Engeland wenst niet te vechten I I m Joods standpunt ten aanzien van het rapport-Bernadotte Werken bij Jongerius een bof NIETJWE BONNEN Naar de bodem van de zee eerberichtj In Florida raasde een orkaan Opheffing blokkade voorwaarde voor regeling Nieuwe nota aan Moskou m Mp m l SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR PARIJS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN I ONDER LOU NDER DE. P E Arabische „regering van Palestina gevormd Amsterdam ontslaat communistische wethouders Het zesduizendste schip te Rotterdam Geen binnenlands luchtverkeer Morgen beginnen de algemene stakingen Politieke delinquenten Deviezensmokkel door grensarbeiders hadden liet goed Ernstige schade Vliegende tapijten 70ste JAARGANG DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 No. 20731 (Van onze Londense correspondent). Ernest Bevin, de minister van buitenlandse zaken, heeft heden (Woensdagmiddag) in het lagerhuis zijn met bijzondere span ning tegemoet geziene verklaringen omtrent de internationale toestand afgelegd. Hij ving aan met hulde te brengen aan graaf Bernadotte, en zeide, dat de beste wijze waarop deze gehuldigd kon worden, gelegen is in de voltooiing van zijn werk op de grondslag van het voorstel, dat hij juist voor zijn dood had uitgewerkt. Men mag niet verwachten, dat één der beide partijen het voorstel in zijn geheel zal aanvaarden, maar de wereld kan niet einde loos wachten, tot zij het met elkaar eens worden. De Britse regering is tot de overtuiging gekomen, dat het in het belang van alle betrokkenen zal zijn, indien dit plan door gevoerd wordt. Zij staat achter de adviezen der bemiddelaars en is vastbesloten, alles te doen, opdat deze practische gevolgen zullen hebben. In antwoord op verschillende vragen, zeide Bevin, dat de door hem afgelegde verklaring niet insluit, dat Israël door Engeland erkend wordt. Officieel wordt te Parijs ver nomen, dat de drie Westelijke mogendheden een nieuwe nota over de Berlijnse crisis hebben overhandigd aan de sovjet-ambas sadeurs te Parijs, Londen en Washington, De nota's, die in bijna gelijk luidende bewoordingen zijn ge steld, werden om 19 uur gister avond overhandigd. De garderegimenten marcheren voorbij H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard tijdens de plechtige overdracht van het ceremonieel tenue gisteren op het Haagse Binnenhof. Nrf Om ook de prinsesjes in de gelegenheid te stellen Leonard Roggeveens jeugdopenluchtspel „Wij herdenken" te zien, werd Woensdagmiddag op tloutrust een speciale voorstelling gegeven. Hier komen H. NL. Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes op Houtrust aan. Zijn dat even fijne schoenen! De na-oorlogse wereld hangt aan elkaar van lompen en rafels. Dit kleine meiske, één van de vier mniioen jeugdige slachtoffers, ondervond dit sedert het eimde van de oorlog materieel aan kle ding en schoenen. Maar nu kreeg ze van de U.N.A.C. een paar nieu we stappers en kijk maar eens hoe trots ze er op is! tijdens de winter DE SUIKERBIETENOOGST BEVERRAT AAN DE HENGEL (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, 23 September. Terwijl de sociale agitatie weer sterk toeneemt, zet het Franse parlement zijn politieke spel voort, dat zo volkomen in strijd is met de ernst van de toestand. De Kamer heeft met 319 tegen 255 stemmen de socialistische voorstellen verworpen, om de gewes telijke verkiezingen tot het voorjaar uit te stellen. Maar enige klaarheid heeft dit niet gebracht, want voor die verkiezingen zijn alleen nog de laatste twee Zondagen van October beschik baar en in het geharrewar om tot een positief besluit te komen werd zoveel tijd verspeeld, dat de regering tenslotte de knoop zal moeten doorhakken. KLEURENSPEL De stalen bol, waarin Piccard en Cosyns diepzee-onderzoekin gen willen verlichten, bevindt zich onder een grote ballasttank, ge vuld met benzine. Twee propellers kun nen de bathyscape voor- en achterwaarts over de bodem van de oceaan voortbewegen. De foto toont één van ie patrijspoorten waar door diepzee-observa ties gedaan kunnen worden. Onder de bol bevindt zich