Praagse staatsgreep als voorbeeld Voedselproductie en Bevolkings aanwas Meningen over oorlog of vrede De Gemenebest-conferentie in Londen geopend Stormhoek Alle mannen een tabakskaart Onthullingen van Minister Moch Loontoeslagen bij stijgende prijzen Franco tegen het communisme Ex-koningin Marie-José blind? Ingrijpende veranderingen in het rijksverband DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moskou gaf bevel tot Franse stakingen Doofstommen krijgen een schip tot kerk In de Commissies voor klachten over Beheersinstituut De vrouwen krijgen „diversen" 70ste JAARGANG jJINSDAG 12 OCTOBER 1948 No. 20747 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Er is nog geen verandering te bespeuren in de stakingskwaal. Niettègenstaande' tal *van onderhandelingen voortduren, is de regering voortgegaan toezeggingen te doen t.a.v. bepaalde tekort komingen in de loonsverhogingen, die ofwel de gepensionneer- den of wel de slechtst betaalde arbeiders betreffen. Van een wijziging van het algemene loonpeil wil de regering echter niet weten. Wel wordt een bepaalde verandering aangekondigd voor wat de bestrijding van de hoge prijzen der levensmiddelen betreft. Socialistische en christelijke vakverenigingen, die voort gaan de loonsverbetering niet zozeer te zoeken in loons verhoging maar in prijsdaling, hebben thans zoveel druk uit geoefend op de regering, dat deze wel moet doortasten bij de vervolging van de prijsopdrijvers en zwarthandelaren. ilSHÉ EEN WERELDPROBLEEM VERKLARING VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID over lonen en prijzen Het schijnt, dat in Parijs het vlees in de winkel aan de dure kant is. De regering heeft tenminste een aantal stalletjes op straat ingericht, waar het vlees tegen de officiële prijzen wordt verkocht. En de mensen verdringen er zich. Bij het zilveren jubileum van „St. Raphael" De nieuwste Amerikaanse grote krant, de „Los Angeles Mirror", is de publicatie begonnen van de meningen van vooraanstaande personen over de gehele wereld over de kwestie „oorlog of vrede". Leidende personen ovër de hele wereld werd de vol gende vraag gesteld: „Hoe groot is het gevaar van een volgende wereldoorlog en hoe kan deze het beste worden voorkomen." Volgens het blad hadden Stalin, Molotof en de leiders van andere Oost-Europese landen de invitatie om deel te nemen afgeslagen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De gemenebest-conferentie werd gisterenmorgen door de eerste minister Attlee in Downingstreet geopend. Inleidende toe spraken der gedelegeerden getuigden van veel hartelijkheid en solidariteit. Ook die van de Zuid-Afrikaanse minister van economische zaken, Dr. Louw, die uiting gaf aan het leedwezen van de eerste minister der Unie, Dr. Malan, dat deze de confe rentie niet persoonlijk kon bijwonen. In verband met de twijfel die t.a.v. Z. Afrika's standpunt betreffénde het gemenebest gerezen was sinds het heengaan van generaal Smuts, maakten de woorden van Dr. Louw een goede indruk. in de Troonzaal van het Vaticaan heeft de H. Vader ae Nederlandse deelnemers ontvangen aan het congres der Internvereniging voor financieel en fiscaal recht. HITLER OF PAUSf ROERGANGER. Eerste hulp per parachute. In Engeland wordt een team geselecteerde verpleegsters opgeleid voor eerste hulp-werk per parachute. Haar taak is hulp te verlenen, bij ongevallen op afgelegen of onbegaanbare plaatsen, waartoe zij van een volledige parachute-uitrusting worden voorzien. GEEN KEUZE MEER TUSSEN ROOK- EN SNOEPKAART DE KANTOREN zijn geveltijd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 21/370; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, t 1.30 per maand, 0.32 per week. Clrecteur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LBO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij dé erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.Iedef woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uil» sluitend bij vooruitbetaling. De regering heeft gisteren plotseling ingegrepen en is overgegaan tot uitvoe ring der dreigementen, reeds