Politie slaags met 4500 betogers Herstel vrije handel maar Piccard en Cosijns vertrokken ter diepzee-expeditie imisf Trancs voor 's lands welzijn Anti-communisten-actie der gebr. De Gaulle Eerst fundament dan pas dak m OOGSTDANKDAGTE HEILO ZESTIG PERSONEN GEWOND Botsingen ten Zuiden van Batavia SS Br «l.h Tan Malakka c.s. in vrijheid gesteld Minister Stikker naar Amerika De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De aanval op radio reporters i Minister Van den Brink ontvangt kruideniers r""N Sluiting Staten- Generaal Distributie moet ver dwijnen Geen communisten doch geen Moskovieten Ontevreden mensen NDER DE O U P E Het bezoek van konin gin Juliana aan Londen Bevin nog koel Kath. boeren brengen hun offergaven Er is heel wat te bespreken 70ste JAARGANG DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 No. 20725 meeste verwondingen waren ech ter niet ernstig. Toen er verscheidene Ameri kaanse auto's voorbij kwamen begon men te jouwen. Aangezien de betogers ook voor Amerikanen beledigende opschriften meevoer den, moest de politie wel ingrij pen. De betogers waren 'ongeveer 4500 man sterk en toen ze het as phalt en de staketsels om de bomen hadden "opgebroken om daarmee de politiete bestoken, werd deze laatste in de aanvang geheel overmeesterd. Dra rukte echter belangrijke versterking aan en ontstond er een hevig straatgevecht, waarhij IN 1949 MEER BACON EN VETTE VARKENS? Verdediging van de voor lichtingsdienst United Press meldt uit Batavia, dat Glen Abbey, het Amerikaanse lid van de wapenstilstandscommis sie naar Djokja is vertrokken om een ontmoeting tussen de republi keinse en Nederlandse hoge com mando's te arrangeren. Oordeel van de Nederlandse woordvoerder: „Bereid om Indone siërs te ontvangen, niet hoopvol over de resultaten". Onofficieel wordt gemeld, dat vier Nederlanders en veertien Indonesiërs zouden zijn gedood in botsingen, die de afgelopen 48 uur ten zuiden van Batavia plaats vonden. Bijzonderheden hierover, aldus U. P., zijn nog niet beschikbaar. TREINAANSLAG IN CHINA Honderd doden WIE ER MEEGAAN EN WAT ER TE DOEN IS DE KLOMPEN DOEN HET\ Middenstanders in vergadering bijeen in gemeenteraads-commissies J Buiging naar de'communisten Antara meldt uit Djokja, dat de republikeinse premier, Moh. Hatta, in de zitting van het werkcomité van het K. N. I. P* Heeft bekend gemaakt, dat Tan Malakka, Abi- koesno en Soekarni bij vonnis van bet landgerecht te Solo in vrijheid zijn gesteld. Dit -geschiedde wegens „gebrek aan voldoende bewijs". Hatta voegde toe, dat de beslissing nog door het Djokjase hooggerechts hof gesanctionneerd dient te worden. Tan Malakka c.s. werd midden 1946 gearresteerd op beschuldiging van ondergrondse actie ter omver werping van de republikeinse regering. AMERIKAANS SCHIP BESCHOTEN ZANDZUIGER VOOR POLEN MGR. MUTSAERTSOORD TE VENLO 30 SEPT. HEROPEND Nieuw paviljoen voor mannen ONBEZOLDIGD SOEDIRMAN ACHT TOESTAND KRITIEK over de federatie van West-Europa Visie op situatie in Indonesië DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Parijse correspondent Minister QueuiUe heeft gisteravond in een radiorede over de 80 milliard belastingverhoging en de 35 milliard bezuiniging op de defensie-maatregelen gesproken, waarover de eerste ontwerpen rijdag bij het parlement zullen worden ingediend. In hoofdzaak beoogde zijn rede, de wilde geruchten te^en te spreken, die moeten dienen om Frankrijk in paniekstemming te brengen. De minister president verklaarde uitdrukkelijk, dat voor een intrekking van biljetten van frs. 1000 zelfs de mogelijkheid niet aanwezig is en dat hij evenmin een nieuwe devaluatie ojj het oog heeft. In hoofdzaak was het de minister-pre- fin „^rsnnpri werd newmid Tie sident, tevens^minister van Financiën, er personen werd gewond. De Aangezien de politie een ernstig con flict trachtte