van Het program Productie en bestaanszekerheid Min. Mansholt R Weinreb heeft zijn best gedaan D\E wereld 29 I De Aartsengel Michaël Mgr. N. SCHNEIDERS TOT BISSCHOP GEWIJD I iZ Nederlanders arresteerden O.D.-mannen de Sportvaria Vrijheid in export ADIO programma Met de S.D. was echter geen goed garen te spinnen Verdedigers vroegen invrijli eidsstelling RUIT-N1EUWTJES Lonen en prijzen in Frankrijk r~ Interlocaal telefoon verkeer wordt duurder Grootse plechtigheid in de St. Marthakerk Den Haag Poos en Slagter voor de rechter De partij waarin Euwe zijn titel prolongeerde Pater dr. J. Stein S J. zestig jaar Jesuiet DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 VOORTGEZETTE COMMUNIS TEN-TERUGTOCHT IN O.-JA VA? BEMANNING SPORTVLIEG- TUIG TE BERLIJN Het is lang geleden, dat de legers in Europa het beeld van Michaël in hun vaandels borduurden en er is misschien wel geen christen meer in Europa, die dat durft betreuren. Wij kennen de oorlog al te goed als een onheilig bedrijf en zij, die menen dat hij in dit onvolmaakte tranendal soms om wille van recht en liefde gevoerd moet worden, weten ook, dat het de christen past om over die noodzaak een beetje beschaamd te zijn. Vorst Michaël is niet meer de openlijke bondgenoot der strij denden in bloed en vuur. Maar tot aan de laatste harteklop van de laatste mens zal hij Gods bondgenoot zijn, Gods heilige en sterke ridder, Gods prachtige generaal en hij zal Gods oorlog voeren aan de grenzen en in het hart van de wereld. Hij neemt geen deel aan de discussies der parlementen en hij is geen hemels gedelegeerde bij de U.N.O. De hemel onderhandelt niet met de aarde, die naar Gods mening omtrent Gods schepsel niet vraagt. Maar in de werkelijkheid van God, die achter de zichtbare dingen is, strijdt Michaël de strijd van God om het enige dat in dit tranendal de moeite van het veroveren waard is. Zoals hij met de martelaren van het Romeinse rijk de arena is binnengaan en met hen meegevochten heeft in het moeilijkste uur van hun aardse bestaan, zo stond hij met de ter dood veroor deelden voor het executiepeloton van de Duitsers, voor hen biddend, dat ze, boven vertwijfeling en verbittering uit, de verten van Gods eeuwigheid zouden zien. Hij staat dag aan dag naast het altaar waar het wereldgebeuren culmineert en monstert er de troepen die Gods regimenten gaan vormen. Hij is in de werkkamer van hen die de wereld maken tot wat ze is en helpt hen de ge- dachten vormen die de overwinning van de Heer nabij brengen of staat er zwijgend te wachten, geduldig, omdat God geduldig is en zeker om Zijn zekerheid. Hij zal ook bij u en bij mij zijn in het bittere sterven. Wij voeren Zijn teken niét meer in ons wapen, maar met ons of zonder ons voert hij van ogenblik tot ogenblik de strijd, over welks uitslag geen mens beslist. IN TE. in DRIE SOORTEN UIT EEN VAT ADVOCATEN WEIGERDEN HUN VERDEDIGING De gewezen S.D.-ers Poos en Slagter in de beklaagdenbank Cellenbarakken 3,een zeef' ARABISCH-JOODS LUCHT- INCIDENT OFFICIëLE PUBLICATIE Oude handels- en confectie-coupures LEMMER-BOOT VERDWIJNT SCHAAKRUBRIEK CLUBKAMIPIOENSCHAP WIELRENNEN De begroting 1949 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening vertoont een eindcijfer van 126.387.829 en wel voor de gewone dienst 87.391.029 en voor de buitengewone dienst 38.996.800. Benelux Bij het overwegen van de maatrege len, die in het komende begrotingsjaar dienen te worden getroffen, dient voorts ernstig te worden overwogen, dat van nu af aan de Ned. landbouwpolitiek slechts kan worden gevoerd in nauw nische werken tewerk gesteld blijven, doch zij zal worden geleid volgens de algemene voorschriften der arbeidsbe middeling. Landbouwonderwijs In de memorie van toelichting merkt overleg met de regeringen van België en de minister op, dat de huidige regering Luxemburg, opdat de gedachte, neerge legd in het protocol van Chateau d'Ar- dennes ook in de practjjk zal worden een landbouwpolitiek, welke is gericht op de verhoging van een rationele bo demproductie, die ook aan de wel vaart en aan de bestaanszekerheid dei- producenten ten goede kan komen, als onmisbaar beschouwt. Het landbouw- en voedselvoorzieningsbeleid zal der halve in het algemeen een voortzetting zijn van de lijn, welke door de voor gaande