Afschaffing van subsidies onder internationale druk Gongc Voedselproductie en Bevolkings aanwas Wapenbeperking bedrog Rusland bereid tot garanties Op weg naar Status Negara Stakingsbeweging neemt af in Frankrijk Twee ton verdween naar België TOESTAND IETS HOOPVOLLER Over het hoevalt te disputeren niet over het feit99 maar "SU- ïrSfMSS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wh 1 4 Aanwijzing tabaks bonnen Geen vergunning voor fietsen met bulpmotor Binnen 48 uur zitting van de Veiligheidsraad? LAGEN Toestand voor Nederland niet rooskleurig Visjinsky: KAARTEN OP TAFEL Oost-Java laatste in de rij Pastoor R. Hazebroek •onderscheiden V 70ste JAARGANG WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 No. 20748 GUNSTIGE EXPORT-POSITIE EEN LEVENSBELANG »j3grar& KAN HIJ DAARVAN ROND KOMEN? De installatie van de Kath. Jeugdraad. Kardinaal De Jong spreekt de aanwezigen toe. Rechts en links naast Z. Em. resp. pastoor Bannenberg en mr. J. Cals. De Drieworden ongeduldig EEN NATIONAAL PROBLEEM n 5? De sovjet-afgevaardigde Visjinsky, heeft gisteren op de ver gadering der politieke commissie van de Verenigde Naties verklaard, dat de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken bereid is alle maatregelen te aanvaarden om te garanderen, dat de bewapeningsbeperkingvan een derde (ingevolge het sovjet-voorstel) zou worden uitgevoerd „zonder enig bedrog VRIJE PRIJZEN VOOR AZIJN Benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau DE JUISTE GRENS T Douglas Fairbanks Jr. arriveerde gisteren met zijn echtgenote in jimsteraam voor liet nouden van besprekingen als voorzitter van „Care" Uok 'de koopman in tweedehands goederen moet „actueel''' Thans zijn salamandertjesin trek. blijven. HOUDEN VAN KIPPEN EN EENDEN VRIJ Textielsmokïeelaars hadden vijftig handlangers de KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. fESSER O.P. LEO J. JVL HAZELZET. Algemeen Redacteur: R A PViAEVASl. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Wanneer men zich over de kwestie van de afschaffing dei subsidies een juist oor deel wil vormen, is het /aak, dat men dit vraagstuk beoordeelt èn in het licht van de eisen die onze van de export af hangende welvaar te allen tijde en dus ook nu stelt, èn in het licht van de bij zondere eisen die speciaal in onze na oorlogse situatie hun oorsprong vinden. De algemene en te allen tijde geldende eis voor ons op expor* aangewezen land is, dat het met zijn export-producten op de wereldmarkt komt met een concurre rende prijs. Deze eis wordt door eenieder ingezien en het is de grote verdienste geweest van de regering allereerst en vervolgens van de werkliedenorganisaties dat zij zich hierdoor in hun verlangens en wensen in het verleden hebben laten leiden. Dit heeft vaak genoeg van de regering moed en van de arbeidende,be volking discipline en zelfverloochening gevraagd. Wordt dan ook terecht daarvoor en door de regering en door vele anderen, zowel in als buiten ons land hulde ge bracht aan de Nederlandse werkende klasse in al haar schakeringen, ook de regering zelf verdient daarvoor onze waardering, i Wij moeten echter niet vergeten, dat hoe moeilijk het in het verlenen ook moge geweest zijn om te verhinderen dat de opwaartse druk tegen de lonen een loonsverhoging to' gevolg zou hebben met als onvermijdelijke nasleep de stij ging van ons prijsniveau en daarmede de aantasting van cnze gunstige export positie, het in de toekomst nog zwaarder zal worden om een gunstige export situatie te handhaven. Wij weten immers allen wel, aat net tot voor vrij korte tijd niet erg moeilijk was om te exporteren tegen een