Triomfale intocht Juliana in de R van Koningin residentie vrije tijd D\E wereld TAAK der interim-regering BIM Heel Den Haag wilde vorstelijke familie zien Personeelsverenigingen en de g r ij z e poeder Moeso in tijdnood A DE BOSSEN AD 10 programma Uitspraak wordt noodzakelijk Frans financieel program aanvaard Vandaag begint overleg De nieuwe suikerbon Wijdingen te Warmond Het vervoer over de Benelux-havens en het Met schoten werden de gasten gewekt A CHTER 4 MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 PAGINA 5 wm Elke gemeenschap in ons rijk geschakeerde Nederlandse volks geheel uit zich op de haar eigen karakteristieke wijze, elke stad heeft haar eigen tradities, ook wanneer het een feestelijk welkom geldt, maar niemand zal na Zaterdag beweren, dat Den Haag niet Oranjegezind is, ook al had het bruisende volkse feesten, waar zo pas nog heel Nederland in 's Lands hoofdstad getuige van mocht zijn, in de Hofstad een iets ingetogener en minder „directe" klank. 's-Gravenhage was anders,- maar niet minder oprecht, en het lijdt geen twijfel of Hare Majesteit Koningin Juliana heeft Den Haag ervaren, zoals zij het als kind en jonge vrouw en later als verloofde, bruid en moeder heeft gekend. Zij moet er zich onmiddellijk weer „thuis" hebben gevoeld en méér dan dat. Het moet haar verrast hebben, want ai was het kleine plein voor het Paleis Noordeinde geen Amster damse Dam, het grote bord aan d^ gemeentegrens voor het viaduct aan de Laan van Nieuw Oost Indië, met de woorden „Welkom Vorstin Juliana" was eigenlijk te zwak en te „vor melijk". Deze jonge vorstin, gezeten in de open calèche temid den van haar gezin, veroverde in haar nieuwe hoge waardig heid opnieuw met één slag alle Haagse harten bij haar triom fantelijke intocht. Den Haag overtrof zichzelf en was daar zo nu en dan „beduusd" van. De entree Eert koninklijke stoet trekt op Aankomst voor het paleis POSTSPAARBANK IN NED.-INDIë Militaire begroting gehandhaafd Deze week 500 gram Volgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon van deze week recht geven op 750 gram per persoon en die van 14 dagen later op 500 gram. Om technische redenan moeten deze bonnen ver wisseld worden, zodat deze week voor alle leeftijdsgroepen 500 gr. en over twee weken 750 gram sui ker per persoon beschikbaar wordt gesteld. Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT De pakken werden op de grond ge- 1 Bij het viaduct aan de Laan van Nieuw Oost-Indië was geen plekje onbezet. Als ~r meer plaats was geweest, zou heel Den. Haag daarheen zijn gestroomd om H.M. bij het binnenkomen van de stad te begroeten. Toch hebben alle burgers van Den Haag in de persoon van de burge meester, die met de gouverneur van de residentie, vertegenwoordiger van het militaire element, aanwezig was, H.M. daar welkom geheten. Toen de koninklijke auto, begeleid door het gejuich en gejubel van de duizenden, die zich op Voorburgs gebied langs de Laan van Nieuw Oosteinde hadden opge steld, om klokslag drie uur bij het viaduct was aangekomen, stegen H.M. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de drie oud ste prinsesjes, die hen vergezelden, uit. Het muziekkorps van het regiment Stoot troepen zette het Wilhelmus m, dat in eerbiedige stilte werd aangehoord. Ver volgens richtte de burgemeester van •s-Gravenhage zich tot H.M., die hij na mens heel de burgerij welkom heette. Hij gaf daarbij uiting aan de vreugde van de Haagse bevolking over dit bezoek. Dan bood de burgemeester aan H.M. een bou quet orchideeën aan en 'n door de Stati sche kunstenaar Joh. D. Scherft gecalligra- feerd feestprogramma. De duizenden, die van tleze begroeting getuigen waren, juichten en jubelden; de hoera's, „Leve de Koningin" en „Oranje boven, leve Juliaan" waren niet van de lucht,toen H:M. vervolgens de in stramme houding staande erewacht van het Garde regiment Jagers inspecteerde. Dan begaf de Koninklijke Familie zich te voet naar de open calèche, die aan de Haagse zijde van het viaduct gereed stond. H.M. en Prins Bernhard namen plaats achter in het rijtuig met tussen hen in Prinses Margriet en tegenover hen de Prinsesjes Beatrix en Irene. Prachtig harmonieerden de beige en grijze mantels van H.M. en de Prinsesjes met de kleur van de calèche, welke in crème met gulden versieringsmotieven een vorstelijke indruk maakt. De zwart- met-gouden generaalsuniform van Prins Bernhard stemde het lichte kleurenspel op voorname wijze. Inmiddels was een veel-kleurige stoet geformeerd, welke het koninklijk rijtuig zou begeleiden, een stoet van herauten te paard met hun trompetters de koningen van wapenen, officieren van de mare chaussee, en de rode en blauwe cavalerie, welke het koninklijk rijtuig voorafgingen. De stoet werd gesloten door officieren de artillerie en landauers met het gevolg van H.M. In zijn rijkdom van kleur en schittering van uniformen was het waarlijk een ko ninklijke stoet, die zich in draf langs de DINSDAG 21 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) K.RO. 7.00 Nieuws, gram., morgengebed (9 00 Licn- baken); 12.03 Ork. KI. v. Beeck; 1230— 13.45 Nationaal programma: Opening Staten-Generaal13.45 Lezing; 14-üU Zang. piano; 14.30 „Onder Ons 15.00 Gram - 16.00 Ziekenprogr.17.00 Voor de jeugd; 17.45 R.V.D.; 18.00 Volkslie- derenkwartet18.20 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 1900 Nieuws; 19.15 Intern, trio; 19.30 „Dit is leven"; 19.45 RV.D.; 20.05 „De gewone man"; 20.12 Kamer muziek; 20.45 Voordracht; 21.00 Omroep Kamerork.; 22.05 Koor; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws, gramofoon. HILVERSUM II (415 M.) A.V.R O. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Metropole-ork.; 12,3013.45 Nationaal programma: Opening Staten-Generaal; 13.45 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 16.40 Voor de jeugd; 14.30 Filmkrant; 18-00 Nieuws; 18 20 Piano; 18.35 „The Romancers"; 1900 Radiostrip; 1910 Orgel, zang; 19.30 „Hortus Musicus"; 20.15 Bonte trein (H. Rinket's variété); 21.30 Gram.; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Reportage feesten Scheveningen; 23 00 Nieuws, gramofoon RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brus sel: nws; 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.15 Eng. H S Lon don Light Orch.; 9.00 Ork. d'Amato; 9.55 Intermezzo; 10.05 v.d. scholen; 10.30 Music while you work; 11.00 Denemarken: om- roepens.; 12.00 VI. Br.: Salonork.; 12.30 weer; 12.32 ork.; Ï3.00 nws; 13.15 gram.; 14 00 kamermuz.; 15.00 Eng. L.P.: muz,, 15.30 ork.: 16 00 voordr.; 16.15 orgel; 16.45 muz.; 17.00 kootwijk; Batavia; 18.00 Fr.. Brussel; v d. sold.; 18.30 VI. Br.: v.d sold. 19.00 Eng. H.S.; It's fine to be young; 19 30 Eng. LP.: Much binding in the Marsh: 20.00 Fr Br.: Tosca; 22.00 VI. Br.: nws; 22.15 jazz: 22.30 gram.; 22.50 nws; 22.55 gram.; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S: nws; 7.15 Revue ork.: 7.50 Lift up your hearts; 7.55 weer; 8.00 Fr. Br.: nws; 8.10 gram.; 9.00 Eng. L P nws; 9.10 gram 19™ V(5 sold1015 Parlement; 1030 in --oil- hou«e: 11 00 voordr.; 1115 M;dl Light O-eh 1145 orgel; 12 13 Welsh Orch 13.15 Var. Orch.; 14.00 v.d. vrouw; 15.40 Montmartre Players; 16.00 gram.; 16.30 Test; 17.00 Fr. Br ber. en interview; 17.10 v.d. zieken; 17.40 Eng. L.P.: mil. muz 18.15 Music while ycvi work; 18.4.5 hoorspel; 19.00 Fr Br.: ork.: 19.30 Eng. H.S.: Theater ork.;'20.30 Eng. L.P Meet the people: 21.00 boksen; 21.45 orgel; 22.00 nws; 22.15 Take it from here; 22.45 dansmuz.; 23.30 Roussel en Cleaver; 23.56 nws. Laan van Nieuw Oost-Indië en het Bezui denhout voortbewoog en overal langs de weg door compacte mensenmassa's werd toegejuicht. Bij het bereiken van de Bos- laan werd stapvoets gereden. Tussen Ma liebaan en Koekamp werd H.M. een bij zondere groet gebracht. Daar stonden de vaandel- en vlaggendragers en de 6000 Hagenaars opgesteld, die ieder vijf bloe men neerlegden bij het Paleis Noordeinde voor het bloemen mozaïek, Bij het pas seren van het koninklijk rijtuig gingen al die 30.000 bloemen ter begroeting van Hare Majesteit omhoog en neigden ook de vlaggen en vaandels ten groet. Langs dichte rijen opgetogen mensen reed de Koninklijke stoet verder via Voorhout, Parkstraat, Oranjestraat en Paleisstraat naar het Noordeinde. Bij het Tournooiveld werd de door Padvinders ge vormde afzetting een ogenblik verbroken. De enthousiaste menigte drong door tót op enkele passen van dé calèche om H.M. van nabij geestdriftig toe te juichen. Weer, net als in Amsterdam, vormden de pijnlijk propere ménsen van de ge meentereiniging het enige prozaïsche ele ment in de romantisch verwachtingsvolle sfeer van opmarcherende erewachten en luide, kort afgebeten bevelen; en telkens wanneer er nog meer „goud" op het in tieme plein voor het paleis aan het Noord einde arriveerde, ging als een windvlaag het geroezemoes door de dicht opeenge pakte menigten. Geen Amsterdamse Dam uiteraard mét de pompeuze gevel van het paleis aldaar, maar de feestelijk rode tunieken der Irene- brigade en de geweldige, rood afgelakte berenmutsen der grenadiers „deden" het prachtig tegen de zoveel soberder witte bogen der beide paleisvleugels, en er was muziek, die schetterde van fel koper eit daverend vibreerde onder het rythme der tamboers, en elke minuut steeg de span ning tot plotseling uit de Paleisstraat, waar een eeuwenoude kastanjeboom vol- getrost hing met vreemde oranje licht- „vruchten", commando's klonken, eerst zeer ver weg en nauwelijks hoorbaar, maar luider naarmate ze oversprongen naar nieuwe onderdelen van de erewach ten. Met één klap stonden de lange grena diers kaarsrecht èn daar stoof het lichte trappelen van tientallen nerveuze paar denhoeven op het asfalt naderbij, reden politieagenten te paard als escorte voor de eerste hoge gasten in de open calèche, de hoofdcommissaris van politie en de burgemeester, langs het