Lid van Joodse Stern-groep de dader Misdaad wekt alom geweldige ontroering Gongc Vormingsprogramma deK.A.B. Dat kan een wintertje worden Driewerf wee! CONSTERNATIE TE PARIJS W'eerberichti De fameuze kok van Haile Selassie blijft chef in 'n cafetaria Rantsoenering .in gedistilleerd is opgeheven i! Niet meer naar het Kremlin DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uit Jeruzalem bereikt ons liet ontstellende bericht, dat graaf Bernadotte, de officiële vredesbemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina het slachtoffer is geworden van een afschuwelij ke sluipmoord. Volgens de Amerikaanse consul-generaal te Jeruzalem is de moord „vermoedelijk door de groep-Stern" gepleegd met behulp van een stengun, die van dichtbij werd afgevuurd Bunclie opvolger van Bernadotte? LAGEN Naar meer kennis Gravin Bernadotte ver neemt de doodstijding Bernadotte's rapport in het paleis Chaillot ontvangen De kleurenfilm van kapitein Alsem Werkloosheidspeil Havermout en gort geheel vrij De brood-distributie Nieuwe bonnen voor werkkleding 78ste JAARGANG ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 No. 20727 Het verslag van de Amerikaanse consul-generaal begon met 'de woorden: „Met leedwezen deel ik u mee, dat graaf Berna dotte en kolonel Serot hedenmiddag om 18 uur werden ver moord, vermoedelijk door de groep-Stern". Een Amerikaans militair waarnemer, die juist uit Palestina te Parijs is teruggekeerd, zou verklaard hebben, dat leden van de groep-Stern Bernadotte enkele dagen geleden hadden ge waarschuwd, dat hij, zo hij zijn voet weer in Jeruzalem zette, zou worden omgebracht. Het convooi, waarin graaf Bernadotte en zijn gezelschap reisde, was op de terugweg van het regeringsgebouw. Toen zij door de zich in Joods gebied bevindende wijk Katamon reden, verscheen plotseling een jeep met vier man, die de weg versperde, twee van de vier liepen op de auto van Bernadotte toe, waarna de graaf door een dodelijk schot werd getroffen. Algemene ontroering ook in Israels kringen s2 n L g g6eft aan haar af" schrik en leedwezen over deze bloedige met lied en gedicht toe Voortzetting der besprekingen te Parijs? j j Tijdelijk minder wind j Scène met leeuwen die inboorlingen aten RODE INQUISITIE In Augustus iets omhoog f In het jongste voedselvoorzieningsblad no. 78 wordt afgekon digd het besluit tot opheffing van de rantsoenering van gedis tilleerde dranken. Met ingang van heden 18 September is de verkoop van gedistilleerde dranken aan grossiers, horeca-be- drijven en slijters vrijgegeven. Geen invoering van waarde- coupons DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon f>8804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Bernadotte door sluipmoord om het leven gebracht Graaf Bernadotte was gisterenmiddag uit Ramallah, 16 km. ten Noorden van Jeruzalem, te Jeruzalem aangekomen, waar hij gedurende een uur een onder houd had met een brigade-commandant van het Arabische legioen. Ongeveer 3 k.m. ten Noorden van Jeruzalem was van de richting van het ziekenhuis Haddassan op de berg Scopus uit reeds op zijn auto gevuurd. De kogels doorboorden het spatbord aan één kant, zonder dat iemand gewond werd echter. De auto van graaf Bernadotte werd be geleid door jeeps met hooggeplaatste officieren van het Arabisch legioen. In Jeruzalem aangekomen, stapte Ber nadotte uit zijn auto om het kogelgat te inspecteren. Hij scheen ontsteld te zijn en zeide: „Ik Wens niet beschoten te worden, door geregelde noch ongeregelde man schappen". Een pantserauto sloot het convooi, waarin Bernadotte gereisd had. Vervolgens reed Bernadotte naar Ara- ™l£?t 5 ?eugrensstroken. waar men verwachtte, dat hij de Joodse wijk bin- nen zou gaan. u Toen hij in het Arabische gebied van Jeruzalem was aangekomen, klonken twee luide ontploffingen