Het federaal overleg over Indonesië beëindigd Ongerustheid over de militaire maatregelen van de vijf DIEFSTALLEN OP VREEMDE VLIEGVELDEN Stakings- contra levensrecht De regering zal alles doen om liet laatste te waarborgen. K Truman ziet van te Moskou af Marshall loochent onenigheid met de president ,.vredess!ap Overeenstemming inzake richtlijnen en ideeën DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Geen onmiddellijk oorlogsgevaar K.L.M.-mannen gingen steeds vrijuit Veiligheidsraad verdaagt bespreking over Berlijn Oorlog eist nieuwe offers De arbeidersonrust in Frankrijk Moordaanslag op twee vrouwen NDER DE OUPE Als de drank is in de man STA 6 70ste JAARGANG MAANDAG 11 OCTOBER 1948 No. 20746 INTERIM-REGERING NOG IN NOVEMBER Belangrijke stap in de vervulling van Indonesische aspiraties om kans te geven aan „de zes" In de Trèveszaal in Den Haag had Zaterdag de slotver9adering plaats van het federaal overleg over Indonesië. Aan de linkerzijde van de tafel v.l.n.r.: prof. Romme, prof. Hoessein Djajadiningrat, minister Schokking, dr. L. Beel, minister Van Schaik, minister-president W. Drees en minister Sassen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De wekelijkse rust is een pauze .geweest in de agitatie, waaraan Frankrijk ten prooi is en die aan de economie van het land een milliard per dag kost en een geweldige achterstand in de kolen- en ijzerproductie veroorzaakt, welke toch reeds zo ernstig on voldoende is. Heeft de gelegenheid tot nadenken mogelijkheden geopend voor een toenadering tussen de partijen? Deze vraag is uiterst moeilijk te beantwoorden. De minister-president Queuille heeft zich met grote nadruk tot de Franse arbeiders gericht en is daarbij begonnen met het recht van staken volkomen te erkennen. „Maar", zeide hij„Het recht van leven van de natie is even heilig en'de regering zal niet in haar taak tekort schieten om dit te waarborgen. Het is niet toelaatbaar, dat men aan de arbeidersklassen vraagt stel ling te nemen tegen de Amerikaanse hulp en dat het stakings recht gebruikt wordt, om pressie uit te oefenen op de buiten landse politiek van het land. Evenmin gaat het aan, het stakings recht te bezigen op het ogenblik, dat de vertegenwoordigers der 58 naties Parijs vergaderen om de vrede te handhaven". PICCARD „STOOMT PROEF" DE ZONNIGE KANT Up Buckingham Palace ontving Koning George de afgevaardigden naar de Afrikaanse koloniale conferentie te Londen. Rechts van de koning het opperhoofd van de Goudkust Nana Sir Taibu Darku; links de emir van Katsina. -V" - De verrassing van de Parijse autotentoonstelling. Een twee-cylinder vier-persoons baby-auto van Citroën van slechts twee P.K. Er kan ook nog een vijftig kg. bagage worden meegenomen. Gemiddelde snelheid ca. vijftig km. per uur~, benzineverbruik 1 liter op 18 km. President Truman heeft Zaterdagavond verklaard, dat hij zijn oorspronkelijk plan, om rechter Fred Vinson naar Moskou te zenden „om te pogen de sovjet-Russische leiders de ernst en de oprechtheid van de gevoelens van het Amerikaanse volk' ten aanzien van het probleem der atoom-energie en de internationale toestand te doen begrijpen, heeft laten varen. En wel op advies van MarslialL zijn minister van buitenlandse zaken. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST, TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET.. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Zo is dan Zaterdagmiddag op net Haagse Binnenhof in een slotvergadering het z.g. „Federale overleg" beëindigd. Deze reeks besloten vergaderingen was minder „spectaculair" dan het drama tische gebeuren, dat zich in het nogsteeds van elk overleg afzijdige Djokja'se af speelt en vond daarom geen plaats in de headlines. Niettemin mogen we de emi nente waarde der resultaten van de in Den Haag gehouden besprekingen, waar aan overigens door dit ontbreken van de Republiek een betreurenswaardige on volkomenheid kleeft, niet onderschatten. Men vergeet misschien te gemakke lijk dat in het Fetd"tle °verleë over