ruiterstandbeeld van Koning Willem I het plein op. En daar was reeds de fluwelen gloed der eeuwenoude wambuizen van fiere .wapen herauten, met hun trompetters en 't goud galon der officieren van de marchaussee, daar dromde een stoet van deftige heren en damesleden der Zuid-Hollandse Jacht- vereniging, allen met hoge hoed en wit zijden das onder hun zwarte rijkleding het plein op, officieren der blauwe en rode cavallerie achter hen aan, maar op dat moment "was het gejuich uit de Pa leisstraat reeds zó sterk aangezwollen, dat alle blikken zich daarheen richtten Het was even over half vier toen de crèmekleurige open calèche met Hare Majesteit Koningin Juliana, Prins Bern hard Prins der Nederlanden en der drie kleine prinsesjes het plein opreden, ach ter het mozaïekplan om en stilhielden voor de ingang van het paleis. Het Volkslied en daarna barst het pu bliek opnieuw in enthousiast gejuich los. Op het dak van het paleis gaat de stan daard in top. Er was niet zo heel veel plaats voor al degenen, die graag van deze aan komst aan het paleis getuige hadden willen zijn en op de kleine tribunes za ten of stonden grotendeels genodigden maar toen, om vier uur kreeg heel Den Haag zijn kans, achter een officiële kop van herauten te paard en boden van het stadhuis en een historische groep, die aliemaal een beetje gekunsteld aande den. Nee, wat daarachter kwam, dat was veel aardiger! Wanneer men óp èen ge geven moment ergens in een der stads wijken het politiecordon had opgeheven en de duizenden nieuwsgierigen gezegd had: „Ga nu maar naar het Paleis", dan was de indruk van het défilé, dat gedu rende meer den 'n uur langs trok, met anders geweest. Want dit défilé was zo volstrekt „önvOrmelijk", niet stram, met overgedisciplineerd, niet doodgeorgani- seerd. Er werd gewuifd en gejuicht naar liet witte bordes, waar H. M. met haar Ge maal stond en terugwuifde waar de kin deren de neusjes plat duwden op de sïe nen ballustrade en hun ogen uitkeken. Er waren oude dames die zeker al een paar straten tevoren haar zakdoek in „uitgangsstelling" brachten om toch ze kér niet het wuiven te vergeten en man nen die plotseling zo hard hoera riepen, toen ze passeerden, dat ongetwijfeld H M. aan de burgemeester gevraagd zal (Van onze correspondent) De bestuurders van de afdelingen der K.A.B. in het bisdom Breda kwamen Za terdag en Zondag in het retraitehuis te Seppe bijeen om onder leiding van het Bo-ndsbestuur zich op het winterpro- grammp 1948 te bezinnen. Aan het natio nale programma, dat in het kader van de verwezenlijking van „Reddend Christen dom" dit jaar de bestudering en door voering der onderwerpen: „Godsvertrou wen". „Publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie" en „Kerstening van het Arbeidsmid. den'omvat, waren door 't Bo-ndsbestuur toegevoegd „K.A.B. en sociale wetgeving" Pr'elcsbernoeiing en personeelsver- Welk laatste onderwerp in de provmcle Noord-Brabant bijzonder ac- pi?teïtvolle openingsrede van de bondsvoorzitter, gewijd aan de nage dachtenis van de grote voorstander en promotor der Standsorganisaties, mgr dr Poels en mede door een historische en voor het heden en de toekomst richting gevende inleiding van de mijnwerkers pionier, pater Meinulf OFM over de her kerstening van het arbeidsmidden door apostolaatskemen, kregen de studieda gen een bijzondere betekenis door de ge. degen, principiële behandeling van de fabrieksbemoeiing en de personeelsver enigingen door Dré de Wolf. Uitgaande van het standpunt der katholieke sociolo gie toonde deze duidelijk en scherp aan, dat de bemoeiing van de leiders der pro- ductiegemeenschappen met de vrije-Ujds- besteding der arbeiders een inbreuk in houdt op de terreinen der andere ge meenschappen, welke door haar aard als primair doel de geestelijke ontwikkeling en verheffing van de mens nastreven. Wat betreft het vrije verenigingsrecht van de arbeiders, die uit eigen initiatief een personeelsvereniging Oprichten, con cludeerde spreker, dat Kerk en Staat een uitspraak zullen moeten doen om de arbeiders te beschermen tegen een ver keerd gebruik van dit recht. Het restant van de gelden, welke bij overdracht van de postspaarbank in Ne derlands Indië zijn geblokkeerd, mag in gevolge een beslissing van de minister van Financiën, worden vrijgegeven. Belanghebbenden, die over deze gelden willen beschikken, kunnen na 16 October hun boekjes opzenden aan de directeur van de Rijkspostspaarbank met verzoek hun restant geblokkeerd tegoed .vrij te maken. hebben wie dat wel was, er waren nij gende vaandels en een groep die plot seling een „yell" uitvoerde, er werd ge zongen of stram gesalueerd, er was mars muziek van tientallen harmonieën, die meedefileerden en luide haar best de den. Scholen, bedrijven, overheidsdiensten, vertegenwoordigers van allerlei cultuur uitingen, ontspanningsgroepen, Sportclubs, militairener waren kunstenaars met het palet in de hand arbeiders met hun