Nieuw voorstel der regering aan de republiek Op basis gewijzigd plan-Cochran De kentering in Amerika jegens Franco-Span je Geen voeding op vooroorlogs peil PRODUCTIE sleutel van herstel DIEPGAANDE BESPREKINGEN TE WAGENINGEN Komt „Thuis in roulatie? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bezorgdheid over bestandsschendingen Cochran's ongeduld LAGEN Toestand pater dr. R. Nuy SJ verergerd Washington wil de bakens pas verzetten bij veranderd getij W. Eur. vakverbonds leiders bij Marshall Hoeveel slachtoffers telde de hongerwinter? Nieuwe waardebonnen consumentencrediet Onenigheid tussen Truman en Marshall Nieuwe straalvlieg;- tuigen voor Nederland Goed bekeken GEN. SLIM BRITS STAFCHEF 70ste JAARGANG ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 No. 20745 Naar wij vernemen, heeft de Nederlandse regering nieuwe constructieve suggesties gedaan om tot hervatting van politieke onderhandelingen met de Indonesische republiek te komen. Door het Amerikaanse lid van de commissie van goede dien sten, de heer Cochran was begin September aan de Ned. rege ring en de republiek vertrouwelijk op informele wijze een plan voorgelegd voor de regeling van de geschillen welke tus sen partijen bestaan. Naar aanleiding van dit z.g. Cochran-plan heeft de Ned. regering een geamendeerd plan opgesteld hetwelk door de Ned. delegatie te Batavia aan de heer Cochran is overhandigd. Dit plan wijkt o.m. ten aanzien van de kwestie van de te houden verkiezingen af van de gedachte, welke de heer Cochran had gefor muleerd. Terwijl het plan van de heer Cochran voorziet in vrijwel on middellijk te houden verkiezingen, stelt de Ned. regering zich op het standpunt, dat algemene verkie zingen slechts mogelijk zijn, wan neer rust en orde in zoverre her steld zijn, dat de bevolking zonder vrees voor represailles en terreur vrij aan verkiezingen kan deel nemen. De Ned. regering, zo wordt ver klaard, neemt met bezorgdheid waar de toenemende bestands schendingen en infiltraties van de republiek uit naar de deelstaten en de communistische activiteiten in tal van centra in de republiek en acht het noodzakelijk voor de hervatting van nieuwe besprekin gen, welke zij gaarne op de kortst mogelijke termijn zou willen openen, dat aan deze infiltraties en bestandsschendingen eerst een einde wordt gemaakt. Piloot Gale Halvorsen is de grote favoriet van de Berlijnse jeugd. Bij elke vlucht die hij naar Berlijn maakt in verband met de bevoor rading, werpt hij chocolade-repen uit aan zakdoelc-parüchutes. Hon derden Berlijnse kinderen wach ten iedere dag urenlang oo deze plek, waar (Aaie het lekkers uitstrooit. Ben vliegtuig maakte een crash-landing op het strand van een Klem verlaten eiland van de Bohamas- groep. Amerikaanse legervliegtuigen gingen op zoek en ontdekten het vliegtuig en de bemanning, die men rechts boven ziet. Men had vooral gebrek aan water en daarom schreef men in het zand „No water". Enige uren later werden vaten water per parachute neergelaten. Later werden de mensen gered Europa afhankelijk VOOR HET VADERLAND GEVALLEN DE AARDBEVING IN CENTRAAL-AZIë 400 doden, duizenden gewonden Aanhoudend fraai herfstweer WIJ ZIJN TOCH GEEN RADIJSJES De bewoners van de O'Connell Street in Dublin waren nieis gebrand op de wilde capriolen van een losgebroken stier. Met voorzichtig beleid werd een jacht ingezet. Resultaat: twee gewonden, een gebroken ruit en een beschadigde auto. 10 DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Uit communiqué waarschijnlijk wel van de regering is uitgelokt door de publicatie van de Times van 8 dezer over het voorstel van Cochran. De correspon dent van de Times in Batavia seinde nl. dat, nadat in het begin van September de onderhandelingen tot een volledige stilstand waren gekomen, mr. Merle Cochran, het- Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, aan de beide regeringen een plan heeft voorge legd voor een politieke overeenkomst en dat genoemd lid hierbij zou gehandeld hebben op last van het State