Sovj et-unie kraakt vredeswerk Hartstochtelijk beroep van Spaak L Communistische greep naar de macht onderschat „Industrie" voor samenwerking met werknemers K.A.B. IN 1951 NAAR ROME W eerbericht j Gong Slagen X r Hoog tijd om te handelen Valse aangifte bij Schade-enquette Dr. BEEL in Nederland terug DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Krim-eongres „Afrekening" zal wel lang duren Maar tegen het P.B.O.-ontwerp „Eigen baas zijn" Bij de jubilea der sociale Encyclieken Geen generaal-pardon? Republikeinen her overen Sidohardjo Schip in brand Zeer bezorgd over de toestand w ÏTOste JAARGANG WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 No, 20736 (Telefonisch van onze Parijse correspondent Do bezorgde stemming in het paleis Chaillot duurt voort. De tijdelijke bemiddelaar in Palestina moge dan al in telegrammen sm eken, hem de middelen te verschaffen om te voorkomen, dat de door Bernadotte bereikte resultaten verloren gaan, het Russische optreden in Berlijn blijft het allesoverheersende vraagstuk. Temeer, waar de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, gisteren in zijn rede vlotweg de moeilijk heden tussen de sovjets en de democratische volken naar het voorste plan bracht en aldus de eerste is geweest, die over Berlijn zelf heeft gesproken. Het trok zeer sterk de aandacht, dat Schuman dit niet deed op de toon van zijn voorganger, Bidault, die destijds nog vasthield aan een soort bemiddelings rol door Frankrijk te spelen tussen Moskou en het Westen. MAASTRICHT KRIJGT INDUSTRIEHAVEN Bij de geboorte van een kind was het in de Achterhoek van oudsher gewoonte, dat de „naobers de buren, een geweldig krentenbrood lieten bakken. In Eefde kreeg nu de familie Pasma zulk een brood van twee meter lengte en ca. zeventig pond zwaar thuis bezorgd. V Ook Hongarije aanwezig In Londen begint vandaag een Afrikaanse conferentie. Bijna veertig gedelegeerden kwamen per schip te Liverpool aan. Hierboven Sir Taibu Daku, een der gedelegeerden, op het perron van het Euston Station in Londen. een nog altijd begeerde positie MEER PUNTEN BIJ HUWELIJK Nieuw appèl van Radio Madioen 45 doden MIN. STIKKER DONDERDAG NAAR PARIJS Overwegend droog GLOED VAN HET APOSTELVUUR Schiphol. kruispunt der wereld President Truman's verkiezingsreis naar Los Angeles werd 'n ware triomftocht. Hier neemt Amerika's eerste burger lachend de uitbundige ovaties in ontvangst van het in een der voornaamste straten van Los Angeles samengestroomde publiek. 13E KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, iKortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. (Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stóchting" Rotterdam. De: abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar- ta«il, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Etoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.— Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit- sluitend bij vooruitbetaling. Ook de Belgische minister van buiten, landse zaken, Spaak, gaf een felle critiek op d? houding van de sovjets. Hij beschuldigde hen ervan, in alle Westerse landen vijfde colonnes te hebben ge vormd, welke die van Hitler op pad vindersorganisaties doen lijken. Hij sprak de mening uit, dat de Sovjet-Unie werk en streven van d V.N, aan de ran<j van volkomen misluk king heeft gebracht. Spaak verzocht de Russen om meer begrip voor de politiek van de Westerse landen. „Onze politiek wordt beheerst door vrees", aldus Spaak: „door vrees voor uw regering, voor uw politiek. Het is niet de vrees van een lafaard, maar van iemand, die vooruit kan kijken en die de tragedie vreest, welke ons mis schien in de toekomst boven het hoofd hangt". Maar Spaak laat de hoop niet varen, dat de Russen hun houding alsnog zul