Lont van kruitvat verwi DE MIJNSTREEK DOET ZIJN GROTE DODE UITGELEIDE VAN MOOK KOMT MET DE REGERING PRATEN ^^eerbericht POLITIEKE WAPENSTILSTAND IN FRANKRIJK Nieuwe Nederlandse Missie-bisschop DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Onvindbare Pimpernel gepakt Nu de keuzebon is verdwenen Kinderbijslag voor relitetrekkers Levensonderhoud duurder No. 20721 70ste JAARGANG ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 LUCHTPOST NAAR MILI TAIREN IN INDIE Alleen postbladen en brief kaarten laag tarief BANDEN VAN GOUD Vriendelijk advies van het ministerie VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Plaatselijke buien Mgr. Alcuinus van Miltenburg benoemd tot bisschop van Karachi GROTE BRAND TE PARIJS DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de f*iministratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. Wekelijks worden ca. 60.000 brieven met een gezamenlijk gewicht van 6000 kg. benevens ongeveer 1.400 kg. dagbla den tegen verlaagd tarief per luchtpost naar onze militairen in Indië verzonden. Hierop wordt door het Rijk een niet on aanzienlijk bedrag bijgepast. Bovendien valt een zo omvangrijke luchtpost moei lijk te verwerken. In verband met een-en ander wordt, naar wij vernemen, per 1 October a.s. in de regeling van de luchtpost naar de militairen in Indië een wijziging ge bracht welke hierop neerkomt, dat het bevoorrechte luchtpostta rief alleen wordt gehandhaafd voop de luchtpostbladen en de briefkaarten. In de regeling voor de verzending van dag bladen wordt geed wijziging gebracht. Voor alle overige zendingen aan mili tairen in Indië zal een luchtposttarief van 0,30 per 10 gram moeten worden betaald. Deze maatregel betekent voor het Rijk een bezuiniging van ruim 2 mil- lioen gulden per jaar. We hebben de vorige maal beloofd nog andere kwesties van de inzender aan de orde te zullen stellen. Het aan te snijden vraagstuk voor vandaag is het probleem der personeels verenigingen. Onze vragensteller maakt te dezer zake o.a. de volgende opmerkingen: „Zelf ben ik geen lid meer, maar ik vraag me af, of het verstandig is. Misschien helpt het wel, als je een goed figuur slaat bij voetbal of tafel tennis, bij een slapte-periode. Ik voor mij vind het motief „neu traal" voldoende, maar men bestrijde de personeelsverenigingen niet uit den boze. Ik reken op een visie uwer zijds". Persoonlijk kan ik geen enkel voordeel ten aanzien van personeelsverenigingen vinden. Men komt bij een bedrijf om in die onderneming een wetenschappelijke of technische functie te vervullen. Men zij voorts als mens in alle opzichten een waardig lid van dfe bedrijfsgemeenschap als zodanig. Doch daarmee is dan ook de taak teneinde. Dat er vormen zijn voor jubileumviering of voor ziekenbe zoek, vind ik prachtig. Deze en derge lijke commissies vallen m.i. buiten, wat men officiële personeelsverenigingen noemt. Naast het vervullen van zijn maat schappelijke functie heeft de bedrijfsge- noot als mens behoefte aan studie en ontspanning. Een enorm aantal organi saties en instituten staat klaar om in die behoeften te voorzien. Het particulier initiatief is ook hier gewenst. Voor ons Katholieken komt daar nog bij de kwestie van de neutraliteit. Ik behoef hier niet meer te expliceren, dat neutraliteit eigenlijk niet bestaat al leen in uiterste gevallen slechts waar kan zijn en voorts vele gevaren voor ge loof en zeden inhoudt. Voorts moet ik opkomen voor de vrijheid en fierheid van de werkers waar het aangelegenheden betreft, die bui ten het bedrijf liggen. Men spare zelf, men offere zelf en men wachte niet op of bedele niet om een initiatief van de „zaak". Men bindt zich inderdaad met gouden banden, die een belemmering kunnen zijn voor een rechtuit spreken, wanneer het gaat over arbeidsvoorwaarden, of een eventueel principieel onjuiste houding van de onderneming. Inzender merkte zelf reeds op: Misschien helpt het wel bij slapte, wanneer ik goed kan voetbal len of tafeltennissen. Zijn opmerking is een bewijs voor verwarring in de com merciële politiek van een bedrijf. Wil een groot bedrijf in een kleine gemeente voor een financieel zwakke groep iets doen, dan is dat mogelijker wijze loffelijk. Maar dan geen cultuur- of amusementsbevordering via een per soneelsvereniging. Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt, is een karakteristiek Ne derlands spreekwoord. Maar duizenden hebben de diepe waarheid ervan ver leerd. Op onze katholieke school hadden we een jongensclub voetbaTDOS (door oefe ning sterk). Het lidmaatschap bedroeg enkele centen in de week. Ma^r in de pot was geen cent van de meester. Wei hebben we eens een ruit der school moe ten betalen, hetgeen prompt geschiedde zij het met eeh bedenkelijk gezicht. Zou ik vroeger geen cent van de meester hebben geaccepteerd, thans wil ik mijn cultuur en ontspanningsboontjes ook zelf doppen zonder bedrijfssubsidies in welke vorm dan ook. Ik heb de vrij heid te lief om mijn onafhankelijkheid voor een voetbal of schaakbord prijs te geven. HENK VAN DER MAZE. In een jaar tijd heeft de onvindbare Pimpernel, een zware jongen uit Ede samen met twee kornuiten, een Am sterdammer en een Veluwnaar op de Veluwe meer dan 100 inbraken ge pleegd. De districtsrecherche van de rijkspolitie te Apeldoorn is er in sa menwerking met de centrale recher che in geslaagd het edele drietal te arresteren en daardoor licht te brengen in een serie inbraken die de Veluwe in beroering brachten. Begin Augustus heeft de politie, die naar de heren speurde, na een paar et- .ïalen te hebben gepost, in de omgeving van Apeldoorn een der daders gearres teerd. De man legde een bekentenis af en nu konden door de Amsterdamse olitie ook twee mededaders in hechtenis wor den genomen. De heren hadden in Am sterdam kamers gehuurd en maakten met de opbrengst van de gestolen goederen goede sier in de hoofdstad. Aan het lich kwam dat niet alleen dorpen op de Veluwe maar ook in de Betuwe en Utrecht met een bezoek ver eerd waren. De buit van de minstens 100 inbraken loopt in de tienduizenden. De hoofddader, een 25-jarige inwonen uit Ede. was in de onderwereld van Am sterdam een goede bekende en werd daar „de onvindbare Pimpernel" ge noemd. Al sedert enige tijd was hij on dergedoken, omdat hij nog een vonnis te goed had. Gisternacht is de laatste van de vier helers gearresteerd. Allen zullen binnenkort voor de Officier van Justitie worden geleid. Gisteravond arriveerde dr. Van Mook op Schiphol, waar hij o.a. door een drietal ministers werd verwelkomd. V.l.n.r. dr. Beel, min. Götzen, min. Sassen, dr. Van Mook en min. van Schaik. Nu de keuzebon voor gebak-artikeleh is afgeschaft, schijnt bij velen de mening te hebben postgevat, dat zij voortaan bij de bakkers elke gewenste hoeveelheid koekjes en gebak kunnen kopen. Dit is niet het geval. Het ministerie van voed selvoorziening deelt mee, dat de bakkers weliswaar grotere grondstoftoewijzingen krijgen, maar deze zijn niet zo groot, dat zij aan elke vraag kunnen voldoen. Bo vendien neemt de extra-bevoorrading met grondstoffen van het grote aantal bak kers en banketbakkers nog enige weken in beslag, zodat zij geleidelijk aan over ruimer voorraden komen te beschikken. Men zal zijn keus ook niet eenzijdig op koekjes en gebak kunnen vestigen, maar ook aandacht moeten geven aan de overi ge vrijgekomen producten als biscuits, be schuit en ontbijtkoek. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon. landmacht: serg. majoor in structeur H. Bruijn, uit Rotterdam, ge sneuveld 4 September; sold. B. Ren- zenbrink uit Hilversum, overledent.g.v oorlogsverwondingen op 4 September; sold. P. Verboom uit Haastrecht, ge sneuveld 3 September. O In het hoofdgebouw van het Ned. Rode Kruis te 's-Gravenhage zijn Vrijdag onderscheidingen uitgereikt aan 16 Rode-Kruis-mannen die zich geduren de de bezettingsjaren bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. De hitte-ontwikkeling was op sommige punten zo enorm, dat het bluswater de vlammen niet eens bereikte. Vóór 't zijn werk kon doen, was