Toonkunst-programma, dat klinkt als een symphonie Kath. Boeren bespreken hun belangen LAATSTE BERICHTEN Interim-regering voor Indonesië BIM grijze poeder DE STEM VAN DE LEZER TYPERENDE TOETSSTUDIES A DE BOSSEN Naast volwaardig toneel-seizoen, grootse muziek-manifestaties Zeventieii katfiolieke Middenstanders ter vergadering t Schiedamde stad van de primeurs Overeenstemming over de grote lijnen 9 en hel ACHTER c DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 PAGINA 3 Schiedam is de stad van de primeurs op muzikaal gebied. Reeds vele jaren geleden gaf de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst aanmoedigings-concerten aan jonge kunstenaars in Musis Sacrum. Verscheidene van deze musici hebben grote naam gemaakt. Na de oorlog heeft Toonkunst onder de voor treffende leiding van de heer v. Sijll de organisatie van con certen ter hand genomen. In plaats van jonge beginnende kunstenaars waren het nu grote beroemdheden uit het buiten land, die in Nederland geïntroduceerd werden. Hilda Gueden, de Weense zangeres met de onvergetelijk mooie stem, begon haar tournée door Nederland in Schiedam. Dank zij de speur tochten naar talent kon de heer v. Sijll Jeanine Da Costa r.Sn engagement aanbieden in Nederland, dat door vele anderen gevolgd werd. Schiedam had de primeur. Dank zij al dit werk van de directeur staat de Schiedamse afdeling bovenaan op de lijst van de 43 afdelingen van de Maatschappij. Zowel wat ledental als wat artistieke prestaties betreft, laat Schiedam zelfs de Toonkunst-afdelingen van de grootste steden achter zich. JUBILEUM TOONKUNST. DIRECTEUR Toonkunst zelf paraat MEDEDELING DISTRIBUTIEDIENST Brandstoffen voor grote gezinnen VLAAMS POLITIE-BEZOEK burgerlijke stand VERGADERING KRING DELFT KATH. LAND- EN TUIN- BOUW BOND Besprekingen agenda van de Bondsvergadering te Delft HOGE GASTEN OP MARINE- AVOND NIET MALS JIJ EN JE WERK REST WIST ALLES VAN ETALEREN ETC. VEILIG VERKEER Cursus voor beroepschauffeurs KABINETSCRISIS IN JAPAN SPANJE EN DE V.N. Herroeping van het besluit van December 1946? -é SPANJE'S TROONPRETENDENT PRINS BERNHARD NAAR KEULEN DE VIJFTIENDUIZEND ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ POSITIES TROEPENSCHEPEN KINDEREN WAREN NIET LASTIG Een roman uit Siberië door FR. EN SR AT KWALIJK TEKEN NED VRAi lltKWIARKT Met voldoening kan de directeur, de keer H. B. v. Sijll dit alles vertellen. We mogen gerust zeggen, dat het zijn levenswerk is, om Schiedam een vol waardig eigen muziekcentrum te geven. In October zal het 10 jaar geleden zijn, dat hij in Schiedam directeur van het Muzieklyceum werd; dit JuWeumvalt samen met zijn zilveren toonkunstenaar*. <CHeeft hij intussen bereikt wat hij wilde? Neen!! Zeer langzaam bijna onmerkbaar groeit Schiedam in belangstelling voor een ei gen concertleven. Nadat in het seizoen '47-'48 de eerste concerten waren gege ven, zag het ernaar uit, dat de proef mislukt was. De Julianakerk kwam niet vol; het nadelig saldo was zeer groot. Toch werd in het seizoen '47-48 weer een repertoire opgezet. Het U.S.O. kwam In verband met het 25"^lgRto"": kunstenaarschap van de heer H. van Siil en ziin 10-jarig directeurschap van het Schiedamse Toonkunst Muzieklyceum is er uit leraren, leerlingen, leden van het orkest en leden van het koor een comité gevormd, dat dit jubileum op vèrdiend waardige manier wil herdenken. Het dagelijks bestuur van de afdeling heeft dit streven met vreugde begroet en zich volkomen achter het comité ge plaatst Het comité wordt gevormd door mevr. C. W. Glaudemans, J. P. de Haan, H M. Hemerik, mevr. M. Jongejan— Anceaux, mej. J. Monteban. M. A. Rosinga en W. J. A. de Jager, geer., van Ruysdaellaan 64b. tezamen met de beste solisten. Weer bleek de belangstelling te gering. Men zal zich zelfs herinneren, dat er sprake van was het laatste concert af te lassen. Op het laatste ogenblik werd dit voorkomen, ook al dachten velen, dat het de zwanen zang van de Schiedamse toonkunst-avon den was geweest. Maar wie 20 dachten, kenden de ter- rier-mentaliteit van de heer v. Sijll slecht. Ondanks een nieuw tekort begon hij te werken aan nog grotere plannen. Het moest en zou slagen. Dit seizoen krijgt Schiedam een pro gramma rijk en verantwoord als weini ge plaatsen in de provincie. Het U.S.O. komt drie maal. Op 23 Oc tober en 18 December zullen Zaterdag middagconcerten worden gegeven in het Passage-theater. De toegangsprijs zal 0.75 bedragen. Als het niet over schone kunsten ging, zou men in navolging van de markt- standwerker kunnen zeggen: „Dat is nog nooit gezien". Aan het begin zal een toelichting wor den gegeven. Deze zal bij het eerste con cert bestaan uit èen korte les over in strumenten. Een Donderdagavond-concert wordt ge geven op 6 Januari. Al deze