behoo lijke prijs. Wij hebben vanaf de bevrij ding tot nu toe de situatie gekend, waar in van eigenlijke concurrentie geen spra ke was Er was op de wereldmarkt zulk een geweldig vacuum aan behoefte-be vredigingsmiddelen op leder gebied, dat men alles kwijt kon tegen prijzen, die in zeker opzicht in vergelijking met het prijsniveau in eigen land ronduitgesprö- fcen fantastisch waren. Het was in dez: tijd, dat vele export industrieën zeer grote winsten hebben gemaakt. Hieraan is op het ogenblik een einde gekomen. I: de meest dringende behoeften is voorzien. De kopers, die op de wereldmarkt verschijnen, worden kies keuriger. De concurrentie begint als fac tor in <}e prijsbepaling mede te spelen. Indien men nu de mening is toe gedaan, dat wij het als land met een goedkoop levenspeil wel gemakkelijk zouden hebben ons in deze concurrentie te handhaven, dan vergist men zich. Zoals uit de feiten blijkt, is dit in het geheel niet zo eenvoudig. Men vergete niet, dat ons lafd slechts tot op zekere hoogte een goedkoop land is. De primaire behoefte- bevredigmgsmiddelen, die om voedsel pakket samenstellen zijn hier weliswaar goedkop.er ^an in andere landen. Deze lage prÜzen Zljn ec'lter niet het natuur lijke resultaat van de marktverhoudingen, maar van de z.g. subsidie-politiek, waar door deze kunstmatig laag wordei gehou den. Deze subsidie-politiek nu kan wel noodzakelijk zijn maar dan is zij toch een ïoodzakei-jk kwaad. Niet alleen oergi zij, doordat op haar rekening zoveel geld in de monetaire circulatie wordt gespoten, het voortdu rend gevaar van inflatie in zich, maar bovendien is zij de oorzaak van een niet geringe stijging Van de toch al zware belastingdruk, waaronder het bedrijfs leven gebukt gaat, die de oorzaak is dat zijn concurrentiepositie op de wereld markt zeer verzwakt wordt. Dit zijn, dunkt ons enkele algemene redenen waarom de regering terecht tot I afschaffing van de subsidies wenst over' te gaan, waaraan men dan nog k^n ver binden de overweging, dat al deze sub sidies en de daaruit voortvloeiende las ten als een soort sluier de echte econo mische waardeverhoudingen bedekken, zodat nauwkeurige calculatie en sanering van bedrijven zeer moeilijk worden. Buiten deze algemene redenen heeft Een .andere reden van internationale aard, waarom de regering de subsidies wil afschaffen, is onze verhouding met België. Het is uit en te na betoogd, waarom de verwezenlijking van de Benelux deze eis stelt. Wij behoeven er hier niet weer op in te gaan. Wij zouden echter in het licht willen stellen, dat 'het onze zuidelijke buren zijn geweest, die er op aangedron gen hebben, dat de datum voor de ver wezenlijking van de economische unie tussen de drie landen 1950 zoti zijn, het geen als consequentie inhield, dat er in een zeer korte tijd geweldige veranderin gen moeten plaats grijpen in het econo misch bestel van ons land. Onze partners, die op het ogenblik onze crediteuren zijn, willen tegenover de stroppen, verbonden aan de waarschijnlijk wel niet zo spoedig te liquideren credieten en voorschotten aan ons land, toch minstens de voordelen plukken van een hechtere economische aaneensluiting, waarin Nederland wel op andere wijze enkele veren zal moeten laten. Het is begrijpelijk, dat de Belgen bij het zien van hun steeds groter wordende schuldvdrderingen op ons land, aange drongen hebben op een bewijs anderzijds, dat wij deze positie erkenden. Zulk een bewijs is bij onderling accoord het zo snel mogelijk verwezenlijken van de voor waarden, die vervuld moeten zijn, voor dat tot de economische unie kan worden overgegaan. Men ziet dus hieruit, dat wij hier