len wijzigen. Hij deed dan ook een hartstochtelijk beroep op hens „Beloof ons uw samenwerking. Beloof ons om ons te helpen op nieuwe basis te begin nen, dan zal misschien de vrees, die thans bestaat, verdwijnen. Het is niet te laat, doch geloof me, het is tijd dat we handelen". Over het werk en de toekomst van de V.N. zeide Spaak: „Wat de V.N. betreft: laat ons beginnen met een compromis. Laat ons zeggen, dat wij, van onze kant, voorlopig iedere gedachte aan een her ziening van het handvest en een afschaf fing van het misbruik van het vetorecht opgeven en dat wij zullen pogen, het handvest in zijn huidige vorm doeltref fend te maken. Wilt gij dan, van uw kant, beloven samen te werken om het handvest stipt uit te voeren, het syste matische en zonder reden gepleegde ver. zet tegen de toelating van nieuwe leden te staken en de aanbevelingen van deze organisatie uit te voeren. Wij hebben u nodig om ons werk te doen slagen, maar wij verzoeken u, dat werk niet te sabo teren". Behalve Spaak spraken op de middag zitting afgevaardigden van de Domini caanse republiek, Mexico, Ecuador, Peru, Griekenland en Wit-Rusland. De Griekse afgevaardigde, Tsaldaris, zeide: „Het is mogelijk, dat de laatste successen van onze troepen de indruk hebben gewekt, dat het z.g. Griekse probleem zijn acuut karakter heeft ver loren. Dit is echter niet het geval. De toestand is zeer ernstig geworden. De opstandelingen vonden een toevlucht in naburige landen en verschijnen de laatste 'tijd opnieuw uitgerust en gegroe peerd in een andere sector van het front: De toestand aan onze grenzen is onhoudbaar geworden". De Britse, Amerikaanse en Franse ministers van buitenlandse zaken heb ben de bewoordingen van hun nota aan de V. N. inzake de Berlijnse crisis go dgekeurd. Heden, Woensdag, wordt de nota aan Trygve Lie overhandigd. In V. N-kringen houdt men zich druk bezig met meningen over het brengen van de kwestie-Berlijn in de Veilig heidsraad. Dat zich van de zijde vart Moskou nog verrassingen kunnen voor doen, is allerminst uitgesloten en wordt zelfs enigszins verwacht. Velen achten het zelfs voor Moskou niet eens nood zakelijk, een veto uit te spreken, aan gezien voor een beslissing in de Veilig heidsraad, zoals die op het ogenblik is samengesteld, slechts 7 stemmen aanwe zig zijn en onder die 7 is die van het niet-permanente lid de Ukraine. Vol gens het reglement moet een beslissing 7 stemmen hebben om aangenomen te kunnen worden. Aangezien de Ukraine als sovjet-satelliet uiteraard zal tegen stemmen, zou de sovjet-unie dus zonder veto ieder voorstel kunnen torpederen. Sovjets-ontwapeningsvoorstel op de agenda Het Sovjet-voorstel, naar voren ge bracht 'door de vice-minister van bui- tenlandsé zaken der Sovjet Unie, Andrei Vysjinsky, zal op de agenda der alge mene vergadering der V. N. worden ge plaatst. Volgens het voorstel zouden de vijl grote mogendheden haar bewapening in één jaar met één derde verminderen en zal het atoomwapen verboden worden. Sir Hartley Shawcross (Engeland) zeide geen bezwaren te hebben, mits de plaatsing op de agenda geen nadeel zou brengen aan enige andere daarop gelij kende motie van een andere mogend heid. De voorzitter Herbert Evatt (Austra lië) was het hiermede eens. Het gaat thans ernst worden met de industriehaven aan het Julianakanaal te Maastricht. In 1939 reeds werd goedkeu ring verleend voor de aanleg, maar de oorlog maakte de uitvoering onmogelijk. Thans echter wordt er een begin mee gemaakt. Op 6 October a.s. zal de rijks waterstaat de bouw aanbesteden van een damwand voor de haven, waarmee het werk dus een aanvang zal nemen. Door de verwezenlijking van de plannen zal Maastricht tevens weer verscheidene hectaren industrieterrein rijker worden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat ook Hongarije vertegen woordigd is geweest op de conferentie von Oost-Europese landen op de Krim en wel door de vice-premier en hoofd van de Hongaarse communistische partij, Matyas Rakosi. Dit is het eerste bericht van gezaghebbende zijde, aldus Reuter, dat ook Hongarije aan de conferentie, die gepresideerd werd door maarschalk Sta lin, heeft deelgenomen. Eerdere berich ten gaven te verstaan, dat slechts Anna Pauker, de Roemeense minister van bui tenlandse zaken, Gregori Dimitrof, de Bulgaarse premier en Clement Gottwald, de Tsjechoslowaakse president, aan wezig waren. Bij zijn terugkomst uit de sovjet-unie. waar hij een bezoek aan de Krim heeft gebracht, verklaarde Klement Gottwald de Tsjechoslowaakse president, dat hij besprekingen gevoerd had met sovjet-lei ders en tot een accoord gekomen was. volgens hetwelk de sovjet-unie in 1949 voedsel aan Tsjechoslowakije zou leve ren en wel 25.000 ton vlees, 25.000 ton dierlijk vet, 300.000 ton tarwe en verder nog 10.000 ton katoen. Hij vertelde niets over eventuele verdere besprekingen. Naar verluidt, heeft de president ook een bezoek aan de Oekraine gebracht. Volgens Siroky, de vice-premier, zal Gottwald binnenkort verslag uitbrengen tegenover de centrale commissie de- communistische partij over de vraagstuk ken van het overschakelen „van kapitalis me naar socialisme". Men koppelt deze mededeling, aldus Reuter, aan het moge lijke politieke belang van Gottwald s bi zoek aan de sovjet-unie in een tijd, dat ook andere communistische leiders daar aanwezig waren. De communistische poging om de macht te grijpen in Indonesië, schijnt veel energieker te zijn dan de republiek bereid is toe te geven, aldus U. P. Onder aanvoering van Moeso, die in Moskou Zijn opleiding heeft gehad, heb ben de communistische insurgenten blijkbaar het grootste deel van de be langrijke provincie Madioen in handen terwijl de republiek aanvankelijk al leen liet verlies vin de stad Madioen Gisterenmiddag zijn ter bespreking van het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie, ónder voorzitterschap van de heer T. J Twijnstra, voorzitter van de hoofdgroep industrie, te 's-Gravenhage bijeengeko men de voorzitters van bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen van deze hoofdgroep, te zamen alle takken van de Nederlandse industrie vertegenwoordigende, Ir. F. J. Philips, plaatsvervangend voorzitter van de. hoofdgroep, hield een inleiding, waarin hij erop wees, dat de industrie in het belang van de nationale welvaart een vrijwillige en goede samen werking met haar werknemers en hun Het ledental der K.A.B. in Nederland gaat nog steeds sterk vooruit, zo steeg het in de eerste zes maanden van dit jaar met 11.319; het bedroeg toen (per 1 Juli j.l.) 268.654, zo werd gisteren medegedeeld in de voortgezette najaarsvergadering te Utrecht. In de openingsrede Dinsdag had de heer De Bruyn, zoals wij gisteren be richtten, reeds aangekondigd dat men nu een grootscheepse propaganda-actie gaat voeren onder het motto: naar de 300.000 leden. In 1950 denkt men deze mijlpaal te bereiken. Met erkentelijkheid werd voorts mel ding gemaakt van het feit dat dr. W. Bronkhorst, geneesheer-directeur van het sanatorium Berg en Bosch te Buthoven, benoemd is tot buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In deze benoeming wordt een erkenning gezien van zijn grote verdiensten op het gebied van de bestrijding van de longziekten. Dr. Bronkhorst blijft aan Berg en Bosch verbonden. De bondsbestuurder J. H. Kuiper zal op 4 Oct. naar Suriname vertrekken om aldaar behulpzaam te zijn bij de bouw en inrichting van de zich daar ontwik kelende katholieke vakbeweging. Tevens zal hij ter oriëntatie omtrent de toestand, Curacao bezoeken. Volgens een mededeling van het C.D.K. zullen zij, die op of na 1 Dctober a.s. een aanvrage om tex- iielpunten indienen in verband met huwelijk 150 punten ontvangen. Dóór 1 October ingediende aanvra gen worden nog volgens de oude richtlijn behandeld. De textielpo- ■itie laat niet toe aan bovenbedoei- ie maatregel terugwerkende kracht te verlenen, aldus het C.D K. Een verbondscommissie zal studie ma ken van het gehele ziekenfondsvraag- stuk ten einde het door de K.A.B. in te nemen standpunt betreffende deze ma terie en met name betreffende de toe komstige status der K.A.B.