Politie lost oude roofmoord op Paad geschiedde 3y2 jaar geleden LAATSTE BERICHTEN NEDERLAND EN INDONESIË HELPEN ELKAAR BI M V A R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek bestaat 25 jaar MISLUKTE AANKLACHT TEGEN JURY-RECHTSPRAAK Katholiek Cultureel Genootschap klaar grijze poeder DE BOSSEN Slachtoffer als in Duitsland vermist opgegeven IWederzijdse hulp tot f 500 millioen verhoogd Bezinning op eigenlijke taak is en het CHTER VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 PAGINA 3 De Schïedamse politie heeft in de afgelopen dagen een laf hartige roofmoord ontdekt, welke drie en een half jaar geleden begaan werd. De directe daders zijn de 27-jarige scheeps bouwer J. M. H. en de 33-jarige weger H. J. K. De man achter de schermen, de ensceneur en de „auctor intellectualis" van het drama, is de scheepsbouwer A. M. Deze vierde onlangs nog triomfen, omdat hij een nieuw record in de geschiedenis van het Nederlandse cricket boekte als f astbowler. Hij zou binnen kort als „prof" naar Engeland vertrekken om daar voor Ransbottom in de Lacashire League uit te komen. IJZIG LOGISCH IN SCENE GEZETTE ROOFMOORD BURGERLIJKE STAND LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJD gemeentelijke publicatie NIEUWE KOERS OUDEN VAN DAGEN GROOT SPEEL-SUCCES VOOR HAAGSE COMEDIE Volle zaal voor Katholieke Toneelkring DE STEM VAN DE LEZER ONSCHULDIG OOK ST. LODEWIJK IN NIEUW HOOFDKWARTIER DE JORDAAN OP DE PLANKEN TOCH EEN ACCOORD TUSSEN SPANJAARDEN IN BALLINGSCHAP BLOEDIG INCIDENT NABIJ NANCY Een roman uit Siberië FR. door ENSKA1 PATRIARCH VAN VENETIë Prefect van de H. Congregatie van het Consistorie DE AARDBEVING IN PERZIë DOODSTRAF VOOR LEDEN „COLONNE HENNEICICE" POSITIES TROEPENSCHEPEA In Maart 1945 vermoordde H. tezamen met K. op instigatie van en volgens een methode door M. aangegeven de toen 35-jarige Amsterdamse koopman Jack Boer. Betrokken bij de koop en het vervoer van jenever, had deze B grote sommen gelds op zak. De dag van de moord werd hij meegetroond naar het pand Broers- vesk-43 te Schiedam en daar in koelen bloede vermoord. Na hem van f 27.000 beroofd te hebben begroeven de moor denaars B. onmiddellijk daarna het was 's morgens 10 uur en dus klaarlichte dag op het plaatsje achter het bewuste pand. Het slachtoffer was vader van vijf kin deren. Zijn vrouw verkeerde tot gisteren in de mening, dat haar man tijdens een razzia te Rotterdam was opgepikt, naar Duitsland vervoerd en daar omgekomen, of nu nog in de Russische zóne verbleef. Op Woensdag 17 Maart van dit jaar stond er in het Amsterdams Parool een advertentie, die nauwelijks nog aandacht vroeg Hoeveel noodkreten waren al niet verschenen over vermiste personen. Mid den Europa is een chaos en Oost-Europa werd sinds drie jaar afgesloten door een hermetisch gordijn. Wie weet iets van Jack Boer. Dit is Jack Boer, geboren te Rotterdam op 14 Mei 1907 Dringend inlichtingen verzocht omtrent Jack Boer, laatst ge woond hebbend Deurloosstraat 10 te Amsterdam. Hij is op 4 Maart 1945 per fiets uit Amsterdam vertrokken en die zelfde dag te Rotterdam aangekomen, doch sindsdien is hij spoorloos verdwe nen Het vermoeden bestaat, dat hij door de Duitsers gepakt en naar Duitsland getransporteerd is. Alle nasporingen ble ven tot dusverre vruchteloos. Hoe weinig kon mevr. Boer vermoeden, dat haar man het slachtoffer was gewor den van een in koelen bloede ijzig- logisch beraamde moord. Heel vroeg in de ochtend van de 4e Maart had zij afscheid genomen van haar man Met een vriend vertrok deze al om 6 uur van de Deurloosstraat op de fiets naar Schiedam. Jack Boer kwam veel in Schiedam. In de eigen handel hij had een chocolateriezaak in Zandvoort was niets meer te verdienen. De hoteliers en caféhouders in Amsterdam betaalden in die dagen graag 200 gulden voor een kruik echte Schiedammer. Boer deed sinds enkele maanden veel zaken, zowel witte, met geleidebiljet, als zwarte. Op zijn programma van die reis stond' een transactie van 200 liter; contanten daar voor had hy op zak. Dat betekende ƒ40.000 in portefeuille. In Schiedam scheidden de wegen van hém en zijn vriend. Ieder zou eigen relaties gaan bewerken. Die nacht bracht hij door in een logies- gelegenheid en de volgende niorgen be gaf hij zich al vroeg naar M., die hem gezegd had jenever te kunnen leveren M. handelde in die dagen inderdaad in jenever. Hij had contact met leden van de beruchte bende Peter van Stijn, die hem gestolen jenever leverden. Toen M. vermoedde, dat Boer wel eens veel geld op zak zou kunnen hebben, rijpte in hem een uitermate misdadig plan. Hij vertelde aan H. en K., dat Boer volkomen fout was. Jullie vrouwen heb- befc het moeilijk, aldus M. Waarom zou je die vent niet koud maken Hij is toch maar een verrader. (Hierbij moet worden opgemerkt, dat