door de stad Men kon deze niet precies localiseren doch zij waren het gevolg, naar vernomen werd, van het vuren der Joden in het gebied van de berg Zion. de dood van Bernadotte een hevige toorn was. Voor ons Noren is het verlies bovenal zwaar, omdat graaf Bernadotte velen van ons uit de Duitse concentratiekampen ge houden heeft. Steen verklaarde dat het Rode Kruis altijd een grote plaats in Ber- nadotte's vredeswerk .heeft ingenomen en dat deze man geen offer te groot was. Van welingelichte zijde verneemt Reu ter dat de man, die het eerst in aanmer - De heer P. J. S. Serrarens, secretaris-generaal van de intern, conferentie king komt om^de opvolger van Bernadotte |jer Christ. Vakbonden, spreekt als gastheer de begroetingsrede uit voor les Equipes Inter gehouden wordt. InteraaUmks dal in Den Hm trustschapsafdehng der V. N. Met diep afgrijzen voor de daad, met innig mededogen voor de slachtoffers, met afkeer voor de onverlaten, die hun moordtuig op hen hebben leeggeschoten, heeft geheel de wereld vernomen van de moord op graaf Bernadotte en de Franse officier die hem als adjudant vergezelde. Door de dood van Bernadotte is aan de wereld een van haar edelste zonen waarop voor de zaak der mensheid nimmer ver geefs 'n beroep werd gedaan, ontvallen. Door deze perverse wandaad, waartoe alleen blinde haat kon aanzetten wordt de tragedie van Palestina wederom naar een onverwacht hoogtepunt gevoerd Wat mogen wij van het lot der mensheid hog verwachten als duivelse krachten blijkbaar de noodlottige bedoeimg hebben °m van het kleine getal van en ie hun sublieme rechtschapenheid en on partijdigheid de eerbied van alle partijen en tegenstanders voor zich kunnen p eisen, de besten weg te rukken. Enkele baanden geleden viel Gandhi als s ac °ffer van deze demonische opzet, nu bernadotte. Het vreselijk gevolg van deze laffe moorden op hen die als enige be doeling hadden vrede te brengen, ver bittering weg te nemen, is dat de gevoe lens van haat, de dolle vechtlust biet verdubbelde kracht opleven. Zo is een van de tragische aspecten van dit ge beuren dat het levenseinde van deze man, die zijn leven besteed heeft aan de werken des vredes wellicht de aanleiding wordt tot wanhopiger verwarring en con flicten. Bernadotte's schokkende dood laat een wereld achter, gekweld en op gejaagd door steeds nieuwe zorgen en onrust. Hij, die zich met zulk een over gave heeft gewijd aan een wereld in doodsnood, ligt nu zelf dood terneer. En toch, Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Al mogen dan de onmiddellijke gevolgen van Bernadotte's dood heilloos zijn voor Palestina en de wereld, wie peilt-«le mo gelijkheden die een levensoffer in zich kan bergen tot ommekeer in de gedach ten en gevoelens van hen, voor wier wel- Xjn dit qffer tenslotte werd gebracht. Toen hij de bekende Joodse wijk te Jeruzalem in ging, werd Bernadotte door mannen in militair uniform aangevallen. Kolonel Frank Bogley (V.S.), veilig heidsofficier der V.N., worstelde met één van hen en werd licht in het gelaat ge wond. De tweede bereikte de auto van Bernadotte en vermoordde de graaf en zijn Franse metgezel, kolonel Serot door van zeer nabij met een stengun schoten te lossen, met het bekende gevolg. De jeep wist te ontkomen. Sf V De lichamen der vermoorden zijn naar het Joodse Hadasah-ziekenhuis overge bracht. De militaire gouverneur van Joods Jeruzalem, dr. Eernard Joseph achtte de moord „onvergefelijk en laag hartig". Tegenover generaal Aage Lund- strom verklaarde hij, dat hij alle maatre gelen zou nemen om de daders te vinden. Een woordvoerder van het Jewish Agency te Parijs zeide, dat het nieuws hem „als met stomheid geslagen" had. Er zou t :en officiële reactie te verwachten zijn voordat verdere bijzonderheden over de moord waren komen vast te staan. Israel Cohen, vice-voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de raad van Joodse afgevaardigden in Lngeland, noemde de moord „een lafhar- ;!