de' toekomstige staatkundige po- sitie van plm 50 millioen Indone siërs onderhandeld is. Bedenkt men hierbij,# dat de gebieden waarin deze mensen wonen een voor onze geogra fische begrippen geweldige afmeting be zitten, terwijl niet weinigen daarvan door hun rijkdom aan grondstoffen of cultures van onnoemelijke waarde zijn voor de wereldeconomie en dus ook voor de op bouw van West-Europa en dus ook m het bijzonder voor het herstel van ons land, dan is het wel duidelijk, dat in de laatste dagen in Den Haag in volle zin historie is gemaakt. Men verwondert zich «deeds over de kortzichtigheid, waarmede bepaalde kringen in Amerika en in Engeland de Indonesische kwestie sim plificeren door haar te zien als een con flict tussen Nederland en de Republiek. Telkens weer heeft de Republiek van dit misverstand, dat de internationale publieke opinie en vaak ook de opvat- fingvan departementen van buiten- IpndJ zaken heeft vertroebeld, handig jfartij getrokken om haar internationale P°Hef iseLmomkevan het grootste ge wicht dat men als vrucht van de con- unties in Den Haag de instelling van de Interimregering nog in November van dft iaar kan verwachten. Deze regering zal wanneer zij eenmaal overeenkomstig deJuridische status, waarover de par- tiien accoord zijn gegaan, voor het fo rum van de wereld treedt een volledig ■recht op erkenning hebben zowel van de zijde der internationale organen zoals de Uno en de Veiligheidsraad, als van de Zijde der Republiek. Natuurlijk zal deze laatste onmiddel lijk gereed staan met de bekende com mentaar, dat Nederland hier slechts een isolerings- en omsingelingSpolitiek voert, en moeten wij er ons op voorbereid hou den dat deze interpretatie van wat slechts loyale inlossing van de belofte van H. M. Koningin Wilhelnyna Is, bij velen nog ingang zal vinden, maar wij mogen toch ook verwachten, dat ten slotte de waarheid door nevelen van laster en miskenning van ee^k® doeling zal heendringen. Van die waar heid is het bereikte in Den Haag krachtigste bewijsstuk. Het kan zijn nut hebben met het oog t>p TCamer van* Koophandel en Fabrie- vaT^n^ubheS'teiPe bedSlorga!' msatiemaPaUrbvoert enkele P™. !e b, bezwaar tegen de taakomschrijving van het wetsontwerp. ,,-rmindering Aangedrongen wordt op ,v^. in df van zeggenschap van de minister benoeming van de voorzitters van bedrijf- en bedrijfschappen. Een P wordt gevoerd voor de mogelijkheid bestuursvergadering der schappen ,z°n' der vertegenwoordiger van de minister. Verder uit adressant zich negatief t.a.V. de instelling der verticale productschap pen en stelt als minimum eis dat men de oprichting daarvan bemoeilijkt door deze te binden aan de goedkeuring bij een voor ieder geval aan te nemen wet. op de bevordering van het begrip vobr de bedoelingen van Nederland in deze aliereerst bij onze lezers, om op dit mo ment nogmaals in het kort de belang rijkste stadia van dit overleg te releve ren. December vorig jaar werd in Batavia het Komité Indonesia Serikat (K.I.S.) in het leven geroepen, een politieke figuur, waarin zich een aantal constructief den kende, vooraanstaande Indonesiërs uit alle niet-Republiekeinse gebieden verza melde om hun verlangens op staatkun dig en politiek gebied verder te omlijnen en uit te werken. Uit dit K.I.S. werd de praefederale Regering geboren, een in wezen nog Nederlands-(Indische) Rege ring, doch reeds met een sterk eigen Indo nesisch accent en het was dank zij haar initiatief, dat deze voorzomer in Ban doeng een federale conferentie bijeen kwam, waarin alle a.s. deelgebieden (al weer van het niet Republikeinse Indone sië) onderling overleg pleegden, terwijl o.m. ook onZe „negen mannen" (Indone sische deskundigen van diverse politieke richting) hun oor daar te luisteren legden. Voor „concreter contact" kwamen uit deze Bandoengse conferentie een aantal deelnemers naar Den Haag: professor Hoessein Djajadiningrat, lid van de prae federale Regering en mr. Gieben, secre taris-generaal van Justitie; vertegen woordigers van de deelstaten en