te vermijden, duurden de relletjes van ongeveer 11 uur tot bijna 2 uur 's-middags. Over het algemeen moet echter gezegd worden, dat de stakingslust bij de arbei ders niet groot is en dat het de commu nistische cellen zijn, die de agitatie zoe ken te verwekken. Tengevolge van de staking bij de Air France Woensdagavond, konden geen vliegtuigen van die maatschappij opstij gen. Men verwacht, dat het gehele per soneel in staking zal gaan. om te doen, de gouddorst tegen te gaan die in de laatste dagen vooral is aange wakkerd door het gerucht, dat het vrije goudverkeer en de vrije handel in dol lars, escudo s en Zwitserse Franken zal worden opgeheven. De vlucht uit de Franse biljetten en staatspapieren heeft zulke afmetingen aangenomen, dat een kilo fijn goud gisteren verhandeld werd tegen frs. 725.000, de 20 dollar-stukken tegen frs. 26.200 en de Francs Louis te gen frs. 5.650, hetgeen sedert de vorige dag een sprong betekent van resp. frs. 47.500, frs. 1.900 en frs. 350. Het goud is dus sinds de crisis met meer dan 20 pCt. opgelopen. Öf de geruststellende woorden van mi nister Queuille een gunstige uitwerking zullen hebben, mag betwijfeld worden, aangezien de prijsverhogingen nog steeds in snel tempo gaan en de sociale onrust, ondanks da in het uitzicht gestelde loons verhoging toeneemt. Zo verwacht men, dat na het uitbreken der staking in de Renaultfabrieken en het opnieuw stilleggen van het verkeer te Marseille en de grote moeilijkheden in de havens heden, dat de gehele metaal industrie zal staken. Zeer ernstige relletjes, waartoe het gisteren te Parijs op de Boulevard Hauss- mann is gekomen, zijn geheel en al het gevolg van de communistische hetze te gen Amerika. De stakers uit de genatio naliseerde vliegtuigbedrijven waren naar het hoofdkantoor der gemeenschappelijke directies gegaan, om een eis tot loonsver hoging in te dienen. Vanwege een onderzoek door het voed selcommissariaat hier te lande is komen vast te staan, dat het aantal fokzeugen be langrijk is toegenomen. Vooral in de pro vincie Gelderland, waar zich ongeveer 22 pet. van onze varkensstapel bevindt, is deze toename groot. Tegen het a.s. voor jaar mag echter een aanzienlijke uitbrei- ding van de biggenstapel worden ver wacht. Hierdoor zouden in de zomer en de herfst van het volgend jaar veel meer bacon en vette varkens voor de slacht en consumptie ter beschikking komen. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt aangaande de radio-uitzending uit de Nieuwe Kerk bij deinhuldigingsplech tigheid het volgende mee: „Bij de vaststelling van de vermoede lijke duur der plechtigheid was men er van uitgegaan dat de eedsaflegging, resp. de plechtige verklaring van de le den der Staten-Generaal meer tjjd in beslag zou nemen dan in werkelijkheid het geval bleek te zijn. Dienovereenkom stig was ook het gehele uitzendingsplaD opgesteld, en waren maatregelen ge troffen om te voorkómen, 'dat de aan dacht van-de luisteraars zou verslappen ten gevolge van de te verwachten lange duur van de aflegging van eed of be lofte, waardoor mogelijk afbreuk zou zijn gedaan aan het plechtige karakter van de inhuldiging, voorzover deze door de radio-ontvangtoestellen kon wórden gevolgd. Toen tijdens de plechtigheden bleek, dat de genomen maatregelen niet in practijk behoefden te worden gebracht, was het in het samehspel tussen radio verslaggever en radio-staf in de Nieuwe Kerk welhaast ondoenlijk wijziging te brengen in het tevoren opgestelde plan. Het zou dan ook onbillijk zijn de Ne derlandse Radio Unie in dit opzicht een foutieve opvatting van haar taak te ver wijten". De Groenlose slagers hebben een originele manier gekozen om hun onge noegen over de vleesdistributie te uiten. Zij huurden een orgel, voorzagen dat van allerlei toepasselijke opschriften en collecteerden in hun witte jassen om op deze