Pauselijke regels voor Mariacongregaties Kath. Actie onder leiding en bezieling van Maria de R 7 Kon.Ned.Hockey-bond jubileert Hoog seizoen op de voetbalbeurs Donald Duck krijgt concurrentie ADIO eest van de Allerheiligste Rozenkrans Streven naar eenvormigheid tegen de geest der Kerk programma Bouw zuurkoolfabriek te Roosendaal vertraagd Ex-commissaris van N.-Holland voor het gerecht 1898 - 8 October - 1948 Sport in Engeland WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van de uitvaardiging der „Gouden Bulle" „Gloriosae Dominae", heeft Z. H. de Paus een Apostolische Constitutie uitgevaardigd over de Maria congregaties en haar verhouding tot de Katholieke Actie. De Paus heeft opnieuw alle voorrechten en gunsten, door de Mariacongregaties in de vier eeuwen van haar bestaan van de H. Stoel verkregen, geldig en nog van kracht verklaard. De Paus prijst de tucht en geestdrift dezer „Mariale Stoot troepen", welker numerieke groei sinds het begin dezer eeuw van hoogstens tien per jaar vroeger tot jaarlijks meer dan duizend nieuwe Congregaties gestegen is. Zich biddend verdiepen in de geheimen van Maria's leven is zich verdiepen in het ongeschonden geheim van God, Die in Maria alleen het antwoord vond, dat Zijn schepsel waardig is. De werkelijkheid van Maria's leven is nooit een andere geweest dan de werkelijkheid van God. Geen rumoer heeft in haar ooit de gedachte van God overstemd. Geen verlangen en geen ont roering heeft ooit het zwaartepunt van haar bestaan in haar eigen menselijkheid gelegd. Maria was van God. Maria was er om God, zoals wij allen van God en om God zijn, maar Maria, alleen was zonder zonde. In haar alleen is de zuivere gerichtheid op (Jod door geen schaduw, door geen aarzeling, door geen afkeer, door geen dromen ooit gebroken. Van al wat in Mar iet was, was God de eerste en de enige oorzaak, het eerste en het enige motief. Zij had de ootmoed en de moeiteloze agiliteit om van alle beweging aan God alleen het initiatief te laten. Toen de Engel haar de boodschap van de hemel bracht, had zij geen andere voorkeur dan de voorkeur van God. Zij was onder Gods inspiratie maagd gebleven. Zij wilde ook moeder worden als God dat wilde. Toen zij zich Gods uitverkorene wist, bleef ze ook weten, dat ze een schepsel was, en ze gehoorzaamde zonder aarzeling aan de inspiratie van het Kind in haar schoot en ging een vrouw bijstaan in de zorgen en moeiten die voor alle vrouwen dezelfde zijn. Toen haar Kind geboren was, gingen al haar dagen op in het smetteloze licht van Gods aanwezigheid, die haar geen troost, geen koestering bracht, maar die haar voorbereidde op het bittere sterven van haar reine, haar heilige Jesus, Die in de dingen van de Vader zijn moest, en Die Zijn Moeder zó eenzaam moest laten aan de voet van het kruis. In Maria's leven is geen andere werkelijkheid dan de Werkelijk heid van God, en het is niet mogelijk om biddend te denken aan de stille geheimen van haar opgaan in Jesus' verborgenheid, aan de smartelijke geheimen van haar eenzaam verdriet, zonder met Kaar op te gaan naar de glorie van de Verrezene. - IN TE. ORKANEN IN HAVANNA EN BIJ JAPAN AALMOEZENIERS NAAR INDIE De Kon. Ned. Hockey-bond bestaat 50 jaar. Hockey werd reeds enkele jaren, nadat dit spel in Nederland door Willem Muiier was ingevoerd, gespeeld, toen op 8 October 1898 in Krasnapolsky te Amsterdam de Ned. Hockey-bond werd opgericht door clubs uit Amsterdam, Haarlem, Velsen, Den Haag en Zwolle. Vooraanstaande spelers De feestviering NIET GEK, MAAR MOEILIJK NAVOLGENSWAARDIG NED. ZWEMPLOEG NAAR ZUID-AFRIKA BELGISCH ELFTAL Vior de filmcamera ZIMBA, DE LEEUW Na 3 jaar voorbereiding komt Engeland met gekleurde tekenfilm Zimba de Leeuw Chirpie de Mus Boko de Papegaai Nakaarten Een das voor Chelsea De K.A. Is geen afgesloten kring; zij streeft haar doelstelling niet langs eigen weg na; haar taak is veeleer, de andere actieve Katholieke gemeen* schappen te stimuleren en te coördi neren. Het streven om alles tot één vorm te willen herleiden, is geheel tegen de geest van de Kerk, die veel eer de „eenheid in verscheidenheid" nastreeft. In broederlijke eensgezindheid moet alle strijd om de voorrang opzij gezet worden en Gods eer alleen nagestreefd; hoger dan anderen staan slechts zij, die de voorrang weten te laten aan een ander. Hierna stelt de Paus krachtens zijn apostolisch gezag 12 punten vast, die gelden voor alle congreganisten van heel de wereld en die door allen, wie het aan gaat, met eerbied in acht genomen moe ten worden. Daarin worden: le de congregaties genoemd: godsdien stige consociaties, door de Kerk zelf op gericht en geconstitueerd. 