z°lang ge bruikt, maar nimmer uitgevoerd. Na een langdurig onderzoek naar de redenen van het tekort in de aanvoer van slachtvee, dat op de abattoirs niet het zesde deel van het normale bereikt, zijn tien van de commissionnairs ontdekt, die tele grammen aan de veekopers zonden om de vleesaanvoer té stoppen. Vijf er van zijn reeds in hechtenis genomen en zullen in kort geding gevonnist worden. Tegelij kertijd zijn grote zwarthandelaren in levensmiddelen in hechtenis genomen. Voor wat nu de staking zelf betreft, staan de feiten er als volgt voor: geen veranderingen in de staking der mijn werkers, welke meer en meer de nijver heid in moeilijkheden brengt; kans op beëindiging van de staking in de ii?er- industrie van Lotharingen; plaatselijke verstoringen in het spoorwegverkeer, thans ook in het westen van het Minister Pinaud heeft aangekondigd, de bezetting der machinedepots door sta kers met kracht te zullen verhinderen. Door het verzet der niet-communistische spoorwegmannen is er veel aarzeling voor het doorvoeren van plaatselijke stakingen, waartoe reeds bij stemming werd besloten. Een algemene spoorweg staking zou dan ook zeker een algehele mislukking tegemoet gaan. Communistische vakverenigingsleiders hebben op het communistische congres verklaard, dat plaatselijke stakingen ge makkelijker zijn door te voeren dan alge mene. Aangezien de staking in de mijnen en de verwarring in de, gas- en lichiproductie van voldoende uitwerking zijn, koesteren de communisten de me ning, dat vooral op die plaatselijke sta kingen moet worden aangedrongen. De meest opzienbarende mededelin gen zijn wel gedaan door minister Moch op het socialistische partijcon gres. Dat de stakingsbeweging van politiek karakter is en ten doel heeft de Marshallhulp te niet te doen en in Frankrijk zelf een volksfront naar Sovjet-opvatting te veroorzaken, wis voor niemand een geheim. Maar uit de onthullingen van minister Moch blijkt nu, dat de plannen voor deze stakin gen reeds maanden en maanden wer den voorbereid, en dat Zjadanov in Augustus; kort vóór zijn dood, aan het Franse communistische partijbestuur bevel had gegeven met alle kracht het Marshallplan te saboteren, zelfs als ogenschijnlijk de spanning tussen Amg- rika en Rusland vermindereg Voorts dat voor deze sabotage belang rijke subsidies aan de Franse commu nistische partij zouden worden ver strekt. Tjjdens de vergadering van de Ver enigde Naties moest door de stakings beweging alles in het werk worden ge steld, wat een oorlog met Rusiand kon verhinderen, aldus zou Zjadanov volgens minister Moch aan zijn Franse volgelin gen hebben gedecreteerd Alle militaire voorbereidingen van het land moesten worden tegengegaan Er moest worden aangestuurd op een lood- „Het Vrije Volk" meldt, dat de regering een plan uitwerkt, waarbij een prijsver hogende tendentie bij afschaffing of be perking van zekere subsidies zal worden opgevangen door loontoeslagen e.d. De regering heeft daarom onmiddellijk en eigener beweging de Stichting van de Arbeid, dat wil dus zeggen, de vakorga nisaties van de arbeiders en die van de werkgevers ingeschakeld, opdat parallel met prijswijzigingen ook loonwijzigmgen worden ingevoerd, waardoor het loon- en prijsstelsel dat Nederland voor cata strophes als in Frankrijk heeft behoed, op een gewijzigd niveau als evenwichts- stelsel blijft gehandhaafd. Dit zei Zaterdag de minister van Soci ale Zaken mr. Joekes in de najaarsver gadering van het gewest Zuid-Holland van de Partij van de Arbeid. De melk zal tegen die tijd met een cent per liter worden verlaagd, voegde hjj er aan toe en huurverhogingen zijn niet aan de orde. De subsidieverminderingen zul len zeer geleidelik worden ingevoerd. wekken als te Praag, voordat dadr de staatsgreep plaats vond. Al deze opdrachten werden gegeven tijdens het herhaaldelijk contact, dat de Franse communistenleiders gedurende drie maanden hadden met de Komin- form Deze mededelingen van Moch vonden niet zozeer hun belang in de onthullin gen zelf. dan wel in het feit, dat de rege. ring het bewijs gaf, reeds geruime tijd