Eerst accoord met Nederlanders „BATAVIA Nieuw licht op nieuwe belastingen Algemene staking in Frankrijk was algemeen Gong 5 Productie der Staatsmijnen STALIN loopt zich te pletter li s Dan krijgt Indonesië Marshall-hulp blijft waakzaam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Marshall-hulp voor Nederland De „slag"" om Madioen 9? De luchtpost met Indonesië Ook uien naar Duitsland Brandstoffen voor kamerbewoners Duurdere sigaren en sigaretten Einanciële voorstellen aanvaard Een fles ontplofte Comm. „Henneicke" voor liet gerecht LAGEN 7.200.000 ton verwacht in 1949 Wanneer hij oorlog zou beginnen Harde noten in het Hogerhuis Sombere visie van sovjet vice-premier De mijnen gaan werven in Eindhoven De eis tegen Ilse Koch 70ste JAARGANG ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 ffo, £0733 In een hoofdartikel over de Madioen-opstand schrijft het onafhankelijke blad de „Washington Post" o.a.: „In een wereld, waar de Russische en Amerikaanse belangen tegen elkaar botsen, komt Java bijna even dicht bij huis te liggen als Berlijn". -,De communistische successen in de Indo nesische republiek kunnen een snel en gewenst resultaat hebben. Zij kunnen de Nederlanders en de regering-Hatta er toe brengen hun twisten over de details van de Renville-over- eenkomst te vergeten en met vereende krachten op te trekken tegen de dreigende gevaren. De Verenigde Staten zullen de uitgave van 50 millioen dollar, in het kader van het Marshallplan aan Indonesië toegezegd, opschorten, totdat een overeenkomst is bereikt. De Ned. minister van buitenlandse zaken, Stikker, schijnt op zijn laatste persconferentie in Washington op bereidheid in die zin gewezen te hebben Een overeenkomstige aanduiding van Hatta zou de weg openen tot werkelijke samenwerking en zou tevens het desastrueuze alternatief van een mogelijke Ned. militaire actie tegen de communisten uitsluiten". VOOR HET VADERLAND (GEVALLEN De afgelopen week voornamelijk investeringsgoederen H. M. Koningin Juliana bezichtigt de inhoud van het Care-Kerst- pakket, dat haar door de heer French, general-director van deze Liefdadigheidsorganisatie werd overhandigd. Het blik bevat de traditionele kalkoen. Export van 50 millioen kg. De scheidende admiraal Helfrich, die per 1 October de marine- dienst gaat verlaten, nam gisteren afscheid van de marine-basis Den Helder. De 91-jarige mensen 1 adder Janus Kuiper kwam de admiraal ook de hand drukken. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verhoging van de opbrengst van enkele belastingen, zegt de minister, dat nadere overwegingen in het licht van de besprekingen in zake de economische unie met België en Luxemburg van de wenselijke structuur en hoogte van de directe belastingen hier te lande hem tot de overtuiging hebben gebracht, dat een verhoging van de onder nemingsbelasting niet opportuun is. Hij heeft daarom het des betreffende onderdeel van het wetsontwerp teruggenomen. worden nog duurder (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De algemene staking is gisternamiddag inderdaad algemeen geweest over het gehele land. Door haar waardig verloop is zij bovendien de ernstigste waarschuwing geweest, die aan de regering kon worden gegeven. De regering verhaast nu de besprekingen met het kartel, dat uit de christelijke en de kader federatie en de Force Ouvrière bestaat, om tot overeenstemming te komen. Het kartel is van oordeel, dat de loonsverhoging van 15 pet. en de belasting-verminderingen wel iets betekenen, doch verre van voldoende zijn. Hét gaat echter niet zover; als de communistische C. G. T., die thans het uitgangspunt van de loonschalen vastgesteld wil zien op fr. 14.300 als indexcijfer voor het noodzakelijke levensonderhoud. SAMENZWERING IN ARGENTINIë ONTDEKT Leden „verdienden" 7.50 per Jood ivirD. