MINISTERIELE PLANNEN VOOR 1949 Ons deel voor vrede en oor Naar groter vrijheid van het bedrijfsleven log W eerberichl! Oorlogsbegroting hoger dan in 1948 Paus over moderne meisje De schuldenlast van Rusland Samenwerking in de verdediging Nederlands lunapark aan de Nijl NIEUWE BONNEN Gevaren door houding en opvatting DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Industriële ontwikkeling zal de volle aandacht vragen Minister Lieftinck bezuinigt Voorlopig geen uit breiding sigaren fabricage ~W~T Vijf en twintig nieuwe textielpunten De „Lucky Star terecht Minder troepen in Indiëmeer in Nederland erste Vrijdag NDER DE_ P E ONDER LO U De „brief' aan de Veiligheidsraad Joego-Slavië werd ijskoud aangehoord Montgomery voorzitter «g»»w P.T.T. rond naar beneden af Voor militairen Deviezen gaan verloren Vermicelli en macaroni duurder 70ste JAARGANG DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1948 No. 20737 Begroting 135 millioen lager Plaatselijk ochtendmist Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat wederom 25 pun ten van de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 October 1948 worden geldig de bonnen gemerkt: „textiel N vijf punten"; „textiel reserve N" ter waarde van 10 pun ten; „textiel N een punt" en „tex tiel P een punt". De bonnen gemerkt: „P vijf pun ten" en „reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. De bonnen „L vijf punten"; „M vijf punten"; „Reserve L" en „Re serve M" zullen niet worden aan gewezen en kunnen dus worden vernietigd. KRUISDRAGERS 1948 Troepen in Indonesië Troepen in Nederland mm* Kennelijk zeer opgewekt arriveerde dr. Van Mook op het vliegveld Kemajoran bij zijn terugkeer uit Nederland in Batavia (v.l.n.r. de neer i\ener, ar. v. Mook, AOoel Kadir, secretaris van Staat van algemene zaken, dr. Beel). Tijdens de ontvangst op Zijn buitenverblijf Castel Gandolfo van ongeveer 200 deelneemsters aan het 11de internationale congres voor meisjesbescherming afkomstig uit 15 verschil lende landen, op j.l. Dinsdag, heeft Z. H. de Paus een indruk wekkende rede gehouden, welke een ernstige, tot diep nadenken stemmende, waarschuwing inhield voor de gevaren, welke het moderne jonge meisje niet op de laatste plaats door haar eigen houding en opvatting bedreigen. Legerluchtmacht Van permanente defensie commissie 120.000 Niwin-pakketten naar Indonesië BEURSMAN GEARRESTEERD VOLGENDE RONDE Exploitanten ontmoedigd huiswaarts Tabak en scheerzeep Melkchocolade HOOFDPRIJS STAATSLOTERIJ Een nieuwe hoed voor Truman. Toen hij na een tweedaagse ver kiezingscampagne door Californië weer naar het Oosten zou ver trekken, bood de stad Culton de president een speciale breed gerande Westerse hoed aan. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. t De begroting 1949 van het ministerie van Economische Zaken laat voor de ge raamde totaaluitgaven aan ontvangsten en uitgaven zien een bedrag van 139.370.850, middelen 38.141.500; makende een saldo van 101.292.350. In de memorie van toelichting wijst de minister erop dat hij het verschaffen van meer vrijheid in het economisch ver keer onder de huidige omstandigheden van zeer grote betekenis acht. De vele distributie- en prijsregelingen die in een schaarsteperiode onvermijdelijk zijn, hebben n.l. vrijwel alle, nog afgezien van de daaraan verbonden administratieve rompslomp, het grote nadeel, dat zij ver starrend werken, doordat zij de concur rentiemogelijkheden en het initiatief be perken, terwijl beide factoren voor een spoedig herstel juist zo broodnodig zijn. Geleidelijke afschaffing distributie- en prijsregelingen Zoura de voorzieningsgraad dit maar enigszins toelaat, zullen daarom de nog. bestaande distributieregelingen voor het bedrijfsleven, alsmede de rantsoene ringsmaatregelen voor het publiek, wor den afgeschaft en