Commissie-Van Rhijn gaat wetsontwerpen voorbereiden Minister aanvaardt haar rapport als basis ^Weerbericht) Gongc Dr. Beel als plaatsvervanger Volslagen mislukking te Parijs Na anderhalf-jarige verloving het huwelijk I ENGELAND TREFT DEFENSIE MAATREGELEN KEERPUNT TE MOSKOU? De kwestie der Italiaanse koloniën thans naar de V.N. Putscligeruchten in Berlijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe vleesbonnen drie weken geldig Kleurenfilm inhuldi ging in beslag genomen Demobilisatie uitgesteld. Aantal gevechts vliegtuigen verdubbeld Inzake Beriijnse kwestie LAGEN Communistische geraffineerdheid in de republiek Voetangels en klemmen Aan storing bij Hilversum II komt einde Economische Unie der Benelux 70ste JAARGANG WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 No. 20724 BELANGRIJKE ASPECTEN I VOOR ONZE SOCIALE VERZEKERING OVERDAG DROOG WEER Door minister Morrison is in het Lagerhuis mededeling gedaan, dat de voor demobilisatie in aan merking komende militairen nog drie maanden in dienst zullen moeten blijven. Men had sedert geruime tijd deze aankondiging tegemoet gezien. De vertegenwoordigers van de V. S., Engeland en Frankrijk heb ben zich gisteren om 18 uur plaat selijke tijd naar het Kremlin be geven voor een onderhoud met Molotof, de Sovjet-Russische mi nister van buitenlandse zaken. In diplomatieke kringen te Mos kou is men van mening, dat de be spreking van Dinsdagavond te Moskou het keerpunt zou kunnen blijken in het huidige stadium van de pogingen van de Westelijke mogendheden, de Beriijnse im passe te verbreken. De rapporten over de bijeenkomst, die de drie afgezanten naar hun regeringen II zenden, zullen beslissen, of de be sprekingen tussen de vier militaire gouverneurs thans kunnen worden hervat op een gezondere basis. Is de beslissing negatief, dan ver wacht men, dat de huidige onder handelingen zowel in Moskou als in Berlijn afgebroken zullen wor den. SIT DOWN BIJ DE LUCHTVAART Resultaten van Europese radio conferentie in Denemarken (Van onze Parijse correspondent) De conferentie der vier ministers van buitenlandse zaken, die vol gens het besluit van de vredescon ferentie vóór 15 September een beslissing moest nemen over het lot der Italiaanse koloniën, is in een volslagen warboel verstrikt, mislukt: een treurig voorspel voor de a.s. V.N.-vergadering. Het is weer eens en zeer duidelijk ge bleken, welk een hopeloos element in de internationale besprekingen \de 'Russische diplomatie is. „Speciale instruGties'' aan Westelijke politie Volgens de „Neue Zeitung", die met Amerikaanse licentie ver schijnt, is de socialistische een heidspartij tezamen met de Duit se politie in de Sovjet-sector van plan, vóór 15 October een putsch te ondernemen. Bestuursbureaux in alle vier sectoren van de stad zullen dan worden bezet en onder leiding gesteld van de socialisti sche eenheidspartij. Als de mid delen ontoereikend zijn, zal ge streefd worden naar een ver S.E.D. ZAL NIET STEMMEN TE BERLIJN OFFERVAARDIG EN VOLHARDEND deling van, de stad en de opne ming van de Oostelijke sector in het bestuur van de Oostelijke zone. Over en weer moeten offers worden gebracht DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraet 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: R. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per mülimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.— Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In overleg met de Stichting van de Ar beid heeft de minister van Sociale Zaken, zoals gemeld, aan de commissie-van Rhijn verzocht haar arbeid in zake de herzie ning van de sociale verzekering voort te zetten en op basis van haar rapport wets ontwerpen voor te bereiden. Wij menen niet te boud te spreken, als wij hieruit concluderen, dat Minister Joe- kes zich in principe achter de suggesties van bedoelde commissie heeft geplaatst. Men mag immers niet aannemen, dat de opdracht om wetsontwerpen voor te be reiden bij wijze van improductieve werk verschaffing werd verleend. Heel wat rapporten