concerten van het U.S.O. staan onder leiding van Willem van Otterloo. Het Residentie-Orkest kömt op 14 Fe bruari en 14 Maart o.l.v. Frits Schuur man waarschijnlijk in de Juliaiia-kerk Maandagavond-concerten géven. Als de belangstelling daarvoor groot genoeg is. komt er in April nog een slot-concert. Een van deze di-ie avonden zal gewijd zijn aan Beethoven. Als primeur hoopt de heer v. Sijll een veelbelovende Ne derlandse pianiste, Matzie Wilman, tij dens een van de concerten te kunnen in troduceren. Om brede lagen van de Schiedamse bevolking van deze concerten te doen genieten, zullen via de Raad van Over leg der Vakcentrales plaatsen beschik baar worden gesteld voor drie kwartjes. We hopen, dat er onder de leden van de K.A.B. grote propaganda voor deze unieke muziek-uitvoeringen gemaakt zal worden. Toonkunst zelf heeft ook heel wat op het programma staan. Eind November of begin December zal „Das Paradis und die Peri" van Robert Schumann worden uitgevoerd. Het is meer dan 40 jaar geleden, dat dit prach tige werk in Nederland werd vertolkt. Het stelt zeer grote eisen aan de solo partijen, o.a. aan de sopraan. Het Schie damse Toonkunst-koor zal versterkt wor den met leden van de koren Utrecht, Zeist en Doorn, zodat het uit 250 zangers en zangeressen zal bestaan. Het versterkt Toonkunst-orkest zal voor de begelei ding van het Oratorium zorgen. Zes solis ten zijn voor de uitvoering nodig. Men hoopt dit werk in de Julianakerk te kunnen zingen. Na de bestudering van dit Schumann- werk zal onmiddellijk Haydns „Die Jah- reszeiten" onder handen worden geno men, opdat de uitvoering daarvan in April-Mei zal kunnen plaats hebben. Het gemeentebestuur heeft aangedron gen op het vervolgen van de serie in structieve jeugdconcei-ten in de Aula, waarvoor het vorig jaar zoveel belang stelling bestond, dat vele jongens en meisjes geweigerd moesten worden. De zelfde instructieve schoolconcerten met toelichting zullen voor ouderen gegeven worden door het Toonkunst-orkest. Dé concertzaal is de aula van het Gem. Mu seum. De gala-uitvoering van Toonkunst wordt op speciaal verzoek ook dit jaar op hel programma geplaatst. Uitgevoerd zal o.a. worden de 5e Symfonie van Schu bert. Zoals men ziet, is dit een lijvig pro gramma. Het wijst op uitbundig leven. De ontvangst bij het Schiedamse publiek zal echter moeten bewijzen, of dat leven maar scherts is. In iéder geval hoopt de afdeling Toon kunst, dat deze publicaties ertoe zullen bijdragen, dat men niet zegt: „Ik wist niet, dat Toonkunst zulke prachtige con certen organiseerde". Er zijn namelijk nog Schiedammers, die dat na twee jaar intense publiciteit niet schijnen te weten. De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat in het tijdvak van 11 t/m 23 October een toeslag van 2 eenheden brandstoffen zal worden uitgereikt aan gezinnen welke op 1 October bestaan uit 8 of meer personen. Betrokkenen dienen zich te melden met de stamkaarten van alle inwonende gezinsleden. Voor Schiedam bureau Broersvest 111; Vlaardingen bureau Kortestraat 1; Maas sluis bureau Reineschool; Rozenburg Donderdag van 10—12 en Maasland Dins dag van 1012 uur. Schiedam, 6 October 1948. De commissaris van politie van Hobo ken, een voorstad van Antwerpen, bracht gisteren met zijn staf een bezoek aan Schiedam, om zich op de» hoogte te stel len van de werkwijze en de activiteiten van de Schiedamse politie. Het gezelschap werd rondgeleid door hoofdinspecteur Kloezeman. Met jaloerse blikken keek het Schie damse corps naar de prachtige rode Chevrolet-politiewagen van de gasten. GEBOREN: Thon, z. van A. van Koes- veld en J. E. Oosterman, Nassaulaan 75; Henders Louise, d. van J. Bosveld en J. H. Schreuers, Nassaulaan 75; Paula, d. v. A. R. Spruijt en P. Winters, Nassaulaan 75; Cornelis Pieter, z. .van P. de Jong en A Huijgen. Am. van Solmsstraat 23. OVERLEDEN: J. G. van Dijk, 4 dagen, Boerhavelaan 115. In het café Overgaag op de Beesten markt heeft de kring Delft van de kath. Land- en Tuinbouwbond Woensdagavond een kringvergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, de heer J. C. Paardenkooper. Deze heeft in zijn openingswoord zijn vreugde uitgesproken over de grote opkomst en heette in het bijzonder welkom de algemeen voorzit ter van de bond, de heer Kampschoër en de voorzitter van de Boerenvakbond, de heer v. d. Weijden. h„ Voornamelijk was deze vergadering^, legd ter bespreking van enkele voorstel- len voor de algemene vergadering. Als eerste punt kwam naar voren net verzoek de mogelijkheid te openen ae fokzeugen over de markt te doen ver handelen. Dit werd door de afd. Kethei toegelicht, waarna het door de kring werd overgenomen. Diverse leden waren het niet eens met de prijs die berekend wordt voor het onderzoek der reageerders. Het