de ballast, bestaande uit staal- schroot. Aan de 9 cm. dikke stalen wanden doen van buiten beton blokken als extra ballast dienst. Door een simpele druk op een electrische knop kunnen de onderzoekers deze ballast afwerpen met het gevolg, dat het gevaarte snel naar de oppervlakte zal stijgen. MINISTER STIKKER VOLGENDE WEEK NAAR PARIJS Overwegend droog weer Bij Ridderkerk gegrepen EXPLOSIE IN JODENWIJK TE CAIRO DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M- HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Vervolgens ging hij over tot het Duitse probleem. De Britse regering is nog steeds bereid de sovjet-mark als enig betaal middel voor Berlijn te erkennen indien de circulatie plaats heeft onder gezag van de vier mogendheden. Anders zou Enge land te Berlijn onder een pressie staan, even onduldbaar als de blokkade. Het heeft geweldige moeite gekost deze te boven te komen; maar de Britse en Ame rikaanse luchtmachten hebben onder ge wone vredescondities iets gepresteerd, dat vergeleken kan worden met de grootste prestaties in de oorlog. Samenwerkend zullen zij Berlijn ook door de winter heen helpen. De minister verklaarde verder, dat de stand van de onderhandelingen met Sta lin en Molotof nog niet toelaat, dat hier omtrent iets medegedeeld wordt. Er wordt nog nauw overleg gevoerd. Een regeling kan echter slechts bereikt worden, indien de blokkade opgeheven wordt. Dit noem de Bevin onder toejuichingen van het Huis een „essentiële voorwaarde Ten aanzien van de circulatie van het nieuwe betaalmiddel in West-Duitsland zeide hij, dat deze met opmerkelijk succes bekroond wordt. De levensmiddelentoe stand is zeer verbeterd en dat er meer vertrouwen heerst blijkt uit sterke toe- name van bankdeposito's en herleving van het verzekeringswezen. Hij sprak de mening uit, dat Oost en West moeten samenleven. „Laat ons hiertoe bereid zijn". zeide hij, „en zeg- "'eef m vrede in het gebied, dat go hebtTegen deze laatste zin gingen protesten van de zijde der oppositie op. Tegen het slot zijner rede zei Bevin, dat Engeland tegen niemand wenste te vech ten; dat het waarschijnlijk meer dan enig ander volk geofferd heeft voor zijn her- en ^at, wat er ook gebeuren moge, zulk een volk over zijn moeilijkheden zal heenkomen. Tot zo ver de hoofdtrekken van Bevin's verklaring in het lagerhuis. Men had rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat Bevin iets van definitieve aard zou mededelen omtrent de bespre kingen met Stalin en Molotof en de mi nister besefte, dat het een teleurstelling was, dat het zo ver nog niet gekomen was. Maar zeker verdiende het evenveel belangstelling, dat hij op ondubbêlzinmge wijze geruchten betreffende onenigheid tussen de drie westelijke mogendheden logenstrafte; geruchten, die niet alleen be trekking hadden op de Berlijnse crisis, maar ook op een gemeenschappelijke poli tiek, indien met Moskou geen regeling be reikt wordt Bevin wilde niet zeggen, dat Engeland zich gebonden zou hebben in dit geval oorlog te voeren. Dit stadium is nog niet bereikt. Maar maatregelen zijn genomen tegen de ergste gevolgen van het schan delijke blokkadeplan als middel om druk uit te oefenen op hen, die met Rusland in de oorlog verbonden waren. Optimistischer was Bevin's toon, toen hij sprak over de resultaten van het mo netair beleid der westelijke mogendheden in West-Duitsland. De Britse regering wil de gezonde politieke ontwikkeling van dit gebied blijven bevorderen, maar hoopt toch nog, dat te zijner tijd de vestiging van een regering voor een verenigd Duitsland mogelijk zal zijn. Over het geheel vonden de verklaringen van Bevin onmiskenbare instemming in he Huis en de stemming der oppositie bleek misschien wel het duidelijkst uit de protesten, die aangeheven werden tegen de passage, waarin gezegd werd, dat Oost en West moeten samenleven, en dat Enge land Rusland dan ook „in vrede wil laten leven in het gebied, dat bet heeft". Het in de aanvang ontwikkelde Britse standpunt ten aanzien van de voorstellen, die Bernadotte juist voor zijn dood nad uitgewerkt, werd door Bevin aangegeven op