regeringen werd getrokken. Het tot- dusverre in de landbouw ga- voerde beleid is voornamelijk onder, hevig geweest aan de grote schaarste aan grondstoffen en consumptiegoede ren, die na de laatste oorlog alom in de wereld bestond. De gevolgen van deze schaarste hebben zich in velerlei op zicht in Nederland doen gevoelen. Het stemt de regering echter tot vol doening, dat zich, mede dank zij de vrij gunstige vooruitzichten, welke de bin nenlandse landbouwproductie in het huidige oogstjaar vertoont, langzamer hand steeds meer aspecten openbaren, welke er op wijzen, dat de schaarste- economie tot -het verleden gaat beho ren. Ofschoon de regering zich realiseert, dat in geen enkel opzicht met zeker heid kan worden vastgesteld, hoe de productie in de wereld zich zal ontwik kelen en welke in de toekomst de afzet mogelijkheden voor de Ned- landbouw producten zullen zijn, stelt zij zich zeer ernstig ten doel in Nederland te komen tot een goed gefundeerde bestaanszeker heid voor de werkers in de goed ge leide land- en tuinbouwbedrijven. Met name denkt de minister hierbij aan die genen, die in het verleden het zwaarst getroffen zijn door de economische cri sis en de verstoring der afzetverhoudin- gen, n.l. de kleine boeren en tuinders. Derhalve zal het uitermate moeilijke vraagstuk van de welvaart en bestaans zekerheid van deze belangrijke en grote groep van het Ned. volk de ernstige aandacht der regering hebben. De minister stelt zich voor, dat de ontwikkeling van het te voeren beleid In land- en tuinbouw in nauw oveneg met het georganiseerde bedrijfsleven zal kunnen plaats vinden. Grotere vrijheid voor de ondernemer De regering is van oordeel, dat bij het te voeren beleid dient te worden ge streefd naar een stelsel, waarin soepei heid in de uitvoering van de door de re gering te trekken lijnen van beleid ge paard gaat aan een grotere mate van vrijheid van de ondernemer. Voorop zij hierbij evenwel gesteld, dat op den duur directe steun aan de land- en tuinbouw dient te worden vermeden. Het zal no dig zijn in samenwerking met het geor ganiseerde bedrijfsleven regelingen te treffen, waarbij voor zover dit mogelijk is meer ruimte wordt gelaten aan de ontplooiing van het uit het bedrijfsleven voortkomende initiatief. Beweeglijker pnjsstelsel Het prijsbeleid van de afgelopen jaren hetwelk in het verleden heeft geleid tot een stelsel van richtprijzen, die m som- Tni"e gevallen als garantieprijzen wer den opgevat, dient plaats te maken voor een beweeglijker stelsel; dat de boer in ruimer mate vrijheid laat bij zijn be drijfsindeling en bedrijfsvoering. Ge dacht wordt hierbij aan een stelsel, waar bij voor enkele producten richtprijzen worden vastgesteld. Deze richtprijzen zullen op zodanige wijze moeten worden berekend, dat de bestaanszekerheid der werkers in de goed geleide land_ en tuin bouwbedrijven in voldoende mate wordt verzekerd. Het bovenbedoelde stelsel zal niet ten gevolge mogen hebben, dat door een, uit sociaal oogpunt onverantwoordelijk stijgen der prijzen een zodanig prijspeil voor de eerste levensbehoeften zou ont staan, dat het evenwicht tussen lonen en prijzen verbroken zou kunnen worden. Vooral ook in verband met de export mogelijkheden van verschillende pro ducten in de eerstkomende jaren, dient wel te worden bedacht, dat een prijsbe- heersing als in bovenstaande regelen ge steld, slechts kan worden uitgevoerd in het kader van productie- en marktorde ning. WOENSDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gram.; 12.33 „Vrij en blij'" 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 13.45 Gram.; 14.00 Klass. progr. 14.30 Koor; 15.00 Jeugdcon- cert; 10.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgel; 18.00 Koor; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws, gram., actual.; (19.45 Eng. lesf; 20.15 Residantie-ork.; 21.35 Vraaggespr.: 22.00 Sans souci; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Ork. Fr. Wouters; 12.38 Orgel; 13.00 Uieuws, gram.; 14.00 „Gesproken portretten"; 14.15 Omroep- kamerork.; 15.00 Hoorspel; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Koor; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Gram. 17.45 RVD; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 RVD 19.00 Lezing; 19.15 RVD; 20.00 Nieuws; 20.15 Opera; 21.15 Hoorspel; 22.00 Orgel; 22.15 Trio; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Huldiging Frans Nien- huys. "Radio-distributie III: 7.00 VI- Br.: nws.; 7.15 gram.; 7.30 kron.