zal het tevens moge lijk zijn een aantal prijsregelingen los te laten. Opvallend is, dat hierbij, naar reeds is gebleken, in toenemende mate met weer stand uit sommige sectoren van het be drijfsleven rekening moet worden gehou den. Oorzaak hiervan is, dat door de afnemende schaarste bij bepaalde over heidsbemoeiingen het accent meer op het beschermende karakter daarvan komt te liggen. De minister meent evenwel, dat de voordelen van de uiteengezette poli tiek, tezamen met de noodzaak tot be zuiniging, van zo overwegende beteke nis zijn, dat hiervoor individuele of bij zondere belangen dikwijls steeds meer zullen moeten wijken. Industriële ontwikkeling Het belangrijke probleem van de in dustriële ontwikkeling zal ook in het ko mende jaar de volle aandacht vragen. Hoewel de ontwikkeling gedurende de afgelopen periode in sommige opzichten bevredigend is (het vóóroorlogse produc tieniveau werd bereikt en hier en daar zelfs overschreden) moet voor het berei ken van tiet gestelde doel het verhef fen der industriële productie tot een ni veau en een qualiteit welke het mogelijk maken tot een sluitende betalingsbalans te komen en voldoende werkgelegenheid te verschaffen nog een zeer lange weg worden afgelegd. Naast verhoging van het productie-vo lume wordt grote aandacht besteed aan het vraagstuk van de ruimtelijke ordening der industriële uitbreidingen met de daaraan verbonden sociale, demografische en andere problemen. Van zeer groot belang acht de minis ter een doeltreffende voorlichting en propaganda ter verbetering van het in dustriële klimaat, alsmede de krachtige bevordering van Industrieel speurwerk en van nieuwe ontwikkelingen op tech- nisch-industrieel gebied, mede door het verlenen van geldelijke steun Intern, economische samenwerking Een tweede uitermate belangrijk aspect van het te voeren economische beleid is gelegen in de bevordering van de ont wikkeling van het handelsverkeer en van de internationale economische samen werking welke in steeds toenemende mate invloed uitoefent op het te voeren nationale economische beleid. In de eerste plaats dient de econo mische samenwerking met België en Luxemburg vermeld te worden. In de tweede plaats zij hier de samen werking in het kader van het Europese Herstel-programma genoemd. Met be trekking tot het algemeen economisch herstel van ons land, alsmede tot de op te lossen vraagstukken bij d? vorming van de Economische Unie 'met België en Luxemburg, is bet Europese Herstel programma van grote betekenis. De begroting van Financiën voor 1949 die gisteren bij de Tweede Kamer is in gediend, vertoont tegenover 1948 een zeer belangrijke verlaging. De uitgaven voor fi „Kgewone dienst 123.252.921) zijn ƒ3.250 576 lager geraamd dan verleden J,aar. die voor de buitengewone dienst (ƒ412.233.040) zelfs niet minder dan 131 552.876 lager! Vooral op de perso neelsuitgaven voor de belastingdienst is sterk bezuinigd. (Van onze correspondent) Het is niet te verwachten, dat het hui dige kwantum sigaren, dat momenteel door de fabrikanten in de verkoop wordt gebracht, vergroot zal worden De oor zaak hiervan moet worden gezocht in net feit, dat slechts een klein deviezencon- tingent voor de aankoop van tabakken is toegewezen Het standpunt van de au. toriteiten in de Verenigde Staten is dat geen zg Marshalldollars mogen worden besteed voor aankopen in Z. Amerika, alwaar Braziel, Havanna, Carmen en Blumenau worden geteeld. Weliswaar stelt men van de zijde der Nederlandse autoriteiten alles in het werk om de be schikbaar gekomen dollar-bedragen te verdelen, doch tot een ruimere tabaks voorziening kan dit niet leiden. Lopen de contracten verkeren hierdoor in ge vaar en zelfs het voortbestaan van de sigarenindustrie wordt hierdoor recht streeks bedreigd. Weer verwachting, medegedeeld doo' het