tarief van 2 per reageerder vooral was voor allen een doorn in het oog. De gezond heidsdienst werd nogal gehekeld. Een voorstel, deze dienst te reorganiseren en de kosten voor 't onderzoek der reageer ders te doen verlagen, dat door de afd. Kethei, Delft en Nootdorp werd gesteund, bleek aller instemming te hebben. De heer van der Weijden, voorzitter van de Boerenvakbond, heeft hierna medegedeeld, dat er onderzoekingen gaande zijn over een bestrijdingsmiddel. Hij raadde dan ook aan na te gaan in het Bondsbestuur, hoe of deze kwestie met de Gezondheidsdienst in het reine gebracht kan worden. Aangedrongen werd op spoedige in poldering der IJsselmeerpolders, met welk voorstel de vergadering accoord ging- Voorts werd het voorstel gedaan, bij uitgifte van nieuwe boerderijen voorkeur te verlénèn aan diegenen, die wegens aanleg van vliegvelden of stadsuitbrei ding hun bedrijf moeten verlaten. Door de afd. Kethei werd dit voorstel toegelicht, daar leden uit deze afd. zowel te lijden hebben van aanleg vliegveld Schieveen en uitbreiding van Schiedam. Niet speciaal de Noord-Oostpolder had men daarbij op het oog. De secretaris van de bond deelde mede, dat aan slachtoffers van Schiphol een boerderij in de Noord-Oostpolder was toegewezen, na zich tot het secretariaat te hebben gewend, dat hun zaak bij het Departement had bepleit. De aftredende algemeen voorzitter, de heer Kampschoër, werd opnieuw candi- daat gesteld. Toegelicht en voorgesteld kwam het voorstel van Kethei tot afschaffing over te gaan van de taxatiemarkten, herstel van de vrije handel tussen boer en sla ger en een bodem in de markt ten aan zien van de prijzen. De voorzitter, de heer Paardenkooper, was ervan overtuigd, dat de meeste boe ren liever de regeling zullen houden zoals deze thans is. maar dat de regeling zal komen te vervallen. Hij gaf het hoofd bestuur in overweging een regeling te treffen om als de handel vrij komt bij overschot op de markt, een prijsregeling te kunnen vaststellen. De heer v. d. Weijden was het hiermede eens. Het overname apparaat zou ook hij willen behouden zolang er geen goede andere regeling voor in-de plaats komt. De mogelijkheid van coöperatieve vlees- Afzet is onder het oog gezien. Omtrent de classificatie was ook de voorzitter van oordeel, dat deze nader onder de loupe moet worden genomen. Dit zal bij het hoofdbestuur aanhangig worden gemaakt. Hierna werd de kwestie van coöpera tieve vleesafzet nader onder het oog ge zien. Het al of niet oprichten van een katholieke coöperatie of aansluiten bij üe neutrale reeds bestaande, werd hierna een punt van gedachtenwisseling. Hierbij heeft de heer Kampschoër de aanwezigen aangeraden eens te gaan zien in het Zuiden, waar op alle gebied de verenigingen van de boeren op coöpera tieve en principiële grondslag uitstekend werk doen. Boven de Moerdijk staan we hier nog veel by ten achter. Spr. wees er voorts op, dat wanneer de gedachte van coöpereren levend wordt onder de leden, hij ervoor zou zijn te beginnen op kath. grondslag. Leeft deze gedachte niet, dan zou spr. het dwaas vinden er nog een coöperatie bij op te richten, die geen levensvatbaarheid zou hebben. De heer Paardenkooper raadde de af delingen aan deze kwestie met besturen en leden te bespreken, om later tot een besluit te kunnen komen. Voor dat de vergadering daarmede accoord ging, werd de zaak nog even heftie besproken en het voor en tegen beargumenteerd. n_ heer v. d. Weijden vroeg ten slotte de aanwezigen dat, wanneer de grootste van de bond was hetzij voor meerderheid vaneen neutrale coöperatie, hetz^over te gaan tot oprichting van een katholieke, alle leden ov« hun peratma. ïyke bezwaren zouden heenstappen. Het laatste voorstel, de rijveremgmgen Het laatste vum Bisdom éénmaal van de L.T.B UK.nei ontreden per Jaar gezamenlijk te d j? wer door 't kringbestuur overgenomen^ Voor de rondvraag "en Kampschoër de kadercursus b P toegelicht en aanbevolen. Voorts deelde hy mede, dat een jaar boekje zal worden uitgegeven. Van de rondvraag werd hierna no„ ruim gebruik gemaakt. De kunstavond op Donderdag 14 Oct. as. in het Passage Theater ten bate van het Marine Sanatoriumfonds zal worden bezocht door: Schout bij Tfacht H. C. W. Moorman, vlagofficier personeel van het Ministerie van Marine; Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, commandant Zeemacht; generaal-majoor J. A. J. de Bruyn, com mandant van het korps Mariniers; kolo nel L. Langeveld, chef staf korps Mari niers; luit.-kolonel P. J. van Gijn, com mandant van het depöt Mariniers van Ghent-kazerne te Rotterdam; luit.