- 7.40 gym,; 7.50 gram.; 8.00 nws.- 8.15 gram.; 9.00 nws.; 9 05 gram.; 10.05 Eng. H .S.: school- mtz.; 10.30 Music while you work; 11.00 Kalundborg. Ork. Thomsen- 12.&0 VI. kram-; 42.30 weer; 12.32 trio Hamy; 13.00 nws.; 13.15 gram.; 15.00 Eng. L. P.: ■Hawaiian ens. (event, van 15.15—15.45: j «chip v. d. week); 15.30 Eng. 1600 voordr.; 16.15 orgel- ism w ork-: 17-00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v. d. sold.; 19.00 Fr. Br.: musette- 19.30 VI. vf'T>gram"! 19-50 Fr. Br.: n'ws.; 20.00 "VI. Br omr. ork.; 21.00 actual.- 21.15 operettemuz.2.00 uws.- 22 15 gram 22.50 nws.; 22.55 gram.; 23.00 div Radio-distributie IV j 7.00 Eng. H. S nws.- 7.1o ork. Mackay- 7.50 Lift op your hearts; 7.55 weer; 8.00 Fr. Br nws - 8 10 g^ra.- 9.00 Eng.'L. P.; nwf.^ 910 gram" 10-00 v .d. sold.- 10.15 Music in your house- 11.00 U-In Majestic brch.- 11.45 ork. Gibbons; 12.15 Midland Light ork.- 13.00 orgel; 1130 variété ork.; 14.00 v. d! vrouw; 15.00 Eng H. 8.: schoolultz.- 15.10 hersengym-; 15-40 dansork.; 16.00 Confes sion to an Abbe; 16.40 Khat's in a name- 17.00 Fr. Br.: ber en interv.- 17.10 musette 17.30 gram.; 17.45 Eng. L. p.ork p, dell; 18.15 promenade Players; 18.45 Eng H. S.causerie; 19.00 It's a great life- 19.30 Eng. L. P.variété; 20.15 Ladies in retirement; 21.30 waltz time- 22.00 nws 22.15 variété ork.22.353 ork. Preager 23.13 Chalameau ens.; 23.56 nws. gerealiseerd. Ruimer export De stimulering van de export van landbouwproducten, speciaal ook ter verkrijging van de nodige vreemde va luta, heeft voortdurend de bijzondere aandacht van de minister. Er ig reden om aan te nemen, dat zich hier meer mogelijkheden zullen voordoen dan in 1948 het geval was. De minister is van mening, dat het noodzakelijk is tot een verdere uitbouw van de wetgeving ten aanzien van het gebruik van de grond te komen, welke is gericht op de bevordering van een doelmatig gebruik van de bodem. Onder meer wordt hierbij gedacht aan een ver betering van de wetgeving op het gebied van de ruilverkaveling. Het is het voor nemen van de minister op korte termijn de instelling te bevorderen van een we tenschappelijke commissie, welke de regering van advies moet dienen over da vraag welke maatregelen genomen zullen moeten worden teneinde een verbetering te brengen in de verhouding van de be- drijfsinkomsten, enerzijds op vruchtbaar en anderzijds op onvruchtbaar land. In het vervolg zal de arbeidsreserve in de landbouw weliswaar op oultmirtech- Het zal nodig zijn uitstekende krachten aan de landbouwhogeschool te verbinden om onderzoek en onderwijs geheel op peil te brengen. Voorstellen tot aanvul ling van de wetenschappelijke staf zijn in de onderwerpelijke begroting gedaan. Ook aan de economische en sociale pro blemen van de landbouw zal meer aan dacht worden besteed. Daartoe zal het docerend personeel dienovereenkomstig moeten worden uitgebreid. Voor de bouw van nieuwe laboratoria is een urgen tieprogramma opgesteld, waarvoor de gelden over een aantal jaren verdeeld, zullen worden aangevraagd. De opleiding van land- en tuinbouw- onderwijzers zal krachtiger worden ge stimuleerd o.a. door uitbreiding van het aantal cursussen. In verband met het voornemen in 1949 weder over te gaan to,. de stichting van twee nieuwe rijkslandbouwwinterscho- len, is het daarvoor op de begroting voor 1948 uitgetrokken bedrag van 50.000 gehandhaafd. Een bedrag van 2.076 500 wordt aangevraagd voor de inrichting en de exploitatie van een 29-tal nieuwe bijzonder lagere lar.d- en tuinbouwscho len. Voor de geldelijke bijdragen ter be vordering van de mechanisatie en de rationalisatie van de kleine boerenbe drijven over 1949 en afgesloten dienstja ren wordt f 2.000.000 aangevraagd. Ge tracht wordt de rationalisatie van de kleine bedrijven te doen plaats vinden in het kader van de rationalisatie van de bedrijven in de streek, waardoor wordt vermeden, dat de kleine boeren zich als „gesteunde' zullen gevoelen. De opzet is dat de genomen maatregelen uiteindelijk tot gevolg zullen hebben, dat een zo groot mogelijk deel van de kleine