Depart ment De republikeinse regering zou geant woord hebben, dat dit plan door haar als een basis van discussie zou kunnen wor den »aanvaard op de volgende drie voor waarden: 1. Het intrekken van het bevel tot uitgeleiding /an republikeinen; 2. De teruggave van het huis, waarin Soekarno de onafhankelijkheid van de republiek heeft afgekondigd; 3. De diplomatieke onschehdbaarheid van de republikeinse delegatie. De Nederlandse autoriteiten, aldus de correspondent van de Times, zouden op 5 October j.l. tegenvoorstellen hebben ge daan, die ten iele verband houden met de plannen, die op het moment met de niet-republikeinse Indonesiërs in Den Haag worden besproken. Ook meldt de correspondent, dat de Nederlandse rege ring een tijdslimiet voor aanvaarding of verwerping van deze voorstellen aan de republiek heeft gesteld. Dit stemt overeen met het besluit van de republikeinse delegatie om vast te .houden aan de voorstellen van Critchley en Dubois, waarin ook wordt gezegd, dat de vorming van de constituante moet voorafgaan aan de vorming van de interim-regering. Politieke kringen te Djokja hebben nogmaals als één der eisen voor het deel nemen door de republiek aan een inte rim-regering geformuleerd, dat de inte rim-regering verantwoordelijk moet zijn aan de constituante, gekozen door het gehele Indonesische volk. Volgens genoemde kringen toont deze voorwaarde duidelijk aan, dat de repu bliek niet bereid is de eis op te geven, volgens welke de vorming van de con stituerende vergadering aan de vorming van de interim-regering moet vooraf gaan. Het is langzamerhand wel duidelijk ge_ worden, dat de Amerikanen een andere opvatting over het begrip „goede dien sten" huldigen dan tde Nederlandse rege ring Geruime tijd geleden hebben de heren Dubois en Critchley gemeend, dat achter de nagenoeg in het slop geraakte onderhandelingen over de aanvulling en uitvoering van het Renville-accoord nu maar eens definitief een punt moest worden gezet en dat het wel eens ge probeerd zou kunnen worden met de voorstelling van een accoord, dat in het brein van deze beide heren was ontstaan Zoals bekend is, heeft dit voorstel, dat terstond door Djokja met gejubel werd verwelkomd, maar door de Nederlandse regering èn om de wijze waarop het te harer kennis werd gebracht en om de andere basis waarvan het uitging, onmid dellijk scherp werd afgewezen, de ondpr. handelingen nadien eerder bemoeilijkt dan vergemakkelijkt. De heer Dubois is niet lang na deze mislukte poging om meer dan goede diensten te bewijzen afgelost door de heer mr. Merle Cochran. Wie nu gemeend mocht, hebben, dat uit het verleden een les getrokken zou zijn, vergist zich -deerlijk Het nieuwe Ameri kaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten is wederom de weg opgegaan van zijn voorganger en is met overschrij ding van de bevoegdheid, die hij naar het oordeel van Nederlandse zijde in zijn op dracht verkregen had, opnieuw met een eigen voorstel ter tafel gekomen. Reeds enige tijd kon' men de geruchten hierover in de pers lezen Thans is het stadium van de geruchten voorbij en is het niet alleen zeker geworden, dat inderdaad van Amerikaanse zijde met zulk een nieuw voorstel gewerkt wordt, maar is ook van de inhoud van dit voorstel een en ander bekend geworden. Het blijkt, dat het voorstel zeer ver gaat en wel in deze zin. dat het de oplossing die het aan de hand wil doen voor de moeilijkheden tussen Nederland en de Republiek verbindt aan suggesties, be trekking hebbend op de toekomstige Unie van Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië. Zo zijn er in dit voor stel inzichten ontvouwd met betrekking tot de macht van de Hoge Vertegen woordiger der Kroon met betrekking t.ot de financiële verhoudingen tussen de delen van de Unie en zo meer. Het punt echter dat in dit voorstel voor de onmiddellijke toekomst van belang is, is dat hier op zeer korte termijn ver kiezingen worden geprojecteerd. Deze zouden in December of Januari moeten worden gehouden. Dit zouden dan