in motieven om op korte termijn tot af schaffing van de subsidies over te gaan. Deze motieven liggen meer onmiddellijk op het gebied van de internationale ver houdingen. Vooreerst is er de druk van Amerika. De Marshall-hulp werd door de financiële autoriteiten, die daarover te beschikken hebben, gebonden aan de voorwaarde, dat de landen, die van deze hulp profiteren wilden, zich zouden ver plichten tot een zo spoedig mogelijk sluitend maken van hun begroting. Be grijpelijkerwijze stelde men zich op het standpunt, dat credieten en goederen leveringen ten enenmale alle zin zonden verliezen, wanneer daarvan niet de vrucht is, dat het economische leven in een bepaald land zich na verloop van niet al te lange tijd zo herstelt, dat het zich op eigen krachten kan verder ont wikkelen. Amerika is n.l. niet van plan om ten eeuwige dage economisch onvol- waardigen op de been te houden. De eni ge bedoeling van de Marshall-hulp is om in een wereld van economische krachteloosheid weer economisch-vol- waardigen te kweken. Welnu, om dit te bereiken, is het slui tend maken-van de begroting van pri mair belang. Wij zien aan Frankrijk, dat daarin nog maar^steeds niet slaagt, hoe desastreus de paralyserende gevolgen van telkens de nieuwe en stijgende be grotingstekorten zijn. Dat Amerika met dit beeld van economische ontreddering en verloren dollarcredieten vooi ogen stroever wordt en ook aan de andere landen scherpe eisen stelt op het stuk van monetair beleid, is wel verklaarbaar. t„ Viot vervolg zullen de tabaksbonnen tegelijk met de overige distributiebonnen WOArunoveSsmaatregel zal a.s. Don- Als overS .„bakskaart 1 bon voor 2 - derdag op d de gemengde kaart 1 bonvoor*1 rantsoen worden bekend ge. op de gewone wijze op u bonnen voor 6 rantsoenen tsoenen mengde kaart een bon voor 2 rantsoenen bekendgemaakt. Deze bonnen blijven dagen geldig. teren over het hoe maar niet over het feit van de afschaffing der subsidies. Deze moet er 'komen en het tempo waarmede deze operatie plaats zal vinden hebben wij helaas niet zelf in hand. In de bepa ling daarvan spelen de genoemde inter nationale factoren een grote rol. Een in het Staatsblad van gisteren op genomen K. B bepaalt, dat er voor het rijden met een motorrijtuig, waarvan het motorvermogen niet meer dan 0.50 PK bedraagt, en waarvan de merken in de Staatscourant bekend zijn gemaakt men denke hier aan de rijwielen, voor zien van een z.g. „hulpmotor" in het vervolg geen vergunning meer nodig is. De conventie van de Amerikaanse bond van mijnwerkers te Cincinnati heeft be sloten het salaris van John Lewis, de bekende mijnwerkersleider in de Ver. Staten, vast te stellen op 50.000 dollar per jaar. Men verwacht, dat de Veiligheids raad binnen 48 uur bijeen zal komen voor het nemen van, een uiteindelijke beslissing in de kwestie-Berlljn. Vol gens de woordvoerders van de drie Westelijke mogendheden, worden deze ongeduldig door het steeds weer uit stellen van een beslissing in deze kwestie. Dr. B amuglia, de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, pleegtvoortdu rend overleg met de andere vijf „neu trale" leden van de raad over de vorm van een resolutie, welke Donderdag of Vrijdag aan de raad zal worden voorge legd. Tot dusver is nog niets concjeets voortgekomen uit de bijeenkomsten van de „Zes". De drie Westelijke mogendheden hebben dr. Bramuglie duidelijk te kennen gegeven,geen belang te stel len in pogingen tot bemiddeling Enge land, Amerika en Frankrijk wensen een duidelijke uitspraak, dat de Sovjet blokkade een bedreiging vormt van de internationale vrede. Stemt de voedingsmogelijkheid van de bevolking