Opening der V.N.-vergadering Landhouw's teleurstelling over de Troonrede Fanatieke aard van het huidige Sionisme Bezwaren tegen naturalisatie- ontwerp Nog steeds geen accoord der „drie Uitzicht op betere toekomst ontbreekt Moord op Bernadotte geen verrassing Uit de sportwereld vo H.ï 58 VOLKEN IN BERAAD Lunshof, voor de Hoge Raad Kindje in put dronken ver- ADIO R programma Nederlands In- en Uitvoer Geen nieuws over emigratie Inbraak in Parijse Notre Dame Overzicht Eerste Kamer Maidenspeech van minister Wyers Cerdan wereld kamp ïoen G WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 Telefonisch van onze Parijte correspondent) Als het om de vrede te bereikten voldoende was, de weg daar heen met mooie redevoeringen te plaveien, dan zou de presi dent van de Franse republiek, de heer Auriol, de vrede zeer zeker weer een stap naderbij hebben gebracht, toen hij gisteren in de plechtige openingszitting zijn welkomstwoord uitsprak Helaas, de inhoud ervan getutigde ook, dat, drie jaar na het staken der vijandelijkheden, de wereld nog steeds niet in staat is in vrede en eendracht te leven. Misverstanden groeien en onderhandelingen worden eindeloos gerekt, de oplossing der moeilijkheden wijkt steeds verder terug en de chaos duurt voort. Auriol verzekerde de volkerengemeenschap van Frankrijks medewerking aan de vredesarbeid en hij sprak de hoop uit, dat de arbeid van de Verenigde Volken niet eeuwig een Sisyphusarbeid zou zijn. STEUN AAN DE NATIONALE FILMINDUSTRIE Een ton op de begroting voor 1949 INDERDAAD WAS EEN NIEUW BEHANGSEL N0D1GI Overzicht Tweede Kamer AANBIEDING VAN DE RIJKSBEGROTING DIT NAJAAR SLECHTS EEN NEDERLAND-BELGIE-M AT CH En in het voorjaar weer een OM HET SCHAAKKAMP PIOENSCHAP Vijfde partij remise Nationale dnivenkaimv'oenen in de Rivièra-ha,l In ber te g volk jaar: gron Vlaa plaa Ol ondc omsi 231/: uit 1 vatti dien; met in di De nemi tel t (i.o.) incle is ee pen de li centi Bij Afd. Direi Volk land mens Volk, ning voor koste vraaj B. voor bouw aan Smit: Schie liftin Mach ƒ79.0 aan 's-Gr Nu terpri wil o ter fc Het seizoE met 1 Op O een mill rijk ken opei Met van h de aai gebou onder om h< hinde: maakt men i Welke Wordt gesteli Met Nieuw van w gersbe Rotter uieuw nieuw viadui mede reeds 1959 1 rijke 65.01 reed bedra; Met der er haven een b Werk, te kor Over 800.1 Voo gebou bouw en da gen, trokki Welke Met statioi seherr m.oeid dit w< bedra; Voo Maas is ger totaal 3.431 Voor c 20.01 Van J In De heer Bramuglia, die in de aanvang nog presideerde, hield ook een rede. De Argentijn brak een lans voor de toelating van Spanje en hij stak de loftrompet over het beleid van Peron. Het Palais Chaillot biedt altijd gelegen heid voor een prachtige enscenering. Bui ten speelde het zonlicht in het diamant- spuitende fonteinenspel, dat het luister rijke middenstuk vormt van een bloemen- tapijt tussen de monumentale vangarmen van het paleis en de Seine. Een prachtig voorstuk van het verrukkelijke stadsge zicht, waarin zelfs de Eiffeitoren een kunstvoorwerp is en die het paviljoen van Gabriël in de horizon heeft. Langs de monumentale trappen, waren de masten der 58 deelnemende naties opgesteld, waarvan de vlaggen nog niet uitwapper den, omdat een zo vrolijk kleurenspel niet zou overstemmen met de nog halfstok ge houden standaard van de Verenigde Vol ken. Verder langs de staatsietrappen van dit rijkje met zijn slechts voor de .vorm ver dedigde grenzen; bewonderen we op nieuw het spel van de zonneglans, die over de galerijen speelt met de moderne wanddecoraties, waaronder Maurice Denis er zulke schone aanbracht. Een zaal met een bontheid van leven en van ernst, maar niet minder van stralend effect, als in een opera. Opmerkelijk is, dat de pers een beden kelijk groot aantal dames van hoge leef tijd heeft afgevaardigd, die niet allen van de imoortantie zijn van mevrouw Roose velt. Onusië, zoals de stad van de volke- renvergadering reeds heet, schijnt in ga lante geste's niet voor Parijs te willen onderdoen. De president van de republiek is maar een ogenblik gebleven en onmiddellijk na zijn heengaan vingen de nuchtere werk zaamheden aan. In de eerste plaats de verkiezing van de president voor deze zittingsperiode. Bij tweede stemming werd Evatt gekozen, echter niet met alge mene stemmen, want er waren blijkbaar nog herinneringen aan de vredesconferen tie in het Luxembourg, zodat hem de Oosterse sympathieën werden onthouden en er een aantal stemmen