boeren volwaardig en op eigen k. acht aan het productieproces zal kunnen deelnemen. De veel beschreven en omstreden zaak tegen de drs. in de economie Fr, Wein reb, werd gistermiddag wederom voor de bijzondere raad van cassatie in Den Haag in behandeling genomen. Drs. Weinreb, een bekende figuur in de Isra ëlitische wereld gedurende de bezetting was in de jaren 1942 en 1943. toen de ene maatregel na de andere tegen de Joden genomen werd, de opsteller geweest van de ?.gn. Welnrebiijsten, waarop talloze namen van Joden voorkwamen, die tn eerste instantie voor het gevangen zetten in het kamp Westerbork behoed zouden worden of indien zij zich daar reeds be vonden, van deportatie naar Polen ge vrijwaard zouden blijven. De S.D hield zich echter niet aan deze aanvankelijk getolereerde lijsten, zodat duizenden in goed vertrouwen in de val liepen. Na de oorlog kwamen echter diverse verklaringen binnen al$ zou Weinreb zich schuldig hebben gemaakt aan verraad van zijn geloofsgenoten aan de S.D. en hiervoor verschillende malen een be langrijke som gelds hebben ontvangen. Maakte de ten laste legging voor het bijzonder gerechtshof, dat W tot 3% jaar veroordeelde, indertijd melding van deze feiten, het laatste punt werd geschrapt, daar was komen vast te staan, dat W gesteld al dat hij verraad had gepleegd, nimmer hiervoor een cent had ontvam gen. Op 19 April jl. zou de bijzondere raad uitspraak doen in deze zaak. Enkele punten van het dossier vereisten echter nog een nadere opheldering en zo werd een nader onderzoek door de rechter commissaris gelast naar het feit, of Wein reb zich had schuldig gemaakt aan zo genaamde cel-spionnage, waarbij hij Een republikeins militair woordvoer der heeft Maandag medegedeeld, dat de republikeinse troepen bij hun opmars van Solo uit de buitenkant van Wonogiri, 30 K.M. ten Zuiden van Solo, hebben bereikt. Volgens Antara hebben de rebellen de plaats reeds ontruimd. Gisterenavond werd bekend, dat de passagiers van het Groningse sportvljeg- tuig, dat in de Russische zone van Duits land een noodlanding maakte, zich in de Russische sector van Berlijn bevonden. Vandaag zouden zij op transport worden gesteld naar Nederland. De piloot, de heer W. Molema, zal nog enige dagen in Berlijn blijven óm de reparatie van het toestel af te wachten. O Ter gelegenheid van haar troonsbestij ging zal de stad Antwerpen aan- ko ningin Juliana een geschenk aanbie den bestaande uit een aantal gravures van de fresco's in het Antwerpse stadhuis en van schilderijen van Ru bens en Van Dijck, uitgevoerd door Antwerpse meesters. <J> Te Hilversum mocht de 4-jarige T. v. E. een stukje meerijden op een draai orgel. Het meisje viel er af en kreeg een der wielen over de borst, tenge volge waarvan zij is overleden. Mgr. Th. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom legde Zondag in Emmen de eerste steen voor een nieuwe kerk. „De musicus, die viool speelde voor een olifant in de diergaarde", aldus de heer S. Nerp, hoofdredacteur van het cul- tureel-musicologische tijdschrift „Mauso leum", „rnoet ofwel bijzonder veel van viool spelen, of van olifanten hebben ge houden". In het vervolg van zijn verslag over deze gebeurtenis van cultuur-historische betekenis stipt de heer Nerp nog aan, dat de olifant „onverstoorbaar door at". Waarbij het dier niets anders deed dan het voorbeeld volgen van de mensen in restaurants, die zelfs aan walvissenvlees of eipoeder-omelettes de voorkeur geven boven de dood van Saint Saëns' zwaan. (Red. D.R.W.) mensen, die bij hem in de cej in Scheve ningen werden opgesloten, zou hebben uitgehoord en omtrent het feit of hij het verraad van een groot aantal Joden die ondergedoken waren in een perceel aan de Reinkenétraat te Den Haag op zijn geweten had. Twee verdedigers bepleitten gisteren middag W.'s zaak in de practisch geheel gevulde zaal in het gebouw van de Hoge Raad Voordat echter het woord aan de eerste verdediger mr. dr. C. Smit werd gegeven, wees de president, prof. Verzijl, erop dat enige dagen geleden wederom voor de requlrant zeer belastende ge gevens waren binnengekomen, waarin melding werd gemaakt dat de voormalige voorzitter van de Joodse raad mr. H Edersheim door Weinreb aan de S.D, verraden zou zijn en de dood had ge vonden in een