Rode gevaar in Indonesië Extremisme bedreigt de vrijheid eerberichf! Mijnheer Keuvel joeg in vrije tijd op Joden DILEMMA IN INDONESIË? Positie der werkers nog minimaal De verdediging vanW.-Europa Een fonds voor militaire lasten VOEDSELSUBSIDIES WORDEN VERLAAGD t DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Krachtig pleidooi in de V.N.-raad Kindersterfte hoog in België Piet Rienks heeft geheugen terug Tsjechische voor lichting PRODUCTIVITEIT EN DISTRIBUTIE Voorzitter De Bruijn billijkt afwijzing derde loonronde „.Zwart" serviesgoed In de Stormhoek Propaganda voor V. S.-tabak Verschillende levensmiddelen worden duurder Basis: 250 gram vlees per week. Doodstraf geëist 70ste JAARGANG DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 No. 2073S Dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Canada, heeft gisteren op de algemene vergadering van de V. N. ver klaard, dat Nederland nooit had erkend en nog steeds niet kan erkennen de bevoegdheid van de veiligheidsraad om in Indo nesië tussenbeide te komen, ofschoon het 't vorig jaar de diensten van een commissie van Goede Diensten had aan vaard. ,,Iiet is nodig voor ons", aldus dr. Van Royen, „dit standpunt des te krachtiger te handhaven, met het oog op duidelijke pogingen van zekere zijde, de V. N. te gebruiken als een bijl om alle banden tussen Nederland en de Republiek te verbreken en de ontwikkeling van toestanden in de Repu bliek te begunstigen, die zouden kunnen leiden tot de vestiging van een extremistisch regiem. Zulk een regiem, in plaats van de vrijheid en onafhankelijkheid, die deze volken vurig wensen, zou hen spoedig terugvoeren tot een staat van slavernij en alle mogelijkheden tot het verkrijgen van economische en sociale vrijheid te niet deen". Overdag hoeier Te weinig controle „NOG NIET AAN DE RAND VAN EEN OORLOG" Herriot, president van de Assemblee Nationale, onderhoudt zich met mevr. Roosevelt bij de ontvangst voor het officiële diner, dat de president de leiders van de delegaties ter vergadering van de V. N. op het Elysee aanbood. Hongerdemonstraties in Nederland ALLEEN MAAR KERELSl (Telefonisch van onze Parijse correspondent De ministers van Defensie van de vijf landen, die door de Brusselse overeenkomst verbonden zijn, vingen gisteren hun besprekingen aan betreffende een gemeenschappelijk verdedi gingsplan. Sir Alexander (Gr. Br.) en de heren Ramadier (Ir.), Schokking (Ned.), de Fraiteur (België) en Dupong (Luxemburg) waren niet alleen van een staf van deskundigen vergezeld, maar ontmoetten ook de Amerikaanse en Canadese waarnemers. Het is niet te verwachten, dat over de bespre kingen veel mededelingen zullen worden gedaan en circu lerende geruchten moeten met het nodige voorbehoud worden opgevat. Die geruchten zijn van drieërlei aard en sluiten elkaar niet uit. De begroting voor het landbouw-egalisatiefonds vertoont een eindcijfer van 464.569.000. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat de regering van oordeel is, dat de benarde toestand van 's lands financiën niet toelaat het subsidiëren van levensmiddelen ook te doen plaats vinden, waar zulks niet nood zakelijk wordt geacht. De minister meent, dat de hoeveelheid brood, welke het Nederlandse volk thans ter beschikking wordt gesteld, vrijwel, zo niet geheel overeenkomt met het quantum, dat opgenomen zou worden ingeval er geen distributie plaats vond. De in deze begroting opgenomen hoeveelheid suiker komt naar schatting overeen met een verbruik dat, indien er geen distributie zou zijn, ten hoogste opgenomen zou worden, indien nog rekening wordt gehouden met de in deze begroting ver werkte afschaf+ing van de subsidie op dit artikel welke thans nog