat zij juist een Markerhuisje verlatenhebben, temidden van de samengestroomde Marker bevolking. Elke dag zie je geen Marker meisje dachten de prinsesjes en het Marker grut vond het wel eens leuk met prinsessen kennis te maken; een aardig ogenblik tijdens 't koninklijk bezoek, waarmee Marken gisteren vereerd werd. 'maakt. De burgemeester trad daarbij op als gids. Omstreeks half vier begaf het vorste lijke gezelschap zich weer aan boord en verliet de „Piet Hein" de haven op de terugreis naar Amsterdam. Omstreeks kwart voor zeven passeer de de „Piet Hein" op de terugreis van Hoorn de Oranjesluizen en tegen half' acht arriveerde H. M. de Koningin, de prinsesjes en de vorstelijke gasten op het paleis op de Dam. In een der zalen van het Panorama Mesdag te 's-Gravenhage heeft prof. mr. P. Lieftinck, minister van Financiën, gisteren een tentoonstelling geopend van Britse overheidsvoorlichting, welke onder auspiciën van het contact-centrum op voorlichtingsgebied aldaar van 8 tot en met 14 September wordt gehouden. Een van de redenen, aldus de minister, waar om hij deze tentoonstelling gaarne wilde openen was, omdat deze iets te zien zou geven over de methode, welke in Enge land is en wordt toegepast om het sparen te activeren. Hij herinnerde dan aan de opmerke lijke resultaten, welke in Engeland gedu rende en ook na de oorlog bereikt werden bij het bevorderen van de z.g. „small savings". Er zijn gelukkig tekenen genoeg, die erop wijzen, dat het Nederlandse volk zijn spaargewoonte getrouw is gebleven. Op grote schaal vertrouwt het Nederlandse publiek zijn spaarpenningen toe aan levensverzekeringmaatschappijen, spaar kassen en andere spaarinstellingen. De cijfers der spaarbanken, die in 1946 nog wezen op grote opvragingen vertoonden in 1947 een stabieler beeld. Dat in 1948 wederom grote opvragingen voorkwamen, behoeft naar zijn mening niet te wijzen op een toenemende neiging tot intering op besparingen. De huidige teruggang der inleggers- tegoeden is naar zijn oordeel in hoofd zaak toe te schrijven aan de invloed der byzondere heffingen, die voorna melijk geblokkeerde gelden naar de fiscus doen vloeien. Deze opvatting vindt z.i. steun in het feit, dat ondanks de teruggang van het inleggerstegoed het aantal inleggers bü spaarbanken een toeneming vertoont. Ten aanzien van de mededelingen over een spaarcampagne merkte hij op, dat er toch wel iets is verricht. De Nationale Spaarraad, die sinds enige tijd bestaat, zal tot taak hebben het Nederlandse volk tot sparen aan te moedigen. In welke vorm dat zal gebeuren verdient zorgvul dige overweging. Het zou naar zijn op vatting beslist een fout zijn, indien wij zouden proberen het Engelse voorbeeld getrouw na te volgen. Wat met het oog op de Engelse volksaard doeltreffend is, is dat nog niet voor Nederlandse ver houdingen. „De Engelsman heeft de neiging een raad, een wenk van de zijde der overheid gegeven aanstonds op te volgen, vooral wanneer hij de redelijkheid ervan inziet, of wanneer het landsbelang ermee ge moeid is. De Nederlandse landaard is niet zo volgzaam ten aanzien van wenken en adviezen va» overheidswege. Hoezeer wij gaarne zagen, dat de Nederlander meer vertoonde van de Engelse „public spirit", wij zouden onverstandig handelen, indien wij bij ons voorlichtingswerk de eigenge aardheid van het Nederlandse volk niet in aanmerking namen". De fcrinister meende, dat het niet goed zou zijn, indien wy hier te lande in het voetspoor van Engeland zouden trach ten, het zwaartepunt van een campagne te leggen bü de uitgifte van byzondere spaarbrieven en bij een opwekking deze te nemen met een beroep op het alge meen belang. Hy geloofde veeleer, dat wy het moeten zoeken in een stimule ring en een coördinatie van acties uit gaande van de diverse bestaande spaar instellingen, naast een voorlichting van het publiek, gericht op het belang, dat elkeen erbij heeft zoveel mogelijk te sparen en daarby van deze instellingen gebruik te maken. Alle vorstelijke gasten, die