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, tracht de Amerikaanse persmensen te over tuigen op de persconferentie, door hem te Washington gehouden. Ambassadeur mr. Van Kleffens luistert nauwlettend toe. EEN DICHTE MENIGTE WACHT. „Oorlog tussen V. S. en Sovjet unie onvermijdelijk" Fel protest van het Ned. verzet BIJ HET WORTELTJES SCHRAPPEN... DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De „New York Herald Tribune" bevat een artikel van de hand van Mark Sulli van over de rode strategie in Zuid-Oost- Azië, waarin eveneens wordt gewezen op het gevaar dat hierdoor het gehele West- Europese herstelplan kan worden ver. ijdeld. Sullivan schrijft: „Gedurende meer dan driehonderd jaar hebben de Neder landers de grondstoffen van Java en Sumatra geëxploiteerd, zodat de produc tie en de distributie van deze grondstoffen de onvervangbare basis van de Nederl. economie zijn geworden. Indien de her vatting hiervan door de communistische acties zou worden verhinderd, is het her stel van de Nederl. economie een onmo gelijkheid De Nederl. economie is echter zodanig verweven met de economie der West-Europese landen, dat een uitblijven van het herstel van Nederland ook het herstel van de rest van West-Europa zeer moeilijk zou maken. De invloed van de communistische actie op de uitvoer ng het Marshallplan is dus dtrecten diep aldus de „New York Herald De „New York Times" wijdt eveneens een hoofdartikel aan het Indonesische probleem, zoals dit door Marshall te Parijs is voorgesteld.^ Het blad schrijft o a De opstand rcan nogmaals de Ned. vrees, dat een overeen komst niet kan worden bereikt, zolang de extremistische elementen in de republi keinse regeringscolleges blijven, weg nemen. Vrije algemene verkiezingen over geheel Indonesië, bij voorkeur onder toe zicht der Verenigde Naties, zodat geen beschuldigingen kunnen rijzen van dwang, of intimidatie, van welke zijde dan ook, kunnen de weg bereiden tot eer nationale assemblee en dei, tot de vestiging van de Verenigde Staten van Indonesië, die de Ned. investeringen kunnen waarborgen en die de Nederlan ders een blijvende gelegenheid zullen geven om te zamen met andere landen behulpzaam te zijn bij de ontwikkeling van Indonesië". Bespreking over het bestand „Antara" maakte gisteren bekend, dat hedenochtend Ned. en republikeinse offi cieren te Salatiga, in de omgeving van de etatusquo-lijn, bijeen zouden komen om besprekingen te voeren t.a.v de uitvoe ring van het bestand. De republikeinse vice-gouverneur van midden-Java en het lid van de republikeinse militaire com missie, belast met de ten uitvoerlegging van het bestand, zouden eveneens aan wezig zijn. In een scherp communiqué heeft de Nederlandse legatie te Canberra gerea geerd op een artikel van William Mac Mahon Ball, eertijds leider van de Aus tralische goodwillmissie naar Zuidoost- aziatische landen, in de ,>Melbourne He rald", inhoudende, dat de Ned onver zoenlijkheid de voornaamste reuen was, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: sold p j Dickhoff, uit Leiden, gesneuveld' 15 Sept.; sold. C. van Halem, uit Slik kerveer, gesneuveld 15 Sept.; sergt J. W. Henderix, uit Roermond, ge. sneuveld 15 Sept.; sergt. M. Moile- boom, uit Gorinchem, gesneuveld 15 Sept.; sold. A. J. van Ochten, uit Ochten (Gld.), gesneuveld 15 Sept.; sold. A. Regeling, uit Hengelo, ge sneuveld vermoedelijk 16 Sept.: sold. M. W. Spierings. uit Rosmalen (N.B.), gesneuveld 15 Sept. K.N.I L. en Kon Marine hebben in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. dat er nog geen politieke overeenkomst in Indonesië is bereikt. In de verklaring van te Ned, delegatie, ondertekend door de persattaché J. J van der Laan, wordt gezegd: ,,Deze reeds eerder terecht gewezen expert in Aziati sche zaken geeft een eenzijdige voorstel ling van de recente politieke ontwikke lingen en geeft om redenen, die hemzelf het best bekend zullen zijn, de gezichts punten van de republikein e