®e schanddaad en hoogst betreurens waardige gebeurtenis". De Stern-groep „tevreden" laniT.hfLh0e!ade beschaafde wereld, geen n bli van de re- vnerH e Jaruzale™- ^ft een woord- voerder van de groep-Stern te Tel Aviv verklaard, „tevreden te zijn dat het ge beurd is" als was hij er niet van op de hoogte, of de groep-Stern verantwoorde lijk voor de moord was. De groep-Stern werd gesticht zoals men weet, door Abraham Stern, een uit Po len afkomstige Jood, die vroeger lid was van de Irgoen Zwai Leoemi, doch uit trad en een onafhankelijke organisatie stichtte. De groep begon haar activiteit in 1942 door Britse politiemannen en solda ten te vermoorden en particuliere gebou wen te plunderen. Stern zelf viel in 1942 Graaf Bernadotte in een flat te Tel Aviv in een hinderlaag van Britse detectives, waarbij hij om het leven kwam. Het ledental heeft dé duizend nooit overschreden, doch allen streven fanatiek naar een algehele Joodse overheersing van Palestina. Gravin Bernadotte, de echtgenote van de U.N.O.-bemiddelaar, vernam het nieuws van de dood van haar gemaal via de radio, terwijl zjj alleen thuis was met een van haar zoons. Koning Gustaaf kreeg het tragische be richt van de dood van zijn neef in Kal- mar. Hij bevond zich daar op de terugreis van zijn zomerresidentie in Soiiden naar Stockholm. Mevrouw Elsa Cederga, een zuster van graaf Bernadotte en een neef, prins Carl Bernadotte, hebben zich naar de gravin begeven, die in een der buitenwijken van Stockholm woont. Erling Steen, de president van het Noorse Rode Kruis zeide, dat.zijn eerste reactie op het horen van het nieuws over Vele malen reeds hebben we in deze krant gewezen op de noodzakelijkheid van gedegen kennis en waardering van het schone ook onder de „gewone men sen" als factoren bij die andere nood zakelijkheid van meer eerbied en waar dering voor het arbeidende individu. Klappen op een vergadering wanneer men weer eens als „slaaf" in een of andere vorm wordt aangeduid, is lang zamerhand uit den boze. Respect moet worden afgedwongen op de basis van vakmanschap in technische zin, van mens-zijn in volwaardige zin. Tot deze laatste zin behoren voldoende kennis van onderscheidene problemen buiten klaverjassen en van geestelijk bezit in het domein der schoonheid, hoger lig gend dan de vallei van ouwe taaie. Men zal begrijpen (jat we uit deze gedachtengang levend en propagerend, met zeer veel waardering komen getui gen voor het vormingsprogram, dat door de Cultuurdienst der Katholieke Arbei dersbeweging voor het a.s. winterseizoen is gereed ge.<.cia,i.i. Dit geschrift is een werkboek gewor den met de schema's van de onderwer pen, die in de loop van de komende wintermaanden zullen worden behan deld en in het algemeen en in elk dio cees bijzonder. In samenwerking met de Katholieke Actie is als „vlag der lading" wederom -..Reddend Christendom" gekozen, terwijl als bijzondere punten ter behandeling en ter bestudering zijn vastgesteld Gods vertrouwen, publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en kerstening van 't arbeids milieu. Wat deze vraagstukken betreft, ze zijn voor onze mensen, voor ons volk, van de allergrootste betekenis. Aldus het voorwoord. Voorts wordt opgemerkt: „We gaven daarom gaarne uiting aan ons vertrou wen, dat men plaatselijk alles in het werk zal stellen om de belangstelling daarop te concentreren. Ook door een goede, passende omlijsting. Intussen gaat het niet alleen over vorming. Het gaat ook om actie, „Actie, die voortvloeit en voortvloeien moet uit de vorming". Het wordt voorts hoe langer hoe duidelijker dat onze beweging, die zich inspant voor het waarachtige, zuivere