Inmetseling van communisten "W eerbericht De onrust in West-Sumatra Koningin Juliana opent zitting der Staten-Generaal mm Goi De Noord-Oost-polder in 1949 1 Pass to ors" plantje werd. een boom NG Slagen Aanvallen van Kediri en Soerakarta uit De „VOLKSBOND" in het diamant SYMBOLISCHE STAKINGEN IN FRANKRIJK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Blijft dr. Van Mook nog enige maanden? Donkere boodschap van Winston Ook hier neemt actie der communisten toe PRINSJESDAG IN OUDE GLORIE De gouden koets rijdt door de residentie „Irgoen" zwicht voor Israels bevel Nog geen nieuwe landwinning Berg pionierswerk verzet Parijs eerde graaf Bernadotte Krachtproef voor a.s. Vrijdag 70ste JAARGANG WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 No. 20730 Kediri zal klaarblijkelijk dienst doen als operatiebasis voor een aanval uit het Oosten op Ma dioen en Soerakarta zal worden gebruikt als steunpunt voor een gelijktijdige republikeinse op mars uit 't Westen, aldus „U.P." Aanhoudend houd weer Een feestelijke stoet met de gouden koets, waarin onze jonge Vorstin, rijdend door de straten der residentie, beschenen door een soms wel wat waterig zonnetje: het was een Prinsjesdag in zijn oude glorie deze derde Dinsdag in September, nu H. M. Koningin Juliana, vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard, zich van het Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal begaf om in verenigde vergadering van de' beide Kamers de zitting der Staten-Generaal te openen. Het was de eerste maal sinds de bevrijding, dat deze plechtigheid met groot ceremonieel ge schiedde en de eerste keer ook, dat Koningin Juliana de opening verrichtte met het uitspreken van de Troonrede. TO HET SCHILDERIJ VAN DE WEEK EEN WELGEVULDE MAAG Twee Corsicaanse vissers heb ben een moeraal gevangen van 2.45 m. lengte. Het beest woog 25.5 kg. In de maag troffen de vis sers aan: een geweerloop, een nik kelen horloge en vrouwenschoenen van wit hertenleer. i DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. vT(?UI?,mer ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar- taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden ƒ1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Men is van republikeinse zijde diruk in de weer om een verdere uitbreiding der communistische opstandsbeweging op Oost-Java te voorkomen. De arrestatie van communisten in Djokjakarta binnen 24 uur na c e communistische coup in Madioen is nu gevolgd door soortge jj e 3Cties In Magelang. In Djokja waren reeds dadelijk meer311 communisten gearresteerd. In Magelang, dat 145 km. t"1 es,en 'van .Madioen ligt, is bovendien een uitgaansverbod afgekondigd. Jn Te 'uur mf'a iS een uitgaansverbod ^eveera65 LSPrrWeg.°P Oost-Java? ot ®ioen ten Zuid-Oosten van Ma- ^^l^^^iugagebouwen en strategische Kediri zijn onder militaire be- geplaatst. Het gehele gebied is onaer militaire controle geplaatst van ooengkono, die enige dagen geleden aan gewezen is tot republikeins bevelhebber van de gewapende strijdkrachten op Oost-Java. Nader meldt radio-Djokja nog, dat de voorbereidingen voor het ontzetten van Madioen door de troepen van de republi keinse regering zijn voltooid. Wat de overige situatie betreft, meldt Aneta, dat volgens een bericht van radio Djokja te Solo de pasars weer normaal functioneren. Volgens deze republikein se zender is de toestand te Solo, welke plaats de laatste dagen het toneel was van onderlinge vechtpartijen, weer tot rust gekomen, nadat de militaire com mandant, kolonel Gatot Soebroto, de el kander bestrijdende partijen voor een bespreking