van commissies werden in het verleden onder de „dank aan de commis sie voor haar omvangrijke arbeid" begra ven, doch hier zal, als de voortekenen niet bedriegen, de mantel der dankbaarheid niet als lijkkleed gebruikt worden. De opdracht aan de commissie moet ongetwijfeld tot dankbaarheid stemmen. Op de eerste plaats omdat blijkbaar met voortvarendheid verder gearbeid zal wor den aan de voorbereiding van de herzie ning der sociale verzekering maar vooral ook omdat de in bedoeld rapport ontwik kelde denkbeelden een goede kans maken in wettelijke bepalingen te worden omge- Daar het rapport reeds in April werd ingediend en er nadien veel gebeurde, wat de levendige aandacht van het publiek de bevolking dan onder de werking van« de sociale wetten zal vallen. Hierbij nemen wij als conditio sine qua non aan, dat de kinderbijslag niet bij het loon zal worden gerekend. En deze beperking zou den wij willen uitgebreid zien ook tot die kinderbijslag, welke door verscheidene bedrijven boven de rijkskinderbijslag wordt uitgekeerd. Komen wij tot de verschillende onder delen van de sociale verzekering, dan valt het op, hoe uitstekend de commissie getracht heeft om de hardheden in de wetten weg te nemen. Niet alleen wordt voorgesteld om bij ziekte de maximum uitkeringsduur van één jaar tot twee jaar te verlengen, maar ook bepleit zij om deze uitkering gedurende deze tijds periode te doen gelden voor de Ongeval lenwet en Invaliditeitswet en wel met een gelijke uitkering van 80 pet. Bij algehele arbeidsongeschiktheid ten gevolge van een ongeval worde de ongevallenrente na de eerste twee jaren gesteld op 70 pet. van het dagloon. In geval van invaliditeit worde de uit kering na twee jaren gesteld op 70 pet. in het eerste jaar d.i. dan het derde jaar van de arbeidsongeschiktheid 60 pet. in het tweede jaar en 50 pet. tot de 65- jarige leeftijd; dan volgt een ouderdoms pensioen. Ook voor de weduwen stelt de com missie gunstige maatregelen voor, waar bij de bedoeling voorzit om die weduwen te helpen, die zelf niet kunnen voorzien in haar onderhoud. Gedacjit wordt aan weduwen met kinderen en oudere wedu wen. Voorgesteld wordt dan ook in hét dient op 65-jarige leeftijd over te gaan in ouderdomspensioen. De weduwen worden verder geholpen, doordat het recht op kinderbijslag van de vader overgaat op de wees; zelfs zou de bijslag voor de wees verhoogd worden, wanneer de suggestie van de commissie wordt gevolgd. Tenslotte voorzien de voorstellen van de commissie in een ouderdomspensioen. Er zou moeten komen voor alle verze kerden een z.g. „bodempensioen" waarbij plaats blijft voor ondernemings- en be drijfspensioenfondsen en voor particuliere verzekeringen. Dat zijn in korte trekken de voornaam ste grondslagen, waarop de Commissie de sociale wetfen wenst op te trekken en uit te bouwen. Moge zij met dezelfde voort varendheid en grondigheid, waarmede zij haar voorstellen ontwikkelde, deze gieten in de vorm van ontwerpen van wet, zodat binnen afzienbare tijd de herziening van onze sociale verzekering door het parle ment ter hand genomen kan worden. van het dagloon van de overleden verze kerde, tenzij zij óf geen kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar heeft óf nog geen 45 c.q. 50 jaar of niet blijvend invalide is, in welk geval zij niet voor weduwenrente in aanmerking komt. In dit geval wordt wel een overgangsuitke ring verstrekt. Het weduwenpensioen CIC icvcuuigc OUUUUI-XAO **wv r-vuuigCSlCia WOrUl UclIJ UUA III UCl vroeg, komt het ons wenselijk voor inzake algemeen een weduwenrente van 30 pet. de voorstellen van de commissie-v. Rhijn het geheugen van onze lezers een weinig op te frissen. Het belangrijkste en ingrijpendste voor stel lijkt ons de suggestie om ook de zelf standigen tot een zekere inkomengrens verplicht bij de sociale verzekering onder te brengen. De commissie is van oordeel, dat de uitbreiding van de ouderdomsver- zekering, de weduwenverzekering en de kinderbijslagregeling reeds aanstonds tot alle daarvoor in aanmerking komende