-gene- raal b.d. A. H. Cramer, oud-commandant K.N.I.L.; generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, kolonel b.d. K.N.I.L. Van burgerlijke autoriteiten zullen aan wezig zijn o.m. de burgemeester der ge meente, mr. J. W. Peek; de kantonrech ter mr. P. B. Cos en de wethouder van culturele zaken, de heer P. B. M. Alberts. Wegens het als derde bedingen van een vooodeel, groot 1500, in verband met het overnemen van een huurovereen komst, werd de Rotterdamse administra teur D. veroordeeld tot 500 boete, waar bij publicatie van het vonnis werd gelast De Rotterdamse koopman B. werd ver oordeeld tot een boete van 10.000.— ter zake van het verkopen tegen hogere dan de geoorloofde prijzen van Eugeline, Ter- penzinol, Sulfaminol en vloeibare zeep. Een van B.'s leveranciers, de Rotter damse koopman S., kreeg 12.500 boete wegens de verkoop aan B. van plm. 33.000 liter vloeibare zeep tegen hogere prijzen dan aan de hand van de Prijzenbeschik- king Handelsmarge 1947 waren geoorloofd Er is maar één middel om te voor komen, dat jij, jonge arbeider, slachtoffer wordt van verkeerde invloeden in jouw arbeidsmidden. Jij moet zelf invloed daarop uitoefenen. Als je niet wilt, dat een ander zijn ongewenst stempel op jou drukt, zul je jouw stempel op hem moe ten drukken. Tegenwoordig is er geen tussenweg. Deze grondstelling levert de voornaam ste stof voor het programma, dat in het komende seizoen door jou, katholieke jonge arbeider,, moet worden uitgevoerd. Het schijnt een taak, die je net zo goed niet kon beginnen. Wat komt er niet kijken, om een arbeidsmilieu te beïnvloe den; laat staan er jouw stempel op te drukken. Toch kan er geen andere oplossing voor het probleem van het verkeerde arbeids midden bestaan. Hier geldt: de goede aanval is de enige verdediging. Het is onmogelijk, dat een arbeider zich zou kunnen onttrekken aan de invloed van zijn omgeving. De reden, dat de taak niet hopeloos is, ligt in ons Godsvertrouwen. Dat Gods- Zeventien katholieke middenstanders waren gisterèn op de eerste vergadering van de R.K. Middenstandsbond, afdeling Schiedam, aanwezig. Met de spreker en de pers inbegrepen waren er 19 man. Nadat van 8 tot half 9 tevergeefs was gewacht op de rest van de 200 leden opende de heer A. J. Vredebregt de ver gadering. Hij gaf het woord aan de heer J. de Jonge, architect te Rotterdam. Deze hield een algemene inleiding hij zelf noemde het een los praatje over de etalage en het interieur. Hij eiste van een goede etalage: karakter, aantrekkelijkheid, verkoopmogelijkheid, schoonheid en een goede verlichting. Hij wees o.a. op de opvoedende taak. die een winkelier heeft bij de vorming van de smaak van het publiek. Ware schoon heid gaat uit boven smaakverschil. De verlichting slaat nieuwe wegen in. Ame rika blijft op het gebied der ontleding van de psychologie van de verkoop pio niers-arbeid verrichten. Spr. illustreerde zijn lezing dan ook met vele voorbeelden uit de nieuwste Amerikaanse gegevens. Hij sprak over de neiging om de ver koopruimte en de uitstalruimte niet zo scherp meer te scheiden, maar beiden in elkaar te doen overlopen. Dit vermin dert het psychologisch effect van de vrees voor de deur. Het is voor de klant altijd nog een hele stap de deur te ope nen en de winkel binnen te gaan. Alles moet erop berekend zijn, de klant als vanzelf binnen te loodsen in de verkoop ruimte. De verhoudingen in de verkoop ruimte, de plaats van de cassa, het kli maat in de winkel, alles oefent invloed uit op de koper. Niet altijd een invloed ten goede. In het algemeen meende de heer de Jonge, dat er door de Hollandse winke lier aan het interieur nog heel wat ver beterd kan worden. Men is wel over tuigd van de noodzakelijkheid om de buitenkant en de etalage te verzorgen, maar van hoeveel belang het aanzien van de verkoopruimte is, schijnt men nog niet te beseffen. Deskundige voorlichting hierover is onontbeerlijk. Nadat de voorzitter de spreker voor zijn inleiding bedankt had. ging de ver gadering over tot het huishoudelijke deel van de agenda. Op 12 November zal het jubileum ge vierd worden met een gezongen H. Mis in Huize ;,St. Liduina", waarna gezamen lijk ontbijt in „Musis Sacrum". Om half één is er daar tevens receptie, waarna om half 8 de feestavond begint. De vereniging voor Veilig Verkeer al hier organiseert in samenwerking met de Schiedamse verkeerspolitie een Veilig Verkeer-cursus voor de hier woonachtige en/of werkende beroepschauffeurs. Belangstellenden in deze cursus, waar aan geen kosten voor de deelnemers ver bonden zijn, kunnen zich tot en met 15 October a s. hiervoor opgeven aan net secretariaat van voornoemde vereniging. W. de Zwijgerlaan 40. tel. 68729, 68043 (bur.) dan wel door bemiddeling van hun vak-organisatie. vertrouwen alleen kan ons helpen om met het Christendom de maatschappij te redden. Voor de komende strijd moet de wapen rusting in orde gebracht en bijgehouden worden. Door