De H. Yader instrueert de j eugd EEN KABINET van 32 LEDEN Poels doorstond een lijdensperiode De grote doctor werd herdacht fit v NOG WOEDT DE BRAND IN AMSTERDAM De godsdienstige tegenstellingen van onze tijd Gottwald voelt zich niet veilig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Groots de zending Nieuwe kolenbonnen aangewezen Rijkspostspaarbank Philips in Znid-Afrika? J NDER j)E P E ONDER LO U Overstromingen in Japan Het wordt met weinig geestdrift ontvangen Standbeeld-voorstel Benoemingen in het bisdom Haarlem Bommenwerper niet gevonden Dr. L. J. M. Beel naar Batavia vertrokken Koelhuis „Amerika" een ruïnehet pand Australiëgered fOste JAARGANG MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 No, 30722 Op de trappen voor de St. Pieter, staande voor een gouden troon, sprak gisteren de H. Vader tot de jeugd, die het immense plein vulde met haar geestdrift en haar geloof, meer dan 250.000 man, vsaamgekomen om hulde te brengen aan Christus' Stede houder. Machtige luidsprekers droegen 's Pausen stem tot ver in de aangrenzende streken, terwijl de korte-golfzender van het Vaticaan de rede over de gehele wereld hoorbaar maakte. van tie katholieke jeugdaetie Nog geen voldoende anthraciet Half millioen meer terugbetaalt In de serie officiële foto's door de fotograaf M. C. Mey- boom te Amsterdam opgeno men bij gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Juliana als koningin der Nederlanden, publiceren wij thans dit por tret van Hare Majesteit in staatsiegewaad. PORTRET EN BEELD Vele doden PRINS BERNHARD ZAL RADIO TOESPRAAK HOUDEN werd spontaan aangenomen (Van onze correspondent) K A- B- „De Kerk de schuldige" PRINSES WILHELMINA NAAR HET LOO WAPENGEWELD IN INDIA Inval in Haiderabad OLIEWINNING OP NIEUW- GUINEA DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J-. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de Eliministratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. LÖ Bij de godsdienstige tegenstellingen van onze tijd is het niet langer een kwestie, zoals in het verleden, van deze of gene waarheid van het geloof, van dit of dat artikel van het katholieke geloof dat wordt bestreden, vandaag worden de fundamenten van het geloof de kerk, Christus, God zelf aangevallen en ont kend. De drievoudige overwinning kan al leen bereikt worden door gebed. Maak een gemefenschappelijk front tegen de haat, de nationale haat, de klassehaat. Haat kan alleen vernietigen, liefde bouwt op. „Groots is de zending van de Katholie ke Jeugdaetie", aldus de H. Vader. „WÜ leven in een tijd var strijd en de jeugd moet zegevieren. Driev udig moet haar zege zijn: de overwinning over de God loochening, de overwinning over het materialisme, de overwinning over de sociale ellende". Tegen de krachten van het genuld en van de liefde, die voortspruiten uit het geloof in Christus en uit liefde voor Christus moeten de ongodsdienstigheid, het brutale egoisme en de klassehaat ten slotte in stukken breken. Gij kent, mijn geliefde zonen, de ge heimzinnige ruiters, waarover de apoca- lyps spreekt: de tweede, derde en de vierde ruiter zijn oorlog, hongersnood en dood. Wie is echter de eerste ruiter op het witte paard? Op dat paard was een man gezeten met een boog en een kroon, welke hem gegeven waren en hij werd de overwinnaar. Het 's Jesus Christus. De vooruitziende evangelist doelde niet al leen op de ruines tengevolge van zonde oorlog, h jngersnood en dood; hij zag vóór alles de overwinning van Christus. De kerk van Christus, de mannen van het Met ingang van 15 September worden geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de brandstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen- Om de hSndel tijdig te bevoorraden is het noodzakelijk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig mogelijk, In ieder