werktuigen, sportenthousiasten met voetballen en een Scheveninger met de traditionele „Klink"; er waren Drentse Hagenaars met gouden oorijzers en Zeeuw se vrouwen in witte kanten kap, er wa ren padvinders, soldaten, bakkers en hotelkamermeisjes, eindeloze rijen zangverenigingen, leden van orkesten en leden van gymnastiekverenigingen, er waren.... wel, waarschijnlijk was elke straat en elke steeg van Den Haag hóe onaanzienlijk of hóe deftig ook verte genwoordigd in dat „défilé" en allen legden zij bloemen neer in het mo- zaïekontwerp van Jan Wils voor de voe ten van Hare Majesteit. Er was tenslotte een stem, die dit alles uitlegde en eens temeer bleek dat de microfoonreportage een zeer moei- liik vak is en dat zelfs een solemnele opening met „Majesteit" niets garandeert, maar ook zónder de „toelichting" door de luidspreker wist iedereen die dit zag, wist ook Hare Majesteit op het balcon, dat hier Den Haag, een dwarsdoorsnee van een bonte grote stad, langs het balcon van zijn jonge vorstin trok en met duizenden en duizenden bloemen een grote kroon en eén reusachtige oranje gouden J daaronder neerlegde in een geweldig vlak van witte bloemen. Toen het enorme bloemenmozaïek vol tooid was mochten kleine welpen het sluitstuk aandragen: allemaal een letter, die groter was dan zijzelf en de „L" van Gij hebt geheel ons hart" maakte bijna ëen taalfout als we het goed gezien heb ben, maar daar kwam ook het gewel dige rode hart zelf en dansten ballet meisjes met zonnebloemen de finale. Zaterdagavond heeft de Koninklijke Familie een grote rijtoer gemaakt om de feestverlichting van Den Haag en Scheveningen in ogenschouw te nemen. Om half negen vertrok de koninklijke stoet van het Huis ten Bosch. Overa. langs de weg had zich weer een grote menigte opgesteld naar schatting van de politie wel meer dan 100.000 man - welke de Koninklijke Familie geestdrif tig toejuichte. Langs de Leidsestraatweg en aan de Stadhouderslaan stonden een honderdtal fakkeldragers, die met bran dende fakkels de weg verlichtten, het geen onder het geboomte een fantastisch schouwspel bood. Tegen tien uur keer de" de koninklijke stoet weer op hét Huis ten Bosch terug. De Franse Nationale Vergadering heeft Zondag na de gehele nacht in zitting te zijn geweest met 291 tegen 251 stemmen het economisch en financieel programma van de nieuwe regering van Henri Queuille aangenomen. De vergadering verwierp een commu nistisch tegenvoorstel, de militaire be groting sterk te beknotten. Tevoren werden verschillende amende menten aangenomen, die de nieuwe be lastingen op auto's en sterke dranken en de inkomstenbelasting iets verlagen tot een totaal van 6000 millioen franc. Zoals men uit persberichten heeft kun nen vernemen, reizen de Amerikaanse komieken de wereld rond in gezelschap van assistenten, die hun geestigheden re digeren. Een typisch verschijnsel van deze krankzinnige eeuw, waarin een ko miek eigenlijk niets anders is dan de voorman in een grappenfabriek. De redactie van „Die rare wereld" zou zich niets verbazen, als ef ook nog statis tieken werden aangelegd van het aan tal lachbuien per grap per voorstelling en de duur ervan in elke stad, die werd bezocht. In de geest van: Grap 496, Amsterdam. 123 lachbuien, gemiddelde duur 9 seconden: 603 gichel- buien; 997 glimlachen. Grap 496, Den Haag. 65 lachbuien, ge middelde duur 4 seconden; 211 gichelbui- en; 1437 glimlachen. Grap 496, Rotterdam. 87 lachbuien, ge middelde duur 6 seconden; 973 gichel- buien; 725 glimlachen. VANDAAG is het overleg begonnen tussen de Nederlandse regering en de kleine Bandoengse conferentie het z.g. Federaal overleg over het voorontwerp van wet op de Interim- regering, dat ongeveer een maand gele den door minister Sassen naar Indië werd gezonden. Wij hebben er toen reeds in een artikel het onze over gezegd en daarbij vooral gewezen op de verschil len, die er waren tussen dit ontwerp van wet en de Bandoengse resoluties en die culmineerden in de positie van de Hoge Vertegenwoordiger en de opvatting over de positie van de Staatssecretarissen. Er circuleerden toen zelfs geruchten over ontevredenheid in Bandoengse kringen over dit voorontwerp. Nu het overlag hierover met de Ne derlandse regering is aangevangen, schijnen de meningsverschillen niet zo groot te zijn als aanvankelijk werd ge meend. Het verschil van opvatting ligt meer in de toon van het stuk, zoals het door minister Sassen ter tafel is gebracht dan in de bepaalde punten, waarover men het niet eens zou zijn. Men acht het bij voorbeeld niet nodig, dat op bepaalde punten de goedkeuring van de Hoge Ver tegenwoordiger als eis werd gesteld, daar uit de voorafgaande besprekingen maar vooral uit het wetsontwerp zelf de nood zakelijkheid van deze eis niet naar voren treedt. Het is duidelijk zo meent men in Indohesische kringen dat de bedoeling van dit voorontwerp van minister Sassen niet is geweest een kant en klaar wetsontwerp te