een beroep op illegaliteit onmogelijk is, omdat de moordenaars niet bij een wer kelijk illegale organisatie waren aange sloten, maar bovendien, omdat in Maart .1943* geen enkele liquidatie-order meer fifHWawas' fanatiek anti-landverraad Hij had een broer, die door dejhiitsers ge fusilleerd was. Toch was wraak niet het hoofdmotief tot zijn daad. Als de «an niet zoveel geld op zak had geh2 H. hem, volgens eigen zeggen, niet ver moord hebben. Het geld was de v naamste drijfveer. Was Boer werkelijk fout? Geenszins. Hij had weliswaar gebruik gemaakt van een Duitse Wehrmachts- wagen om een keer jenever te smokke len, maar dit was zuiver zakelijk, door dat' hij een Duitser met jenever had om gekocht. Er zijn zelfs fotografische be wijzen, dat Boer tijdens de bezetting een fel anti-Duitse houding heeft aangeno men. Hij stond daarvoor in Zandvoort Op de bewuste morgen, dat Boer met M. in contact kwam, bracht de laatste hem naar een pandje aan de Broersvest, dat door K. was ondergehuurd. De eigen lijke bewoner was gevorderd en zijn vrouw Verkeerde in betalings-moeilijk- heden met de huur. Daardoor had K. het pandje kunnen verkrijgen. Alias was nu snel gereed. M. had zijn Instructies gegeven en K, en H. behoef den deze maar op te volgen. \Zij namen Boer mee naar het plaatsje achter het huis. Daar stond een bemande fles met jenever. Nadat Boer zich over tuigd had van de echtheid, door eraan te ruiken, begon de onderhandeling. Boer leunde op een tafeltje. II. liep achter hem om en gaf hem een schot in zijn nek. Onmiddellijk werd de portefeuille met .f27.000 gelicht; de papieren werden ver. brand, het straatje werd opengebroken en op 1.20 m. diepte werd het Ijjk be graven. Het was toen ongeveer 10 uur 's mor gens. Niemand had iets gehoord. De bovenbewoners zjjn oude mensen; de buren hadden evenmin iets in de gaten. Dit is gedeeltelijk te verklaren doordat het lijk begraven werd onder een uit stekend gedeelte. Nadat alles in orde was gebracht, ont moetten H. en K. M. op een afgesproken plaats en verdeelden het geld. M. kreeg 7000 gulden en H. en K. ieder 10.000. gld. Slechte zaken Sindsdien viel er stilte rond de drie figuren, tenminste wat deze zaak betreft M. begon zijn opkomst als idool van de Schiedamse jeugd door de fenomenale wijze, waarop hij fast-bowlde. Hij had tezamen met H. een scheepsbouwbedrijf, waarin 30 mensen werkten. Met deze werf ging het slecht. Een faillissement dreigde en daarmee werkloosheid voor de arbeiders. M. had zich intussen veilig gesteld. Zijn cricket-prestaties waren door zijn deelneming aan tour-reizen van het Nederlandse cricket-team in Enge land bekend gewonden. Er werden schel visjes uitgegooid *en de kabeljauw liet zich gaarne vangen op een contract van 600 pond per jaar, een verzekering van 6000 pond op zijn benen, een huis en een auto. Bij een reis naar Engeland liet hij zijn vrouw voorlopig maar vast daar om te wennen. Intussen gingen er op de fabriek toch geruchten over een moord zaak, waar de baas bij betrokken zou zijn geweest. Ook de politie bereikten deze praatjes. Maandagavond werd met het onder zoek begonnen. Het leverde nog niets op. Dinsdag werden de naspeuringen voort gezet en diezelfde nacht werd H.t de compagnon van M. gearresteerd. Woens dagmorgen om half 11 had de politie succes met de graverij achter het pand Broersvest. Een volkomen intact ge raamte werd gevonden. Nadat het lijk gevonden was, werd onmiddellijk H J K. gearresteerd op zijn werk bij de Bataafse Petroleum-Mij. in Pernis. De politie had een stevige draad in handen. Inspecteur J. H. Willems van Beveren, inspecteur T van Marion en rechercheur hoofdagent H. L. W. Voskui len zetten met kracht het onderzoek voort. Die middag ontvingen zij net Par ket op de plaats van de misdaad. De Officier van Justitie, mr. van Dedem, waarnemend rechter-commissaris mr. Enschedé, politie-deskundige dr. Zelden rust, opvolger van dr. Hulst en de clwf van het Rijks politie laboratorium van het ministerie van Justitie in Den Haag, dr. Froentjes, waren aanwezig, toen K.; geconfronteerd met het stoffelijk over schot, bekende. Daarmee was de zaak rond. Wel had den de heren getracht nog enige tijd te ontkennen, maar bet oog in oog staan met de resten van het slachtoffer, was voor K. blijkbaar teveel geweest. De arrestatie van M. had diezelfde mid dag plaats in de W. Frankelandse straat op de hoek van de Tollensstraat. Een jeep naderde en verzocht hem in te stap pen. Onmiddellijk begon het gerucht te lopen, dat hij gearresteerd was in ver band met deviezensmokkel. Maar spoe dig begon de waarheid door te druppelen. Nadat K. bekend had, bleef er voor de anderen weinig te ontkennen over. Zij hebben dan ook een volledige bekentenis afgelegd en zullei terecht staan wegens roofmoord. Het maakt geen