tijdens de jubileumfeesten en de inhuldiging in het Amstel Hotel verblijf hebben gehóuden, verenigden zich Woensdagavond, na het gala-diner ten paleize op een afscheids bijeenkomst in het hotel. Koningin Ju liana en Prins Bernhard vertoefden lange tijd- in hun midden. Vandaag vertrekken velen der gasten. Prins Axel vliegt hedenmorgen naar Kopenhagen, 't Zweedse Kroonprinselijk paar vertrok met de Scandinavië-express naar Stockholm. Ook Prinses Margarete van Denemarken reisde met de trein. Het Noorse Kroonprinselijk paar blijft nog enige dagen in ons land. Prinses Marga ret vliegt vandaag naar Londen terug. De graaf en gravin van Athlone begaven zich heden naar Den Haag. Zij zullen de overtocht naar Engeland met de nacht boot maken. Prins George van Grieken land zou zich weer per trein naar Parijs begeven. Erf-Groothertog Jan v. Luxem burg zou waarschijnlijk per vliegtuig te rugkeren. Veertien Italiaanse dichters nodigen in onderstaande oproep alle kinderen ter wereld uit om mee te doen aan een heel bijzondere wedstrijd. De vier prijswinnaars van de vorige wedstrijd zagen dit jaar hun droom in vervulling gaan: zij mochten op visite gaan bij onze H. Vader de Paus, die een tijdje met hen sprak. Hier volgt de tekst van de oproep: „Lieve kinderen! Zegt ons wat je heel diep in je hart wenst. Vertel ons die wens in je eigen taal. Schrijf ons vóór 30 November aan hét volgend adres: UNIVERSALIA, Rome (Italië). Alle kin. deren tussen 7 en 14 jaar mogen mee doen. En vergeet niet om heel duidelijk je naam, leeftijd en adres in je brief te zetten. Hoe oorspronkelijker en onge- dwongener je wens is, des te meer kans heb je, om verhoord te worden!" Net dat wij filosofeerden over het ver schijnsel, dat na de feestelijkheden de mensen weer wa-t stugger jegens elkan der werden dezelfde personen, die met elkander gehost hadden achter de mu ziek, doen precies alsof de een de ander nog nooit eerder zagtijdens die over peinzingen dan voelden wij joviaal een hand op onze schouders neerdalen. ..Hal lo" zei onze hardhandige achtervolger, die iemand bleek te zijn, die anders zich niet pleegt te buiten te gaan aan derge lijke uitbundigheden. Nu proberen wy steeds niet achterdochtig te zijn (let wel „pro-beren", doch U weet: de geest en het vlees), maar ditmaal dachten wij: „Die wil wijzer van ons worden". Enfin, wij zeiden ook „Hallo" en wachtten als aau de telefoon, wat de eerste hallo-er ver der zou zeggen. „Nou het is gebeurd", zeide hij met een -gezicht, hetwelk vreugde noch droef heid weerspiegelde. Onzerzijds werden de hersenen gepijnigd over wat er gebeurd zou zijn, want het was ons niet bekend, dat er een blijde of droeve gebeurtenis in het gezin van onze nieuwe kennis te verwachten was. Enfin, wij stelden toen maar om door onze onwetendheid geen gek figuur te slaan de vraag, welke voor beide gevallen dienstig kon zijn, n.L: „Ea goed gegaan"? „Dat zullen wij moeten afwachten" re pliceerde de man. Afwachten, dachten wij, Wat zullen wij nu hebben? Als het gebeurd is dan werd er toch iemand ge- boren of ging dood. En als het gebeurd is, dan behoeft men toch niet meer af te wachten. Om ons niet bloot te geven, vroegen wij, of mijnheer nogal optimis tisch was. Nu hfj wist het zelf niet en. wij wisten nog steeds niet, waar hij het over had. „Het beste dan maar en sterkte" wen sten wij hem toe en wilden doorlopen. Doch geen kans; weer plofte de hand op onze schouders, ditmaal aan de andera kant, zodat ons evenwicht was hersteld. „Luister even" nodigde hij ons uit. Wat zal het worden, als de keuzebon is afgeschaft'? „Dan kunt U de betreffende artikelen zonder bon kopen" stelden wij vast. Doch de interpellant verklaarde daar nog zo zeker niet van te zijn. Eerlijk gezegd voelden wij er niets voor om weer over de keuzebon te beginnen; het was -nu toch gebeurd, zoals onze aehteryolger zelf had gezegd, doch wij hadden geen keus. De man hield vol en stak een phi- lippica af tegen artikelen zonder bon, nademaal deze