volkomen ingelicht te zijn. Dit laatste gaf aanleiding tot heftige critiek op de regering De vraag werd gesteld, waarom zjj ondanks deze wetenschap niet vroeger heeft ingegrepen. Intussen hebben die mededelingen op het socialistische congres diepe indruk gemaakt en het voornemen om een bui tengewoon partycongres bijeen te roepen om de houding der socialisten te bepalen t.a.v. de regering en om in de oppositie te kunnen gaan, werd dan ook met grote meerderheid afgewezen Intussen was in dit congres duidelijk de stemming waarneembaar, dat. wat er ook gebeure, een samengaan met de communisten onmogelijk was gewqj- den. Generaal Franco heeft Maandag in een rede in Sevilla gezegd, dat Spanje de wapens zou opnemen tegen een eventuele vpand, die de aan Spanje grenzende landen zou aanvallen, afge zien van de ideologische verschillen, die er tussen deze landen en Spanje mochten bestaan. Generaal Franco herhaalde, wat hij tijdens de wereldoorlog gezegd heeft, dat „een millioen Spanjaarden moeten vech ten, indien de opmars van de communis tische horden door Berlijn loopt". Hij betoogde nogmaals, dat alle Span jaarden, met inbegrip van vrouwen en kinderen tegen de Russen zullen vechten, indien deze laatsten tot de aanval over gaan. „Indien het huis van een buur in brand staat, aldus generaal Franco, moeten we hem helpen om ons eigen huis, ons Va derland te redden". (Van onze landbouwkundige medewerker) Niemafid kan heden ten dage meer aan het bevolkingsvraagstuk voorbijgaan. De vraag of het voedingsvraagstuk het be volkingsvraagstuk zal kunnen bijhouden, is nu sinds de bevrijding minstens even actueel als zij dat was aan het begih van de negentiende eeuw, toen Maltus haar stelde. Twee ontdekkingen na de bevrijding hebben dat probleem midden in de be langstelling geplaatst. En wei allereerst de ontdekking, dat het geweten der volkeren het niet meer verdragen kan, dat in onze wereld hele delen verhonge ren of in zeer primitieve omstandigheden leven, terwijl andere delen een hoog welvaartspeil bereiken. Men denke in dit verband aan China, India en het Verre Oosten, waar primitieve volkeren aan het ontwaken zijn en hun levensniveau op voeren. En het is heus niet alleen de angst voor het wroetend communisme, dat van daar uit de wereld in onrust houdt, maar ook en vooral de stem van het Christelijk geweten, die ons verplicht in hen ook onze medemensen te erkennen. Heeft het ons ook niet iets geleerd, dat het zelfs in de hoog beschaafde wereld kan voorkomen, dat het ene deel West-Europa dreigt te verhongeren, terwijl het andere deel het Westelijk halfrond zich in weelde baadt? Het Plan Marshall, dat deze dreiging voor de beschaafde wereld wil wegnemen, moge het beginsel aangeven, dat leidend zal zijn bij het wegnemen van elke bestaande mens-onwaardigheid waar ook ter wereld gevonden. De tweede ontdekking van na de be vrijding is misschien wel de bevolkings aanwas der aarde. In de wereld als ge- kee? bevolking per jaar met 20 a 25 muhoen mensen toe. Vooral in Zuid- eh Oost-Azië kan mendeze toe neming in versterkte mate waarnemen. Dit betekent om het nu eens meer concreet voor te stellen dat de wereld bevolking elk jaar met minstens 2V2 Waal de Nederlandse bevolking toeneemt. Men zou ook kunnen zeggen, dat de wereldbevolking in twee jaar met die Y,an het Verenigd Koninkrijk toeneemt. n wanneer men nu weet, dat het Ver enigd Koninkrijk afgezien-van andere genotmiddelen - voor eigen consumptie 40 van al het ge- ^p°rt®er^ broodgraan importeert en 7U van de zuivelproductie en van het geexporteerde vlees dan zal men begrijpen, dat landbouw- en voedings- deskundigen over heel de wereld - en niet alleen in Wageningen - zich be zorgd afvragen hoe in de toenemende be hoefte aan voedsel van die steeds wassen de bevolking moet worden voorzien Zeker, de mogelijkheden tot productie- vermeerdering in de landbouw. OVer heel de wereld gezien, zijn nog enorm. maar daar gaat het niet om. Het gaat om de snelheid, waarmede deze mogelijkheden verwerkelijkt kunnen worden en die js nog niet zo groot. Nu moge het waar