2e De aggregatie en haar effect worden juridisch gepreciseerd. 3e De Mariacongregatie, die volkomen beantwoordt aan de tegenwoordige be hoeften der Kerk, moet ex Summorum Pontificum voluntate (krachtens de wil der Pausen) haar wetten karakter en in stituut ongeschonden bewaren. 4e Om een wettige congregatie te zijn, is het onderhouden der regels, althans voor wat de wezenlijke elementen be treft, vereist. 5e Alle congregaties hangen af van de Kerkelijke hiërarchie. 6e De plaats der Bisschoppen en (dit is nieuw!) der Pastoors in de hiërarchi sche structuur der congregatie wordt omschreven. 7e De taak van de Directeur en zijn Raad wordt aangestipt. 8e Het Mariale karakter van de con gregatie wordt vooral in de algehele en blijvende toewijding aan Maria gelegd. 9e Het élite-beginsel op grond van de leefregel wordt geiirgeerd. 10e De Mariacongregatie moet haar leden volgens staat en stand tot voor beeldige. apostolische Christenen vormen. 11e Alle vormen van apostolaat, bijzon der het sociale, zyn tot het primaire doel der Mariacongregatie te rekenen, krach tens de opdracht der Kerkelijke hiërar chie. Om deze ware en volledige mede werking met het hiërarchisch apostolaat te verlenen, behoeft er aan de eigen werkwijze van de congregaties niets ver anderd of vernieuwd te worden. 12e De congregaties moeten met alle andere, apostolisch-gerichte organisaties op één lijn gesteld worden en onder de leiding van hun Herders er mee samen werken. De afzonderlijke congreganisten behoeven zich echter niet bij enige andere godsdienstige organisatie aan te sluiten. Tot zover het korte uittreksel, dat wij van het Pauselijk document publiceren, waarvan de volledige tekst is afgedrukt in de „Acta Apostolicae Sedis" van 27 September jl. Belangrijker zijn echter, aldus de H. Vader, de onmiskenbare innerlijke vruch ten van een uitmuntend geestelijk leven, dat zich in steeds nieuwe vormen van apostolaat weet aan te passen aan de eisen van de tijd. Het is de Paus „op zijn hoge wereld-kijkpost" in deze rampzalige tijd dan ook een bijzondere troost, alom de Mariale strijdmakkers met zoveel vuur en vrucht zich te zien werpen op velerlei activiteiten, waaronder Z.H. met name het offensief tot herkerstening der openbare zeden noemt, en de technische verzorging der beroepsstanden, op welk terrein vooral de interparochiële Congregaties uiterst nuttig zijn. Verder prijst Z.H. in de Mariacongre gatie, dat zij steeds, en heel bijzonder in de jongste tijd, zo van harte er naar ge streefd heeft, broederlijk met de andere Katholieke organisaties samen te werken, onder leiding der Bisschoppen. In veel landen zijn de Congregaties de grond legsters der Katholieke Actie geweest, zij moeten terecht tot de voornaamste begun stigers der Katholieke Actie gerekend worden. Haar volgzaamheid is wezenlijk „hiërar chisch", waarbij hun „Ignatiaanse af komst" allerminst in de weg staat. Want vooreerst is haar juist daardoor 't „sen- tire cum Ecclesia" en de geest van ge hoorzaamheid een aangeboren bezit; zij staan voor het merendeel onder de Bis schoppen en de Pastoors, sommige recht streeks onder de Paus, andere onder de Priesters van de Sociëteit van Jesus, daartoe door de Paus gedelegeerd. Dat zij geen particuliere aangelegen heid zijn, doch altijd het welzijn der ge hele Kerk hebben nagestreefd, blijkt overduidelijk uit' de grote schare van Congreganisten, die door de H. Kérk tot de eer der altaren zijn verheven, van de diocesane clerus, evenzeer als van menige religieuze familie, waarvan er tien door Congreganisten gesticht zijn. Daarom, zo concludeert Z.H. de Paus, kan men geen enkel kenteken, waar door de Katholieke Actie onderscheiden wordt, aan de Maria-congregatie ont zeggen: zjj beantwoordt geheel aan de definitie, die Pius XI van de Kath. Actie heeft gegeven. De Maria-congre gatie kan met volle recht genoemd worden: „Katholieke Actie onder lei' ding en bezieling van Maria". Haar specifieke eigenschappen zijn daartoe eerder een hulp dan een bezwaar. DONDERDAG 7 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7 00 Nieuws, gram. (11.00 orgel, zang); 1200 Metropole-ork.; 12.30 Ork. Bandi Ba- logh; 13.00 Nieuws; 113.20 Ens. Tom Erich; 13.50 Gram.; 14.00 „Dames- beurs"; 14.20 „Vijftig jaren Ned. mu ziek"; 15.00 „Voor zieken en gezonden"; 1600 „Assortments"; 17.00 Kaleido- scoop"; 17.35 Kwintet; 18.00 Nieuws, sport; 18.30 Ned. strijdkr.19.00 Radio