het al in een stoom wolk veranderd. De brandweermannen doen wat in hun vermogen ligt, doch verscheidenen van hen .werden door de rook uitgeschakeld. De G.G.D., die. met twee auto's en een auto van de bloed transfusiedienst op de kade stond, had omstreeks half tiën al vijf brandweer mannen moeten behandelen, die door de rook warep bevangen. Een brandweer man was van een ladder gevallen doch had gelukkig geen ernstige verwondin gen opgelopen. De „Tabian" is naar de Javakade ver sleept. De Joh. v. Oldenbarnevelt en twee andere schepen aan de Javakade liepen geen gevaar. •Brandweermannen hebben zich om streeks half tien op het dak van het veem „Australië" begeven, dat overal rookte en hier en daar zelfs brandde om zo van boven af het vuur te bestrijden. Per minuut" werd naar schatting 35.000 liter water in de vlammen geworpen. Nader vernemen wij nog, dat de lading Argentijns vlees, welke gisteren uit een Amerikaans schip was gelost, slechts ten dele in de koelhuizen was opgeslagen. Een zeer belangrijk deel ervan was on middellijk per trein naar andere plaatsen vervoerd. De koelhuizen van Blaufries zijn de grootst, van Europa en hadden een ca paciteit var. 5 5 6 normale vrachtschepen. De brand betekent ook in zoverre reeds een zeei ernstig verlies, omdat ons land toch al een tekort had aan koelhuis ruimte. Omtrent de oorzaak van de brand lo pen wel vele geruchten, maar met zeker heid is er niets over bekend. Dat er sa botage zou zijn gepleegd wordt door niets bevestigd. Men vermoedt, dat korttslui- ting de oorzaak zal blijken. Nader meldt onze redacteur nog, dat uitsluitend het koelhuis „Afrika" een prooi der vlammen is geworden, terwijl het pand „Australië" nog werd bedreigd doch waarschijnlijk voor verwoesting kan worden behoed. De totale hoeveelheid vlees, boter, vet. vis. eieren, fruit, groente en wild welke in deze beide koelhuizen was opgeslagen bedraagt naar wij vernamen zes 5 zeven millioen kilogram. Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zon dagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar verge zeld Van onweer en later opklaringen. Meest matige Zuid-Oostelijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Zuid en West. Morgen overdag lagere temperatuur dan vandaag. 12 Sept. Zon op 6.09 uur, onder 19.03 uur, Maan op 17.16 uur, onder uur. 13 Sept. Zon op 6.10 uur, onder 19.00 uur; Maan op 17.51 uur, onder 0.40 uur. Het brandende gedeelte van het koel huis, dat het grootste van de hoofdstad is, bevatte grote partijen vlees, vet, boter en eieren. Gisteren was men juist gereed gekomen met het lossen van een Argen tijns vleesschip, waarvan de inhoud voor een belangrijk deel in het koelhuis werd opgeslagen. Alles is verloren gegaan. Omstreeks half acht meerde aan de Oostelijke Handelskade op de Buiten haven ook de Ijsbeer, de moderne ijs- breker van de vereniging tot ijsbestrij- ding, die over een even groot waterkanon als de Jason beschikt. Het werd de hoogste tijd, dat de Ijs beer de brandweerlieden, die aan deze zijde op de ladders stonden, afloste. Het vuur sloeg door de dikke rookmassa's heen langs de brandladders, tengevolge waarvan de positie van de mannen hier op levensgevaarlijk werd. Het m.s. Tabian van de Mij. Nederland dat a«n de Oostzijde van het water ge meerd lag, zou vermoedelijk worden weggesleept, omdat het gevaar bestond, dat de overvliegende vonken, mocht de pui bezwijken, ook brand aan boord van dit schip zouden veroorzaken. Om kwart voor acht meldde de brandweercomman dant: „Zeer grote brand", hetgeen bete kent, da1#deze brand een van de grootste is, die Amsterdam ooit heeft gekend. Aan de Java iade ligt voorts de Johan van Oldenbarnevelt. Omstreeks negen uur was een zekere stilstand in de brand te constateren. Het vuur in de afdelingen Afrika en Amerika en in de laadslurf, die van deze twee opslagplaatsen naar de Binnenha ven voert, had ogenschijnlijk zijn hoogte punt bereikt en de vuurvrije branddeu ren, die op dat ogenblik het koelhuis Australië, dat aan Amerika is