K. N. M. I- te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Veranderlijke bewolking met plaat- selijk ochtendmist. In het Noorden j van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In het Zuiden van het land weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 1 Oct. Zon op 6.41 uur, onder 18.18 uur; Maan op 4.19 uur, onder 18.08 uur. Het raadsel van de „Lucky Star", de sloep die van Scheveningen vertrokken was en daarna verdwenen scheen, is op gelost. Scheveningen-Radio heeft van de trawler „Verwachting" uit IJmuiden be richt ontvangen, dat deze de „Lucky Star" 55 mijl noord-noordwest van Sche veningen heeft ontmoet. Alles wel aan boord en geen ogenblik er natuurlijk aan gedacht, dat er zelfs vliegtuigen naar hun geluksster aan het zoeken waren. Bij het aanslaan van de motor van het motorschip „Avontuur" te Brui- nisse sloegen enige vonken in de la ding die uit pakken stro bestond Het schip is geheel uitgebrand. O De opvarenden van het ss. „Grote Beer", dat op 24 Sept j.l. van Batavia met militairen naar Nederland vertrok, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 1 October wordt gepost. De meesten onzer herinneren zich wel vreugde-uren over ondervonden Da""" hartigheid Gods. In die uren zijn we net volkomen eens met het Schriftuurwoord, dat de liefde tot de Heer een eerbied waardige wijsheid is. Doch er zijn vele kwade dagen en dan is de wijsheid vaak achter het gordijn onzer onverschilligheid verborgen. Dat heuvels- en dalen-verschijnsel in het geestelijk leven kennen we ook in de H. Hart-devotie. De eerste verschijning aan Margaretha Maria op een „troon van vuur" met de belofte van opening der schatkamers van liefde, genade, voldoe ning en alle heil is in staat om „volk" te trekken en enthousiast te maken. Doch er zijn ook andere verschijningen geweest eveneens met beloften, doch ook met vra gen en dreigementen. Was de eerste ver- schijning er een als vriend, in de tweede vertoonde het H. Hart zich als de mis kende beledigde Koning,, die eerherstel vraagt. Eerst werden wederom de onuit sprekelijke wonderen der liefde geopen baard, maar daarna kwamen ae klachten over ondank, miskenning, koelheid, ver achting, ernstige tekortkomingen, die bij de derde verschijning nog werden aange vuld met een opsomming van oneerbiedig heden en heiligschennissen. Niet van officiële vijanden maar van hen, die zich nog tot vrienden rekenen. Begrijpelijk is ook de mededeling tijdens een nog weer andere openbaring, dat „de Heer het wachten moe is, zijn jchuren wil binnen gaan om de tarwe te ziften." De aankon diging van een wrekende gerechtigheid is duidelijk. Duidelijk is ook, dat het H. Hart weder liefde zoekt en troosters, brengers van eerherstel. Dat „herstelprobleem" vormt een belang rijk onderdeel der H. Hartdevotie. En de eisen, die daarbij worden gesteld wijzen er op, dat wij mede-kruisdragers moeten zijn of worden. Medetorsers van 't kruis, door een afschuwelijke levenshouding vervaardigd, dragers van eigen kruisen in offervaardigheid en ter afdoening. Derhalve het aantal lauwe en laffe zielen helpen verminderen. Voor hen, die ernstig leven, behoeft dat geen nader be toog. Hoe staat het met u. Wacht toch niet langer met eerherstel en word in ieder geval nog een Kruisdrager 1948. Opdat later uw vreugde volkomen zij. En boven dien, één rechtvaardige kan voor duizend zondaars vergiffenis verdienen. Welk een macht voor een eerlijke ziel, die een beetje durft. AMATOR. De Oorlogsbegroting voor 1949, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, is met een eindcijfer van 518 594.148 hoger dan die voor 1948 en wei ruim 33 millioen. De voor 1949 ontworpen algemene richtlijnen voor het te voeren beleid, ko men in beginsel overeen met die, welke in het voorafgegane jaar werden gevolgd. Het wordt beheerst door de volgende factoren, aldus de toelichting: 1. Ter aflossing van de troepen, welke in Indonesië met het handhaven van de orde en rust zijn belast, is het noodzake lijk de uitzending van troepen in onge veer gelijke omvang als in 1948 te doen plaats vinden. 