geval vóór 1 October a.s., bij een leve rancier worden ingeleverd. Er wordt op gewezen, dat het tekort aan anthraciet nog steeds zeer groot is, zodat de ver bruikers er genoegen mede zullen moeten nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten worden gele verd. Hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde geruchten over het binnenkort vrijkomerf' van eierkolen en gascokes ongegrond zijn. Het ligt niet in het voornemen, voor het stookseizoen 1948-1949 een verdere bonaanwijzing te doen geschieden. De brandstoffenkaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard. Gedurende de maand Augustus werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd in totaal voor een bedrag van 21.538.429 (Juli 21.832.929) en terugbetaald 25.832.913 32.060.016). Er werd derhalve meer terugbetaald dan inge legd een bedrag van 4.294.464 (Juli f 10.227.086). geloof en de christelijke liefde zijn het, die licht brengen, verlossing en vrede aan de mensheid, die zonder hoop is. Chris tus is uw gids van overwinning tot over winning. De heilige Vader werkte daarna, elk van de drie punten verder uit en zei over de ontkenning van God: Wij zijn getuigen geweest, hoe politieke mach ten de betrekkingen der volkeren to taal hebben veranderd. Vele oude dy nastieën zijn, de een na de andere, ver dwenen. Dictators, die gedroomd heb ben van een wereldheerschappij voor meer dan 1000 jaar, zijn omvergewor pen. Gehele continenten bevinden zich in neergang of in opkomst: sociale orden ondergaan diepgaande verande ringen. Eén instelling blijft stevig staan, altijd aan zich zelf gelijk en toch steeds nieuw en aangepast aan de werkelijkheid van iedere tijd: De kerk van Christus met de kracht van de waarheid en de genade, waarvan zij de bewaarster is met de standvastigheid van geloof en geestelijke kracht van haar zonen. „Wij leven in de eeuw der techniek, 'n techniék, die. evenals het vuur, dienen en vernielen kan. Ze is een gave van God, doch kan in de handen vallen van machtige mensen of regerende partijen, die er een gruwzaam instrument van on recht, slavernij of wreedheid van kun nen maken en in moderne oorlogen ze kunnen laten uitgroeien tot ontzettende wapens. Slechts als de techniek wordt beschermd door een menselijke maat schappij, die God vreest en de voor schriften van God uitvoert en achting heeft voor de morele en eeuwige waarde kan ze de voordelen brengen, waartoe zij volgens de wil van de Schepper geroe pen is". Ten aanzien van het derde punt. zei de Heilige Vader, dat het sociale vraag stuk zonder twijfel ook een economisch vraagstuk is, doch nog veel meer is het een vraagstuk van ordelijke ontwikke ling der maatschappij en in de diepste zin, is het een morele kwestie en daar. door een godsdienstige Dit vraagstuk kan kort worden sa mengevat met de vraag of de mensen de mreole kracht kunnen opbrengen om zulke voorwaarden te scheppen, dat in het maatschappelijke leven geen in. dividu en geen volk slechts object zi.in zal, dat verstoken is van alle rechten en blootgesteld aan de uitbuiting van anderen, doch dat allen tevens subject zullen zijn, dat zij op wettige wijze deelnemen aan de vorming van een sociale orde en dat allen op een ma nier, die overeenkomt met hun beroep rustig en gelukkig kunnen leven met voldoende middelen, die op afdoende wijze beschermd worden tegen geweld, pleging van een egoi^tische economie, in een vrijheid beperkt door het alge meen welzijn e.. in een maatschappij waarin ieder zijn naaste respecteert als zichzelf". Met vaderlijke liefde en geestdrift riep daarna de H Vader de honderdduizenden die voor hem stonden en heel de wereld- jeugd op te strijden voor het goede, voor God, voor de overwinning van de geest over de stof. voor een betere samenle ving. waarin alle vernielende haat zal worden 