verschil, dat M. niet bij de eigenlijke handeling aan wezig is geweest. Als uitdenker van deze laffe daad is hij volledig mede-dader. De vrouw van het slachtoffer Boer, hoorde gisteren, bij monde van de in specteur Willems van Beveren de ware toedracht van de zaak, sinds zij haar man het laatst zag op Zondag 4 Maart Van de vriend, die met haar man mee gereden was tot Schiedam, kreeg zij en kele dagen na de 4e Maart een berichtje, dat haar man vermist was. Noch de Duitse, noch de Nederlandse politie kon inlichtingen over hem verstrekken; ver moedelijk was hij meegenomen tijdens een razzia, die in die dagen in Rotter dam veel voorkwam. In Juli, enkele maanden na de bevrij- ding, bezocht mevr. Boer M. nog, om in lichtingen in te winnen over haar man. M. vertelde, dat hij naar Rotterdam was gegaan. Het is uitgesloten, dat M. uit politieke overtuiging de moord beraamd heeft. Hij wist, dat Boer niet fout was. De daders zullen worden voorgeleid. Zaterdag a.s. des middags om 3 uur zal op het sportterrein Wilton-Fijenoord een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het Schiedamse Politie-elftal en Amusements-elftal. De opbrengst van deze wedstrijd is ten bate van het Fonds Kankerbestrijding, terwijl de directie van Wilton-Fijenoord het terrein gratis be schikbaar stelt. De directie van 't Musis. Sacrum heeft voor deze gelegenheid een wisselbekèr uitgeloofd. Voorts zal het Politie-muziekkorps haar medewerking verlenen. De wedstrijd zal worden geleid door de le klasse K.V.B.-scheidsrechter de heer Van Dijk. Het comité wil tevens onder de aan dacht van het publiek brengen, dat zij alleen via de hoofdingang van het ter rein Wilton-Fijenoord het voetbalveld kunnen bereiken. Op de dag van de wed strijd zullen er nog kaarten a 25 cent verkrijgbaar zijn. In verband met de uitvoering van herstelwerkzaamheden zal de Spoeling- brug Vrijdagavond 8 October vanaf 7 uur voor rijverkeer afgesloten zijn. O De Haagse Luchtvaart Club houdt Zondag een intern, wedstrijd voor modelvliegtuigen, waaraan door on geveer 60 Ned. en enige buitenlandse luchtvaartclubs wordt deelgenomen. De wederzijdse hulp, die Indonesië en Nederland elkaar sedert eind 1946 bieden op financieel en economisch .gebied, zal in geldswaarde uitgedrukt, voor het ko mende jaar, lopend van October 1948 tot October 1949, met 40 pet (d.i. f 80 a 100 millioen), toenemen vergeleken bij vorig jaar, aldus deelde de heer A. B. Speeken brink, directeur-generaal der afdeling buitenlandse economische betrekkingen van het dep. van E.Z. aan een vertegen woordiger van Aneta mede. De totale hulp, die Nederland en Indonesië elkander in het komende jaar 'zullen verlenen, zal in guldens 500 millioen bedragen. 1 Hiertoe werd besloten na de besprekin gen, welke de laatste weken te Batavia zijn gehouden door het coördinatiecollege voor econ. en financiële vraagstukken tus- Op 14 November 1923 werd door de Hoogeerw. Deken van Schiedam' de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek officieel geopend. Het werk van de com missie, benoemd uit het midden van de leden van de Katholieke Sociale Actie had vrucht gedragen. Bij de oprichters vergadering op 15 Februari 1922 had dr. J. Bauwens als voorzitter gefungeerd. Daarop was een oproep voor deelneming aan een leesportefeuille gevolgd. Sinsdien is de R. K. Leeszaal twee maal verhuisd. Van Lange Haven^ttë naar Lange Haven 121 en vandaar naar ONDERTROUWD: H. M. F Achter berg, 26 j. en T. Moerer, 26 j. F. L. Ahrens 23 j en C. F. J. Schoenmakers, 21 j P. M. 'van Antwerpen 25 j. en A J. T. Tilly 22 j. W. van Gerwen 25 j eii S S. Koorengevel 21 j- H. M. Gravesteijn 55 j en E. A. Hoorman 41 J. L. W M van Kemeiiadé 28 j. en A. W. Carati 26 j. W. de Wit 23 j. en J. van den Hoek 21 j GEHUWD: J M Oosterwaal 30 J. en M. de Graaff 24 j 'K Hoogstad 20 J. en M. T. G. Sol 17 i'. C.' de Bruin 28 j. en J. P. Offerman 21 j. D. Hoftijzer 24 J en A Teliekamp Booland 23 j P. G. van Kampen 26 j. en E. C. Staneke 25 J. R- B. J. M. van Batum 36 j. en H. A. Maagdenberg 36 j. H Bons 21 j. en 1 T Wijsbroek 20 j. B. Weij 23 j. en E. J. te' Pas 22 j. H. G. Heijerman 69 J <ftl M. van den Broek 62 j. G. van der Wilt 26 j en A van Noordennen 24 j. GÉBOREN: 7 Oct.: Johannes Francis- cus. z. van W. L. Leenderts en P. M. Wijzenbroek, Dwarsstr 49; Theodorus, z. van A H Zwanenburg en P. M. G. de Wuif, Boylestr. 15; Antje, d van R. Jonkman en L. Vermaas, Boerhavenl 1; b OctDirk, z. van D. Vertinde en E. M. Zonneveld, Dr. Noletstr 1; Johannes Jacobus, z. van J. J. van Hees en H, M. W van den Boom, Rotterd dijk 66. Jan- neke, d. van J H. Koopman en K. den Breejen, Boerhavenl. 