Het dak op de West-Europese defensie-politiek Lend lease-hulp uit Amerika? Weerbericht Duitsers nog 18 jaar tussen de puinhopen 1 „THUIS' licht op een nijver volk De luchtbrug in volle actie Rusland en Oekraine verlaten veiligheidsraad OPPOSITIE betekent misdaad EEN FILM, WAAROP NEDERLAND ZEER TROTS KAN ZIJN Marshall teruggeroepen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Piccard van plan veranderd Gratie verleend van doodstraf Een schier bovenmenselijke taak Voor onze gedemobiliseerde militairen Amerikaanse luchtmacht leidt nieuwe piloten op LAGEN Standpunten zijn nog onverzoenlijk Arbeiderstekort Nieuwe maatregelen in T s jecho-Slowakije Dr. Beel terug naar Indonesië 70ste JAARGANG WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 No. 50742 (Van onze Londense correspondent) Er wordt te Londen nog weinig aandacht geschonken aan de toespeling, gisteren in een A P.-bericht uit Washington gemaakt, op de mogelijkheid van Lend lease hulp voor de West-Europese Unie. Het is intyssen duidelijk, dat in Amerika grote en sym pathieke belangstelling bestaat voor de jongste ontwikkeling der militaire samenwerking tussen de Westelijke mogendheden, een samenwerking, die o.a. practisch blijkt uit de gisteren te Londen aangevangen besprekingen tussen de chefs van de staven dier vijf mogendheden. Hij gaat eerst bij Dakar duiken GROEP WELTER NEEMT DEEL AAN RAADSVERKIEZINGEN Rustig weer NIEUW MATERIAAL TE BOUWEN OM Als late sneeuwvlokken in de lente dwarrelen ze aan. Uit het Zuiden komen ze, de tienduizenden trekvogels, terug naar het laCTe land, waar ze werden geboren, terug naar huis. Met deze suggestieve en zinrijke beelden van de wonderlijke vogeltrek opent de film „Thuis", welke in opdracht van de Leger Voor lichtingsdienst is vervaardigd ter vertoning aan onze uit Indonesië terugkerende militairen. Keren ook zij niet terug, uit het Zuiden, naar het land, waar zij het levenslicht aan schouwden? Teneinde het aantal vliegers op te voeren, die bevoegd zijn om transportvliegtuigen te besturen op de luchtroute over -ë_ luchtbrug naar Berlijn, heeft de Amerikaanse luchtmach Great Falls in Montana, een nieuwe cursus geopend, waaruu naar verwacht wordt, elke maand minstens honderd nieuwe volledige bemanningen beschikbaar zullen komen. Op deze vliegschool zullen geen nieuwe vliegers worden opgeleid. De leerlingen die aan deze cursus deelnemen, moeten minstens 1200 vlieguren achter de rug hebben, waarvan 50 in blindvliegen m unmiaaeinjk na de communistische staatsgreep van Moeso c.s. in Madioen werden in de republikeinse hoofdstad maatregelen getroffen tegen de strijdgroepen van linkse organisaties. Wapens van de Pesindo te Djokjakarta worden ingezameld. Gener. Kruis en gener. Doorthan Ned. afgevaardigden op de ver- gaüenng der Westelijke verdedi- gings-unie, betreden de Whitehall te Londen. Wegens internationale toestand President Truman heeft volgens Reuter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, uit Parijs naar Washington terug geroepen voor een bespreking over de internationale toestand. IS HET ALLEEN MAAR NACHT in de textielindustrie van Twente MOTORRIJDER NA BOTSING OVERLEDEN NIEUWE WALVISJAGER VOOR DE WILLEM BARENDSZ K.V.P. GAAT VERGADEREN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.— Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Men denkt te Londen, dat de omvang en de aard van samenwerking met de V.S. voor een groot deel zal afhangen van de waardering, die Washington heeft voor de practische stappen van West-Europa op het punt van samenwerking, maar wat de aard van de mogelijkheid van Ameri kaanse steun betreft, moet, gelijk de cor respondent van de „Daily Telegraph te Washington liet uitkomen, uitgegaan wor den van de resolutie van de Amerikaanse senaat van 4 Juli van dit jaar, in welke resolutie Amerika's deelnemen aan regio nale regelingen in Europa aangeprezen werd maar die door senator Vanden- berg'als volgt toegelicht werd: De senaat verwerpt automatisch mili taire bondgenootschappen; hij verwerpt hernieuwing in vredestijd van de oude lend-lease formule; hij verwerpt eenzijdi ge verantwoordelijkheid voor het lot van tie werd Maandagavond te berde gebracht tussen de heren Schumann, Bevin en Marshall. Nader ingaand op de thans opgeloste moeilijkheden schrijft Je correspondent, dat in goed ingelichte kringen in Frank rijk algemeen aangenomen wordt, dat in de eerstvolgende maanden de Westelijke continentale landen niet lang verdedigd zouden kunnen worden tegen een vast beraden aanval. Toch is het Franse ar gument veeleer, dat het moeilijk zou zijn, uit de continentale gedachtengar.g de overtuiging te bannen, dat een Brits- opperbevel niet bereid zou zijn, ernstige offers te brengen terwille van continen tale verdediging. Hierdoor zouden deze landen gemakkelijk ontvankelijk worden voor propaganda van de zelfde aard als na Duinkerken gebruikt werd door de Duitsers en de Vichy regering. Een Frans, Belgisch, Nederlands of zelfs Amerikaans opperbevel zou, naar men in Frankrijk meende, aan deze verden king minder licht bloot staan. Op dit punt zijn de Franse bezwaren door de Maandagavond tot rtand gekomen rege ling, op zijde gezet. De benoeming van de Fransman Admiraal Jaujard tot vlag officier van de Westelijke Unie beoogt er de nadruk op te leggen, dat Engeland evenzeer als Frankrijk een psychologisch offer gebracht heeft. Prof. Piccard en zijn wetenschappelijke staf, die zich thans op het 300 ton me tende Belgische vaartuig voor Dakar bevinden, zullen hun reis naar de Golf van Guinea, waar de professor tot op 4.000 meter onder de zeespiegel zou Ha len, niet voortzetten. Dit besluit is ge nomen op grond van peilingen, door een Frans marinevaartuig verricht. Het gehele diep-zeeonderzoek zal nu ter hoogte van de Kaap Verdische eilanden verricht woïden. West-Europa. Dit sluit echter geen Amerikaanse sa menwerking bij verdrag of door onafhan kelijke Amerikaanse actie met-eeiregio nale groep uit, die bereid is haar weder zijdse bescherming te organiseren. De mi litaire bondgenootschappen, waarop niet kan worden ingegaan, zijn die van duur zame en wederzijdse aard, die reeds door George Washington verworpen werden. De diplomatieke medewerker van de „Times" hecht thans in verband met de instelling van een gemeenschappelijke bevelvoering door de West-Europese mogendheden onmiddellijke practische betekenis aan de uitlating van de Ame rikaanse onderstaatssecretaris Lovellin Maart j.l. dat „Amerika wellicht het dak zou zetten op het gebouw van de West-Europese defensie-politiek, wan neer het eenmaal opgetrokken was". Voorbereidend werk te dien einde is te Washington verricht door de Noord Atlantische commissie, waarin de Brus selse verdrags-mogendheden benevens de V.S. en Canada vertegenwoordigd zijn. maar tenzij de candidaten voor het Ame rikaanse presidentschap het hierover met elkaar eens zijn, is het niet waarschijnlijk, dat een beslissing van de Amerikaanse regering verwacht kan worden vóór de presidentsverkiezing voorbij is. De correspondent van de „Times" te Parijs noemt de benoeming van de chef der staven van de verdedigingsorganisane der Westelijke Unie, waardoor een einde gemaakt wordt aan de moeilijkheden, ver oorzaakt door de Franse wens, een be slissing uit te stellen, een compromis tus sen de inzichten van een sterke