1 weggevaagd door opbouwende liefde. De Raus sprak 25 minuten lang. Of- schoon vermoeid, sprak de H. Vader met duidelijke krachtige stem en grote geest, drift Tot achtmaal toe werd hij door ■zijn enthousiast gehoor toegejuicht. Aan het einde gaf Zijne Heiligheid aan de jeugd van Italië en van de wereld Zijn apostolische zegen. Er bestaan plannen om met Engelse steun een Philipsindustrie in Zuid- Afrika op te richten, aldus de heer P. H. Theron, handelssecretaris van de legatie van Zuid-Afrika, die enige mededelingen heeft gedaan over de ontwikkeling van de Zuid-Afrikaanse industrie en de han delsbetrekkingen met Nederland. Neder land leverde 'n 1947 voor 2,1 millioen, hoofdzakelijk -fge werkte producten waar van een groot deel textiel, electrische ma terialen en ook genever, bloembollen en pootaardappelen voor de landbouw Grote belangstelling bestaat voor het Neder landse fokvee, waarvan de verwachtingen hoog zijn Nederland heeft echter voor lopig geen fokvee voor uitvoer beschik baar. In 194i voerde Zuid-Afrika naar ons land uit voor 800.000, hoofdzakelijk materialen voor onze wederopbouw. De Zuid-Afrikaanse >andel heeft be- larig bij immigratie. Hierdoor kan de pro ductie worden uitgebreid en daarom zal immigratie worden aangemoedigd. Overstromingen in de districten Naga saki en Saga op het zuidelijke Japanse eiland Kioesjioe. tengevolge van zware regenval en hevige stormen, hebben 53 mensen het leven gekost. Vijftig perso nen werden gewond en 117 anderen wor den vermist. Verscheidene honderden huizen zijn ondergelopen en verbindin gen verbroken. (Van onze Parijse correspondent) Het nieuwe ministerie is er met Queuille, de minister-president aan financiën, Schuman aaii buitenlandse zaken. Queuille heeft nog 24 uur nodig gehad voor het verdelen der portefeuil les. Zijn ministerie telt 15 ministers. 14 staatssecretarissen en drie onderstaats secretarissen; zodat alle partijen erin zijn vertegenwoordigd, uitgenomen communisten en s-aullisten. Over het algemeen sent men ook dit •ministerie slechts een kort beslaan toe en het feit, dat de heer Queuille zelf de portefeuille van financiën heeft geno- men, wijst, ondanks de rijke ervaring als minister van deze bewindsman, op 'n „afdoening van za'ken", waarvoor geen genie wordt vereist. Queuille zal dan ook niets anders doen, dan voortzetten, wat René Mayer en Schuman aanvingen en Reynaud met nog meer kracht wilde doorzetten en het verschil zal alleen zijn, dat nu niet ReynJud, maar René Maver kans heeft naar Amerika te worden ge stuurd voor de monetaire onderhandelin gen, hetgeen intussen practisch op het zelfde neerkomt. Maar. Frankrijk heeft weer een minis terie en het is mogelijk, dat het alge meen verlangen, een ogenblik uit te bla zen, zich ook Dinsdag in het parlement zal doen gevoelen en men het dan het nieuwe ministerie niet ai te lastig zal maken. Men verwacht, dat Woensdag de besluiten' betreffende de 80 milliard be lastingverhoging zullen worden geno men. Ter gelegenheid van het feit, dat de (Niwin) twee jaar geleden in het leven werd geroepen, zal Z. K. H. Prins Bern- hard in zijn functie van voorzitter op 14 Sept. een radiotoespraak houden. Deze toespraak wordt uitgezonden om 20.05 uur over de zenders Hilversum 1 en II De Bondsdag van „Credo Pugno" in Limburg, welke Zondag in Heerlen werd gehouden, was bijna geheel ge wijd aan dr. Poels. Hoe kon het ook anders! Alle deelnemers waren nog diep onder ie indruk van het verschei den en de overweldigende begrafenis van de grote dode. Bovendien was deze ondsdag, de eerste gelegenheid, wel- e men had om de grootste „Credo ugno -man, zoals velen de doctor noemden, in het openbaar te herdenken. en^nn«hee? hem herdacht piëteitvol r r'm^ tevens vastbesloten te zorgen dat zijn levenswerk in stand zal blijven en zal worden