Moeso doet staatsgreep in Oost-Java GEZAG IN MADIOEN OVERMEESTERD steeds onrust in Soerakarta Weerbericht! ir T t WEER LOEIENDE SIRENES IN AMSTERDAM Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw O* i DEKLASTEN gingen werken Herdenkingsbijeenkomst in het „Oranje Hotel" De defensie van het Westen 4 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De republikeinse regering heeft Zondag bekend gemaakt, dat de communisten met gebruikmaking van een militaire eenheid een greep hadden gedaan naar de macht in de stad Madioen. Deze „coup" moet hebben plaats gehad, zoals uit verschillende radio berichten van Zondag bleek, uiterlijk Zaterdagochtend. De bestuurs organen der stad werden „met gebruikmaking van wapengeweld en op onwettige wijze overgenomen", zoals het regerings-connnu- niqué vermeldde. Hoe overrompeling geschiedde SOEKARNO: „Laat U niet in ver warring brengen Krijgswet in republiek afgekondigd Groot nieuws" te Nederlanders slaags met Indonesische troepen bij Poerbalingga wachten 3 Aardappelloodsen gingen in vlammen op NDER DE U P E Premieheffing uitgesteld r~ DE ABONNEMENTSPRIJS Onze rijstpositié Nederlands schip kapseisde bij Finse kust Indrukivekkend défilé langs dodencel 601 Noors houtschip was in nood Haiderabad staakt beroep op V.-raad 70 ste JAARGANG MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 No. 20728 Tegenmaatregelen der republikeinse regering Wisselende bewolking De ,,drie" weer bij Molotof 27 Sept. overleg te Parijs Pfelfcii zMÊÊ11111111 De koninklijke familie op het balcon van liet paleis tijdens het défilé geheel links de gouverneur der residentie, generaal Tans, naast Prins Bernhard de Haagse burgemeester, mr. Visser. Enorme belangstelling NAAR EIGEN VOLKSAARD zaterdag werden weer de ter dood veroordeelde verzetslieden herdacht die in cel 601 in de Scheveningse gevangenis, het „Oranje-hotel", hun laatste uren doorbrachten. De vertegenwoordiger van H. M. Koningin Juliana, baron C. van Boetzelaer, legt een krans voor de cel. bemanning gered Weer trok de koninklijke familie door een opgetogen stad; de cateche met de vorstelijke tijdens de feestelijke intocht m Den Haag. bezoekers DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het was eerst na een gevecht, dat de communistische groepen Zaterdag de be stuursgebouwen van de republikeinse stad Madioen (Oost-Java) hebben bezet en het bestuur over de stad in handen hebben genomen. Volgens de republ. radio nam de re publikeinse regering strenge maatregelen het bestuur te herwinnen op de republi keinse communisten, onder leiding van Moeso, die een maand geleden uit Mos kou is teruggekeerd. Alle gevaarlijke communisten worden opgespoord, aldus de radio. De radio dééd voorts een beroep op de republikeinen, hun steun te geven aan het optreden van de republikeinse rege ring en verklaarde, dat de actie van de onder Moesso staande groep een gevaar vormde voor de republiek. In de oekend- making werd de verwachting uitgespro ken, dat deze groep weinig steun zou krijgen van de bevolking. Madioen, op twee na de grootste plaats der republiek, was één van de twee voor naamste steden, waar de communisten verleden week gevechten leverden. Aneta seint nog uit Batavia, dat 'n be kendmaking van het gewestelijk bestuur van Madioen omgeroepei is, waarin wordt meegedeeld, dat met ingang van Zondag iedere nacht van 23 tot 5 uur een uit gaansverbod geldt. Voorts dienen weg gebruikers in dit gewest hun identiteits kaarten op verzoek direct te tonen. Te gen ieder, die direct en indirect bij roof partijen en plunderingen betrokken is, zullen de strengste maatregelen worden genomen. De bevolking, speciaal de ar beiders, wordt opgewekt tot samenwer king met het gewestelijk bestuur. Volgens berichten van een zender op republikeins gebied heeft kol. Djokosoe-1 jono, die benoemd is tot militair gouver neur van Madioen, onmiddellijk het bevel uitgevaardigd dat alle commandanten van leger en volkstrijdkrachten in het gewest Madioen zich Maandag 20 Sept. om 11 uur 's morgens moeten aanmelden aan het