ongeveer 15 cent per kg. bedraagt. De hoeveelheden vlees waarmee is gerekend hebben betrekking op een rantsoen van 250 gram per week. De subsidie op varkens vlees wordt verminderd door ver hoging van consumentenprijs; ook buiden zullen duurder worden, evenals boter, bak- en braadvetten en oliën. Door de verhoging van de huidenprijs zal het mogelijk zijn tot een daarmee overeenkomende verlaging op 't rundvlees te komen. Mietje Jansen te Barneveld, hoopt 2 October haar 105e ver jaardag te vieren. Tegen vervolger van Joden en verzetslieden 4 DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. .Uiterst verontrustende gebeurtenis sen hebben zich de laatste weken voorgedaan binnen de republiek In donesia" zo ging dr. Van Royen voort. „Een hooggeplaatst man onder de leiders van de Republiek heeft open lijk de handtekening geloochend, die hij heeft geplaatst onder de Renville- overeenkomst onder de auspiciën van de commissie, die de V.N. naar Indo nesië heeft gezonden". „Hij handelde onder leiding van mensen, die eerst kort geleden naar Indonesië zijn teruggekeerd, na een verblijf van vele jaren in een zeker vreemd land, en die geïnspireerd waren door andere motieven, dan de wens, vrede en onafhankelijkheid in hun land te brengen. De Nederlandse regering heeft het zeer duidelijk gemaakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om bui tenlandse infiltratie, die leidt tot nieuwe terreur en slachting, te voorkomen". Niettegenstaande de wolken van pro paganda en verkeerde interpretatie., al dus spreker verder komt de werke lijke kwestie duidelijker dan ooit naar voren aIs volgt: Zullen de Ver enigde Staten van Indonesië beginnen te 'werken onder voorwaarden, die de vrijheden van de deelstaten en de de mocratische rechten van hun burgers garanderen, of zullen zij van het begin af worden beheerst door een minder heid, die deze vrijheden zeker zou --«•luviigere?" 3«r -rI „Niettegenstaande de verontrustende w Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot; Woensdagavond. Aanvankelijk half tot zwaar be- wolkt met plaatselijk enige regen, 2 Later tijdelijke opklaringen. Matige en,.if et Noorden van het land tij- delijk krachtige wind tussen Zuid en i Z2P-Z& ^°rgen °verdag koeler. 29 Sept.. Zon op 6.37 uur, onder 18.24 uur; maan op i.13 uu; °er 17.35 uur. ontwikkeling van de laatste weken, stelt de Nederlandse regering vertrouwen in de gematigde en constructieve elementen 'n de Republiek en doet zij een laatste Poging om, zowel binnen als buiten de Republiek, al degenen te verenigen, die bereid zijn mede te werken om die vrij heden te beschermen in het kader van een werkelijk democratische federatie". Een beperkter gebruik van het z.g. vetorecht door sommige van de per manente leden van de veiligheidsraad zou volgens dr Van Royen een van de grootste oorzaken van de impasse bij de V.N. wegnemen. Nederland was er van, overtuigd, dat verdere splitsing van de wereld in twee kampen voor beide delen in ge lijke mate schadelijk zou zjjn en dat een gewapende botsing kon en daarom moest worden voorkomen. „Mijn land is bereid en besloten, alles wat in zijn vermogen ligt bij te dragen tot het herstel van een grotere mate van harmonie tussen de tegenover elkaar staande groepen en tot een grotere vrij dom van vrees in de wereld", aldus dr Van Royen. „Nederland staat er echter op, dat twee fundamentele principes, waarop ons nationaal bestaan is gegrond vest, worden gerespecteerd. Het eerste principe is, dat het land moet zijn toe gestaan zichzelf vrij te besturen en het tweede, dat de regering er voor het volk is en niet het volk voor de re gering". „Mijn land houdt aan deze principes vast, in Europa, in A