deelge bieden der toekomstige V.S.I. w.o. de Minister President van Oost Indonesië, de Minister President van de staat Pasoen- dan, Z.K.H. Hamid II van West Borneo, het Staatshoofd van Sumatra's Oostkust, de Voorzitter van de Madoerase volksver tegenwoordiging, hoge vertegenwoordi gers van het Palembangse, van de Riouw-, Banka- en Bilitonraad, hoge vertegen woordigers uit Bandjermassin, Groot Da- jak, midden Borneo en £)ost Borneo een Padanger en tenslotte een vertegenwoor diger van Midden-Java. Deze stalenkaart van de hele Archipel vormde samen het z.g. „Federale Overleg". Bij hen sloten zich in Den Haag later vertegenwoordi gers van de minderheden in Indonesië aan (Chinezen, Arabieren en Nederlan ders) terwijl tenslotte ook nog een depu tatie arriveerde van de Federale confe rentie in Bandoeng (welke inmiddels ge woon voortgang had gevonden) o.l.v. Z. Exc. Tahya van Oost Indonesië met verte genwoordigers van ook enige stromingen welke als zodanig nog gaarne aan dit overleg wensten deel te nemen. Men hield verschillende conferenties met de Nederlandse Ministei President en de Vice Minister President, de Minister van O.G. en de Minister van Defensie, terwijl ook de negen mannen ofwpl voltallig of wel door een vertegenwoordiging uit hun midden aanwezig waren. Het resultaat van al deze conferenties was, zoals gezegd bevredigend. Er is overeenstemming bereikt over de richt lijnen en ideeën, waarop de Nederlandse Regering zich voorstelt het ontwerp wet, hetwelk de nieuwe staatkundige verhou dingen regeien zal, zeer spoedig aan de Staten Generaal aan te bieden. Dit betekent, dat op deze datum wel iswaar niet de Souvereiniteit zal worden overgedragen, maar vanaf dat tijdstip zal de Federale Interim RegeriAf aan haar taak beginnen. Men is dan een nieuwe en belangrijke stap verder in de vervulling der Indonesische politieke as piraties, omdat het accent in de a.s. nieuwe situatie andermaal verlegd zal worden: van een Nederlandse Regering met een Indonesisch accent naar een In donesische Regering met een Nederlands accent. De Indonesische factor in daze Rege ring zal, naar mag worden verwacht, be staan uit een Directorium van tenminste drie en ten hoogste vijf leden, in samen werking met de Federale Raad („Senaat") welke is samengesteld uit een vertegen woordiging van alle deelstaten, *en een Federale Volksvertegenwoordiging. Het Nederlandse accent zal zich kris talliseren rondom de figuur van de Hoge Vertegenwoordiger van* de Kroon, (de Gouverneur Generaal houdt op 1 Jan. a.s. op als zodanig te functioneren), bij gestaan door een Raad van Gedelegeer den. De jure behoudt Nederland dus ook dan nog zijn souvereiniteit, welke de facto uitdrukking vindt in aangegeven gevallen in de bevoegdheden van de hoge vertegenwooi ger van de Kroon. Inmiddels zal vanaf die datum de Fede rale Interim Regering niet alleen het bewind voeren, maar ook voorbereidin gen voor de nieuwe rechtsorde treffen, primo ten aanzien van de V.S.I., secundo ten aanzien van de -„overkoepeling" in het Ned. Unie verband. Uiteraard dit alles in samenwerking met de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon. De afgelopen weken hebben, ons der halve een Overleg geschonken, dat wel- iswaai niet het onderwerp was van de headlines der internationale pers, maar dat toch zeer veel vrucht afwierp. (Van onze Brusselse correspondent). De onlangs door de Vijf te Londen en Parijs getroffen maatregelen van verdedi ging van het Westen in verband met hel Pact van/Brussel hebben hier veel ge moederen in opschudding gebracht. Het had onder andere dit tot gevolg, dat weer heel wat mensen op grote schaal fn het hamsteren zijn gegaan. Natuurlijk hebben legio winkeliers daar dankbaar maar niet eerlijk gebruik van ge maakt om uit die angstpsychose weer woe kerwinsten te slaan. Het geweten van de meesten van dit soort lieden is tijdens de oorlog zö rekbaar geworden, dat een nieuwe reeks oneerlijkheden er nog wel bij kan. Bovendien gaan zij bjjna steeds ongestraft uit, want