gemeentehuis te Madioen. Het benoemingsbesluit van Djokosoejoni, was ondertekend door Soepardi, hoofd van het tijdelijk bestuur van Madioen. Majoor Moestapa, bataljonscomman dant van de „3enteng Merah" (rode btif- fel) is blijkens dezelfde zender verant woordelijk gesteld voor orde en fust in de stad. Radio D jok ja heeft medegedeeld, dat bij besluit van de opperste republi keinse legerleiding (generaal Soedir- man) van Zondagavond 23 uur af tot legercommandant voor het gehele ge bied van Oost-Java benoemd is kolo nel Soengkono. Soengkono heeft vol macht gekregen om de verdediging te versterken. Gisteravond werden redevoeringen gehouden door Soekarno, de sultan van Djokja, generaal Soedirman en de mi nister van binnenlandse zaken, tevens voorzitter van de Masjoemi, Soekiman. Soekarno verklaarde o.m: „Moeso heeft een coup d'état gedaan. Te Madioen werd het gezag overmeesterd. Dit is te beschouwen als een inleiding op de om verwerping van de republikeinse re gering". Na gewezen te hebben op de noodzaak van „krasse maatregelen tegen tegenstan- ders en afgescheidenen", zei Soekarno: „De ordeverstoorders zijn er op uit, om onze regering om te vormen, zonder te wachten op de beslissing van het volk Men wil ons land in het ongeluk storten Laten wij gezamenlijk de ordeverstoor ders vernietigen. Laat u niet in verwar, ring brengen. Weest overtuigd van de overwinning". Over Moeso en de P.K.I, zei Soe-i kamo, dat zü de regering omver wil len werpen en begonnen zijn met Ma dioen, zo gaat Aneta voort. Zij maakten daartoe gebruik van eenheden van de 29ste brigade gewezen Laskartroepen, onder leiding van overste Dachlan. „Hiermee heeft overste Dachlan ver raad gepleegd aar. ttijn land en de leger-eed geschonden. Wat is nu de werkelijke betekenis van hetgeen ge schiedde? de P K I onder leiding van Moeso wil zich meester maken van het land". Soekarno ging voort: „Volksgenoten, uit naam van de strijd voor de Indonesische vrijheid, zeg ik u: op dit kritieke ogenblik, waarin wij de ergste beproevingen doorstaan, staat gij voor de keuze tussen twee dingen: Moeso en.cJe j volgen, die onze Indonesische vrijheidsidealen naar het bankroet zullen voeren of Soekarno en Hatta volgen, die me Gods hulp het land zullen leiden in de richting van de vrijheid voor Indo- örukkfm-'" bevrijding van elke onder- In het verder verloop van zijn radio redevoering noemde Soekarno Moeso, de leider van de communistische partij, een I Van het land- Soekarno deed JS een beroep op het volk om achter de regering te staan, die alles zal doen om de opstand te onderdrukken. De president verklaarde: „Iedereen, die Moeso kan grijpen bewijst de staat een goeae dienst, doch iedereen, die zich dij Moeso aansluit bedreigt het voort bestaan van de republiek. Soekarno verklaarde voorts, dat Madioen spoe dig weer onder het gezag van de re gering zal worden gesteld. Ook de sultan van Djokja deed in zijn radiotoespraak een beroep op alle poli tieke partijen om samen te werken tegen de communisten. Hij verklaarde: „Hatta's beleid staat voor wederopbouw en her stel. Moeso echter wil afbraak. Hij wekte tenslotte de bevolking op om niet te veel links te koersen. President Soekarno heeft Zondag via de radio bekend gemaakt, dat in het ganse republikeinse gebied van Java de krijgswet van kracht is. Al de nutsbedrijven en de openbare diensten, zoals de radio, de P.T.T., de electriciteitsdiensten, de staatsbedrijven en de productiemiddelen zijn gemilitari seerd, zo verklaarde hij. Tot besluit zeide hjj: „Madioen is ons ontnomen, doch wij zullen er ons op nieuw meester van maken." 