zelfstandigen kan geschieden. Zoals ge meld heeft de minister in die zin een commissie opdracht gegeven om inzake kinderbijslag voor zelfstandigen advies uit te brengen, opdat bij noodvoorzie ning, in overeenstemming met de in het rapport ontwikkelde denkbeelden, een desbetreffende voorziening kan worden getroffen. De andere onderdelen van de sociale verzekering waren, naar de commissie meent, geleidelijk uit te breiden tot verschillende groepen van zelfstandigen. Zeer belangrijk is mede ongetwijfeld het voorstel van de commissie om de loongrens of inkomengrens vast te stellen op ƒ6000 uniform voor de diverse wet ten. Wij betreuren het tot zekere hoogte, dat bij het vaststellen van deze grens in de grond toch een weistandsgrens geen rekening wordt gehouden met het al dan niet gehuwd zijn noch met het aantal kinderen. Wellicht zal zo'n bere kening in de practjjk op zeer grote moei lijkheden stuiten. En wanneer inderdaad de grens opgevoerd wordt tot ƒ6000, gelijk de meerderheid van de commissie wenst, dan kan men hiermede vrede heb ben, daar verreweg het grootste deel van Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot j t Donderdagavond. j Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met enkele buien en vooral langs de kust tijdelijk krachtig naar i Noordelijke richtingen draaiende wind. Morgen overdag enkele over- drijvende wolkenvelden. Droog weer 5 en afnemende wind. Iets kouder dan vandaag. 16 Sept.:: Zon op 6.15 uur, onder 18.53 uur; maan op 18.47 u„ onder 3.39 uur. De vleesbonnen, die deze week wor den aangewezen, zullen opnieuw 'n gel digheidsduur van drie weken hebben. Het publiek zal er rekening mee moeten houden, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, omdat de bevoor rading van de slagers slechts in lang zaam tempo kan plaats hebben. De kleurenfilm, die de cineast Henk Alsem gemaakt heeft van de inhuldi- gings- en jubileumfeesten, is in beslag ge nomen. Tevens is de heer Alsem geschoist in zijn functie van kapitein bij de le 1 gerfilmdienst. (Telefonisch van onze Londense correspondent Vandaag zal Morrison op een bijeen komst van de labourfractie de maatregel, welke in de linkervleugel van de partij nog al wat critiek heeft verwekt, toe lichten, terwijl van de zijde der conser. vatieven de voorgestelde maatregel wordt beschouwd als het alleruiterste minimum De maatregel zal tot gevolg hebben, dat 80 000 man meer, en dan beter geoefende mannen in dienst zullen zijn. De periode van verlenging is korter dan verwacht Koningin Juliana heeft in de bibliotheek van het Paleis Soestdijk enige leden der Indonesische delegatie ontvangen. Van rechts naar links: Koningin Juliana, de Sultan van Pontianak, de Sultan van Ternate en de Sultane van Pontianak. I werd en korter ook dan men in opposi tiekringen wenselijk acht. De aangekondigde verdubbeling van het aantal gevechtsvliegtuigen wordt ech ter algemeen toegejuicht, maar dat geen soortgelijke uitbreiding voor bommen werpers wordt uitgevoerd, zal' waar schijnlijk tot nogal wat critiek aanlei ding geven, ofschoon in aanmerking ge. nomen moet worden, dat wat de Tucht maatregelen betreft Engeland in geen ge val alleen staat Een „kalmpjes aan"-staking door tech nisch personeel van de „British Euro pean Airways", heeft vele diensten ver traagd van het vliegveld Northolt naar het vasteland, sommige zelfs met 5 uur. Het, is ontevreden met een nieuwe ar beidsregeling, die binnenkort in wer king zal treden. De Europese radioconferentie te Else- neur in Denemarken is geëindigd. Zij' is 25 Juni begonnen en had tot doel de hui dige chaotische toestand te verbeteren door herverdeling van de golflengten van alle Europese zenders. Aan bijna alle behoeften der 32 lan den kon worden voldaan en wat Ne derland betreft zullen de luisteraars met genoegen vernemen, dat voor Hil versum I de golflengte 746 kes (onge veer 402 meter) kon worden verkregen en voor Hilversum II de golflengte 1007 kes (ongeveer 298 meter), en dat een einde zal komen aan de storing door andere zenders. Voorts