onder da toonbank plegen te duiken. „Wat zal er b-v„ met het wittebrood gebeuren? Wanneer je geen wit voetje hebt bij de bakker, kom je natuurlijk niet aan een witte boterham. Waar zal de patent-bloem blijven"? „In het brood". „Ja maar wiens brood? Waarom niet om de zoveel weken allemaal witta brood"? „Zou wel leuk zijn, periodiek witte broodsweken en nog wel zonder te trou wen". Mijnheer von-d, dat wij er niet de gek mee moesten steken en wij meenden, dat hij zich geen zorg moest maken; hy' zag er zonder patent-bloem ongetwijfeld pa tent uit. „U weet zeker geen oplossing-met patent, dat U zo sarcastisch antwoordt" werd ons minder vriendelijk toegevoegd. Dit lieten wij niet onder ons zitten. Wij stelden voorop, dat er belangryker zaken zijn dan wittebrood goed gezegd niet waar? en zetten verder uiteen dat er geen gebrek zal zyn aan wittebrood. Zo als bekend blijft deze lekkernij op de bon; verder wordt de toewijzing van pa tent-bloem aan de bakkers belangrijk verhoogd en het wittebrood zal bedui dend duurder worden. Deze drie factoren zullen ongetwyfeld wel zorgen dat het met het wittebrood niet zo wild zal gaan. „En beste kerel", zo besloten wij om het weer goed te maken, „heb ook maar geen zorg over je koekjes e.d." Het laat zich aanzien, dat er meer dan genoeg zal zijn. De toewijzingen aan de banketbak kers en fabrieken worden zeer ruim ver strekt. De man bedankte en zeide het aan zijn vrouw te zullen vertellen. Wij vroegen kwasi-verwonderd, of hij zich liet sturen, waarop geantwoord werd, dat zijn witte broodsweken al lang voorbij waren. ANALYST. Voor het tijdvak van 12 t.m. 25 Sep tember zijn de volgende bonnen aange wezen: Bonnen voor brood 207-1, 207-2 Brood 800 gram brood 208 Brood, 400 gr. brood Alle bonkaarten 20j Algemeen, 120 gr. spijsolie 210 Algemeen, 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 211 Algemeen, 1 ei 212 Algemeen, 200 gr. rijst 213 Algemeen, 400 gr brood Bonkaarten KA, KB, KC 810 215 Algemeen, 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 216 Algemeen, 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 217 Algemeen. 50 gram thee 218 Algemeen, 125 gram koffie 219 Algemeen, 250 gr. waspoeder 220 Algemeen, 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen B 229 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas Bonkaarten KD. KE 810 221 Algemeen, 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet 222 Algemeen, 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 223 Algemeen, 500 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. 224 Algemeen, 500 gr waspoeder E 235 500 gr bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbiscuits TABAKS- EN VERSNAPERINGEN. KAARTEN 105 Versnaperingen 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gr. jam, stroop enz 108 Versnaperingen 100 gr, versnaperin. gen of 100 gr. suiker, böterhamstrooi. sel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 810 (bijz, arbeid, a.s, moeders en zieken) Geldig zijn de bónnen van de strook Q, Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Voortaan zal eenmaal per veertien da gen een bonnenlijst gepubliceerd wor den. Het systeem van wekelijkse lijsten, dat in de vacantiemaanden reeds onder broken werd, zal nu dus definitief ver laten worden. Een en ander houdt ook in, dat de broodbonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk worden aan gewezen. De bonnen voor tabak zullen voorlo pig nog op de oude wijze worden be kend gemaakt, dus telkens op de Don derdag, volgende op het verschijnen van de bonnenlijst. Naar eerst thans bekend wordt heeft ook de president van de Hongaarse repu bliek H. M. Koningin Wilhelmina bij haar 50-jarig regeringsjubileum een telegram gezonden, waarin hij haar de gelukwen sen van het Hongaarse volk overbracht. Hongarije, zo besloot dit telegram, zal nooit vergeten welke hulp Uwe Majesteit en het Nederlandse volk Hongarije in moeilijke tijden heeft geboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1