voortgezet Pater Jacobs M.S.C.. onder wiens be zielende leiding deze bondsdag stond deed dat reeds dadelijk na de opening van de algemene vergadering, welke 's morgens in het Royal Theater werd gehouden. Hij memoreerde de moeilijke tijd, die dr Poels heeft meegemaakt tijdens zijn laat ste maanden toen hij alleen nog kon lijden en bidden. Nooit heeft de doctor meer respect afgedwongen, aldus Pater Jacobs, dan in die lijdensperiode. Tijdens een grote openluchtmeeting, welke in de middag plaats vond. hield hoofdaalmoezenier K Roncken een her denkingsrede, waarin hij o.m. zeide tot de „Credo Pugno"-mannen: Wij kunnen deze reus naar lichaam en ggest me' evenaren wat betreft zijn enorme werk kracht en denkkracht, maar laten wij trachten hem na te volgen in het eenvou dig kinderlijk geloof, het blijmoedig ro's vast vertrouwen, in de alles overwinnen de liefde, die zijn grootste deugden wa ren. Mgr. Lemmens nam deze gelegenneid te baat om als bisschop en als vertegen woordiger van het Episcopaat openlijk de dank te vertolken van Limburg en heei Nederland voor wat dr. Poels tot stand heeft gebracht. De heer Joos, de vroegere leider van de Duitse arbeidersbeweging, herdacht Mgr Poels uit naam van de Duitse Sociale voormannen met wie hij indertijd heeft samengewerkt. Ik sta hier in naam van ae doden, zo zeide hij, want ik ben de enige van al de vroegere Duitse mede werkers van de doctor, die het conceu- trptie-kamp heeft overleefd. De bondsvoorzitter van de K. A. B., de heer Jan Maenen herinnerde er aan dat dr. Poels eens heeft gezegd dat het ge loof in het Limburgse volk dieper is ge worteld dan de kolen in de Limburgse bodem Als die uitspraak op iemand van toepassing was, dan was het wel op ie doctor zelf. Tijdens de algemene vergadering deea Pater Jacobs de „Credo Pugno"-mannei een voorstel dat hem uit het hart gegre pen was; hij vroeg hen n.l. mee te wer ken aan de oprichting van een standbee.d voor dr Poels Burgemeester van Grunsven zegde de medewerking toe van het Heerlense ge meentebestuur voor de verwezenlijking van dit plan. Henri Hermans, de pionier van „Creclo Pugno" hield tijdens deze vergadering een spreekbeurt over het apostolaat der Als plaats voor de volgende bondsdag werd Weert gekozen. Het hoogepunt van de Bondsdag was een massaal défilé door Heerlen, dat o m werd bijgewoond door Mgr. Lemmens en het Tweede Kamerlid Jos Maenen, die de Commissaris der Koningin vertegenwoor- disde. Men besloot de dag met een Lof in ae openlucht. Alexej Cepicka, de Tsjechische com munistische minister van justitie, schoon, zoon van Klement Gottwald, heeft „bui tenlandse agenten" er van beschuldgd, op. dracht te hebben om Gottwald te doden De minister verklaarde, dat' de samen zweringen tegen de regering toenemen. Hij bracht in dit verband de gebruike lijke beschuldigingen tegen de Kerk. Tevoren heeft de minister van binnen, landse zaken, Vaclav Nosek, reeds be schuldigingen geuit aan het adres van de katholieke Kerk, „die misbruikt wordt voor propaganda en politieke ophitserij „Wij willen de religieuze gevoelens van de bevolking niet kwetsen", zei hij „maar onze eerste plicht is de veiligheid van de staat te beschermen. Wij moeten achter de schuldigen aanzitten, ook al gaan zij verscholen achter het geestelijk gewaad of zitten zij in kloosters. Wij zullen geen enkele ordeverstoring en tegen de staat gerichte activiteit van wie ook, zij het burger of geestelijke, dulden", Gottwald schijnt inderdaad een aan slag te duchten. Een slagzin van „buiten landse agenten": „voor de dood van Benes de dood van Gottwald" is tot hem doorgedrongen. Bij de uitvaart van Benes viel het op, dat hij te laat kwam en voor. tijdig verdween. Hij was niet aanwezig bij de lijkstoet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Diemen de Weleerw Heer C. M. Mol; tot