wezen dat de ontwikkeling der primi tieve volkeren ook haar tijd nodig heeft, dat neemt niet weg, dat deze ontwikke- In een verklaring, welke door het bestuur van de Partij van de Arbeid is gepubliceerd ten aanzien van de loon- en prijspolitiek der regering, wordt ge zegd, dat de regering* in het belang van volkshuishouding terecht streeft naar een sluitende begroting. Als in verband daarmede verminde ring van subsidies en opheffing van de distributie wordt nagestreefd dan moge de regering voor zover hieruit prüs-ver- hogingen volgen, bijzondere zorg dra gen voor de handhaving van sociaal ge rechtvaardigde lonen Ook de belangen van hen, die sociale renten of pensioen genieten en van andere weinig draag krachtige groepen zullen daarbij in acht dienen te worden genomen. Het partybestuur spreekt verder de wens uit, dat de regering zo spoedig mo- geiyk het geheel der op het gebied van de lonen- en pryzenpolitiek genomen beslissingen en maatregelen bekend zal maken en toelichten, teneinde een juiste beoordeling daarvan mogelyk te ma ken. ling zal komen en sneller dan die der landbouwtechniek. Maar buiten de politieke ontwaking der primitieve volkeren, welke met een grotere voedselbehoefte gepaard gaat, mag niet uit 't oog worden verloren, dat m de „beschaafde" wereld een herverdeling van de nationale inkomens heeft plaats gehad, welke er tot heefi geleid, dat naar verhouding de laagst betaalde bevolkings klassen thans een groter aandeel ontvan gen dan vóór de oorlog En waar nu verschillende economen door waarneming hebben vastgesteld, dat de laagst-betaal- den hun gestegen inkomen voor een be langrijk deel aan voedsel besneden, daar moet men een verhoogde voedselbehoefte ook uit dien noofde aannemen. (Jit dit alles moge met met bezorgdheid vaststellen, dat de mens in de toekomst misschien vel 1- overvloed over de secundaire ben efte-bevredigingsmidde- len zal kunnen beschikken, maar dat er stilaan een grotere schaarste aan primaire behoefte-bevredigingsmiddelen zal ont staan. Bij de firma Wykstra te Wijdewormer ligt efen woonark op stapel, die wel een zeer bijzondere bestemming krijgt. Zy wordt n.L ingericht als kerkschip ten be hoeve van de R.K. Ver. van Doofstommen in de provincie Noord-Holland „St. Ra phael" te Amsterdam. Deze vereniging, die door de zeereerw. heer H. M. Brande- hof, destijds kapelaan te Amsterdam en thans pastoor te Monnikendam, werd op gericht, bestaat op Oct. 25 jaar. Dezelf de dag viert de oprichter zijn zilveren feest als doofstommenpastoor. De kapel van het kerkschip wordt 14 x 4 M. groot. Met een gordijn kan het altaar van de overige ruimte worden af gescheiden,1 zodat deze ruimte als conver satiezaal kan worden gebruikt. In het schip worden voorts ingericht een kan toor en slaapzalen voor de doofstommen, die van elders komen en biyven over nachten. Pastoor Brandehof zal in deze verenigingskerk regelmatig de H. Mis op dragen en predicaties houden in gebaren taal. De kerk krijgt vaste ligplaats te Amsterdam, vermoedelijk aan de Stad houderskade, by het Oosteinde. (Van onze Brusselse correspondent). Korte tyd geleden deed het gerucht de ronde dat ex-koningin Marie-José van Italië, dochter van koning Albert en van koningin Elizabeth en zuster van koning Leopold III, door blindheid werd bedreigd. De ex-koningin, die nu de naam draagt van gravin de Sarre, naar een eigendom der familie van Savoye in Piémont, ver. biy^t thans met haar kinderen in net kasteel van Merlingue, naby Genève, waar koningin Elizabeth haar onlangs is gaan bezoeken. Zij heeft daar een on derhoud toegestaan aan een medewerker van de „Corrière della Sera", dat vooral over kunst en letterkunde liep. In tegenspraak met bovengenoemd ge rucht over de ex-konihgin zegt de jour nalist, dat zij niet de ogen heeft van een bijziende en dat zij leest zonder bril of vergrootglas. Zij heeft blauwe ogen, die goed zien, maar helaas alleen maar door een zeer smalle horizontale strook. Haar gezichtsveld strekt zich hierdooï. maar over enkele centimeters uit. Zo ziet zij van iemand re vóór haar zit, alleen