2. De militaire verplichtingen, welke voortvloeien uit het door de regering ge voerde buitenlandse beleid, met name het deelnemen aan tiet Westpact en in het kader van dit pact de militaire samenwerking met België, vormen nog een onderwerp van bespreking en studie en kunnen derhalve nog niet geheel wor den overzien. Niettemin is de regering van oordeel, dat de terzake te treffen maatregelen dienen te worden voorbe reid en hiermede een begin van uitvoe ring zal moeten worden gemaakt. 3. Gelet op de toestand van 's lands fi nanciën zullen de hiervoren onder 2 genoemde maatregelen slechts van be perkte omvang kunnen zijn en derhalve dienen te zijn gericht op: a. het maken van enige voortgang met de opbouw der luchtverdediging waar mede in 1948 een begin werd gemaakt, b. het treffen van voorzieningen t- a. V. de beveiliging tegen een overvalling in het bijzonder met luchtlandingstroepen; c. het scheppen van de personele voor waarden om, zodra de eisen, welke her verblijf van troepen ln Inc*onesië aan de begroting stellen, aanzienlijk zullen zijn verminderd, op korte termijn te kunnen overgaan tot de vorming"* van een bij- dragf aan een internationale strijdmacht Het vorenstaande zal een beperkte „i4hreidin<r van het militaire apparaat uitbreiding ™^_"waarvan de omvang in Nederlan uitsluitend was o,«.n Indone- nenlandse orde en rust. Hoewel eenstemmigheid ^eS^f^omél- trent de wenselijkheid van sarn ting van K. N. I. L. met K. L. biedt de wijze, waarop deze samensmelting moeten worden gerealiseerd, talrijke pro blemen, waarvan de bestudering nog in volle gang is. De gemiddelde sterkte van het in Nederland vertoevende gedeelte der K. L„ met Inbegrip van de Inchtstrild- krachten, zal 52 260 man bedragen. In het voor het dienstjaar 1948 uitge stippelde plan met betrekking tot de uitzending van troepen naar de overzeese gebiedsdelen is geen wijziging gekomen De uitzending blijft bepaald tot 2 zelf standige infanteriebrigades en 6 batal jons infanterie per jaar. Voorts ligt het in de bedoeling zo de toestand in Indonesië zich ontwikkelt zoals de regering hoopt in het voor jaar 1949 de 1ste divisie „7 December" (en de daarmede uitgezonden 6 bewa kingsbataljons) en in het najaar 1949 de 2de divisie (en de daarmede uitgezonden bewakingbataljons) te doen repatriëren. Indien de bvengenoemde maatregelen kunnen worden doorgevoerd zal de ge middelde sterkte van het personeel der Kon. Landmacht (met inbegrip van de luchtstrijdkrachten) in Indonesië, Su riname en Ned. Antillen van 84700 man in 1948 worden teruggebracht tot (2400 man in 1949 Voorzien wordt in het aannemen van 2000 man reserve-grenswacht, welke echter in normale omstandigheden slechts voor enige dagen per jaar onder de wa penen komen. Voorts Is de behoefte gebleken aan territoriale luchtdoelartillerie, welke zal worden verkregen door het personeel der luchtdoelartillerie, behorende tot de tweemaal per jaar te vormen zelfstan dige brigades nipt v~nr Indonesië >c zen den, doch een bestemming hier te lande te doen volgen Het contingent dienstplichtigen voor de Kon. landmacht wordt voor 1949 op 2 ploegen van plm. 13.650 man begroot. Dit contingent is groter dan dat voor 1948 De vermeerdering wordt verklaard uit de omstandigheid, dat onderdelen voor de dienst in Nederland dienstplichtigen nodig hebben, waarop in 1948 niet of niet in voldoende mate was gerekend. In Indonesië kan, voor zover thans valt te voorzien, worden volstaan met het handhaven en op sterkte houden van de reeds aanwezige eenheden