Amerika en de Westerse Unie Weerbericht m i DE SITUATIE in INDONESIË Verloren dag in het Chaillot VISJINSKY: „Ik blijf zwijgen" De C. G.T. wil doorvechten De man, die zich handig noemde r F Regering overlegt Den Haag blijft residentie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wellxf militaire hulp te verwachten is Ontwerp „noodwet Indonesië" Over prijzen en subsidies 1 LAGEN Communisten trekken verder terug Devaluatie in Frankrijk 70ste JAARGANG ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 No. 20751 KOUDE NACHT Ecu denkbeeldige V DUITSE OORLOGSMISDADI GERS VOOR IN R'DAM W De ponsmachine in 's Rijksmunt te ZJtrecht, die per dag uit de oronzenpiaien een half millioen plaatjes slaat, die even later tot centen worden gestempeld. Communique Dienst Leger- contacten Branden in Blora en Wonosari De in Londen verblijvende Mohammedanen vierden dezer dagen het feest van Eid-Ul-Adha. Ook de vertegenwoordigers op de Gemenebest conferentie nemen aan deze festiviteiten deel. Op de voorgrond in „kousenvoeten" de ministers van buitenlandse zavan JIJ^enibad en Pakistan tijdens een onderhoudende conversatie op het tapijt van de Londense mÊskee. ERNSTIG GEVAAR VOOR DE MIJNEN (Telefonisch van onze correspondent) Bramuglia heeft de zitting van de Veiligheidsraad geopend met de ernstige vermaning; „dit is de meest sensationele gebeurte nis van de hedendaagse geschiedenis". „Het geschil tussen de Vier Groten betreffende Berlijn", zeide hij, „is een internationale zaak, die met volstrekte rechtvaardigheid moet worden aange pakt. De raad heeft ze op de agenda geplaatst." Bramuglia kwam niet terug op de langdurige onderhandelingen, die de voort zetting van de behandeling dezer urgente zaak meer dan een week hebben opgehouden, en waarbij men er niet in geslaagd is een minnelijke schikking te bereiken. NIEUWE BEZOLDIGING VOOR BURGEMEESTERS Terugwerkende kracht tot 1 October 1947 EEN NIEUWE VUURTOREN „Kees de Bok" van onze inmiddels ontbonden militaire kapel was in zyn iija een beroemdheid. Niet minder vermaard is „sergeant- vlieger" Lewis, de geit van de Engelse R.A.F. Dezer dagen is hij ojficieei gedemobiliseerd wegens gevorderde leeftijd. Er was een parade, de pijpers bliezen, de trommels werden geslagen en Lewis inspecteerde zijn erewacht, die stram in de houding stond. Nu gaat zij naar een boerderij. WEER EéN ENKELE KOERS VOOR FR. FRANC In tegenspraak met allerlei ge ruchten, welke ook reeds in de pers tot uiting kwamen, kunnen wij verzekeren, dat, ondanks het feit, dat de Koninklijke Familie het paleis Soestdijk blijft be wonen, Den Haag bij officiële gelegenheden zijn oude betekenis als residentiestad zal behouden. - GENEZING TE GOURDES Het devies van de Zeeuwen krijgt door de eeuwen heen telkens nieujve betekenis: steeds weer moeten de verdedigingswerken vdn deze provincie paraat worden gehouden tegen mogelijke aanvallen van de erfvijand, de zee. De zware zeedijk bij Westkapelle wordt voor het inzetten van de herfststormen gecontroleerd en hersteld. VAN GEELKERKEN ..MET DE VOOR HET VADERLAND GEVALLEN ZESDUBBELE TONG" DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prol Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling- De besprekin Europa's verdedi over (Telefonisch van onze Londense correspondent) De correspondent van de „Evening Standard" te Parijs vernam van wat liij „de hoogst gezaghebbende zijde" noemt, dat president Truman en Dewey. de republikeinse candidaat voor het presidentschap, gezamenlijk het begin sel aanvaard hebben militaire hulp op volledige schaal te verlenen aan Groot Brilannië, Frankrijk en de Benelux- landen. De continuïteit van de buiten landse politiek van de V,S. zou aldus verzekerd zijn, onafhankelijk van het resultaat dat de Amerikaanse presi dentsverkiezing in November moge hebben. Natuurlijk is nog de goedkeuring no dig van