e en in Amerika. Het zal nimmer in gebreke worden be vonden bij de bevordering van deze zaak", besloot spr. Het Belgische blad „La dernière heure" ...een artikel aan de kindersterfte in 16 en w«st er°P, dat hoewel deze van 10,3 procent in 1945 daalde tot 6 procent in 1947, zij nog geenszins de vergelijking kan doorstaan met die in drie andere lam den. Het blad wijst in het bijzonder op Ne- derland, waar zelfs in 1945, na alle oor logsellende, die dit land heeft moeten doorstaan, de kindersterfte nog geen 4 procent bedroeg. Het blad vraagt zich af, wat de oorzaak kan zijn van het hoge percentage der kindersterfte in België en het komt tot de conclusie, ebt de controle der melk. die bij de kunstmatige voeding aan zuige lingen wordt verstrekt, niet nauwkeurig genoeg geschiedt. Een oorzaak van de grote sterfte der zuigelingen ziet „La der nière heure" eveneens in het feit, dat meer dan de helft der jonge moeders in België ontsnapt aan het geregelde onderzoek der consultatiebureaux. De hopman van het W. A.-vendel La renBlaricum en een zijner mannen stonden gisteren voor het Amsterdams B. G. terecht Ket waren de 37 Jarige vroegere vertegenwoordiger A Nijland en de 41-jarige Piet Rienks, bekend als de geestelijke vader van „Keuvel en Klessebes" uit het beruchte politieke cabaret, waarin hij de eerste malen de rol van „Keuvel" vervulde. Zij hadden zich te verantwoorden om dat zij in 1943 herhaaldelijk op eigen gelegenheid met een tweetal kornuiten er op uit trokken om ondergedoken Jo den te arresteren. Tegen Rienks luidde de eis 12 jaar met aftrek; de zaak tegen Nijland werd aangehouden voor het horen van enige getuigen décharge. Rienks' activiteit bereikte ogenschijn lijk haar hoogtepunt in de zomer van 1943, toen hij zonder noodzaak op Jacht ging naar Joodse onderduikers Zijn huis vormde in die tijd het centrum waar de heren bijeen kwamen voor zij er op uit trokken. Rienks deed dit in zijn vrije Men behoeft zich niet in gissingen te verdiepen, om te begrijpen, waarom de Amerikaanse regering enkele dagen ge leden bij monde van Marshall eventuële plannen tot een gewapend ingrijpen van Nederland in de republiek heeft afge wezen. Ongetwijfeld heeft men zich te Washington op het standpunt gesteld dat de reeds precaire situatie in de wereld niet toeliet, dat aan de vele spanningen en conflicten, die er reeds aanwezig zijn nog een nieuw conflict werd toegevoegd' Immers zulk een toevoeging zou inder daad de aanleiding kunnen zijn tot een geweldige ontlading, waardoor heel de wereld in een oogwenk in vuur en vlam zou kunnen geraken. Het zou natuurlijk naief zijn te ver onderstellen, dat het State Department niet volledig op de hoogte is van de aller gevaarlijkste situatie, waarin de repu bliek zich momenteel bevindt, en dat men de kansen van een communistische overwinning zou onderschatten. Men kan echter begrijpen, dat men in Amerika het verloop van deze strijd tussen repu blikeinse regering en communistische op standelingen nog eens even wil aanzien, en zich op het standpunt stelt, dat een gewapend ingrijpen n prematuur zou zijn. In diplomatieke bewoordingen uit gedrukt heet dit dan dat de strijd tussen Djocja en Madioen een „interne" kwestie is, die alleen de republiek aangaat, Natuurlijk vleit men in Amerika zich intussen met de hoop, dat de Madioense rebellen het onderspit zullen delven. Zou dit het geval zijn, aldus de schone toe komstvisie, dan zouden de onderhande lingen weer kunnen worden voortgezet, eventueel aan de hand van het nieuwe bemiddelingsplan van de heer Cochran, het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten. Er zijn er in ons land zeer velen, die van deze visie op de toekomst