der aarde in haar geheel bezien nu juist niet tot optimisme, de toestand voor Nederland is zeker niet rooskleuri ger. Nederland immers behoort tot de dichtstbevolkte landen der aarde en van Europa en Amerika is het zelfs het dichtst bevolkt. Het is moeilijk om zich daar een voorstelling van te maken, maar wanneer men weet, dat de totale bevolking der aarde bij 'n gelijke bevolkingsdichtheid op het platteland ruim 36.5 milliard mensen zou bedragen in feite telt de aarde slechts 2.2 milliard mensen dan kan men begrijpen, waarom juist Nederland zo de belangstelling in dit opzicht heeft. Ir, het verleden heeft ons land zich in een buitengewoon snelle groei mogen verheugen. Bij de eerste volkstelling in 1829 werden ruim 2.600.000 inwoners ge teld en in 1929 dus precies honderd jaren later ruim 7.900.000. In een eeuw tijds was onze bevolking dus verdriedub beld. En op het ogenblik telt ons land bijna tien millioen mensen. Opmerkens waard is, dat deze zo snelle toename prac- tisch uitsluitend aan !»ns geboorte-over schot te danken is geweest. Heel wat geleerden zijn er in de laatste zeide de wij de schuld dragen voor deze impasse. zeggen, dat u de schuldige bent". Aangezien de productie van azijn een ruim aanbod verzekert en er geen gevaar bestaat voor prijsstijging op grond van schaarste, word^p met ingang van he- de maximumprijsregelingen voor gistings- en synthetische azijn ingetrok ken. In zijn desbetreffende rede Russische afgevaardigde nog: De Britse bewering, dat de „Russische olijftak" niet was te vertrouwen, was ..belachelijk" en toonde een gemis aan verlangen om werkelijk het sovjet-voor- stel in overweging te nemen. De Britse on Franse afgevaardigden, aldus .Vis jinsky, hadden getracht het sovjet-voor stel te koppelen aan de kwestie van de atoombom. „Wij kunnen deze kwestie niet in dit licht beschouwen. De alge mene vergadering, waarvan dit een com missie is, moet het sovjet-voorstel los van de kwestie van de atoombom be handelen". Na geconstateerd te hebben, dat de twee commissies voor de atoomener gie en de ontwapening geheel waren vastgeraakt, zeide Visjinsky: „U zegt, dat Onze Indische correspondent seint ons uit Batavia d.d. gisteren. Als laatste in de rij £aat tll3nSvrj!Cn Java om de status van neSa De regentschapsiaden van en Bangjoewangi hebben een d fende resolutie besproken, respe lijk aangenomen, strekkende tol dige vorming van een negara u Java, met als doei: aansluiting bij Ver. Staten van Indonesië. Het aan suiker en tabak rijke Oost- Java net zijn gemengd Madoerese—Ja vaanse bevolking (ten getale van meer dan 10 millioen aar deze zijde van de demarcatielijn) was tot nu toe achter gebleven bij andere niet-republikeinse delen van Indonesië. Na de vorming van de staat Pasoendan in West Java, die volgde op overeenkom stige staatkundige hervormingen in Oost- Sumatra en Madoera en daerah-vorming op Borneo en in da Riouw-archipel, ble ven nog slechts Zuid-Sumatra en Oost- Java en hetonder Nederlandse controle staande gebied van midden-Java, met Semarang als middelpunt, als gebieden zonder bepaalde status oyer. Het regeringsbesluit van 17 Aug. er kende de adviesraad van Zuid-Sumatra als voorlopige volksvertegenwoordiging voor het recomba-gebied en deze /volks vertegenwoordiging is thans doende een ontwerp-staatsregeling voor de nieuwe negara op te stellen, waarin natuurlijk ook andere dan de thans ondei Ned. con trole staande deler van Zuid-Sumatra dienden te worden bijgevoegd. Resoluties in de achtereenvolgende openingszittingen van twee Oost-Javaan se re' mtschapsraden, die vrijelijk, na Wij Visjinsky meende, dat alle