Hoog verzet7' tegen de P.B.O. Vrij initiatief bracht na een eeuw geen oplossing Het opperbevel in W.-Europa Belangrijke stap tot verdediging van de vrede BERLIJN in Visjinsky terstond de Veiligheidsraad in de arena Rekenkamer past Op de dubbeltjes v> i Malversaties bij Vermogensopsporing DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Coördinatie van drie belangen Nog deze maand Rijn- verkeer via Rotterdam en Antwerpen? H.- I De post van het thuisfront Er was opnieuw langdurig debat Tipgelden99 voor gefingeerde personen IJP1 Spaarcijfers over Augustus Ridderslag voor Prinses Wilhelmina Nieuwe commissie Er komt weer pindakaas mÊ/mm IVeinig ontgaat haar speurende blik 70ste JAARGANG DINSDAG 5 OCTOBER 1948 No. 20741 Pauselijke encyclieken nog te weinig gelezen Weinig wind BlSi v WwêêêêêMêê de Tot 1 November no oude regel Harlingen heeft grote plannen en voorziet een drukker scheepvaartverkeer, waartoe het zijn haven verbreedt. De foto geeft een overzicht van de in aanleg zijnde haven. Indien andere pi aetische stappen hierop mochten volgen, dan zal GEWIEKST SCHOOIERTJE LiLliputland? Neen, het is de 4-jarige Janice Palmer uit Southampton, die op de bewaarschool al zulke vorderingen maakte, dat haar vader haar beloonde met een miniatuur dorp, bestaande uit 85 huizen, een bioscoop en een gemeentehuis. En straks komt er nog een kasteel bij ook. aan de Amerikaanse regering in overweging worden gegeven, de naties van de Westelijke Unie te steunen met wapenen en geld, ten einde het bondgenootschap effec tief te maken. Een militair land- lease plan zal in overweging wor den genomen. KANKERONDERZOEK DOOR PRIESTERMEDICUS MILITAIRE TOESTAND IN INDONESIË Geest onder de militairen uitstekend Voor internationale handel en economische samenwerking hi de Stormhoek REVOLUTIE NOODZAKELIJK RIJNAAK STOOT LEK EN ZINKT Nu geen V-groet meer zegt Seth Ramkrishna Dalmia, een der groot ste industriëlen en bankiers in India en Pakistan, maar de groet van de „Eén wereld-regering", de instelling waarvan hij een groot voorstander is. Financieel beleid te Londen Ned, Arbeidsdienst. De boeken waren zoek Panden bleven ongebruikt KONING Van stam ERNSTIG GEWOND Hl r DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O-P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Van de hoge toren, welke zij nu een maal dank zij de organisatieWoltersom in ons maatschappelijk bestel innemen, hebben vier van de vijf hoofdgroepen n.l. Handel, Verkeer, Banken en Verzeke ring aan het adres der Staten-Gene- raal hevig tegen het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie geblazen. De gezamen lijke ondernemers in die sectoren van ons bedrijfsleven zouden dus tegen het ont werp zijn gekant en daarmede zou een gewichtige feitelijke steun aan de voor genomen organisatie zijn ontvallen? Dat is in het geheel niet gezegd. Er blijkt niet, in hoeverre de ondertekenaars de spreekbuis zijn van allen, die zij kunnen vertegenwoordigen. Wellicht ware hier om reeds aanleiding tot meer bescheiden heid geweest. Daartoe bestond ook aanleiding, nu dit adres tot het negatieve resultaat komt: afwijzen. Er is geen enkele gedachte, laat staan poging om een positieve bij drage tot doelmatige ordening van het bedrijfsleven te leveren. De hoofdgroe pen mogen zich toch niet aanmatigen haar eigen, geforceerde organisatie als de beste voor te stellen. Dat doet men dan ook niet, maar men schijnt wel te kunnen vaststellen, dat dit ontwerp nog niet eens amendabel is, maar eenvoudig moet wor den afgewezen. Op welke gronden? De kern der bezwaren ligt in de taak, welke aan de publiekrechtelijke bedrijfs organen is toegedacht, n.l., zoals het in het adres heet, een drieledige taak, te weten de behartiging van: a. het alge meen