stro ming in het Franse kabinet en die van de Britse regering. Dit compromis kwam gedeeltelijk to. stand door de nadruk, die de Britse re gering er op legde, dat het schouwspel van Westelijke besluiteloosheid niet ver lengd mocht worden en door de Franse erkenning van het dringende karakter van dit argument. De Amerikaanse re gering droeg er toe bij, deze argumen ten ingang te doen vinden en de kwes- Bij Koninklijk besluit is gratie ver leend aan C. van Koker, voormalig in specteur van politie te AjJeldoorn, die schuldig bevonden was aan het opsporen en arresteren van Joodse Nederlanders en die deswege tot de doodstraf veroor deeld werd bij sententie van het bijzon der Gerechtshof te Arnhem. De dood straf is gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. Naar van de zijde van de groep Weltei wordt medegedeeld, zal deze groep deel nemen aan de eerstkomende gemeente raadsverkiezingen Algemeen voorzitter is de heer Ch Welter, lid van de Tweede Kamer; voor zitter van het dagelijks bestuur luit.-ge neraal b, d. M. Bajetto, die eveneens als voorzitter van de politieke commissie optreedt. Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Verdwijnen van de nog aan^"w wolkenvelden. Droog weer. Over net algemeen weinig wind. Koudere nacht met hier en daar nachtvorst en och tendmist. Morgen overdag op de mees te plaatsen iets hogere temperatuur dan vandaag. 7 Oct zon op 6.50 uur, onder 18.05 uur; maan op 13.10 uur, onder 20.07 u. In West-Duitsland stelt men zich de vraag, of men nog 18 jaar tussen de ruïnes en het puin van de tweede we reldoorlog zal moeten leven In geheel Duitsland bedraagt de hoeveelheid puin 400 millioen kubieke meter, hiervan al leen reeds in Noord-Rijnland-Westfalen 93% millioen. Het Roergebied is voor 44.3 pCt. verwodst. het district Keulen voor 17 pCt., het district Aken voor 5% pCt., het district Munster voor 3.6 pCt. In doorsnee is er 10 15 kubie ke meter puin per hoofd van de bevol king. In de afgelopen drie jaar werd in Noord-Rijnland-Westfalen 11.35 millioen kubieke meter puin geruimd. Bij het huidige tempo en de voorhanden zijnde middelen zal het nog ongeveer 18 jaar duren alvorens de resterende 82 mil lioen kubieke meter geruimd zijn. Jn het Roergebied kon tot nu toe 39 pCt. geruimd worden, in het district Keulen 14 pCt., in het district Düsseldori 25 pCt in het district Aken 6.6 pCt. en in Mun ster 7.6 pCt. In de stad Neuss is reeds 90 pCt. geruimd. Daartegenover staan steden die het slechts tot 6 pCt. gebracht hebben. Het aandeel van de particulie ren bij het opruimingswerk bedraagt ongeveer 20 pCt. van de gezamenlijke activiteit. In Noordrijnland-Westtfalen werden bij dit werk lot nu toe gebruikt: 160 stoomlocomotieven, 230 diesel- en gaslo- comotieven, 115 baggerapparaten, 41 bij zondere apparaten. 400 Km. smalspoor, 4690 kiepwagens en lorries; het aantal gebruikte vrachtauto"s neemt steeds toe Aan brandstof voor de locomotieven en motoren werd gebruikt 30.090 ton steenkool, 2.200.000 liter benzine en der gelijke, alsmede grote hoeveelheden ru we stookolie, (in deze getallen is 't ver bruik bij het particuliere opruimings werk niet inbegrepen). Over het uit de ruïnes in Noordrijn- land-Westfalen teruggewonnen mate riaal zijn reeds de volgende cijfers be schikbaar (behoudens het door het par ticuliere initiatief teruggewonnene): 165 millioen bakstenen, 15.000 ton bouwijzer, 1000 ton gietijzer. 