wijze „in hun onderhoud te voorzienDe zonderlinge optocht trok veel belangstelling. Volgens een mededeling van de Chinese Spoorwegen is een trein ten Noord-Wes ten van Nanking op een mijn gelopen, waardoor 100 mensen gedood werden. Uit Korea wordt een treinbotsing ge meld, waarbij een veertigtal Amerikaanse soldaten het leven lieten er 34 ernstig werden gewond. Tijdens een audiëntie, welke de minister van econ. zaken prof. mr. J. R. M. van den Brink aan het bestuur der vakgroep detailhandel in kruidenierswa ren verleende, sprak de minister de wens uit, dat het openlijk protest van de krui deniers tegen de prijsbeheersing gestaakt zou worden. Hij gaf te kennen nader ken nis te willen maken met de moeilijkheden en de toekomst van het kruideniersbe- drijf. Uitvoerig werd stil gestaan bij de vragen, waarom de toevoer van nieuwe arbeidskrachten zo gering is en waarom vele zaken te koop worden aangeboden De minister toonde zich een uitgespro ken voorstander van een zo spoedig mo gelijk herstel van eén vrije handel: hij wees daarbij echter tevens op andere Gisterenmorgen te 10 n. 37 heeft de •iScaldis", het vaartuig, dat de chroom- stalen kogel vervoert, waarmede d« professoren Piccard en Cosijns In de Golf van Guinea tot meer dan 4000 meter onder de zeespiegel zullen afda len, te Aptwerpen het anker Tot de passagiers behoren, behalve de beide professoren, de echtgenote van prof Cosijns, die de kwesties der biochemie voor haar rekening neemt, J. B. van Ecckhout, van het nationaal fonds voor wetenschappelijk onderzoek, alsmede Ge orges Marlier, docent arm de Brusselse universiteit en een bekend zoöloog. De Franse geleerden Theodore Monod en Francis Boeuf. die experts zijn op het gebied van gewervelde dieren, de jimontpn en het plankton, zouden chet heden te Dumkerkdn, de eerste ha, ven die de „Scaldis" zou aand9en. aan b°Van Xrdee"pedRiemmaken verder nog deel uit' de fotograaf en cineast Ra- „h i Air<nf.t de technicus Louis Ockum, phael Algoet de x laboratorium die verbonde piCCard, de zoon van van Cosijns, Jacques r Qp.. de professor, Ghijseis, verslaggever treden, en Henri wm als "ÏTbuink.r*» z.l b«t «MP w lading staalschroot aan boord neme *al dienen als ballast, wanneer de kogel naar de diepte der zee zal afdalen. Een 25-jarige inwoner uit 's-Gra- venzande, Jo van Straalen, is dezer dagen in Seattle aangekomen uit Grand Coulee Dam op weg naar San Francisco, aldus meldt United Press. Van Straalen zegt, dat hij nooit wandelt, maar steeds door automo bilisten wordt meegenomen, die hem langs de weg zien staan met zijn klompen aan de voeten. Ik behoef nooit lang te zeuren om mee te mogen rijden, aldus deze Hollan der. De automobilisten zijn nieuws gierig naar mijn geschilderde klom pen, stoppen en zijn gaarne bereid mij een stuk mee te nemen. Hij heeft slechts 25 dollar op zak en is reeds vanaf 26 Juni door Amerika aan het touren. Van Straalen is aan boord van een vrachtboot de oceaan overge stoken. Alvorens Ie afdalingen tot een diepte van meer dan 4.000 meter zullen plaats vinden (het zullen er totaal een tiental zijn) zullen enige proeven worden ge nomen en zal de kogel op zijn bestuur baarheid worden gecontroleerd. Deze proefnemingen hebben in ondiep water plaats, waarschijnlijk in de baai van St Vincent, en zullen drie dagen duren, gelicht. Verwacht wordt, dat het eigenlijke diepzeeondefzoek een groot gedeelte van de maand October in beslag zal nemen Een groot aantal gewone duikers zal be hulpzaam zijn bij het te water laten van de stalen kogel en zal de bol bij de plaat sing controleren De voorbereidingen zul len steeds 2 tot 3 uur in beslag nemen. Iedere afdaling naar de diepte der zee zal ongeveer i2 uur duren, hoewel er voor 40 uur zuurstof aan boord is. De beide Kamers der Staten-Generaal zullen Zaterdag 18 September des na middags te