leveren, dat zo als het was aan de Kamer zou kunnen worden aangeboden, er lag duidelijk de tendens in van overleg, van te verwach ten critiek van Indonesische zijde, het was geen nauwkeurig afgewogen wets ontwerp, waarop de mogelijkheid van amendementen duidelijk werd openge laten. Het had vele overeenkomsten met de Bandoengse resoluties èn het had saillante verschillen daarmee, maar die verschilpunten waren ook weer niet zo, dat deze een struikelblok zouden kunnen vormen voor het geheel. DE verschilpunten, waarvan ten op zichte van dit voorontwerp sprake l is, schijnen meer te liggen in de uitwerking ervan dan in de tekst zelve en men mag dan ook verwachten, dat het overleg, dat thans gaande is, zeer spoedig tot resultaat zal leiden. Ondanks het feit, dat de minister president Anak Agoeng, die verleden week Donderdag alhier is aangekomen, een nota heeft meegebracht over het voorontwerp Sas sen welke nota door een speciaal daar toe' ingestelde Bandoengse Commissie is samengesteld, zullen dan ook de verschil punten zelf niet zoveel moeilijkheden op leveren. Wel is belangrijk, dat men een te groot terrein ingeruimd acht aan de interne zaken, waarin de Hoge Ver tegenwoordiger zou hebben te beslissen. In Bandoeng staat men namelijk op het standpunt, dat men zoveel mogelijk in Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op Zaterdag 18 eh Zönd&g 19 Sep tember in de kapel van het Theologicum te Warmond dé vólgende H.H. Wijdingen toegediend. Hét H 'Diaconaat aan de eerwaarde herèn: P. A. M. Al; J, W. Bergen; J. Blom W. Th. Friebel; A. H. Goeyenbier; M. A. Hekker; A. J Hubers; C Chr de Jon.g; G. P Keukens; Th P. G. Kloosterman; N. P.' Landsman; P. C. M. Mussert; C. Nieuwenhuizen; P. N J Obdam; C. A. M. Steins Bisschop; W. H. Suyker: A. J. M. Wiemers; P. Wijte en M. J. v.d. Zwaan allen theologanten van het seminarie. De vier lagere H.H Wijdingen aan de eerwaarde heren: W. J. Appelman: A, M, Coebergh v.d. Braak; G. J. v. Dijk; A. v. Duin; H. A. J, Dürr; J v.d. Haak; A. Ph. Harding; H. v. 't Hart; J. F. M. Herrewijn; P. A. M, Hoogenbosch; F J. de Jong; M. j. de Jong; W. de Klerk; F. A M. Kolb: W. F. v.d. Kooij; R. A. Ren- ckens; N. Reus; P H v Roozendaal; W. J. de Rijk; J. G. J v.' Schie; C. J. Schut; W. G. A. Straathof; J. G. v. Veen; J. A, I Wesseling en J. Th. v.d. Zalm, allen theologanten van het seminarie. Eer delegatie uit Belgische havenkrin gen heeft zich Vrijdag naar Parijs bege- ven, waar zij een onderhoud zal hebben met de heer Mac Kilrick, assistent van de reizende ambassadeur voor het Mar shall-plan, Harriman, teneinde de aan dacht te vestigen op de noodzakelijkheid om het scheepvaartverkeer op Duitsland dat thans over Hamburg en Bremen loopt, weer over de Belgische en Nederlandse havens te leiden. Men legt er in bevoegde kringen de na druk op, dat de BelgischNederlandse voorstellen, strekkende tot het herstel len van het vroegere transitoverkeer in het kader van net Europese herstelpro gramma, nog steeds niet de goedkeuring van de BritsAmerikaanse bezettings autoriteiten hebben ontvangen. 16. Toen Basli alles had verzameld wat hij in zijn rol als eerbiedwaardig koopman noodzakelijk moest bezitten vroeg hij aan de handelaar wat hij hem schuldig was. „Het doet mij pijn afstand te moeten doen van deze kosteliike "schatten" sprak de handelaar, terwijl de tranen hem in z'n ogen kwa men. „Op de hele wereld is er geen verrukkelijker koopwaar te vinden De prijs is slechts vijftien goudstukken, omdat ik U zo welgezind ben". Vijftien goudstukken. Die zouden Basli ruïneren. Toen kwam de speurder op een denkbeeld, Hij zou het eerlijkheidpoeder op deze man proberen. Mis schien zou hij dan de prijs iets laten zakken. Terwijl hij onderhandelde liet hij voorzichtig een beetje poeder in de koffie van de koopman vallen. „Vijftien goudstukken is veel te veel voor deze oude spullen" zei hij geringschattend. De Oosterling nam juist een teug van zijn koffie en antwoordde niet. Men heeft de tijd om zaken te doen in het Oosten. Zaterdagnacht ontdekten surveilleren' de politie-agenten brand in hotel Cen tral op de Markt te Den Bosch. Zij maakten onmiddellijk alarm, doch hun geroep of gebons op ramen en deuren vermocht de slapende bewoners niet te wekken. Toen de agenten de deur ge forceerd hadden, konden zij door de reeds zeer sterke rookontwikkeling de hotelgang niet meer betreden. Ten einde raad werden de dienstrevolvers getrok ken en waarschuwingsschoten gelost. Hierdoor gewekt, verschenen de hotel gasten voor dè ramèn.Beseffend in welk een toestand zij verkeerden, dreig de er eèn paniek tè öntst&an. Dè inmid dels gearriveerde gemeentelijke brand- wëèr kón met behulp der ladders ver scheidene personen in veiligheid bren gen. Anderen zochten via de daken der belendende panden èen goed heenkomen. 