en waar nodig met aflossing van het personeel daarvan. Voor wat betreft de legerluchtmacht ln Nederland dient te worden voortgegaan met de vorming van gevechtseenheden binnen het kader van hetgeen de defensie van West-Europa te dien aanzien nood zakelijk maakt. In dit opzicht is het militair overleg voldoende voortgeschre. den om inzicht te hebben in hetgeen de Nederlandse bijdrage zal moeten vormen. De gemiddelde jaarsterkte der leger luchtmacht Nederland is geraamd op omstreeks 7550 man. Engeland, Frankrijk en de V. 8 heb ben gisteren Trygve Lie de nota over handigd, waarin de sovjet-unie be schuldigd wordt van het scheppen van een situatie in Berlijn, die „de inter nationale vrede en veiligheid be dreigt". In de nota wordt uiteengezet, dat de drie Westelijke mogendheden alle pogingen in het werk hebben ge steld om door directe onderhandelingen de moeilijkheden op te lossen. Deze onderhandelingen zijn door de onwil ligheid van de sovjet-unie mislukt. Tengevolge van deze weigerachtige houding is de Berljjnse bevolking blootgesteld aan honger, ziekte en economische ondergang. Daarom ver- I nemers hebben eveneens goede vorderin- een „Atlantisch" defensiepact op dezelfde Van gezaghebbende zijde is, volgens Reuter, te Parijs vernomen, dat veld maarschalk Lord Montgomery, stafchef van het Britse imperium, is gekozen tot voorzitter van de permanente militaire defensie-commissie, die gevormd is door Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Een Franse generaal zal opperbevel hebber worden van de landstrijdkrach ten van de West-Europese Unie, zo wordt tevens vernomen. De officiële mededeling hiervan wordt de volgende week verwacht. De tweedaagse militaire besprekingen hebben de coördinatie van de defensie tussen de betrokken vijf westelijke mo gendheden een grote stap voorwaarts ge bracht. De ministers van defensie, teza men met Amerikaanse en Canadese waar- grondslag, zo wordt vernomen. Hierin zouden dan Amerika en Canada zijn opge nomen. Dinsdag en Woensdag zijn te Parijs tevens besprekingen gevoerd tussen Ame rikaanse Britse en Franse politieke lei ders Bevin heeft Dinsdag minister Mars hall en John Foster Dulles ontmoet en, naar verluidt, is bij beide gelegenheden over een Atlantisch pact gesproken. Gewoonlijk welingelichte waarnemers geloven, dat na de totstandkoming van een Atlantische unie deze unie op haar beurt een permanente militaire commis- sie zal vormen, die ongetwijfeld een Amerikaanse militaire leider als voor zitter zal hebben. Men gelooft te Parijs, dat de vor ming van een Atlantische defensieve unie door de Amerikaanse regering aan het congres zal worden voorgesteld na de presidentsverkiezingen in November. zoeken de drie landen, de kwestie- Berlijn zo spoedig mogelijk in de Veiligheidsraad te laten behandelen. Gisteren h„eft de Assemblee van de V. N. de laatste algemene beschouwin gen gehouden. Er bestond veel belang stelling voor de rede van Kardelj, de afgevaardigde van het door de Kumin- form uitgestoten Joego-Slavië. Kardelj sprak in het Russisch; hij zong de ge bruikelijke lofliederen op de sovjet unie en deed de evenzeer gebruikelijke aanvallen op de Westerse mogendheden. Visjinski, de sovjet-afgevaardigde, toonde niet veel belangstelling oor wat Kardelj te zeggen had. Alle Oost- Europese groepen onthielden zich ook van applaus, toen Kardelj zijn rede begon. Na de toespraak van Kardelj, deed de Oekrainer Manoeilsky nog een aanval op alles wat Westers georiënteerd is. De politieke commissie van de V.N. heeft, na een beraad van drie uur, het programma voor de komende besprekin gen vastgesteld. Ondanks sterke oppositie der Russen, werd behandeling van het rapport der commissie voor atoomenergie als eerste punt op de agenda geplaatst. De verdere punten waren: Visjinsky's voorstellen