concentratiekamp, Mr. Smit en mr. De Haas hebben in den brede de getuigenverklaringen bar streden en haddon ook scherpe critiek op het vooronderzoek, terwijl zij even eens verd.'s onschuld betoogden in het geval Edersheim. Zij vroegen tenslotte onmiddellijke invrijheidstelling van verd Na raadkamer weigerde de raad dit laatste. Uitspraak over drie weken. Telefonisch v. onze Parijse correspondent De Franse regering heeft de handen vol, om het nieuwe prijspeil vast te stellen, in verband met zekere verho gingen, noodzakelijk geworden door de herziening van de grondsloffenprijzen, o.a. voor steenkool, en het berekenen van de weerslag van de belastingmaat regelen op de productiekosten, in het bijzonder ook de loonsverhogingen. Aangezien de MRP zich vooral op het standpunt stelt, dat maatregelen tot het drukken van de prijzen belangrijker zijn dan de loonsverhogingen vraagt zij een energiek optreden van de regering. Te gen regelend ingrijpen verzetten zich echter de radicalen en het heet zelfs, dat bij de kabinets-besprekingen, de MRP- minister van bevoorrading zelfs zijn ont slag zou hebben ingediend hetwelk door de minister-president geweigerd werd. Ook de minister van landbouw, even eens lid der MRP., moet gedreigd heb ben het ministerie te verlaten. De besprekingen met de vakverenigin gen vinden voortgang en men hoopt, nog voor het einde der week belangrijke besluiten te kunnen nemen. Onderwijl duurt de stakingsbeweging echter voort Zij kan de volgende-week weer onrust barende afmetingen aannemen, als de stakingen niet tot 24 uur worden beperkt, zoals vandaag in de haven van Lo H-avre en wellicht morgen in de electrioiteits- bedrijven, maar een voortgezet karakter krijgen, zoals de algemene staking in de mijnen, die Maandag moet aanvangen. Voor minister Moch komt daar nog bij het vraagstuk der openbare orde, nu Gaullisten en communisten in hun open bare bijeenkomsten hoe langer hoe feller op elkaar inhakken. In de memorie van toelichl.ng op de begroting voor 1949 van het staatsbedrijf der P.T.T., wordt o.m. gezegd, dat het tariefpeil in het algemeen bevredigend is. In voorbereiding is echter een voor stel tot aanpassing van het tarief voor het interlocale telefoonverkeer aan de werkelijke kosten der gesprekken, het geen te meer noodzakelijk wordt door de technische eisen, welke de voor de afwikkeling van dit verkeer bestemde apparatuur stelt. Zowel de baten als de lasten zijn in de begroting tot hogere bedragen opge nomen dan in die voor 1948. De verhoging van de baten houdt ver band met de grotere verkeersintensiteit en het verruimen van het dienstbetoon. Ten aanzien hiervan geldt, dat de post dienst reeds vrijwel volledig aan de door de gebruikers gestelde eisen kan vol doen, waartegenover echter het tele foonbedrijf door moeilijkheden in de materiaalvoorziening, onvoldoende huis vesting en gebrek aan personeel wordt belemmerd bij het in evenwicht brengen van de beschikbare middelen en de groeiende behoefte aan telefonisch ver keer. Het aan het rijk ten goede komende winstsaldo bedraagt f 9.140.000, in welk bedrag de winrt van de postchèque- en girodienst (f 8*69.000) is begrepen. Bo vendien wordt een bedrag van ruim f 15.000.000 aan de schatkist uitgekeerd. De winst van de rijkspostspaarbank, be dragende f 8.672.000 wordt ingevolge art. 19 van de postspaarbankwet aan de re serve toegevoegd. Het bedrag, dat in de bedrijfsmiddelen in 1949 zal worden geïnvesteerd beloopt f 90.000.000. Met alle liturgische praal, welke de Kerk te harer beschikking beeft, is gistermorgen in de St. Marthakerk aan de Hoefkade te - Den Haag in de H. Bisschopswijding de volheid van het priesterschap geschonken aan mgr. N. M. Schneiders, door Z. H. de Paus gekozen tot apostolisch vicaris van Makassar, mgr N. Schneiders, die zijn jeugd in Den Haag doorbracht en daar ook enige jaren als onder wijzer aan een katholieke school ver bonden was voordat ht| zijn priester roeping ging volgen in de Congrega tie van het Onbevlekt Hart van Ma ria van Scheut Sparrendaal, wilde daarom, dat zijn bisschopswijding in Den Haag zou plaats hebben. De bisschopswijding geschiedde door de Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, met assistentie van mgr. dr. H. M. Mekkelholt SCJ, apostolisch vicaris van Palembang op Sumatra en mgr. dr. J. M. J. A. Roermond. Hanssen, co-adjutor van „Moordenaars!" Deze kreet uit vrouwenmond klonk gisteren her haaldelijk door de rechtzaal te Den Haag, waar het bijz. gereohtshof twee voormalige Haagse politiemannen re kenschap vroeg van hun daden in de bezettingstijd, toen zij een meedogen loze strijd voerden tegen het Neder landse verzet, Het eerste O. D.