60.000 ton schroot. Het Duitse studiegenootschap „Triim- merverwertung" houdt zich momenteel in het bijzonder bezig met de massa-ver- vaardiging van nieuw bouwmateriaal uit puin. De resultaten van dit onderzoe kingswerk zullen aan hel Parlement van NoordrijnlandWestfalen worden voorgelegd. Voorts is er een puinrui- raingswet ter goedkeuring doorgezonden aan het Britse militaire bestuur; door deze wet zullen in puin liggende opper vlakten ten gunste van de betreffende gemeenten in beslag kunnen worden ge nomen. Op het ogenblik zijn per maand 2 èi 3 millioen Deutsche Mark nodig voor het opruimingswerk. Gemiddeld kost het ruimen van 1 kubieke meter puin 6 mark. „Thuis", een korte titel, een enkel woord, maar waarin een wereld van gedachten en gevoelens, vreugde en leed, licht en warmte ligt besloten Het moet ons van het hart, dat wij deze film, welke werd samengesteld met het doei de uit Indonesië terug kerende militairen een beeld te geven van de ontwikkeling van het leven in Nederland gedurende hun afwezigheid in de tropen en welke uitsluitend aan boord van de thuisvarende troepensche- en ih het demobilisatiekamp zai Een „kleine luchtweg" zal w°rden®fge bakend, overeenkomende met de luc - wegen, waarlangs thans ^orraden na^ Berlijn worden vervoerd. Evenals ae luchtcorridor in Duitsland, zaJ deze e«) gebied ter breedte van ongeveer 16 K.M aan beide zijden van de denkbee dige lijn omvatten, in navolging van de luchtweg waarlangs levensmiddelen worden ver voerd van Frankfurt naar Berlijn. Het verkeer era de gronddiensten op het oefen-terrein zullen op dezelfde wijze worden ingericht als bij de bestaande luchtbrug te Berlijn, en de bemanningen van de vliegmachines zullen zich de thans op de Berlijnse luchtbrug toegepaste techniek voor de uitwisseling van be richten en met betrekking tot veiligheids maatregelen eigen moeten maken. Tijdens de vluchten langs de Berlijnse corridors ziin thans reeds in totaal 95 600 000 K.M afgelegd, voot de oevoor- radine met de nodige levensmiddelen en brandstoffen van de door de Soviets ge blokkeerde hoofdstad. sedert met de "levensmiddelen campagne drie maan den «eleden werd begonnen Tot en met oq September werd een totaal van 201 73a ïon aan voorraden naar Berlijn gev ogem Een van de reusachtige viermotorige transportvliegtuigen van het C 74-type heeft dezer dagen een record gevestigd, door op één enkele dag tijdens 6 vluch ten in totaal 152.500 kg steenkolen naar Berlijn te vervoeren, waarvoor het 20 van de 24 uren in de lucht moest blijven Kolonel Frank L. Howley. Ameri kaanse bevelhebber te Berlijn, maakte Vrijdag bekend, dat de voorraad levens middelen thans voor 39 dagen toe reikend is, in vergelijking met 33 dagen op 26 Juni j.l., de lag waarop met de bevoorrading door de lucht werd be gonnen Hij verklaarde verder dal de meelvoorraad voor 48 dagen toereikend is, vergeleken met 25 dagen aan het begin en dat zelfs de steenkolenpositie inmiddels verbeterd was. De Ameri kaanse luchtmacht maakte verder be kend dat. ofschoon er thans pogingen in het werk worden gesteld om een behoorlijke -cserve op te bouwen met het oog waarop thans opnieuw reserve- officieren worden opgeroepen en de op leiding van nieuwe vliegers wordt he- snoedigd dit ze kei niet wil zeggen dat rle beste krachten zullen worden ont trokken aan de normale dienst van het luchtwapen. worden vertoond, met een bezwaard ge moed zijn gaan zien. Formele opdrach ten, gegeven door instanties, welke zich in 'bepaalde omstandigheden verplicht voelen, ook iets te doen om haar be staan te rechtvaardigen, worden vaak even formeel uitgevoerd en als een der gelijke opdracht zich uitstrekt tot het gebied van de kunst, waar inspiratie een eerste vereiste is, zijn mislukkingen en teleurstelling meestal het gevolg Des te groter was de aangename ver rassing, toen wij gisteren in het Haagse Studio Theater, waar zich een uitgelezen gezelschap had