naar Bramuglia gingen. Een andere stemming was minstens zo belangrijk. Het betrof die voor de voor zitter van de politieke commissie. Dat organisme moet de delicate onderwerpen in voorstudie nemen, zoals de vraagstuk ken van Griekenland en Korea, de herzie ning van het vetorecht bij de veiligheids raad. De Berlijnse brandnetels hoopt men onaangeroerd te kunnen laten, het ter rein, waarop Oost en West tegenover elkaar staan is al groot genoeg. Overeenkomstig de verwachtingen werd Spaak, door de Britse delegatie voorge steld, met 48 stemmen gekozen, maar de Russen bezorgden de Pool Lange toch nog 7 stemmen. Vandaag wordt de huishoudelijke stem- merij voortgezet. Intussen was de belangstelling toch gericht op het departement van buiten landse zaken, waar het trio Marshall, Bevin en Schuman andermaal en lang durig in beraad waren. Toen Bevin omstreeks 7 uur wegreed om per vlieguig naar Londen terug te keren, vernam men, dat er nog geen besluit is genomen en dat de heren in het begin van de volgende week weer bü elkaar komen, om de besprekingen voort te zetten. De diplomaten, die zich met de Mos kou-onderhandelingen hebben bezigge houden arriveren vandaag te Parijs en zullen het voorbereidend werk voort zetten, om de bijeenkomst van de drie, waarschijnlijk Maandag reeds tot een beslissing te voeren Door het Amsterdamse Gerechtshof werd enige maanden geleden de hoofd redacteur van ,,De Nederlander", de heer H. A. Lunshof, veroordeeld tot een boete van 10, omdat hij de naam niet wilde noemen van degene, die hem indertijd de geheime notulen van Linggadjati had verstrekt De heer Lunshof zag in deze uitspraak een aantasting van het naar zijn mening bestaande beroepsgeheim van journalisten en ging tegen dit vonnis in cassatie. Gistermiddag diende deze zaak voor de Hoge Raad, gepresideerd door mr Fick In een uitvoerig pleidooi, dat ruim een uur in beslag nam, ging de raadsman mr. Gerbrandy Jr. in op de drie cassatie middelen, welke door hem werden aan gevoerd. Hij betoogd^ dat de pers thans een plaats in het openbare leven inneemt, waaruit zij niet meer gemist kan worden. Het niet erkennen van het beroepsge heim, zonder hetwelk een journalist zijn taak niet kan vervullen, vormt een be dreiging van het werk der pers. Wanneer de Hoge Raad het beroepsge. heim van de journalist niet wilde erken nen, dan zou hij, aldus verklaarde mr. Gerbrandy, mensen dwingen iets te doen v/at in strijd is met hun beroepscode en geweten. Nachten van lijden jaren van leed - door rheumatiache pijnen. En dat. terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt; Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine da gelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking: onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondraaglijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheumatieklijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende slopende Dijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist Reel. Donderdag 23 September HILVERSUM I (301 m) KRO 7 00 Nieuws, gram,, morgengebed (10.00 11.00 NCRV);' 11-00 Ziekenbezoek; 12.03 Zang, piano; 12 33 Ork. KI. v. Beeck; (13.00 Nieuws); 13.45 „Hors d'oeuvre"; NCRV 14.00 Musette ork.; 14.40 Causerie; 15 00 Ens. Lachmann; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Jeugd journaal; 17.30 „Micro Stars"; 17.45 Me- tropole-ork.; 18.15 CNV; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, gram., actual.; 19.45 RVD; 20 15 Gram 21 00 Lezing; 21.15 Orgel; 21.45 Kon- 22.15 Lezing; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM n (415 m) AVRO 7.00 Nieuws, gram (1100 Orgel); 12 00 Lyra trio; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; i3.20 Ens. Jo Bos; 14 00 Voordracht; 14.15 Solisten concert; 15 00 Ziekenprogr.; 16.00 „Assor- timento"; 17.00 Kaleidoscoop; 17.35 Piano; 17.50 RVD; 18.00 Nieuws, sport; 18.35 „The Avrolians"; 19.10 „The Tipicals"; 19.20 Muziekjournaal; 20 00 Nieuws 20.15 Omroepork.; 21.45 Hoorspel; 22.20 Gram.; 22.45 „Pijlers van Nederlands welvaart"; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III. 7.00 VI. Br.: nws.; 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gymn. 7o0 gram., 8.00 nws., 8.15 gjam., 9.00 nws., 9.05 gram., 10.05 Eng. H.S.: v. d. scholen, 10.30 mus^k in your house, 11.00 v. d. scholen. 