't Vuur, waarvan de haard beneden in 't café bij 't buffet lag, werd met 2 stralen bestreden. Het had via de spijslift reeds zijn weg gevonden naar de hoger gele gen verdieping. Binnen enkele uren kon het echter bedwongen worden. De schade aan het interieur, zowel in het café als op de eerste étage, Was evenwel aan zienlijk. eerste instantie door de Interim-regering zelf moet laten doen met repressief toe zicht van de Hoge Vertegenwoordiger. Dit is een kwestie van vertrouwen. Dit is een kwestie ook van tact en als de Nederlandse regering hierin de Indone sische opvatting tegemoet komt, zal deze uitwerking staan of vallen met de graad Van -vertrouwen, welke wederzijds zal blijken te heersen. Indien er overleg zal zijn, dagelijks overleg tussen de Hoge Vertegenwoordiger en de in te stellen Interim-regering, zal in de practijk een uit te spreken veto of het vragen van toestemming niet nodig blijken, maar het is duidelijk, dat bij deze opvatting, veel zo niet alles zal afhangen van de persoon van de Hoge Vertegenwoordiger, die zich zal moeten eigen maken de op vatting, dat hij zich afzijdig zal moeten houden als alles goed gaat en slechts en dan liefst preventief moet ingrij pen als door bepaalde maatregelen van de Interim-regering de Nederlandse of Indonesische belangen in het gedrang zouden komen. Hij zou het vermogen moeten hebben om de Interim-regering te laten regeren. In eerste instantie althans. En zelf aandachtig toezien in voortdurend contact met dezp regering. Het voorontwerp Sassen nu biedt hier toe alle mogelijkheden. Minister Sassen heeft duidelijk met de verlangens en ge voeligheden van Bandoeng rekenmg ge houden en het is dan ook niet moeilijk te voorspellen, dat een sboedige over eenstemming zal worden bereikt. Minister Sassen heeft zich met dit voorontwerp een tacticus getoond, die het wederzijds vertrouwen, dat er mo menteel bestaat, gehanteerd heeft als kostbaar porselein. De uitkomst moge het van te voren bedoelde resultaat van deze tactische opvatting zijn. IN 't licht van deze gunstige ontwikke ling raakt voor Indonesië zelf de kwes tie van Mook op de achtergrond. Men wenst dit te zien als een zuiver Neder landse aangelegenheid. Er zijn mensen in Bandoeng, die Van Mook een man van formaat en een kenner van Indië slechts node zouden zien vertrekken: er zijn anderen, die in het komen van een nieuwe man een winst zien, omdat hij met een tabula rasa frisser en onbevan- gener tegenover de heersende problemen zou staan. Voor Indonesië kan de Hoge Vertegenwoordiger ook Jansen heten, indien hij slechts vertrouwen heeft in de te vormen Interim-regering en tact bij zijn optreden. Maar dit is een kwes tie, welke practisch eerst na het wel slagen van het overleg van nu aan de orde zal komen. Dat welslagen ligt niét zover af. De laatste dagen vóór het over leg van dè Bandoengse heren met de Nederlandse regering hebben de Indone sische vertegenwoordigers langdurig on derling overlég gepleegd over de nots. welke de minister-president Anak Agoeng uit Oost Indonesië naar Nederland heeft meegebracht. En dat de bemerkin gen in deze nota niet zozeer de materie als wel de vörrrt betreffen, wettigt de hier reeds uitgesproken verwachting, dat het vertrouwen, noodzakelijk voor een spoedige overeenstemming, aanwezig is. Dit is geen geringe verdienste van minister 'Sassen. Dat bij deze overeen stemming de moeilijkheden voor de In terimregering pas zullen beginnen en dit met het oog,op Djokja is een ander hoofdstuk. Dat wij binnenkort nog wel eens apart onder ogen zullen zien. Tóen wij enkele dagen geleden de regering ervoor hebben gewaarschuwd zich niet te laten provoceren door de grensoverschrijdingen van benden die in opdracht van de républiek het onder onze controle staande gebied van West- Java terroriseerden, gingen wij van de onuitgesproken gedachte uit, dat de communisten in de republiek de tijd om de macht in handen te nemen nog niet gekomen achtten. Moeten wij uit het geen nu gebeurt te Madioen besluiten dat de communisten van mening zijn dat dit ogenblik thans reeds is aange broken? „Zo dit het geval mocht zijn, kan men zich afvragen of dit ogenblik voor de communisten even onverwachts daar is als voor ons, hetgeen dan be tekenen zou,-dat het communisme in de republiek in tijdnood verkeert. Om dit te kunnen beoordelen is het nodig dat men goed beseft hoe de kaar ten in de Republiek op tafel liggen. Welke is precies de houding van Soe- karno en Hatta tegenover het com munisme? Hoe denkt Sjahrir over Moskou? Zouden wij afgaan op de laatste redevoering van Hatta, dan is het wel duidelijk dat de tegenstellingen in de Republiek in het geheel niet lig gen als in de landen van Europa of als in Amerika, waar tegenover het com munisme partijen staan die dit stelsel fel afwijzen, waar tegenover uiterst links uiterst rechts staat, terwijl tussen deze extremen de partijen liggen van de z.g. derde macht. Nu is het weliswaar zo, dat in de republiek ook dergelijke tegenstellingen aan het daglicht treden, maar toch lang niet zo star en uitgekristalliseerd als in de rest van de wereld. Als er een rechts front zou aangewezen moeten worden, dan komt hiervoor natuurlijk allereerst de Masjoemi, de Islamitische groepering in aanmerking. Vele Molm medanen verzetten zich inderdaad uit kracht van hun beginsel tegen het com munisme, maar van de andere kant zien wij hoe in de wereld van het In disch mohamedanisme de geperfection- neerde Marxistische propaganda grote vorderingen heeft gemaakt. Het com munisme vertoont zich hier van zijn meest onoprechte zijde en stelt zich huichelachtig voor als niet vijandig aan de godsdienst en met name niet in strijd met de belangen van de Islam. 