is toegewezen een derde golflengte van 1594 kes (on geveer 182 meter). Deze golflengte, die ook aan een aantal andere landen is toegewezen, is bestemd voor zwakke zenders. Nederland kreeg het maximale aantal golflengten dat Qnder de huidige omstan digheden kon worden verwacht. Met het oog op het feit dat bijna alle Europese stations hun golflengten moeten wijzigen, hun antennes moeten verande ren of antennes moeten bijbouwen, is be- Vishinsky heeft in de onophoudelijke bijeenkomsten van de conferentie op de •meest ruwe en onbeschaafde wijze elke beslissing onmogelijk gemaakt en met zijn talloze chicanes en onhebbelijkhe den, zoals de diplom tie tot op het ogen blik nimmer te zien heeft gekregen, de onmogelijkheid van samenwerking met de Sovjet-Ume gedemonstreerd. Het is overbodig allé kronkelingen van het debat dezer twee dagen te ver melden. Reeds voor de conferentie ver wachtte men, dat zij toch op niets zou uitlopen, aangezien de beschikbare tijd wel voor Sovjet-propaganda verbruikt zou worden. Maar men had allerminst verwacht, dat zelfs geen beslissing zou kunnen worden genomen, op het punt, waarover men 't bij de vooronderhande. lingen eens was, n.l.' het lot van Soma- liland. Toen voorgesteld werd althans Somaliland onder Italiaanse voogdij te Drengen, zoals ook in het Russische voorstel was vervat, verklaarde Vishins ky dit voorstel verworpen, ondanks het protest der drie overige. En hij kwam onmiddellijk met een nieuw voorstel, waardoor Ilplië geheel zou worden uitgesloten, geheel in strijd met wat Moskou aan Italië met zoveel ophef had beloofd. Vishinsky wenste, dat de Italiaanse koloniën onder een gemeen- schappelijke voogdij van zeven voogden zou komen, o.a. van de grote vier, een voorstel, dat door Molotov indertijd ter vredesconferentie heftig van de hand was gewezen met de opmerking, dat, wanneer een kind zeven voedsters had, er niet één was, die zich het kind zou aantrekken. De kwestie der Italiaanse koloniën komt nu voor de V.N. In de V.N. zetelt ook Rusland .Er is dus weinig hoop. De reden van het overhaast vertrek van dr. Beel, die nauwelijks de tiju heeft gehad om met dr. Van Mook de ontwikkeling van het Indonesische pro bleem te bespreken, treedt hoe langer hoe duidelijker aan het licht door de berichten, die ons over de chaotische toestanden in de republiek en over de voortdurende verdragsschendingen, waar van generaal Spoor in zijn interview aan U. P. gisteren heeft gesproken. Uit dit interview blijkt zeer duidelijk dat de verslechtering van de situatie op Java niet een verschijnsel is, dat zich plotseling voordoet, maar het karakter heeft van een zich steeds versnellende ontbinding. Indien het nu waar zou zijn wat somm'gen met grote' stelligheid beweren dat dr. Van Mooks terug keer een definitieve repatriëring bete kent, dan moeten wij hierin naar onze mening met zozeer een aflossing zien van de wacht door een nieuwe figuur, die beter dan dr. Van Mook de meer beschei den plaats van vertegenwoordiger bij de komende interim-regering en de defini tieve federale regering zou kunnen in nemen als wel het gevolg van een >ma- ningsverschil tussen hem en de regering hier te lande. Het is wel duidelijk, dat hoezeer Van Mook in een vroegere periode ook ge pleit heeft voor een vreedzaam tege moet treden van de republiek, hoezeer hij ook voorstander is geweest van de de-facto-erkenning tijdens de Linggadjati. onderhandelingen, hij in een later sta dium alle vertrouwen in de leiders van de republiek verloren fheeft. Wie onzer herinnert zich niet de bekende rede waarin hij, zich over de hoofden van zijn toehoorders richtend tot de veilig heidsraad en tot de Uno. met ongekende hevigheid de laaghartige methoden van de leiders der republiek aan de kaak stelde en op onbarmhartige wijze de trouweloosheid aantoonde van de partner, waarmede hij z° lan8e tijd met zoveel geduld en optimisme steeds weer nieuwe conferenties had belegd? Welnu het karakter van deze krachtfi guur is er niet naar en de ontwikkelingen in de verhoudingen op