uitlatingen van de Britse gedelegeerde, Sir Hartley Shawcross, bedoeld waren „om ons onze zelfbeheersing te laten verliezen". Type rend noemde hij „de beweringen van Sir Hartley over het ijzeren gordijn het ijzeren gordijn, dat niet bestaat". Visjinsky ontkende verontwaardigd, dat er geen samenwerking mogelijk zou zijn tussen de communistische en kapi talistische landen. Opgewonden zeide hij: „Het is mogelijk, ik herhaal mogelijk, dat er samenwerking bestaat tussen landen met verschillende ideologieën en ver schillende sociale structuur, indien er een werkelijk verlangen naar onderling be grip aanwezig is. Wij willen samenwer king, wij hunkeren ernaar". Ter staving van zijn betoog, dat ideo logieën of sociale stelsels niet noodza kelijk samenwerking uitsluiten, zeide Visjinsky:'„Hitler had een kapitalistische ideologie. U had een kapitalistische ideo- hem niet tot logie. U kon echter met overeenstemming komen". Met uiterste stemverheffing vervolg de hij: „F trachtte natuurlijk, dat we ten wij allen, een geheime overeen komst met hem te sluiten, terwijl u nog met ons onderhandelde. U trachtte Hit- Ier te bewegen ons aan te vallen, ter wijl u met ons praatte. Wij kennen de feiten. Wij kunnen onze kaarten op tafel leggen. Ik zai ai uw uitdagingen aanvaarden en met de bewijzen in handen zal ik u naar de schandpaal leiden". „Als de algemene vergadering het voor stel aanneemt voor het verbod van de atoombom en voor de beperking van de bewapening met een derde, zal de sovjet- unië gelijk met alle andere staten in lichtingen verstrekken over alle wapens in haar bezit. Wij zullen u deze inlichtin gen verschaffen, zodra zij van practisch nut zijn. Als gij het voorstel wilt aan nemen om de atoomwapens te verbieden en de bewapening met een derde te ver minderen in de loop van een jaar, zullen wij onze kaarten op tafel leggen alle kaarten. Gij legt de uwe naast de onze Vervolgens zullen er middelen en wegen zijn om te onderzoeken, of het de goede kaarten zijn. Wat de sovjet-unie betreft^ kan ik u verzekeren, dat het de goede zijn". Terstond na de rede van Visjinsky werd de bijeenkomst verdaagd om gele genheid te geven tot bestudering van de ingediende voorstellen. dertig jaren geweest, die voorspellingen gewaagd hebben omtrent de toekomst. En wanneer men deze voorspellingen mag geloven, zal ons land zo tegen 1970 min stens twaalf millioen mensen tellen. Minstens: want de ervaring leerde ons vóór de oorlog, dat onze bevolking met circa 90.000 mensen per jaar, toenam Sinds de bevrijding echter neemt zij veel sneller toe. In 1946 kwamen er ruim 238 duizend' Nederlanders bij; in 1947 ruim 180.000 en ook dit jaar belooft weer een toename van een gelijk aantal. In drie jaren tijds is er dus een stad als Den Haag met haar voorsteden bijgekomen. Deze enkele cijfers stemmen wel heel erg tot nadenken. Reeds vóór de oorlog was ons land ook wat zijn voeding betreft aangewezen op het buitenland. Alleen al van ons brood graan moest twee derden van buiten af worden ingevoerd. Nederland heette toen wel een agrarisch exportland, maar dat was naar ir. S. L. Louwes ons dezer dagen in Wageningen nog voorrekende meer schijn dan werkelijkheid. De agrari sche export waarop wij toen konden wij zen, bestond uit de productie van enkele speciale cultures als tuinbouwproducten, zaaizaden, aardappelen e.d. Onze grote export van dierlijke producten, zoals zui vel, eieren en ylees was volledig geba seerd op de invoer van grondstoffen zoals veevoeder, granen enz. en was alleen mo gelijk door een ruime invoer van plant aardige en dierlijke vetten als vervan gingsmiddelen. Het is dus