bijeen had geroepen. Een woordvoerder voor de republi keinse regering heeft verklaard, dat bulten Madioen In de republiek alles rustig is, „maar dat hij er niet over verwonderd zou zijn, indien Moeso zal trachten een algemene staking in de gehele republiek door te zetten". Te Djokja worden intussen de republi keinse beveiligingsmaatregelen, in ver band met de staatsgreep van Moeso ge nomen, verder voortgezet. De militaire commandant aldaar heeft de censuur ingesteld op alle publicaties en openbare redevoeringen. Ook de monstraties massa-bijeenkomsten, de ver spreiding van pamfletten en aanplakbil jetten zijn verboden. Overtreders van deze voorschriften zullen terecht staan onder de bepalingen van de staat van beleg. Aangetekend wordt, dat het ver bod van linkse dagbladen in de repu bliek een tijdelijk karakter draagt. Vermelding verdient verder, dat de Weer verwachting medegedeeld door j 5 e Bilt geldig tot Donderdagavond: Gedurende de nacht: Zwaar bewolkt met .tijdelijk enige regen, voorname lijk m het Zuiden van het land iets minder koud. Morgen overdag: Wisse lend bewolkt met plaatselijk enkele buien, ongeveer dezelfde temeperatuur: als vandaag. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind: tussen West en Noord. 23 September: Zon op 6.27 uur,! onder 18.37 uur; maan op 20.17 uur,: onder 12.09 uur. j Soesoehoenan van Soerakarta een rede heeft gehouden voor radio Solo, waarin hij verklaarde, achter de regering Soe- karno Hatta te staan en deze te erken nen als de enige wettige republikeinse regering. Hij drukte er zijn teleurstelling over uit, dat politieke meningsverschil len^ hebben geleid tot gewapende vijan delijkheden, waarbij ook Solo betrokken was. Hij spoorde de bevolking aan, trouw te blijven aan Soekarno en Hatta en haar volle medewerking te verlenen, op dat de rust worde hersteld. Moet Ned. Ind. regering werkeloos toezien „Het Dagblad" zinspeelde gisteren op de mogelijkheid van actie door de Ned Indische regering. ."Kcj- Dagblad" voegde er aan toe, da' „de Ned. regering altijd de volle souve- reiniteit en de daaraan verbonden ver antwoordelijkheid gedragen heeft over geheel Indonesië. Zal zij passief blijven en werkeloos toezien bij de groeiende chaos in de republiek, nu Djokjakarta nl?!t machte is hem te verhinderen? Of denkt zij, dat eindelijk de tijd ge komen is om haar volledige souvereme autoriteit uit te oefenen, zodat vrede en orde definitief hersteld kunnen worden", aldus vraagt het blad. „Het Nieuwsblad" schreef in een hoofdartikel dat actie van buitenaf elk ogenblik noodzakelijk zou kunnen zijn en voegde er aan toe, dat het niet on denkbaar is, dat Djokjakarta om hulp zai vragen. De „Nieuwsgier" vernam uit Den Haag, dat de Nederlandse regering in verband met de spanning in Indonesië besloten had de kwestie van de landvoogdwisse ling enige maanden uit te stellen om daarna definitief een besluit te nemen na een nieuwe bespreking met dr. Van Mook. Het kabinet en de landvoogd bereikten inmiddels overeenstemming zowel ten aanzien van de houding in verband met de ontwikkelingen in de republiek als be treffende de structuur van de interim- regering, aldus het blad. De Haagse correspondent van de „Nieuwsgier" heeft meegedeeld dat dr. Van Mook Maandagochtend na ontvangst van een verzoektelegram van de voorlo pige .federale regering Ürees mededeelde voornemens te zijn Dinsdag naar Batavia terug te keren, welk plan Drees met vol doening vernam. „Nooit in het leven van cte oudste on der ons is de naam van Groot-Brittannië zc diep gezonken, als onder de socialis tische regering", aldus