-ziekenfondsen voor te bereiden. In 1951 zal ter gelegenheid van de jubi lea van de encyclieken "^e rum" (60 jaar) en „Quadrag^imo^nno (20 jaar) een massale R°m'E'b,. worden gehouden. De plannen zijn reeds in voorbereiding. Een belangrijk deel van de vei'g31^™? was gewijd aan het rapport inzake a organisatie en de financiën der K.A.i». Naar aanleiding van dit rapport werd o.a. besloten tot het instellen van een cen traal Weerstandsfonds voor uitkeringen bij eventuele staking en uitsluitingen. Om practische redenen werd het wet gevend orgaan van de K.A.B. in omvang beperkt. Daartoe werd gevormd een Ver bondsraad. De Verbondsvergadering zal voortaan een algemeen congres zijn met een uitgesproken stimulerende en acti verende taak. Het aantal gesalarieerde verbondsbe- stuurders werd met twee uitgebreid. Ge kozen werden de heren W. Essers (Kath. Grafische bond) en J. Middelhuis (Kath. bond in de kleding- en textielindustrie). Voorts werd besloten tot oprichting van een credietinstelling ter bevordering van het woningsbezit onder de leden van K.A.B. Aan het sociaal-economisch vor mingsinstituut te Doorn werd de stich tingsvorm gegeven onder de naam van „A. U de Bruyn-instituut". met haar bevolking van toegegeven. 150.000 hat! Enige maanden geleden heeft het com missariaat voor oorlogsschade een publi catie in het licht gegeven waarbij perso nen, die hun schadeformulieren opzette lijk onjuist zouden hebben ingevuld wer den aangespoord vóór een bepaalde datum hiervan mededeling te doen. In dat geval zouden tegen hen geen verdere maatrege len worden getroffen. Men schatte het aantal onjuiste of valse aangiften op onge veer tienduizend. Toen gisteren voor de Haagse rechtbank enige gevallen van valse aangifte bij de schade-enquêtecommissie dienden, heeft de verdediger de aandacht van de recht bank gevraagd voor bovenbedoelde pu blicatie, welke toch inhield, dat aan de- g-nen, die tijdig berouw toonden hun zonde zou worden vergeven. Hiertegenover merkte de officier van justitie in zjjn requisitoir in de eerste namelijk deze instantie niet bevoegd om te beslissen of men een zaak na het vaststellen van de feiten al dan niet zal doorzetten. Na opgemerkt te hebben, dat wanneer er een strafbaar feit is gepleegd, dit moet worden vervolgd, eiste hij in de eerste zaak een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. In een tweede zaak was de ies 8 maanden gevangenisstraf. In een paar gevallen bleek, dat de ver dachten eigendommen, zoals meubilair, als verloren door oorlogshandelingen hadden opgegeven bij de schade-enquêtecommis sie, terwijl zij deze goederen nog In hun bezit hadden of ten eigen bate hadden verkocht Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben besloten tot het uitbrengen van een afwijzend advies aan de minister van Waterstaat over het plan tot heffing van u veergelden -oor het vervoer met de pro- zaak op, dat de publicatie van het com- vinefale stoombootdiensten over de missariaat geen kracht heeft. Hü achtte Westerschelde. organisaties moet nastreven. Voorts leg de spr. er de nadruk op. dat een effi ciënte samenwerking tussen het bedrijfs leven en de overheid een duidelijke vast- stelling van ieders taak en verantwoor