belang; b. het (economische) be lang der bedrijven; c. het (sociale) be lang van het personeel der bedrijven. Hierdoor zou er een „drieslachtigheid", een „innerlijke tegenstrijdigheid" zijn ontstaan, die alleen al daardoor en mede door de daarop gebouwde organisatie „tot onvruchtbaarheid is gedoemd". De over heid dit is dan de hoofdgrief heeft op die wijze de haar eigen taak, behar tiging van het algemeen welzijn, te zeer naar de bedrijfsorganen toegeschoven, en tevens zichzelf, omdat zij die taak toch ook weer niet wilde loslaten, te zeer bin nen de bedrijfsorganisatie een machtige plaats toegewezen. Niet onaardig al kan men dan ook niet zeggen, dat er geen woord Frans bij is drukt het adres zijn beschuldiging aan de overheid aldus uit: „détournement de pouvoir naast ab dicatie". Tegen de ontboezemingen der onder tekenaars valt veel in te brengen Het voornaamste lijkt mij .dit: men is in die kringen blijkbaar teruggekeerd tot het terecht verlaten standpunt, dat het econo mische leven iets te maken heeft met drie belangen-kringen, welke geheel af gesloten naast of boven elkaar liggen: algemeen, economisch, sociaal belang. An ders kan men, de drieledige taak aange duid vindend, moeilijk van drieslachtig heid gaan spreken. Het is juist het wezen van een publiekrechtelijke organisatie, dat het algemeen belang (beter: het ge meenschappelijk welzijn) gezien wordt in zijn onmiddellijke samenhang met de economische en sociale belangen en dat deze onderling beslist onafscheidelijk zijn, evenals deze beide buiten de brede stroom van het gemeenschapswelzijn een voudig als vissen op het droge liggen te spartelen. Wat de adressanten blijkbaar willen zo men Probeert te gissen, of hun geroep om „afwijzen" misschien toch nog wordt ingegeven door een of ander antwoord op de vraag „wat dan wel?" is ongeveer dit: het sociale be lang (mén ontmoet zelfs weer het an- tfeke woord „arbeidersbelangen") vrij- wlllfg laten behartigen door werknemers organisaties Waar de beweerde voldoe ning der heren over de samenwerking In de Stichting van den Arbeid eigenlijk vandaan komt, blijft geheel onzeker. Ver moedelijk uitsluitend uit een concessie aan de publieke smaak. Daarnaast ja, vooral daarnaast gaan de ondernemers tezamen privaat rechtelijk waken voor hun bedrijven, welke waakzaamheid dan culmineert in deze werkzaamheden: noden en wensen van het bedrijfsleven bij de regering be pleiten en deze van deskundig advies dienen. De Overheid heeft dan ook al weer daarnaast, misschien zelfs wel daaronder de „verheven opdracht" de voorwaar den om de ontwikkeling van het bedrijfs leven te scheppen m toch ook nog in die ontwikkeling in te grijpen, waar deze „de welvaart, het levensgeluk van het Ned. volk" zou bedreigen. Maar zijn wij dan niet, bij deze laatste erkentenis, op het zelfde punt aangeland waar ook het ont werp van uitgaat? De zin van een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. hoe zij technisch dan ook moge „itvallen, is toch deze: het be drijfsleven te ordenen en zichzelf të la ten ordenen tot het welzijn der gemeen schap. De achtergrond daarvan wordt dan gevormd door het feit, dat drie groepen van belangen, hierboven en ook in het ontwerp onderscheiden, zo innig met el kaar zijn -erbonden, dat het onmogelijk is één ervan te behartigen zonder ook de andere te raken. En de ondergrond moet zijn het bedrijfsleven zelf in zijn besef van die onderlinge verwevenheid, waar door de ondernemer om nu tegenover dit adres bij deze categorie te blijven het aandurft medeverantwoordelijkheid te dragen voor algemeen en sociaal wel zijn, omdat hij dit door zijn bemoeienis met het economische nu eenmaal baten en schaden kan. Daarnaast volgt, dat p.b.o. niet bete kent een zo zelfstandige organisatie van w eerh^richl Weerverwachting, medegedeeld door J het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking en daar- mede samenhangend van plaats tot plaats uiteenlopende nachttemperatu- ren. Plaatselijke ochtendmist met ove- rigens droog weer. Weinig wind. Mor gen overdag over het algemeen iets hogere temperatuur. 