ver kiezingen moeten zijn in alle gebieden van Indonesië Ook op dit punt gaat het voorstel dus aanzienlijk verder dan het Renville-accoord, dat verkiezingen alleen voor de Republiek in het vooruitzicht stelt en dan wel een half jaar of een iaar nadat de politieke overeenkomst gesloten zou zijn. Het is duidelijk, dat de Nederlandse regering, die in afwijking van haar hou ding t.o.v het voorstel Dubois-Critchley deze nieuwe vqorstellen niet categorisch heeft willen afwijzen hoewel zij natuur lijk geenszins enthousiast zal zijn over deze nieuwe haar plannen doorkruisen de improvisering van een oplossing tegen verschillende punten daarvan ern stige bedenkingen moet hebben. Het springt in het oog dat de voornaam ste bedenkingen de geprojecteerde ver kiezingen zullen gelden. Hoe zouden im mers verkiezingen mogelijk zijn tijdens de huidige toestand valt chaotische ver warring, van oorlog in de republiek, van grensoverschrijdingen met van kleine geïsoleerde en onafhankelijk van elkaar opererende groepen, maar van hele le gers, die blijkbaar vanuit één centraal punt (Djokja?) worden gedirigeerd? Wat verwacht men van zulke verkiezingen door een bevolking, die onder de druk van vrees voor represailles en terreur leeft? Wij spreken nu nog niet eens over de moeilijkheden die uit het ontbreken van een burgerlijke stand en uit het feit dat er in en na de bezetting verplaatsin gen op grote schaal in de bevolking zijn geweest, voortkomen. Hoe zal men die vekiezingen van al die millioenen die er aan zullen moeten deelnemen, controle ren? De vraag is gewettigd of mr. Cochran bij zijn voorstel zich wellicht niet heeft laten, leiden meer door een onbedwongen ongeduld dan door een wijs realisme. Dit ongeduld zou weliswaar psycholo gisch verklaarbaar maar daarom niet minder laakbaar zijn. Amerikaanse voort varendheid heeft op sommige terreinen en in sommige situaties bewonderens waardige vruchten afgeworpen, maar dan toch alleen wanneer zij geruggesteund werd door een scherpe analyse van de werkelijkheid. De Amerikaanse visie op deze werkelijkheid gaat, naar het ons voorkomt, van zekere simplismen uit, zo als o.a. dat Hatta c.s. anti-communistisch z°u zijn, omdat hij de communisten, die hem naar de kroon steken, bestrijdt. De regering bevindt zich door dit alles wel in een zeer moeilijke situatie, en staat voor een verantwoordelijkheid, die niemand haar benijden zal Naar onze mening zal zij zich enerzijds moeten hoeden voor starheid en al te grote vast houdendheid en voor gebrek aan soepel heid, maar anc.erzijds zal zij zich sterk op het standpunt van het recht moeten plaat- draaSt zij de verantwoor delijkheid, die haar souvereiniteit over Indonesië met zich medebrengt De vol keren van Indonesië mogen niét in het avontuur worden gestort van verkiezin gen, die nooit onder zo weinig waarbor gen van objectiviteit en vrijheid zouden plaats hebben als thans. Binnen niet al te lange tijd zal de interim-regering de be stuurstaak van onze regering overnemen Zii zal, daar zij onmiddellijk voor dit vraagstuk komt te staan, by haar geboor te al terstond op een zware proef worden xe ai xeia fejt van haar optre- fefichtmdoÖr "de" Amerikaanse autori teiten een bewijs worden gezien dali om in Indonesië iets groots te be varendheid en realisme noodzakelijk zijn. ff In de bespreking, welke wij hebben gewijd aan „Thuis", de film, die in op dracht van de Leger Voorlichtingsdienst voor onze uit Indonesië terugkerende mi litairen door Polygoon-Profilti is ver vaardigd, spraken wij er onze teleur stelling over uit, dat dit uitmuntende Nederlandse werkstuk waarschijnlijk niet in de gewone bioscopen voor het Neder landse publiek zou worden vertoond. Thans vernemen wij nader, dat tegen een algemene vertoning van de film van de zijde van de L.V.D. geen bezwaar zal gorden gemaakt, indien mocht blijken, dat zulks door het bioscoopbedrijf en het publiek op prijs wordt gesteld. In de toestand van pater dr. R. Nuy S.J., die na de hersenbloeding op 2 Mei weer