-proces, dat met 72 doodvonnissen eindigde, het tweede O. D.-proces en ook arrestatie van de groepen-prof. Hekel en prof. Schoen maker waren voor een belangrijk deel aan hun werk te danken. Tientallen van hun slaehtoffers verloren voor een vuurpeloton of in Duitse concen tratiekampen het leven. De zitting begin al met een incident. Toen de beide verdachten M. Slagter, voormalig politieinspecteur en Leo Poos, werden binnengeleid klonk In de zaal van verschillende kanten onder drukt gesis en een oude dame raakte bij het zien van de twee S. D.-ers zo overstuur, dat zij uit de zaal moest wor den geleid. Voordat de president, mr. A. Ikman van Burck het woord aan de procureur fiscaal gaf voor het voorlezen van de tenlastelegging dankte hij de toegevoeg de advocaat mej. mr. I. Boon, omdat zij op het laatste ogenblik nog bereid ge vonden werd beide verdachten te ver dedigen. De president verklaarde zeer verontwaardigd te zijn over de houding van de advocaten, die eerst deze man nen zouden verdedigen, echter geen kennis namen van het dossier en op het laatste ogenblik hun cliënten in de steek lieten zonder hiervan aan het hof berieht te zenden. Spr. deelde mede, dat hij een aanklacht zou indienen bij de raad van toezicht en discipline van advocaten te Rotterdam. Verdachte Poos deelde mede, dat mr. v. d. S. uit Rotterdam, die hem eerst zou verdedigen, de verdediging had neergelegd, omdat hij, Poos, hem geen tosstemming wilde verlenen een aantal van zijn verklaringen aan de pers door te geven. Een der eerste getuigen was, de gep. luit.-generaal jhr. W. Röell met wie de op richting van de O.D. wérd besproken en zijn lotgevallen na zijn arrestatie door de verdachten. De generaal werd ter dood veroordeeld en dat hij aan de dood ont snapte zou o.m. te danken zijn aan de in vloed van de heer Kersten op Himmler. „Herkent u de verdachten?" vroeg de president aan generaal Röell. „Welzeker", antwoordde de generaal, „ze zien er nu alleen veel beter uit." „Dat doen de cellenbarakken", meende de president, Ook de volgende getuigen werden ge hoord in verband met het oprollen van de O.D.-groepen. Een groot aantal schriftelijke verklarin gen werd vervolgens door mr. Ikman van Burck voorgelezen. Steeds weer hetzelfde trieste verhaal: Poos en Slagter arresteer den, al dan niet in het bijzijn van de Duit sers en hun slachtoffers keerden nooit meer terug. De ene arrestatie everde meestal overvloedige aanwijzingen op voor een volgende. Het was als een sneeuwbal, die aan het rollen ging en steeds groter en groter werd. Deze reeks van arrestaties eindigde met het eerste O. D. proces, tijdens hetwelk, zoals ge zegd, 72 illegale werkers ter dood werden veroordeeld. Verschillende getuigen, meest weduwen van deze vermoorde Nederlanders, kon den zich niet inhouden en riepen „moor denaars tegen de twee verdachten, die onbewogen voor zich keken. De weduwe van prof. Mekel uit Delft deelde mede, dat Duitse plannen voor een invasie in Engeland in de handen van haar man gevallen waren. Microfoto's er van werden naar Engeland gestuurd. Ook haar man, leider van een illegale groep, werd door Poos en Slagter gearresteerd. In totaal noemde de tenlastelegging 97 arrestaties, doch dit aantal is slechts een gering deel van het totaal aan aanhoudin gen, dat beiden van Maart 1941 tot Sep tember 1944 hebben verricht. Toen de arrestatie van jhr. Schimmel- penninck ter sprake kwam, werden de verdachten door de getuige mej. Ziegler beschuldigd van diefstal van rookartike len en whiskey. Poos verklaarde, dat Slagter en hij over dit geval gelijkluidende verklaringen had den afgelegd, terwijl zij toch geen contact met elkaar hadden. De president was daar nog niet zo zeker van. Hij noemde de cellenbarakken te Scheveningen „een zeef" en verklaarde, dat „een dames kransje daarbij vergeleken niets was." Men kon dit probleem verder niet ont warren en de