een toon, waaruit bleek, dat Engeland vastbesloten is om de adviezen der be middelaars te helpen doorvoeren. Dit eerste deel van Bevin's rede was vooral indrukwekkend door de hulde die hij aan Bernadotte bracht, en door de plechtige stemming, waarin het Huis zich hiermee verenigde. .y e-- - V: Een woordvoerder van de Israëlische missie der V.N. heeft verklaard, dat de regering van Israël het laatste rapport van Bernadotte over Palestina „met de meeste zorg" bestudeert. De woord voerder noemde het verheugend, dat het rapport de onafhankelijkheid en het bestaan van de Joodse staat be schreef. maar hij achtte het nog te vroeg om uit te maken, of de conclu sies in haar geheel aanvaard zouden kunnen worden. het een bedenkeüjk iets, f het gebied van Negef van de Joodse staat afgescneiden zou worden Hiermee zo zei hij, is tweederde gedeelte van het grondgebied verloren en blijft een minia- tuurstaat over. Ook zou, zo zei hij, het volk van Israël en vooral de bevolking van Jeruzalem niet geestdriftig zijn voor een plan, waarbij 90.000 Joodse inwoners van Jeruzalem het onmiddellijk contact met Israël zouden verliezen Hii voegde er aan toe, dat het Joodse volk er naar streefde in vrede met de Arabische buurvolken te leven. De Franse raad van ministers heeft uitdrukking gegeven aan zip algemene goedkeuring van het rappo nadotte over Palestina, speciaal de af de ling, die de internationalisatie _PPds van de heilige plaatsen, „hetgeen reeds lang door Frankrijk werd voorgestaan Intussen duurt de strijd in Palestina steeds voort. De Transiordaanse minister van defensie. Fawzi Moelki Pasja, heeft in een telegram aan het hoofd der waar nemers van de V.N. te Jeruzalem ge dreigd, dat het Arabische legioen „Jeru- zaleiti op zijn beurt zal aanvallen, als de Joden niet ophouden de stad aan te val len". De Joden vallen in de sectoren van Nabi Daoed en Eltorri en in de wijk van de nieuwe Damascus-poorten te Jeruza lem voortdurend aan en nemen de Ara bische stellingen, die zij tevergeefs trachten binnen te dringen, met mortie ren onder vuur. zo verneemt men uit Arabische bron. Men verneemt bovendien dat Joodse vliegtuigen vanochtend de oude stad zijn overgevlogen. In de wijken van Sjeikh Jarrah Miasjerim hebber ontploffingen plaats gehad, waarna bran den werden waargenomen. Volgens een rapport van de autoriteiten der VN te Tel Aviv zijn vier personen gedood en enige anderen gewond bij de beschieting van een convooi der V.N. in de buurt van het pompstation te Latroen. Als een verrassing van Arabische zijde bevat een bericht uit Damascus het nieuws, dat de Arabische hoge commissie bekend heeft gemaakt, dat te Gaza een Arabische „regering voor Palestina" is gevormd. De lijst van leden der nieuwe regering is reeds gepubliceerd. Minister-president is Achmed Hilmi Pasja. Minister van buitenlandse zaken: Djamal Hoesseini. Gisteren speelde het laatste bedrijf in de affaire der Amsterdamse communis tische wethouders. Na nog veel gebral der moscovieten werden de beide wethouders, Seegers en Polak, door de r^pd met 27 tegen 15 stemmen ontslagen. Als nieuwe wethou ders werden gekozen de heren Stein- metz (KVP) en A in 't Veld (A.R.). Gisterenmiddag is in de Rotterdamse haven het 6000ste schip van dit jaar bin nengelopen. Het is het Engelse motor schip .Edenwood" dat ligplaats heeft ge kozen in de Petroleumhaven. Het is voor de eerste maal na de bevrijding, dat dit cijfer is bereikt, hetgeen temeer verheu gend is als men bedenkt, dat het vorig jaar op 31 December pas het negen en vijftig honderdste schip in de Rotterdamse haven werd genoteerd. Het voorloorlogse peil is nog niet be reikt doch 50 pet. van het vooroorlogse aantal is reeds overschreden. Als men een vergelijking trekt met het jaar 1939 toen 11.753 schepen de haven aandeden. Gere kend naar het laatste normale jaar 1938 blijft men er voorlopig nog beneden want in dat jaar kwamen 14.955 schepen binnen. Op grond van ervaringen, opgedaan ge durende het afgelopen winterseizoen, heeft de K. L. M. besloten met ingang van 1 November h< binnenlands lucht verkeer gedurende de