1; 7 Oct.: Nicolaas Reindert. z. van N. R. Kramer gezegd Freher en J. S. A. Juijn, Nassauiaan 75 OVERLEDEN: 3' Oct.: levenloos kind van A. Holleman en J. M. Hoenderkamp, Nassauiaan 75. Ei* is gelegenheid om kaarten af te halen op 13 October tussen 10—12 uur 's morgens in het Volkskoffiehuis, Lange In de nacht van de 16e Januari werd van het dak van een flat in New York een man geworpen, van wie de politie als van zelfsprekend aannam, dat het de geld magnaat Faulkner was. Door de val was directe identificatie onmogelijk gewor den; zijn lichaam werd gecremeerd, zodat opgraving en na-onderzoek nutteloos wa ren. Karen Andre, zijn secretaresse en rech terhand, wordt verdacht van deze moora uit wraak op het huwelijk, dat Faulkner enkele maanden tevoren sloot met Nancy Lee Whitfield, dochter van een groot bankier. Het Openbaar Ministerie weet uit de bewijsstukken, de getuigenverklaringen en de motieven een sluitende aanklacht sa men te stellen. De verdediging, die be weert, dat Faulkner zelfmoord gepleegd heeft, weet vele voor de verdachte be lastende bewijzen en getuigen-verklarin gen tot twijfelachtige bijdragen terug te brengen, zonder de jury van de onschuld te overtuigen. Tot in het derde bedrijf de komst van een gangster een onverwachte draai aan de gang van zaken geeft. Met de verkla ring van deze man In de hand weet de verdediging een zo sterk en prachtig slui tend tegen-bctdog te construeren, dat eigenlijk de groot-bankier Whitfield ver dachte wordt. De sleutel tot de oplossing ligt in de identiteit van de twee lijken, welke In dit moord-drama voorkomen. Deze identi teit is niet meer vast te stellen. Is Karen Andre schuldig of onschul dig?, wordt aan d» jury gevraagd. De verdediging heeft even tevoren op gemerkt, dat het de jury is, die terecht staat. Daarmee heeft hij de bedoeling van de schrijver blootgelegd. Het stuk moet een aanklacht zijn tegen de Amerikaanse jury-rechtspraak. Maar de schrijver moest daarbij van tevoren een intrigue opstellen, die niet zou kloppen. Hij moest aan beide zijden zoveel bewijs en tegenbewijs geven, dat de taak van de jury hopeloos werd' Hii begin daarbij de fout, dat de rechter aan het eind de jury een schorsing van 5 jaar wegens incompetentie oplegt, terwijl een verwijt aan het oppervlakkig onder zoek van de politie meer op zijn plaats geweest was. Immers alle kernpunten tot het oplossen van de misdaad zijn omzeiid in een vage bewijs-voering. Als in Ame rika het politie-corps werkelijk zo groen is als het specimen, dat kwam getuigen, kunnen we ons voorstellen, dat de moord van de 16e Januari niet te berechten was Met het gevoel bij de toeschouwer dat de schrijver met halve feiten en een ten- denz-intrigue zijn sympathie heeft trach ten te winnen voor een inderdaad jam merlijke misstand, verlaat deze de zaal. De man heeft zijn doel gemist Dit wat betreft de opzet van het stuk. Ritussen is hij meesterlijk geslaag^ m het verschaffen van enkele P intens meebeleefde uren aan de tóneel- liefhebber. Niet alleen het twaalftal mensen op het toneel, maar de hele zaal was jury- Ieder maakte voor zichzelf uit, of Karen Andre schuldig was. Het ontstellende gebeuren van dezelfde dag in eigen plaats maakte, dat de algemene stemming op een moord zaak was ingesteld. Merkwaardiger coin- cidentie zal zich bij geen andere opvoering hebben voorgedaan. Een bijzondere regie-vondst was het gebruik rnaken van een effect uit de film door tijdens de beslissing van de jury in de raadskamer de figuren uit het drama stuk voor stuk naar voren te halen door middel van een schijnwerper hen de meest kernachtige zin uit hun getuigen-verkla- ring te laten herzeggen'. Vera Bondam maakte van de verdachte een prachtige geslagen, maar niet - ge broken figuur, die ons kon doen geio- ven aan het verhaal over haar passie, gedaan door de Zweedse huishoudster Magda Swenson. Voor deze vertolking kreeg Coba Kelling het enige open doekje van de avond. Het ontdekken van de rechtzaal als plaats, waar beroepshalve niets dan to neel gespeeld wordt, komt wel wat laat Jan Retèl kon zo uit de Orde van Advo caten zijn weggelopen; hij had die combi natie van gladheid en als het nodig is ge polijste grofheid, die blijkbaar geen mono polie van de Amerikaanse balie is; waar het Openbaar Ministerie in de persoon van Jan van der Linden op nettere wijze onfatsoenlijk was geldt dezelfde opmer king m.m. voor die justitionele categorie Anton Roemer had als rechter meer met die hamer geklopt, zodat beide par tijen en de zaal wat steken en insinuaties betreft; dus wei aan hun trek kwamen. Marie Meunier bracht als de eerste ge tuige flathuisbewaarster een ver klaring mee, welke zo belangrijk was, dat de schrijver haar in de rest van het stuk liever vergat. Theo Frenkel verving Hans Kaart ais Larry Regan, van welke gangster hij een prachtig proleten-type maakte. De tegen speelster van Karen Andre Nancy Lee Faulkner kreeg van Elisabeth