president besloot het dan maar te laten rusten; diefstal was overi gens niet ten laste gelegd. Onder de getuigen heerste enige ont stemming over „de stralende gezondheid" van beide verdachten. „Het lijkt wel of ze uit een gezondheidskolonie komen", zei een van hen. Nog andere uitroepen klonken in de gerechtszaal, doch de ha mer van mr. Ikman van Burck maakte dadelijk aan alle rumoer een einde. Als laatste getuige verscheen mevrouw Kocks. die met haar twee pleegzonen in haar drukkerij het illegale blad „Parool" drukte. Poos heeft haar en de pleegzonen gearresteerd, /-ij werd later vrijgelaten doch de pleegzonen kwamen voor een vuurpeloton. Het was ondertussen half negen geworden en de president besloot de zitting te verdagen. Hedenochtend om 10 uur werd het proces voortgezet. Grote belangstelling In de kerk waren tal van autoritei ten aanwezig- onder wie Z. Exc. Anak Agoeng Gde Agoeng, minister-president van Oost-lndonesië, de burgemeester van Den Haag, mr. J. Visser met wet houder Th. Dresmé, pater v. d. Zwaan als vertegenwoordiger van mgr. Wille- kens uit Batavia, mgr. B. Eras uit Ro me, mgr. Kusters, apostolisch prefect van Bandjermassin. Voorts provinciaals van in Indië missionnerende orden en congregaties, rectoren van missiehui zen, verschillende presidenten der groot seminaries en vertegenwoordigers van verschillende missiegenootschappen. En op dè' eerste rij waren natuurlijk geze ten de vader en moeder van de elec- tus, de heer en mevrouw A. J. Schnei' ders met hun kinderen. De Marthakerk was vqor deze unieke gelegenheid in haar parochieel bestaan, prachtig versierd met rode draperieën tapijten, de wapens der bisschoppen en met overal aangebrachte rode asters en gladiolen. De Gregoriaanse gezangen werden gezongen door de Scholg der paters van Sparrendaal en de paters van het Bisschop Hamerhuis te Nijme gen, de meerstemmige gezangen door het koor der St. Marthaparochie, ver sterkt met zangers van andere kerkko- ren. Na de plechtige bisschopswijding re cipieerde mgr. Schneiders in d P rie waar, behalve de reeds genoemde m de kerk aanwezige autoriteiten, nog vele honderden uit stad en land de jon ge bisschop kwamen gelukwensen. De nu 78-jarige pater dr. J. Stein S.J., oud-leraar van het St. Ignatiuscollege te Amsterdam en al ruim 20 jaar directeur van de Pauselijke sterrewacht te Casrel Gandolfo herdacht Zondag het feit, dat hij zestig jaar geleden in de Sociëteit van Jesus trad. Van Z- H. de Paus ontving de jubilaris een telegrafische gelukwens. Een militaire woordvoerder van de regering van Israël heeft bevestigd, dat een Joods vliegtuig vorige week een Arabisch toestel heeft neergeschoten, waarbij twee Britse correspondenten wer den gedood. De Joodse piloot, die zich op een patrouillevlucht bevond, sommeerde het Arabische vliegtuig tot tweemaal toe te landen. Het vliegtuig, dat op weg was van Beiroet naar Amman, was op dat ogen blik uit de koers. Het C.D.K. deelt mede, dat handelaren in textiel en confectionneurs, die nog oude handels- en confectie-coupures in hun bezit hebben, welke zij niet bij een leverancier hebben kunnen onderbren gen, deze oude coupures van 26 Sept. t/m 9 Oct, a s. bij de distributiediensten kunnen ruilen tegen nieuwe. De coupures moeten op opplakvellen geplakt wor den ingeleverd. Na 9 Oct. zullen oude coupures in geen geval meer worden geaccepteerd. De bekende bootdienst Amsterdam- Lemmer V.V. van de N.V. Rederij-Koppe gaat verdwijnen. Met ingang van 1 Octo ber a.s. wordt deze verbinding over he' IJsselmeer, die al vijftig jaar bestaat, op geheven. Sedert 1921, dat is dus onafgebroken 27 jaren lang, is dr. Max Euwe nu schaakkampioen van Nederland. Zoals reeds gemeld, heeft hij ook de jongste uitdagingsmatch tegen Th. van Schel- tinga gewonnen: 5 M> 2riDe beslissing over het kampioenschap viel in de 7e partij, welke door Euwe met zwart op meesterlijke wijze werd gewonnen. Wij laten hieronder deze partij, inderdaad eén oud-wereldkampioen waardig, ten gerieve van onze schaakpuzzelaars-lezers volgen NIMZO-INDISCH Wit: Th. D. van Scheltinga. Zwart: dr, M, Euwe, I d2—d4. Pg8—f6; 2 c2—c4, -e7—e6; 3 Pb-1—c3, Lf8b4; 4 e2—e3, 0—0; 5 Lfl— d3. d7d5; 6 a2—a3, d5xc4; Zwart wil zijn koningsraadsheer naai de terugtrekken om e6e5 voor te be reiden 7 Ld3Xc4, Lb4d6; 8 Pglf3. Pb8d7. Thans kan zwart e4 met e5 be antwoorden; 9 Ddlc2, e6e5; 10 Pc3 b5, e5e4; 11 Pf3d2. Op 11 Pg5 zou eveneens Pb6 zijn gevolgd en wit kan niet nemen op e4. II Pd7b6; 12 Lc4—e2. Tf8—e8; 13 Pd2b3, a7—a6; 14 Pb5Xd6, c7Xd6: 15 Lel—d2. Dreigt Pb6 te pennen, hetgeen zwart verijdelt. 