6 Oct. Zon op 6.48 uur, onder 18.07 uur; Maan op 11.49 uur, onder 19.33 u. het bedrijfsleven, dat alles maar moet worden overgelaten aan vrije initiatieven. Daarvoor heeft men nu een eeuw de tijd gehad. Tevens is gebleken, dat een p.b.o. dan mede- en zelfs opperzeggenschap der overheid niet kan ontberen. Over de vor men, waarin het ontwerp dit alles giet, kan men twisten, er zijn zeker heel wat bezwaren aan te voeren, zelfs wel op ge wichtige punten. Maar moet daarom het hele ontwerp eenvoudig als ondeugdelijk worden, afgekeurd? J. J. M. VAN DER VEN Volgens het „Laatste Nieuws" zou met betrekking tot de verwachte terugkeer van het Duitse Rijnverkeer over de Bene- luxhavens besloten zijn, nog deze maand een aantal ladingen, bestemd voor de dubbelzone via de havens van Rotterdam en Antwerpen te vervoeren. De voorwaarden, waarop deze doorvoer zal geschieden, zouden worden vastgesteld in overleg met het centraal bevrachtings kantoor, dat speciaal voor dit transitover- keer zou worden opgericht. Duitse Rijnschepen zouden op 't grond gebied van de twee Beneluxlanden wor den toegelaten en zouden deelnemen aan de doorvoer in een verhouding, die nog nader moet worden vastgesteld. Terwijl sinds 1 October de nieuwe re- geling geldt voor de frankering van de correspondentie met de militairen in In donesië is die voor de zendingen van de Thuisfronten naar Insulinde nog niet gereed gekomen. We meldden reeds, dat na de vertogen tegen de aanvankelijke plannen ten deze is besloten, dat hier voor een nadere beslissing zou worden getroffen. In aansluiting daaraan vernemen wij. dat voorlopig tot 1 November voor de zendingen van de Thuisfronten (couran ten en weekbladen, contactbladen en tijdschriften e d.) de oude regeling blijft gelden. Voor 15 October moeten de Thuisfronten afzonderlijk bij het depar tement van Oorlog een verzoek indie nen om een tegemoetkomende regeling met opgave van de hoeveelheden, welke zij geregeld verzenden. Omdat voor de verschillende organisaties deze hoeveel heden nogal uiteenlopen, zal er waar schijnlijk geen uniforme regeling ko men, doch zal op basis van de tegenwoor dige omvang der zendingen voor elk dei Thuisfronten een afzonderlijke regeling worden vastgesteld. (Telefonisch van onze Londense correspondent.) Met belangstelling heeft Londen de officiële bevestiging vernomen van Mont gomery's benoeming tot voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van cfe permanente verdedigingsraad der West-Europese Unie Met hem zullen samenwerken generaal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk), als opperbevel hebber der landstrijdkrachten in West- Enropa, luchtmaarschalk sir James Robb (Gr. Brittannië). als opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten, vice-admiraal Robert Jaujard, als vlagofficier van de zeestrijdkrachten Hun staven zullen ver scheiden hooggeplaatste officieren bevat ten, o.a. van Nederland, België en Luxem burg. De belangrijkste en meest kenmerken de commentaar op deze benoemingen komt uit Washington, waar hooggeplaat ste persoonlijkheden in de regering ze aangeduid hebben als de belangrijkste stap, die tot nu toe genomen is. om de vredesverdediging van Europa te coör dineren. (Telef- van onze Parijse correspondent De zitting van de Veiligheidsraad heeft niet veel toegevoegd aan de be langrijke feiten, die buiten haar om de aandacht vroegen, n.l. het voorstel van Molotof