niet veel vertrouwen. Zij vinden zonder meer, dat door deze haar hun oordeel al te voorzichtige houding van Amerika ons land in een zeer netelige situatie is ge raakt. Nederland zo redeneert men, zal door deze gang van zaken onvermijde lijk voor een zeer onaangenaam dilem ma worden gep'aatst. Immers indien aan Hatta de zege is. dan zal het in de toekomst nog moeilijker worden te on derhandelen dan in het verleden. Zijn overwinning zal zijn positie en die van zijn volgelingen aanzienlijk versterken zowel op het internationale plan als in het kader van de Indonesische volke rengemeenschap. Deze sterkere positie zal op zijn minst zijn bereidheid om af te zien van een praeponderante positie in de Verenigde Staten van Indonesië aanmerkelijk verzwakken, zo hij niet vasthoudt aan een monistisch Indonesië met de republiek als heerseres over alle andere volkeren van dit onmetelijk rijk hoia", da,are.ntegen de andere mogelijk- n;.m. erkelijkheid worden en 't commu- "n heilstaat" f'lge n om van de «publiek zou aan rf2 la Rus,a"d te maken dan tot 'n rustig, "welvarend Sl°dH te...komen öoed de bodem zijn ingeslagen Deze voorstelling van zaken, aanlok kelijk door haar eenvoud heeft o al leen de schijn van waarheid. Een 'deel van dit dilemma is goed gesteld, nl. het laatste. Niemand is er, die niet begrijpt, dat het een ramp zou zijn, indien de communisten in de republiek het heft in handen kregen. Het is juist om deze ramp te voorkomen, dat volgens niet be vestigde berichten onze regering te Washington een hervatting van de poli tiële actie heeft bepleit, zonder resul taat overigens. Maar is het sombere perspectief, dat men als tweede deel van ket dilemma poneert werkelijk zo onvermijdelijk als men het voorstelt? Wij menen met ge noodzaakt te zijn uit aan te nemen. wij vragen ons af of er ook niet een wer kelijke kans is, dat de jongste gebeurte nissen in de republiek een gunstige keer in de republikeins-Nederlandse con" troverse voorbereiden. Laten wij goed beseffen, dat in het verleden de kansen op overeenstemming met de republiek uiterst gering waren, Zoals wij de vorige week in ons artikel ,,In tijdnood" betoogden, was tot voor kort de regering-Hatta zeer sterk com munistisch geïnfecteerd. Communisten van verschillende pluimage vormden een sterk blok. waarop alle onderhandelings pogingen schipbreuk Leden. Nu is het moscovietisch 'communisme gescheiden van, ja zelfs in hevige strijd gewikkeld met het door nationalistische idealen ge- inspireerde communisme van Hatta. dat veel meer dan het eerste een communis me is pour besoin de la cause. Deze „cause" is dan i.e. de nationale zelfstandigheid. Wel het is geenszins uit gesloten, dat door de loop der gebeurte nissen Hatta voor de overwinning van zijn zaak aangewezen is op de hulp van rechtse groeperingen Zou dit het geval zijn dan is de mogelijkheid aanwezig dat niet alleen zijn communisme wordt geneutraliseerd, maar dat ook zijn hou ding tegenover Nederland minder intran sigent wordt. Zo zouden dan eindelijk die groepen in de republiek aan het wo'ord kunnen komen waarop de Nederlandse Regering vooral in bet begin zo vaak een beroep heeft gedaan. Een beroep dat vruchteloos moest zijn. zolang het strijdbare communisme van j de groen Moeso nog zulk een sleutelposi tie in de regering innam. uren, want in dezelfde tijd werkte hij bij de hoorspel-afdeling der radio in Hil versum. Er waren geen aanwijzingen, dat hij na Ie winter van 1944 deze activiteit had voortgezet Dit gaf de president reden te vragen, wat daarvan de oorzaak was. Rienks ntwoordde: „Omdat ik er van walgde, het was een boze droom Ik ge loof, dat het avontuur aantrekking op me heeft gehad. Het