schrijft Chur chill in een boodschap aan de conserva tieve candidaat van de tussentijdse ver kiezing te Glasgow, die op 30 Sept. zal plaats hebben. Volgens Churchill heeft het door de arbeiders verdiende geld nog nooit zo'n kleine koopkracht gehad. „Onze tegenslagen komen voorname lijk door de buitensporige en fantasti sche experimenten van ministers en hun horde ambtenaren, die zich met zaken bemoeien, waar zij geen ver stand van hebben", aldus Cchurchill. Een enorme brand ontstond dezer dagen op het nieuw gewonnen Alberta-olieveld in Canada. Dag en nacht wordt er gewerkt om het hevige vuur, dat reusachtige rookwolken naar de hemel opzendt, te doven. Tegen de Amsterdammer H. Osen- brugge, die zich van Nov. 1943 tot Mei 1944 als bewaker in het kamp Ommen en later als lid van de arbeidscontröle- dienst te Breda aan mishandeling van personen heeft schuldig gemaakt, heeft de adv.-fiscaal bij het B.G. te Amster dam 12 jaar gevangenisstraf geëist. Radio Boekittingi heeft Dinsdag (volgens A.P.) een republikeins com munique uitgezonden, waarin gezegd wordt, dat in Tapanoeli in West-Su matra de orde hersteld is, nadat ver schillende soldaten gedood waren en 14 officieren gearresteerd. Dit communiqué is het eerste officiële nieuws, dat van Sumatra komt sedert de afgelopen week, toen berichten doorkwamen over communistische bot singen. Hadden in de morgenuren zon en regen om de voorrang gestreden, tegen 1 uur, toen de koninklijke stoet van het paleis afreed, had het Oranjezonnetje de over hand gekregen en weerkaatsten haar stra len op het goud van de koets en de uni formen van de begeleidende stoet. De rit van het paleis naar de Ridderzaal en te rug was een ware triomphtocht. Aan het juichen der ontzaglijke menigte, zoals wij nimmer op een Prinsjesdag hebben mee gemaakt, scheen geen einde te komen. De stoet, die de toeschouwers in ver rukking bracht, was als volgt samenge steld: voorop reed de rijknecht-majoor ^ee rijknechts te paard, dan volgde «li!.!,? chement kon- marechaussée ter van 24 man, gevolgd door een compagnie grenadiers en de Kon. Mil. Langs tienduizenden en nog eens tienduizenden trok gisteren de gouden koets door een feestelijk Den Haag ter gelegenheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal door H. M. Koningin Juliana. Kapel. Hierna kwam een commando rijks politie te paard, voorafgaande aan een rijtuig, waarin gezeten waren de groot meesteres van H. M. de Koningin, mevr. C bar. Van Tuyl van Serooskerken en de grootmeester mr. G. baron van Harden- broek. Naast ieder portier gingen twee lakeien. Nu volgde H. M. Koningin Juliana, vergezeld "door Z. K. H. de Prins der Nederlanden, gezeten in de gouden koets, met zes paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier la keien aan elke zijde van de koets. Twee adjudanten reden resp. ter rechter- en ter linkerzijde van de koets, de overige adjudanten achter de staatsiekoets. Verder reden in de stoet mede de leden van de hofhouding. In de Ridderzaal De Ridderzaal biedt weer diezelfde imposante aanblik als in de dagen voor de oorlog. Ter weerszijden van de troon, waarop Koningin Juliana naast Prins Bernhard straks zal plaats nemen, staan twee grote boeketten gele en rode chry santen, welke bloemen eveneens langs de balcons zijn aangebracht. Tegenover de troon zetelt de voorzitter der Eerste Kamer, prof. R. Kranenburg, in toga, die allereerst de voorlezing doet van het K. B„ waarbij hij voor het komende zit tingsjaar benoemd is tot voorzitter der Eerste Kamer. Links en rechts van de troon zijn de Kamerleden gezeten; daar achter ter