en de gistermiddag alhier ge houden conferentie van de ministers van de westerse grote Drie. In de zaal van het Palais Challlot krijgt men de indruk, dat de behoefte aan tijdwinnen werd gevoeld. Het tergend langzaam vorderen van de de batten scheen daarop te wijzen. An- 5? Anderhalf jaar geleden zijn bij de Centrale Vermogensopsporingsdienst (C.V.O.) opzienbarende malversaties aan het licht gekomen. De heer C. M., die in naam secretaris was van het Clearinginstituut en adviseur was van deze dienst, kon naar eigen goeddun ken zgn. tipgelden uitkeren aan per sonen, die de C.V.O. op het spoor brachten van grote vijandelijke ver mogens; er zijn althans aanwijzingen, dat hij daartoe machtiging had van de thesaurier-generaal, wijlen dr. Ridder. Met deze 'ipgelden nu bleek te zijn ge knoeid en M. is deswege gearresteerd. Nadat zijn zaak op 24 September j.l. reeds door de Amsterdamse rechtbank in behandeling was genomen, werd zij gisteren voortgezet met het horen van enkele graphologen, o.m. de heer v. Led den Hulsebos. Deze was van mening, dat elf kwitanties over uitbetaalde tipgel den tot een totaalbedrag van f 159.000. door verd. van een valse handtekening waren voorzien. De officier van justitie betoogde ln zijn requisitoir, dat verd. de feitelijke leider was var, de C.V.O., die eigenlijk nog boven de directeur stond. Aanvankelijk ad hij beweerd, dat het op de elf kwitanties vermelde bedrag in derdaad aan tipgevers was uitbetaald, maar wie die tipgevers waren wist hij Uitvoerig heeft de bijz. raad van cas satie de zaak behandeld tegen de ex- journalist H. Marinus uit Venlo, die door het B. G. te Amsterdam werd veroor deeld tot 12 jaar met aftrek. Gedurende de oorlog was hij werkzaam bij het dag blad „Het Volk". O.a. zou hij door het laten inzien van een rapport redactie leden van dit blad aan vervolging en ar restatie hebben blootgesteld Ooi stond hij met vuur de aansluiting van Neder land bij Duitsland voor en was hij werk zaam bij de Presse-Abteilung. Zijn raads man mr. Peters herhaalde hetgeen Max. Blokzijl eens van M. gezegd had: „een gewiekst schooiertje, die door ijdelheid en eigengereidheid trachtte op de beste stoel te gaan zitten". Pleiter geloofde echter, dat zijn cliënt meer in de schoe nen geschoven was, dan waaraan hij zich had schuldig gemaakt. De proc.- fiscaal eiste 15 jaar met aftrek. Uitspraak over 3 weken. niet en hij kon ze niet naar voren bren gen, op een enkele uitzondering na. Al spoedig bleek, dat sommige namen op kwitanties waren geplaatst van mensen, die niet bestonden. Helaas aldus mr. Oveibeek is er weinig klaarheid ge kt men in de vraag wat er met de gelden is gebeurd, maar wel is gebleken, dat de verdachte alleen al tussen de maanden November 1946 tot April 1947 een bedrag van f 14.000.— voor persoonlijke doelein den heeft uitgegeven, terwlj1,hl^Peyi®®r bij de C.V.O. f 15.000. ver^e!?0deH^lertr; uit trok de officier de ,c°nc}"® drdele gelden geheel of ten dele voor-dele waren gekomen van verdachte J eiste deswege 3 jaar gevangen Uitspraak 18 October. derhalf uur werd verdaan met de vraag, of dc vertalingen van de rede voeringen simultaan of contributie! zouden plaats hebben en het kostte heel wat moeite, de leden bjj te brengen, waarover zij eigenlijk gingen stemmen. Tenslotte werd besloten, beide stelsels te volgen, zodat leden en publiek ge lijktijdig de redevoeringen konden vol gen in een officiële taal naar hun wens. Eerst daarna kon de goedkeuring der voorlopige agenda worden ondernomen Visjinsky trad onmiddellijk in het strijd perk om het op de agenda plaatsen van de klacht der drie inzake Berlijn af te wijzen. Dit bracht hem twee keer tot een vrij lange rede, waarin hij kans zag de blokkade van Berlijn te