is nu of ik een man ben. die na lange tijd zijn geheugen heeft teruggekregen". Rienks had zich in 1942 gemeld bij het vrijwilligerslegioen, maar kon. zoals de president zeide, aan het Oostfront geen heldenrol spelen, omdat hij daar werd afgekeurd. Hij keerde terug naar Neder- land en sprak vele onvaderlandslievende teksten uit voor de microfoon. Na de be vrijding dook hij met vrouw en drie kin deren onder bij familie in Den Haag, maar werd op 15 November 1945 ge arresteerd. Maar zeer ernstig is de toestand", zei Bedell Smith President Truman en Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, hebben gisteten in Tru man s trein, in Texas, een onderhoud gehad van drie en een half uur over de mislukte besnrekingen met de Sovjets. President Truman had zijn eigen vlieg tuig „The Independance" naar Parijs ge zonden, om Bedell Smith te halen. De president wenste uitvoerig over de be sprekingen te worden ingelicht. Na afloop van dit onderhoud verklaar de Bedell Smith, dat de betrekkingen met Rusland „zeer kritiek" „zeer ernstig", zei hij later waren, maar „dat men nog niet aan de rand van een oorlog stond. Zó ernstig is de toestand echter sedert de oorlog nimmer geweest". -O De sub-prior van het Cisterciënser- klooster „Mariënkroon" te Nienwknik pater J. van Engelen, zal op 30 Sept a.s. zijn zilveren priesterfeest vieren Na de verkiezingen in de afgelopen zomer verscheen in een Russisch blad een bar bericht over een gewelddadig optreden der politie te Rotterdam tegen over de communisten. We hebben dat geval toen tot zijn ware proporties, zijn de een klein zaakje met wat plakkers, kunnen terugbrengen. .Thans heeft het communistisch orgaan „Rovnost" in Tsjechoslowakije een duit in 't zakje gedaan In een aantal Neder landse steden heeft de bevolking gede monstreerd, volgens het blad. De levens middelen zijn in Nederland slechts op kaarten verkrijgbaar en dan nog maar schraaltjes. Vlees o.a. had de bevolking in de hele Augustusmaand nog voor geen gram ontvangen. Het ergste zijn de arbeiders er aan toe. Daarom hebben de Nederlandse arbeiders machtige demon straties tegen de Nederlandse regering georganiseerd. Iedereen weet wat er hier is gebeurd De berichtgeving in het Tsjechische blad is een staaltje van voorlichting in het bekende genre. In Utrecht wordt gisteren en vandaag de najaarsvergadering gehouden van de Kath. Arbeidersbeweging in Neder land. De bijeenkomst werd gisteren in het Jaarbeursrestauraijt geopend door de voorzitter A. C. de Bruijn met een rede, waarin hij o.a. wees op het nog steeds nijpende probleem van lonen en prijzen, hetwelk de KAB dagelijks be zig houdt. In 's lands belang, aldus spr., heeft de KAB zich niet daadwerkelijk tegen de loon- en prijspolitiek der regering verzet, zij heeft de arbeiders niet zonder succes voortdurend aangespoord de pro ductie op te voeren, o^|dat naar haar mening alleen het resultaat van arbeid ons volk in deze irmoe-tijd een mini male welvaart kan brengen. Spr. vroeg zich ui wat de voornemens der regering zijn ten aanzien van lo nen en prijzen. Dit is volgens hem nog niet te zeggen. Er moet van worden uitgegaan, dat de regering een z. g. der de loonronde vooralsnog, afwijst. Spr. billijkte dit standpunt, allereerst, om dat een nieuwe algei.iene loonsverho ging op zichzelf geen oplossing brengt voor het tekort aan verbruiksgoederen en voorts een loonsverhoging gevolgd door een evenredige prijsstijging brengt evenmin een oplossing. Uitvoerig besprak de heer De Bruijn de regeringspolitick ten aanzien van de sociale lasten en de huren Hij gaf te kennen, dat de prijspolitiek in geen ge val mag leiden tot verslechtering van de positie der werkers, die naar