enerzijde de hoge autoriteiten, vertegenwoordigers van hoge colleges en ter andere zijde de leden van het corps diplomatique, onder wie wij Mgr. Giobbe opmerken. Om tien minuten voor half twee klinkt het gejuich van buiten door, gevolgd door het „Wilhelmus", Dan roept de cere- moniemester: „De Koningin!" en treedt Koningin Juliana de Ridderzaal binnen, voorafgegaan door de commissie van m- en uitgeleide er gevolgd door een aannal hofdignitarissen. Hare Majesteit is gekleed in een lange turqoise japon en draagt schoenen, hoed en tas in dezelfde kleur. Daarbij is zij getooid met de nderscheidingstekeaen van grootmeester van de Nederlands* Leeuw. De Prins draagt het uniform van generaal der grenadiers. De Koningin neemt op de troon plaat» en spreekt dan met duidelijke stem de Troonrede uit. Het voorlezen hiervar. duurt juist twintig minuten. Wanneer zij is uitgesproken, heft de voorzitter bel „Leve de Koningin" aan, dat door luid gejuich en drie hoera's door de aanwe zigen wordt overgenomen. Daarna verlaat de Koningin, uitgeleide gedaan door dezelfde commissie, de Rid derzaal. De republikeinse voorlichtingsdienst voor Sumatra meldt, volgens radio Boe- kittinggi (Fort de Koek): „Enkele on eerlijke militaire autoriteiten te Padang Sidempoean, Sibolga en Taroetoeng (in het Tapanoelische op Sumatra) zijn gear resteerd. Bij deze arrestaties werden slechts enkele schoten gelost, waarbij een aantal militairen werd gedood, o.a. de kapitein Hasiboean, bataljonscomman dant te Padang Sidempoean. Overigens had de zuiveringsactie een rustig verloop, aldus een communiqué van republikein se zijde. De bevolking bleef rustig, het civiele- en handelsverkeer gaan hun ge wone gang en sinds 11 September wordt te Padang Sidempoean een pasar malam gehouden voor aankoop van vliegtuigen, aldus het communiqué, dat hieraan toe voegt, dat het gebeurde geen politieke achtergrond heeft, doch alleen een mili tair karakter. Uit Medan meldde de correspondent van Aneta enige dagen geleden, dat op republikeins Sumatra de tweede „sociale revolutie" was uitgebroken. Thans meldt hij in verband met de gebeurtenissen in Tapanoeli, dat de „sociale revolutie" nog voortduurt, doch dat de communistische laskars het heft er vrijwel in handen hebben. De TNI is in dat gebied in ge talsterkte verre in de minderheid. Prac tisch de gehele republikeinse „intelligen- sia" in Tapanoeli is door de communisten gearresteerd. De Israëlische regering heeft Dinsdag bevolen, dat alle wapenen van de „Irgoen Zwai Leoemi" binnen 24 uur ingeleverd moeten worden, aldus A.P. Alle dienstplichtige leden van de „Irgoen" moeten zich laten inschrijven voor het Israëlische leger. Er werd am nestie beloofd voor schendingen van de Israëlische wetten die door de „Irgroen' begaan zouden zijn. De „Irgoen Zwai Leoemi", heeft het ultimatum van de regering van Israel aangenomen. De buitengewone dienst op de begro ting van het Zuiderzeefonds voor 1949 is ƒ25.000.000 hoger opgevoerd dan voor 1948 het geval was. Deze stijging komt in hoofdzaak voor rekening van de uit gaven voor de waterbouwkundige wer ken 5.500.000) en landbouwkundige werken 19.700.000) van de Noordoos telijke polder. Talrijke Franse en buitenlandse autoriteiten deden gisteren op het Franse vliegveld Orly, de in Jeruzalem om het leven gebrachte Graaf Bernadotte en kolonel Serot uitgeleide. Van links naar rechts: Sir Alexander Cadogan, Ernest Bevin, George Marshall, Mackenzie King en Paul H. Spaak. Het was op 4 Maart van dit jaar 60 jaren geleden, dat onder stuwing en leiding van Willem Passtoors te Amsterdam de