ontkennen, de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om zich met het geval te bemoeien af te wijzen, de schuld van de toestand van Berlijn op de drie westelijke bezettings machten te werpen en de raad van mi nisters van buitenlandse zaken der „Gro te Vier" als het adres aan te wijzer.. waaraan de klacht van de Drie had moe ten worden gestuurd. Kortom, deze heftige taal, hem eigen om Amerika, Engeland en Frankrijk ie verwijten, dat zij bepalingen van het charter hebben overtreden en het vier voudig karakter van het beheer over Berlijn en Duitsland hebben verbro ken, diende kennelijk om het betoog van Molotof in diens voorstel aan de overige drie te beklemtonen. De onontvankelijk heid van de klacht baseerde hij vooral op art. 107, hetwelk het recht waarborgt van een geallieerde mogendheid om maat regelen te nemen t.a.v. de voormalige vijanden uit de tweede wereldoorlog, voor zover die maatregelen uit die oor log voortvloeien. Dit artikel sluit de Veiligheidsraad niet af voor klachten van de bezettende mo gendheden onderling. De bedoeling is natuurlijk geweest, te voorkomen, dat misbruik zou worden gemaakt van de Veiiigbeidsraad door met vijandelijke landen obstructie te voeren tegen maat regelen van bezettingsmachten. Het Amerikaanse lid was nog het meest krachtig in het afwijzen van de redene ringen van Visjinsky. De vergadering is wel wat al te veel toneel gebleven, want de feitelijke loop van zaken ontwikkelde zich .neer daarbuiten, in de eerste plaats in het ministerie van buitenlandse zaken, waar Marshall, Bevin en Schuman vergader den over de nota van Molotof De drie hebben ook over het voorstel van Vis jinsky inzake de atoomboom gesproken, temeer waar Bevin voor korte tijd naar Londen moest vertrekken. Het niet doen plaats hebben van een bespreking over het gehele Duitse pro bleem is op dit ogenblik van buiten gewoon groot belang, aangezien wanneer de vier het er met elkaar niet over eens zouden worden, het gevaar voor een krachtmeting in hoogst gevaarlijke mate zou toenemen Volgens waarnemers te Parijs bestaat de mogelijkheid, dat de sovjet-unie de Veiligheidsraad zal verlaten, wanneer <Je raad besluit tot behandeling van de klacht der westelijke mogendheden, aat de blokkade van Berlijn een bedreiging van ae vrede vormt. De benoeming van veldmaarschalk lord Montgomery tot voorzitter van de opper bevelhebbers is in overeenstemming met wat men verwacht had, maar het ver oorzaakt? enige verwondering, dat geen opperbevelhebber benoemd is van de marines van de Westelijke mogendheden. De „Daily Express" noemt Robert Jau jard, die benoemd is tot vlagofficier voor West-Europa en wiens gezag beperkt zal blijven tot plaatselijke verdedigingspro blemen in West-Europa, een „weinig be kend vice-admiraal" Lord Montgomery, die niet de opper bevelhebber van de geallieerde defensie strijdkrachten zal zijn, doch de hoogst geplaatste officier van de gecombineerde chefs der staven, zal volgens de „Daily Express" chef van de Britse algemene rijksstaf blijven. Volgens de diplomatie ke medewerker van de „Daily Tel." ech ter zal hij in deze hoedanigheid Worden opgevolgd door sir John Crocker, de Britse opperbevelhebber in het midden- Oosten. Ook volgens de „Times" zal Montgomery niet aanblijven als chef van de Britse staf. Te Londen komen vandaag de chefs van de staven der vijf westelijke mo gendheden van Brussel bijeen, onder voorzitterschap van Lord Tedder, chef van de Britse luchtstaf. Nog geen besluit is genomen t.a.v. de zetel van de westelijke defensie-organi satie. Deze zal waarschijnlijk gevestigd worden te Londen of Parijs, maar be weerd wordt, dat Montgomery de voor keur geeft aan eerstgenoemde hoofdstad. Met alle reserve, die berichten over nieuwe medische ontdekkingen op