vastge- bouwd, nog .beschermden, maakten dat het vuur zich niet direct verder uit breidde. Men vreesde echter, dat het vuur weldra zou overslaan naar de grote opslagplaats van vetten en dat de brand dan nog eens zo hevig zou worden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ou- dfrdoms- en wezenrentetrekkers in wer king zal treden met ingang van 1 Octo ber a.s. Ook de wet tot aanvulling van renten krachtens de invaliditeitswet zal met ingang van 1 October in werking treden. He£»indexcijfer van de kosten van le vensonderhoud voor arbeiders, en be- ambtengezinnen (basis 1938-1939 100) volgens huishoudrekeningen uit het laar 1935-193Ö, van gezinnen die toen eer in komen hadden beneden 1800 per jaar, onderging in de periode van 15 Me; tot 15 Juli een stijging van 203 tot 207. welke practisch geheel werd veroorzaakt door de stijging van het indexcijfer voor voeding van 225 tot 232T. Overigens on dergingen nog n wijziging 't indexcijfer voor schoeisel, dat van 334 tot 335 en het indexcijfer der groep „overige pos ten, incl. huur" dat van 153 tot 154 op- der franciscanen; op 31 Maart 1935 weed hij te Weert priester gewijd en 23 Octo ber 1935 vertrok hij naar de missie van Karachi. Na de dood van Mgr. Salesius Lemmens in 1941 duurde het wegens de oorlogsom standigheden ongeveer ee..'jaar alvorens een nieuwe missie-overste van Sind en Baluchistan werd benoemd in de persoon van Mgr. Alcuinus van Miltenburg. 5 April 1941 nam deze het bbstuur van de missie over. Mgr. van Miltenburg bracht het vorige jaar nog een bezoek aan Nederland na in Rome een aud'ëntie te hebben gehad bij de H. Vader. Van Nederland ging hij naar Amerika om ook daar de belangen van zijn nissiegeb'ed te kunnen behartigen. Het gebied waarover Mgr. v. Milten burg als bisschop is aangesteld, ligt in 't voormalige Brits Indië (Pakistan) en werd in 1935 door de Nederlandse Min derbroeders overgenomen van de Spaan se Paters Jesuieten. Het bisdom omvat de provincie Sind in de vlakte van de Indus, de inlandse staat Khairpur Mirs en het land Baluchistan en beslaat in totaal een oppervlakte, die ongeveer 16 maal zo groot is als Nederland. Het aantal katholieken bedraagt onge veer 17.000. De H. Stoel heeft de Nederlander Mgr. Alcuinus (Jacobus Cornelis) van Miltenburg O.F.M., Superior Eecle- siasticus van de zelfstandige missie van Sind en Baluchistan (in Pakistan), be noemd tot eerste Bisschop van Karachi, terwijl tegelijk de missie van Sind en Baluchistan tot bisdom werd verheven. Mgr. Alcuinus van Miltenburg wordt op 3 October in de kerk van St. Patrick te Karachi bisschop gewijd. Consecrator ui zijn Mgr F. R. Cidlea O.P., bisschop van Muitan en oudste bisschop van Pa kistan; mede-consecratoren zijn twee uit Karachi stammende bisschoppen, Mgr V. Gracias. hulpbisschop van Bombay en Mgr. L. J, Raymond, bisschop van Alla habad. De nieuwe Nederlandse bisschop werd 14 September 1909 te Harmeien (Utr.) geboren. Na zijn studie aan het missie college St. Franciscus Solan us te Sittard trad hij op 28 Augustus 1928 in de orde Meer dan 100 brandweerlieden bonden gisteravond de strijd aan met het vuur, dat woedde in de opslagplaatsen van het goederenstation Batignolles in N.-Parijs. Het vuur brak uit om half zeven. waar. schijnlijk tengevolge van kortsluiting. Het kostte de brandweer drie uren werk, alvorens zij het vuur onder controle had Vier brandweerlieden werden bij het blussingswerk gewond. De schade loopt in de millioenen francs. Het grootste deel van de tweede etage werd in de as gelegd De benedenverdie pingen. waar grote hoeveelheden zeer brandbare goederen, o.a. vernis, lagen opgeslagen, konden worden gered. yok de verkeersbrug bij Deventer viel ln de oorlog ten offer aan de verniel- zucht der terugtrekkende Duitse legers, doch gisteren was dit leed Weer geleden, toen de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat l>r- Ir. W. J. H. Harmsen de her bouwde rivier over gang officieel in dienst stelde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1