strip; 19.10 „Avondschool"; 19.45 RVD.; 20.05 Causerie; 20.15 Operette; 2130 Hoorspel; 22.05 „The Romancers"; 22.30 Gram.; 22.45 „Pijlers van Ned. wel vaart"; 23.00 Nieuws, gramofoon. HILVERSUM I 1(415 M.) K.R.O. 7 00 Nieuws, gram., morgengebed; 9.45 Schoolradio (10.00—11.00 N.C.fl.V.) 11.00 „De Zonnebloem": 11-40 School radio; 12.03 Zang, piano; 12.33 Gram. (13.00 Nieuws); 13.45 „Hors d'oeuvre"; N.C.R.V. 14.00 Gram.; 14.20 Causerie; 1440 Gram.; 15.00 Sanatorium Sonne- vanck; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Jeugdjournaal; 17.50 R.V.D.18.00 Kwartet; 18.15 C.N.V.; 1830 Gram.; 19 00 Nieuws, gram., actual.; 20.15 „Pre mière"; 21.30 Familiecompetitie; 22.00 Koor; 22.15 Lezing; 22.45 Avondover denking: 23.00 Nieuws, gramofoon- Radio-dlstributle III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws.; 8.15 gram.; 9.00 nws.; 9.05 gram.; 10.05 Eng. H. S.nws.; 10.30 Music while you work"; 11.00 v. d. scholen; 12.00 VI. Br.; gram.; 12.30 weer en landb.ber.; 12.40 werken v. Coates; 13.00 nws.; 13.15 Eng. L. P.; Accord.-octet; 13.30 Geraldo; 14.00 VI. Br.: kamermuz.; 15.00 Eng. H. S.j gram.; 15.30 .Great Expectations" Dickens; 16.00 Schots ork.; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.; v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v. d. sold.; 19.00 Fr. Br.: gram.; 19.30 Engl L. P.: ..Over the garden wall; 20.00 VI. Br.: gram:; 21.00 Eng. L. P.: „The Silver tree"; 21.30 „Rocky Mountain Rhytm."; 22.00 VI. Br. nws.; 22.15 gram.; 22.50 nws.; 22.55 gram.; 23.00 div.; 23.45 concerts anglais. Kadio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S. news.; 7.15 Welsh ork.; 7.50 ..Lift up your hearts"; 7.55 weer- 8.00 Fr. Br.: nws.; 8.10 gram.; 9.00 Eng. L. P.: nws.; 9.10 gram.; 10.00 v. d. sold.; 10.15 Music in your house"; 11.00 voordr.; il.15 muz.; 11.45 orgel; 12.15 ..The man about town" 12.30 Northern orch.; 13.15 Fr. Br.: Casinopr.; 13.30 gram.; 14.30 Kalimdborg: ork Chriatophersen; 15.10 Eng. D. P.: muz.; 15.30 Chappie d'Amato; 16.00 voordr.; 16.15 Out of doors; 16.30 revue ork.; 17.15 arb. ork.; 17.45 ork. Peacky; 18.15 ork. Selis- bury; 18.45 Eng. H. S.v. d. boeren; 19.00 „Flotsam's Follies" 19.30 Schubert Barlly kwartet; 20.30 „Itma"; 21.00 div.; 21.30 „Musique 'sans paroles"; 21.40 Bero- mtinster. Liederencyclus; 22.00 Eng. L. P.: nsw.; 22.15 .Rocket to the stars"; 22.35 orlt. Philips; 23.15 .Courtiers"; 23.56 nieuws. Volgens voorlopige berichten zijn verscheidene honderden mensen gewond door een korte, doch hevige orkaan bo ven Havanna. De orkaan bereikte een snelheid van 205 kilometer per uur. Ook boven de Okinawa-eilanden, ten Zuiden van Japan, heeft een ongewoon hevige orkaan gewoed. De schade wordt op meer dan tien millioen dollar ge raamd. Ook op het eiland Iwojima, halfweg Okinawa-Japan, heeft de or kaan grote schade aangericht. Slach- offers worden niet gemeld. Met de „Zuiderkruis" zullen op 8 Oct. a.s. weer drie aalmoezeniers naar Indo nesië vertrekken. Het zijn de vloot- aalmoezenier A. Martens en de kapt. aal moezeniers W. A. de Witte en C. J. van den Berg. Laatstgenoemde was reeds eer der in Indonesië en heeft hier te lande zijn verlof doorgebracht. Boeren hebben 1.500.000 kg. witte kool over (Van onze correspondent). De boeren in West-Brabant hebben dit jaar witte kool uitgeplant tot een totale opbrengst van 2 millioen kg., welke zou den worden afgenomen door de nieuwe zuurkoolindustrie van de N.V. „Roda", welke zich vorig jaar te Roosendaal heeft gevestigd in een nood-zouterij. Doordat de afgifte van de vereiste ur gentieverklaringen door allerlei omstan digheden is gestagneerd, kon de nieuwe fabriek, welke vóór de campagne gereed moest zijn, niet worden gebouwd. Daar de capaciteit van de voorlopige zouterij slechts 500.000 kg. bedraagt, is een over schot van witte kool, groot 1.500.000 kg. onder de boeren in West-Brabant blijven zitten, waarvoor thans een ander afzet gebied moet worden gezocht. De N. V. „Roda" heeft thans vergunning tot het bouwen van een kleine zouterij ver kregen, zodat met de bouw hiervan kan worden begonnen. Het Amsterdamse B. G. behandelt thans de zaak tegen de 59-jarige A. J. Backer uit Haarlem, die van 1941 tot de Duitse capitulatie in 1945, na door Seyss Inquart te zijn benoemd, de func tie bekleedde van commissaris der pro vincie Noord-Holland. Verdachte wordt ervan beschuldigd de „bestuursraden" mr. W- Felhoen Kraal, mr. W. Schoen- hard, W. Nienhuis Ruys en dr. A. Groc- neveldt te hebben benoemd in de plaats van de op eigen verzoek door hem ont slagen „goede" leden van het college van Ged. Staten van Noord-Holland. Voorts zond hij de N. S. B.