kan- kergebied verdienen vermelden wij het volgende: Pater Dr. Romano Turci (Sociëteit van de H. Franciscus Xaverius voor de Bui tenlandse Missiën) zou de belangstelling van medische kringen hebben gewekt door de ontdekking van een geneesmid del tegen lupus en huidkanker. Pater Turci was jarenlang directeur van het katholieke ziekenhuis te Tsentsau in China. Nadat reeds meer dan 100 lijders aan de vermelde ziekten door hem wer den genezen, werd bekendheid aan de ontdekking gegeven. Pater Turci zet mo menteel zijn onderzoekingswerk te Napels voort. Het totaalbedrag van de 'nleg bij de Algemene Spaarbanken in de maand Augustus bedroeg 28.169.746 en dat van de terugbetaling 26.789.625, zodat er een voordelig spaarsaldo is van 1.380.121. De totale inleg in de periode Januari t/m Augustus 1948 beliep 236.096.853 er> van de terugbetaling 252.262.065. Bij de bankspaarbanken beliep de in leg over Augustus 5.120.278 en de te rugbetaling 4.156.294, terwijl in 1948 in totaal t/m Augustus werd ingelegd 23.999.292 en terugbetaald 21.110.173. In een onderhoud met een correspon dent van Aneta verklaarde generaal Spoor, die op het ogenblik te Soerabaja vertoeft, dat de toestand in Oost-Java vrij goed kan worden genoemd. Er valt geen opzienbarende toeneming van infil tratie door republikeinse benden waar te nemen. Op Madoera is de militaire situa tie goed De geest onder de militairen is, on danks het opschorten der demobilisatie, uitstekend gebleven. De militairen heb ben begrepen, dat de ernstige toestand dit uitstel wettigt, aldus generaal Spoor. Naar het Bataviaas Nieuwsblad ver neemt, houdt de communistische leider Moeso thans verblijf te Bangkok. Het vermoeden bestaat, dat hij met een republikeins vliegtuig naar Siam is over gebracht, schrijft het blad. Door Koningin Juliana te Arnhem Donderdagmorgen a.s. om elf uur zal Prinses Wilhelmina op de Grote Weide van Sonsbeek in Arnhem van Koningin Juliana de ridderslag ont vangen, welke haar benoeming zal bekrachtigen tot ridder eerste klasse in de Militaire Willemsorde. Zoals men zich zal herinneren deed Koningin Juliana in de rede, welke zij bij haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk in Amsterdam hield, mededeling van deze benoemiqg, haar eerste regerings daad. Van deze orde was de Koningin bij het aanvaarden van de troon tegelijker tijd grootmeesteres geworden, een ambt, dat aan ons koningschap is verbonden en dat het benoemingsrecht van ridders inhoudt. Dezer dagen meldden wij reeds, dat Koningin Juliana Donderdag naar Arn hem zou gaan om daar onderscheidingen uit te reiken en nieuwe ridders in de Militaire Willemsorde te beëdigen Dit za, geschieden in dezelfde plechtigheid als die van Prinses Wilhelmina Naar wij menen zullen er twaalf verdienstelijke mannen tot ridder worden geslagen. Troepen van alle onderdelen zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn en daarna voor de Koningin en Prinses Wilhel mina defileren Tevens zullen aanwezig zijn hoge militaire autoriteiten, militaire attaché's van gezantschappen en dragers van de Militaire Willemsorde. Na afloop zal in Arnhem de gebruikelijke ridder maaltijd worden gehouden. Na vijf unr debat heeft de handels conferentie der V. N. te Genève met 10 stemmen vóór en 6 onthoudingen besloten, dat de economische commis sie voor Eurppa een speciale commis sie zal instellen voor de bevordering van handel en economische samenwer king tussen alle landen van Europa- De Sovjet-Unie en vijf andere Oost- Europese staten onthielden zich van stemmen, omdat deze resolutie naar hun mening niet voldoende nadruk legt op de noodzakelijkheid, de industrieën van door de oorlog geteisterde landen van Europa te ontwikkelen. Op de conferentie zijn 22 landen ver