tot verminde ring der bewapening en het verbod van atoomwapens. Besprekingen over het verslag inzake Palestina van wijlen graaf Bernadotte. De kwesties Griekenland en Korea. De toekomst van de Italiaanse kolo niën. Minister mr. Stikker is gisteravond naar Brussel vertrokken op doorreis naar Parijs, waar hij de vergadering van de V.N. zal bijwonen, als hoofd van de Ne derlandse delegatie. Zondag a.s. wordt hij in Nederland terug verwacht. Met ingang van 1 October worden de posttarieven. die op een halve cent ein digen, naar beneden afgerond tot heie centen. In Zijn toespraak wees de H. Vader erop, dat de gevaren voor het moderne jonge meisje overal zijn toegenomen en dat het kwaad wijd is verspreid. Onwe tendheid, zwakheid, onervarenheid, licht zinnigheid en overdreven gevoeligheid zijn dikwijls oorzaak van haar val. On danks de jeugdige frisheid en de jongens achtige mentaliteit kan het meisje van vandaag, het zg. moderne jonge meisje, zich niet losmaken van de eigenschappen van haar geslacht, die haar doen neigen tot een gevaarlijke ijdelheid. Het moderne jonge meisje heeft de illusie verre uit te staan boven de meisjes van vroegere generaties. Maar het tegen deel is veeleer waar. Onder de dekman tel van een grotere kennis, is het dikwijls veel minder gevormd. Haar ervaring is vaak zeer oppervlakkig en niet opgewas sen tegen de spitsvondigheden, de huiche larij en het listige gepraat van de verlei ders in deze tijd. De meisjes menen ongestraft alles te kunnen lezen, alles te kunnen zien en alles te kunnen onderzoeken en het erva ren moderne jonge meisje wijst zelfs iedere schijn van bescherming af. Een dergelijke bescherming vindt het verne derend en het m etil daardoor m slavernij gebracht te worden. Het geeft er zich geen rekenschap van, wat voor het behoud der vrouwelijke waardigheid, een edel zelfbewustzijn en voor een onaantastbaarheid voor alle ver leidingen noodzakelijk is. Het moderne meisje staat weerloos te genover al deze gevaren. Dit type van jonge meisjes denkt dikwijls godsdienstig te zijn, maar haar godsdienst is veelal louter machinaal en het heeft er geen idee van, wat tot de essentie _n de meest ele mentaire beginselen van de godsdienst be hoort. Van godsdienstigheid en vroomheid bezit het slechts een oppervlakkig vernis, een uiterlijke schijn van eerbied, zonder wezenlijke substantie, zonder diepgang en zonder leer. En op deze wijze komt he* dan te staan tegenover het leven Spoedig dringt het bederf haar hart binnen en dan komt de capitulatie, de overgave, welke aan de catastrophe voorafgaat. God zij dank, is het hart van vele meis jes niet geheej bedorven, maar is het slechts gevaarlijk ziek, soms dodelijk ge wond. Wanneer het meisje zich haar schuld niet geheel onbewust is, weifelt h„t tussen val en opstanding. Komen dan echter slechte raadgevers, dan is dikwijls alles verloren. Hoeveel bescherming hebben zy daarom Met het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" dat 25 Sept naar Indië vertrok, beeft de Niwin 120.000 kerstpakketten voor de militairen overzee, verscheept Bovendien heeft de Niwin met dit «chip 588 damborden. 150 dozijn mondorgels 450 camera's en een grote hoeveelheid materialen voor de welzijnsverzorging der militairen in de hospitalen, naar Indië verzonden. niet nodig om de goede weg te gaan, hoe veel bescherming om van de slechte weg af te keren. Hier ligt uw taak, zo zeide de H. Vader tot de congresleden, die gij in christelijke en bovennatuurlijke liefde moet uitoefenen. Hierna wees de H. Vader op het vele, dat op dit gebied der meisjesbescherming reeds wordt gedaan. Bijzonder waar schuwde de H. Vader tegen de pogingen, die gedaan worden, om het godsdienstig onderricht te verminderen en de door de Kerk geboden beschermende hulpmidde len te neutraliseren. De