12.00 VI. Br.: Paul Robe son, 12.15 gram., 12.30 weer- en landb., 12.40 gram., 13.00 nws., 13.15 gram. 14.00 klassieke muz., 15.00 Eng. L.P.: muz., 15.30 piano, 16.00 voordr., 16.15 orgel, 16.30 lichte muz., 17.00 Kootwijk: Bata via, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold., 18.30 VI. Bur.: v. d. sold., 19.00 Gr. Br.: orkest, 19.30 Eng. L.P.: koor, 20.00 VI. Br gram., 21.00 Eng. L.P.: hoorspel, 21.30 Big Bill Campbell, 22.00 VI. Brussel: nws., 22.15 gram., 22.50 nws., 22.55 gram 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV. 7.00 Eng. H.S.: nws., 7.15 Welsh orch-, 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 gram., 9.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 gram.. 10.00 v. d. sold., 1015 parle ment, 10 30 „music in your house", 11.00 voordr., 11.15 ..Time for music", 11.45 orgel, 12 15 Welsh orch, 13 15 accordeon, 13.30 Geraldo. 14.00 v. d. vrouw, 15.00 Eng. H.S „Flotsam's Follies", 15.30 spel v. Dickens. 16 00 Midi. Light Orch., 17.00 Eng. L.P.: ork., 17.45 ork., 18.15 ens.. 18.45 Eng. H.S.: Mozart, 19.00 „Hello anybody", 19.30 strijkkwartet, 20.30 Eng L.P.: verz. pr., 21.P0 VI. Brussel: Ooster se poëzie, wijsheid en mysterie, 21.30 gram". 22.00 Eng. L.P.: nws., 22.15 Rocket to thé Stars, 22.35 ork., 23.15 muz. 23.56 niews, Het tweejarig jongetje Hendrik Vrij- daghs, dat reeds van Zondagmorgen werd vermist, werd gisterenmiddag dood teruggevonden in een zinkputje achter het htys van de familie Vrijdaghs te Groningen. Over de toedracht van dit tragisch ongeval vernemen wii het vol gende: .ondagochtend heeft de heer Vrij daghs het zinkputje met een stok door gestoken, toen bleek, dat de gootsteen verstopt geraakt was. Toen gisterenmid dag bleek, dat de gootsteen weer verstopt was en de heer Vrijdaghs wederom met. een stok trachtte het vuil uit het putje te halen, stootte hij op het lichaampje van zijn zoontje. Het bevrijdingsvuur op weg naar ons land. Te Brussel werd de fakkel estafette onderbroken en werd een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat, waarbij de leider der Neddelegatie een rede uitsprak Volgens de door het C. B. S. samenge stelde voorlopige cijfes had de invoer in Nederland over Augustus 1948 een waar de van 407.3 mill. (Juli 1948 411.9 mill.) en een gewicht van 1.639.000 ton (1.541.000 ton). Enkele belangrijke im porten waren (in mill gld.): vlees 6,2 (Juli 1948: 6,1), tarwe en tarwebloem 13,5 (33,1), copra 14,0 (7,8), lijnzaad 5,7 (ni hil), suiker 11,0 (9,9), ruwe tabak 6,3 (2,3), tinerts 13,2 (16,6), steenkool 16.7 (12,7), minerale oliën 18,7 (15.1), hout 27,3 (19,4), ruwe katoen 5,8 (6,1), ruwe wol 6,0 (5,1), auto's en autochassis 7.0 (8,8). De uitvoer had in Augustus 1948 een waarde van 210,7 mill. (Juli 1943: 209,3 mill.) en een gewicht van 561,700 ton (570.000 ton). Enkele belangrijke posten bij de uit voer waren: gecondenseerde melk 6,3 (7,7), boter 11.5 (6,2), kaas 7,4 (6,0), eieren 3.2 (4,8), bloembollen 10.1 (0.1 verse en bevroren groenten 9,2 (12,3 aardappelmeel 3,6 (2,1), cacaoproducter. 4,8 (6,9), cokes .4,1 (5,1), superfosfaat 2,3 (1,5), kunstzijden garens 6,0 (5,8), ka toenen manufacturen 10,8 (13,5), ruw ijzer 55,7 (5,3), tin in blokken 5,0 (5,1), radio-artikelen 6,4 (6,6), electrische lam pen 2,7 (4,2). te heffen zullen de nadelige gevolgen daarvan ook uitsluitend door de consu menten gedragen moeten worden, zolang de prijzen der betrokken agrarische pro ducten nog liggen beneden de wereld marktprijzen. Een geheel nieuw en modern geluid laat de Troonrede horen ten aanzien van een actieve industrialisatie-politiek in (Van onze landbouwkundige medewerker) Men behoeft geen burger in het agra risch Jeruzalem te zijn om in te zien, dat minister Mansholt zich in de Troonrede met een paar weinig-zeggende volzinnen verband met onze steeds groeiende be er van heeft afgemaakt. En dat in een volking. En daar onze bevolkingsaanwas tijd waarin de agrarische belangen toch voor een belangrijk deel van het platte- nationale belangen geworden zijn en men [and komt, is net dan ook om meer dan een nationaal landbouwbeleid in grote één reden een typisch agrarisch pro- 1 bleem en wordt het in de agrarische we reld ook als zodanig aangevoeld. Speciaal de boeren en tuinders immers zullen voor hun zonen en dochters straks geen uit weg meer kunnen vinden in de land- en tuinbouw. Onze cultuurgrond is reeds te zeer versnipperd en het aanwinnen van land biedt naar verhouding geen uit komst. Dies zullen zij genoodzaakt zijn hun kinderen de weg naar de industrie te wijzentenzij emigratie voldoende perspectieven