15 PbS<35: 16 Pb3—a5, LcR—g4: 17 Le2Xg4. Pf6Xg4; 18 0—0 Dd8—g5: 19 Pa5Xb7. Te8e6; 20 h2—hS, Pg4—h6 21 f2—f4, Dg5g3; 22 f4—f5, Pd5Xe3: 23 Dd2xeS Dg3ye3: 24 Dc2—f2, Ph6X f5; 25 d4d5, Te6—g6. Veel sterker dan Te5 of Tf6, want nu dreigt D'h3; 26 Tal el, De3Xh3; 27 TelXe4,' Ta8—f8. Zwart mag niet te overhaast te werk gaan, want als b*t paard zijn post verlaat, zou 28 Df7t," Kg8; 29 Df8t, Tf8; 30 Tf8: mat volgen. 28 Te4e2, Dh3—h5; 29 Te2—e4, Tg6 h6; 30 Df2Xf5, Dh5—h2f; 31 Kgl—f2, Th6—f6; 32 Df5xf6, g7Xf6; 33 Te4—g4t, Kg8hS; 34 Tfl—el, h7—h5; 35 Tg4—g3. h5h4; 36 Tg3—h3, Dh2—f4t; 37 Kf2— gl, Tf8—g8; 38 Tel—fl, Df4—d4t; 39 Kgl—hl. Tg8—g4; 40 Pb7Xd6, Dd4xd5. Wit geeft het op. O Karl Hangen, de aanvoerder van het Deense voetbal elftal, zal als prof uit komen voor Stade Frangais te Parijs tegen een salaris van ongeveer f 8000 per jaar plus f 30.000 te betalen bij zijn -ankomst te Parijs. •G De boulevardloop te Vlissingen over 3600 m. is gewonnen door de Belg Herman uit Oudenaerde in 10 min. 17.6 sec., wat een nieuw record be tekent. (Schaakredacteur P. A. Koetsheid, Achterweg 88, Lisse). SCHAAKBIBLIOTHEKEN door dr. M. Niemeyer. Onder deze titel heeft deze schrijver dermaal onze schaakliteratuur met vn nieuw boek verrijkt. AJs onderwerp is gekozen de bespreking van belangrijke schaakbiblio theken, waarvan enige persoonlijk eigendom zijn, andere, soms door schenking, aan clubs of algemene bibliotheken zijn overgegaan. Het aantal, dat onder de aandacht van de lezer wordt gebracht, beloopt wel de 60. Het. verdient bemerking, dat dit werk enig is in zijn soort. Hun, die hun kennis wat verder uitstrekken dan de doorsneeschaker doorgaans eigen is, recommanderen wij (ie aankoop van dit boek. Verder verdient het aanbeveling, dat clubs haar boekerij met dit interessante werk aanvullen. Men gelieve dit dan te bestellen bij dr. M. Niemeyer, bedraagtThVs!'3'1 WaSSetlaar- De PW No. 6442. W. J. Wolfs, St. Michielsgestel. E. p. Mat ln twee zetten. Wit: K c7, D £3, T d0, R al-g4, P d4-h8; b6, c5. Zwart: K e5, T b2-e4, R fl. P a5-h6; a2, a3, g5, h7. No. 6430. Een paar oplossers maken er ons op attent, dat dit driezetje ook door 1. D g3 is op te lossen. Dit is ons ontgaan. Deze zet, dachten we, door 1d4-d3 weer legd te worden en we hielden geen reke ning met de stille zet 2. D g3-d6. Deze op lossing werd aangegeven door J. Dickhaut, H. Th. v. Goor. F. Pyls, H. v. d. Poel. PROBLEEMOPLOSSIN GEN. No. 6434. 1. P h4-g2 enz. No. 6435. 1. b2-b3 dreigt 2. P a4-c3: enz. 1R b5. cb3:, T e7, T £7, T g7, T h7, 2. R a3, P c3:, R e3, R £4, R g5, R h6 enz. Goede oplossingen van nc. 6434 en 6435 zonden in: ir. A. Bergstein, Geleen, J. Dick haut, Nijmegen, H. Th. v. Goor, Voorburg, P. H. Houdijk, Rotterdam, F. Pyls, Maas- bracht, F. Witte, Den Haag, H. F. Verhey, Breda. Van no. 6434: W. H. Haring, Schipluiden. Van no. 64?5 C. J. Lutz, R'dam, C. H. Ny- kamp, Almelo, H. v. d. Poel, Zoeterwoucie. No. 6443. J. VASTA, Schach-Mag. Mem. K. ERLINA Mat in 3 zetten. Gisteren is op de Veluwe de wedstrijd gereden om het clubkampioenschap van Nederland wielrennen. Het parcours liep van Arnhem naar Schaesbergen, Otter- loo, Hoenderlo, Ugchelen, Beekbergen en dan terug naar Arnhem, een afstand van 58 K.M. welke tweemaal afgelegd moesc worden. De uitslagen luiden: 1. Maastricht (Jans sen, Sijen en Joris) 2 uur 46 min. 42,6 sec.; 2. D. T. S. (Zaandam) (C. Bakker. Evers en Schellingerhoudt) 2 uur 50 fin., 21,6 sec.; 3. De Kampioen (Haar lem) (G. Peters. P. Peters'en Voorting) 2 uur 52 min. 05 sec.; 4. Olympia (Am sterdam) (Lakeman, Loos en Motke) 2 uur 57 min. 31 sec.; 5. Feijenoord (Rot terdam) (Van Gerwen, De Otter en Ge luk) 2 uur 58 min. 04 sec.; 6. Spartaan (Den Haag) (Storm, Verhoeven en Mit teltreiner) 2 uur 58 min. 15 sec. By de nieuwelingen werd het officieuss kampioenschap van Nederland gewonnen door A. Donker (Amsterdam). Krijgsman (Rijswijk) won de erebeker der vetera nen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2