geluk van het arbeidersgezin, een grote verantwoor delijke taak heeft vooral ook op cultu reel terrein. Metterdaad opvoeden dus tot actieve dragers ener katholieke en vaderlandse cultuur. Aan bod komen als bijzondere detail- onderwerpen in ons diocees: de arbeid in Gods plan, de mens in de techniek, de arbeider in de nieuwe samenleving, van kind tot arbeider, jeugd in het be drijfsleven. Allemaal kwesties, waarover men zelf reeds een oordeel heeft of krijgt en dat ook op de bijeenkomst ten behoeve van een vruchtbare discussie naar voren kan brengen. Het vormingsprogramboek brengt voorts een schat van 76 gedichten, be nevens 24 voornamelijk meerstemmige liederen met muzikale bewerking van Joop Schouten. Ais de mannen en ook de vrouwen zijn warm te stoken, kan de Katholieke Arbeidersbeweging in het a.s. seizoen zich een goede roep verzekeren door de daad van haar leden. Guido Gezelle's smeking is ook hier van toepassing: Wordt Christenen tienmaal meer nu, want het onweer van den kwaden tijd, komt zwarter, keer voor keer nu. (Van onze Parijse correspondent) De tijding van de moord op graaf Ber nadotte, bracht Parijs, dat om tal van re denen reeds in spanning verkeert, in een ware consternatie. De avondbladen waren juist verschenen, toen het schokkende nieuws binnen kwam. Het werd onmid dellijk door speciale edities van de boule vardbladen verspreid. In de diplomatieke kringen werd op dat moment de aandacht bezig gehouden door de capitulatie van Haiderabad, terwijl in de Franse politieke kringen de beslissing van de raad van de republiek, om de October-verkiezingen te doen doorgaan, een ernstig conflict tussen raad en assem blee te voorschijn riep en het wassend verzet der middenstandskringen tegen de verhoogde belastingdruk de vrees doet ontstaan,'dat het nieuwe ministerie reeds vandaag met grote moeilijkheden te kam pen zal krijgen. Toen is plots de aandacht geconcen treerd op het paleis Chaillot, waarboven de hemelsblauwe vlag met de witte aardbol halfstok werd gehangen. Er heerste reeds bedrijvigheid in de bu reaux van de Verenigde Volken, wijl juist Bernadotte's rapport over de Pa- lestina-kwestie was binnengekomen. Hü zelf werd trouwens voor het begin der volgende week verwacht. Helaas, nu zal vanmiddag om 3 uur de veiligheidsraad bijeenkomen, om sir Cadogan gelegen heid te geven hulde te brengen aan de nagedachtenis van de grote bemidde laar, een man, die in de gehele wereld niet alleen grote populariteit had, maar wiens moreel gezag ook zo buitenge woon groot was. Maar de veiligheidsraad zal bovendien de thans geschapen toestand onder de ogen moeten nemen, zodat een hoogst be langrijke zitting verwacht wordt. In het telegram, dat de algemeen secretaris van de Verenigde Volken, de heer Trygve Lie heeft ontvangen van de minister van ui- tenlandse zaken van Israel, de heer Sher- tok, verklaarde deze wel, dat de moorde naars zich buiten de wet stellende avon turiers zijn, die door de gehele natie van Israel zuilen worden gehaat, maar het is toch duidelijk, dat deze moord een gewel dige weerslag zal hebben op heel de Pa- lestina-kwestie. Het ministerie van buitenlandse zaken der VS. heeft bekend gemaakt, dat er geen verdere bijeenkomsten worden voor zien in het Kremlin tussen de westelijke afgevaardigden en Molotof aangaande de Berlijnse crisis. Indien de westelijke mogendheden het Kremlin niet opnieuw bezoeken, voordat Molotof naar Parijs vertrekt (aldus wordt vermoed), dan zouden de onderhandelin gen in de Franse hoofdstad worden voort gezet tussen de vier ministers van bui tenlandse zaken. Weer ver wachting, meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot J Zondagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen, overwegend droog weer. J Langs de Waddenzee aanvankelijk vrij i krachtige, overigens matige tot zwakke j wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 2 19 Sept. Zon op 6.20 uur, onder 18.46 uur, Maan' op 19.19 uur, onder 7.12 uur. 5 20 Sept. Zon op 6.22 uur, onder 18.44 uur; Maan op 19.29 uur, onder 8.23 uur. Op uitdrukkelijk verzoek van de res.