tegenwoordigd, doch alleen de vertegen woordigers van de landen, die lid zijn van de economische commissie voor Europa, hadden stemrecht. Men verwacht, dat de landen van Oost-Europa .hoewel zij zich onthouden hebben van stemmen, mede zullen wer ken aan de nieuwe handelscommissie, •die vermoedelijk in December gevormd za1 worden. Analyst heeft me gisteren het gras voor de voeten weggemaaid Nietwaar, als er een dag is, om het smeekgebed ,,Geef ons een huis" te bidden, dan dunkt me wel op Dinsdag. Maar goed. laten we het zien, zoals het is, een bewijs van medeleven, het medeleven, dat verzacht en laten wij aan dit medeleven eens een aanmoediging ontlenen, om dan de niet-medelevenden eens iets onder de in de wind stekende neus te wrijven. Het is zo, een zweempje belangstel ling, een tikje kennis van zaken en oe- grip, zou die hele zure wereld met één slag veranderen. Hoe is het immers nu? Zijn de spaarzame uitzonderingen, wan neer oud en jong hecht samenwerken, niet de bevestiging van de regel, dat niet alleen rijkdom en armoede, ver- trouwtri en wantrouwen, maar ook jeugd en ouderdom het ijzeren gordijn van de achterdocht hebben? Ge wilt wellicht enkele voorbeelden? Wel, er zijn er genoeg. Wat dunkt ge. is er enig begrip geweest, toen botweg door wijze heren die posttarievenstorm werd opgejaagd? Kunt ge enige aanmoediging zien in het feit, dat jonge mensen, die zich tezamen verheugden over hun eerste baby en God dankten, dat er geen schul den van waren gekomen, een belasting vordering kregen, om van te rillen. Nota bene, omdat de vrouw werkte toen ze al getrouwd was, terwijl de regering haar dwong te trouwen, omdat ze anders geen vergunning kreeg om ergens in te wo nen. Is het psychologisch om jonge werkens steeds maar weer te laten voe len. dat ze toch nog maar broekjes zijn? Is het voldoende, om maar steeds moord en brand te schreeuwen, wanneer een jonge kerel in wanhoop van zich afbijt? Is het niet intens stom en benepen, om steeds de oude haan victorie te laten kraaien? Ach, het is nu eenmaal waar, alles wat nieuw is, moet oud gebeukt worden, om een kans te krijgen. De gezapige evolutie ligt de mens nu eenmaal beter dan de felle revolutie. Maar wanneer zal eindelijk eens het besef doordringen, dat de tijd van geza pigheid in deze fase van het menselijk leven een onding is? Nu, op dit ogenblik, kan alleen de revolutie nog maar iets helpen, snel, radicaal. En dan een gees telijke revolutie, de verbijsterende flits in duizenden breinen, dat iedereen iedereen nodig heeft, hard nodig heeft zelfs uit puur. behoud van het eigen leven Iedereen iedereen d.w.z. ook de ouderen de jongeren. Maar dan' niet als boodschappenjongens of afgeblafte die naren, maar als makkers in de diepe nood. ROERGANGER Het is mogelijk gebleken opnieuw een hoeveelheid grondnoten ter beschikking te stellen, voor de productie van pinda kaas. In tegenstelling met de eerste keer zal het artikel, dat dus binnenkort weer op de markt verschijnt, thans zonder bon kunnen worden verkocht. De beschikbaar komende hoeveelheid is nog klein, doch er wordt naar ge streefd, door verdere aanvoer van grond stoffen zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. De prijs per potje van ongeveer 370 gram wordt verlaagd van f 1.tot f 0.90. De 1750 ton metende rijnaak „Kosmos" op weg van Steyl naar Rotterdam, is Zondag op de Maas onder Tegelen lek gestoten. Volgens de schipper op een hem onbekend gebleven obstakel in de rivier. Het schip vormde geruime tijd een belemmering voor de scheepvaart, eer het enigszins naar de wal kon wor den gesleept. Het was Zondagavond in zinkende toestand. De rekenkamer kreeg in de loop van het verslagjaar de indruk, dat het be lang ener snelle afwerking van het gel delijk beheer van 