maar diens ogen; de rest is in donker gehuld Naar gelang zij meer wil zien, moet zij telkens met hoofdbewegingen haar ge zichtsveld verplaatsen. In zekere zin leeft zü als het ware in een donkere kamer, met een zeer kleine opening op het licht. Overigens is de gezondheids toestand van gravin d< Sarre zeer goed O Benoemd is tot ri- »ev in de orde van Oranje-Nassau: mej. M. van Rijckevor- sel, opperstichtsvrouwe van de „Maria Catharina van Dooren's vrouwenstich ting van weldadigheid", te Rotterdam. De antwoorden omvatten 't volgende: Winston Churchill: „Op het ogenblik berust het enige zekere funda ment van de vrede op kracht. Als de voorraad atoombommen, nu onder be rusting van de Verenigde Staten, er niet was geweest, zou met geen mogelijk- neid de onderwerping van West-Europa door communistische machinaties, ge steund door sovjet-legers en opgelega door politieke partijen, meer te stoppen zijn". Bernard Shaw: „Daar de onwe tendheid, de dwaasheid en de vechtlust van onze regeerders geen grenzen kent is geen monstruositeit, zelfs geen volgen de wereldoorlog die gelijk zal staan met zelfmoord, onmogelijk of te voorkomen". Generaal Clay: „Er is een span ning in de verhoudingen la de wereld, die niet licht opgevat kan worden Zü behoeft echter niet tot een oorlog te leiden. Er kan een lange vrede komen ah de vrije landen die vernield werden «Ir.or de tweede wereld-oorlog, met onze hulp hun economische en politieke stabi liteit hebben hersteld". De Italiaanse premier, de Gasperi: „Ik geloof dat we ver van De plotselinge ongesteldheid van de Canadese eerste minister Mackenzie King heeft enige storing veroorzaakt. Macken zie King is onder de gedelegeerden de meest gezaghebbende rijksstaatsman en heeft bovendien veel langer zonder on derbreking aan het hoofd van de rege ring van zijn dominion gestaan dan een zijner collega's. Te Ottawa hebben mi nisters in verband met zijn ziekte ver gaderd, en men verwacht, dat een hun ner naar Londen zal komen om zijn plaats in te nemen, waar hij voor het ogenblik vervangen wordt door de hoge commissaris te Londen. De conferentie houdt onder meer ver band met de grote verandering, welke plaats gehad heeft in het karakter van het gemenebest door de toetreding van die dominions, die zich niet ontwikkel den als gevolg van Britse of andere Europese volksplanting nl. India, Pakistan en Ceylon. De ingrijpende betekenis hier van schijnt het publiek aanvankelijk ont gaan te zijn, maar zij vormt thans het zwaartepunt van vele persbeschouwingen. In overeenstemming met wat reeds enige dagen geleden bekend geworden was, heeft Sir Stafford Cripps op de eerste byeenkomst gen overzicht gege ven van wat Engeland in samenwer king met de rest van het sterlingge- bied gedaan heeft om een einde te ma ken aan het dollartekort in de wereld handel. Bij de discussies werden de in- voerbelangen der sterlinglanden en de kwestie van de invoer van kapitaal goederen door de dominions bijzonder naar voren gebracht. Terwijl verzekerd wordt, dat de econo mische aspecten een zeer groot deel van de aandacht der conferentie zullen op eisen, is de belangstelling voor het ogen blik nog vooral geconcentreerd op de bespreking van de internationale toestand, die heden zal plaats hebben, en waarbij de Britse minister van buitenlandse za ken Bevin het woord zal voeren voor de Britse regering. Opgemerkt werd gisteren, dat de con ferentie wel in zeer vriendschappelijke stemming is aangevangen, doch dat zij niet geopend werd met heb ceremonieel, dat vroeger meestal in acht genomen werd. Gewoonlijk werd de rijksconferen- tie door de koning geopend. Dit gebeur de ook met de laatste, nl. die van 1937, welke na de kroning van George VI plaats had. De thans plaats hebbende conferentie wordt zo informeel mogelijk gehouden, zoals mr. Attlee gisteravond ook nog in een radiotoespraak deed uit komen. Er is geen nauwkeurig vastge steld program en de gedelegeerden laten zich niet door een talrijke staf van des kundigen voorlichten. Ook is de nadruk er op gelegd, dat geen bindende besluiten genomen zullen