duidelijk, dat Nederland zich zelf van eigen bodem niet voeden kan en dit in de toekomst nog veel minder zal kunnen. En wanneer bet dan waar is, wat wij in een vorig artikel aantoonden, dat de wereldvoedselvoorziening in de toe komst gevaar dreigt te lopen dan over drijven wij niet, wanneer wij menen, dat Nederland er met zijn voedselvoorziening niet erg rooskleurig voor staat. Daar kom' voor het ogenblik nog bij, dat ons" land zijn voedseltekort voor het grootste deel uit de zogenaamde dollar- landen moet betrekken en wij daartoe niet over voldoende dollars beschikken. Dat dus de toestand in Nederland veel en veel ernstiger is dan men op het ogen blik inziet, staat wel vast. Voor de agrarische sector van het eco nomisch bedrijfsleven betekent dit alles, dat de boeren en tuinders de zware plicht hebben om uit de bodem te halen, wat er uit te halen is. Iedere graankorrel heeft z'n waarde En wanneer onze agrarische producten nominaal iets duurder zouden moeten worden berekend, dan die van andere landen-met-gunstiger-voorwaar den, dan mogen de overige sectoren van het economisch bedrijfsleven zich herin neren, dat de wereldvoedselsituatie zulks rechtvaardigt en de veranderde sociale omstandigheden in ons eigen land dit eisen. Tijdens een feestavond, die gister avond in Bellevue te Amsterdam werd gegeven ter gelegenheid van het gfluden professiefeest van de hoogeerw. pater Regalatus Hazebroek, oud-provinciaal der Paters Franciscanen en pastoor der parochie van Mozes en Aaron te Amster dam, heeft de burgemeester van de hoofd stad mr. A. d'Ailly, medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de jubi laris om zijn 'vele verdiensten op het ge bied van onderwijs, missiewerk en sociale zorg, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester spelde onder dave rende toejuichingen van de volle zaal pater Hazebroek de versierselen, die. bij deze orde behoren, op de bruine mon nikspij. Ontroerd beantwoordde de grijze jubi laris de gelukwensen van de burgemees. ter en van de deken'van Amsterdam. geheime stemming gekozen waren, wijzen er op, dat men ir Oost-Java een soort gelijke weg wenst bewandelen, waarbij men begonnen is met de tot stand bren- gmg van een voorlopige vertegenwoordi gende raad voor geheel Oost-Jr.va, be staande uit leden der verschillende re gentschapsraden. I De republiek Zijn er dus enerzijds hoopvolle en ver trouwenwekkende aantekeningen te ma ken (betreffende de uitbouw van het fe deralistisch Indonesië), wat de republiek betreft, is er nog steeds niets anders dan een blanco vel, waarop nog niets defini tiefs valt aan te tekenen- Het enige, dat kaï. gezegd worden, is dat evenals zulks in de Ned. pers tot uiting werd gebracht, ook hier aanzien- liike bedenkingen worden gehoord tegen hernieuwd overleg met Djokja, zo lang de reDublikeinse regering zich niet duidelijk uitspreekt tegen .iet communisme en zo lang de infiltraties van republikeinse Z11Maar°0behairve wat „toeristisch" nieuws Sana "lid van'de commissm voor goede die zou gaai-, doch niet ging, behaJve wat diensten, althans nog niet ging, en „i,i__irl niet al te veel houtsnijdende ^klarin gen van Djokjase voormannen, boven dien vrij paradoxaal - allen met de opmerking, dat ..hui. mets bekend is van een nieuw gesprek", zijn geen De- richten over nieuw contact of pogingen daartoe te Batav'a verkrijgbaar, Alles, wat wij ervan weten, hier in Batavia, weten wij via Nederlandse pers- j berichten. Grenscorrecties behoren tot de door nige problemen in de politiek. Hoeveel nota's en publicaties zouden niet reeds zijn klaar gemaakt over de wijziging van onze Oostgrens? Het