Java zijn aller minst in een richting gegaan dan da- wij zouden mogen aannemen dat Van Mooks gevoelens t. o. v. de republiek milder zouden z«n geworden. Verr. van daar is er alle reden het tegendeel te veronderstellen. In de lijn van deze veronderstelling doordenkend wordt het duidelijk waar om Van Mook terugkeert en wél voor goed. gelijk men zeer positief beweert. De reden van dit laatste kan wel geen andere zijn dan deze, dat Van Mook een andere weg gaan wil dan de regering. Laten wij eens een ogenblik veronder stellen, dat dit verschil zich betrekt op het al dan niet hervatten van de politiële actie. Welke zouden de redenen kunnen zijn, waarom de regering niet hiertoe wil overgaan? Naar onze mening zou men het vol gende kunnen stellen. Men zou op het ogenblik de communisten geen betere dienst kunnen bewijzen dan juist door het zenden van gewapende roversbenden over de status-quo-lijn geen regelrechte pogingen om. ons tot zulk een stap te provoceren? De situatie in de republiek is niet minder dan hdpeloos voor de com munisten. De republiek gaat te gronde aan economisch wanbeheer, corruptie, verlies van het in den beginne met list en knappe diplomatie gekweekte c.rediet in de internationale sfeer. De communis ten zien zeer goed in, dat hun zaak ver loren is; zij beseffen dat de verslechte ring van de interne toestand de anti communistische partijen noodzakelijk zal versterken, dat de stemmen, xdie opgaan voor de politiek van samenwerking met de zgn. federale staten in een Uniever- band met Nederland steeds luider zullen worden. Dit langzaam in elkaar zakken van hef revolutionr.aire sentiment moet voor de communisten, voor wie dit de voornaam ste krachtbron is een schrikbeeld zijn. Alles zou echter anders worden, indien de Nederlanders ttr toe konden gebracht worden hun politiële actie opnieuw te beginnen. Onmiddellijk zou de krenking van het nationale gevoel het vuur van de revolutionnaire driften weer in de grootste hevigheid doen opvlammen: het internationale crediet van de re publiek zou herwonnen kunnen worden, doordat de Nederlanders als aanvallers Paald, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Europese stations hun nieuwe golilengten I het besluit daartoe te nemen. Zijn al de in gebruik zullen nemen. inbreuken van de wapenstilstand door voor het forum der wereldopinie zouden kunneh worden beschuldigd. Er zullen er velen zijn, die in naïeve goedgelovigheid menen, dat al die grens overschrijdingen acties zijn van ge- isoleerde benden,die de republiek door zwakheid niet on'der bedwang heeft. Wij voor ons zien in deze dingen een uiterst geraffineerde opzet om de Nederlanders tot onberaden stappen te verleiden. Het is alleszins aannemelijk, dat de regering- Hatta inderdaad te zwak is om de terrd- risten-benden uit te roeien, maar wat zwakheid bij deze regering is, is taktiek bij de communisten. Als de veronderstelling van een me ningsverschil tussen de regering en Van Mook gedekt wordt door de werkelijk heid dan weze de regering op haar hoe de, dat zij niet het argeloze slachtoffer wordt van deze taktiek door een voortij dige poging de zwakheid van de Hatta- groep te hulp^te komen. De socialistische eenheidspartij heeft bekend gemaakt, dat zij niet zal deelne. men aan de verkiezingen voor de Ber iijnse gemeenteraad op 14 Nov. Als motief geeft de S.E D. op, dat het besluit tot deze verkiezingen is genomen in een gemeenteraadsbijeenkomst in de Britse sector, welke bijeenkomst door de S.E.D. als onwettig is beschouwd. De S.E.D.-fractie heeft deze bijeenkomst niet bezocht. Daar de raadsbijeenkomst on wettig was, aldus het S.È.D.