5). Ik heb het gevoel, Gregor, dat die idioot van een Aziaat mij voor de gek houdt. We zullen een beetje op hem moeten passen! Stejds nog lachend, maakte Gregor zich gereed om verder te gaas. Nanglu had ch reeds weer bij de anderen ge- voe en ook Lansky nam zijn bagag" wee.' op. Weldra zette de stoet zich opnieuw in beweging. De sneeuw kraakte onder hun zware stappen. De zwarte streep, die het bos aankondigde, werd steeds breder. Wel scheen de vrede onder de mannen voorlopig weer te zijn hersteld, maar hun gezichten stonden nog steeds gemelijk. Lansky besloot de rij. Hij scheen zijn metgezellen nu liever vóór dan achter zich te hebben. Om zijn lippen speelde een kwaadaardig lachje, dat weinig goeds beloofde. 3. |j worpen en de mannen strekten zich in hun volle lengte uit. Tegelijkertijd ech ter scheen de ontevreden stemming te rug te keren. Stekelige opmerkingen vlo gen en weer. Nanglu had een goede plaats uitgeko zen. Gregor nam onmiddellijk het op slaan van het kamp onder zijn com mando. Van vroegere militaire uitrusting stukken werd een ruime tent opge bouwd. Weldra laaiden de vlammen van twee grote vuren hoog op, de geur van spijzen vervulde de lucht en daarmee scheen de vreedzame stemming weer terug te keren. Kort daarop werd gegeten en na het gemeenschappelijke maal dampte^ de hete thee in de metalen bekers. Som migen stopten een pijp om nog een ogenblik behaaglijk van hun rust 1e genieten, anderen waren zo vermoeid dat hun ogen reeds half dicht vielen. Het was Mitja, die tenslotte de stilt" verbrak. Bijna uitdagend wendde lij zich tot Lansky: En kom nu maar eens op met je troeven. Lansky! Vooruit met de geit! Vertel ons nu eindelijk eens kort en duidelijk, waar we heen gaan en wa we daaraan kunnen verdienen. Zo mo gelijk de hoofdzaak in goeië, ronde roe bels. Lansky voldeed ditmaal bereidwillig aan het verzoek. Hét begin van de geschiedenis ken nen jullie zo ongeveer, jongens. Een maand of zeven geleden maakte ik In Wilnarsk kennis met Mertens, de Ger- manski. Het was toen twee maanden na het uitbreken van de revolutie. Mer tens zat vroeger als krijgsgevangene in het kamp bij Samlow, maar toen de re volutie uitbrak, zijn alle gevangenen In dat kamp direct vrij gelaten. Sommigen sloten zich onmiddellijk bij de roden aan, anderen trachtten op hun eigen houtje naar hun land terug te keren. Mertens echter bleef in het naburige Wilnarsk. Het leek mij al direct vreemc, dat hij geen aanstalten maakte naar huis te gaan en toen ik hem daar eens over polste, vertelde hij mij een merk waardige geschiedenis. Nog vóór hij in Russische gevangen schap geraakte, ontving hij onverwacht van een oom, die men allang dood waande, een brief. Deze oom nodigoe hem uit zo spoedig mogelijk naar Si berië te komen. Mertens deelde mij nog mede, dat zijn oom rijk moest zijn. wan' in zijn brief had hij een en ander ge schreven over schatten, die in zijn bezit zouden zijn en waarin ook Mertens een belangrijk aandeel zou krijgen. Is dat alles?, vroeg Mitja. Zo ongeveer, antwoordde Lansky. 't Is de moeite', het nu de potige Niki zich horen: „Waar zit nu eigenlijk de kern van de zaak? Je hebt in Wil narsk beloofd, dat je ons naar rijkdom men zou brengen. Waar zijn die nu? In wat je ons daar vertelt, kan ik ze met ontdekkentenminste voor ons niet". Lansky lachte spottend. Wacht maar rustig af, Niki. Ik ben nog niet helemaal aan het eind van mijn verhaal. Luister maar: Mertens dus, de Germanski, besloot om van Wilnarsk uit nèar zijn oom te gaan Maar hoe: dat was de grote vraag, Geld bezat hij niet. Land en mensen kende hij niet. In de streek, waar hij door moest, reed geen trein. Duizenden werst scheidden hem van zijn familielid. 