regering' ,,Op Bad's hint, dat de Nederlanders Jv,, leh moeten veranderen om de republikeinse ommezwaai naar het extre misme te stuiten, is ons antwoord, dat «nj-D toegeven in Azië dezelfde is als te Berlijn". Per 24 Sept 1948 had Nederland van de E.C.A. (Economie Co-operation Ad ministration) te Washington toewijzin gen (procurement authorizations) ont vangen tot een bedrag van 113.259.417 (v.w 108.310.764) Dit bedrag was als volgt verdeeld (in 1000): 17 Sept. Broodgraan 36.366 Kolen 8.764 Vetten en oliën 7.733 Tarwebloem 7.071 I.Tzer en staal 5.000 Vliegtuigen 5.000 Bevroren vlees 4.087 Koper (incl alliage) 3.320 Petroleumproducten 2.991 Veekoeken 2.897 Meststoffen 2.886 Chemicaliën 2.640 Auto-onderdelen 2.550 Machines 2.186 Lood 1.700 Vrachtauto's 1.550 Landbouwmachines 1.401 Huiden en leder L170 Textielgrondstoffen 1.100 Aluminium 1.000 Hout 621 Electa-, materiaal 617 Mijnuitrusting 500 Zink (incl. alliage) 500 Tabak 400 Banden 400 Electr. verbindingsmat. 42 Vrachten 3 816 24 Sept 36.366 8.764 7.733 8.433 6.700 5.000 4.087 3.320 2 991 2'950 2.886 2.840 2.550 2.247 1.700 1 550 1401 1 170 1.100 1 150 i:566 617 500 670 400 400 42 4 123 108 310 113.259 (Van onze Indische correspondent) BATAVIA, 24 September Madioen is thans een week' hi handen van de communisten, Uit de vrij spaar zame en niet, zeer overzichtelijke berich ten ten aanzien van de bewegingen van het republikeinse leger welke berichten bovendien nog verdrinken in de veelheid van verklaringen, redevoeringen, loyaii teitsbetuigingen en resoluties, is nauwe lijks een schets van de militaire situatie op te maken. Wel schijnt het waar te zijn, dat de ge vechten in Soerakarta geëindigd zijh. maar kleine plaatsen, zowel te 1 Noorden als ten Zuiden van deze stad, zouden thans in communistische handen zijn. al thans volgens de laatste berichten, hier in de nacht van /rijdag op Zaterdag ont vangen. En dat zouden wel eens stevige hinderpalen kunnen blijken op de weg van het republikeinse leger naar Madioen van het Westen uit. Ook van andere richtingen ui is Ma dioen, waar Moeso, Sjarifoeddin en an- dere communistenleiders elkaar onver moeid voor de radio afwisselen en elkaar de loef trachten af te steken op het ge bied van demagogische rhetoriek, nog niet door republikeinse troepen op korte afstand benaderd. De ontwapening en zuivering van het leger en net burgerlijk bestuur, benevens de opruiming onder de linkse partijlei ders in verschillende steden vereisen ken nelijk vooralsnog .e veel energie van de regering te D.iokja De "'inst daarbij door Djokja behaald is echter, dat zij het vol gen van het voorbeeld va- Madioen in vele steden wist te voorkomen. Maar met dat al estaat de „volksre gering" fn Madioen nu al weer zeven dagen en zij kreeg daardooi de tijd om haar positie althans enigermate te con solideren. Dat de uitvoering der plannen tot de mobilisatie van de Nederlandse troepen tijdelijk is vertraagd „in verband met de gespannen toestand in de republiek toont wel duidelijk aan, dat men ook m Batavia, waar Van Mook bij zijn aan komst een enthousiaste ontvangst ten deel viel, zeer waakzaan is. Inzake de bekende kwestie kan het zijn nut hebben even melding te maken van een ontdekking door „de Volkskrant" die n.l. van de K.L.M. heeft vernomen dat deze absoluut geen gebrek aan laadruim te heeft, hét hoofdargument waarmee het ministerie van oorlog de invoering van de postbladen op 1 Oct. a.s. motiveerde. Terwijl de heren het onder elkaar uit- knobbelen. zien wij de hoop groeien, dat e£, voor onze militairen en voor onze 'rj- uisfronters" tevens alsnog een bevre digende oplossing wordt gevonden. Voor de uien-telers in Zeeland en Zuid- Holland kwam deze week het verheu gende bericht dat, evenals dit voor an dere tuinbouwproducten reeds het geval is, er voor de uien ook mogelijkheid is gekomen voor uitvoer naar Duitsland en wel voor een