trekken van grenzen geschiedt echter ook op moreel, sociaal en econo misch gebied. En het is een interessant bedrijf om de spartelingen op elk ter rein gade te slaan. Die pogingen tot het krampachtige toe mogen evenwel niet slechts een boeiend kijkspel zijn. Men dient waar mogelijk lessen uit die wor steling te trekken. Nu is een bekend propagandistisch ge zegde: Haal het geld, waar het zit. Reeds Zaterdag wezen we er op, dat onze minis ter van Financiën in dat opzicht niet voor een kleintje is vervaard. „Industrie" het orgaan van de hoofd groep Industrie, neemt dan ook in het October-nummer Lieftinck's gestes onder de „loupe", om dan „gongslagen", te ver wekken uit de „stormhoek". Voor lieden op de „tribune" een eerste klas match. „Industrie" wijst op de kolossale aftrek op de voor ons kolossale inkomens. Maar eerlijk is eerlijk, die aftrek is geen peulschilletje. Bij hét voor de gewone man astrologische inkomstencijfer van 133.000- betaalt men 75 pet. belasting. De man in kwestie houdt dus maar één kwart over Men kan zulks nog genoeg vinden, doch dat de minister de rijken de rijkdom laat, kan men toch moeilijk volhouden. Trouwens een ongehuwde met ƒ5.520 inkomen betaalt 40 pet. van zijn salaris en een gehuwde zonder kin deren met een loon van 10.680 hetzelfde percentage. Ook niet mis. Als men van 30, 40 gulden moet rond komen, kan men van deze cijfers min of meer duizelen, maar er moeten toch ook in de aftrek grenzen zijn. De consumptie van alle gezinnen bij elkaar wordt geschat op tien milliard. Maar alle salarissen bij elkaar leveren nog geen negen milliard. Waar vandaan komt dat ontbrekende milliard, dat toch wordt uitgegeven? Volgens het Centraal Planbureau alleen reeds 660 millioen aan terugbetalingen bij de spaarbanken in 1949, Duidelijker beeld van alsnog maar interen kan niet worden gegeven. Maar er zijn tienduizenden gevallen, waar niet meer in te teren is, waar het altijd „op en tekort" is. Daarvoor bepleiten we een grenscor rectie in die zin, dat voor de extra bon. nen die de mannen worden toebedacht teneinde op krachten te blijven voor een zo hoog mogelijke productiviteit, ook het omzetten in natura wordt mogelijk gemaakt door een bijbetaling van de ge middelde prijs. HENK VAN DER MAZE. Een buitengewon? conventie van ver tegenwoordigers van Jammoe en Kash mir, die gisteren te Srinagar bijeen ge komen is, heeft zich met algemene stem men uitgesproken voor Kashmir's perma nente toetreding tot India. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De maatregelen om de staking van de locomotievendepots te beletten. z\jn er de oorzaak varf geweest, dat net normale verkeer zij het dan hier en daar met vertraging kon worden hersteld en dat eer inkrimping dan uitbreiding der beweging plaats heeft. Ook in andere bedrijfstakken beslaat weinig bereidwilligheid om de com munistische bevelen uit te voeren. In de mijngebieden is de toestand wel on veranderd, doch het blijft er rustig en de stakers leggen een toenemende sta kingsmoeheid aan de dag. M. B. P. heeft een manifest tot de Franse ar beiders gericht, om niet in de strik der communistische politieke bedoelingen te lopen. Over het algemeen ziet men de toe stand niet meer zo pessimistisch in als enige dagen geleden- in sommige in dustrieën zal heden wel overeenstemming worden bereikt. De belangstelling van het publiek verplaatst zich dan ook naar het zeer verscherpte optreden van de overhe'd tegen de prijsopdrijving en net achterhouden van levensmiddelen. Wer den de vorige' dagen enige belangrijke tussenpersonen van de vee- en vleeshan- del in hechtenis genomen, voor wat be