delijkheid noodzakelijk maakt. In de in het wetsontwerp omschreven lichamen de sociaal-economische raad, de product, en bedrijfschappen, zag spr echter semi- overheidsinstellingen, waarin de onder nemer vrijwel niets heeft in te brensen waardoor de beoogde lichamen moeilijk met bedrijfsorganisaties kunnen worden betiteld. In plaats van bet bedrijfsleven te wrin gen in een keurslijf van product- en be. driifschappen. dient volgens spr. de over heid het particulier initiatief daarom ook op dit gebied de vrije hand te laten, opdat langs vrijwillige weg werkgevers en werknemers komen tot eigen organi saties. welke de overheid in haar taak terzijde kunnen staan en in welke orga- nisaties zowel sociale als economische problemen in gezamenlijk overleg van werkgevers en werknemers behandeld kunnen worden. De heer Twijnstra vestigde hierna de aandacht op een tweetal oorzaken, die tot de gedachte van een publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie hebben geleid, te weten het verlangen om in verband met noodzakelijke overheidsmaatregelen op economisch gebied de afstand tussen overheid en bedrijfsleven te verkleinen en de sedert lang bestaande wenselijk heid. om aan de werknemers verantwoor delijkheid te geven voor de gang van zaken in het economisch leven. Naar de mening van de voorzitter zal de indus trie ten aanzien van deze beide een positief standpunt moeten innemen en in dit licht het thans ingediende wetsont werp moeten bezien. Spr stelde daarbij voorop, dat wij uiteraard slechts kunnen streven naar een inderdaad zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven. Hierna ontwikkelde zich een uitge breide discussie, waarbij de critiek op het wetsontwerp de boventoon voerde. Alle sprekers waren echter voorstan ders van de beide door de voorzitter ge- noemde grondgedachten. De vergadering, nam hierna een motie aan, waarin tot j uiting gebracht wordt, dat het wetsont- werp in de huidige vorm voor de indus-1 trie onaanvaardbaar is, zodat daarin die: wijzigingen moeten worden aangebracht waardoor voorkomen wordt, dat bedrijfs- organisaties worden ingesteld tegen dpj wens van de betrokkenen, alsook dat aan; deze organisaties bevoegdheden worden verleend, die door de betrokkenen niet wenselijk en nuttig worden geacht] Voorts dienen in het wetsontwerp die bepalingen te worden geschrapt, die de zelfstandigheid van de bedrijfsorganisa ties in gevaar brengen, terwijl garanties zullen moeten worden opgenomen voor een democratische werkwijze. Deze motie zal onder de aandacht van de Tweede Kamer worden gebracht. De censuur en het feit, dat beide voor naamste nieuwsbronnen over de revolte onder republikeinse controle staan ra dio Djokjakarta en het nieuwsagentschap Antara hebben er toe hijgedragen, om de ontwikkeling van de opstand in het duister te hullen. Het schijnt echter, dat de aanvankelij ke commentaar, dat de opstand snel zou worden gebroken te optimistisch was en dat het één a twee maanden zal duren, vóórdat deze opstand bedwongen is. Tot dusverre is de gehele communisti sche revolte aan het land gekluisterd en bezit zij zee- noch luchthavens. De schattingen over de sterkte der re bellen bewegen zich tussen de driedui zend en vijftienduizend. De kern ervan zijn eenheden van de Pesindo de so cialistische jeugdorganisatie. Dit zijn klei ne, doch goed gedisciplineerde groepen en voor de opstand traden zij op als een communistische gewapende garde. Waarnemers verwachten dat de cam pagne van de republiek eerder op een serie kleinere schermutselingen, dan op grote gevechten gebaseerd zal zijn. Het terrein beperkt het gebruik van pantser- materiaal en de infanterie van het noga', losjes georganiseerde Indonesische leger zal het grootste deel van het werk moe ten verrichten- De