van overheidswege wordt hier zo goed als niets gedaan om het publiek tegen die piraten te bescher men. Is onrust gewettigd, aan de hand van de onlangs door de Vijf getroffen militaire maatregelen? De Belgische minister van Defensie, ko lonel Defraiteur, die zojuist mededelingen aan de Pers heeft verstrekt omtrent de militaire afspraken sprak over 'n sooit Marshallplan op militair gebied, dat tot h fn_nog §ePn financiële inspannin, gevergd en voegde nier aan toe, dat van verdediging tegen gelijk welke aan val. Defraiteur verklaarde ook nog, dat zelfs ondanks de dezer dagen door En geland getroffen maatregelen, er op het ogenblik geen kans is op oorlogsgevaar De Engelse maatregelen zijn niets,meer dan en logische voortvloeiing uit het Pact van Brussel. Engeland was zonder mili tie. Het heeft thans een militiesysteem geschapen, dat 1 Januari 1949 van kracnt zal worden. De Vijf, aldus nog Defraiteur. willen de vrede handhaven door uitslui tend defensieve methodes. J QM C11 VUCgUv illOJ. uuil l/vC| Vid l oe onlangs door de Vijf te Londen en te arijs getroffen maatregelen verre van de ,mening te verontrusten, deze imueten geruststellen- Zolang internationale besprekingen over de vrede worden oortgezet, is er veel meer kans op overeenstemming dan op oorlog. Docb niets draaöt meer tot het verstevigen van Tr. -• de vrede bij dan een goede organisatie met VlsJinsky. die rapporten van de eer- a s eae organisatie gte besprekingen naar het Kremlin heeft gezonden en thans op instructies wacht. Vertegenwoordigers van de drie Wes telijke mogendheden hebben gistermor gen de bemiddelingspogingen van Bra- muglia en de Vijf andere „neutrale" leden van de raad besproken. De Veiligheidsraad heeft besloten de kwestie-Eerlijn niet in een openbare zitting te behandelen, zolang de bespre kingen, die de zes neutrale leden van de raad voeren, voortduren. De zitting, welke op heden. Maandag, was vast gesteld, is afgelast en men verwacht, dat vóór Woensdag of Donderdag a.s de raad niet bijeen zal komen. De bemiddelingspogingen van de „zes" worden koortsachtig voortgezet Zater dagmorgen vergaderden zij onder voor zitterschap van de Argentijn Bramuglia. Men vermoedt, dat Bramuglia deze week een tweede onderhoud zal hebben Wanneer op een buitenlands vlieg veld goederen worden vermist, welke met een K.L.M.-vliegtuig waren ver zonden, gaan er dadelijk twee Neder landse rechercheurs, die de luchtvaart en het internationale vrachtvervoer kennen, naar het betrokken vliegveld. En het moet de mannen van de K. D. M. wor den nagegeven: steeds weer is vastge steld dat de bemanningen van onze vliegtuigen met die diefstallen niets te maken hebben. Als regel vinden de diefstallen plaats bij het verdere vervoer in het land van bestemming. Zo bleek bij de gerucht makende diefstal in Karachi, waarbij voor een half millioen aan diamanten uit een postzak werd gestolen, het Ne derlandse touw, waarmede de zak was gesloten, niet meer aanwezig. In plaats daarvan zat er nu een touw om van Indische oorsprong, dat men in ons land niet kent Waarmede de diefstal tegelijk gelocaliseerd was. Een tweede voorbeeld: Onlangs ver dween uit een K.L.M.-vliegtuig in Egyp te een aantal goudstaven. Kort daarna meldde een persbericht, dat zij in de woestijn zouden zijn teruggevonden. Een hoge functionaris van onze rijkspolitie, nwt wie wij over deze diefstal een on derhoud hadden, verklaarde ons echter, dat de Nederlandse politie in samen werking met haar Egyptische collega's in Cairo heeft vastgesteld, dat 't kistje goud door de bewakers van het vlieg veld bij Caïro werd gestolen, 't Goud bevindt zich thans in handen van de Egyptische politie, Van Ned, zijde zijn stappen ondernomen om het terug te krii f?6n In verband met de diamanten-diefstal verleden week te Bangkok Sa®n twee ambtenaren der rijkspolitie e plaatse een onderzoek instellen. Het probleem der diefstallen op int®r" nationale luchthavens wordt op het ogenblik nauwkeurig bestudeerd door de internationale criipi.nele