hoeveelheid van 50 mill, kg. Van de brandstoffenkaart T B 806, wel ke aan kamerbewoners wordt uitge reikt, zjjn de bonnen 01 en 03 aangewe zen voor het kopen van drie genheden vaste brandstoffen per bon. verkiezingen had de partijen, waarop de regering steunt, in tweestrijd geworpen, terwij] de oppositie in de raad van de republiek toenam. Bij het commissie onderzoek werd het voorstel met 15 tegen 14 stemmen verworpen en het was juist één stem van de M.R P. geweest, die de doorslag had gegeven. Tegen middernacht kwam de raad van de republiek weer bijeen en de spanning in het Luxembourg was groot. Verschillende amendementen, om het voorstel nog te redden, werden verwor pen, terwij] minister Moch de beslissing in de zin van het kamerbesluit wilde afdwingen door 'als minister van binnen landse zaken te verklaren, dat de tijd van voorbereidingen om nog in October de verkiezingen te houden, toch te kort was geworden Bovendien achtte hij het niet raadzaam in deze tijd van spanning met de aanwezigheid van de Verenigde Volken een verkiezingscampagne te openen. Hij wees er voorts op, dat de ver kiezingen toch maar cantonale verkie zingen zijn, die geen politiek karakter moesten hebben. Om 5 uur was de toestand zo, dat er geen kans was, dat de regering een meerderheid zou halen. Toen ontving de voorzitter echter v.an een aantal leden het voorstel, de eindbeslissing te nemen door middel van een stemming, waarbij alléén de stemmen der aanwezigen gel dend zouden zijn. Daardoor kreeg de regering, omdat er slechts een 100 leden aanwezig waren, de meerderheid met 56 tegen 44 stemmen. Hedenochtend om 10 uur komt het parlement nu weer bijeen voor de tweede lezing. De verwachting is, dat de rege ring, zij het met een uiterst geringe meerderheid, het houden zal en dat het parlement dan eindelijk vandaag op vacantie kan worden gezonden. Intussen hoopte de regering van haar parlementaire werkzaamheden bevrijd te worden, teneinde zich geheel aan de economische en financiële vraagstukken te kunnen wijden. Het aannemen van de financiële voorstellen met slechts 5 stem men meerderheid in het parlement en slechts 3 stemmen *",n de raad van de republiek had echter wei, op het kantje af, de val van de regering kunnen ver mijden, maar de crisis-atmosfeer duurde voort. Gisteravond echter verkregen de financiële voorstellen bij tweede lezing in de assemblee 292 stemmen tegen 267 stemmen, zodat ze zijn aangenomen. Bleef toen nog over het verkiezings uitstel, de laatste klip. Het uitstel der Wat de voorgestelde verhoging van de tabaksaccijns betreft, hierover merkt de memorie o.m. het volgende op. Juist door dat de tkbaksaccijns een zo belangrijke factor is bij de prijsbepaling, is het wen selijk, dat ter voorbereiding van een eco nomische unie omtrent deze accijns over eenstemming wordt bereikt. Tot dat doel zijn langdurige besprekingen met de Bel gische en Luxemburgse autoriteiten ge voerd, welke uiteindelijk tot een overeen stemming hebben geleid op een basis, als in het onderhavige wetsontwerp is neer gelegd. Ter beantwoording van de vraag of de accijnsverhoging ten laste van het be drijfsleven zal worden gebracht, kan de minister mededelen, dat zulks niet in de bedoeling ligt. De accijnsverhoging zal er uiteraard toe leiden, dat voor de in dustrieën nieuwe middenprijzen worden vastgesteld. Voor de goedkopere sigaren behoeft dit geenszins een prijsverhoging te betekenen, aangezien de huidige hef fing van 40 opcenten op de accijns in vele „evallen reeds een afronding naar boven van het opcentenbedrag nodig maakt. Deze afronding zal veelal de accijnsver hoging van 26 tot 27 pet. kunnen opvan gen, zodat dan geen prijsverhoging plaats vindt. Hetzelfde doet zich voor by de goedkopere senoritas. Met betrekking tot de duurdere sigaren en de sigaretten en kerftabak zal aan een verhoging van de prijzen niet zijn te