pastoor te Rotterdam (H. Liduina) de Weleerw. Heer J. R. F. Versteeg; te Lambert- schaag-De Weere de Weleerw. Heer J. F. M. Zegers, die voorheen pastoor was te Hansweert. Toen na een voorstelling van de film reportage van de feestelijkheden te Amsterdam rond de troonswisseling het licht aanfloepte, bleek, dat wij in het donker wij kwamen iets te laat plaats hadden genomen naast een pro testantse medeburger, die nogal aan de steile kant pleegt te zijn. „Zo", riepen wij verrast uit. „U in de bioscoop?" Nu kende de man ons langer dan die dag en zette hij dan ook aanstonds uiteen, dat zo'n journaal-voorstelling niets te maken had met de afkerigheid van de bioscoop; trouwens, van Pro testantse zijde begint te dezen zich een kentering baan te breken. Dus ons ver wijt was ten onrechte. ..Weten wij wel, oude zondaar", stel den wij hem gerust met een amicale por in zijn zijde. Wij liepen mee tot zicht bare ontstemming van onze metgezel. Blijkbaar om op neutraal terrein te komen, uitte hij zich op zeer lovende wijze over .het journaal, hetwelk hem naar de bióscoop had gelokt. Onzerzijds moest worden toegegeven, dat het in derdaad prachtig was. En vooral 't dra gen van de kroon door de hoofdstad en. de plechtige statie daarbij, dat vond on ze Oranje-klant indrukwekkend. Moes ten wij toegeven en naar aanleiding hiervan vertelden wij hem, dat de Hei ligdomsvaart te Maastricht ook zo mooi was. Onze vriend zeide niets, maar aan zijn verstoord gezicht viel te zien, dat hij „nattigheid voelde". Doch zichtbaar op gelucht deze verademing zou echter slechts van korte duur ,zijn bleek hij, toen wij onschuldig verder gingen over de mooie versiering en verlichting over al in het land. Ook onze metgezel meen de, dat niemand achter heeft willen blij ven. Echt leuk vonden wij in grote en kleine étalages en zelfs achter vensters bij particulieren, de portretten van de beide Vorstinnen, welke foto's opgesierd stonden tussen groen en bloemen om vat hier en daar door electrische bol letjes of stemmig verlicht door kaarsen- geflonker. ,,Ook bij uw geloofsgenoten zagen wij dit nu en dan", openden wij het vuur. Nu, wat zou dat"? O, niets. Maar wij dachten zo, Pro testanten en beelden-verering". „Och man", repliceerde onze man, „wij vereren toch die portretten niet, doch brengen hulde aan de personen, die zij voorstellen. En die eerbied gold niet de metalen kroon te Amsterdam zelf, maar slechts via dit symbool het koning schap". ,,Ja maar", zo opponeerden wij, „wan neer de Katholieken hun beelden-ver ering op gelijke gronden verdedigen, dan wordt zulks niet geaccepteerd". „Als jelui, Roomsen, het zo bedoe len...." De Katholieke leer over de beelden verering was voor de zoveelste maal uiteengezet. ANALYST. De nasporingen langs en op de Schel de naar de verdwenen Amerikaanse bommenwerper B 29, waaruit de beman ning boven de Scheldemond per para- chhte daalde, hebben geen succes gehad. Deskundigen achten het uitgesloten, dat het toestel in de Schelde gevallen zou zijn. Waar het dan wel terecht gekomen is, is een raadsel dat alleen opgelost kan worden, wanneer ergens wrakstukken of overblijfselen gevonden zullen worden. De secretarie van Prinses Wilhelmiia bericht ons, dat de Prinses zich Zaterdag van de „Ruigenhoek" naar het paleis Her Loo heeft begeven. Om zes uur Zondagochtend vertrok de K.L.M. Constellation P.H.