verzameld, waaronder Prins Bernhard, ministers en een groot aantal hooggeplaatste militairen en ambtenaren, in de gelegenheid werden gesteld van deze nieuwste Nederlandse film kennis te nemen. De film „Thuis" schenkt aan de tnuis- kerende „jongens" iets, dat van grote psychologische waarde is: een beeld van ons land. Niet zoals zij het hebben verlaten, of zoals het na jaren rozig is verkleurd in hun herinnering, maar zo als het is. zoals de mensen er leven en werken. En zij doet dat niet alleen op veelzijdige gedocumenteerde en boeien de, doch ook op een aan de film eigen, dus filmisch verantwoorde wijze. Vrijwel alle facetten van het maat schappelijke leven krijgen een beurt: de sport, de kunst, de handel, nijverheid en scheepvaart, het verkeer in al zijn vormen, woningnood en -bouw en vooral de mensen, die de dragers van dit alles zijn. Blijkbaar gedachtig aan het Engplse „ezegde „never change a winning team", is de opdracht tot vervaardiging van deze film gegeven aan hen, die van de jubileumfilm „Moeder des Lands" een succes hebben gemaakt Het was weder om A Koolhaas, die het scenario schreef, terwijl Polygonn-Profilti voor de uit werking zorgde Belden hebben hier bun eerste prestatie overtroffen, maar de meeste lof komt zonder twijfel toe aan H. A Ruygrock. die de n}on'a2e ver zorgde en daarmee het geheel tot be zieling bracht. Hun gezamenlijke opdracht luidde gerichte reportage te maken, geen kunst werk Maar de geestdrift, de eenvoud en vooral de waarachtigheid, waarmee zij deze opdracht hebben uitgevoerd, wa ren oorzaak, dat hier ongewild werd gevonden, wat elders dikwijls bewust, maar vergeefs wordt gezocht: film kunst. Met betrekking tot de toegenomen be langstelling voor kunst onder het rust en zekerheid zoekende na-oorlogse nu- bliek laat Koolhaas zijn commentator spreken van ..de zekerheid, dm de schoonheid in het leven soms geeft" Van deze film kan worden gezegd, dat zij aantoont, hoe schoon de zekerheid kan zijn, waarmee naar het beoogde doel wordt gestreefd. Opvallend is de beperking, welke de makers zich hebben opgelegd ten aan zien van het gesproken woord. Er wordt veel in deze film gezegd door de commentator en vooral door het oeeld maar heel weinig gesproken. Afge zien van het toespraakje, dat minister Drees houdt over lonen, prijzen en so ciale voorzieningen, klinkt er maai één enkele zin uit de mond van een der personen op het doek en die éne zin is eigenlijk nog te veel, werkt storend op de klare taal van beeld en beeld- rhythme, waaruit, met name aan het slot, de arbeidscadans van een nuchter, nijver en hardwerkend volk weerklinkt. Want het slot van „Thuis", hetwelk de eerste dagen uit het leven van de teruggekeerde militair beschrijft, zijn eerste belevenissen als burger, die zich moet aanpassen aan zijn omgeving zo als hij zich in de ongemakkelijke bur gerschoenen moet wringen, die moet ervaren, dat hem een zorgeloos en weel derig bestaan niet in de schoot wordt geworpen, is bijzonder sterk. Op bewonderenswaardige wijze is in deze film nu eens niet over, maar voor de gedemobiliseerde soldaten rekening gehouden met hun mentaliteit. Zij stelt de zaken niet rooskleuriger voor dan zij zijn, maar leert hun, wier ogen verre horizonten hebben afgetast, wier bilk verder is gaan reiken dan dorp of stad, dat zij terugkeren temid den van een volk, hetwelk worstelt om zich een betere toekomst te veroveren, in een land, hetwelk deel uitmaakt van een wereldgemeenschap. Zij toon; hun, dat een grootse taak hun wacht, hoe schijnbaar nederig en onbetekenend in vergelijking met het verleden, de func tie moge zijn, welke zij in die gemeen schap zullen gaan vervullen. Een film, waarop Nederland zeer trots kan zijn en, waarvan men het alleen maar kan betreuren, dat zij waarschijn lijk niet in de Nederlandse bioscopen zal worden vertoond. F. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent). Is de Berlijnse trein op dood spoor geraakt? Wat gisteren in het pale's Chaillot gebeurd is, wettigt deze vraag en men kan er op rekenen, dat de ju risten zich na afloop van de zitting niet zonder ontmoediging over net ingewik kelde reglement van de Veiligheidsraad hebben gebogen om een uitweg te zoe ken uit de moeilijkheid, ontstaan door de zet van Visjinsky, van wie nochtans verwacht kon worden dat hij van de procedure een doolhof zou maken om een uitspraak van de Veiligheidsraad te verhinderen. Het is niet nodig, lang stil te staan b1j het uitnemend betoog van het Franse lid Parodi, om de gegrondheid van de klacht nog eens te motiveren. „Het charter ver biedt Rusland zulke abnormale pressie maatregelen te nemen als het deed. Zo iedere staat dergelijke methodes toepast, blijft slechts het recht van de sterkste over. Onderhandelingen hebben weinig kans op welslagen, indien niet alle deel- ïemers bezield zijn met veel goede wil om overeenstemming te bereiken" Daar op kwam ongeveer zijn rede neer. Visjinsky antwoordde in een zeer lan ge rede, die niet anders dan een herha ling was van alles wat hij reeds de eer ste dag aanvoerde, maar zij werd thans minder heftig uitgesproken. Het Belgi sche lid, van uangenhoven, recapituleer de nog eens de toestahd, maar het ogen blik om tot stemmen over te gaan brak toch aan. Dat de stemming over het op de agenda brengen van dt klacht der westerse Drie met 9 tegen 2 stemmen zou uitvallen en dat de tegenstemmers de sovjet-unie en Oekraine zouden zijn, was natuurlijk al gemeen voorzien. Ook dat Visjinsky die uitslag niet zonder meer zou laten voor bijgaan. Maar toen Visjinsky uit naam van de sovjet-regering met nogal plechtige na druk mededeelde, dat hij de competen tie van dc Veiligheidsraad in deze kwestie niet erkent en aankondigde zich uit het debat terug te trekken, was ieder der aanwezigen diep onder de indruk. De Oekrainer Manouilsky legde een gelijke verklaring af. Met ogenblikkelijk de vergadering te verdagen, voorkwam de voorzitter dat de beide opposanten demonstratief de zaal zouden kunnen verlaten.' De Russen nemen dus niet deel aan de verdere besprekingen. Men kan zich nu wel troosten met de gedachte, dat zulk een houding van de sovjet-vertegenwoor diging zich niet voor de eerste maal voor doet Gromyko nam bij de Irankwesiie reeds eenzelfde houding aan de grote vraag blijft echter, wat Visjinsky nu ver der gaat doen. Zal hij bij de verdere be handeling wegblijven, of als waarnemer tegenwoordig zijn? Zal zijn stilzwijgen verbroken worden door het deelnemen aan een stemming of het uitspreken van zijn veto? Het conflict is zeer ernstig, maar men acht toch wel bepaalde tekenen aanwezig, die het niet nodig maken het te dramatiseren. Visjinsky is iemand die zijn woorden overweegt en men heeft aandacht besteed aan het feit, dat hij in zijn rede gezegd heeft, niet over de kern van de zaak te zullen spreken, omdat hij daarvoor „nader de gelegen heid" heeft. Dit zou dus kunnen bete kenen: in de Assemblee, maar derge lijke interpretaties zijn toch niet meer dan een gissing. Na de vergadering werd wel de verwachting geuit, dat de sovjets het zouden laten bij deze de monstratie en niet zouden overgaan tot het uittreden uit de organisatie. De vraag is, wat de Assemblee zal kun nen doen. De westerse Drie hebben zich op het standpunt gesteld, te weigeren een ontmoeting der „Grote Vier te doen plaats vinden, zolang de blokkade van