-standpunt, Is ook het besluit tot de verkiezingen onwettig. Wie het wereldgebeuren breder ziet dan de mens, die slechts interesse heeft, voor de bloemen van verlangen in zijn eigen tuin van egoïsme, zal moeten toe. geven, dat Europa, hetwelk tussen Amerika en Rusland dreigt te worden doodgedrukt, mannen nodig heeft, die door sterk geloof, vast karakter en ge zonde wetenschap het avondland kunnen redden en tot nieuwe bloei brengen. Dergelijke prominente figuren, die op hoge en op de allerhoogste posten kunnen worden neergezet, moeten worden ge vormd. Maar waar.? Een der voornaamste vormingsinsti tuten in Nederland is onze eigen katho lieke universiteit te Nijmegen. Men zal misschien nu verder geen in teresse meer hebben voor deze gongslag omdat dit woord universiteit minder aan. spreekt dan een eierbon of een rantsoen, bon vlees Toch moeten ook „gewone" lieden de kracht, de waarde, ja de ontzaglijke be tekenis van een eigen katholieke univer. siteit niet onderschatten Onze „Alma Mater" heeft, haar kracht reeds bewezen, haar invloed reikt reeds verder dan velen onzer weten. Daarom móet voor haar bestaan en uit. breiding een belangstelling bestaan, ook geldelijk, die demonstreert dat zelfs de .gewone man" „inzicht-in-"aken" heeft. Als oud-secretaris-penningmeester van een plaatselijk St. Radboud-comité nam ik uiteraard met meer dan gewone interesse kennis van het zo juist ver. schenen jaarboek der St. Radboud-stich. ting over de jaren 19421947. Een indrukwekkend boek van 180 pagi na's. Indrukwekkend niet- vanwege de omvang, maar om de inhoud. Welk een dagen van rouw en droefheid om de 33 doden onder grote geleerden, gave mensen, leden van het docenten corps en slachtoffers van de Duitse haat, maar ook onderstudenten met^durf en eveneens offers van de bezetting. Welk een verwoesting voorts aan gebouwen en studiemateriaal. Maar onze -universiteit herrijst, de vol gende maand bestaat zij 25 jaar en, zoals men heeft kunnen lezen, ligt het in de bedoeling zo snel mogelijk te komen tot een vierde faculteit, die der medicijnen. Financieel zijn de jaarlijkse bijdragen van het katholieke volk een belangrijke factor voor het bestaan. In 19441945 leverde dit volk ruim 200 000 gulden, in het topjaar 19451$46 schorfk het ruim 600 000 gulden, terwijl over 't jaar 1946— 1947 bijna 400.000 gulden werd bijeen gebracht. De rector-magnificus heeft nu pas verklaard, dat de inzameling een half millioen moest opbrengen. Dat' kan o- mits er maar voldoende interesse bestaat Maar waarom zal de „gewone man" voor die universiteit offeren? Het. jaarboek geeft een uitvoerige moti vering in het artikel „Universiteit en maatschappij". Enkele volzinnen daaruit mogen vol gen: Het blad voegde er aan toe, dat ook dan de samenzweerders het uiteindelijk doel niet uit het oog zullen verliezen: de verovering van Berlijn en het bestuur van geheel Duitsland. „In over het alge meen goed ingelichte kringen wordt ver nomen, dat het mili-sire bestuur van de Sovjets dit plan onderzocht en goedge keurd heeft hoewel het inziet niet in staat te zijn, de Westelijke mogendheden uit Berlijn te verdrijven", aldus het blad. Politieagent n van de Westelijke sec toren, die dienst doen in de buurt van de grens van de Sovjet-sector hebben „spe ciale instructies" ontvangen, nadat een onbevestigd berich* was binnen gekomen, dat „een golf van politieke arrestaties" in de Sovjet-sector te middernacht zou be ginnen. Een Britse woordvoerder ver klaarde, dat in het bericht de mogelijk heid werd geopperd dat de politie van de Sovjet-sector de grens zou kunnen overschrijden bij het achtervolgen van verdachten, die zij zou willen arresteren. Toj voor de conferentie van Chateau d'Ardennes kon de band tussen de Bene- lux-landen als een' losse verkering wor den gekwalificeerd Op ChSteau d'Arden- nes heeft de officiële verloving plaats gehad, waarbij een vaste termijn van 1% jaar is gesteld, welke bet uiteindelijke huwelijk de Economische Unie zal mogelijk maken. Evenals in de samen, leving hangt er in de periode van ver loving en het huwelijk een sluier over de gebeurtenissen en het is dan ook niet abnormaal, dat publieke samenkomsten enigszins worden gemeden. Dit is gezond en ook een héél doelmatige hrwding. Binnenkort zullen belangrijke mede delingen worden gedaan door de Neder landse regering, waaruit blijkt, dat het haar volledige ernst is met haar sdreven de economische unie te verwezenlijken, aldus