biedt. En het is juist dit laatste, dat de boe ren en tuinders node in de Troonrede zullen hebben gemist: een actieve emigra tie-politiek om het bevolkingsoverschot ten plattelande mee af te voeren. In dit verband mag niet vergeten worden, dat men juist in de agrarische sector uiter mate behoudend is en de zonen en doch ters gaarne het vaderlijk beroep volgen. En de teleurstelling hieromtrent is on der hen groter, naarmate ze méér erva ren hebben, dat een succesvolle emigra tie in belangrijke mate afhankelijk is van stijl en van weidse allure had kunnen aankondigen. Helaas niets van dit alles. Het enige waarover onze boeren en tuinders zich oprecht kunnen verheugen komt van de bewindsman van Sociale Zaken, die een groter sociale zekerheid belooft, niet alleen voor werknemers, maar ook voor andere groepen. En insi ders weten, dat hiermede groepen zelf standigen bedoeld zijn en wel speciaal boeren en tuinders, van wie meer dan 70 pet. onder de kleine zelfstandigen ge rekend moet worden. Met name houdt het voor hen de belofte in dat zij, behal ve onder de ouderdomspensioenregeling, waaronder zij bij wijze van noodmaat regel reeds vallen, straks ook onder de kinderbijslagregeling betrokken worden. Wat speciaal over de landbouwpolitiek gaat, komt neer op een bij herhaling reeds toegezegde verhoging van de bo demproductie door rationalisatie en in tensivering en wanneer men de Millioe- nennota daarbij opslaat, dan kan men lezen, dat minister Mansholt speciaal het oog heeft op een zo ver mogelijk door gevoerde mechanisatie. En het is juist deze „hobby" van deze bewindsman, wel ke ons de schrik om het hart doet slaan. Want reeds van het begin van zijn mi nisteriële loopbaan af heeft hij de klei ne boeren met de mechanisatie bedreigd. Wij willen ons hiermede niet tegen me chanisatie zonder meer keren, maar wel tegen de mechanisatie, welke de kleine boeren van hun arbeid berooft zonder dat rationele arbeid op eigen bedrijf daar voor in de plaats kan worden gegeven. En wat de verhoging van de bodemop brengst aangaat, die is slechts te verant woorden wanneer ze dient ter vervan ging van importgoederen. Voor zover zij echter er toe bijdraagt ons exportvermo gen te vergroten is zij slechts dan te billijken, wanneer afzet in het bui tenland blijvend verzekerd is. En omtrent dit laatste zijn wij niet ge> heel gerust, ook al blijkt de mi nister in de Miilioenennota wat opti mistischer. Dat de huidige regering met rasse schreden naar de verwerkelijking van de Benelux-gedachte toe wil, is slechts toe te juichen. En dat zij daarbij de hinder palen met kracht wil wegnemen, wie zal daarom treuren? Wij weten dat speciaal ook in de agrarische sector tal van „hin derpalen" worden aangetroffen of liever dat de ontwikkeling van de land- en tuinbouw in ons land sinds 1930 een heel andere is geweest dan die in de overige Benelux-landen. De vraag is in dit ver band echter niet geheel ongegrond aan welke zijde van de grens de „hinder paal" zich bevindt. Voor het overige kun nen we deze en andere Benelux-kwesties laten rusten, daar de Troonrede daarom trent in alle talen zwijgt. Eén hinderpaal echter wordt met name genoemd, namelijk subsidie op het le vensmiddelenpakket. En terecht! Wan neer ons land zich vrijer in internationaal verband wil gaan bewegen, zal het zijn uitzonderingspositie moeten opgeven en niet langer „goedkoopte-eiland" kunnen zijn te midden van duurdere buitenlan den. Hierbij moet echter de nadruk gelegd worden op het feit, dat deze subsidies niet gegeven zijn om de boeren aan hun trek te helpen, maar om de consumenten te steunen en via de consumenten de in dustrie. Wanneer de regering er dan ook toe zou overgaan om deze subsidies op de activiteit van onze regering. Is het niet onlangs nog gebleken, dat de Brazi liaanse autoriteiten zelfs tot grote finan ciële offers bereid bleken, zodra de stem van onze regering er was gehoord? En moeten de boeren en tuinders niet erva ren, dat speciaal ten aanzien van emigra tie de belangstelling van overheidswege uitermate gering is? En nu weten wij wel, dat dit alles minister Mansholt niet rechtstreeks raakt sinds hij de emigratie van boeren en tuinder# volledig uit han- den heeft gegeven. Maar dat neemt niet weg, dat deze bewindsman zo niet juri disch, dan toch moreel verantwoordelijk is voor alle belangen van onze boeren en tuinders. Al bij al een voor onze boeren en tuin ders teleurstellende Troonrede, omdat