- kapitein H. M. A. Alsem zullen de kleu renfilms, welke door of namens hem te Amsterdam zijn opgenomen en welke hij in handen heeft gesteld van de militaire autoriteiten, niet eerder voor vertoning worden gereed gemaakt dan wanneer het onderzoek tegen hem zal zijn geëindigd. O Op 27 September a.s. en volgende dagen zullen voox het B. G. te Den Haag de beruchte S. D.-ers en leden der Haagse politie L. Poos en M. Slagter terecht staan. Niet minder dan 45 getuigen zijn gedagvaard in deze zaak. Op de werf Wilton-Fijenoord is gisteren het tn.s. „Camphuys", in aanbouw voor de Kon. Paketvaart Mij., vlot van stapel gelopen. Ooit gehoord van 'n man, die een baantje afsloeg met een prima salaris, zes maanden betaalde vacantie. vorstelijke fooien, twee auto's, een zomerhuis, tij- gerjachten, volop amuse ment en tal van andere kleinere voordelen? Kunt u zich voorsteilen, dat de man, die dit alles afsloeg, genoegen heeft ge- nomcfri met de functie van chef in een cafétaria? Dat is in Washington ge beurd. De keizer in kwestie is Haile Selassie van Ethiopië I en de man, dieenz. is I Erwin H. Faller, voormalig hofmeester van Z. K. M. Toen Haile Selassie hem zijn oude baantje weer aan bood, schreef Faller zijn vroegere ''■aas terug: „Het spijt me, maar er is zo een en ander veranderd, sinds de Italianen ons beiden uit Afrika hebben gejaagd. De 39-jarige Faller is Zwitser van geboorte. Thans is hij Amerikaans burger door naturalisatie. Toch denkt Faller nog wel eens en niet zonder genoegen aan die dagen tussen 1933 en 1936. Een hoogtepunt in zijn loopbaan als keizerlijk hof meester was de 3e Novem ber 1935, toen hij van ,.wat kliekjes" een diner in el kaar zette voor 1200 gasten van de negus. Alle bezoe kers toonden zich zo in hun schik met het maal, dat Haile Selassie zijn opper keukenmeester vriendelijk op de schouder klopte en hem een fooitje van 800 dollar toestopte. Eens vernietigde de kei zerlijke hofdrukker de met gouden letters gedrukte me nu's, omdat er 'n Italiaan se schotel, ..ravioli a la mi- lanaise" op voorkwam. De Italianen waren toen al on derweg en hij vond het niet patriottisch, zo iets op te dienen. Faller verzon een andere naam en serveerde de schotel toch. Faller was de uitverko rene uit 500 sollicitanten. De koning der koningen had n.l. een zaakgelastigde naar Zwitserland gestuurd, om daar een chef-kok te huren en niet minder dan 500 gegadigden, hadden zich voor het baantje aangemeld. Faller vroeg de afgezant van de keizer, waarom hij helemaal naar Zwitserland was gekomen teneinde een keukenmeester voor de kei zer op te duikelen. De afge zant antwoordde hem, dat de negus een onderdaan van een neutrale staat wilde hebben, die hem trouw zou blijven als er weer eens een oorlog uitbrak. Soms kon het er wel eens vreemd toegaan. Zo ge beurde het eens, dat tijdens een banket van huiten een oorverdovend lawaai in de eetzaal binnendrong. Toen de gasten naar buiten ke ken, zagen zij drie leeuwen zo maar los rondlopen. De dieren hadden honger en aten prompt twee inboor lingen op. Terwijl de die ren bezig waren met hun mgal, niet zonder elkander de beste brokken te betwis ten, werd nagegaan 1 oe ze uit de keizerlijke kooi wa ren gekomen. Het onder zoek leverde de volgende feiten op: le. een van de drie bewakers zat in de ge vangenis, omdat hij een col lega had vermoord; 2e. de tweede was zonder verlof afwezig; 3e. de derde was dronken-en had vergeten de dieren te voederen Aange zien de leeuwen het sym bool waren van Haile