19401945 te Londen gevoerd, dreigde te' worden achtergesteld bij vervulling van nieuwe taken. Dit achtte zij onbevredigend en het college heeft dan ook in de loop van het jaar een onderzoek door een zijner leden doen instellen zowel in Nederland als in Lon den naar maatregelen, die noodzakelijk waren. Er is als uitvloeisel hiervan een omvangrijk overleg geweest tussen het departement van Financiën en de andere departementen, waaraan ook de reken kamer deelnam. Men hoopt thans met de verantwoording aan het eind van 1949 gereed te zijn. De afwikkeling van de Nederlandse Arbeidsdienst is volgens het verslag nog niet voltooid, het duurt zo lang omdat de betrokkenen bijna allen waren ge- interneerd. Het nadelig saldo van de radio-omroep „Herrijzend Nederland" bedraagt thans f 2.476.648. Volgens het rapport waren de boeken van „Herrijzend Nederland" sinds Juli 1946 zoek. Ook de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen was hierover zeer ontstemd. Het was echter een gelukkige omstandigheid, dat het weg raken had p.aats <*ehad nadat een accountant de boeken had gecontroleerd. Representatiekosten was een hoofd stuk, dat in tiet verslagjaar de bijzon dere aandacht der rekenkamer had en indien nodig, zijn er opmerkingen naar de ministers uitgegaan Jubilea van rijks diensten was ook een chapiter, dat de interesse der kamet had De kwestie van het beschikbaar stellen van gelden voor jubilerende diensten of instellingen is aan de ministerraad voorgelegd. Verwant hiermede is het uitgeven van boeken op kosten van het rijk. De geza menlijke textielbureaux lieten een sa menvattend verslag van hun werkzaam heden vervaardigen dat f 10.000.— kost te. De ambtenaar, die dit maakte, werkte er een jaar aan en haalde er bovendien nog zijn doctorsgraad op in de handels wetenschappen! De auto's voor dienstreizen vormen ook meestal een dankbaar object voor auto. de speurzin van de rekenkamer. Een hoofdambtenaar maakte tezamen met ziin 16-jarige zoon en zijn echtgenote ge bruik van een dienstauto zonder dat op de voorruit het voorgeschreven kenmerk was aangebracht, terwijl de zoon onbe voegd als chauffeur optrad. De minister van Sociale Zaken, tot wiens departe ment de betrokken auto behoorde, meen de, dat de ambtenaar niet zonder auto zijn dienst kon waarnemen, maar veroor deelde ook het onbevoegd rijden van de zoon van de ambtenaar. De echtgenote was meegegaan om naar een woning in Den Haag uit te zien. De kamer tekent nog aan, dat deze hoofdambtenaar op rijkskosten reeds drie auto's waren toegewezen, waarvan er een, blijkbaar door ondoelmatig gebruik, weer moest worden teruggenomen. Naar aanleiding van een bericht in de dagbladen omtrent het ongebruikt blij ven gedurende geruime tijd van een door het rijk gehuurd pand in 's Gravenhage verzocht de Algemene Rekenkamer aan de ministers van Oorlog en van Weder opbouw en Volkshuisvesting inlichtingen. Deze inlichtingen bevestigden de juist heid van het bericht. Het pand had meer dan 6 maanden leeg gestaan ten gevolge van gebrek aan samenwerking tussen de rijksgebouwendienst en de dienst der genie. Het onderzoek had aanleiding ge geven tot het vervaardigen van een al gemeen overzicht van alle nog niet be trokken huurpanden, waarover de rijks gebouwendienst de beschikking had om te voorkomen, dat zich nog meer van dergelijke gevallen zouden voordoen. Reuter seint uit Lausanne: De 19-jarige koning Phoemibo! van Siam is bij een auto-ongeluk zwaai ge wond. Hoewel zijn toestand ernstig is, wordt voor zijn leven niet gevreesd. De koning, die te Lausanne rechten studeert, reed te Morges aan het meer van Ge nève met zijn auto, die hij zelf bestuur de, in op een voor hem rijdende vracht-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1