Anderser. een zo dubbel-harjige dramatische ver tolking, dat men wat haar betr#ft moeilijk aan het volmaakte huwelijk tussen haai en de moordenaar kon geloven. Annie van Duyn was een prachtige „vamp". Uit de zaal was een jury van elf heren en een dame samengesteld. De uitspraak werd door de rechter niet bevredigend geacht- Zij luidde; onschuldig. De Katholieke Toneel Kring heeft met dit stuk het seizoen uitstekend ingezet. De zaal was vrijwel geheel gevuld; de sfeer, welke er hing was zeer goed. Sómmige reacties duidden erop, dat niet allen zich verplaatst meenden in. de zaal, waar over dood of leven van een vrouw werd beschikt. De regisseur had met zijn opzet hiertoe wel alles in het werk gesteld. Leo N. Het is voor mij onbegrijpelijk, dat de jury in het stuk .JJe nacht van de 16e Januari" naar huis werd gestuurd met een bewijs van onvermogen Het was duidelijk, dat de verdachte onschuldig was, tenminste naar de belastende ge tuigenverklaringen te oordelen. Zowel de huisbewaarster als die rooie juffrouw moesten voor Karen Andre bezwarende verklaringen afleggen, maar deze te zamen genomen bevestigden de waarheid van haar verhaal, dat Faulkner naar Z -Amerika wilde vluchten en daarbij gébruik wilde maken van het lijk van een ander. Als die gangster werkelijk 's middags door Larry Regan was doodgeschoten, kon hij onmogelijk 's avonds de flat ver. laten hebben op eigen benen lopend. En dat was toch wat de huisbewaarster ver klaarde: Drie mannen kwamen binnen, waarvan een stom dronken, die door da anderen gedragen werd. Een kwartier later verliet de dronken man, aldus de zelfde verklaring, alleen het huis. Dat mo?t dan Faulkner geweest zijn. Dus is het verhaal van Karen waar Wat hebben we overigens genoten van deze egrste avond. Het had toch iets van onder elkaar zijn. Gelukkig was het vol. Als het bestuur van de Kath. Kring en van het K.C.G. zo doorgaan met hun keuze, ben ik voor de toekomst niet bang. G T de Dam 8, waar de Leeszaal sinds 1 Augustus 1934 gevestigd is. Het is hier niet de plaats, om uitvoe rig de kroniekschrijvinig van 25 jaar Leeszaal te publiceren. Het jubileum zal zelfs practisch onopgemerkt voorbij gaan. Dit heeft een belangrijke oorzaak. De R. K. Leeszaal heeft van het begin af aan een belangrijke taak vervuld in de stad. De bestaande St. Vincentius- bibliotheek ging erin op en zo werd het de enige zuiver Katholieke uitleen boekerij. In de loop der jaren is dat karakter van uitleenlboekerij eerder sterker ge worden dan verminderd. Helemaal ten gunste van het eigenlijke lees-zaal-ka- rakter was dit niet. Het eerste doel van de Leeszaal is immers niet het verschaf fen en verspreiden van romans, maar bet bieden van studie-mogelijkheid aan brede lagen van het volk. Zou de R- K. Leeszaal niet anders zijn, dan een soort Katholiek leeswinkel- tje, dan behoefden de directrice en de assistente zich niet te verrijken met omvangrijke studiestof, noch angst te hebben voor de hoge eisen, die aan hel examen worden gesteld. Gediplomeerde directrices noch assistenten zouden in zo'n geval nodig zijn. Wij mogen gerust zeggen, dat het Ka tholieke Schiedamse publiek deze taak niet begrepen heeft. Van de studiemo gelijkheden, welke het fonds studieboe ken biedt, wordt zeer sporadisch ge bruik gemaakt. Men schijnt niet vol doende op de hoogte te zijn van de ser vice. welke het personeel bij zelf-studie of het verrijken van kennis over lief hebberijen kan bieden. Bij de aanvang van de tweede 25 jaar wil het bestuur van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek alles in het werk stellen, om het Leeszaal-werk in tenser onder het Katholieke Schiedamse volk te verbreiden. Een zeer kostbaar cultureel centrum staat op de Dam, zon der. dat het voor de volle 100 pCt. be nut wordt. Er zijn vele leden, die menen, dat de leeszaal niet aan haar opzet voldoet, als de laatste romans niet voorhanden zijn. Die mensen moeten wij ongelijk geven. De uitlening van romans het mag wel eens gezegd worden is eigenlijk een geste, die ver afwijkt van de oorspron kelijke opzet van de Leeszaal-beweging, zoals die in den lahde gezien wordt. De grote subsidies, die in de millioe- nen lopen, worden niet uitgetrokken om Nederland en Schiedam aan leesvoer te helpen, maar om ook voor de beschei den beurzen studie en ontwikkeling mo gelijk te maken. De Leeszaal, van het begin af gezien als een instituut tot volksontwikkeling, zou eigenlijk alleen de romans van lit teraire waarde moeten brengen. Het gevolg van zulk een beleid zoa echter zijn, dat er spoedig geen enkéSI' lezer overbleef. Deze zal echter begrij pen, dat deze afwijking er niet toe mag leiden, dat de oorspronkelijke opzet ge heel verdrongen wordt. Dit is tot nu toe wel het geval ge weest. Een veranderd beleid .gepaard gaan de met