Ned. R. K. Volksbond werd opgericht. Zaterdag 25 en Zondag 26 September zal dit feit te 's Gravenhage feestelijk wor den herdacht. Leven en groei en arbeid van de 60-jarige organisatie stemmen tot grote dankbaar heid. In de hoofdstad opge richt met 48 leden passeer de zij kortgeleden de 60 000, verdeeld over 178 afdelin gen. Met grote waardering voor de pioniers kan worden vastgesteld, dat de Volks bond reeds spoedig via ziin stichting op verschillende terreinen een 'terke activi teit ontwikkelde. Aantekening verdient, dat in het eerste „program van actie", dat als datum Mei 1888 draagt, o.a. het stichten van vakverenigingen werd bepleit en hieraan practisch gewerkt werd. Ook het culturele leven had de aandacht, al werden de bedoelde onderafdelingen aangeduid als „onderafdelin gen van vermaak". In de plaatselijke afdelin gen kwamen, naar verhou ding, een groot aantal mu ziek-, zang- en toneelvereni gingen tot stand. Daarnaast moeten nog genoemd wor den de ondersteuningsfond sen, de spaarbanken en in stellingen tot collectieve in koop van wintervoorraad, alsmede de ontwikkelings cursussen. Ook het godsdienstig-zede- lijke werk was van grote waarde. Het kreeg gestalte in tridua, bedevaarten, ge zamenlijke H. Communiën en andere geestelijke oefe ningen. Retraitewerk, kernwerk. Credo-Pu gnobeweging Vervolgens zij nog met n enkel woord aangestipt de deel in het algemene werk van de K.A.B. Er is terecht aanleiding tot feestelijk herdenken. Zater dag 25 September vindt in Pulchri Studio te 's Graven- arbeid op het terrein van de hage 'n receptie plaats. Zon- volksgezondheid, zieken- £*2^6 Septemberdraagt Z. fondswezen, tuberculose-be- strijding, volkswoningbouw enz. Andere en wel zeer be langrijke uitingen van acti viteit waren de congressen van 15 en 16 Mei 1893, van 15, 16 en 17 September 1895, van 2 en 3 September 1900. Daarna had de Volksbond aandeel in de congressen, uitgeschreven door de Fede ratie van de 5 diocesane bonden en van het R K. Werkliedenverbond. Ook de vakverenigingscongressen hadden dc zeer actieve be langstelling. Zoals boven gemeld, om vat de K.A.B. in het bisdom Haarlem momenteel 178 af delingen, waarmee de om vang van het tyerk zich de monstreert. Daarbij doen zich telkens nieuwe initiatie ven kennen, mede als gevolg van de uitgroei van net standsorganisatorische aan- H. Exc. Mgr. J. p Huibers een pontificale H. Mis op in de dekenale kerk, na afloop waarvan een gemeenschap pelijke koffietafel van afge vaardigden van plaatselijke afdelingen en genodigden volgt. De namiddag van die dag ziet een grote herdenkings vergadering in de grote zaal van het Kurhaus te Scheve- ningen, waar dr. Olierook, directeur van het A. C. de Bruijn-instituut van de K. A. B„ de herdenkingsrede zal uitspreken, terwij] het har monie- orkest St. Gregorius de Grote en de Rustenbur gerkoorknapen, beide on der leiding van Henk Hoo- gervorst. respectievelijk voor muzikale en vocale omlijs-" ting zullen zorgdragen. Een waardige afsluiting van een voorbije periode en een passend begin van nieu we arbeid. Ook voor het jaar 1949 wordt nog niet gerekend op het ter hand nemen van de werken voor de verdere inpolderin gen. De benarde toestand van 's lands financiën laat niet toe, dat met dit grote werk, waarmede een groot aantal mil- lioenen is gemoeid, wordt begonnen. In 1949 zullen 37.000 ha. in cultuur ge nomen zijn. Hiervan zal 10.000 ha. zijn verpacht. In eigen exploitatie zal wor den genomen ongeveer 4000 ha. grasiand, 5000 ha. klaver en lucerne en 18.000 ha. graangewassen. Gerekend is op de bouw van 250 ooer- derijen en 500 