godsdienstig-zedelijke vor ming moet het Godsvertrouwen sterk en strijdbaar biyven. Het Ka jotters-jaar programma is daarvoor ons werkschema. Door de pioniersgroepen wordt een on derzoek ingesteld naar de pl??tsehjke omstandigheden in het arbeidsmidden. De gegevens daarvan worden gebruikt voor de actie ten goede. Het persoonlijk voor beeld, het werk van de apostölaatskern moet worden aangegeven. De sympathie van de mede-jonge-arbeiders moet ge wonnen Worden door jouw eigen hulp vaardigheid en «onkreukbaarheid in doen en laten. Maar niet alleen de godsdienstig-zede lijke toestanden zijn in vele bedrijven mis. De verhoudingen in sociaal en econo misch opzicht laten ook alles te wensen over, als men vraagt, hoe het met het Christelijke karakter ervan gesteld is De stem van de jonge arbeider zal meer gehoord moeten worden. Of liever de stem van de jonge arbeider met verant woordelijkheidsbesef zal meer gehoord moeten worden. Hij heeft zijn plaats in het bedrijf, niet als een onmondig kind, maar als iemand, die zijn eigen bijzondere belangen en noden heeft. Binnenkort komt de wettelijke regeling van de ver houdingen binnen de bedrijven tot stand Men behoeft er niet op te rekenen, dat er anderen zullen zijn, die als woord voerders voor de jonge arbeider zullen willen fungeren. Het geldt hier nog steeds, dat belangen het best naar voren gebracht en verdedigd kunnen worden door iemand, die er persoonlijk bij be trokken is. Daarom zal moeten worden nagegaan, hoé de stem van de jonge arbeider in de medezeggenschap zal kun nen meeklinken. Tenslotte is er het culturele probleem. De ontspanning en het vermaak, twee van de meest persoonlijke uitingen van de mens, worden in de arhusements- worstmachine van de personeelsvereni gingen gegooid en er komt voor allen eenzelfde gaarkeuken-brouwsel uit te voorschyn. Goede vrye-tijdsbesteding zal tot de actie-punten gemaakt moeten worden. Voor het lidmaatschap van personeels verenigingen bedank je by voorbaat stug en deze houding wordt by anderen ge propageerd. Typer hoopt, dat het de Kajotters van Schiedam zal gelukken voort te werken op de na de oorlog ingeslagen weg. Het jaarprogramma zal aan het eind van het seizoen zeker niet zijn afgewerkt; als er maar een goede grondslag is gelegd voor verdere werkzaamheden, is er genoeg gedaan. De kerstening van de wereld heeft aan 2000 jaar nog lang niet genoeg gehad. Ieder resultaat, hoe klein ook, mag men met dezelfde voldoening beschouwen als de Goede Herder ondervond, toen hij het verloren schaap uit de doornstruiken bevrijd had. TYPER. Het overleg betreffende de bestuurs- regeling in Indonesië in overgangstijd tussen de Ned. regering enerzijds en de vertegenwoordigers van de pre-federale regering, de leden van het B.F.O. (bij zonder federal overleg), de deputatie der federale conferentie van Bandoeng en de vertegenwoordigers der minder heden anderzijds is thans zover gevor derd, dat alle artikelen van het Ned. voorontwerp, dat als basis van de be sprekingen werd gebruikt, zyn behan deld. De Ned. regering heeft in dit nieuwe ontwerp de resoluties van Bandoeng en de door het B.F.O. vorige week op gestelde schets op de voet gevolgd. Over de grote lijnen van het ontwerp is, naar wij uit conferentie-kringen vernemen, reeds overeenstemming be reikt. De bestuursregeling Er zou komen een federale interim regering' (F.I.R.) bestaande uit drie Indo nesiërs, die gekozen zullen worden door de regeringen of bestuurscolleges der deelstaten. De benoeming der leden van de F.I.R. moet door de Kroon bekrachtigd worden. Er zou voorts zijn een federale raad, waarin elke deelstaat met een lid zal zijn vertegenwoordigd. Voorts zou er zijn een federale volks vertegenwoordiging, waarin elke deel staat zal zijn vertegenwoordigd met ten minste twee en ten hoogste tien leden. Tevens zullen vertegenwoordigers der minderheden hierin zitting hebben. De secretarissen van staat zijn belast met het bestuur der departementen. Zij vormen tezamen de raad van secretaris sen van staat, die op gezette tijden ver gadert onder voorzitterschap van een der leden van de F.I.R. De secretarissen van staat kunnen voor de volksvertegenwoor diging de technische zijde van hun beleid verdedigen. De politieke verantwoorde lijkheid voor de leiding der departemen ten berust bij de F.I.R. Buitenlandse dienst De F.I.R. kan de buitenlandse dienst van Indonesië voorbereiden en organi seren na overleg met de hoge vertegen woordiger van de kroon. Over het toe laten van buitenlandse vertegenwoordi gingen in Indonesië wordt beslist door 'de Kroon na de F.I.R. en de hoge ver tegenwoordiger te hebben gehoord. De F.I.R. kan personen benoemen, die ge detacheerd worden bij de Nederlandse buitenlandse dienst. Punten, van