't Was dus vanzelfsprekend, dat Mer tens naar een paar geschikte reisgenoten uitkeek, want hij kon tenslotte op zijn tien vingers natellen, dat de reis naar zijn oom nu niet bepaald een Zondag middagwandelingetje zo-u worden. Of vinden jullie soms wel?, grijnsde Lansky Verder, verder!, drongen de ande ren. Ja, welnu: Mertens nam mij ih de arm. Louter toeval, dat die domme Germanski zo'n gelukkige keus deed. Ha ha. Ik beschikte over het nodige geld. Ik Waar heb je die vele zilverlingen eigenlijk vandaan? Het was Gregor, die het vroeg en de toon, waarop hij dat deed, klonk suiker zoet. Lansky schreeuwde woedend: Houd toch op met je idiote vragen! Je bent toch zelf ook wekenlang met de roden rondgetrokken om alles te ste len wat je onder ogen kwam! De anderen trachtten da woedend* man te kalmeren en verzochten hem bet verhaal voort te zetten. Ikhad dus geld. Jawel! Ik wist ais enigszins betrouwbare gids Nanglu op de kop te tikken. En ten slotte trommelde ik jullie bij elkaar. Wat wij voor onze uitrusting nodig had den, kon ik betalen. Daarmee was dank zij mijn initiatief de expeditie gereed. En zo trokken we er dus op uit. Ging Mertens met dat grote gevolg zonder meer accoord?, vroeg een der mannen van het gezelschap. Waarom niet? Zijn oom had hem trouwens uitdrukkelijk verzocht een paar flinke mannen mee te brer.gen. Dat heb ik zelfs zwart op wit. e Wat? Waar dan? Gregor keek Lansky geïnteresseerd aan. Deze scheen een ogenblik verlegen, maar daarna antwoordde hij haastig: Zwart op wit gelezen natuurlijk.... in de brief aan Mertens, bedoel ik. Ahabegreep Gregor. Val hem toch niet telkens in de rede!, snauwde Sergius. Vertel verder,' Lansky. Mertens verplichtte zich de rijk dommen, die hem waren toegezegd, met ons te delen. Alles goed en wel!, wierp thans Niki er tussen, maar om wat voor rijk dommen gaat het dan eigenlijk? Lansky haalde zijn schouders op. (Wordt vervolgd). Het is in dit verband tekenend dat de weder opgerichte „Sarikat Islam", be doeld als Islamitisch front tegen het communisme, weinig voortgang heeft gemaakt en niet heeft kunnen ver hinderen dat met name de middenstand van kleine bedrijfseigenaren, hande laren enz. met toenemende snelheid naar uiterst links is gaan afglijden. Hatta, de minister-president, die op de Masjoemi steunt als zijn sterkste basis, is zelf geenszins van communistische smetten vrij. Onder de oorlog heeft hii. evenals Sjarifoeddin, contact gehad met het communisme in Australië. Deze communistische sympathieën stammen bij Hatta reeds uit een vroeger tijd perk. Het schijnt dat hij steeds een- orthodox Marxist is geweest. Als leider van de Perhimpoenan Indonesia, de Indonesische studentenbeweging, stuur de hij deze in communistische richting. Voortdurend heeft hij zijn bewondering uitgesproken voor Lenin en Stalin. En ook uit zijn laatste rede blijkt een onverholen sympathie voor Rusland. Soekarno, de president van de Repu bliek, heeft in het verleden heel vaak Rusland als de heilstaat geproclameerd en sprak in 1945 in een telegram aan Stalin zijn bewondering uit voor het Russische stelsel. Op 1 November 1946 verklaarde hij te Madioen dat de bij de Pesindo aangesloten jeugd de theorieën van Marx ook in de praktijk moest brengen. Men kan een gelijke sym pathie voor communisme en commu nisten constateren bij Sjahrir, van wie bekend is, dat hij nauwe betrekkingen onderhoudt' met de permanente agent van de Indische communisten in Moskou, Alimin. Toen deze laatste in Batavia was op inspectiereis, woonde hij ten huize van Sjahrir. Zo blijkt dat het communisme niet alleen bij de massa die in de P.K.I. (de communistische Indische Partij) is georganiseerd wordt gevonden, maar communisme of minstens communisti sche sympathieën hebben ook wortel ge schoten bij zeer invloedrijke personen uit de regeringskringen. Maar commu nisme en communisme is twee. Niet alle communisme is van het hout dat Mos kou wenst. Niet alle communisme komt overeen met de „generale lijn" die van uit Moskou wordt getrokken. Dat ge beurt al niet in Europa, waar b.v. Tito onder invloed van nationalistische strek kingen eigen wegen wil gaan. Dat is nog minder in de Republiek het geval. Nationalistische aspiraties schijnen ook hier aan de communistische rechtzin nigheid afbreuk te doen. Heeft men in Moskou gemeend dat de zaak van de orthodoxie in Indonesië scheef ging en heeft het daarom Moeso gestuurd met de opdracht van-groot-inquisiteur? Sjarifoeddin voor zijn tribunaal ge daagd heeft zijn dwalingen beleden en hij heeft enkele weken geleden een geloofsbelijdenis in optima forma afgelegd. Maar de anderen bleven hardnekkig. Zij wilden niet zoals Moeso wilde en dus werd de zaak voor Moskou zo hachelijk dat er periculum in mora aanwezig scheen. Het stalmnis- tisch communisme kwam in tijdnood. Aan de taktiek van het geduld, in de voorbijgegane jaren met zoveel zelf beheersing beoefend, kwam een haas tig einde. Moeso riep de commu nistische massa's op ten striide. Als tegenzet stelde de regering Tan Ma- lakka, de bekende agitator uit vroe gere dagen, in vrijheid. Hij wprdt door de Moscpvjetcn als TtöjZkyist gedood verfd. Het zal wellicht zijn taak zijn om in opdracht van de regering-Hatta te proberen een gedeelte van de massa in het nationalistisch-communistische kamp te krijgen resp. te behouden. Nu is dus de strijd om de massa ont brand. Een eerste succes hebben de Mosco vieten geboekt door hun geslaagde putsch in Madioen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5