aan de beterhand was, is Don derdag plotseling een ongunstige wen ding gekomen. In de loop van de avond kreeg hij een nieuwe hersenbloeding, welke van die aard is, dat ernstig voor zijn leven wordt gevreesd. De voormalige voorzitter van de de mocratische partij der V. S„ James Farley, heeft, onmiddellijk na een bezoek aan generaal Franco te Madrid, tegenover Reuter verklaard, dat hij hoopte, dat de diplomatieke betrek kingen tussen Spanje en de V. S. spoe dig volledig hersteld zouden worden. Reuter tekent hierbij aan, dat de di plomatieke betrekkingen tussen de twee landen niet geheel verbroken wa ren. In de resolutie der V. N. werd zulks niet verzocht. Er werd slechts verzocht de ambassadeurs en gezanten terug te roepen. Farley wilde geen commentaar leve ren op de beslissing van Peru om zijn ambassadeur naar Madrid terug te zen den. Hij zei: „De naties moesten het ver leden vergeten en de vriendschappelijke betrekkingen met Spanje herstellen, met voorbijzien van ideologische beginselen. Wat thans belangrijk is .is de vereniging van alle landen aan deze zijde van het ijzeren gordijn, ongeacht hun verleden. hierbij inbegrepen de Westelijke landen, Italië, Griekenland en Turkije". Farley zei van mening te zijn, dat deze „vriendschapsunie" niet beperkt diende te blijven tot Europa, maar dat ook de Ver. Staten, Canada en alle La tijns-Amerikaanse landen zich moesten aansluiten. Tekenen in Washington wijzen er op. dat het ministerie van buitenlandse za ken aanzienlijk beïnvloed wordt door de sterke Europese reactie die is ontstaan door de mededeling over een mogelijke Amerikaanse toenadering tot het Spanje van Franco. Naar verluidt, hebben verschillende Europese gezanten in Washington infor meel gepeild naar de politiek van het ministerie van buitenlandse zaken in de ze aangelegenheid. Er werd hun nogmaals verzekerd, dat de Ver. Staten niet het voornemen heb ben aan te dringen op spoedige toela ting van Spanje, als gelijk lid en met gelijke rechten, tot de West-Europese statenbond. Van de andere kant drukten Ameri kaanse ambtenaren als hun overtuiging uit, dat de in 1946 aangenomen resolu tie van de Verenigde Naties, tenminste voor zover zij de terugroeping van da ambassadeurs uit Madrid verlangt, niet langer enig nuttig doel dient. Generaal Franco is per auto uit Ma drid naar Sevilla vertrokken. Zijn be zoek aan Portugal, dat oorspronkelijk in het midden van deze maand zou plaats vinden, is nu tot November uitgesteld. Enige aanwijzingen duiden i er op, dat het bezoek geheel zal worden afgelast, aldus Reuter. (Van onze landbouwkundige medewerker). „Is het niet zó. dat er thans nog lan den zijn, waar de hongertochten ,die wij gekend hebben, nog voortduren Met deze vraag opende prof. Minnaert de conferentie over de voedselvoorzie ning der wereld, welke gisteren te Wageningen werd gehouden en die werd bijgewoond door een grote schare geleerden op de verschillende terrei nen, welke direct of indirect met de voeding van de bcvoiking te maken hebben. En deze vraag, hoe somber die ook moge klinken, kon de voorzitter van het Verbond van Wetenschappelijke Onder zoekers niet anders dan bevestigend be antwoorden. En daarom ook was deze conferentie bijeengeroepen om gezamen lijk de daarmee samenhangende, proble men te bespreken. Onder leiding van prof. Wellensiek hebben gezaghebbende personen als mi nister Mansholt, prof. Dols, ir. Boerma en ir. S. L. Louwes inleidingen gehouden over de verschillende aspecten van de voedselvoorziening der wereld. Minister Mansholt hield een beider be toog over enkele, politieke aspecten van de voedselvoorziening en legde er vooral de nadruk op, dat men het wereldvoed seltekort niet moet .onderschatten, te meer daar de wereldlandbouw niet vol doende kan voortbrengen om alle men- Leidende figuren van de vakverbon den in West-Europa hebben gisteren in Parijs een ontmoeting gehad met minister Marshall. Voor Nederland waren aanwezig de heren de Bruyn (K.A.B.), Kupers (N.V.V.) en Ruppert (C.N.V.). De leider van de speciale E.C.A.