politie-commis- sie. Deze commissie beoogt rechtstreekse samenwerking tussen de criminele poli tie van alle landen. Eenmaal per iaar komt men bij elkaar om de verschillen de problemen te bespreken. In Praag, waar de commissie onlangs samenkwam, is voorgesteld de Neder landse maatregel om eigen politieman nen op onderzoek uit te zenden, alge meen na te volgen, omdat de komst van buitenlandse politie-ambtenaren de acti viteit van de politie van het land waar de misdaad begaan is. ongetwijfeld zal bevorderen. In Driel bij Arnhem stuitten Zaterdag arbeiders bij het graven vaa een sloot in dt nabijheid van hun woning op een mijn. De mijn ontplofte en de oudste van de mannen, zekere Jï. H., vadër van ze ven kinderen, werd evenals zijn 17-jarige zoon op slag gedood. Twee dochtertjes van H. zijn met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De huizen in de omtrek werden door de ontploffing zwaar beschadigd. De „bathyscape" van prof. August Piccard heeft Zaterdag voor de eerste maal zee gekozen voor dé kust bij Dakar (Fr. W.-Afrika). Er bevond zich niemand aan boord. De kogel is echter niet diep gedoken, daar het hier een „welgeslaagde" proef neming betrof voor het vullen van de drijvers met een speciale soort benzine, spoorwegen, zoals in de omgeving van aldus A,P. Parijs, sprak zich wel een meerderheid De vraag is, of de communisten naar die woorden zullen luisteren. Hun verte genwoordigers in de vakbeweging komen heden te Parijs bijeen voor het congres van de C. G. T., dat nagenoeg de gehele week kan duren en zeer tan invloed kan zijn op duur en betekenis van de sta kingsbeweging. Wijst de'rede tan de heer Queuille op de wil van de regering, een stevige houding aan te nemen, er mag met vergeten worden, dat de communisti sche partij en haar C. G. T. zich gehee! en al als een staat in een staat hebben ontwikkeld en dat ook de parlementaire toestand van dien aard is, dat men snel naar het ogenblik toegaat, waarop uitge maakt moet worden, wie de wet stelt, het parlement of de vakbeweging. De regering heeft Zaterdagavond nog langdurig vergaderd en Zondagochtend zijn er verschillende besluiten in net staatsblad bekend gemaakt tot verdere doorvoering van de loonsverhogingen. Daardoor zijn de ambtenaren en over- heidspersonelen thans ook verzekerd van de 15 pet. loonsverhoging en van de ver goeding der reiskosten, terwijl de ouder domspensioenen ook door een extra-toe lage verhoging ondergingen. Dit alles met terugwerkende kracht van 1 Septem ber j.l. af- Voorts heeft de regering het contact met, de vakfederaties voortgezet. T.a.v. de ijzermijnen in het Lotharingse is na genoeg overeenstemming bereikt. In de kolenmijnen en bij de cokesovens levert de C. G. T. nu de noodzakelijke veilig heids! en onderhoudsploegen. In de gas- en electriciteitsbedrijven van het Noorden is het minimum voor de gewone bevolking niet bereikt. De maatregelen tegen de reeds veroorzaakte productietekorten in de kolenleveranties zijn er de oorzaak van, dat eden overal de gebruiksbeperkingen in werking treden. Te Parijs zal beurtelings een derde, van de stad, ieder gedurende twee dagen van 7 tot 19 uur, gas en elec- triciteit moeten missen. Steden als Rijssei, Roubaix en Valencienne kunnen slechts drie maal per dag een of twee uur gas ontvangen. De regering hoopt op de medewerking van „force ouvrière" en christelijke vak bonden, maar de bereidwilligheid tot ar beid blijft theoretisch, zolang de regering geen bescherming kan geven. Waar de communisten stemmingen ondernemen, of toelaten, kunnen zij het niet verder bre.: gen dan 55 pet. Bij de stemmingen bij de voor staking uit, maar er werd nog niet toe overgegaan. Bij ae spoorwegen is 93 pet. van de personentreinen en 85 pet van het gnede-enve-rkeer onderhoud-n kunnen worden. Echter voor sommige in ternationale verbindingen naar Zwitser land en Italië door omlegging van het verkeeri De storingen doen zich echter bijna uit sluitend in het Oosten voor, doch de C. G. T. schijnt ér op 'e rekenen dat heden het