blijvende voorlichting over de betekenis van het Leeszaalwerk zal aan da R. K. Leeszaal die plaats in de be langstelling van de Schiedamse Katho lieken moeten geven, die zij krachtens haar betekenis waard is. Niet alvorens die plaats is bereikt, kan er sprake zijn van een herdenking. Leo N. sen Nederland en Indonesië. Drs. Spee kenbrink is in dit college voorzitter van de Ned. delegatie. De grootste toeneming van goederen, die Nederland aan Indonesië levert zal zijn gelegen in textiel, vlees en machine rieën; de belangrijkste toeneming van de grondstoffenlevering uit Indonesië aan Nederland betreft copra, nalmolie, thee. koffie, palmpitten en grondnoten. Nederland zal in de komende periode wederom nieuwe credieten aan Indones e. verstrekken,, welke speciaal zullen zijn bestemd voor herstel en wede«mhww# van Indonesië; daarnaast zullen de crediet- verstrekkingen van de eerste jaren wor den voortgezet De heer Speekenbrink zeide. dat de nu van Nederland, om Indonesië hulp te bie den, is getoond, en dat de ervaring van de laatstverlopen twee jaren heeft bewe zen, dat zowel Nederland als Indonesië gebaat zijn door de hulp, die beiden elkaar in overleg onderling konden bie den. Twee jaren geleden, toen Nederland en Indonesië op hun economisch laagte- punt waren, ging men overleggen, hot men elkander bij de economische opbouw behulpzaam kon zijn. Er is toen door het coördinatiecollege, waarin wat Nederland betreft o.a. zijn vertegenwoordigd de departementen van econ. zaken, financiën en landbouw, en voor Indonesië die van econ. zaken, financiën en verkeer en wa terstaat, besloten, dat Indonesië Neder land zou helpen met grondstoffen en Ne derland Indonesië met goederen, credie ten en het ter beschikking stellen van apparaat, dat Indonesië niet bezat om zijn goederen in Europa te verkopen. De rol van Amsterdam en Rotterdam kan hierbij worden vergeleken met die. welke Londen in het Britse gemenebest ver vult De credieten, die Indonesië in de Europese landen verkreeg door de leve ring van grondstoffen en waaraan het weinig had (b.v. deviezen uit Joegoslavië! konden zodoende door Nederland woeden overgenomen en verruild voor andere, voor Indonesië waardevoller tegoeden. Met betrekking tot de Marsha..-hulp zeide de heer Speekenbrink, dat Indone sië aan ECA-hulp voor dit jaar (lopend van Februari tot Februari) 84 millioen dollar ontvangt. Door Indonesië is reeds voor 13 millioen dollar aan goederen ontvangen. Langzamerhand begint het jeugdwerk in de stad een behoorlijke huisvesting te krijgen. De St, Franciscusgroep nam aan het begin van dit jaar bezit van het gerestaureerde troephuis; de Christopho- rus uit Gorzen gaat Zondag een nieuwe periode op hel Hoofd beginnen en op diezelfde dag zal pastoor L. D. Oorsprong het nieuwe en gerestaureerde Hoofdkwar tier van de Verkennersgroep St. Lodewijk inzegenen. Dit hoofdkwartier is te berei ken via de poort aan de Singel 124. Des avonds is er een groepskampvuur 'op de Zandvlakte. Na het Lof vertrekt de groep vanuit de Emmastraat. Het Katholiek Cultureel Genootschap heeft zijn programma voor het eerste deel van dit winterseizoen gepubliceerd. Be halve de medewerking aan de avonden in het Passage-theater heeft het bestuur voor een serie interessante avonden ge zorgd. Op 15 October komt de heer Jul. Jon- genelen, bekend van zijn voordracht over Jeroen Bosch, spreken over Joannes Ver meer van Delft. Onvermijdelijk is hier aan verbonden een beschouwing over het probleem Vermeer-v. Meegeren. Deze avond wordt gegeven in de boven zaal van de R.K. Volksbond. 32. Nadat de twee«mannen meer dan een minuut hadden geschermd, maakte de Sheik een fout. Onmiddellijk wist Basli daarvan' partij te trekken: Kletterend viel het zwaard van de Sheik op de grond. Daar Basli te zachtmoedig was om ooit een tegenstander te doorsteken, maakte hij aan het gevecht een einde door een feilloos geplaatste kaakslag. Inmiddels verging het Bim en Fatima slecht. Zij waren In de bovenzaal van Musis Sacrum komt pater Brenninkmeyer op 5 November spreken over de moderne opgravingen in het H. Land, die een treffende bevesti ging zijn van de gegevens in de H. Schrift, De radio gaf reeds een hoorspel-bewer king van het stuk van Albert Welling: „Ambtenaar geef ons een huis". Het KCG heeft gemeend, dat het woonruimte-pro bleem vroeg om een bijdrage van het Genootschap. Het is mentaliteitsbeinvloe- ding, zoals dat tegenwoordig zo graag ge noemd wordt en daaraan mee te werken is het K.C.G. een prettige taak. Het stuk wordt opgevoerd door ras-echte Jorda ners. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar komt een Ballet-avond. Het KCG ®ing het vorige seizoen in met een noodkreet om hulp. Dit was meer dan rethoriek. Het heeft niet geholpen. Toch blijft het bestuur .doorwerken. Wat gebracht werd, stond op zeer hoog plan. Daarvoor behoeven we slechts te noemen: Jo Vincent, Georgette Hagedoorn, Ballet des Arts, prof. Rogier, Pieter v. d. Meer de Walcheren, Jul. Jongenelen en van Domburg. De eigen taak welke het genootschap zich wist te scheppen, kan niet meer ge mist worden. Wij hopen, dat er velen zo over zullen denken, voor wie de cultu rele emancipatie van Katholiek Schiedam meer dan een frase is. volkomen machteloos tegenover de grootvizier met zijn helpers, die onze vrienden in luttele seconden overrompelden. Met eer. vals glimlachje om zijn mond keek de grootvizier een ogenblik naar het zwaardgevecht tussen Basli en de Sheik. Toen Basli zijn tegenstander alleen maar buiten ge vecht stelde inplaats van hem te doden, kon men de teleur stelling van het gezicht van de grootvizier aflezen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft naar aanleiding' van de berichten, als zou er géén accoord zijn gesloten tussen de Spaanse socia listen en monarchisten in ballingschap, medegedeeld, dat bedoeld accoord wel degelijk bestaat en dat afschriften er van zich in Britse handen bevinden. Inderdaad blijkt Gil Robles het accoord niet ondertekend te hebben. Daar echter in Londen werd aangenomen, dat Roble als leider van de monarchisten hetgeen hij volgens eigen verklaring niet meer is het accoord getekend had, werd dit abusievelijk vermeld. In feite heeft de ondertekening door andere leiders plaats gehad. Met de Britse verklaring komt het op pag. 1 van ons blad vermelde dementi in een ander daglicht te staan. Onze Parijse correspondent seinde he denmiddag: Zojuist is de staking van de handels vloot in Le Havre en Marseille algemeen geworden. Bordeaux doet echter niet mee. De kwestie of de spoorwegen zullen deelnemen aan de saking, wordt hoe lan ger hoe verwarder, maar deelneming stuit in ieder geval op zeer veel tegen stand. Te Nancy hebben de eerste incidenten plaats gehad. De veiligheidstroepen, le den van de bekende Republikeinse Com pagnie, kregen opdracht de gebouwen van de staalfabieken te Micheville (dis trict Nancy) te bezetten, doch sttetten daarbij op hevige tegenstand. Er vond een ernstige botsing plaats. Er zijn tot öp dit moment twaalf jgewonden geteld. EAU DE COLOfcNE NOG NIMMER OVERTROFFEN IN KWALITEIT 21). Dat Is bet juist, wat mij bezwaart Misschien konden jullie beter wat terug, houdender zijn Een paar dagen ge letten was ik imers nog een vreemde voor jullie. Je wist niets van me af, althans geen bijzonderheden, Weet je nu meer? Jullie hebben mij met open armen ont vangen.... zonder enige bedenking Weten jullie dan precies Frans! Wat je daar zegt, is onzin Je verkeert waarschijnlijk onder de in druk van hetgeen je de mannen daar binnen hebt horen zeggen. Je denkt dat hun bezwaren tegen jou gericht waren maar daar was immers geen sprake van Daar behoef jij je immers niets vandaan te trekken en er is dus niet de minste reden om jezelf te beschuldigen. Vader heeft je gevraagd om hierheen te ko men en aan dat verzoek heb je gevolg gegeven Daar zit toch niets verkeerds HaV22n oLbeTderavonïï uur m de I ïn. Geen mens zal je daar Ooit een ver- Volksbond. 1 wijt yan kunnen maken.... en R.K, Misschien zie jij het alleen maar zo.... zo eenvoudig, Kare. Ik hoop van harte, dat je geloof in de goede zaak en in mij nooit zal worden geschokt. Ik heb vertrouwen in je, Frans. Hal beet zich op zijn tippen. De strijd begon: «net zwijgen en bedrog. Dit -meisje, dat hem haar achtingtoedroeg, moest hij misleiden. Hij kpn immers niet spreken. Wat zou daar alles nog uit voortvloeien? Als Kare er enig idee van had wie hij in werkelijkheid was.... waarschijnlijk zou ze hem dan wel wat minder kwistig haar vertrouwen schen ken. Beiden zwegen. IedeT was in eigen gedachten verdiept. De stilte van nach' deed zich nog intenser vo Wij leven hier heel eenvoudig meende Kare eindelijk het zwijgen a moeten verbreken: In het Proeska dal is alles mooi. sober en waar En zo ver loopt ook ons leven. Daarom geloof ik. dat je hier goed past Zij stond op. Ik zal weer eens voor de mannen daar binnen moeten gaan zorgen. Goe den nacht. Frans! Zij ging en Hal bleef achter. Maar hij had het gevoel, of zijn ziel haar verge zelde. Wat had zij ook weer gezegd? Het leven is hier sober en waar. En daarom zou hij hier zo goed passen? Arm kind, dat de wereld niet kende, dat hem zo spontaan haar vertrouwen schonk! Hal lachte bitter. De dagen gingen voorbij Michel Bes sin bleek het aan het rechte eind te hebben gehad: er was voor de nieuw aangekomenen goenoeg te dóen. Voor- beschikbare krachten. Er toerd hprd ge- lopig eiste de bouw van de barak alle werkt om zo spoedig mogelijk een eigen dak boven het hoofd te hebben. Als plaats, waar dit gebouw zou verrijzen, was een terrein