-burgemees- ter van Rotterdam, ir. Müller, rappor ten o.a. over „onbetrouwbare burge meesters" en „tegenwerkende politieamb tenaren", gaf burgemeesters opdrachten burgers voor werkzaamheden ten behoe ve van de Duitsers te vorderen en gaf de namen van hen, die dit niet deden, op aan Duitse- en N. S. B.-instanties. Een aantal burgemeesters werd hiervoor ge vangen genomen- Voor zijn goede dien sten kreeg Backer van Seyss Inquart het „kruis van verdienste". Tijdens de zitting gaf verdachte veel toe van hetgeen hem ten laste was ge legd en zei o.m.: „Ik voel, dat het alle maal volslagen mis is geweest". Uit een aantal getuigenverklaringen, o.a. die van „burgemeester" Muller en enkele door verdachte geschreven rapporten over „misstanden", die ter zitting werden voorgelezen, bleek, dat hij met deze zienswijze de plank niet ver mis sloeg De procureur-fiscaal, mr. B. Besier, eiste tenslotte 18 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht en ontzetting uit de rechten voor het leven. Het eerste bestuur onder presidium van jhr. Ch. van de Poll, was verder sa mengesteld uit G. E. baron van Tuyll van Serooskerken, mr. N. A. M. van Aken, Jasper Warner, Ant. J. van Abspoel en J. W. G. Coops. Ten tijde van de oprich ting werd bandy des winters veel beoe fend en de bandyclubs keken uit naar een mogelijkheid om haar sport op het land voort te zetten. Op deze wijze ontstond op de toenmalige slechte velden een apart Nederlands hockey „met de sinaasappel en met aparte sticks. Dit was met recht bandy op gras. Langzaam kwam het spel er in, doch van een bijzondere ontwikke ling kon geen sprake zijn, daar het steeds een onderonsje bleef en er geen contact met het buitenland bestond. In 1926 werd, met het oog op de Olym- pysche Spelen in 1928 te Amsterdam, be sloten tot het invoeren van de Engelse zegge de internationale spelregels. Hiermede kwam een keerpunt in de ge schiedenis van de hockeysport en tevens van de N.H.B. Tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam behaalde Neder land de 2e prijs in het hockeytournooi. Sinds 1928 heeft het Nederlandse hockey mede aan de top gestaan, te Berlijn in 1936 en te Londen in 1948 werden derde plaatsen veroverd. Naast het heren-hockey kwam het hockey der dames op, aanvankelijk on der leiding van de Ned. Damesbond doch sinds 1941 opgenomen in de nationale bond. In de oorlog heeft de K.N.H.B. erg ge leden en nog steeds is het aantal leden kleiner dan vroeger, doch het herstel is snel en degelijk en onder deze en andere zeer gunstige omstandigheden gaan de Nederlandse hockeyers de viering van hun halve eeuwfeest tegemoet. Sinds de oprichting van de bond waren achtereenvolgens president de heren jhr. Ch. van de Poll. mr. A. A. Diemer Kool, A. B. van Holkema, jhr. J. Feith, J. D. Tresling, R. baron van Pallandt en jhr. mr! W. C. Hooft Graafland. Andere be kende figuren waren de oud-bestuurde- ren E. Chabbot, F. T. Jannette Walen, F. Schiff en in het bijzonder wijlen J. Wage- ner, de bekende figuur van Amsterdam en de stichter van het schitterende hoc- key-stadion te Amsterdam, dat zijn naam draagt. voorzitter; mr. C. Ch. Geyl, vice-voorzit- ter; jhr. L. J. Quarles van Ufford, secre taris-penningmeester; mej. E. de Josselin de Jong en de heren F. A. Drijver, mr. B. ter Haar, J. G. Harkema, L. J. Hoff man en drs. L. L. Taminiau, commissa rissen. De heren Graafland en Geyl ma ken reeds sinds 1920 deel van het bestuur uit, eerstgenoemde sinds 1938 als voor zitter. Een van de pijlers van de bond is de heer Quarles van Ufford die sinds 1925 als secretaris-penningmeester en competitie-leider fungeert maar daarbij tevens nog leider van de nationale ploeg is. De betekenis van de K.N.H.B. in het internationale hockey, blijkt wel uit het feit, dat de heer Quarles voorzitter is van de Federation Internationale de Hockey, jhr. Hooft Graafland eveneens zitting heeft in dit college terwijl mej. E. de Josselin de Jong het presidium heeft van het damescomité der F. J. H. De successen van «Jiet huidige heren elftal de sterkste ploeg die Nederland ooit heeft gehad spreken voor zich zelf, terwijl het nationale dames-elftal nog onlangs tweede werd in de te Amstel veen gehouden strijd om het wereldkam pioenschap dames-hockey. Evenals alle andere sporten is hockey min of meer gedemocratiseerd, doch de oude geest van vriendschap en de zui ver amateuristische sfeer is blijven' over heersen evenals