Berlijn niet is opgeheven. Daardoor is het onwaarschijnlijk, dat een intussen ver kregen accoord Veiligheidsraad en As semblee van de zaak zou ontlasten. Zonnige humeuren zijn een weelde voor de mensheid. Ze zijn als flonkerin. gen op het kleed der droefgeestighe d. als een oase in de woestijn der achter docht, als een verkwikkende regen in de hete zomer van de haat. Het mensdom ondergaat echter zoveel kwellingen in velerlei scherpe vorm. dat 't waarlijk moeilijk wordt om optimisme en blijheid te bewaren. Toch moeten die twee ingrediënten bij de vorming van de nieuwe maatschappij worden aangewend, omdat we anders de nok van dit nieuwe gebouw nooit zullen halen. Allemaal best, weten we al lang, den ken velen hardop of zachtkens En tege lijk doemen personen of aangelegenhe den op, die de oorzaak van veel verdriet zijn. Terecht of ten onrechte. Terecht, wijl er zoveel oude hanen rondlopen, die alsmaar zelf victorie wensen te kraaien (zie Stormhoek van gisteravond) zonder begrip voor de ele mentaire voorwaarden van een gezonde gemeenschap. Ten onrechte, omdat er zoveel verdachtmakingen worden gespuid tegenover vaak onverstandigen, da; het zejfs voor bestwillenden een uiterst delicate taak wordt om het spinrag der halve waarheid weg te vagen. Vele levensschepen zijn op drift ge raakt en dreigen tegen de rots der wan hoop te pletter te lopen. Pater Lombardi. die in Italië probeert, evenals Henri de Greeve in Nederland een fronte dell' amore, een liefdesfront, te vormen, heeft natuurlijk volkomen gelijk. Was er voldoende liefde, dan zou er veel, zeer veel goed zijn in de wereld van de zwaar gelaarsden. Daarom ook blijft de eerste eis: Doe voor de naaste wat ge maar kunt. Maar dit geldt voor iedereen, niet alleen voor werkgever, beter gesitueerde, chef v?n dienst als zodanig, maar ook voor de werknemer, de man, de vrouw, het kind, de collega als zodanig. Naast het front der liefde is echter nog een ander front nodig. En dat is een front tegen de zwartgalligheid het pes simisme. We horen hier veel en lezen nog meer. Dcch juist daarom moeten we constateren, dat aangevoerde redenen tot ongerustheid, tot zwartkijkerij niets maar dan ook niets met een liefde-tekort van anderen te maken hebben, en slechts voortkomen uit een te sombere kijk op het leven, te grote onrust, te grote teer gevoeligheid, te weinig eenvoud, te wei nig diepte in de godsdienstzin. Er bestaat een jammerlijke crisis in de liefde, maar er is ook de ramp van te weinig vertrouwen. Met liefde alleen bouwt men geen huizen, er moeten ook mogelijkheden zij». Die mogelijkheden moeten met alle kracht benut worden. Liefde van anderen en gezond optil misme van zich zelf. Kijk om u heen en denk aan 1944 Elk individu kent op het ogenblik nog' teleurstellingen, maar de situatie voor de gemeenschap in het algemeen is stukken verbeterd. Daarom houd moed en pomp optimisme bij. Er zijn toch nog wel zonnestralen. HENK VAN DER MAZE In verbar d met het gebrek aan werk krachten in de Twentse textielindustrie is in samenwerking met de Engelse be zettingsautoriteiten de mogelijkheid ge schapen, dat Nederlandse arbeiders, in Duitsland woonachtig, in de textielindus trie in Twente kunnen worden ingescha keld. Een speciale loonregeling is voor deze grensgangers ontworpen en tevens zijn maatregelen genomen om smokkela rij tegen te gaan. Er zal een proef wor den genomen met een klein aantal per sonen. De 42-jarige M. W. N. uit Winterswijk, die Maandagmiddag op de Tegelseweg te Venlo met zijn motor tegen een auto botste, is in de nacht van Maandag op Dinsdag in het ziekenhuis te Venlo overleden. De sleepboot „Poolzee", die de ook „Bevrijding" naar