worden. Een van de belangrijkste en tevens de licaatste kwesties zal waarschijnlijk deze blijken te ziin. of en in hoever de losse banden, welke de oude dominions ver enigen 'in overstemming ziin met de ver houdingen in een gemenebest, welks karakter door de toetreding van drie Arabische dominions een algehele ver andering ondergaan heeft. In verband hiermede zal waarschijnlijk ook ter sprake komen, of de afstand van de kroon door Eire enerzijds en verdere constitutionele ontwikkelingen van India anderzijds niet een geheel nieuwe struc tuur en opvatting van het Britse gemene best noodzakelijk zullen maken; opdat dit niet in een afzienbare tijd nog slechts een fictie zal blijken te zijn tot nadeel van de samenwerking tussen de oorspronkelijke Britse dominions, waar toe ook Groot-Brittannië behoort. de oorlog staan. Als staatslieden moeten we streven naar een Europese samen werking op een zo breed mogelijke basis, met economische solidariteit en een po litiek van reconstructie tot doel". Gouverneur Dewey: „Hoezeer we de vrede ook mogen verlangen, we Kunnen de vrede niet kopen door de zaak te sussen. De beste manier om met de sovjet-leiders om te gaan is ze te be handelen als een sterke gelü'ke. We zullen de sovjets in een geest van vriendschap en eerlijkheid tegemoet tre den, maar we moeten hun duideiyk ma ken dat we van nu af aan niet meer met ons laten sollen". Trygve Lie, secretaris-generaal van de V. N.: „Ik ben er van overtuigd, dat er geen oorlog zal uitbreken in de naas te toekomst". De Indische premier Pandit N e h r o e: „De grootste machten van de wereld zijn in staat van acute spanning, en dat is een werkelijke bedreiging van de vrede. Toch geloof ik niet, dat er een oorlog zal komen". Henry Wallace: „Het buit- tenlandse beleid van Truman en onze republikeinse leiders hebben ons in een crisis gebracht, die fantastisch gevaariyk is voor Amerika en voor de wereld". Harrimsn, ambassadeur van 't plan- Marschall „Ondanks de spanningen, die nu bestaan, vertrouw ik erop, dat een oorlog kan worden voorkomen. De sleu tel van de vredesproblemen is het her stel van de vrye landen van Europa". De Turkse president I r. o n o e: „De vrede zou gehandhaafd kunnen blyven, als men dit aan beide zijden zou willen". De Argent ijn se president Pe- r 0 n; „Het kapitalisme moet mense lijker worden gemaakt, anders zal het worden aangevallen door een interne reactie en een actie van buiten". Vandaag moet ik me als een geheel nieuwe figuur voorstellen. Een vrien delijke criticus is n.l. tot de conclude gekèmen, dat ik een tweede Hitier ben. „Jij, je maakt van het jongerenprobleem een soort minderhedenprobleem. Door het aanwijzen van al die zgn. wantoe standen zweep je de jongeren op, tot ze denken, dat ze toch wel heel erg in de hoek worden gedrongen. Verleden week meende ik zelfs, da{ je al met een soort „Putsch" voor de dag kwam". Het bewijs, dat sommige feiten veel erger worden voorgesteld dan ze zijn, meende de criticus o.a. te vinden in de passage van verljden week over de na vordering van de loonbelasting. „V d je het dan soms onjuist, dat het gez n, dat dubbel verdient, ook dubbel belas ting betaalt?" Goed, we zullen even bij dit onder werp blijven. Eerst dan een ontkennprd antwoord op' de vraag. Natuurlijk .s ieder weldenkend mens het daarmede eens. Extra verdiensten moeten extra belasting, opleveren, onverschillig of ouderen of jongeren daarbü een veertje moeten laten. Maar het zwaartepunt moet hierbij dan toch even worden gelegd óp het woordje „gezin". Vroeger was er voor het eind station „gezin" maar een halte: de ver loving. Nu de tijden hebben nu een maal de onhebbelijke gewoonte de gang van zaken te 'veranderen nu zijn er twee, n.l. verloving en huwelijk. Statistieken zijn er natuurlijk niet over te krijgen, maar het zou verbazing wekkend zijn om eens te weten te ko men, ho#veel jonge paren na het huwe lijk het burgerlijk huwelük natuur lijk gewoon op de voet van verloof den doorgaan. En niet alleen katholieken en protestanten, maar ook zij, voor wie het burgerlijk huwelijk