kwart voor drie bijeenkomen ter sluiting van de zitting belangen in onze volkshuishouding, waar mede eveneens rekening dient te worden gehouden. De vakgroep heeft besloten in te ga-ri op een aanbod van het Niva-instituut tot overnemen van dit instituut. Zij heef: het plan een stichting voor het vakonder wijs in het leven te roepen, waarvan net Niva-instituut met zijn directeur het een trum zal vormen en waarin misschien ook de kruideniersvakschool te Utrecht zal Worden ondergebracht. Tijdens het Woensdag in Haarlem ge houden congres van de Kon. Ned. Mid denstandsbond werd een resolutie aan genomen, waarin de vergadering o.m. het afschaffen van rantsoeneringsmaatrege len en sommige prijsvoorschriften en de beperking van het controle-apparaat be. pleit. In een andere resolutie, wijst het congres o.m. op de noodzakelijkheid van een zodanige regeling van het belasting stelsel, dat de ontplooiing van het vrije initiatief in zaken niet door fiscale be lemmeringen wordt geremd Het congres werd ten dele bijgewoond door Prins Bernhard, minister Van den Brink, de Commissaris der Koningin dr. J. E, baron De Vos van Steenwijk en burgemeesters van Haarlem en omlig, gende gemeenten. Het Partijbestuur der Katholieke Volks partij heeft in zijn jongste vergadering zijn houding bepaald ten opzichte van de verkiezing van communisten in de vaste commissies van de gemeenteraden. He Partijbestuur sprak als zijn oordeel uit dat door op de lijsten der K. V. P. geko zen gemeenteraadsleden geen medewer king dient te worden verleend aan n verkiezen van communisten in de ge noemde commissies: Naar het oordeel van het Partijbestuur dienen de katholieke leden van andere vertegenwoordigende lichamen ten opzichte van de communis ten hun houding te bepalen naar analogie van de genoemde gedragslijn. Generaal Charles pe Gaulle heeft Woensdag- j.I. een manifest aan het Franse volk uitgegeven, waarin hij de genen, die het met hem eens zijn, ver zoekt dit kenbaar te maken door een speciaal zegel te kopen en dit aan hem op te zenden. Een zegel kost 50 francs en draagt het opschrift: „voor het wel zijn van het land ja». Het manifest zal de komende dagen door het gehele land worden verspreid. Gaullistische functionarissen zeiden dat de campagne, die een poging is om uit naam van De Gaulle een volksstem ming te houden en om een ontbinding van het parlement en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen te bespoedigen, tot 5 Oct. zal duren. Dan zullen de resulta ten worden bekend vemaakt. In Parijs alleen zullen 50.000 Gaullisten zich belas ten met de verkoop van de zegels. Inmiddels is Pierre De Gaulle, burge meester van Parijs en broer van gene raal Charles De Gaulle, volgens een „U. P."-bericht te New York aangekomen voor een tiendaags bezoek aan die stad als gast van burgemeester O'Dwyer. Woensdagmiddag vertrokken twee onderzeeboten, de „O 24" en de Zeehondvan Rotterdam naar de West. Aan boOrd van de „O 24" zullen met het slinger-toestel van prof. Vening Meinesz zwaartekracht-waar nemingen gedaan worden, welke expeditie in de wetenschappelijke wereld hoog wordt aangeslagen. TWEE PERSONEN OVERLEDEN DOOR VISVERGIFTIGING Tengevolge van visvergiftiging zijn in Appelsga twee personen, nJL de heer W. Hoogeveen en echtgenote overleden. Met journalisten sprak hij over de politieke situatie in frankrijk. Toen men hem vroeg, of er veel com munisten in Frankrijk waren, zeide Pierre De Gaulle: „Er zijn zeer weinig commu nisten in Frankrijk, maar er zijn zeer veel mensen, die bij de verkiezingen op de communisten stemmen, omdat zij me nen, dat de communistische partij betere levensomstandigheden zal brengen. Vele goede Fransen worden op deze wijze gewonnen voor de communistische pro paganda. Deze mensen zijn geen con sequente volgelingen van hef communis me en velen hunner beseffen