woningen, zijnde het vo lume, dat verwezenlijkt moet worden om de polder in 8 jaar gereed te hebben. Ter beperking van de eigen exploitatie is het noodzakelijk, dat op zo ruim mo gelijke schaal wordt overgegaan tot de bouw van boerderijen en woningen, dit te meer, daar de cultuurgrond bij exploi tatie in de vorm van afzonderlijke be drijven meer opbrengt dan het geval is bij extensieve exploitatie, zoals die thans geschiedt in de vorm van een enorm grootbedrijf, gedreven met behulp van arbeiders van elders aangevoerd en in kampen gehuisvest. Een arbeider, die in een der kampen is gevestigd, kost de directie per jaar ca. 1000 meer dan een arbeider, die in de polder woont. Toen gisteren het vliegtuig met de stoffelijke overschotten van graaf Berna dotte en kol. Sérot te Parijs was geland, hebben vele van de ter gelegenheid van de V.N.-vergadering in Parijs vertoeven, de diplomaten de doden hun hulde be tuigd O.m. waren aanwezig: Bevin, Marshall, Schuman en Bogomolof, de sovjet-ambassadeur in Frankrijk, Voorts Aubrey Eban van het Joodse bureau en de Syrische vertegenwoordiger bij de V.N., Faris Bey El Choery. Na de plechtigheid werd het stoffelijk overschot van de graaf langzaam naar de Dakota gedragen, die enkele minuten later naar Stockholm vertrok, waar zij gisteravond arriveerde. Op het vliegveld waren aanwezig gra vin Estalle Bernadotte, haar twee zoons Folke en Bertil; prins Oscar Bernadotte, vader van de graaf en verscheidene leden van de Zweedse koninklijke familie. De regering was vertegenwoordigd door Oesten Unden, de minister van buiten landse zaken. Een talrijke menigte was samenge stroomd op het vliegveld om de dode eer te betuigen. Tillman Pesch kan in zijn boek „De grote wereldraadsels" wel heel prachtig en met dozijnen en nog eens dozijnen be wijzen de stelling poneren, dat „in het centrum der geschiedenis het Christen dom staat", een christendom, dat God erkent als leider en als schenker van alle gaven, er is geen enkele communist, die genoemde stelling accepteert. Hij houdt het bij Marx en diens filosofisch stelsel, het historisch materialisme, vol gens hetwelk er niets anders is dan stof, er geen onstoffelijke God bestaat noch onstoffelijke wezens zijn, noch onstoffe lijke zieien worden geschapen. Uit de economische structuur komt alles voort, de rest is gevolg of weerspiegeling of helemaal fantasie. Waarom deze felle aanloop, zal men vragen? Omdat we niet moede zullen worden te waarschuwen tegen de infiltratie van een orgaan als dat der communistische partij, een krant, die nog altijd ook door katholieken met een abonnement wordt gesteund en als degelijk volksblad wordt aangediend. „Maar ge moet ze proeven", zei vroe ger een oude koopman in sinaasappelen in onze woonbuurt. Zo'n proef levert „De Waarheid" in zijn wekelijkse wetenschappelijke rubriek „Het schilderij van de week". Uit de bespreking van een bepaalde schilder lichten we de volgende tirades: Hoeveel mensen zijn er niet, die kunstenaars beschouwen als een heel ander soort wezens dan gewone sterve. lingen. Men heeft dan de neiging hun één of' ander mysterieus vermogen toe te schrijven. Men spreekt dan plechtig van een „van God begenadigd kunste naar" en dergelijke dwaasheden Ook de kunstcritici zijn hieraan schuldig, die zo graag spreken over „goddelijke inspiratie", „samenspraak met het eeuwige", „het wondere mys terie van het goddelijke genie" en der gelijke opgeblazenheden meer. Men sug gereert hierdoor, dat deze uitingen van het kunstenaarschap uit onbekende ge bieden stammen, waarin het een ge woon mens niet gegeven is te