de spreekwoordelijke hockey-geest. Thans mag de jonge generatie met re den erkentelijk zijn voor hetgeen de vo rige generaties tot stand hebben gebracht en over het niveau waarop het Neder landse hockey nu staat zijn alle vertegen woordigers van vroeger oprecht verheugd en trots. Een en ander geeft alle aanlei ding tot een opgewekte feestviering, die over twee weekends verdeeld wordt. Zaterdag 9 October recipieert het be stuur van 35.30 uur in Kras te Amster dam, waarna om 7 uur in de Groote Club een reünisten-diner plaats vindt. Zondag 10 October wordt in het Wagenerstadion, te Amstelveen, de hockeydag gehouden. Op Zaterdag 16 en Zondag 17 October vindt het internationaal jubileum-tournooi plaats. Op 16 October te 2 uur wordt ge- Van de spelers noemen we in de eerste plaats Rein de Waal, die in 60 interland wedstrijden waarvan 56 als ongeëvenaarde aanvoerder van de Oranje-ploeg, mee maakte, verder de op hem volgende Ab Tresling, de Hilversumse fighter Tonny van Lierop en de fameuse midvoor Ernst van den Berg, die nog aan de spits van de Nederlandse goalgetters staat. In het huidige bestuur hebben zitting de heren jhr. mr. W. C. Hooft Graafland, ©U04 speeld: A. BelgiëFrankrijk, te 3.30 uur B. NederlandGroot Brittannië. 's Avonds vindt het herdenkingsdiner plaats en de volgende dag, 17 October worden in het Wagenerstadion de eindstrijden van het tournooi gehouden. Om 1 uur Verliezer A—Verliezer B. om 2.30 de dameswed strijd NederlandBelgië en tenslotte om 4 uur de eindstrijd heren, Winnaar A Winnaar B. Gelijk gemeld heeft de Zuid-Afrikaan se Zwembond een uitnodiging gericht tot de K. N. Z. B. om een Ned. dames-zwem ploeg en een waterpoloploeg te zenden voor een toer in November naar Zuid- Afrika. Dit verzoek is door de K. N. Z. B. aanvaard. Deze heeft thans daarvoor uitgenodigd de zwemsters Marie Louise Vaessen (Z. O. N. Heerlen) voor de borstcrawl, Irma Schumacher (R. D Z.> voor de borstcrawl, Ria van der Horst (R. D. Z.) voor de rugslag en Nel van Vliet of Tonny Hom (beiden de Robben Hilversum) voor de schoolslag. Mocht Nel van Vliet de uitnodiging in verband met haar huwelijk, dat ook in November zou plaats vinden, niet aanvaarden, dan zal haar clubgenote worden geïnviteerd. Voor de waterpoloploeg zijn uitgenodigd Rohner (Robben Hilversum), Braasem (Zian Den Haag), Stam (H. Z. en P. C. Den Haag),Korevaar (Merwede Dor drecht), Srhol (Zian Den Haag), Van Feggelen (Meeuwen Amsterdam), Kete laar (Robben Hilversum) en eventueel Ruimschotel (Tjikini Batavia). Als leiders zullen optreden mevr Braun en Frans Kuiper. De reis zal per vliegtuig worden gemaakt. Wedstrijden staan, indien de toer door gaat, op het programma te Salisbury, Kimberley, Bloemfontein, Pretoria, Jo hannesburg, Durban, East Londen, Port Elisabeth, Kaapstad en Bullawayo, met dien verstande dat in Johannesburg en Pretoria meer wedstrijddagen zijn uitge stippeld. Het Belgische elftal, dat Zondag 17 October in Parijs tegen Frankrijk uit komt, zal Dinsdag uit de volgende 15 spelers worden gekozen: Daenen (Tilleur), Meert (Anderlecht), Aernaudts (Berchem), Anoul (F.C. Luik), Hendrikx (Lyra), Carré (F.C. Luik), Coppens (F.C. Mechelen), Debuck (Een dracht), Henriet (S.C. Charleroi), Ber- trand (Ol. Charleroi), Ceuleers (Racing Brussel), Chaves d'Aiguillar (Gantoise), Govard (F.C. Luik), Mermans (S. C. An derlecht), en Thirifays (S. C. Char leroi). En toen kwam Moeder binnen Moeder vond het wel leuk voor Johnny zo helemaal van het gehucht waar ze woonde, Johnny haar Johnny te zien gaan naar de „grote stad". Die grote stad was Newcastle en het gehucht werd vertegenwoordigd door drie huizen en een varkenshok ergens in het Schotse Ayrshire: het staat niet in Bos' atlas. Maar Johnny was pas zeventien en dus nog erg jong om zó ver van huis te gaan en Moeder zou dus zelf maar eens met Meneer Newcastle 'United gaan pra. ten, want Meneer was nu toch in Glas gow, wat „dichtbij" was. De inkt van de handtekening van de fameuze Schotse junior-linksbuiten John ny Robertson was nauwelijks droog, de heren Directors George Martin en Stan ley Seymour hadden reeds in de lounge van het hotel de flessen ontkurkt en Johnny bouwde zich inmiddels lucht kastelen van Cup Finals op Wembley. en toen kwam net Moeder binnen. Of Johnny weer thuis mocht komen. Zelfs Directors van voetbalclubs zijn (behalve voor hun eigen spelers) mensen en de smeekbeden van Moeder, die Johnny voor geen twintig rechtsbacks benauwd In Cookham, een dorpje in het En gelse graafschap Berkshire, staat een van