ontkomen. Aangezien de industrieën echter slechts gebonden zullen zijn aan nader vast te stellen mid denprijzen, blijft het haar mogelijk de De Argentijnse regering heeft een sa menzwering met de bedoeling een aan slag te plegen op het leven van presi- den! Peron en zijn echtgenote ontdekt. Er zUn vele arrestaties verricht. prijzen van de goedkopere tabaksfabrika ten in mindere mate te verhogen dan die van de duurdere. Met betrekking tot gemaakte opmerkin gen heeft de minister bij nota van wijzi gingen kinderspeelwagens, autopeds met luchtbanden en constructiebouwdozen uit het ontwerp verwijderd. Tevens heeft hij van deze gelegenheid gebruik gemaakt om naast speelgoed-electro-motoren mede speelgoed-transformatoren in de voorge stelde post op te nemen. Door de ontploffing van een stalen fles met methaangas is een hevige brand uit gebroken in een fabriek te Rovigo (Italië). Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gedurende verscheidene uren had de ene ontploffing na de andere plaats; zo dat er een paniek ontstond in de omge ving. De bewoners hebben binnen een straal van verscheidene nonderden me ters hun huizen ontruimd. „Alsof het om ratten en kraaien ging, zo hebben deze verdachten op Joden gejaagd", het vuilste en ge meenste gewin is de reden geweest, waarom zij honderden mensen diep ongelukkig hebben gemaakt". Met de ze woorden qualificeerde de proc.-fis- caal bij het Amsterdams bijz. gerechts hof de gedragingen der twee leden van de beruchte „groep-iHenneicke", de Amsterdammers J. Rutgers en M, Hinse, tegen wie hij gistermiddag de doodstraf eiste. De door de illegaliteit geliquideerde Henneicke rwas een dermate fell2 Joden hater, dat hij van de Duitsers de leiding kreeg over een apart commando. de ..Zentralstelle für Jüdische Auswande- rung". Het gehele archief, waarin de gruwelijke activiteit van deze groep was vastgelegd werd na de bevrijding bij puur toeval in een synagoge in Amster dam-Zuid gevondep en het is daaraan te danken dat de twee verdachten, die zich zulke „goede leerlingen" hebben getoond konden worden gegrepen. Uit deze gegevens bleek ook, dat Hin se in enkele maanden honderd slachtof fers had gemaakt en Rutgers nog meer. Voor iedere Jood, die zij gevangen namen kregen zij 7.50. Was het een strafgeval, dan werd het dubbele be taald, hetgeen er toe leidde iedere Joodse arrestant tot strafgeval te ma ken. De beide verdachten ontkenden dit echter ten stelligste en verklaarden „niets geweten te hebben" van de gru weldaden, die ten aanzien van gearres teerde Joden werden gepleegd. Willy Lages, de Duitse S. D.-man, die ais getuige werd gehoord, verklaarde nog, dat de Leden van de „groep Hen neicke" niet „gerechtigd" waren Joden te arresteren; zij waren uitsluitend be last met het opsporen van Joodse goe deren. Het Hof zal op 8 Oct. uitspraak doen. In de krant van gisteravond publiceer den we de foto van in spanning verke rende Engelsen in Downingstreet. Bevin zou op no. 10 zijn collega's gaan inlich ten over de wereldsituatie. Rooskleurig is de toestand niet be paald. Hij is zelfs ernstig. En omtrent een goede afloop van zaken verkeert niet alleen een dichte menigte te Londen in angstige spanning doch in elk land De veldslag om de voorrang en de superioriteit in de economie alsmede de ontsluierde neiging tot wereldrevolutie blijken telkens de factoren van ontbin ding te zijn. Elke "na-oorlogse film doet het publiek meer terugdeinzen voor een nieuw wa penconflict, maar elke regering ziet zich genoodzaakt het volk zware lasten op te leggen om een defensie-apparaat op te bouwen of uit te breiden. En dat, terwijl nog uitgestrekte gebie den volkomen in puin liggen en er on voldoende krachten en materialen zijn om het herstel met man en macht aan te pakken. In Duivendrecht men kan daar elders over lezen is een Nederlandse film op stapel gezet onder de titel: Niet te