a.s wintermaan den stop te zetten. Naar wij vernemen, wijst het onderzoek van getrokken suikerbietenmonsters uit Zeeland, Wett-Brabant en Goeree-Over- flakkee uit, dat het gemiddelde gewicht per HA. in het begin van September van dit jaar 42.998 Kg was tegen 30.583 Kg in 1947 op netzelfde tijdstip. Het gemiddelde gehalte bedroeg nu 16.43 pet. tegen 18 25 pet. het vorige jaar. Hieruit resulteert een opbrengst van 7064 Kg. suiker per HA. tegen 5591 Kg. in 1947. Een visser geraakte bij het hengelen in de Niers te Ottersum in gevecht met een geweldige rat. Het bleek later geen gewone langstaart, maar een beverrat te zijn, die hier te lande zeldzaam voor komt. De regering vergadert bijna onophou delijk, om een uitweg te vinden in de sociale spanning. Zij is tenslotte bereid tot een salarisverhoging met 12 pet maar de M.R.P.-ministers willen verder gaan nl. tot 18 pet terwijl de socialisten aan dringen om te gaan tot 22 5 25 pet De vakfederaties zetten, intussen hun. acties VooYt en de algemene staking'van 2 uur op Vrijdagmiddag wordt steeds breder opgevat. Tal van vakgroepen wil len er reeds een 24-urige staking van maken en in de bedrijven, waarin de communisten de overhand hebben, wordt een systeem van stakingen ontworpen, dat een blijvende onrust zou betekenen Enige eenheid in de doelstelling is er niet. De christelijke vakbonden en Force ouvrière eisen vooral een aanzienlijke prijsdaling, maar in de genationaliseerde bedrijven richt men zich in jioofdzaak tegen de bevolen massa-ontslagen. Slechts bij de acties, waarbij alle stromingen zich verenigen, gaat vooral de loonkwestie voorop. Gas, electriciteit en het vervoer willen door onophoudelijke grote onderbrekin gen de regering dwingen terug te komen op haar besluit tot inkrimping der per- sonelen Te Parijs zijn de vooruitzichten voor morgen: algemene staking van 's middags 4 uur af; stillegging van de transportmid delen voor de gehele dag en onderbreking van licht, en krachtvoorziening op niet vooraf aangekondigde tijden, met voort zetting daarvan de volgende week, zolang tot de regering de ontslagen zal hebben ingetrokken. Vandaag begint de herfst en zijn gure adem zal weldra de reeds bruinende bomen en planten geheel van hun groene tooi ontdoen. En wanneer de herfst n aantocht is, menen de studenten van de universiteiten en in navolging daarvan hier en daar ook de leerlingen van de middelbare scholen, eveneens tot ont groening te moeten overgaan. Inzake de al dan niet wenselijkheid van deze studentikose traditie zijn al heel wat harde woorden gevallen en hem, die een polemiek over dit vraagstuk uitlokt, zal het weldra groen en geel voor de ogen worden van de felle reactie, welke zo'n pennestrijd uitlokt. Wij willen de zaak niet zoals men dat pleegt te zeggen principieel stel len, maar men vraagt zich toch onwille keurig af, gezien de omstandigheid, dat de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen al vaak niet groen meer zijn, of het nog zin heeft om novieten, die de H.B.S. of het Gymnasium hebben afgelopen, te ontgroenen. Nu zal men ons tegenwerpen, dat er nuances zijn in groen. Inderdaad, som migen leren het nooit! Speciaal bij de ont groening staan verscheidene oude-jaars nog heel groen tegenover het bewaren van het decorum. En juist dit achten wjj een schaduwzijde van het ontgroenings- spel, dat men nl. te vaak met vuur speelt. Ongetwijfeld zijn de excessen niet zo groot en veelvuldig als vroeger, doch zonder incidenten pleegt schier geen ontgroeningsperiode voorbij te gaan. Men behoeft geen zwartkijker te zijn om sceptisch te staan tegenover dit najaarsfeest van de studenten. Zeker, er zit meermalen een komische kant aan deze „mos", maar de heren maken het weieens te grijs, zodat de groentjes bont en blauw en met alle kleuren van de regenboog voor hun ogen uit de han den van hun „beschermers" komen, vooral als deze min of meer in een toe stand verkeren, welke men populair „blauw" pleegt te noemen. Bijzonder coram populo en speciaal ten aanschou- we van kinderen kunnen wij een wat rood aangelopen student met een slacht