zijn mening minimaal te noemen is. Spr. meende. dat het ethisch niet te aan vaarden is, dat zulk een prijspolitiek zo wordt gevoerd, dat de beste artikelen voor de beter gesitueerden worden ge reserveerd. Sprekende over de Troonrede, zeide de heer De Bruijn: „Met grote instem ming. hebben wij hierin gelezen, dat de zorg voor de behoeften van dc kinder rijke gezinnen de bijzondere aandacht van de regering heeft. Daartoe 's een wijziging van de wettelijke kinderbij slagregeling in overweging, ten einde in die regelingen de nodige correcties aan te brengen". Spr. hoopte, dat de tijd van overwe ging niet al te lang zal duren en dat de „correcties"' „sociaal gerechtvaardigd" zullen zijn. De heer De Bruijn gaf uiting aan zijn voldoening over de Marshallhulp, die de economische positie van ons land zal versterken. Ook het Benelux-aC' coord kan voor Nederland van grote betekenis worden. Spreker deelde mede, dat „de gezond gecentraliseerde KAB op 1 Januari 1950 25 jaar zal bestaan". De propaganda- dienst bereidt een actie voor om tegen die tijd het ledental oj 300.000 te bren gen. Tenslotte herdacht hij de onlangs overleden 'medewerker van de KAB dr. Poels, die tot de edelste en meest on baatzuchtige vrienden van de beweging gerekend moet worden. Na de openingsrede bleef de yergade- ring in besloten zitting bijeen. Vandaag wordt zij voortgezet. van Amerikaanse tabak, doch onlangs hebben Nederlandse vertegenwoordigers aan Amerikaanse exporteurs te kennen gegeven, dat hun regering dit jaar slechts 4 mill, voor dit doel beschikbaar zal stellen. Ambtenaren van de prijsbeheersing hebben op weekmarkten van enkele Nederlandse steden tal van overtredingen achterhaald op het gebied van de handel in serviesgoed. De tegen normale prijzen van de fabrie ken gekochte artikelen werden door be paalde groothandelaren tegen te hoge prrijzen aan de detailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktkooplieden leverde uiteraard veel te duur. Zo werden kommetjes van 11 cent op de markt verkocht a 3 voor een gulden, een Rotterdamse detailzaak betaalde aan zijn grossier 400 pet. boven de geoorloofde prijs, waarbij men zich trachtte te dekken met vervalste facturen: een detaillist te Leiden verkocht theeserviezen van 10.80 voor ƒ49.50. Grote partijen handelswaar werden te Goes, Rotterdam, Leiden, Haarlem, Den Haag en Groenlo in beslag genomen. Bij de komende bedrijfsorganisatie zal van de kant der christelijke werknemers, vooral van de jongeren onder dezen, waarschijnlijk zeer veel aandacht worden besteed aan de sfeer in hun milieu. Met sfeer wordt dan bedoeld de omlijsting van de menselijkheid en de hoge waar den daarvan Voor de jongeren zit hieraan heel wat vast, want vooral voor hen zullen een goede oplossing en juiste beoordeling aan vele ongewenste toestanden radicaal een einde kunnen maken. Het geestelijk, verpestende van ongewenste personen, de verkeerde invloed van ouderen op jongeren, een minderwaardigheidsgevoel van de jonge onwennige mens-arbeider tegenover de imposante machine, een on tactische. soms zelfs moedwillig ver keerde voorman of chef, het zijn alle maal omstandigheden, welke een fnui kende invloed kunnen hebben. Wanneer men de polemieken over dit onderwerp in verschillende organen en tijdschriften leest, krijgt men soms de indruk, dat men door specifieke moeilijk heden bij sanwifge vraagstukken de kern van „het" vraagstuk niet duidelijk meer ziet. Het is niet de vraag of ouderen dan wel jongeren speciaal aan deze jongeren, problemen het hoofd zullen moeten bie den maar de vraag: „Zijn er jongeren, die het willen". Zo ja, dan dienen de ouderen terstond op de achtergrond te treden. Let wel, niet