verklaarde Z.Exc minister dr. J. R. M. v. d Brink in een rede tijdens een noenmaal bij gelegenheid van een Bene- luxdag. georganiseerd door de directie van de Kon Ned. Jaarbeurs, naar aan leiding van tevoren gemaakte opmerkin. gen door dr. H. F. Fentener van Vlis- slngen, waarin deze er op gewezen had, da4 er een sluier hangt over de samen werking der Benei tl v-landen en dat een verloving niet te lang moet duren. De grondslag is dezerzijds gelegd, aldus de minister, waarop op korte ter. mijn tot realisering kan worden over gegaan. Het einddoel is en blijft de Economische Unie, dio voor ieder der drie landen van grote betekenis is. In brede kringen wordt dit nog niet vol ledig ingezien. Volgens de vaste over tuiging van de minister is het gewenst dat de drie landen een hecht economisch blok vormen om, indien het economisch getij keert en dit zal gebeuren in de toekomst sterk te staan. Het is niet in de eerste plaats van be lang de vraag te stellen, welke houding men moet aannemen opdat de belangen van het eigen land zo goed mogelijk worden gebaat en zo min mogelijk kun nen worden geschaad, doch het is nodig, dat een ruimer standpunt wordt ingeno- me en dat gelet wordt op de belangen van de drie landen gezamenlijk. Zelfs is het mogelijk een nog ruimer standpunt in te nemen en niet te letten op het be lang van een land o' van de drie landen, doch op de samenwerking van alle West. Furnpesp landen Dan is het mogelijk, dat de Benelux een voorbeeld van samen werking kan worden, welke kan dienen om een samenwerking in West-Europa mogelijk te maken Minister v. d. Brink noemde het een uitstekende gedachte om door het orga niseren van een Beneluxdag, het zaken, leven der drie landen met elkaar in con tact te brengen De economische samèn- v-erking der drie landen kan immers nooit slagen, indien het uitsluitend de i vgeringen zijn, die de Unie voorberel (Jen. Vooral het bedrijfsleven heeft tot taak de Unie te bewerkstelligen. Men moet over en weer op de hoogte zijn van de prestaties van de industrie, de handel er. de landbouw en er moét een gezonde wedijver tot stand komen tussen deze groepen van de unie onder ling. De Belgische ambassadeur, Z.Exc. L. C. Nemry en de secretaris-generaal van de Belgisch-Nederlandse Douane-Unie, dr E. Jaspar, die vervolgens het woord voerden, sloten zich bij de woorden van minister v. d. Brink aan. Laatstgenoem de wees er nog eens op, dat over en weer offers moeten worden gebracht. We zien de wetenschap in dienst ge. steld van geldzucht en machtsvermeer dering. De taak der universiteit is veredeling van de geestelijke cultuur; we zien het verlangen naar hoger leven wijken voor de bevrediging van onmid. dellijke behoeften. De universiteit is meer dan ooit geroepen de geestelijke noden van deze tijd te genezen. Zij is een instituut voor opleiding en opvoe ding, vorming en voorlichting. Zij wil mensen vormen, die de grote verant woordelijkheid van hun later beroep beseffen, die waarheid en recht willen dienen. Zij wil de mensen doordringen van de objectieve zekerheid der zede. lijke normen, die aan het persoonlijke en maatschappelijke leven leiding moe. ten geven". Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Wanneer we in Neder land bedrijfsleiders krijgen, advocaten, doktoren en geleerden in andere functies, volgens de richtlijnen van Nijmegen en ook van Tilburg gevormd, behoeven de „gewone mensen" zich om de toekomst niet bezorgd te maken. Zo de leiders, zo volk, zo ook de maatschappij. Ook ten aanzien van de bijdragen voor onze eigen universiteit geldt het evange. lische woord der honderdvoudige terug betaling. Men offere derhalve goed en met graagte. Men offere geruisloos of min stens in zilver. Hoe gewoner de mens en hoe groter zijn gave, des te meer eerbied hebben we voor zijn hersens. HENK VAN DER MAZE. 1 ïliM Koningin Juliana en prins Bernhard begeven zidh naar het vliegveld te Northolt na het puilictilier bezoek, dat zij gisteren aan Londen brachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1