H. Vader besloot met de woorden; „Onze medewerking zal u niet ontbreken, evenmin als de hulp van God, waarvan Onze Zegen het onderpand is". De centrale recherche te Amsterdam heeft gearresteerd de 58-jarige beurshan delaar W. aldaar. Bij navraag bleek, dat W zich schuldig zou hebben gemaakt aan het verhandelen van effecten, welke niet ter registratie waren aangemeld, tot een nominale waarde van 20.000 gulden. In de verkiezingsdagen vond men ge regeld verkiezingspamfletten van de Partij van de Arbeid in de brievenbus, waarin met woord en beeld werd belicht, hoe goed voorzien de boodschappentas van de huismoeder geworden was, dank zij het distributie-belèid van minister Mansholt. Men herinnert zich nog wel het plaatje van dat mevrouwtje in „old look"! Ja voor „new look" moet minister v. d. Brink, die de textielpunten uitdeelt, zorgen en men kon het de P. v. d. A. niet kwalijk nemen, dat zij geen reclame maakte voor een minister van de K.V.P. door bedoelde dame in een keurig „new lookje" te steken. Eerlijk is eerlijk, men zal dienen toe te geven, dat minister Mansholt woord heeft gehouden; de tassen van de winke lende dames (in tegenstelling met het plaatje wél in „new look") zijn behoorlijk gevuld. Dat hoofdzakelijk de vrijgevig heid van Uncle Marshall de bewindsman van Voedselvoorziening in staat stelt om voor St. Nicolaas te spelen, daarover wil len wij het niet hebben. Zonder geluk vaart nu eenmaal niemand wel. Doch zullen die tassen zo vol blijven? Immers, diezelfde Mansholt, die een hoorntje van overvloed leegstort, wordt bij zijn prijzenswaardige vrijgevigheid nogal prijzig. Men heeft natuurlijk gele zen, dat de subsidies op het levensmid delenpakket geleidelijk afgeschaft wor den en daar de winkeliers niet van de wind kunnen leven, zal het gaan stormen in de portemonnaies van de cliëntelen. Wij willen geen critiek leveren op deze maatregel; waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht, laat staan de kiezer. En niemand kan veren plukken van de schat kist-kikker. Gelukkig echter, dat de Par tij v. d. Arbeid thans regeringsverant woordelijkheid draagt en juist een minis ter van deze partij die onsympathieke maatregel moet nemen. Wat zou het ge waaid hebben in zo'n geval vóór de oor log, toen de S.D.A.P. nog tot de oppositie behoorde. Het dagblad „Het Volk" was te klein geweest om de protesten te bevat ten. Thans vindt „Het Vrije Volk" geen vrijheid om fte protesteren en deze ge bondenheid in „Het Volk", dat „Vrij" is geworden, valt te appreciëren. Mogelijk beseft men achteraf in de kringen van. de voormalige S.D.A.P., dat men vroeger te vrijmoedig gebruik heeft gemaakt van de persvrijheid. Bij alle critiek ontbrak het de heren ongetwijfeld te veel aan zelf-critiek om critisch te staan tegenover hun critiek. Maar hoe moet het nu met die verhoog de levensmiddelen-prijzen? Door deze stijging raken wij natuurlijk achter; het moge dan geen hele ronde zijn, het wordt toch een toer om het „veld" bij te hou den. Verhoogt mengde lonen, dan zo wordt gezegd lopen de prijzen min stens één ronde uit en raken wij nog verder achterop. De voorzitter van de K.A.B. en niemand zal de heer A. C. de Bruijn van reactionnaire gezindheid verdenken heeft een derde loonronde vooralsnog afgewezen, omdat een nieuwe algemene loonsverhoging op zichzelf geen oplossing brengt voor het tekort aan ver- bruiksgoederen en voorts een loonsver hoging, gevolgd door een evenredige prijsstijging, evenmin, uitkomst kan ge ven. Dus geen derde loonronde? Maar de betreffende autoriteiten zullen de zaak toch rond moeten maken en daarom wachten wij met belangstelling op de volgende ronde van de regering inzake de loon- en prijspolitiek. ANALYST Op een open vlakte ergens aan de Nijl staat verlaten een Nederlands lunapark. De exploitanten