terug te treden, om dat ze ni»t. „mee mogen doen", maar zich zover te distanciëren. dat zij des ondanks een oogje in het zeil kunnen houden. Dat is nl. de plicht, die hun ouderen- en ouderschap hun oplegt Bij de geestelijke zuivering van een bedrijf is de bereidheid meer dan ooit doorslaggevend. Immers, daarbij zal niet een ingewikkelde economische knoop of een straffe beheersing van de techniek de doorslag geven, maar uitsluitend de levende christen. Of die christen nu een baard van een halve eeuw heeft of een twee keer in de week afgeveegde kin, doet aan de christelijkheid niets toe of af,. De mensen, die zich met een dergelijk probleem zullen moeten bemoeien, be hoeven alleen maar „kerels" te zijn. Die vind je natuurlijk onder de directeuren, de bedrijfsleiders en de werkmeesters, maar Goddank ook onder de jonge bank werkers en smeden, misschien zelfs wel onder de krullenjongens. Daarom moeten hier in het belang van de practische zelfwerkzaamheid van de jeugd vooral de jonge „kerels" aan het werk worden gezet Voor hun scholing en eigenwaarde is' het nood. zakelijk, dat zij daartoe krachtig worden aangespoord. Ouderen, die dat niet in zien, vergeten, wat zij aan hun nage slacht en de toekomst van onze maat schappij verplicht zijn. ROERGANGER. Nederland zal echter minder kopen Naar „Wallstreet Journal" uit Washing ton verneemt heeft de E. C. A. besloten de Europese landen aan te moedigen om meer E. R P.-dollars te besteden voor 't aankopen van Amerikaanse tabak De West-Europese landen hadden aanvanke lijk bij het opstellen van het Europese herstelprogramma te kennen gegeven, dat zij voorlopig voornemens waren om in het eerste iaar van de uitvoering van het programma in totaal 460 mill pounds Amerikaanse tabak t. w v. $220 mill te kopen, doch er zijn thans reeds 5 maan den van dit eerste jaar verstreken en de E. C. A. heeft in dit tijdvak aankoop van slechts 70 80 mill pounds tabak ter waarde van 36 mill, goedgekeurd. Deze gang van zaken vormde voor de tabaksnijverheid aanleiding om een krach tig protest in te dienen. Als resultaat hiervan is er thans een wijziging in de politiek der E C A. gebracht. Deze zal niet op papier worden vastgelegd doch komt hierop neer, dat de goederen-ex perts van de E. C. A zich er in het ver volg van zullen onthoudgn de Europese anden af te raden hun dollars te beste den voor Amerikaanse tabak. Nederland had aanvankelijk medege deeld. dat het in het eerste jaar van de uitvoering van het E R. P 13 300.000 wenste te besteden voor het aankopen Op de eerste plaats: het komen tot een gemeenschappelijk verdedigingsplan, zo- als Amerika 'dat wenst m.h.o. op het op nemen ervan in het algemene Ameri kaanse plan tot verdediging van het Westen. Op de tweede plaats: de uitrus ting met beschikbare of te fabriceren materialen uit Engeland of Amerika waarbij opgemerkt wordt, dat Engeland bepaalde voorraden van bruikbare mate rialen buiten dienst heeft Op de derde plaats: De Amerikaanse hulp bij het dragen der zware kosten. Voor wat het laatste l.etreft. wordt ge sproken van een soort, gemeenschappelijk 1 fonds voor de militaire lasten van de Be nelux landen. Sommige Franse bladen gaan zelfs zover, de omvang van de uit rusting te noemen, althans wat het Fran se gedeelte betreft en daarbij wordt ge sproken van een tiental zware gemecha niseerde pantserdivisies en 300 straal jagers. Op het ogenblik houdt Frankrijk een leger op de been van 550000 man, een luchtmacht van 70 000 man en een vloot van 60.000 man Het leger heeft echter zo'n gebrek aan moderne uitrusting, dat het zelfs in geval van nood niet in staat is een v-Uledig uitgeruste pantserdivisie in het ld te brengen De Franse