-missie in Nederland, dr. Allan Vallentine, vergezelde de Nederlandse delegatie, die Vrijdagmorgen met een speciaal vliegtuig van de Amerikaan se ambassade van het vliegveld Val kenburg vertrok en des avonds reeds op Schiphol terugkeerde. Aan een lunch, die ter ere van Mar shall werd gehouden, zaten behalve de vakverbondsleiders ook aan mrs. Eleo- nore Roosevelt en de heren Harriman en Foster Dulles. Marshall werd ingeleid door de Neder lander Kupers, voorzitter van de vakver enigingsconferentie voor het Europese herstelprogramma. De heer Kupers zeg de namens de West-Europese arbeiders leiders alle steun toe voor het Europese herstelprogramma. Marshall, die gisteravond naar Was hington vertrok, gaf in grote lijnen een uiteenzetting over de oorsprong van het F irnDese herstelprogramma. Hij noemde de productie „de sleutel van het Europese herstel" en voegde hieraan toe, dat „geen soede productie mogelijk is zonder goed °eor°aniseerde vakverenigingen'Ook de Rerlfinse blokkade bracht hij ter sprake. Des middags vergaderden de vertegen woordigers der arbeidersorganisaties met de leiding van het Eur°Pes® Ma?- gramma. Voor elk van de zestien Mar shall-landen gaf een vertegenwoordiger een overzicht van de speciale moeilijk heden van zijn land. De heer Ruppert vroeg bijzondere aandacht voor de bepaling, dat de helft van de Marshall-goederen ver- voerd moet worden door schepen va- rende onder Amerikaanse vlag. Hij uitte de wens, dat de Amerikanen ten aanzien van Nederland, welks econo misch herstel voor een belangrijk deel afhankelijk is van zijn koopvaardij. met een lager percentage genoegen zouden willen nemen. sen op voor-oorlogse Nederlandse wijze te voedqn. Anderzijds moet men een snelle bevoikingstoeneming over de we reld constateren, waardoor het wereld- voedselvraagstuk wel tot een nijpend probleem geworden is. Slechts in samen hang tussen landen zal men tot een re delijke oplossing kunnen komen en aldus besioot minister Mansholt zijn interes sante rede. het gaat in de toekomst niet om het voortbestaan van nationale een heden, het gaat om het voortbestaan allereerst van West-Europa en later van heei de wereld. Prof. Dols toonde aan, dat het strenge rantsoeneringssysteem van voor en na de oorlog voor ons land een zegen is ge weest. Een heel ander probleem raakte ir. Boerma, directeur van het Europese Bureau van le F.A.O. te Rome, toen hij de grotere afhankelijkheid van Europa van de exportlanden elders aantoonde. Tot grote voorzichtigheid meende hij te moeten manen in verband met de alge meen verbreide mening alsof het thans met de voedselvoorziening in de wereld beter zou gaan. En hoewel dat op zich zelf misschien wel waar moge zijn, dat betekent voor Nederland nog niet, dat daardoor de nijpende problemen hun oplossing zien. Méér nog dan de voorafgaande inlei ders legde ir. S. L. Louwes, dij;ecteur- generaal van de voedselvoorziening in Nederland de nadruk op het feit, dat ons land in de naaste toekomst nóch zal kunnen* importeren, noch exporteren. Onze vroegere exportproducten zal Ne derland in de toekomst zelf nodig heb ben om zijn eigen bevolkingstoename te voeden. Een noodzakelijk gevolg daar van is, dat de Nederlandse landbouw er naar zal moeten streven om zoveel mo gelijk de eigen bodem te gebruiken en ook zoveel mogelijk het grondareaal uit te breiden. De tijd, dat onze landbouw primair op het buitenland zou kunnen teren is .voorgoed voorbij. En primair De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwe zen de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: sold A Mulder uit Uddel (Gld), gesneuveld 2 Octo- oer 1948. Kon. Ned, Ind. Leger: Jav. sold. 2e lel. Mirans, gesneuveld 21 Sept. 1948 De Kon. Marine heeft in de periode van de afgelopen week ge e n ver liezen zal het op eigen bodem moeten kunnen rekenen. Ik geloof, aldus besioot ir. Louwes zijn rede, dat ik niet te ver ga als ik zeg, dat indien Nederland niet alles wat het doet,richt op de verhoging van de productie van zijn landbouw, ieder Nederlander het niet alleen in zijn dagelijks dieet, maar ook in zijn hele levenspeil zal ondervinden. Het heeft weinig zin om te praten over handhaven of verhogen van het levensniveau voor Nedenand, zolang men deze zaken ver waarloost De toestand is véél en véél ernstiger dan men op dit moment in Nederland ziet. En een optimisme, dat het wel weer terecht zal komen en dat het op de oude wijze dooi kan gran, is volko men misplaatst!