Belawan gesleept heeft en thans op weg is naar Saera- baja, wordt daar Vrijdag verwacht. Za terdag vertrekt de „Poolzee" uit Soe- rabaja. zij zai dan een veertig meter lange walvisvaarder naar Nederland sle pen. die zal worden klaargemaakt voor ae tocht met de „Willem Barendsz" naar de Zuidpool. In Tsjechoslowakije is een nieuw wetsontwerp gereed gekomen, dat prac tisch iedere vorm van oppositie tegen het communistisch regime tot een mis daad bestempelt. Verwacht werd, dat dit ontwerp heden eenstemmig zon wor den aangenomen. De nieuwe wet stelt een nieuw staa'tsgerecht In met bui tengewone volmachten. Een ieder, die zijn religieuse functie misbruikt, om het politieke leven te be- invloeden in een richting, die ongunstig voor het volksdemocratische systeem is kan veroordeeld worden tot 1 maand a 1 jaar gevangenisstraf, aldus één dei nieuwe wetsartikelen. Een ander luidt: Agitatie tegen de republiek, of het volksdemocratische systeem in aanwezigheid van twee of meer personen kan gestraft worden met gevangenis tot een maximum van 3 jaar. Belediging van een bevriende staat, of zijn vertegenwoordigers, of de symbolen van die staat, wordt gestraft met 3 maan den tot 2 jaar. In de commentaar der regering wordt gezegd, dat dit van toepassing is op ge allieerde volksdemocratieën, met inbe grip van Joegoslavië, en waarnemers vragen zich af, hoe men deze clausule moet toepassen op hen, die Tito een moor denaar hebben genoemd. Beschadiging van de beeltenis van de president komt op 8 dagen a 6 maanden, en-als het in het openbaar wordt ge daan 3 maanden tot 2 jaar. Belediging van het parlement, of van de ministers wegens hun politieke acti viteit wordt ook met 3 maanden tot 2 jaar „gehonoreerd". Een ieder, die „alarmerend nieuws' verspreidt, dat waarschijnlijk onrust zal veroorzaken, kan 8 dagen tot 6 maanden krijgen, indien het nieuws waar is. Al« het een vals gerucht is, is de strafmaa. dubbel De regering heeft te kennen gegeven, dat de nieuw te vormen rechtbank voor de berechting der betreffende delicten practisch nooit iemand vrij zal spreken. Immers bij vrijspraak zou het publiek de indruk kunnen krijgen, dat de auto riteiten een burger onnodig achtervolg den. De Tsjechoslowaakse legatie te Rome heeft officieel bevestigd, dat dr. Jan Pauliny-Toth, de Tsjechische gezant te Rome, zijn post heeft verlaten. Een woordvoerder van de legatie verklaarde, dat de gezant naar Praag was ontboden en er Vrijdag had moeten aankomen. Hij was blijkbaar naar Zwitserland ge reisd, zonder een ontslagbrief achter te laten- Dertien personen, onder wie twee geestelijken, die er van beschuldigd zijn, een aanslag te hebben beraamd tegen Tsjechoslowakije's minister-president Za- potocky, strooibiljetten te hebben rond gedeeld en gepoogd te hebben een clan destiene groep te vormen, zijn veroor deeld tot straffen van 1% tot 8 jaar dwangarbeid. Vier personen, onder wie een geestelijke, zijn vrijgesproken. Dr. L. J. M. Beel, die dezer dagen als gedelegeerde van het opperbestuur uit Indonesië is overgekomen, heeft aan de ministerraad verslag uitgebracht van zijn jongste bevindingen aldaar. Over enige tijd zal hij wederom naar Indo nesië vertrekken, nadat hij zijn vr'i jf hier te lande mede dienstbaar zal neb ben gemaakt aan de voorbereid nj v-n voorzieningen welke ve-h^nd a d m met de voorgestelde nstell.ng van de federale interim-regermg. Op 13 November zal de Partijraad van de K.V.P. in Utrecht vergaderen. Zoals gebruikelijk na verkiezingen zal daar o.a. een nieuw partijbestuur worden gekozen. Op 11 en 12 December wordt in Tivoli te Utrecht het partij-congres gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1