lucht macht heeft geen straaljagers. De enige behoorlijke eenheid bestaat uit een aan tal ouderwetse middelzware bommen werpers en twee of drie eskaders Hur ricanes en Spitfires. Aan de besprekingen wordt onder invloed van de internationale gebeur tenissen zeer bijzondere aandacht ge schonken, alhoewel zij reeds voorzien waren lang, vóór de internationale spanning deze bedenkelijke afmetingen aannam. Het is vanzelfsprekend, dat de openbare mening lang zal kunnen wacnien alvorens baar nieuwsgierig heid bevredigo zal worden, temeer daar besprekingen vrij geruime tijd zullen duren. De eerste pijeenkomst heeft twee urn- geduurd en werd gevolgd door een of ficiële lunch op het ministerie van ma rine. De tweede bijeenkomst werd vast gesteld op Dinsdagmiddag Reuter meldt nog: Het 'nieuwe bewa peningsprogram zal onvermijdelijk zijp terugsiag doen gevoelen op het plan- Marshall, zoals dit door de organisatie der 16 landen is uitgewerkt Met de Als bijdrage aan het bedrijfschap voor zuivel in verband met de consumptie- melk voorziening grote bevolkingscentra is opgenomen f 12.000.000, als kosten van de consumptiemelkvoorziening f 9.500.000 er als bijdrage aan het bedrijfschap voor zuivel voor de kosten, verbonden aan de toeslag op de melkprijs aar veehouders f 165.000.000. De melkprjjstoeslag kan ten opzichte van vorige jaren lager worden geraamd, als gevolg van de voorgenomen verhoging van de consumentenprijs van boter. In de raming is rekening gehouden met een verhoging van de toeslag op con- sumptiemelk met 1 cent per liter tot 1 Mei 1949. Verwacht wordt dat het saldo te im porteren suiker nog 70.000 ton zal bedra gen, aan vlees zal 20.000 ton worden geïmporteerd. Binnenlandse opbrengst oliën en vetten 31.000 ton (12.500 ton van de Willem Barentz); ongeveer 240.000 ton zal echter ingevoerd moeten worden. Het voornemen bestaat de hoeveelheid spijsvetten te verhogen met 50 gram per week. Ook wordt gerekend met de af schaffing van subsidie op de grondstof voor zeepbereiding. V. S. zal overleg worden gepleegd over de nodige wijzigingen in het plan m. h. o. op de bewapening. Wat de territo riale garanties betreft, verzoeken de westelijke landen de V. S. en Canada zich meer concreet te verbinden aan de militaire verplichtingen, die krachtens het pact van Brussel werden aangegaan Deze nauwere verbinding zou de West-Europese unie in feite verande ren in een Atlantische unie- De Fran se minister van buitenlandse zaken, Schuman besprak dit met Bevin en Marshall, toen zij de- vorige week in Parijs bijeenkwamen. Onder enorme belangstelling van de kant van het publiek heeft het B. G te Groningen gisteren de zaak behandeld tegen de 58-jarige S. D.-handlanger Abr. Kaper, brigadier-rechercheur van politie te Amsterdam. De ellenlange tenlaste legging bevatte o.m. de beschuldiging medeverantwoordelijk te zijn aan de dood van 25 mannen uit het verzet. Drie en dertig getuigen hebben mede deling gedaan over de mensonterende mishandelingen door K gepleegd Onder deze waren er 12. die persoonlijk het slachtoffer van mishandeling waren geweest. Ook in Amsterdam, waar hij in 1942 werd aangesteld als functionaris op het bureau voor Joodse zaken, heeft hij 'al van Joden en Joden-begunstigers laten arresteren en vervolgen In 1944 <wam hij naar Groningen en oefende daar ziin terreur uit. Een der ernstigste punten uit de acte van beschuldiging was de executie van 10 illegale werkers in de bossen van Anloo op 8 April 1945. De advocaat-fiscaal, jhr. mr. van Wijck laakte in zijn requisitoir vooral de mis handeling in de sinistere finale van verdachte's loopbaan en eiste de dood straf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1