verschil Over verschillende punten duurt het overleg voort. De voornaamste hiervan zijn: 1. De status van Nieuw-Guinea; 2. De vraag of in de federale raad, naast de vertegenwoordigers van de deelstaten, nog afzonderlijke vertegen woordigers van de minderheden zitting zullen hebben; 3. Het vraagstuk der federale strijd krachten en de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon met betrekking tot het gebruik der Ned. strijdkrachten; 4. Bevoegdheden van de hoge ver tegenwoordiger ten aanzien van financiële en economische aangelegenheden. De plenaire zitting van de conferentie heeft Dinsdag j.L alle nog resterende artikelen van het Ned. voorontwerp be handeld. Een kleine commissie zet thans de besprekingen over de geschilpunten voort. Deze commissie is als volgt samen gesteld: namens de Ned. regering; dr. L. J. M. Meel (voorzitter); namens de pre- federale regering: prof. dr. Hoesein Djajadiningrat, mr. Gieben; namens hét B.F.O.: Bahrioen, Anak Agoeng, sultan Hamid II; namens de minderheden: mr. Blaauw; namens de Commissie van negen: mr. Vonk, prof. C. Romme, prof. Logemann. Zaterdag a.s. hoopt men de plenaire slotvergadering te houden. Hedenmorgen vroeg heeft het Japans coalitite-kabinet zijn ontslag lngedieml daar het de morele verantwoordelijkheid op zich neemt voor het schandaal bij de SjowaDenkomeststoffenmaatschappij, waar de in Juli afgetreden vice-premier Soehiro Nisjio bij betrokken is. Het ont slag moet nog bekrachtigd worden door de bezettingsautoriteiten. Robert Lovett, plaatsvervangend minis ter van buitenlandse zaken in de V. St. heeft voorspeld, dat de kwestie van de erkenning van Spanje door de Verenigde Naties waarschijnlijk nog in de huidige bijeenkomst van de algemene vergade ring ter sprake zal komen. Men weet in Washington, dat ve/schil- lende staten van Zuid-Amerika uitdruk king hebben gegeven aan hun standpunt, dat de Verenigde Naties hun in Decem ber 1946 genomen beslissing betreffende Spanje moesten annuleren. Het wordt mogelijk geacht dat, zodra de gelegen heid zich voordoet in deze zitting, een van die staten een desbetreffend voorstel zal doen, Hoe dé houding van Amerika dan zal zyn werd niet door Lovett bekend ge maakt. Volgens hem zullen de Verenigde Staten zelf geen voorstel in die richting doen. In Britse kringen staat men huiverig tegenover een poging om de vroeger door de V.N -vergadering genomen besluiten inzake 'Spanje, in te trekken. 31 „Ik geloof dat er verraad in het spel is, edele Sheik" riep de grootvizier. „Terwilie van Uw veiligheid heb ik deze twee handlangers van de dikke man maar vast uitgescha keld". „Aha. verrader" riep de Sheik dreunend tot Basli. „Dat poedertje was maar een voorwendsel om tot mij door te dringen Maar dat zal je berouwen, Bliksemsnel trok hij zijn grote kromzwaard en liep op Basli toe. Gelukkig was het 6 andere kromzwaard, dat als versiering aan dé muur h!ng, niet aan het oog van de speurder ontgaan. Met één ruk greep Basil hel kromzwaard van de muur, zodat hij niet ongewa pend tegenover zyn tegenstander stond. De Sheik bleek een geducht schermer. Maar de verdediging van de detective was zo meesterlijk, dat Basli maar twee maal een stap moest terugwijken. In een eigen aanval veroverde de detective bet verloren terrein weer. Volgens bericht uit bevoegde Spaanse bron te Parijs, zal prins Juan Carlos de Bourbon, zoon van de Spaanse troonpre tendent don Juan, zijn studies aan de universiteit van Freiburg (Zwitserland) hervatten Onlangs was gemeld, dat de prins in Spanje verder zou studeren en dat don Juan afziet van zijn aanspraken op de Spaanse troon ten behoeve van zijn zoon, de prins van Asturië. De secretaris van don Juan verklaart thans, dat het „absoluut onwaar is, dat don Juan enig recht als êrfgenaam van Zijne Majesteit don Alfonso de dertiende heeft prysgegeven". Reuter meldt, dat Prins Bernhard van Vrijdag tot Zondag zal deelnemen aan ruiterwedstrijden, welke door het Bel gische bezettingsleger in Duitsland te Keulen worden gehouden. De „Gemeenschappelijke actie van Ned. vrouwen" heeft zich in verband met de gevangenhouding van duizenden Neder landers op republikeins gebied in Indo nesië schriftelijke tot de voorzitter en leden van de Veiligheidsraad gewend. Ook wendde zy zich tot mevr. Roosevelt van de commissie voor de rechten van de mens. De opbrengst van het reizigersvervoer tramwegen en veerdiensten bij de N.V. de Rotterdamsche Tramweg Mij. bedroeg voor Augustus 1948 311932 (v.j. 386.398). die van het goederenvervoer per tram-, veer-, en autobesteldiensten pedroeg 77.005 (67.988), van het reizigersvervoer per autobusdienslisn 17.819 (17.567) en die van het bijzonder vervoer 53.6s3 (55.597). Het totaal generaal beliep 460.449 (527.550), terwijl de totale ontvangsten in de periode Januari t.m. Augustus bedroe gen 2.723.660 (2.779.378). De Mater Amabilisschool te Hilversum een der vier welke b0 wijze van experi ment boven de Moerdijk zullen worden gevestigd is gilteravond enigszins feeste lijk geopend. De „Johan van Oldenbarnevelt", op reis van Amsterdam naar Batavia, passeerde Dinsdagavond elf uur Daedalus-rif (Rode Zee). De „Sibajak", op de thuisreis naar Rotterdam, passeerde gistermorgen Kaap St. Vincent Als parochieel leidster van de Oosten rijkse kinderen te Kethei en naar aanlei ding van uw bericht: „Oostenrijkse kin deren vertrokken", in de N. Schiedamsche Courant van 5 Oct. 