iedere actieve landbouwpolitiek er in ontbreekt en de boeren en tuinders geen hoopvol perspectief geboden wordt. Dieven hebben gisteren, vermoedelijk tussen 12 uur 's middags en 13 üur, een inbraak gepleegd in de schatkamer van de Notre Dame. Zij hebben zich meester gemaakt van waardevolle ornamenten, o.a. een vergul de monstrans van meer dan een meter hoog. Ook hebben ze pogingen aangewend, zich een juweel toe te eigenen, die zich in een kroon bevindt en een waarde heeft van millioenen francs, maar hebben blijk baar op het laatste ogenblik deze pogin gen moeten opgeven. Blijkens de memoirie van toelichting op de begroting voor onderwijs, kun sten en wetenschappen zal door het in dienst nemen van de studio te Duiven- drecht met een groter activiteit der filmproductie-groepen gerekend moe ten worden. Ook onderzoekingen, die met het o-p gang brengen van een na tionale filmproductie gepaard gaan, moe ten op steun van rijkswege kunnen re kenen. De ervaring leert, dat de ver vaardiging van uit kunstzinnig en cul tureel oogpunt waardevolle films, die meestentijds een documentair karakter dragen, niet rendabel is te maken, wan neer niet een behoorlijk werkkapitaal voorhanden is. Productiegroepen mits de organisatie commercieel verantwoord is zullen slechts voor een of twee maal steun van overheidswege nodig hebben. De ipkomsten uit de eerste pro ducties scheppen de mogelijkheid tot het verwerkelijken van volgende plan nen. Rijksbijdragen, op deze wijze ver leend, brengen derhalve een nationale filmproductie op gang, die. na enkele malen geholpen te zijn, een onafhanke lijk bestaan zal kunnen voeren. Daarbij komt, dat de bevordering der productie de kwaliteit zal doen stijgen, zodat hét afzetgebied zal worden vergroot. Iedere Nederlandse film., die in de bioscopen wordt vertoond, beperkt bovendien de noodzakelijkheid om deviezen beschik baar te stellen. Op grond van een en an der vraagt de minister voor dit doel 100.000 aa.n. (Van een medewerker). Het Sionisme telt behalve idealistische en edelmoedige aanhangers die blijk geven van een wijze gematigdheid ook vele fanatieke extremisten. Wie deze lieden meer van nabij kent, ver wondert zich geenszins over de af schuwelijke moord op graaf Ber nadotte. Eerder verwachtte hij een daad ais deze, toen de laatste berich ten een mogelijk succes van Berna- dotte's vredesmissie in het vooruitzicht schenen te stellen. Want hij weet, dat genoemde fanatici bezield zijn, ja bezeten door èèn gedachte: heel Pales tina moet komen aan hun overal ver drukt en verstoten volk. Dit doel geeft zin aan hun bestaan, hun leven en hun dood. Andere gedachten hebben zij niet, andere consideraties kennen zij niet. Transigeren is niet mogelijk, compro mis is uitgesloten. Wat hun doel in de weg staat, moet worden opgeruimd. Iemand, die voor een compromis werkt, staat hun doel in de weg, en moet dus worden opgeruimd. Zonder considera ties. Deze fanatieke instelling laat zich ge deeltelijk verklaren. Vele strijders zijn afkomstig uit Centraal-Europa. Zij wer den van alles beroofd, zagen hun fami lieleden vergassen in afschuwelijke kam pen, waaraan zij zelf ternauwernood ontsnapten, en stonden verloren, zonder enig stoffelijk of geestelijk houvast. Hun leven had geen zin meer. Tot. zij in Palestina kwamen en men hun vertelde, dat het leven wel een doel had, één d.oel: de grote zaak van het Sionisme! Zeer vele strijders komen uit de land bouwkolonies. De opvoeding, die daar wordt gegeven, kan niet anders dan fana tieke mensen voortbrengen. In deze min of meer streng collectieve gemeenschap pen dienen de ouders slechts voor de pure voortbrenging van nieuwe arbeids krachten. De opvoeding mi" lectief en heeft ten doel lichamelijk gezonde landbouwers en arbeiiderste produceren. In de scholen wordt slechts het allernoodzakelijkst onderricht gege ven. Van een geestelijke opvoeding geen spoor. Weet ieder volwassen mens, die zichzelf en anderen tracht op te voeden, dat hevige gevoelens van drift, haat, be geerte, slechts bedwongen kunnen wor den door meer algemene consideraties, door het reflecteren op belangrijke be ginselen. door het rustig beschouwen van de keerzijden de jonge Joden der kolonies missen deze mogelijkheden tot een redelijk verantwoord gedrag vol komen. De bevolking der steden is ten dele ook meegesleept in het fanatisme. Voorname lijk door een jarenlange intensieve pro paganda. Zelfs zeer beschaafde Joden, die