vergeefs Laten we hopen, dat er niet te ver geefs is gestreden Maar vergeten is die ontzettende wor steling door velen wel, getuige de klach ten in het orgaan van de Stichting 1940— 1945. Welk een karwei om voor de slacht, offers van gefolterd Nederland een paar millioen bij elkaar te brengen. Een huis bezoekster klaagt in het blad: „Wél 500 millioen per jaar voor alcohol, honderden milldoenen voor ver maak, 2H milliard vermogensaarwas- belasting maar honderden huisbe zoekers nodig om 2% millioen per jaar bijeen te bedelen om aan een zedelijke plicht t.e kunnen voldoen jegens hen, die vielen, of nog levenmaar vraag niet hoe De redactie tekent hierbij aan: „Zeker. Die cijfers zijn een aanklacht tegen een volk, dat zó bewerkt moet worden om de barre plicht jegens zijn heldinnen en helden na te komen. Maar ónze taak is: Hen te treffen récht in het hart. dat óók ergens diep in die wedgerachtigen klopt. Ditzelfde volk, dat nü vlucht in blindheid, heeft hén voortgebracht, die hun leven voor dat volk gaven". Moet iemand hier met Kaïn zeggen: Ben ik mijns broeders hoeder? „Regeringen en enkele kopstukken maken de oorlog", zegt het volk. Doch zo eenvoqdig is het niet. Aan oorlog heb ben we allemaal schuld, die voorkomt uit verkeerde levenshouding in welk op zicht dan ook. God moet terug in de maatschappij en in de conferentiezaal. Als Zijn geest niet verlicht de weg naar de echte vrede zal al het menselijk gehaspel niet kunnen verhinderen, dat vliegtuigen opnieuw dood en verderf zaaien en het volk in bloed versmoort. Een dichte menigte wacht in spanning. Men vreest een nieuw Golgotha. Maar de Christus, Die daar stierf en won voor ons, is men vergeten. Zijn methoden zijn afgeschreven. Indi vidu en volken zullen het zelf klaren. De inwoners van Ninivé waren er beter achter. Zij kregen een kans en benutten haar. En wij? Een dichte menigte wacht af. De handen en blikken omhoog, menseni HENK VAN DER MAZE In de toelichting op de begroting 1949 van de staatsmijnen voor 1949 wordt voor wat de te verwachten steenkolenproduc- tie betreft, opgemerkt dat zowel voor 1947 als voor 1948 geraamd werd 7.200.000 ton. Als gevolg van het tekort aan per soneel en van het feit, dat de gemiddelde prestatie beneden de verwachting bleef, werd in 1947 geen hogere productie ge haald dan 6.082.201 ton. Voor zover thans valt te beoordelen, kan de productie over 1948 worden geschat op 6.700.000 ton. Tijdens het Vrijdag gevoerd debat in het Britse hogerhuis heeft Lord Salis bury, de leider der oppositie in het hogerhuis aangedrongen op de afschaf fing van het recht van veto in de vei ligheidsraad. De enige manier om de vrede te verzekeren, was de sovjet unie duidelijk te maken, dat „voor het geval zij een oorlog zou beginnen, er voor de sovjet-unie geen mogelijkheid is deze te winnen". Berlijn, Malakka en Birma waren slechts schermutselingen binnen een gro ter plan, die de wereld gemakkelijk in een nieuwe oorlog konden storten en dit uiteindelijk ook zouden doen, indien er geen „modus vivendi" gevonden werd voor de twee conflicterende overtuigingen. Men moest niet toestaan, dat de toe stand in Europa zich steeds verergerde. Salisbury vroeg de regering om bewape ning „zelfs ten koste van aanzienlijke tijdelijke offers om onze bijdrage succes rijk te maken". Indien de regering moed en vastbeslotenheid toonde, zou het zeer wel mogelijk zijn, dat de hangende wol ken optrokken en een periode van vrede en welvaart voor de wereld aan zou breken. Volgens Lord Cecil of Chelwood (on afhankelijk), de vroegere Britse verte genwoordiger bij de volkenbond, moest een mogendheid, die haar toevlucht tot oorlog zou nemen, duidelijk worden ge maakt, dat zij tegenover een zo overwel digende meerderheid zou komen te staan, dat mislukking zeker is. Volgens Viscount Samuel (leider der liberalen in het hogerhuis) zouden er thans zonder de V.N. oorlogen