't volgende: Van de 25 Schiedamse pleegkinderen was 't grootste gedeelte, n.l. 16 kinderen, in Kethei ondergebracht. De „zucht van verlichting'bij hun Vertrek, uit welke bron het bericht daarover ook komt, is niet alleen overdreven, maar wat betreft de Kethelse pleegkinderen, pertinent on waar. Mij is slechts één geval te Kethei bekend, waarop deze zucht van toepas sing zou kunnen zyn. Dit was echter geen „besmet" geval. „Besmet zijn" is tegenwoordig 'n eigen aardige uitdrukking, en voor veel geval len gebruikelijk. Indien hier in dit geval speciaal „Nazi-smetten" mee bedoeld zijn, moeten de Kethelse pleegouders dit ten stelligste afwijzen. Het gedeelte uit 't artikel: „De ervarin gen van stedelijk en landebjk Schiedam verschillen. Door het karakter van Ke thei en de werkzaamheden buitenshuis, waren de kinderen meer buiten", ver zacht enigszins de toon van het stuk in 20). Niet allemaal, Donald. De enige, die ik persoonlijk kende, al heb ik hem dan nimmer tevoren gezien, was mijn neef Frans Mertens. Maar het een houdt nu eenmaal verband met het ander. Mertens kon niét alleen hierheen komen en daar om heb ik hem geadviseerd een paar flinke mannen mee te brengen" En wat denk je hier met hen te beginnen? Daar is al voor gezorgd! Ik loop met bepaalde plannen rond, waarover ik op het ogenblik nog niets verder kan mee delen, maar waarvoor ik die mannen uit stekend zal kunnen gebruiken. Alles goed en wel. liet nu Brandt zich horen: maar vind Je nu zelf Bes sin. dat deze handelwijze in overeen stemming is met hetgeen je ons vroeger steeds voor ogen hebt gehouden en waar. mee we ons ook volkomen hebben kun nen verenigen? Wie was het., die er van de eerste dag, dat wü ons hier vestigden af, er steeds nauwlettend voor heeft gewaakt, dat we ons van de rest van de wereld afgezonderd hielden? Dat was jij Bessin! Niemand van ons mocht in aJ die jaren ook maar één keer naar Bakul Slechts Alexi en je zoon werden voor die geregelde tochten uitverkoren. En dat alles gebeurde nog zeer geheim zinnig Was dat dan niet goed zo?, viel Bessin hem in de rede: Onzë afzonde ring hier was immers ons geluk. Of denken jullie soms van niet? Ja, ja? Natuurlijk! Zeer zeker! Nou dan! Maar wat je nu gedaan hebt, Michel, is toch lijnrecht in strijd met je eigen woorden, daar gaat het om! Tegen je neef heeft natuurlijk nie mand van ons iets in te brengen, voegde Richter er aan toe: Maar daarnaast nog negen mensen. Houd je bedaard, vrienden. Het komt alles best in orde. Die mannen zijn hier nu eenmaal en ik heb jullie al gezegd, dat wij ze binnenkort heel goed zullen kunnen gebruiken. Wacht nu maar rustig af! Waarom nu al die geheimzinnigheid Michel? Spreek toch duidelijke taal! En wat mij betreft, ik heb er niet het minste bezwaar tegen, wanneer we ons voortaan wat minder angstwekkend van de buiten wereld afzonderen. Het vooruitzicht, hier in alle eenzaamheid te verzuren, is ten slotte ook zo aanlokkeiyk niet. We mogen toch niet vergeten, dat we allemaal zoons en dochters hebben, die ook wel eens... Ik hoop, dat jullie mij ook voor de toekomst jé vertrouwen niet zult ont zeggen, vrienden! Tot dusver heb ik Jul. lie nog geen aanleiding gegeven tot ontevredenheid over mijn beleid. Ik ben er van overtuigd ook verder slechts die maatregelen te zullen nemen, welke ons allen let wel: ons allen slechts tot zegen zullen strekken. Of wensen jullie een andere leider? Met fonkelende ogen was Bessin van zijn stoel opgesprongen. Nee. nee! Dat natuurlijk niet! In geen geval!, klonk het in verschillende toonaarden, Welnu, dan zijn we het immers weer roerend eens, jullie oude dwarsdrijvers! besloot Bessin, al weer verzoend, het dispuut. De vergadering bleef nog lange tijd bijeen. Er werd veel verteld en veel be sproken De onverwachte komst van Ha] en Lansky met zijn mannen scheen op de bewoners van het Proeska-dal een grote indruk te hebben gemaakt. Terwijl in de kamer op vrü opgewon den toon van gedachten werd gewisseld, had Hal Lörne ongemerkt het huis ver laten. Het stuitte hem tegen de borst het middelpunt van een gesprek te vormen, waarbij men hem zeker