die aristocratische villa's, die door romantische schrijvers gewoonlijk wor den bevolkt, deftige ladies en lords, en waar schrijvers van detective- ver halen meestal even gruwelijke als raadselachtige moorden laten gebeuren. De naam van dit eerbiedwaardige „mansion" is Moor Hall, maar de laat ste drie jaar heeft het alles behalve deftig-aristocratische bewoners gehad en al evenmin is er een moord ge pleegd, al waren hun gedragingen raad selachtig genoeg. Moor Hall is namelijk de woning ge weest van niet minder dan 147 artisten, Bohémiens dus, die moeilijk tot de def tige aristocraten kunnen worden gere kend. Maar geheimzinnig en raadselachtig waren hun gedragingen wel degelijk. Iedere dag slopen zij door het tot Moor Hall behorende park en in de omgeving van het dorp om de plaatselijke eenden, katten en mussen te bespieden. Hadden ze genoeg gezien naar hun zin, dan haast ten zij zich terug naar hun tekenplanken en ezels om hun bevindingen op papier en doek vast te-leggen. Het resultaat van dit alles zijn: Zimba, de Leeuw, Boko, de Papagaai, Chirpie de Mus, Chester de Kat, Dusty de Mol Bif- fy de Bisonbaby, Rollo de Olifant, Samby de Struisvogel en Waddie de Eend. Zimba en zijn gezellen vormen het ant woord van mr. J. Arthur Rank op Do nald Duck, Mickey Mouse en Joe Cari- oca, de aristocraten uit het land der Ame rikaanse tekenfilm. Donald Duck van Walt Disney zal dus niet langer alleen heerser zijn in dit fantastische rijk van tekenpen en penseel, want al zuilen de films van Rank een vergelijking met Disney-op-zijn-best nog niet kunnen doorstaan, ze zullen in technisch opzicht weinig of niets te wensen overlaten. Kosten noch moeiten, zoals dat gewoon lijk heet, zijn door mr. Rank gespaard om de Engelse artisten voor het vervaardi gen van de nieuwe gekleurde tekenfilms op te leiden. Deze „cursus" stond onder leiding van mr. David Hand, een Ameri kaan uit Hollywood, waar hij gedurende 15 jaar met Disney heeft samengewerkt aan de vervaardiging van films als „Snow White" (Sneeuwwitje en de 7 Dwergen) en „Bambi", welke laatste film nog steeds niet in ons land is vertoond, hoewel ze reeds in 1942 is uitgekomen. Hand, die een typisch-Britse tekenfilm wilde maken, heeft daartoe het genre reisfilms gekozen. Eén daarvan neemt de toeschouwer mee op een tochtje langs de aloude Theems. Twee van de tekenfilms, welke inmid dels zijn gereed gekomen en welke on langs voor de pers in Londen zijn ver toond „The House Cat" en „The Lion" zijn de eerste van een serie, welke on der de titel „Animaland" zal worden uit gebracht. Twee andere zijn z.g. „Reis films" getiteld „The Thames" en „Wales". In „The House Cat" spreekt geen der figuurtjes zelf, doch een stem op de ach tergrond levert commentaar op hun be levenissen. „The Lion" is de beste van de twee. Maar Zimba, het leeuwenjong en alle overige dieren, zijn getekend vol gens Disney-motieven. Ook hierbij' wordt uitsluitend commentaar geleverd. Aan het eind van de film eet Zimba de commen tator op, misschien wel uit jalouzie, om dat hii zelf niet kan spreken. De „reisfilms" welke in serie worden uitgebracht onder de titel „Musical Paint box" „Muzikale Verfdoos ztto veel ori gineler en kunnen roet succes verder worden ontwikkeld. Over het algemeen kan men zeggen, dat de vier eerste Britse tekenlüms goed van kleur zijn en goed van beweging, maar dat de ideeën, welke er zijn ver werkt vrij arm zijn aan geest. Mr. Hand en zijn 200 artisten tekenen wel als Dis ney, maar zijn fantasie en zun zin voor humor missen zij. Intussen, is dit alles nog slechts een allereerst begin. De toekomst moet leren of Zimba met succes tegen Donald Duck zal kunnen concurreren. De Oostenrijkse filmmaatschappij „Er- ma" gaat een film maken, welke is geïn spireerd op de Mattheus-Passion van Joh. Sebastian Bach. Medewerking wordt verleend door de Wiener Philharmoniker onder leiding van Herbert Karajan en de bekende solisten Elisabeth Schwarzkopf. Elisabeth Hön- gen, Walter LudWig, Karl Schmidt-Wal ter en Hans Braun. De vertoning van deze film natuur lijk wordt het weer een muzikale rol prent waarvan Duitse, Engelse, Fran se, Italiaanse en Spaanse versies worden gemaakt, zal een heel avondprogramma vullen. Midden October begint men in Rome met het maken van de eerste bui ten-opnamen. De directie van de New Yorkse dier gaarde heeft geweigerd aan Jimmy Durante, de man met de grote neus, toestemming te verlenen om zich met de dieren te laten fotograferen, omdat „het vernederend' was voor de dieren. Marlène Dietrich, die