in hun Europese jeugd een hoge ont wikkeling hadden opgedaan, bleken op den duur de zaken niet anders meer te kunnen zien, dan 'n bepaalde pers ze hun voorhield. Een staal van deze propaganda geeft ten onzent „Elseviers Weekblad" in de artikelen van Arthur Koestier. In geestelijk opzicht de puberteit niet ont wassen, werd deze romantische auteur blijkbaar weerstandsloos gegrepen door wat hij het „mystieke vuur" der Joodse strijders noemt. Hij kan nu ook niet anders meer dan de Joden en hun han delwijzen verheerlijken en de Arabieren met hun vermeende overmacht verach ten. Zij moeten het wel afleggen tegen de mystische oerkrachten, waarover de Joden beschikken, die notabene met de Makkabeeën vergeleken worden, en zij gaan eraan te gronde: getuige het plaatje vr<r „en aan typhu* -te'-vond Arahis-!- kindje, dat cynisch bij het artikel van 21 Augustus wordt afgedrukt. Er is nog een bijzondere reden voor het succes van de Sionistische propa ganda, die het Slonistisch ideaal als enige norm stelt bij de beoordeling van het goedheids-gehalte van een daad. Dat is het lage peil der morali teit bij de Palestijnse Joden en daar mee de verzwakking van het vermo gen, om iets naar de morele kant te beoordelen. Ook Sionistische geneesheren fron sen de wenkbrauwen over de sexuele immoraliteit van een stad als Tel-Aviv en spreken met bezorgdheid over de kwade gevolgen van de ver doorge voerde co-educatie in de kolonies. Dit schokt iemand des te meer, als hij bedenkt, dat bij geen volk in de oudheid het natuurlijk schaamtegevoel door heil zame wetten fijner ontwikkeld was dan bij de Joden. De tot fanatisme opdrijvende propa ganda, die een bondgenoot vond in deze afstomping van het morele oordeel, ver klaart het feit, dat de gruwelijke en laaghartige acties tegen de Engelse sol daten vóór November '47 door de massa der Joden werden toegejuicht en de daders als nationale helden verheerlijkt. De „telegrammen van leedwezen", nu en dan door het Joodse Agentschap verzon den, waren niet meer dan een politiek spel. Dit alles vormt de psychologische achtergrond van de moord op Bernadotte. De directe aanleiding tot de moord vormen zijn pogingen, om Jerusalem te redden voor de wereld. Men herinnert zich het verdelingsbe sluit van November j.l. Door huiten de partijen staande bewoners van Jeru salem, die dagelijks met Joden en Arabieren verkeerden, was dit be sluit tevoren onmogelijk geacht, maar zij hadden vast vertrouwd op het gezond verstand der Verenigde Naties. Dit vertrouwen werd beschaamd op die Novemberdag. De Arabieren van Jeru salem. die de jarenlange militaire voorbe reiding der Joden hadden gadegeslagen en door hün gewelddadig optreden tegen de Engelsen werden geïntimideerd, ge raakten in een angstpsychose, die spoe- Aan het begin van de eerste vergade ring van het nieuwe zittingsjaar van de Eerste Kamer werd het Koninklijk Be sluit van 17 September no. 3 voorgelezen, waarbij prof. dr. R. Kranenburg voor het komende zittingsjaar tot voorzitter wordt benoemd. Nadien sprak prof. Kranenburg d- leden der Eerste Kamer toe. Hij begon met aan H. M. de Koningin en haar raadslieden dank te betuigen voor het vertrouwen, dat zij opnieuw in hem stelden. Hij bracht in herinnering de grootse gebeurtenissen van de laatste weken en verklaarde: „Wij hebben de eenheid in verscheidenheid, waarvan Hare Majesteit in haar treffende rede ge waagde, intens beleefd en de invloed van deze beleving kan niet en zal niet verloren gaan. De nieuwe aera zet onder zeer zorg wekkende omstandigheden in; er doen zich telkens plotselinge en gevaarlijke complicaties voor, maar, aldus de voor zitter, wij moeten trachten met Neder landse koelbloedigheid en vasthoudend heid aan onze taak van wetgeving en con trole voort te werken. Na voorlezing van een aantal ingeko men stukken, die voor kennisgeving wer den aangenomen, kwam de benoeming van de heer A. D. Schoonenberg tot lid der Eerste Kamer aan de orde. De stuk ken, die op deze benoeming betrekking hebben werden in orde bevonden, waar na de heer Schoonenberg (communist) de vereiste beloften aflegde. Vervolgens had de trekking van de af delingen plaats, v/aarna de vergadering in afdelingen ging tot het kiezen van voorzitters en onder-voorznters. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat mr. Kropman, prof. Anema, mr De Wilde, mr. dr. Witteman en prof. Barge tot afdelingsvoorzitters waren be noemd. Duits solaat geen Nederlander Na (her)benoeming van leden in de di verse commissies kwam het wetsontwerp tot naturalisatie van J. Barkey en twintig anderen aan de orde. Prof. Donkersloot (P. v. d. A.) maakte bezwaar tegen het naturaliseren van een der betrokkenen. Weliswaar behoort deze tot een Duits gezin, dat tijdens de oorlog een voortr rielijke houding heeft aange nomen, doch de betrokken jongeman is, hoewel gedwongen, in Duitse krijgsdienst geweest. Zich realiserende, dat de onder havige aanvrage reeds in 1938 was ge daan, dat de betrokken jongeman verder van goed gedrag is en dat de regering de mening is toegedaan, dat het gezin als eenheid de nationaliteit zou moeten ver werven, meende prof. Donkersloot zijn stem niet te kunnen geven aan het wets ontwerp. „Duitsland is zo slecht voor ons ge weest, dat een Duitser wel zeer positief goed 'voor onze zaak moet zijn geweest, voordat wij hem aanvaarden", aldus prof. Donkersloot. Ook de heer Wendelaar (V.V.D.) was tegen het ontwerp en diende in tweede instantie een motie in, waarin de rege ring wordt uitgenodigd bij ernstige be zwaren /ar de Tweede Kamer tegen een of enige personen uit een wetsontwerp tot collectieve naturalisatie, deze voor drachten uit het ontwerp te lichten en hun aanvragen in een afzonderlijk ont werp te vervatten. Ir. Kraayvanger (K.V.P.) zag in deze motie een onjuiste opvatting van de taak der Kamers. Nadat prof. Donkersloot nogmaals be klemtoonde, dat zijn principiële bezwaar uitsluitend de naturalisatie van deze ene dig na de laffe Joodse aanslagen op autobussen en het uitmoorden van afge legen dorpen in een paniek overging. Groot was daarentegen het feest bij de Joden, die vuisten ballend door de Arabi sche wijken trokken. Op het plein voor de Cinema Sion werd de rede van Ben Gorion gerelayeerd. „Wij hebben nu een deel van Palestina, wij willen meer! Wij willen Jerusalem". Wat kunnen Siomsten, die hun naam waard zijn, ook anders verlangen dan Sion zelf? In die leuze lag de gehele ontwikke ling besloten: de strijd buiten toege wezen grondgebied, de hardnekkige ge vechten in Jerusalem en de voortdurende schendingen van het bestand en tenslo de moord op Bernadotte. Men zegt nu: hoe dom van de Joden om zo hun sympathie te verspe en! In derdaad, maar fanatisme suit alle con sideraties uit, ook de meest elementaire. wie in dit alles de waarheid durft te zien, wordt voor anti-Joods uitgékreten. Toch kan men het authentieke Jodendom niet beter verdedigen dan door het los te maken van het fanatieke Sionisme. Wij zijn tegen fanatisme en immorele methoden. Wij zijn vóór de Joden. Wij zijn vóór de dappere rector magnificus van de Hebreeuwse Universiteit, die in November nog waardig en dapper (want het Agentschap had zijn verklikkers en zijn maatregelen tegen „défaitisme") op kwam tegen de immorele strijdmethoden van het Sionisme. Wat zou er over zijn van hem en van de weinige „mannen van inzicht", die hem steunden? Wij zijn vóór de authentieke vertegen woordigers van het volk, waardoor de wereld het zuiverste begrip heeft ont vangen van God en van de morele eisen, die Hij de mens stelt. Wij steunen hen ten volle, als zij hun fanatieke broeders hun heilige schriften voorhouden, waar in het luidt: Wee hun, die het kwade goed noemen en het goede kwaad! Wee hun, die op talrijke strijdwagens ver trouwen, maar op de Heilige Israëls geen acht slaan! Wij geloven met al hun gewijde schrij vers, dat God hen uit hun ontzaglijke ellende zal verlossen, als zij zich keren tot Hem en dat Hij dan Zijn vaak uitge sproken belofte gestand zal doen: Hij zal hen terugbrengen naar Sion, een Sion. veel grootser en» grandiozer, dan de meest fanatieke Sionist zich dromen kan. betrokkene gold, zeide de minister van justitie van dupliek af te zien. Minister Wyers liet in zijn repliek, zijn maidenspeech als minister, alle voor en tegen van de onderhavige naturalisatie de revue passeren en bleef vasthouden aan het standpunt van wenselijkheid om de familie in gezinsverband te naturali seren. Hij erkende de moeilijkheid, dat een zoon uit dit gezin gedwongen in Duitse krijgsdienst is geweest, doch voer de aan, dat het hier een uitzonderings geval betreft, omdat de jongeman verder van goed gedrag is en zijn familie voor treffelijk werk voor onderduikers en Jo den heeft gedaan. Hetgeen aan prof. Don kersloot de interruptie ontlokte, dat dit dan „naturalisatie met de hakken over de sloot zou zijn". Dat vond minister Wyers ook, maar, zo