aangewezen op gelijke afstand van het Gordelwoud en de Bes sin-hoeve. Kare had zo juist weer het middag eten gebracht Ditmaal was Gura niet bij haar De mannen aten haastig want zij hunkerden er naar. dé bouw zo gauw mogelijk te kunnen hervatten. De laatste dagen had Kare bij deze naast Peter en Gregor Lansky ging zij zoveel mogelijk uit de weg. Zo ook nu. middagrust steeds een plaatsje gezocht Toen zij echter naar de wagen terug ging. zag Lansky toch nog kans haar te naderen. Hij slenterde als toevallig in haar richting, draaide wat om de paar den heen en bleef tenslotte naast haar staan. Hoe is het. Kare?, begon hij. haar van onder zijn borstelige wenkbrauwen aankijk-nd: Ben je nog altijd boos op me? Ik had niet gedacht, dat een zo aardig meisje zo haatdragend kon zijn. Waarmee heb ik je eigenlijk beledigd vertel me dat eens! Kan je geen grapje verdragen? Je moest bet toch eigenlijk bijzonder waarderen, dat er iemand is. die je eens een beetje gezelschaphoudt. Je zult je hier toch ook wel danig ver velen En per saldo komt het zo n aardig kind 'als jij toch wel toe, dat een man zich bijzonder voor haar interesseert. Zwijg alsjeblieft! Woedend wierp Kare de lege eetketels in de wagen. Kom, kom, Kare, niet zo hoog moedig. Laat me met rust! Ik wil je praat jes niet horen! En toch zul je er aan moeten wen nen!. stoof Lansky giftig 00: Onthoud dit vooral, jongedame, dat mijn wil ver der reikt dan jij denkt. En mijn wil is macht.... begrijp dat goed! Met onverholen afschuw keek Kare naar Lansky's verwrongen gezjeht. Zij begreep, dat hij tegenover haar tot dus ver zijn ware gedaante achter een mas ker van schijnheilige vriendelijkheid had weten te verbergen. Nu liet hij zien: hoe hij in werkelijkheid was. Je kunt met je macht doen. wat je wilt .als je maar zo verstandig bent om mij voortaan met rust te laten!, zei ze snibbig: Anders zou ik misschien ge noodzaakt zijn eens met Frans Mertens over je te praten. Aha! De neef als beschermer Wel ja, waarom niet? Dat moet je bepaald eens doen. Ik geloof niet, dat het kwaad kan. Misschien schiet hem dan ook nog wel wat anders te binnen, die nee: van je Hevig verontwaardigd reed Kare weg. Lansky's bedoelingen waren haar volko, men duidelijk, maar zij wist niet, hoe zij zich van dergelijke mensen kon ontdoen. Het was voor het eerst in haaf zorgeloos leven, waarin niemand het haar ooit las tig had gemaakt, dat een man, die zij niet mocht, zich aan haar opdrong en zii voelde dit als een bedreiging, die haar vrees aanjoeg Het incident lag a!s een drukkende last op haar schouders Michel Bessie en d» jongeman, die hij voor zijn neef hield, waren bijna steens in eikaars gezelschap De oude Bessin behandelde Hal Lörne als zijn eigen zoon Hii gaf hem een volledig inzicht in het landbouwbedrijf, maakte hem me! de paarden en het vee vertrouwd en üet daarbij meer dan eens doorschemeren, dat Hal zich in zekere zin als zijn ver trouwensman en adviseur kon beschou wen. Bij een van deze gelegenheden, vroeg Hal eens terloops, of Peter zich daar door niet achtergesteld zou voelen, maar de oude Bessin stelde hem dienaangaan de gerust. Wordt vervolgd). Kardinaal Piazza, Patriarch van Venetië, is als opvolger van kardinaal Rossi be noemd tot Prefect van de H. Congregatie van het Consistorie. Kardinaal Piazza is voornemens, zich over enige dagen naar Rome te begeven om zijn nieuwe ambt te aanvaarden en de meest dringende zaken in behanóelin:; te nemen. Zijn nieuwe functie zal de kardinaal echter niet weerhouden, om zich ook aan de belangen van het Patriarchaat van Venetië te blijven wij den. Daartoe zal hij zich op gezette tijden naar deze stad begeven. Volgens vertraagde berichten zijn bij de dezer dagen alom geregistreerde zeer hevige aardbeving in Noord-Perzië ver schillende steden zwaar geteisterd, o.a. Mesjed, de hoofdstad van Chorassan, voorts Sarakhs, Fatima, Badjguiran, Kalat en Dargaz, aan de grens van de Sovjet- Unie. Ten aanzien van het aantal slachtoffers zijn nog geen officiële cijfers bekend, maar in sommige berichten is sprake van 400 doden en van een schade, die niet te overzien is. De aardbeving begon Dinsdagavond. De schokken herhaalden zich met tussen pozen tot Woensdagmorgen. De twee leden van de beruchte „colonne Henneicke", de Amsterdammers J. Rutgers en M Hinse. twee van de meest fanatieke 'odenvervolgers. die de bezettingstijd h°eft gekend zij maakten een handel van hun misdadige praktijden en tieten zich voor elke door hen ge arresteerde Jood f 7 50 of indien het een strafgeval betrof, het dubbele van dit bedrag uitbetalen zijn door het Am sterdamse B. G. tot de doodstraf ver oordeeld. De „Sibajak", op thuisreis naar Rot terdam, passeerde gisterenmorgen om 11 uur Finisterre.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3