verovering van de stad Madioen zou heel wel een eind aan de opstand kun nen maken, doch waarnemers verwachten geen regelrechte aanval. Zij zeggen, dat het meer in lijn met de Indonesische tak- tiek zal zijn, om aan de peripheric van de stad in hinderlaag te liggen en de verdedigers uit te putten. Reuter meldt hedenmorgen uit Batavia dat het republikeinse defensie-ministerie vandaag bekend maakte, dat de republi keinen Sidohardjo, ten Zuidwesten van Soerakarta hebben heroverd. Rebellen en republikeinse strijdkrachten vechten nog hevig te Magetan, 25 km westelijk van Madioen. „United Press" bericht, dat de commu nisten op de vlucht zijn van Wonogiri, 30 km ten Zuiden van Soerakarta. De onder communistische controle staande radio-Madioen zond vandaag een appèl uit van het politburo van de Indo nesische communistische partij, waarin de nationalistische leiders in geheel Azië in scherpe bewoordingen werden uitge maakt voor Anglo-Amerikaans-imperia- listische agenten. Het Braziliaanse nieuwsagentschap meldt, dat naar schatting 45 mensen ge dood werden ten gevolge van een brand op de „Manauense", een schip, dat de Amazonerivier bevaart. Het schip zonk niet, maar werd ge deeltelijk verwoest. De bemanning zowel als de passagiers bonden de strijd tegen het vuur aan. De meeste doden bevonden zich onder hen, die na het over boord springen verdronken zijn. Een overvolle reddingsboot kapseisde en alle inzitten den kwamen om het leven. De heer D. Stikker, minister van Bui tenlandse Zaken, zal zich, naar wij ver nemen, a.s. Donderdag naar Parijs bege ven. Zijn vertrek daarheen is tot die dag uitgesteld omdat hij eerst nog bespre kingen wil voeren met dr. Beel, die juist uit Batavia in ons land is teruggekeerd. Bovendien had hij nog contact met ver tegenwoordigers van de federale regering. Weerverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Don- derdagavond. j Wisselende bewolking en overwe- gend droog weer. In het Zuid-Oosten van het land tijdelijk zwakke, overi- gens meest matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 Sept.: Zon op 6.38 uur; onder 18.21 uur; Maan op 2.46 uur, onder 17.53 uur. Na de „overgave" van Tsjecho-'Siowa- kije zijn veler ogen opengegaan. Het nu open spel der communisten in de repu bliek op Java heeft nog meer lieden wakker geschud. De zware conferenaes te Parijs, inzake de Berlijnse kwestie brachten zeer begrijpelijke zenuwachtig heid. We staan voor harde feitèn, die dwingen ons ten strijde gereed te maken. En dan bedoelen we hier niet zozeer nog het klaar maken van leger-, vloot- en luchtmateriaal als wel de noodzake lijkheid van een geestelijke kruistocht met gedegen en gevormde voetknechten. De voornaamste veldslag komt voorlo pig nationaal en internationaal op het terrein van de geest. Hierbij zullen de lichte mitrailleurs van humanistisch gedoe van weinig waarde blijken, hier zal de zware artil lerie van geoefend christendom moeten worden opgesteld, m.a.w. hier zullen mannen en vrouwen van positieve be ginselen, christenen in daad en geschoold in de wetenschap het rode front der op dringende wereldrevolutie moeten door breken. Wie nog met enige goede wil en kracht is toegerust, dient zich in te schakelen. Zo pas zijn afgevaardigden van 15 naties in Den Haag bijeen geweest om zich te beraden hoe door onderling over leg, studie en gezamenlijke actie de in vloed der christelijk-democratische be ginselen in Europa kan worden bevestigd en versterkt. Er is een roep om een ver enigd Europa. Doch veel van het succes zal afhangen van het geestelijk funda ment dezer landenfederatie. De christe nen dienen hier naar voren te komen, hun stem in het kapittel te brengen, meesters te zijn op alle wapens. Naast een stevige internationale actie van-de-daad