Se lassie „de leeuw van Ju- da" zelf, mochten zij niet worden gedood. Maar wat dan? Toen dacht iemand aan de bewaker in de ge vangenis. De man werd on middellijk uit de plaatse lijke bastille gehaald en naar de leeuwen gebracht. Zonder wapen of vlees dreef hij ze kalm bij elkaar en de moord vergat men toen maar en hij mocht op nieuw des keizers leeuwen bewaken. Faller heeft ook in het Amerikaanse leger gediend. In die tijd wijdde hij zijn talenten aan een generaal in een opleidingskamp, die hij buitengewoon verwend schijnt te hebben. Toen ten minste de dag kwam, waar op Faller voor de dienst overzee werd opgeroepen, weigerde deze generaal zijn kok te laten gaan. Behalve vrouw en schoon moeder zijn er twee andere redenen, waarom Faller zijn baan in Afrika niet terug wil hebben: Hij vindt het leven in de Verenigde Sta ten prettig en hij wil een boek over zijn ervaringen in Ethiopië afmaken. Hij is bang dat het laatste hem te Addis Abeba niet zo gemak kelijk zou gelukken. Het gaat uitstekend in Nederland. Men zal het met deze zienswijze mis schien niet eens zijn, maar de conclusie trokken We uit „De Waarheid". En als dip zulks aantoont. Nou dan hè.... Genoemd orgaan publiceert perma nent vefslagen van de vergaderingen, die het dagelijks bestuur der communis tische partij houdt. Welnu, uit de jong ste notulen blijkt, dat er behoudens over het dreigende ontslag van de twee wet houders-partijgenoten te Amsterdam, niets betreffende Nederland viel aan te merken. We mogen derhalve niet kankeren. Toch besloeg het kort verslag een hele kolom druks. Men blijkt naar zondebokken in het buitenland te hebben gezocht. Het Da gelijks Bestuur besprak de situatie in. Frankrijk en concludeerde dat het re- actionnaire complot in het nieuwe mi nisterie van Marianne van de allergroot ste betekenis is voor de verdere ontwik keling in Nederland. Het D. B. sprak zijn bewondering uit voor de Franse arbeidersklasse bij haar strijd in de vakbeweging. De nieuwe eenheid is een garantie voor de over winning op de Amerikaanse en Franse reactie. En dus een voorbeeld bij de plannen van de regering-Drees inzake democratie en prijsverhogingen. Het D. B. besprak de ontwikkeling in de Duitse kwestie en vooral de rol van de sociaal-democratie van West-Duits- land in de Amerikaanse politiek. Het D. B. is van mening, dat die so ciaal-democratie een pogrom-stemming kweekt. Het D. B. spreekt zijn bewondering uit voor de kalmte en vastberadenheid, waarmede de Sovjet-regering en haar vertegenwoordigers de zaak van het be houd van de vrede en het scheppen van een democratisch Duitsland verdedigen, enz. enz. enz. We hebben de idee, dat de heren van het bestuur behoorlijk op hun sigaar hebben zitten kauwen voor dit kort ver slag gereed was. We hebben ook de idee, dat de aan matigende allures van bovengengemd da gelijks bestuur der Nederlandse commu nistische partij het karakter dreigen aan te nemen van een rode inquisitie. We hebben voorts de idee, dat, wan neer de Franse regering kennis neemt van bovengenoemd „kort verslag", zij in ernstige mate buikpijn zal krijgen en de Duitse sociaal-democratie zeer binnen kort na dergelijke ^forse aantijgingen, wel beleefd haar excuses zal aanbieden. We hebben tenslotte de idee, dat, als Stalin dit historische document van ac tie heeft doorgenomen, een briefke zal binnenkomen met een inhoud van: Als Paulo Grootski en rest niets anders we ten te zwamski, kan C. P. N. wel huis- toeski gaanski. HENK VAN DER MAZE. Over de maand Augustus is het totaal aantal werklozen in ons land iets toe genomen. Toen waren er n.l. 25.163 ge registreerd, terwijl eind Juli dit aantal 24.627 bedroeg. Deze stijging is een nor maal verschijnsel en wordt voomamedjk veroorzaakt door inschrijving van jon gelui, die juist de school verlaten