gewoon is, haar kleinzoon in een kinderwagen door de straten van New York té rijden, neemt daarbij het zekere voor het onzekere. Tij dens haar wandelingen wordt zij gevolgd door een auto met chauffeur. Voor het geval dat zij vermoeid mocht worden. Hollywood is, zoals enige tijd geleden gemeld, van plan een film te gaan maken over Han van Meegeren. De Belg Victor Francen, bekend uit Franse films als „Un Carnet de Bal", ,,J'Accuse" en „Fin du Jour" heeft op zich genomen de rol van Hans van Meegeren te vertolken. Er is zelfs sprake van, dat hij voor deze spe ciale gelegenheid zijn beroemde kin baardje zal laten afscheren. Men moet voor de kunst wat over hebben. In Italië is men begonnen met het ma ken van de eerste opnamen voor een film, welke zal zijn gewijd aan het leven van de H. Franciscus van Assisië. Het draai boek voor deze film is geschreven door Ricardo Bacchelli. De regie voert Augusto Genina, die een uitmuntende film als „Het Witte Escadron" op zijn naam heeft staan. De film wordt geproduceerd door de Italiaanse maatschappij „Italars". De Amsterdammers zijn wel het een en ander gewend, maar een „spul" als daar enkele dagen geleden in de Vondelstraat aan de gang was, trok toch de nodige be langstelling van de buurtbewoners. Twee auto's, een open „slee" en een ontoonbare jeep met op de motorkap nog de invasiester, passeerden elkaar rake lings. „Je vader is gearresteerd!" schreeuwde de vrouwelijke bestuurder van de jeep tot de goed geklede jonge man in de beige Plymouth. Even viel zijn mond open van (verbazing en schrik, daarna ging de mond weer dicht. Beide wagens stopten en uit de jeep stapje.... Heintje Davids. Een bewoonster van de Vondelstraat kwam aangesjouwd met een kop sterke koffie, die dankbaar door Heintje werd geaccepteerd met de woorden „Gunst, gunst, wat ben ik toch populier" - met de klemtoon op de „ie" van populier- Hiermee was de laatste repetitieiten^ einde en konden de eerste film ginnen voor de nieuwe Nederlandse turn „Een koninkrijk voor een waren Al om acht uw i dg VrieSj Matthieu Heintje Davids. regisseur jaap Speyer, ^scenarioschrijver - en echtgenoot van if. int Rido met een hele staf came ramensen, scriptgirls en wat er verder aan een filmopname vastzit, naar de Von delstraat getrokkc-v De boven beschreven autoscène moest worden opgenomen. Veel chauffeurkunst om de beide wagens niet te laten botsen, was er niet voor nodig, want een paar handige jongens hadden jeep en slee op ingenieuze manier met een balk aan elkaar gekoppeld. En dat was maar goed ook, want Heintje moest achter het stuur van de jeep zitten met Jaap Speyer, de cameraman en een script-girl voorop, op een houten vlotje. „We gaan beginnen", zegt Jaap Speyer en morrelt nog wat aan de camera. Heintje, alvorens als actrice in functie te treden, speelt met succes voor ver keersagent: „Ga eens een beetje opzij, jij met je fiets", zegt ze tegen de nooit ont brekende fietsjongen, die natuurlijk precies in de weg staat om met z'n neus overal goed bij te zijn. Als beloning voor zijn meegaandheid krijgt hij één van Heintje's beminnelijkste glimlachjes. Dan trapt ze het gaspedaal in. De motor van de jeep begint te grommen. Nog een vriendelijke opmerking aan het adres van de nieuwsgierigen volgt en dan de wijze raad: „Jongens, als je leven je lier is, ga dan opzij". Ze heeft niet voor mets gewaarschuwd. Met een ruk schiet de jeep twintig meter achteruit, wat met de bedoeling was. Kennelijk een technische storing in jeep of bij de chauffeuse- De regisseur is door deze onvermoede aan slag op zijn leven even minder zeker van zijn zaak. Maar enige bemoedigende woorden van Heintje geven hem dra zijn zelfvertrouwen terug. toch nog wat „klein" vond, misten haar uitwerking niet. Njoekaassel stak de duizend pond weer in de portefeuille en Johnny ging met Moeder «aar de Hooglanden om, eenmaal de kinder schoentjes ontwassen, wel weer eens een poging te wagen. Een brokje lief en leed uit de handel-in-blanke-slaven. Schaakspel Het was trouwens deze week op de voetbalbeurs hoog-seizoen. Wij gaan dat niet allemaal opnoemen, de lijst ligt op ons kantoor in Upper Brook Street voor belangstellenden ter Inzage. Men wil f 9000 geven voor een speler uit de derde divisie, wat nog nooit vertoond is, maar wat kan het U eigenlijk schelen? Veel belangrijker dan het United Nations pokerspelletje „jij-niet-dan-ik-niet!" is echter het pokerspelletje om Wil fred Mannion. Middlesbrough was la., nou ja, laten 'wij maar geen namen noe men enfin, Middlesbrough was schaakmat gezet. Dat kostte ping-ping, want Mannion, die het nu eenmaal glad weg vertikte om voor Middlesbrough uit te komen, is tenslotte schoon-aan-de- haak 25.000 waard als hij voor een andere club gaat voetballen, maar Midd lesbrough zei anderzijds: dat nooit! 