moeten ook locaal en natio naal met alle middelen afweer en aanval worden voorbereid. We weten nu, wat er aan de hand is en laten ons niet jedotten door aandoen lijke „Waarheid"-verhalen, zoals dit or gaan er pas nog een bevatte. Er is een EVC-delegatie naar Tsjecho-SIowakije geweest, om nu eens echt de volle waar heid te vernemen. In het verslag over die reis lezen we o.a. het volgende: „De leden der delegatie logeerden in een van de prachtige recrea tieoorden, waarover het Tsjecho slowaakse proletariaat thans be schikt". We hebben niet voor niets vijf jaar bezetting meegemaakt, om te weten wat dat betekent. En verder: „De delegatie werd ontvangen door minister Plojhar, Sje katholieke minis ter van volksgezondheid, die zo een voudig, zo van hart tot hart met hen sprak over de leugens, die de katho lieke reactie in de West-Europese lan den tegen Tsjechoslowakije lanceert, dat de grote kerels er door ontroerd werden" Die grote kerels toch. Wij laten ons echter niet meer van de wijs brengen. Door geen tien katholieke ministers uit sovjet-satellietlanden. Voor inzicht, voor bevordering van de staatkundige ontwikkeling is het beter mee te doen aan de actie van „De Op mars er in, in ieder gezin". Onder die leuze zal in October en November een poging tot uitbreiding van het abonne mentengetal worden ondernomen, niet zozeer om het aantal maar om te komen tot politieke vorming onder een orede massa. Er is behoefte aan kloeke mannen en vrouwen met innerlijke bezieling. In ons moet weer iets gloeien van het apos- telvuur, gelijk dr. Olierook het Zondag zo schoon zei op het diamanten feest der K.A.B. Eerst dan zullen we inderdaad van overwinningen kunnen spreken. HENK VAN DER MAZE. (Van onze Amsterdamse redacteur). Op een druilerig Schiphol arriveerde gisterenavond omstreeks elf uur de vroe gere minister-president, thans gedelegeer de van het opperbestuur in Indonesië, dr. L. J. M. Beel. Z. Exc. zag er goed en opgewekt uit en stond op de hem eigen bescheiden, maar joviale wijze de journalisten te woorddoch zei eigenlijk niets! Dr. Beel deelde mede, eerder naar Ne derland te zijn teruggekeerd, dan oor spronkelijk de bedoeling was, als gevolg van de ontwikkeling van zaken in Indo nesië, welke ontwikkeling hij overigens met grote belangstelling, maar ook met bezorgdheid heeft gevolgd. In Den Haag zal dr. Beel besprekingen voeren met de regering en van deze be sprekingen zal afhangen, wanneer hij weer naar Batavia zal vertrekken. Op een desbetreffende vraag antwoord de dr. Beel, dat de uitleiding van repu blikeinse ambtenaren uit Batavia niet is uitgesteld. Bij de aankomst van Z.Exc. waren op het vliegveld aanwezig de minister van Overzeese Gebieden mr. E. Sassen, mr. J. Visser, chef van het protocol van bui tenlandse zaken, de heer Hans Hermans als vertegenwoordiger van de minister president en verscheidene familieleden van Z. Exc. Anderhalf uur tevoren was van onze wereldluchthaven een ander toestel naar Batavia vertrokken. De belangstelling daarbij was meer dan normaal en te recht, want het gold de opening van de nieuwe, wereldomvattende lijn Amster damShanghai. In Bangkok wacht een andere K.L.M.- Constellation, die daar de post en de pas sagiers voor Shanghai zal overnemen. Aan boord bevinden zich behalve de directeur van de K.L.M., de heer J. Mar tin, de heer K. L. J. van Enthoven, ad viseur van dr. Van Mook, die uitgeleide werd gedaan door dr. J. Banier van het departement van O.G. Interessant was, dat als passagiers voor Shanghai, maar met bestemming Nang- king, ook meegingen acht Spaanse Jesuieten paters en zes zusters Carmeli- tessen, o.w. de overste van de Carmeli- tessen. Zij zullen in Zuid-China hun ze genrijk werk gaan verrichten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1