offer, hetwelk wit om zijn neus, tever geefs tracht „er bruin op te komen staan" weinig als verheffend tafereel waarderen. Wil de ontgroening bij het publiek een wit voetje behouden of krijgen, dan zul len de oude-jaars hun beschaving dienen te demonstreren. Excessen, welke te Am sterdam een tweetal candidaten een hersenschudding deden oplopen, wijzen niet alleen op een zekere na-oorlogse verruwing, welke de Rector-Magnificus van de hoofdstedelijke universiteit moest constateren, maar bewijst tevens, dat zekere ontgroeners /log te groen staan tegenover hun verantwoordelijkheid om te kunnen ontgroenen. Mogen de „illustre senaten" der stu- denten-corpora niet te groen zijn om de zwarte zijde te zien en er van overtuigd zijn, dat men ook hier niet alles blauw- blauw kan laten. ANALYST. De douane inspectie te Eindhoven heeft aan de Bergeijkse barrière en te Luyks- foctf f udel 48 grensarbeiders gear- ,Ze mannen die in de Belgische mijnen werkzaam zijn, hadden zich schul dig gemaakt aan chronische deviezen- smokkel ten nadele van de Ned. schatkist. Zij lieten n.l. hun in Belgische francs ge- beurde weeklonen maandenlang in België bij zwarthandelaars achter, waarvoor zü ongeveer het dubbele loon kregen in Ne derlands geldl 200 arbeiders maakten zich ,1UI hieraan sc u ig, zodat het wekelijks om [uitdelen Van warme maaltijden, omdat een bedrag gin* van 220.000 francs. de kamprantsoenen onvoldoend; zouden De economische politierechter te Utrecht behandelde Woensdag in 'n zit ting, die tot ver in de namiddag voort duurde het ontduiken van de distributie voorschriften door de N.V. Jongerius te Utrecht begaan in het tijdvak van Nov '46 tot Maart '47 Door de gehouden ver horen werd bevestigd de reeds eerder gebleken voedselvoorziening buiten de distributie om van de ongeveer 400 toen tewerkgestelde politieke delinquenten bij de N.V. in de autowerkplaatsen van ge noemde firma waar militaire auto's be stemd voor Indië, werden gereviseerd. Hier waren grote aantallen geïnterneer den uit de kampen Naarden, Laren en Riinauwen werkzaam. De zorg van de N.V. voor dit personeel, ter verhoging van de arbeidsprestaties, strekten zich aanvankelijk uit tot het Voor het tijdvak van 26 September t/m. 9 October zijn de volgende bonnen aan gewezen: Bonnen voor brood 347-1, 347-2 Brood: 800 gram brood 248 Brood: 400 gram brood Alle oonkaarten Algemeen; 400 gram orood Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet Algemeen: )0 gram bloem jf zelf rijzend bakmeel of kindermeel Algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. óf 1000 gram jam, stroop enz. óf 500 gram versnaperin gen. Bonkaarten KA, KB. KC 810 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet Algemeen: 20u gram kaas of 250 gr. korstloze kaas Algemeen: 375 gram zachte zeep en 250 gram soda B 269, C 271 500 gram boter of marga rine of 400 gram vet 349 250 251 252 255 256 257 261 262 263 Bonkaarten KD, KE 810 Algemeen: 125 gram DOter of mar garine of 100 gram vet Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas Algemeen: 750 gr. zachte zeep en 500 gram soda E 275: 500 gram bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbis cuits. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 111 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter- hamstrooisei enz. of 400 gram jam. stroop enz. 114 Versnaperingen: 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook tt Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. zijn geweest om behoorlijke arbeid te verrichten. Later werd de extra voedsel voorziening uitgebreid met boter, kaas en melk. Om de werklust gaande te hou. den werden ook nog voor 17 000 siga retten en sigaren uitgedeeld. Het bezwaar van de econ. politierech ter ging udt naar het ontduiken van de distributievoorschriften Eerst stond een aantal kleine figuren terecht, die allen een secondaire rol hebben gespeeld in dit economische delict Al deze bedaag den werden veroordeeld tot voorwaarde lijke gevangenisstraffen en geldboeten variërend van. 10 tot 500. De zaak werd belangwekkender toen de bedrijfsleider J. H. van