verkeer in het Noorden in zijn ge heel zai kunnen worden stilgelegd. In het algemeen heeft men de indruk, dat nog geen belangrijke veranderingen te ver wachten zijn. De regering heeft in het uitzicht gesteld, bij haar besprekingen he den met de vertegenwoordigers van ie „force ouvrière" en de christelijke vak bonden, dat zo'mogFlijk nog binnen enkele dagen krachtige maatregelen zullen wor den afgekondigd, om de kosten van noo l zakelijk levensonderhoud naar beneden te brengen. O Men zal trachten bij het begin van het schooljaar 1949 op .de lagere scho len in Limburg met de tandheelkun dige verzorging te beginnen. Een veertigjarige straatmuzikant te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag een moordaanslag gepleegd op twee vrouwen. Het waren een 25-jarige vrouw, met wie hij reeds verscheidene jaren een verhou ding - had gehad, doch die deze onlangs had verbroken, en haar 50-jarige moeder. Of hij zich eerst moed had ingedronken is niet bekend. Een feit is echter, dat de man in staat van dronkenschap de woning der beide slachtoffers in de Go- vert Flinckstraat is binnengedrongen. Daarna heeft hij eerst met een scherp voorwerp de moeder en daarna de doch ter ernstig mishandeld. Buren die te hulp snelden bedreigde hij met een bijl, welke hij de dochter had afhandig gemaakt, toen zij zich daarmee wilde verdediggp. Toen hij de jonge vrouw, die kans zag te ontsnappen, op straat achtervolgde is hij door de politie gegrepen. Beide vrou wen zijn ernstig gewond naar het zieken huis gebracht; zij verkeren echter niet in levensgevaar. De man, die licht gewond was, is opgesloten. Of Op mooie herfstdagen als in de afge lopen week, welke eigenlijk iets te fris zijn om het zonder kachel te stellen, maar toch weer niet van een dusdanige temperatuur, dat een haard-stoken, ge zien de schaarste en de duurte van de brandstoffen verantwoord is, heft men algemeen de leuze „zoek de zon op" aan om op temperatuur te komen en te blij ven. Vreemd, dat de uitdrukking „in het zonnetje gezet worden" een minder pret tige betekenis heeft. Wanneer men zelf de zon zoekt, is het verstandig; laat iemand zich echter in het zonnetje zet ten, dan is het mis. Alweer een bewijs, dat zelf doen valt te prefereren. En toch zo zegt het spreekwoordarsenaal moet men niet in de zon gaan staan, als men boter op het hoofd heeft. Maar allons, laten wij geen „duister heden" zoeken bij het zonne-probleem. In het algemeen is het ongetwijfeld goed, de zaken van de zonnige kant te bekijken en vooral als men de zon in het water kan zien schijnen,, blijkt het niet zo moeilijk om overal een lichtpuntje te ontdekken. Trouwens elk spel speelt men ,,met de zon mee" en de wereld is nu eenmaal een schouwtoneel, waarin ieder zijn rol speelt en krijgt zijn deel. Men zalf tegenwerpen: de wereld is ook een pijpkaneel, waaraan ieder ruigt doch met krijgt evenveel. Precies, maar om dan toch de zon te zien, mag men niet afgun stig worden, dat de zon in het water schijnt, zoals wij reeds zeiden. En waar om ook? Voor een ieder is er wel een plekje in de zon en op de zon doet men nimmer tevergeefs een beroep. Want elke dag gaat de zon op; ook achter de wolken schijnt zij en na regen ^al zij steeds weer een fleurig beeld van kleur en licht toveren, zolang de aarde om de zon draait. Met de zon in het hart komt men ge makkelijker door het gehele land van moeilijkheden. Zelfs onze verbitterde vriend, die vorige week zo'n pessimis tisch briefje zond, is niet geheel van een zonnige blik gespeend. Hij schreef, dat ,,als de atoombom alles vernietigd heeft, zijn ziel in een krans van goede werken ten hemel zal stijgen". Nu, wat wil men nog meer Dat is de atoombom in het zonnetje gezet! Doch met of zonder atoombom, laten wij zorgen, dat wanneer het zonne'je voor goed van ons gaat scheiden, het rood van onze grote en kleine offers de weg naar boven zal kleuren. Wenst men een actueel puntje voor een zonnig gewetensonderzoek? Maak, dat uw onderhuurder naar waar. heid kan zingen: Als de zon schijnt