zeide hij, het hangt ervan af, welke argumenten voldoende zijn om hem over de sloot te brengen. Bij stemming bleek, dat het wetsont werp met 27 tegen 16 stemmen werd aan vaard, waarna de voorzitter deze eerste vergadering tijdens de heden ingeluide zittingsperiode sloot. In de gisterenmiddag gehouden open bare vergadering van de Tweede Ka mer heeft de minister van Financiën, de heer Lieftinek, de rijksbegroting met de daarbij behorende nota betreffende de toestand van 's ipnds financiën aange boden. Hij uitte daarbij de wens, dat het overleg over de ontwerpen tussen de regering en de Staten-Generaal moge strekken tot heil van ons vaderland. De stukken, met een oranjelint samen gebonden, werden daarna op het bureau van het presidium gedeponeerd. De kamer heeft vervolgens besloten tot toelating van de heer Th. M. J. de Graaf (KVP) te Maasidriel, die benoemd is in de vacature-dr. Beel. Na de vereis te eden te hebben afgelegd nam de heer De Graaf zijn plaats in. Hierna werd de nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. Bij de stemming voor de eerste plaats werden uitgebracht 86 stemmen, waar van 65 op de heer Kortenhorst, 5 op de heer Serrarens, 6 op de heer Fiévez, 1 op de heer Terpstra en 9 blanco. Voor de tweede plaats werden uitge bracht 86 stemmen, als volgt verdeeld: Donker 74, Terpstra 6, Schermerhorn 1 en blanco 5. Voor de derde plaats werden uitge bracht 85 stemmen, als volgt verdeeld: Terpstra 80, Schmal 1 en blanco 4. De nominatie zal dus luiden: 1 mr. L. G. Kortenhorst (KVP), 2 mr. L. A. Don ker (P. v. d. A.), 3 mr. J. Terpstra (A.R.). Zij zal schriftelijk aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De voorzitter deelde tenslotte mede. dat de Kamer tegen a.s. Donderdag des middags te 1 uur zal worden bijeenge roepen ter benoeming van commissies en het trekken der afdelingen. De Fransman Marcel Cerdan, Europees kampioen middengewicht, gisteravond wereldkampioen geworden. Hij versloeg de titelhouder, de Amerikaan Tony Zale door k.o. in de twaalfde ronde. Cerdan had op dit moment reeds een royale puntenvoorsprong. Het is een grote zeld zaamheid, dat een Europeaan 'n wereld titel boksen verovert. Het Amerikaanse publiek (de match vond te New York plaats) is dan ook vrij verbaasd. Voorts kwam gisteftn te Londen ook Bruce Woodcock, Brits en Europees kampioen zwaargewicht, na lange tijd weer in de ring. Hij won door k.o. in de vierde ronde van de Amerikaan Lee Oma. Verleden week maakten wij naar aan. leiding van een desbetreffend bericht in de „Sportkroniek" melding van vier voet- bailandenwedstrijden Nederland-België in het nieuwe seizoen. Het blijkt echter, dat dit geval van vier niet juist is. Er zullen ook in dit seizoen, zoals gebrui kelijk, twee wedstrijden tussen de natio nale voetbalploegen van Nederland en België worden gespeeld. Slechts van één wedstrijd staat de datum officieel vast, nl 21 November voor BelgiëNederland. Voor de returnwedstrijd NederlandBel gië is nog geen datum bekend wel is zeker, dat deze wedstrijd in het voorjaar zal plaatsvinden, overeenkomstig de on langs door de Nederlandse en de Bel gische voetbalbond gemaakte afspraak, dat de interlands tussen Oranjemannen en Rode Duivels niet meer kort na el kaar, doch door een winter gescheiden zullen worden gespeeld Wat verder de drie andere door de „Sportkroniek" ge noemde data betreft, deze zijn onjuist en hebben slechts betrekking op door België voorgestelde doch door Nederland niet geaccepteerde eventuele speeldagen. De vijde partij van de tweekamp Euwe Van Scheltinga werd na 12 zetten re mise. De stand luidt thans: Dr. Euwe 2(4 (en 1 afgebroken partij), Van Scheltinga 1(en 1 afgebroken partij). Wit: Th W. van Scheltinga Zwart: Dr. M. Euwe 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6: 3. Pgl—f3 d7d5; 4. Pbl—c3 c7—c5; 5. c4xd5 Pf6xd5; 6. e2—e3 Pb8—c6; 7. Lfl—c4 c5xd4; 8. Pf3xd4 Pd5xc3; 9. b2xc3 Pc6xd4; 10. c3xd4 Lf8—b4t; U. Lel—d2 Lb4xd2f; 12. Ddlxd2 0—0. Hier stelde Euwe remise voor en Van Scheltinga stemde daarmede in. Bij gelegenheid van haar 9e lustrum zal de Nederlandse Tentoonstellingsclub „De Postduif" op 20 en 21 November a.s. in de Rivièrahal te Rotterdam een nationale kampioenen-tentoonstelling houden. Bur gemeester Oud heeft het voorzitterschap van het ere-comité van deze tentoonstel ling aanvaard. Het eventueel batig saldo komt ten goede aan de kankerbestrijding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2