G., de feite lijke inkoper van de zwarte artikelen en later ook de directeur, N. A. Jongerius voorgeroepen werden. Zij werden door de officier van justitie ais de centrale figuren in deze affaire beschouwd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de rantsoenen in de kampen voldoende waren voor normale arbeidsprestaties en in het algemeen niet lager dan in de vrije maatschappij. Daartegenover betoogden de twee hoofdverdachten, dat de schuld lag bij de militaire autoriteiten, die de overtre dingen aanmoedigden door steeds aan te dringen op spoedige aflevering der auto's. De bedrijfsleider werd, na een eis van 6 weken, veroordeeld tot 5 weken gevan genisstraf en de directeur tot 4 maanden gevangenisstraf, n&dat 7 maanden tegen hem was geëist. Wij vernemen, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, niet deze week naar Parijs zal gaan ter deelneming aan de algemene verga dering der V. N. De minister zal waar schijnlijk Dinsdag a.s. daarheen vertrek ken. Weerverwachting medegedeeld door i j het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk och- tendmist. Overdag toenemende bewol- king, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West j en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera- tuur als vandaag. 24 September: Zon op 6.28 uur, onder 18.35 uur; maan op 20.45 uur, 1 onder 13.28 uur. Een hevige orkaan raasde Dinsdag via de zandbanken van Florida over Miami naar het gebied van het meer Okeecho bee, aldus „U. P.". Krachtige windstoten, waaronder van 75 mijl per uur, eisten doden en gewon den. Een loodgieter, die zich in de dak goot langs de zevende verdieping van het hotel „Tatum" bevond, werd naar beneden geslingerd. Een vrouw werd geëlectrociveerd. toen zij in de tuin van haar woning een afgeknapte hoogspan ningsdraad opraapte. Verscheidene per sonen werden getroffen door rondvlie gende dakpannen en andere onderdelen van woningen. In de baai van Florida zonken dertig vracht- en pleziervaartuigen. Op tal van plaatsen knapten telegraafdraden af, evenals electrische geleidingen. De or kaan zette zijn tocht voort in de rich ting van de rijke suikerplantages aan de oever van het meer Okeechobee, waar verscheidene honderden mensen bij het bericht over de op handen zijnde storm de wijk namen. Het ergste gevaar schijnt echter te zijn geweken, aangezien de orkaan reeds ever zijn hoogtepunt heen is. Enige tijd geleden is een groot complet opgerold, dat zich specialiseerde in het smokkelen van Belgische tapijten naar ons land. Men wist, dat er nog meer groepen waren, die zich bezig hielden met de tapijtensmokkelarij en thans is men weer een bende op het spoor geko men door de arrestatie van drie personen in Ridderkerk. CCD-ambtenaren, die bij de Moerdijk- brug post hadden gevat, wilden daar een auto aanhouden, doch deze gaf vol ?tis en eerst bij Ridderkerk slaagden de amb tenaren er na een hardnekkige achter volging in ,de smokkelauto te doen slo pen. De buit was 24 Eelgische tapijten en een grote hoevelheid eostuumstm' vervoerd werd door drie Hagenaa-s Alle drie zijn het bekende smokkelaars. Het drietal is naar het huis van bewa. ring te Breda overgebracht. Na de arres tatie is een onderzoek ingesteld in het grensplaatsje Chaam. Men had hier ge luk, want een zekere G. M., een bekend smokkelaar, die zich enige tijd geleden aan een arrestatie in verband met tapijt smokkel door ontsnapping heeft weten te onttrekken, kon in zijn woning gearres teerd worden. In de woning vond men tegelijkertijd twee andere smokkelaars, die een grote hoeveelheid Belgische siga retten bij zich hadden Ook dit drie'al werd naar het huis van bewaring :n Breda overgebracht. Men verwacht nog meer arrestaties. In de vroege middaguren van Woens dag heeft te Cairo een zware ontploffing plaats gehad in de Joodse wijk. Van niet-officiële zijde wordt verno men dat 9 personen werden gedood en tussen de 10 en de 20 gewond. Door de explosie, die naar men vermoedt door een bom werd veroorzaakt, werden vier huizen in de Joodse wjjk vernield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1