11 Aneta meldt uit Batavia, dat volgens onbevestigde berichten Ned. troepen op het ogenblik in het door de Nederlanders gecontroleerde gebied van Poerbalingga (ongeveer fio K.M. ten Noord-Oosten van Tjilatjap) in botsing zouden zijn gekomen met 1500 bewapende Indonesiërs. Volgens mededelingen uit dezelfde bron zon den de verliezen aan Ned. zijde 5 do den en 8 gewonden bedragen. Men voegde eraan toe, dat 3.000 Indone siërs in genoemd gebied langs de sta- tusquo-lijn gereed staan om tussen- beide te komen. De toenemende infiltraties uit repu blikeins gebied bedreigen het voortbestaan der ondernemingen en het leven van de planters en de arbeidende bevolking. Zij ondermijnen het vertrouwen in het Ned. beleid en gezag en maken het gezins leven van de planters onmogelijk. De Planterskring moet namens de planters, epDri 8ezinnen en de bevolking het vol- r, eisen: Maatregelen tot het stop- oefpnir, Van de infiltraties, deskundige mings"? van de onderne- voldoende ,pn verstrekken van diozenders ?n d™6 ^wapening en ra- het telegram ondernemingen, aldus radiored'i"hi tu't Za,erdagavond een radiorede hield in verband met de ge wapende botsingen te Solo (ook Soe rakarta geheten), waar de staat van beleg is afgekondigd, keerde zich in het begin van zjjn rede tegen hen, die „het gezagsapparaat van de overheid proberen te ondermijnen met gebruik making van de moeilijkheden, die zich op het ogenblik voordoen ten aanzien van het levensonderhoud". „Het leger, dat altijd in het binneu- land heeft vertoefd, wordt uitgespeeld tegen de Hidrah-troepen (uit da „pocket" teruggekeerde strijdkrachten) :j Men Wil in ons leger verdeeldheid brengen om zodoende gemakkelijker een wijziging Jn de regering te ver krijgen. In de oude vierde divisie te Solo zijn enige dergelijke ordeverstorende ele menten onder leiding van Iadao en Soe- joto (beiden gewezen leden van de re publikeinse zeestrijdkrachten, die ont bonden zijn) binnengedrongen. Tussen beide legerafdelingen is tenslotte on enigheid ontstaan. In feite had de ruzia gemakkelijk beslecht kunnen worden maar de ordeverstoorders wilden daarvan niet weten. Zij gingen voort met stoken De onenigheid werd een politieke kwes tie" aldus Soekarno. S Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot I Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende lichte regen- 5 buien. Kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land tijdelijk krachtige, en langs de Wad- j deneilanden nu en dan harde, j overigens meest matige wind tussen West en Noord-West. 21 September: Zon op 6.24 uur, i onder 18.42 uur; maan op 19.41 uur, onder 9.35 uur. De afgezanten der drie westelijke mo gendheden hebben zich Zaterdagmid dag om 16 uur plaatselijke tijd naar het Kremlin begeven voor een onderhoud met Molotof, de sovjet-minister van buitenlandse zaken. Van gezaghebbende zijde te Londen was aangekondigd, dat deze het ant woord van de Sovjet-regering zou over handigen op de aide memoire over de onderhandelingen te Berlijn, die zij op hun laatste bijeenkomst achterlieten. Van de bijeenkomst van Zaterdag zou het afhangen, of de bespreking van de crisis te Berlijn tussen de Sovjet-unie en de drie Westelijke mogendheden weer aan de militaire bevelhebbers te Berlijn zou worden overgelaten, of zou worden verlegd naar de V. N. in Parijs, wist Reu- ter's diplomatieke correspondent ais de mening van waarnemers te melden. Naar A. P. uit Moskou meldt, kan deze week groot nieuws komen over de besprekingen van de grote vier te Mos kou. Een hooggeplaatst woordvoerder zei, dat het nieuws binnen enkele dagen te verwachten was. Deze mededeling kwam na de vier mo gendheden besprekingen, die Zaterdag op het Kremlin gehouden zijn en waar over tot nu toe geen bijzonderheden be kend gemaakt zijn. In Londen is officjeei verklaard, dat de secretaris-generaal van de perma nente commissie van het pact van Brussel heeft bekend gemaakt, dat „binnen het kader van het verdrag van Brussel, de ministers, verantwoorde lijk voor de defensie van de vijf landen, 27 September te Parijs een bijeenkomst zullen houden Het verdrag van Brussel, dat 17 Maart door Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg werd getekend, be paalt, dat de vijf landen de komende 50 jaar tezamen zullen optreden inzake de gemeenschappelijke verdediging en voor de gemeenschappelijke welvaart zullen werken. Men verwacht, dat de ministers van de fensie het rapport van de militaire com missie, die geregeld in geheime vergade ring gedurende