dwalen. Herhaalde malen hebben we al tegen deze misvatting gewaarschuwd en er de nadruk op gelegd, dat een talent niets bovennatuurlijks is, maar integen deel eerder iets algemeen menselijks. Zoals we hierboven reeds schreven, kan de „Waarheid"-redactie moeilijk over gaven van God spreken. Godsdienst is een soort fantasie in een bepaald eco nomisch tijdvak. De rode journalistiek kan derhalve in een talent niets boven natuurlijks zien. Wij, die in elke gave, groot en klein, een geschenk van O.L. Heer waarderen en bij bijzondere talenten Gods almacht nog eerbiediger prijzen, staan uiteraard diametraal tegenover de loutere stof- wijsgerigheid der Marxisten. Men ziet echter tegelijk hieruit, op welke wijze men door zo'n „Waarheid" met vergif kan worden geïnfiltreerd. Genoemde krant voert natuurlijk nog meer bewijzen aan voor haar stelling. Doch ook deze snijden geen hout. De opmerking: „Dat er niet zo heel veel zijn, die een grote hoogte bereiken, komt soms alleen, omdat de omstandigheden zich hiertegen verzetten (men heeft geen tijd of volgt, uit onwetendheid, ver keerde voorbeelden of methoden)" brengt het niet-uitbotten van bijzondere talenten van een mens terug tot econo mische oorzaken en uitvluchtredenen Bijzonder begaafden bunnen het inder daad moeilijk hebben, doch zij komen wel boven of maken minstens een draag lijk figuur. Een volgende opmerking: „Als alle vaders huisschilders waren, zou een kwart van het mensdom schil deren". is helemaal een slag in de lucht. Niet alleen dat de getallen onverstandig zijn gegrepen, doch hoeveel kinderen volgen de vader in zijn vak? Tegenwoordig is dat volgen zelfs minder waar dan ooit. Dit alles is echter nog maar min of meer bijzaak. De filosofen van „De Waarheid" moe ten ook in de kunsten en de wetenschap van God af. En daarom is alles natuur lijk en te spreken over Gods gaven dwaas of opgeblazen. Alleen Stalin is God met Paul de Groot en Fred. Schoneberg als zijn profeten Slechts als het over hen en Rusland gaat zweven de rode journalisten boven de vloer der realiteit en wordt hun woord keus, we willen niet zeggen bovenna tuurlijk, maar toch minstens onnatuur lijk. Dan kruipt het rode bloed, waar het niet gaan kan. HENK VAN DER MAZE De C.G.T. heeft gisteren haar drie mil- lioen leden opgeroepen Vrijdagmiddag 2 uur te staken uit protest tegen de nieuwe financiële maatregelen van de regering van Queuille. De stakingen in Frankrijk, die over het algemeen van beperkte duur zijn, worden voortgezet aldus A.F.P. Dinsdagochtend is te Parijs een staking van 24 uur afgekondigd voor personeel van de diensten, die belast zijn met het onderhoud van de bovengrondse afdeling van de metro. De bij dé ..Force Ouvrière" aangesloten bond van arbeiders van gasbedrijven der randgemeenten, besloot Dinsdagochtend de arbeid van 9 uur tot des middags te onderbreken. Te Marseille is het personeel van de electriciteits- en gasmaatschappij met een staking van 24 uur begonnen. De arbei ders van de olieslagerijen en de zeepzie- derijen hebben eveneens Dinsdagochtend van 9 tot 12 uur het werk neergelegd Te Merignae, nabij Bordeaux, zijn 590 arbeiders van de „Société nationale de construction aéronautique de sud-ouest" Maandagmiddag in staking gegaan. Dins dagochtend werd het werk niet hervat. De Franse nationale vergadering heeft met 391 tegen 191 stemmen een wetsont werp goedgekeurd, waarbij de politie het stakingsrecht wordt ontzegd. Het wets ontwerp erkent evenwel het recht van de politieagenten, zich vrü aai te sluiten bij een vakbond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1