niet zou hebben toegelaten, wanneer zyn ware identiteit bekend was geweest Hoe gelukkig zou hij zich hebben ge voeld, wanneer hij als een eenzame vluchteling, als Hal Lörne, door deze bewoners van het Proeska-dal was op genomen! Nu echter werd hy eenvoudig gedwongen deze eerlijke, gastvrije men sen, die hij in de korte tij cl van zijn ver blijf onder hen reeds had leren waar deren. op een schandeiyke manier te be driegen. Zou hij tegenover de oude Bessin open kaart spelen? Zou hij proberen een einde te maken aan dit laaghartige bedrog? Maar wat schoot hij daar tenslotte mee op? Lansky had het heft in handen en hij kende hem voldoende om te weten, dat deze op dé een of andere manier ziin plannen Zou doorzetten, ook zonder Hal. Dan was het misschien maar beter zijn ogen goed de kost te geven en zoveel mogelijk in Bessin's nabijheid te blijven om hem tegen de Schurkenstreken van Lansky te beschermen. Peinzend liep Hal naar de. achter het huis Stromende rivier, Aan de oever vond hij een groot stuk steen, dat hem een gemakkelijke zitplaats bood. Zacht klotsend stroomde de ïrbytseh aan hem voorbij, een zilveren lint in het licht van. de maan, die groot en. zeld zaam helder aan d« hemel stond. Zacht ruiste de wind door de takken; niets ver stoorde het vreedzame karakter van het landschap. In gedachten verzonken, zijn ellebogen op de knieën steunend, zoog Hal aan zijn lege püp. Een onverwacht gerucht deed hem op springen. Tegenover hem stond Kare. De maan vlocht een zilveren web van heur haar. Hal was zichtbaar verlegen Ook Kare scheen even' naar woorden te zoeken, maar eindelijk zei ze: Zullen we niet gaan zitten. Frans? Hal stamelde een tamelijk onsamen hangend antwoord, waarover hij zich achteraf ergerde. Bevalt het je hier nogal, Frans? Buitengewoon! Hoe zou het ook anders kunnenwaar jij bent Kare keek hem openhartig aan en enigszins verlegen, wendde hij zijn blik af Dat laatste had je niet moeten zeg gen, Frans. Wy allen, vader, Peter, Alexi en ik, koesteren dezelfde genegen heid.... ....die ik in 't geheel niet verdien, besloot Hal bitter, Kare keek hem ver baasd aan. Daarin vergis je je' Wg Zyn allen even blij over je komst. (Wordt vervolgd). zijn geheel. Maar toch zag ik graag mijn weerwoord geplaatst, omdat ik zeker ben dat door bovengenoemd stukje, de meeste Kethelse pleegouders gekwetst zijn; ge zien hun ontroering by het afscheid dei- kinderen. Hoogachtend, J. KAMPS—HUFKENS Naschrift redactie: Het zou onjuist ge weest zijn de ervaringen van de Schie damse ouders zonder meer als rooskleu rig voor te stellen. Alleen met de waar heid is ieder gediend. Hoe die ervaring ook geweest mag zijn; alle pleegouders zullen het een volbrachte taak van Chris telijke naastenliefde geacht hebben, dat zij aan het herstel van de gezondheid van de kinderen uit Wenen hebben kunnen meewerken. Wij schreven al, dat de erva ring in Kethei anders was dan in de stad Schiedam, waar de kinderen meer aan huis gebonden waren, kwamen ze Ook meer onder de observatie van de pleeg ouders. Wy hebben de mededeling echter niet gefantaseerd. Overigens doet het ons goed te horen, dat Kethei niet dan de beste ervaringen heeft op één geval na. Woensdagavond 6 October sprak onze Hoofd-aalmoezenier de Weleerw. Heer, Rector Drost over belangrijke onderwer pen aangaande de K.A.J. Toen de schrij ver van deze brief de Singelkerk betrad, moest hy twee, driemaal scherp rond- speuren. eer hij eindelijk hier en daar enkele Kajotters ontdekte. Het aantal toe hoorders schommelde zo tussen de 40 en 50. Medeiydend wierp ik een blik naar de man op de preekstoel, en vroeg mij af, wat er wel in de predikant zou ojngaan. Hij zal misschien gedacht hebben: „Hel spoorgeld dat ik nodig had om van Haar lem hierheen te komen, had ik beter op de armensehaal kunnen werpen. Een Feestavond met bal na, ja dan zijn ze allen wel present. Maar daarmee alleen komen we er niet! Mannen, broeders, laten we toch be grijpen waarom het gaat! Het is toch zo nodig, broodnodig in deze ontkerstende wereld! Afd. K.A.J. St. Liduina-parochie Naschrift redactie: Dit stuk kwam na het schrijven van het artikel over het jaarprogramma elders op deze pagina. ROTTERDAM, 6 October 1984 176 ton papier Maastricht; 200' ron stuk goed Amsterdam; 500 tón ljjnkoekschilfers liggen/varen; 210 ton dwarsliggers Dor drecht; 100 ton kratten Sas van Gent; 300 ton kali Tilburg; 200 ton zout Vlaar dingen; 200 ton zout Katwijk; 100 ton bui zen Son; 100 ton Ijzer Zuijlen; 60 ton ijzer Maastricht; 60 tOn Ijzer Groningen; 150 ton bloem Eindhoven: 146 ton cokes Elrien, 193 ton gerst Delft; 412 ton lijnmeel Delft; 150 ton papierhout Renkum; 600 ton fosfaat Doesburg; div. part. fosfaat vletten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3