de «lopen week te Londen bijeen is geweest, zullen ontvan gen en bestuderen. Diplomatieke waarnemers geloven, dat de aanstaande bijeenkomst te Parijs de volgende stap zal zijn naar de nauwere vereniging van de V. S. met de militaire plannen van de West-Europese Unie. (Van onze Amsterdamse correspondent) Opnieuw werd Amsterdam in onge rustheid gebracht, toen Zaterdagavond een serie brandweerauto's met loeien de sirenes de kazerne verlieten. Dwars door de gehele stad reden zij naar nieuw West, waar op de terreinen van de Markthallen een felle brand woed de in enige houten aardappelloodsen. Om 21 uur 24 was de brandweer, door middel van een brandmelder gewaar schuwd, dat er vlammen sloegen uit de uiterst brandbare loodsen. Men zond onmiddellijk twee motorspuiten en een ladderwagen, maar door de felle wind flakkerde het vuur zó gretig op, dat men al spoedig het sein middelbrand moest geven, even later gevolgd door de melding grote brand. Op het terrein waren toen 5 motorwagens gearriveerd, plus de nodige manschappen- en gereed schapwagens. Ook de „Jan v. d. Heij den", die er op gebouwd is om door binnenwater te- kunnen varen, spoedde zich naar het terrein- In de oorlog zijn voor aardappelopslag 12 houten loodsen gebouwd, met dub bele wanden voor isolatie tegen koude. Zij werden opgetrokken zonder rekening te houden met voorschriften van de brandweer, die deze loodsen dan ook steeds met argwaan bezaig. Uit hout op getrokken, waren zij gevuld met stro en bovendien waren zij netjes op een rij tegen elkaar geplaatst. Ruim een jaar geleden ging dan ook zo'n partijtje van zes stuks in vlammen op. Nu scheen dat weer te zullen gebeuren. In de tweede loods is de brand begonnen en het vuur sloeg snel over naar de eerste en de derde. De brandweer forceerde toen een gleuf tussen de derde en de vierde en wierp hier een massa water in. Het kanon van de „Jan v. d. Heijden" en twee straatkanonnen werden er op ge zet en de opzet gelukte, de drie overige loodsen bleven gespaard. Op de drie brandende loodsen richtte men 16 stralen, maar het vuur in het hout en in het stro was hardnekkig en men moest urenlang vechten om het gedoofd te krijgen. De geweldige rook ontwikkeling van al dat smeulende en brandende spul deed veel erger vermoe den en de belangstelling van het publiek was dan ook enorm; duizenden stonden op een afstand naar het schouwspel te kijken. Om drie uur in de nacht was het ergste voorbij en kon men tot na blussing overgaan. De loodsen waren gevuld met aardappelen en met kisten walnoten; van dit laatste is een hoe veelheid gered, de rest verging tot as. De oorzaak zal moeilijk vast te stellen zijn; de schade is niet groot. Maar de brandweer heeft het er druk mee gehad en die hoopt dan ook, dat de drie over gebleven loodsen afgebroken zullen wor den om plaats te maken voor betere opslagruimte. Minister v. d. Brink, wie het herhaal delijk openlijk protest van de kruideniers tegen de prijsbeheersing blijkbaar nog al hoog zit, heeft de vakgroep van deze detailhandel eens bij zich laten komen om vriendschappelijk te confereren. Men kan jaloers zijn op het optimisme van de bewindsman, die blijkbaar meent dat Hollanders zullen ophouden met wat niet élégant maar toch karakteristiek wordt uitgedrukt door het woord „kankeren". En te minder zullen zij deze bezigheid staken, zolang werkelijk redenen tot ontstemming aanwezig zijn. En ontstemd zijn wel alle middenstan ders en dus ook de kruideniers. Dit bleek reeds uit een verslag juist één dag na plaatsing van het bericht over de krui dige besprekingen van minister v. d. Brink. Op het congres te Haarlem n.L van de Ned. Middenstandsbond, waar de zelfde minister v. d. Brink te gast was, werd een resolutie aangenomen, waarin de bond afschaffing vraagt van de rant soenering en van sommige prijsvoor- schriften alsmede inkrimping van het controle-apparaat. Voorts werd aange drongen op een regeling van het belas- tingstel, welke het vrije initiatief in de zakenwereld niet langer dooddrukt. Nu kwam wel niet alle critiek neer op