treft de suiker en zuivelproducten en andere levensmiddelen hebben de arres taties in de laatste 24 uur grote uitbrei ding ondergaan, zodat reeds 27 personen gearresteerd zijn, die in kort geding zul len worden gevonnist en kans maken op zeer zware straffen. Eerst over enkele dagen kan blijken of de maatregelen de aanvoer van levensmiddelen zullen doen toenemen De communisten hebben de besehun. gingen van minister Moch, als zou de staking door Moskou zijn bevolen en door de Kominform worden gefinancierd, van de hand gewezen. Inmiddels meldt „France-Soir", het Franse avondblad met de grootste op lage, dat de Kominform de Franse sta kers reeds heeft gesteund met een be drag van 120 millioen francs. Het blad zegt redenen te hebben te geloven, dat het geld langs diplomatieke kanalen of door „touristen en sport-figuren uit Oost-Europa in Frankrijk is gebracht. De maatregel, die wij Maandag aan kondigden, is een feit geworden: voor het komend seizoen is geen regeling ont- worpep inzake het vaststellen van maxi ma voor te houden aantallen kippen ea eenden. Een en ander geldt, zoals wij reeds zeiden, niet ten aanzien van kuikentoe wijzingen, welke voorshands gehandhaafd zullen blijven. De overheid' beschikt >p deze wijze nog over een middel om in vloed te kunnen oefenen op de omvang van de .pluimveestapel. De algemen? inleveringsplicht van eieren (uitgezonderd van die. bestemd voor eigen gebruik) blijft eveneens ge handhaafd. Nog is het gerucht van de ene groot scheepse smokkelaffaire niet ver stomd' of er is alweer een andere ont dekt. die op haar beurt ons land de nodige schade berokkende. Thans heeft de politie weer een zaak „rond" waar bij in totaal een bedrag van f 200.000.— naar België is verdwenen. Het geval zelf is al oud. In zoverre dan dat de stjiokkelaffaire in Mei j.l. door de CC D. werd ontdekt. Als hoofdpersonen waren er twee Tiiburgers bij betrokken n.l. P. v. E. en A. v. d. A. En vbor zoveel men destijds de balans kon opmaken, was er met de zaak een bedrag gemoeid van 50.000 gulden. De beide Tiiburgers kochten m België geregeld grote hoeveelheden breikatoen, breiwol en zakdoeken tegen zwarte prij zen. Voor de katoen betaalden zij 18 a 19 gulden per kg., voor de wol 31 gulden. In totaal kochten zij niet minder dan 10.000 kilogram De Belgische leveran ciers hadden de zorg op zich genomen om de goederen naar Nederlani te laten smokkelen. In Tilburg werd de smokkel waar dan tijdelijk in een tweetal op slagplaatsen ondergebracht, totdat ze verder landinwaarts kon worden gezon den. De eindbestemmingen waren Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Eind hoven. Onder gebruikmaking van gefin geerde namen werden de goederen door middel van expeditiebedrijven verzon den. Enige personeelsleden van Amster damse en Rotterdamse expeditiebedrij ven behoorden mede tot het complot. De Tilburger v. d. A. bezocht in ver schillende plaatsen van ons land winke liers en gaf zich dan uit als vertegen woordiger van een textielfabriek Hij e- verde de goederen tegen vrij norm Ie prijzen, doch eiste dan ook mlevp ng van textielpunten. Soms verkocht hu aan de winkeliers op hun verzoek ook zon ter punten, maar dan lagen de prijzen uiter aard veel hoger. Ook een Rotterdammer H. van T., belastte zich met de Eerkoop. De smokkelaars hebben op deze manier ongeveer 100.000 textielpunten binnen ge kregen. En deze punten bragliten grof geld op: 40 5 50 cent per stuk. In totaal werden negen personen in arrest gesteld, t.w. vijf uit Tilburg, «trie uit Amsterdam, één uit Rotterdam. Tegen 54 personen werd proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1