hebben, volkomen ge desillusioneerd, Egypte de rug toege keerd en zijn naar het vaderland terug gekomen met achterlating van hun etablissementen ter waarde van een half millioen gulden. Anderhalf jaar hebben zij, veelal onder zeer moeilijke omstandigheden, stand ge houden Sommigen hunner, ontmoedigd door de tegenslagen naar ons land terug gekeerd, begaven zich later nogmaals naar de Nijl, waar echter andermaal teleurstellingen hun deel werden. Thans is de strijd voor een groot deel ge streden. Met het doel geld te verdienen voor zichzelf en deviezen voor ons land, trok ken ruim 30 mannen en vrouwen in Maart 1947 naar Egypte. In een speciaal gecharterd Deens schip werden de be drijven geladen, met het doel de tenten eerst in Cairo, daarna in Alexandrië op te slaan vol vertrouwen in impresario Ali Hassan. In Cairo bleken de vereiste vergunnin gen niet in orde en eerst na lange tijd kon men het lunapark in Alexandrië openen. Vier-en-een-halve maand bleef het draaien en de inkomsten waren be vredigend. Acht duizend Egyptische pon den kwamen binnen, de eerste van de tienduizenden, die men de Ned. Bank ten gunste van onze deviezenpositie dacht te kunnen doen toevloeien. Na afloop van het seizoen trok men Voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October zijn van de tabaks- en versnaperingskaar ten enz. QA, QC 808 aangewezen de bonnen: 109, 110, 113 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Voorts is tot nader order geldig: Reserve H Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gr. scheercreme of 400 gr. sne' seheercreme. Voor het tijdvak van 27 September t.m 9 October is, zoals men weet, reeds de volgende oon voor vlees aangewezen: 244 Vlees 100 gram vlees. De minister van Landbouw heeft voor vermicelli, macaroni en mie een prijs verhoging van 1 cent per 200 gram toe gestaan omdat door de verhoging van de bloemprijs de grondstoffen van deze pro ducten duurder zijn geworden. De inkoopsprijzen voor grossiers en de taillisten zijn met 5 per 100 kg. ver hoogd. De prijsverhoging gaat vandaag in. Nu volle meidpoeder in chocoladepro ducten mag worden verwerkt zijn voor ongevulde melkchocolade maximumver koopprijzen vastgesteld, t.w. voor stuk goed (repen) 0.39 en voor wichtgoed 0.50 per 100 gram voor de consument. Een ongevulde melkchocoladereep van normaal gewicht komt dus nu op 0.13 per stuk. Voor gevulde melkchocolade blijven de zelfde prijzen gelden als voor gevulde chocolade. De uitzonderingsprijzen voor speciale kwaliteitsartikelen gelden ooit voor melkchocolade artikelen. naar Caïro, doch nimmer heeft daar een enkele zweefmolen ook maar enige uren gedraaid. Een proces tegen Ali Hassan leverde de teleurstellende beslissing op van de Egyptische rechter, dat beide partijen huns weegs konden gaan en geen verdere verplichtingen aan elkan der hadden. De Nederlanders hebben hiertegen beroep aangetekend, doch daar in is nog geen uitspraak gedaan en de exploitanten zien op het ogenblik geen kans de bedrijven naar ons land terug te voeren. Bovendien zou hiervoor een schip gecharterd moeten worden, hetgeen opnieuw een kleine ton zou kosten. Van de acht duizend pond, die in Alexandrië waren verdiend, is tengevolge van de verblijfkosten maar weinig over gebleven. Het spreekt vanzelf, dat de eigenaars alsnog willen proberen te redden wat er te redden valt. De Vereniging Amuse ments Bedrijven en enige kleine onder nemers hebben daarom het voornemen zich tegen het einde van dit jaar weder om naar Egypte te begeven. Zij zullen trachten het bedrijf zoals ook aan vankelijk het plan was te laten draaien op de wereldtentoonstelling 1949 in Caïro. Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is een hoofdprijs van 20.000 gevallen op nr. 17673.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1