het hoofd van de bewindsman van Eco nomische Zaken ook zijn collega's Mansholt en Lieffinck werden te licht bevonden toch bewees deze vergade ring, dat, hoe nuttig het ook kan zijn om onderling een hartig woordje met elkaar te spreken, openlijke protesten niet zul len uitblijven. In een vrij land als het onze valt er uiteraard weinig bezwaar te maken tegen een vrijmoedig uiten van zijn grieven en verlangens, al mogen deze democratische 'vrijheden niet tot demagogie leiden. In geen geval mag men natuurlijk de waarheid geweld aandoen a la „De Waarheid". Wanneer minister v. d. Brink de krui deniers onder het oog bract^, dat ook met andere belangen in onze volkshuis houding rekening moet worden gehou den, motiveerde hij in grote trekken, waarom de regering niet steeds aan alle wensen van bepaalde groepen kan tege moet komen. Doch met dit axioma zon der meer zal men als regel, niet tevreden zijn: de betrokkenen zullen uitvoeriger ingelicht (dienen te worden, willen zij begrip tonen voor de redelijkheid van gewraakte maatregelen. Besprekingen in kleine kring als bij minister v. d. Brink kunnen ongetwijfeld daartoe haar nut hebben. Men zal waarschijnlijk blijven kan keren maar dan op gezonde Hollandse manier en niet naar het geïmporteerde leugenrecept van „De Waarheidsvrien den. ANALYST. (Van onze landbouwkundige medewerker). Verleden jaar is op instigatie van de minister van Sociale Zaken een bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw in het leven geroepen. Ingevolge dit pensioen fonds zijn alle werkers in de landbouw zelfstandigen zowel als niet-zelfstan- digen pensioengerechtigd. In verband met het feit echter, dat de prijzen der land- en tuinbouwproducten reeds waren vastgesteld zonder met enige vorm van premie rekening te heb ben gehouden, besloot de minister van Sociale Zaken, dat uit het zogenaamde egalisatie-fonds een bedrag, gelijk aan de nodige premie, zou worden gereser veerd teneinde het pensioenfonds te kunnen financieren. Bij het vaststellen van de prijzen van de oogst van 1948 zou dan met een premie voor het pen sioen rekening gehouden worden. En met ingang van 1 November 1948 zou De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen, welke voor de papierindustrie moeten worden geïmporteerd, heeft noodzakelij kerwijze een grote stijging van de prijzen van het couranten-papier ten gevolge gehad. In verband hiermede en mede in verband met andere kostpriisverhogende facto ren zullen de prijzen der dagbladen in Nederland, met ingang van de lste October a.s„ met goedkeuring van het Directoraat-Generaal der Prijzen, worden verhoogd. Met ingang van gemelde datum zal de prijs van dit blad zijn: 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. DE DIRECTIE dan normaal een premie geheven kun nen worden. Naar wij thans vernemen zal het in verband met de stand van zaken ten aanzien van het daarvoor nodige wets ontwerp niet mogelijk zijn op 1 No vember a.s. met de premieheffing te beginnen. Heel zeker zal dit niet vóór 1 Mei 1949 kunnen plaats hebben, zodat tot aan die tijd het landbouwegalisatie- fonds aangesproken zal blijven worden. Hoewel wij niet willen ontkennen, dat het bedrijfspensioenfonds het voor naamste is, moeten wij deze gang van zaken toch ten zeerste betreuren. Zolang immers geen premie geheven wordt, lijkt dit alles op een staatspensioen en van een staatspensioen willen wij maar liever niet weten. Beter is het dat de boeren en landarbeiders zelf hun pre mie betalen. Dan kunnen zij later ook een recht op hun pensioen doen gelden en behoeven zij het niet als een gunst van de Staat te aanvaarden. Hoewel het l.E.