reeds, dat zij voor de gek gehouden zijn. Het eerste voorbeeld hebben Parijs en de omliggende steden gegeven bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1947 Tussen deze verkiezingen en die van 1945 or ganiseerde generaal De Gaulle tal van bijeenkomsten en vergaderingen. Ms resultaat van de propaganda van de R. P. F. verloren de communisten in 1947 veertig procent van de sterkte, waarover zij in 1945 beschikten. Het ministerie van buitenlandse zaken der V. S heeft bericht ontvangen, dat op 13 Sept. het Amerikaanse koopvaardij schip „Moses Brown" van de Oost-Sibe rische kust uit beschoten is. Het schip meet 7.176 ton. Een employé van de „Shepard Line" te New York ver klaarde, dat het schip het eigendom is van de Amerikaanse maritieme commissie en dat de „Shepard Line" slechts de ex ploitatie voerde. Hij wilde geen verder commentaar geven. Dinsdag is op de terreinen van de ma chinefabriek van de firma Vos en Zn. te Sliedrecht door d* Poolse autoriteiten overgenomen een cutter-zandzuiger, die door deze firma werd gebouwd. Bij de overname waren aanwezig dt conul-ge- neraal van Polen uit Amsterdam, verder technisch personeel van de Polish Ship ping Mission 'it Amsterdam en de op drachtgever Polimex. De Poolse naam van de zandzuiger is Inz. Bukowski. De zuiger heeft een buiswijdte van 50 c.m. Oï (Van onze redacteur) Wij vernemen, dat 30 Sept. a.s. de of ficiële heropening plaats heeft van het herstelde gedeelte van het mgr. Mut- saertsoord te Venlo, het herstellingsoord van de R. K. Bond van Spoor-, tramwe gen en A.T.O.-personeel „St. Raphael", dat zoals men weet van oorlogshandelin gen ernstige schade heeft gehad. Het kin derhuis is daarbij geheel vernield, doch het hoofdgebouw heeft men na de bevrij ding weer zodanig in orde kunnen bren gen, dat sedert eind vorig jaar in be perkte mate weer vrouwen en kinderen kunnen worden opgenomen. De bedoeling is thans een geheel nieuw paviljoen voor mannen te bouwen, voor wie nog steeds geen plaats is, waarna vrouwen en kinderen in 't hoofdgebouw worden ondergebracht. In dit hoofdge- bou' verbleven vroeger uitsluitend man nen en vrouwen. De opdracht aan de commissie-van Rhijn om zelf wetsontwerpen in verband met de herziening van de sociale verze kering voor te bereiden, moge dan geen novum zijn, ongewoon is zij toch wel. Nu Ran een ongewone zet een vondst blijken en het lijkt ons een goede krijgs list van Minister Joekes om op deze wijza de prominente figuren van diverse pluimage uit het sociale en bedrijfsleven zelf bij de arbeid te betrekken en aldus hun de mond ietwat te stoppen en dé pen uit de hand te nemen door deze ver erende opdracht onder het motto: „niet praten maar doen". Immers met zoveel specialisten aan de wieg is de baby geen onbekend wicht als straks de diverse consultatie-bureaux als Stichtihg van de Arbeid en Econo mische Raad bezocht moeten worden. Deze bekendheid kan de snelheid van het onderzoek slechts ten goede komen en er bestaat wellicht minder gevaar, dat de vrucht van veel arbeid te licht bevon den zal worden. Deze gang van zaken bij de geboorte van een ontwerp van wet past boven dien volkomen in de kraam van de re gering. welke aanstuurt op beperking van het aantal ambtenaren, daar zulke werk zaamheden van commissies het ambte naren-corps aanzienlijk kunnen ontlasten. Naast onbezoldigde rijksveldwachters en andere dignitarissen buiten bezwaar van 's lands schatkist krijgen wij aldus „ambtenaren", door wie meer gelet zal worden op de eervolle opdracht dan op het salaris. Biedt zulks geen brede perspectieven? Wat denkt de regering van ministers met of zonder portefeuille maar in elk geval zonder bezoldiging? Niet dat bij een ka binetscrisis de oplossing dan gemakkelij ker zal zijn, doordat het aantal liefheb bers minder ruim wordt. Want er zullen altijd vele politici