heb ben. Zoals bekend, was de verkoop aan het publiek in café's reeds vrij, terwijl, wat de slijtverkoop betreft, in de verorde ning „Verkoop van gedistilleerde dran ken door slijters" nog enige beperkende voorwaarden voorkwamen. Deze verordening is thans ingetrokken, zodat de slijterijei niet langer klanten kaarten behoeven uit te geven en niet langer behoeven te voldoen aan de an dere voorschriften, die in de verordening waren vastgesteld. De opheffing van de rantsoenering be tekent niet, dat de grondstoffen voor de vervaardiging van gedistilleerd in on beperkte mate ter beschikking zullen worden gesteld. Havermout en gort Sedert enige tijd is de contingentering van de grondstoffen voor de havermout- fabrieken en de gortpellerijen beëindigd. Ook voor de papbereiding wordt met ingang van heden de contingentering van havermout en havergort opgeheven. Deze maatregel is een uitvloeisel van de ruimere positie van de grondstoffen voor deze artikelen met name haver en gerst. De fabrikanten zuhen in het vervolg op aanvrage dus naar behoefte, wcrd*.n be voorraad. Met deze maatregel is een einde gekomen aan alle rantsoenerings maatregelen ten aanzien van deze pro ducten, voorzover die nog bestonden. De prijzenverordening voor havermout on gort blijven evenwel gehandhaafd. Havermout viel van 13 Juli 1940 tot 1 Januari 1946 onder de distributie op bon. terwijl de rantsoenering, van gort begon op 2 November 1940 om eveneens op 1 Januari 1946 te eindigen. Na laatst genoemde datum was het verbruik nog slechts gebonden aan toewijzingen voor de verwerkende industrie, welk systeem thans is opgeheven. Havermout en gort zijn thans geheel tot de kring van de vrije producten teruggekeerd. Prijs van stokvis vrij Met ingang van heden is de maximum- prijsregeling voor geïmporteerde stok vis ingetrokken, zodat thans de prijs van dit product vrij is. Voer voor contract-varkens Afgekondigd is een wijziging in de veevoederdistributie, waarbij voor de op 26 September aanvangende distributie periode de totale toewijzing veevoeder (mengvoeders) voor contract-varkens, na die dautm gecontracteerd op bedrijven van minder dan 10 ha., wordt verlaagd van 300 tot 250 kg. voeder. Deze ver mindering behoeft met het oog op het te verwachten ruime aanbod van voe deraardappelen niet op bezwaren te stui ten, meent minister Mansholt. Bij de bespreking van de brooddistri butie op de vergadering van de Ned. Bakkersbond, welke te Leeuwarden con gresseerde, heeft de voorzitter, de heer C. Koppert uit Utrecht, o.a. meegedeeld, dat de regering het stijgen van het le vensonderhoud zou willen tegengaan door het verstrekken van waarde-coupons aan de laagst gesitueerden. Te bevoegder plaatse is ons gebleken dat een dergelijke oplossing van het dis tributie-vraagstuk voor brood hoogst on waarschijnlijk moet worden geacht. Ten eerste omdat het invoeren van waarde- coupons enorme administratieve beslom meringen zou meebrengen, veel meer nog dan het huidige distributie-stelsel, en vervolgens omdat het zeer moeilijk zou zijn de grenzen te bepalen welke groe pen voor de waarde-coupons in aanmer king zouden moeten komen. De bonnen voor werkkleding H 7 en L 7 zijn tol nader order geldig voor het kopen van werkkleding Op de bonnen H 7 kon men kopen: een overall, een werkpak van drill keper of satijn, een lange stofjas, een lange wrte jas, een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L 7 kan men ko pen: een werkjasje van keper, drill of satijn, beaverteen, Engels leer, manches ter of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 8 t.m, H 12 en de bonnen L 8 t.m. L 12 zijn nog niet geldig. D« bonnen H 1 t.m. H 6 en de bonnen L 1 t.m. L 8 en de rantsoenbonnen EC en FD blijven voorlopig geldig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1