het enige is, dat kracht heeft. Op de motieven daartoe behoeft hier niet te worden ingegaan, die zijn voldoende bekend. De vraag is dus nu; „Vormen twee getrouwde mensen al een gezin?" De ontkenning ligt voor de hand, omdat het burgerhjk huwehjk in al de bedoelde gevallen geen verandering in de feite- ïykie situatie brengt. Beide mensen, leven volkomen gescheiden door, tot de omstandigheden het mogelyk maken, inderdaad een gezinsleven te gaan leiden. D.w.z. als man en vrouw een huishou ding te voeren. Bij de naheffing voor de loonbelasting ligt het zwaartepunt dus verkeerd. Niet het gehuwd-zijn, doch het gezin-zijn, althans het tezamen onderdak hebben, moet beslissen, dat bij verdiensten van beiden de belasting moet worden ver hoogd. Anders zou b.v. consequent doorvoerend wat thans het geval is reeds een verhoogde belasting kunnen worden opgelegd, Wanneer twee gelieven zich verloven. Is het, gezien deze omstandigheden, dus verkeerd te spreken over een be lastingmaatregel, welke niet reëel is? Hier wringt iets, omdat een in feite juiste bepaling in zeer vele omstandigheden onjuist wordt. En wanneer in het bij zonder de toch al moeilijke strijd van twee jonge mensen daardoor wordt ver zwaard, dan moet op deze onjuistheid worden gewezen. Trouwens, ik citeer: „De leiders van de openbare finan ciën moeten zich onthouden van maat regelen, welke ondanks hun technische virtuositeit, het volk in zijn zin voor recht en onrecht kwetsen of de levens kracht van het volk, zijn gewettigd verlangen om de vruchten van zijn arbeid te plukken, op het tweede plan terugdringen. Men dient acht te slaan op de veiligheid van het gezin, welke de eerste en niet de tweede plaats ver dient." Mannentaal niet waar, en toch heus niet van een jonge oproerkraaier. Nee, van onze Heilige Vader in een toespraak tot financiers uit tien landen. De ministers van Justitie, van Finan ciën, van Economische Zaken, van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Overzeese Gebiedsdelen hebben be sloten, dat in alle plaatsen waar een bu reau of een vertegenwoordiging van het Nederlandse beheersinstituut is gevestigd, een commissie kan worden ingesteld, welke tot taak heeft, klachten omtrent het Nederlandse beheersinstituut te on derzoeken. Commissies zijn reeds opgericht te Eind hoven. Breda, Maastricht, Venlo, Arnhem, Zwolle Enschedé. Den Haag. Rotterdam, Goes, Amsterdam. Alkmaar, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en As sen. In het tijdvak van 25 October tot 18 December zullen nieuwe distributiekaar ten voor voedingsmiddelen worden uit gereikt. Tegelijkertijd worden ook de tabaks- en versnaperingenkaarten ver strekt. Hierbij is echter een belangrijke verandering: men zal niet fteer kunnen kiezen tussen heide Alle mannelijke personen, geboren in 1931 en eerder, krijgen een tabakskaart. Alle vrouwen, geboren in 1931 en eerder, krijgen een „diversen"-kaart. Alle personen tenslotte, die zijn geboren in 1932 en later, ontvangen een versnape- ringenkaart. Op de „diversen"-kaarten zullen t.z.t. bonnen worden aangewezen voor het be trekken van tabaksartikelen of versnape ringen. Voor de mannen, die niet roken en liever versnaperingen hebben, zal t.z.t. nog worden bekend gémaakt, hoe ze hun tabakskaart kunnen ruilen. Deze verandering hangt wel samen met de mogelijkheid, dat eerlang de suiker bonvrij zal worden, hetgeen waarschijn lijk met zich mee zal brengen het ver vallen van de versnaperingenkaart. Opschuiving leeftijdsgroepen Bij bovengenoemde uitre'king van de levensmiddelenkaarten, de laatste in dit jaar, zal tevens de jaarlijkse opschuiving van de leeftijdsgroepen plaats vinden voor de personen beneden 21 jaar. De uitreiking zal als volgt geschiedeh: a-kaarten aan personen, geboren in 1928 en eerder; b-kaarten aan personen, geb. in 1939 t/m 1934; c-kaarten aan personen, geb. in 1935 t/m 1944; d-kaarten aan personen, geb. in 1945 t/m 1947 en e-kaar- teji aan personen, geb. in 1948. Deze indeling blijft gedurende het ge hele jaar 1949 gehandhaafd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1