zijn, die blaken van ijver om het land op zo'n hoge post des noods belangeloos te dienen. Geen wonder! Het is immers excellent om excellentie t zijn. ANALYST. Gisterenavond is voor Radio-Djokja een dagorder voorgelezen van generaal Soe- dirman. de republikeinse legercomman dant. Deze verklaart hierin, dat op het ogenblik de binnenlandse onenigheden een kritiek stadium hebben bereikt en dat er gevaar bestaat voor een staats-souve- reiniteit. De gebeurtenissen te Solo acht Soedirman deels gericht tegen het gezag van het leger. Hij roept op tot het ba- trachten van de uiterste discipline in het leger en waarschuwt tegen provocatieve geruchten. Hij deelt verder mede, dat de regering en de opperste militaire leiding hebben besloten, in het gebied van Soe- rakarta strenge militaire maatregelen te treffen. Zoals we reeds meldden, bezocht Ko ningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bernhard yj Londen o.m. de John Ruskin-school, een speciaal oplei dingsinstituut voor gedeeltelijk blinde kinderen. Nader vernemen wij, dat de koninklijke moeder van prinses Marijke, die in haar prilste jeugd een oogoperatie onderging, zich wilde oriënteren over de op de genoemde school gevolgde metho den, mede als voorlopig onderzoek naar de eventuele mogelijkheden een soortge lijke school in ons land te doen oprichten. Ernest Bevin de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Engeland en het gemenebest alle middelen zullen aanwen den om het aanwakkeren van een burger oorlog als wapen van de buitenlandse po litiek de kop in te drukken „overal waar burgeroorlog het kwade hoofd opsteekt". In de eerste plaats sprekend over de toestand in Malakka zeide Bevin. dat de regering niet van plan is „aan deze ter reur toe te geven". „In geheel Zuid-t>ost- Azië leeft een communistisch plan, in de handel en op alle andere gebieden elke westerse combinatie te verdrijven", aldus Bevin. Sprekende over enkele voorstellen voor de vorming van een westelijke unie, die hij bestudeerd had, zeide Bevin: „Ik wil niet verkeerd begrepen worden en ik wil niet, dat iemand denkt, dat ik een koud stortbad wil ge ven, maar zij zullen geen ogenblik de proef van een onderzoek kunnen door staan' Aan het eind van zijn rede zei Bevin: „Indien er een statenbond kon komen, die de staten van West-Europa, Engeland en het gemenebest omvat en met zijn grote mogelijkheden en rijkdom als het ware midden door deze planeet heen loopt, kaïi een vredes-. gelijkheids- en evenwichts- macht gevestigd worden, die voor komen de generaties vréde zou moeten scheppen' Verwijzende naar niet-officiële voor stellen voor een westelijke unie zeide Bevin, dat hij niet gedwongen wilde wor den, aan een of ander plan mee te doen, dat was aangenomen op een conferentie, ijle misschien de reeds voortschrijdende vorderingen zou te niet doen of stop zet ten. Er werd dus voorzichtigheid betracht. Bevin zeide, dat het slechts kort gele den was, dat het verdrag van Brussel werd getekend. Hij was van mening, dat Engeland eerst overleg diende te plegen met het gemenebest. Met het oog op de ingewikkelde verhoudingen in West- Europa, was Bevin van gevoelen, dat het beter zou zijn hetzelfde principe van ver binding van naties te volgen, als in het gemenebest was gedaan. „Het zou mogelijk kunnen zijn, een of andere vorm van assemblee tot stand te brengen, die zich met de practische din gen moet bezig houden, die wij hebben be reikt, doch ik denk niet, dat het mogelijk zal zijn, eerst het dak er op te zetten, voordat wij het bouwwerk hebben vol tooid", aldus Bevin. Dr. Kersten, gewezen masseur van Himmler, verscheen gisteren voor de parlementaire enquete-commissie. Dr. Kersten op weg naar het gebouw van de Tweede Kamer (Van onze speciale verslaggever.). De Katholieke Land- en Tuinbouw- bond, hield gisteren de najaarlykse pro cessie naar O. L. Vrouw ter Nood in Hei loo, waaraan verbonden was de Oogs' dankdag. Bijna 2000 boeren uit alle de len van het oisdom Haarlem, waren naar de stille bedevaartplaats gekomen Deken Kuijs van Poeldijk droeg in de morgen een plechtige H. Mis op, daar bij geassisteerd door kapelaan Wijnker als sub-diaken en kapelaan Raadschelder: als diaken. De eenvoudige kape) wa« overvol, men stond zelfs buiten in de kille herfstdag en ook de genadekapel was geheel gevuld Na het Credo, da* staande werd meegezongen, plaatsten bruidjes op symbolische wijze offergav.