't Was buigen of barsten. Toen wij gisterenochtend rustig aan de „kippers de „sausages" en de toast-niet- marmelade zaten, kwam het bericht door in een olficieel communiqué (maar niet van het Foreign Office) hetwelk luidde: „De directie van Middlesbrough is bereid te overwegen afstand te doen van Man nion in ruil voor eerste klas binnenvoor- waartsen". Wij hebben het driemaal over gelezen, net als Bevin doet. „Bereid" is dan wat anders dan „Bereid te overwe gen". Kort en goed: de telefoon bij Midd lesbrough stond niet stil maar ook niet bij Wilfred, die stomweg antwoordde dat hij in geen geval Lancashire zou ver laten. Zo ligt thans de zaak. Middlesbrough is nu aan zet Mannion speelt met wit en is in tijdnood. Elke Zaterdag kost geld. Als de ontknoping komt seinen we het wel. Het is veel belangrijker dan heel Hajderabbat. Dat de ,,Nul-nul-van-Copenhagen" nog wel enige tik-toestellen in beweging zou zetten, stond bij voorbaat vast. Alles con centreert zicji hierbij echter op de speech van Mister Brewry aan het banquet na deze wedstrijd, waarbij hij Lid van de Engelse elftal Commissie de vinger legde op de wonde plek: de (Engelse) managers die manusjes zijn, manusjes van alles. Hij constateerde terecht, dat Engeland veel betere voetballers moet hebben dan welk ander land dan ook, zij zijn de natuur-talenten en zij hebben, qua beroepsspelers geen andere zorgen Maar van de Deense amateurs konden ze niet winnen. Daar zit wat in. Doch gelukkig zijn er 09k nog clubs die een manager nu eens niet beschouwen als de man die voor de shirtjes zorgt, die het hotel bespreekt, die de bagage bij elkaar houdt en wat dies meer zij. Zo'n man is Raich Carter, U allen welbekend, jarenlang rechtsbin nen van Derby County en Engeland en nu manager van Huil City. Hij heeft, toen hij kwam. gezegd dat hij zich niet wou bemoeien met de vuile was, maar wel met het elftal. En ziet. Huil City presteerde wat nog nooit één League club gepresteerd had: het won de eerste negen wedstrijden achtereen. Zij braken dus een record. De burgemeester van Huil vond het. nodig om dit te vieren en Raich z'n grijze haren rezen te berg» van al die loftuitingen. Drie-turven-hoog-linksbuiten Orm- strong i deed ons Zaterdag de das om; „ons" betekdnt hier Chelsea. Het ging tegen Stoke en nadat Tommy' Walker n rake V2 had gelanceerd, Bentley een fout van de rechtsback had afgestraft en (na de rust) Bentley een derde Cheisea- goal ter wereld had gebrachtoch, toen kon er niet veel meer gebeuren. Maar toen kwam dat kleine pottenbak-! kers-linksbuitentje pas goed op de prop- Dan begint de camera te draaien en Heintje gilt haar arrestatie-zinnetje naar de jongeman (Rob de Vries) in de dure wagen. Als het allemaal vóór elkaar is, worden de wagens voor een restaurant geparkeerd en gaan ze met z'n allen koffie drinken. Urenlang heeft Heintje in een open Jeep gezeten. Dat was werk. Maar een maal achter haar koffie, verwisselt ze driemaal van tafeltje, „omdat het zo tocht door die draaideur". Samen met Matthieu van Eysden, Rob de Vries, Jaap Speyer en haar man Rido babbelt ze na over de opnamen. Eind November moeten die klaar zijn, hoewel men pas begin November de binnen- met DreSen.feerbiad van de firma opnamen kan gaan draaien, omdat dan Wedgwood 1-i-_. i.'.T- eerst de Cinetone Studio's vrij komen, waar Edmund Gréville momenteel „Niet tevergeefs" regisseert. Heintje Davids speelt de hoofdrol In de film, waaraan ook Tilly PerinBouw meester, Johan Kaart, Chris Baay en Annie van Duin meewerken. Aanvanke lijk zou de film de weinig verheffende titel: „Textiel en Liefde" krijgen maar dat is nu veranderd in: „Een koninkrijk voor een huis'. Zou de mogelijke op heffing van de textieldistributie daar iets mee te maken hebben? waarop hij het leder door gaf aan zijn mede-stokers en ziender ogen zakte de voorsprong tot een 43 nederlaag. Soit! Chelsea kan niet altijd winnen. Bij hét ter perse gaan van dit nummer bereikt ons de tijding dat Wilfred „Won't Sign) Mannion aanbiedingen van de volgende verenigingen heeft afgeslagen Vriendenschaar (Culemborg), Uno (Lake More Or Less Success), Dynamo's (Mos kou) en Leimonias (Den Haag). Straks speelt-ie nog voor Middles brough.,.,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2