- Blijkens berichten van radio-Moskou, zijn reeds zes duizend gewonden uit de door een aardbeving geteisterde stad Aschabad geëvacueerd. De evacuatie wordt nog voortgezet. Volgens berichten uit Teheran zijn 400 mensen gedood. Het aantal gewonden wordt „ontelbaar" genoemd en de aan gerichte schade „niet te schatten". w eerherichf Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. Koude nacht en ochtend, met plaatse lijk lichte nachtvorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen overdag: Enkele overdrijvende wol- kenbanken, maar droog en over het algemeen zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. 10 Oct. Zon op 6.55 uur, onder 17.58 uur; Maan op 15.53 uur; onder 22.59 u. 11 Oct. Zon op 6.57 uur, onder 17.56 uur; Maan op 16.21 uur, onder uur. Terwijl in Frankrijk de sociale spannin gen reeds zover zijn gevorderd mede onder invloed der „volksdemocraten", dat het hele bedrijfsleven lam geslagen ligt en soldaten tegen het eigen volk opmar cheren, bepaalt zich de wiéling onder het Nederlandse volk voorlopig nog tot felle gesprekken, straffe redevoeringen en geharnaste artikelen. De „verontwaardiging", wanneer we de uiting zo mogen noemen, berust op de draai in de loon- en prijspolitiek, die tast baar de inhoud der portemonnaie raakt door de zekerheid van hogere prijzen voor verschillende artikelen. Een regering behoort ongetwijfeld zover waren we toch wel gevorderd bij een belangrijke materie als deze de desbetreffende instanties in te schakelen in dit geval de bonafide-vakorganisaties. Daarover kan geen dispuut ontstaan. Maar het hindert me, dat een toon wordt aangeslagen, die sterk en soms zeer sterk herinnert aan de ongezonde argu mentatie van de klassestrijd-propagandis- ten. Minister Lieftinck beheert de financiën. Hij moet-over een bepaalde, hoeveelheid beschikken. Is er niet meer te pompen, dan moet er worden bezuinigd. Nu vinden we, één voor één, en groep voor groep dat bezuinigen en geld halen prachtig, als de groot-financier ons maar buiten schot laat. Lieftinck pakt ons allemaal aan en niet zuinig. Toch is dat aanpakken volgens velen verkeerd, omdat hij ons niet alle maal hetzelfde overlaat Het standenver- schil .op grond van studie, hersens, ijver en volharding wordt nu eenmaal vaak miskend. Een arbeider die voorman wordt, krijgt meer salaris. Terecht, want hij wordt voorman om zijn technische kennis en eventuele eigenschappen. Zo zijn er in bedrijven, bureaux enz. enz. verscheidene functies aan te wijzen, die zulke hoge eisen van velerlei aard stellen aan de houders van die functies, dat ook aan hen hoger loon wordt uitgekeerd. Hun functie brengt voorts grotere en andere uitgaven mee dan die der laagst bezol digden. Bezitsspreiding is goed, maar we moe ten uiteindelijk niet alle lonen op 30 of 40 gulden willen afronden. Klassenstrijd en materialisme hebben o.i. teveel men sen nog in de greep. De hoger bezoldig den zijn de dragers van de bontjassen, de bezitters van de auto's, de eters van het wittebrood, roomboter en kaviaar. Het oorlogsdistributie-pakket, dat voor allen gelijk was, zou men wensen te handhaven als een symbool van de ge lijkheid van de individuen. Domme elementqp onder de hoge stan den demonstreren graag hun rijkdom en in hun vadsigheid prikkelen ze degenen, die met hun zorgen geen raad weten. Is echter de arbeidersstand in zijn geheel zonder fouten? Ook onder personen van deze groep komen individuen voor, die aan hun hoogmoed en begeerlijkheid van eten en drinken te gronde gaan. We zijn