woeden, „Óndanks de sovjet-Russische oppositie", moest de hoop op de V.N. gevestigd blijven. Lord Henderson, de onder-minister van oorlog, verklaarde, dat de sovjet unie haar veto gebruikt had om te voor komen, dat feiten in een klacht voor de veiligheidsraad kwamen. Zolang de sov jet-unie hiermede doorging, zou het on mogelijk zijn, het handvest in die zin te amenderen, dat het recht van veto werd afgeschaft. Henderson zeide, dat de regering van oordeel is, dat een regionaal systeem het op een na beste is voor de handhaving der collectieve veiligheid. Het moest ge handhaafd worden totdat het internatio nale vertrouwen weer de overhand krijgt. J Lord Vansittart zeide: „Stalin wil oorlog, ais hem geen halt wordt toege roepen". De Britse regering begon te Ieren, dat men met het totalitarisme niet kon handelen. Vansittart wenste te weten, welke stappen gedaan waren in samenwerking met Frankrijk en Nederland, teneinde „de pest van het communisme uit Zuid-Oost Azië te stampen". Hij wenste te merken, dat de „West-Europese unie meer dan een woord is". „Oorlog tussen de V. S. en de Sovjet-Unie is onvermijdelijk", ver klaart vice-premier Nikolai Voznesens- ky, lid van het Sovjet-politbureau in een boek over de economische politiek der Sovjet-Unie, waarvan de vertaling zojuist in New York is verschenen. Volgens Voznesensky kan alléén de capitulatie van de V. S. een oorlog nog voorkomen. Hij onthult voorts, dat het „Stalin-regime onvoorwaardelijk" een volledige pro-Russische oriëntatie in de politiek van alle communistische par tijen der wereld eist." De vice-premier schrijft verder, dat „aangezien de macht en eenheid van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten zullen bepalen, of de plannen der V. S. worden verijdeld, de Sovjet-Unie gedwongen is, haar na-oorlogse economische politiek grotendeels als een oorlogseconomie te handhaven". „De tweede wereldoorlog was slechts één van de reeks aanvalsdor- logen, die er zullen zijn zo lang het Ka pitalisme bestaat". Rekening houdend met een verdere toeneming van personeelssterkte en stij ging van het effect is voor 1949 weder uitgegaan van een steenkolenproductie van 7.200.000 ton. De Limburgse mijnen zullen op 4 October in een twintigtal plaatsen rondom Eindhoven 'n nieuwe wervings actie beginnen. Bij de nationale wer vingsactie. welke in 1946 ondernomen werd, heeft men dit gebied met het oog op de Philipsfabrieken overgeslagen. Daar momenteel echter door Philips geen ongeschoolde krachten meer wor den aangenomen, vragen de laatste tijd velen uit het gebied rond Eindhoven in lichtingen over de arbeid in de mijnen. Daarom heeft men besloten dit gebied toch nog te bewerken. Men verwacht van deze wervingsactie een redelijk succes. De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland heeft z ou, in nauwe samenwerking met he* hoofd bestuur van de Ned. Vereniging van ex- politieke gevangenen in de bezettings tijd, met een jitgebreid expresseschrij- ven tot generaal Clay, opperbevelhebber in de Amerikaanse zóne in Duitsland, ge wend, teneinde eer Ned. protest te doen horen tegen het „onbegrijpelijke besluit van genoemde generaal, de straf van de misdadigster tegen de mensheid, Ilse Koch, van levenslang tot vier jaar te ver minderen." „Daardoor wordt dit prototype van de barbaarse vrouwelijke nazi-horde", aldus dit protest, „het komende jaar weer op de samenleving losgelaten" De protesterende organisaties zullen haar protest ook men toekomen aan pre sident Truman. Toen mevr. Kraaijenbrink aan de Rooseveltsingel te Doesburg bezig was met het schoonmaken van worteltjes, uit haar eigen tuin afkomstig, ontdekte zjj op een gegeven moment wat hards in een van de worteltjes. Toen zij verder schrapte, bleek het de gouden ring te zijn. die haar man 12 jaar geleden in de tuin verloren had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1