door de ruiten, Dan is mijn zolderkamer een paleis. ANALYST. .V' «p? Truman legde zijn verklaring af na twee besprekingen met Marshall. De betreffende verklaring luidde als volgt: „Wat aangaat het bericht, dat deze mor gen in de pers is verschenen over een mogelijke reis van opperrechter Vinson naar Moskou, de volgende feiten: Dinsdag j.l., toen ik met minister Mars hall correspondeerde, maakte ik hem mijn voortdurend en groot verlangen kenbaar de vrede hecht gevestigd te zien in de wereld, alsmede mijn bijzondere bezorgdheid op dit ogenblik over de hou ding van de sovjet-vertegenwoordigers ten aanzien van het probleem der atoom energie. Ik zeide, dat ik mij afvroeg, of hun hou ding misschien het gevolg was van een misverstand van de sovjet-leiders, zo ernstig van aard in verband met de we reldvrede in het algemeen, dat wij nalatig zouden zijn, wanneer wij ook maar iets, dat misschien dienen kon om dit misver stand op te helderen, ongedaan zouden laten. Ik vroeg de minister, of het naar zjjn mening dienstig zou zijn opperrechter Vinson naar Moskou te zenden om te pogen de sovjetleiders de ernst en de oprechtheid van de gevoelens van het volk der Verenigde Staten ten aanzien van deze kwestje te doen begrijpen. Minister Marshall beschreef mij de toestand in Parijs en in het licht van dit verslag en vanwege de mogelijkheid van misverstand, waartoe een eenzijdige stap, hoe wenselijk overigens ook. op dit ogenblik zou kunnen leiden, besloot ik deze stap niet te doen. Mijn onderhoud met minister Marshall was mij tot genoegen. Ik vernam met blijdschap zijn bericht over de eenheid, welke tot uiting is gekomen tussen ons en de Franse en Britse afgevaardigden in Parijs in alle stadio van de behan deling der Berlijnse crisis en van de ernstige pogingen, welke door de veiligheidsraad en de algemene ver gadering van de V. N. zijn gedaan om oplossingen te vinden voor vele andere problemen, welke de mensen overal heb ben verontrust. Ik was blij hem te kun nen verzekeren, dat het volk van dit land vast besloten onze pogingen om de weg naar de vrede ce vinden ondersteunt". Marshall ontkende Zaterdagavond op een met spoed belegde persconferentie, dat er ooit enige kwestie of verschil van mening tussen Truman en hem ge weest was. Toen hem werd gevraagd, waarom hij zich verzet had tegen een bezoek van Vinson aan Moskou, zeide Marshall, dat het tijdstip daartoe ongeschikt was, nu zowel de kwestie-Berlijn als die der con trole van de atoomenergie in Parijs be handeld zullen worden. Een eenzijdige Amerikaanse actie zou dus gemakkelijk misverstand kunnen doen ontstaan. Op het ogenblik was de sterkste troef van de westelijke mogendheden de vol maakte eenheid van Engeland en Frank rijk, die groter was dan ooit in de laatste zes maanden, zo zeide Marshall. Een Amsterdamse werkman, de 57- jarige De G., die in een perceel aan het Mariniersplein woont, had Zaterdagavond behoefte aan gezelligheid. Hij inviteerde een stiefzoon, de 23-jarige werkman K., om een borrel te komen drinken. Het schijnt niet bij één borrel te zijn geble ven, want op een goed moment zagen de buren beide mannen, die in kenne lijke staat verkeerden, al worstelend uit het raam hangen, wèarbij men de indruk kreeg, dat de oudste man uit het raam wilde springen Een buurman snelde naar boven, trok de mannen naar binnpn uj welke operatie het hoofd van de st cf-, zoon in aanraking kwam me! een m ir. De stiefvader wierp zich op de buu m a en een nieuwe worstelpartij ontstond In tussen was de stiefzoon opgestaan en strompelde met zijn duizelige hoofd naar de trap. Hij kon zijn evenwicht niet be waren en viel van de tweede naar de eerste verdieping, stond weer Op en viel toen prompt van de eerste verdieping naar de parterre. Met inwendige kneu zingen en een schedelbasisfractnur werd hij opgenomen in het Binnengasthuis. De vechtpartij van de beide mannen op de bovenverdieping was spoedig geëindigd door tussenkomst van andere buren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1