allemaal menseft ert in elke stand komen dezelfde zonden voor en van dezelfde zwaarte. Alleen de geldbedra gen verschillen. Mensen echter, die geen standenver- schil aanvaarden, an elke auto een schok in hun gemoed krijgen en bij wie elk wittebrood in een herenhuis een vloek op de lippen bréngt, zullen weinig krach tig zijn om de sociale vrede te helpen bevorderen. De sterken voor de zwakken. Gewillig offeren. De regering zorge daarbij voor een draagkracht, die niemand ten onder doet gaan, noch de beter gesitueerden, noch de economisch zwakkeren. Natuur lijk vragen de laatsten de eerste en groot ste zorg. Dat is de weg. Wanneer ik echter gesprekken beluis ter, krijg ik teveel herinnering aan radijs jes. De mensen zijn van buiten sociaal rood en van binnen wit van nijd en ja- louzie. U heeft toch geen radijs-natuur? HENK VAN DER MAZE Het is voor het Nederlandse volk steeds een geheim gebleven hoeveel slachtoffers de hongerwinter van het Westen heeft geëist, toen het noodzakelijk werd een bevolking, die boven de 700 per vierkante kilometer bedroeg uit eigen productie te voeden Dezer dagen deelde ir. Louwes, directeur van de voedselvoorziening, in Wageningen in een inleiding mee, dat aangenomen kan worden, dat ongeveer 8000 mensen het slachtoffer van» de hongerwinter zijn geworden. Van het voorschotboekje, dat des tijds aan consumententcredietnemers is uitgereikt, zijn d$ volgende waardebon nen geldig: nos 02, 03, 04, 05, 06, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 22 en 23. Bovendien zijn met ingang van 1 October 1948 gel dig verklaard de nieuwe ongenummerde waardebonnen van het consumentencre diet. Deze nieuwe waardebonnen werden aan de crëdietnemers tegen inlevering van hun voorschotboekje verstrekt.. Credietnemers, die nog geen nieuwe waardebonnen ontvingen, zullen dezer da gen van de districtsraad voor het consu mentencrediet een oproep ontvangen hun voorschotboekje tegen nieuwe waarde bonnen te komen omwisselen. Uit het voorschotboekje zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Men dient het voor schotboekje en eventuele losse waarde bonnen echter zorgvuldig te bewaren, daar anders geen nieuwe waardebonnen worden verstrekt. Volgens de „Chicago Tribune" keer de Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren uit Parijs naar Washington terug „om zich persoonlijk te verzetten" tegen het plan van president Truman, een speciale afgevaardigde naar Moskou te zenden. Truman zou namelijk, zonder Marshall te hebben geraadpleegd, overwogen heb ben om opperrechter Fred Vinson n: ar Moskou te zenden voor eèn bespreking met maarschalk Stalin. Truman zou op dezelfde dag. waarop hij Marshall ver zocht naar Washington terug te keren, in een niet-politieke rede voor de radio deze „dramatische stap om de Berlijnse crisis op te lossen" aankondigen. Deze rede werd echter afgelast. Onenigheid tussen Marshall en Tru man naar aanleiding van deze kwcs'öe, zou noodlottige gevolgen kunnen heb ben voor de kansen op de hervori e- zipg van president Truman in de vol gende maand, aldus meent Reutor. Naar wij vernemen is tussen het minis terie van Oorlog en de Glostervliegtuig- fabrieken te Engeland een contract geslo ten voor de levering van 24 Gloster „Meteor" Mark IV straaljagers. Deze één-persoons-straalvliegtuigen zul len op korte termijn geleverd worden. Verder zal binnen afzienbare tijd een aantal Gloster „Meteor" mark VII toe stellen aangekocht worden. Met deze twee-persoons trainer de z.g. „dual me teor" zal men vliegers op grotere schaal dan thans geschiedt, kunnen opleiden voor het vliegen met straalvliegtuigen. Het Britse departement van oorlog heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat gen. Sir William Slim is benoemd tot chef van de Britse imperiale generale staf, als op volger van veldmaarschalk Montgomery, die benoemd is tot voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de verdedigingsraad der West-Europese unie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1