— POH van Schiphol naar Batavta, met aan boord o.m. dr. L. J. M. Beek de nieuwe gede legeerde van het Opperbestuur. Ondanks hef vroege uur hadden zeer velen de tocht naar de werfMdluchthaven onder- nomen om afscheid te flemen van de voormalige minister-president. Veel fa milieleden en bekenden waren er maar ook autoriteiten en ambtenaren. Van de regering waren aanwezig de ministers Van Schaik. Van Maarseveen en Götzen. Ook zagen wij vrijwel alle leidende fi guren van het departement van overzee se gebiedsdelen. Dr- Beel wenste tegen over de eveneens in ruimen getale aan wezige persvertegenwoordigers geen en kele verklaring af te leggen. Te Delhi is officieel bekend gemaakt, dat Indische troepen de staat Haiderabad om 4 uur plaatselijke tijd zijn binnenge trokken, in het Noorden van Chanda (centrale provincies) uit, in het Westen uit Sjolapoer en in het Z.O te Bezwada. Binnen twee uur hadden de troepen de belangrijke spa°rWe8atad Ballarsjahnear, in het Noorden van Haiderabad bezet. De tegenstand werd „zwak" genoemd. Limburg heeft zijn grote dode uitgedragen en op het kerkhof te Venray tussen zijn moeder en zijn broer te rusten gelegdMgr. Lemmens, de bisschop van Roermond, verricht de absoute bij het graf. Naar Reuter meldt, zal de olieproduc tie in het gebied van Vogelkop op Ne derlands Nieuw-Guinea in het begin van het volgend jaar een aanvang nemen, aldus het blad van, hei Australische de partement van handel. Er worden grQje hoeveelheden plié- ver wacht door de Ncd. autoriteiten. (Van onze Amsterdamse redacteur). Nog stteds trekken geweldige, dikke, grauw-brume, verstikkende rookwol ken van de Handelskade over het IJ; het geweldige koelhuis „Amerika", hoewel niet meer dan een puinhoop, brandt nog steeds. Nu, Zondagavond om acht uur, spuiten nog drie motorwa gens en de waterkanonnen van de „Jan van der Heyden" en de „Jason" hun tienduizenden liters water per mi nuut in deze lugubere kolkende massa. Het pand „Australië" is echter gered en hier was men heel de Zondag druk doende de voorraden te bergen. Het grote koelhuis „Amerika" is nu niet meer dan een ontstellende ruïne, waarvan de voormuren nog staan en waarbinnen men een ontzettende, ro kende, brandende massa ontwaart. On- oplvuri'Tijk bespuit men deze ma<fsa. maai alles is zo gloeiend, dat het wat^r op de betonnen vloeren gaat koken. Een geweldige rookmassa ontwikkelt zich en trekt traag het IJ over, de overzijde aan de blik onttrekkend: Ook houdt men nog steeds de brandmuur van het ge bouw „Australië" nat, die de redding werd van dit gebouw. Hoelang de ruïne van het gebouw „Amerika" nog bran den en smeulen zal, valt in de verste verte niet te zeggen. Deskundigen zeg gen nog een week, doch er bestaat de mogelijkheid dat men de ruïne geheel zal doen instorten om het vuur met nog meer kracht te kunnen aantasten. De schade in „Australië' Het gebouw „Australië" bleef, zoals gezegd, behouden, doch dat wil nog niet zeggen dat het er zonder schade is afgekomen. Integendeel, niet alleen ver brandde een gedeelte van het dak en van de achterzijde, maar de enorme water- r.iisa's hebben veel kwaad gedaan. Hier door en door de hite uit het belendende Hevig was de rookontwikkeling bij de felle brand, die Zaterdagmorgen vroeg de koel- en pakhuizen aan de Oostelijke Handelskade te Amster dam teisterde. De brandweer stond voor een vrijwel hopeloze taak. [Luchtfoto K.L.M.) perceel is de moderne koelinstallatie op verscheidene plaatsen gesprongen, ook schade aanrichtend zowel aan de inrich ting van het gebouw als aan de voorra den. Men heeft het gebouw intussen kun nen betreden en is zo snel mogelijk be gonnen de voorraden in veiligheid te bren gen. Grote files vleeswagens en andere vrachtauto's wsch'en hun. beurt om g~e- deren te laden. De betrekkelijk k'.eine hoeveelheid vlees was al spoedig weg gevoerd. Ook de boter, in fraaie export- kisten, werd bij grote hoeveelheden ge borgen, evenals de eieren in dozen en kisten. Wat er van de totale hoeveelheid van naar schatting 6 a 7 duizend ton goede ren terecht zal komen, valt nog niet te zeggen. Er was 1700 ton voor de export bestemde boter aanwezig, alsmede 5 mil lioen eicea maar niemand weet nog wat er var. r-Hen is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1