ï.C. voor het jaar 1948 aan Nederland 12.500 ton rijst heeft toe gewezen, zal het nog wel enige moeite kosten om dit gnhele kwantum aan te kopen. Zoals bekend, zijn reeds 2000 ton Burma en 1000 ton Egyptische rijst in Nederland gearriveerd Aanvankelijk zou in Egypte nog 2000 ton worden aange kocht, doch inmiddels is daar weer ver andering in gekomen. Van de 9500 ton rijst, welke Nederland thans nog tegoed heeft, zullen 3000 ton in Saigon en 6500 ton in Siam gekocht mogen worden Of Nederland inderdaad rijst in Saigon kan kopen, moet nog worden afgewacht. Voor het aankopen in Siam bestaat zeker wel enige kans. Het 1837 ton metende Nederlandse schip „Houtlaan" kapseisde Vrijdag in dc Einse wateren en zonk onmid dellijk. De bemanning is gered. De „Houtlaan" was van Kotka (Zuid- Finland) met een houtlading onderweg naar Rotterdam. Men vermoedt, dat de deklast is gaan werken. Het schip was de vroegere „Breskens" en is eigendom van de N. V. „Hannah" te Rotterdam. In verband met het vergaan van het ss. Houtlaan van de N.V. Hannah te Velen hebben Zaterdag weer deelgeno men aan de jaarlijkse plechtige herden kingsbijeenkomst in het Oranjehotel te Schevemngen. Omstreeks 2000 oud-gevan genen en verwanten van hen, die in de beruchte gevangenis het leven lieten wa ren voor deze plechtigheid naar Den Haag gekomen. Des morgens om half elf kwam men bijeen op de binnenplaats van de cellen barakken, waar de voorzitter van het comité „Oranjehotel", ds. G. Bos het ope ningswoord sprak. Nadat het Haags Har monieorkest het Wilhelmus ten gehore had gebracht ving de stille gang voorbij de dodencel 601 aan. Talrijke kransen en bloemstukken werden in én bij de cel ge legd en wel namens H. M. de Koningin. H.K.H. Prinses Wilhelmina en de Federa tieve Raad van Verzet. Velen der deel nemers aan de indrukwekkende stoet leg den bloemen neer. Na deze plechtigheid, waarbij een groot aantal autoriteiten en afgevaardigden van o.a. verzetsorganisaties aanwezig was, vertrok men naar het Kurhaus, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt. Met extra-treinen begaven de reünisten zich daarop naar het station aan de Laan van N O.-Indië en vandaar naar de plaats, die voor hen gereserveerd was om de intocht van Koningin Juliana bij te wonen. Zodra de Koninklijke stoet voorbij was ging men per extra trein terug naar Scheveningen, waar in het Kurhaus de reünie der oud-gevangenen begon. Hier hielden mr. dr. J. Buiskool, presi dent van het Hof te Paramaribo, prof. mr. N. Donkersloot en ds. Bos toespraken. Na de reünie werd tot slot een alge mene ledenvergadering van de stichting °JH,fiea0tfi"|e^U+den waa"n °-m. werd De nizam van Haiderabad heeft het ledegedeeld, dat het monument, dat men h0ofd van ziin delegatie naar de Veilig- :ich voorstelt op te richten, volgend jaar heidsraad opdracht gegeven het beroep tot stand zal komen. van Haiderabad op de raad in tg trekken. Rotterdam, vernemen wij nader, dat de bemanning uit 29 koppen bestond. De gezagvperder, kapitein Smit uit Ter schelling, heeft gisteren aan zijn direc tie getelefoneerd, dat de gehele beman ning op een in de buurt varende loods boot is overgestapt, die haar naar Kotka heeft gebracht. De zeelieden, onder wie verschillende Rotterdammers, zullen ver moedelijk per eerste gelegenheid over zee van Helsingfors uit naar Nederland terugkeren. Vrijdagmiddag was de Hout laan met een lading hout vanuit Kotka naar Rotterdam vertrokken, 's Middags begon het schip plotseling zware slagzij te maken. De slagzij werd tenslotte zo hevig, dat de kapitein het nodig oor deelde. de bemanning bevel te geven het schip te verlaten. Een in de buurt varende loodsboot heeft onmiddellijk hulp geboden. Nadat het schip nog geruime ttjd op de houtlacfïng had gedreven is het pas tegen de avond in de diepte ver dwenen. Op Terschelling werden Zondagoch tend seinen opgevangen van een Engels schip, dat op 90 mijlen ten Z.W. van dit eiland de Noorse houtboot „Skum" had aangetroffen in hachelijke omstandig heden. De houtlast van dit schip was gaan schuiven en daardoor maakte de boot zeer zwaar slagzij. Een sleepboot van de rederij Doek- sen op Terschelling en een sleepboot vaa Weismuller uit IJmuiden voeren ter as sistentie uit en maakten ongeveer te 8 uur contact met het Noorse schip Zij slepen het naar de Engelse haven Lo westoft. Acht van de veertien opvaren den van de „Skum" zijn overgenomen door een der sleepboten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1