-r, bij het altaar. Op draagbaren droegen zij de kostelijkste vruchten des velds en an dere landbouwproducten in processie naar voren. De bondsadviseur, de Z. E. Heer J. v. d. Hoogte hield de predicatie. Dc plechtigheid werd besloten met het zin gen van het Oogstdanklied. Des middags hielden de landelijke rut terverenigingen, die aangesloten zijn bij de L. T. B., een ruiterfeest, waaraan door zestig paarden werd deelgenomen Mer begon met fraaie demonstraties carous sel-rijden, waarna dressuurproeven wet den afgelegd, terwijl tenslotte een klein springconcours werd gehouden Het was allemaal erg prettig en fleurig er, vooral gemoedelijk en ongedwongen. Later bracht men in de gaanderijen van de genadekapel hulde aan St. Wil'i brordus. Voorzitter Kampschöer hield eer- korte rede, evenals de weleerw. heer A C. Raadschelders. Tenslotte werd er een plechtig lof gecelebreerd, waaronder men in processie door het genade-oord trok Ook in dit genade-oord lagen de besta producten van veld en bedrijf opgetast. Gisteravond half tien is de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stik ker, vergezeld van mr. N. S. Blom, Ne derlands gedelegeerde van de Palestina commissie der Ver. Naties, per vliegtuig naar New York vertrokken. Mr. Stikker vertelde voor zijn ver trek, dat zijn reis ten doel heeft ver scheidene problemen te bespreken, waar van hij noemde de situatie in Indonesië, de Marshall-hulp en de Benelux. Desge vraagd zeide hjj dat het zwaartepunt van zijn reis niet op het communistische ge vaar in het Verre Oosten mag worden gelegd. Tot zijn reis is Maandag j.l. be sloten, dus na de rede van Moeso. „Hier door zijn de kaarten duidelijk op tatei gelegd", aldus de minister. Op de vraag of de weerslag van zijn besprekingen in Washington -poedig bespeurbaar zullen zijn, zeide de minister: „U dient voorlopig geen verdere actie dan de verklaring van de Nederlandsch-Indische regering te ver wachten. Wij willen deze zaak in alle rust bezien". I Op de vraag of het in Amerika geen vreemde indruk zal maken dat, wal veel al in het verleden als nationalisme werd bestempeld, thans openlijk communisme wordt genoemd, luidde het antwoord; „Mijns inziens is hét altijd een grote fout geweest het communistische element ia de republiek te verkleinen en het te la ten doorgaan voor nationalisme" Mr. Stikker deelde mede, dat nij Marshall hoopt te ontmoeten. Zijn verblijf zal vermoedelijk tot mid den volgende week duren. Daarna zal hij naar Nederland terugkeren en van de besprekingen in New York zal het af hangen of hij daarna onmiddellijk naar Parijs, waar de vergadering van de U.N.O. wordt gehouden, zal doorgaan. Met de Australische minister van bui tenlandse zaken, dr. Evatt, die Dinsdag aankwam, heeft hij problemen bespro ken, die de U.N.O.-bijeenkomst betref fen. Voor het tijkvak van 19 September tot en met 9 October zijn de volgende bonnen voor vlees aangewezen: '204, 206 Vlees: 100 gram vlees. 205 Vlees: 300 gram vlees Voor het tijdvak van 19 Sep'ember tot en met 2 October zijn van de tabaks- en versnaperingenkaarten enz. Qa, Qe 808 aangewezen de bonnen: 103, 107 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 September worden ge bruikt, De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1