het congres en indien Dewey in Januari naar het Witte Huis gaat, dan zal het waarschijnlijk zijn eerste werK zijn, zich van deze goedkeuring te ver zekeren, Wordt Truman herkozen, dan zou hij'in Januari het nieuwe congres vragen een wetsontwerp aan te nemen, waarin machtiging verleend wordt tot uitvoering van een program van mili taire hulp op lease-lend grondslag voor vier jaar. pe desbetreffende Amerikaanse cre- dieten en uitrustingen aan West Euro pa zouden misschien een bedrag van 1000 tot 1500 millioen pond sterling ver tegenwoordigen. Aanpassing van Mar| hall-hulptoewijzingen in 1949-50 en zou wellicht noodzakelijk worden. - dere landen dan Engeland, Frankrijk en de Benelux zouden later eveneens ov eenkomstige hulp kunnen krijgen. De volledige uitwerking van1™0P zou niet merkbaar worden v°° mer of de herfst van het volgend jaar. Een der eerste doelen van het Ameri kaanse programma zou "jn'. tuss^? tien en vijftien Franse divisies uit te rusten en de Franse luchtmacht te voor zien van gevechtsmachines en bommen werpers. De regering te Washington zou voornemens zijn reeds voorbereidende maatregelen te nemen vóór het congres het wetsontwerp definitief goedgekeurd heeft. Aangenomen mag worden, dat op dit ogenblik reeds maatregelen in voor bereiding zijn om de militaire machi ne van Frankrijk op te bouwen. Gedetailleerde Plannen zijn reeds uitgewerkt door de militaire staven van Engeland, Frankrijk en de Bene- luxlanden, in overleg met militaire waarnemers van de V. S. en Canada. Deze plannen hebben betrekking zo wel op onmiddellijke behoeften aan oorlogsuitrusling als de behoeften op langere termijn. Volgens de genoemde correspondent zou Marshall, de staatssecretaris der V. g., een persoonlijke verzekering ontvan gen hebben van candidaat Dewey, waarin laatstgenoemde de steun van de repu blikeinse partij toezegde voor welke maatregel, die het departement van staat noodzakelijk mag achten door de Amerikaanse veiligheid onder de tegen woordige omstandigheden te verzekeren. Tijdens de conferentie die Marshall te gen het einde der week met president Truman op het Witte Huis had, werd gedetailleerd verslag afgelegd van de geheime besprekingen, die plaats gehad hebben betreffende de Europese verde diging met de Ministers Bevin en Schu mann, benevens van het onderhoud, dat Marshall had met de Franse minister van oorlog Ramadier. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zondagavond. Tamelijk heldere en koude nacht met weinig v ind en plaatselijk vor ming van nevel of mist. Morgen overdag: half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen, weer wat toenepiende wind tussen Zuid en Zuidwest en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 Oct.: zon op 7.08 uur, onder 17.42 uur; maan op 17.38 uur, onder 6.11 uur. 18 Oct.: zon op 7.09 uur, onder 17.40 uur: maan op 17.50 uur, onder 7.34 uur. Bij de tTweede Kamer is ingediend een ontwerp „noodwet Indonesië". Blijkens de memorie van toelichting was het nodig, dat op korter termijn, dan bij wet mogelijk zou zijn, maatregelen kunnen worden genomen met betrekking tot de voorbereiding van en de overgang naar een nieuwe rechtsorde in Indonesië. Weliswaar is een desbetreffend ont werp van wet reeds in gevorderd sta dium van voorbereiding, doch de behan deling van een dergelijk wetsontwerp stelt zodanige eisen, dat daaraan in uitzonder lijke omstandigheden, welke tot onver wijld handelen kunnen nopen, niet zal kunnen worden voldaan. Het onderhavige ontwerp draagt der halve geheel het karakter van een nood wet- Dit betekent niet, dat de maatrege len, ingevolge dit ontwerp te nemen, bui ten de richtlijnen zouden mogen gaan, welke met name in de artikelen 208 en 209 der grondwet zijn gesteld. Het ontwerp, het karakter dragende van een noodwet, is zowel naar de daar bij voorbehouden bevoegdheden als naar zijn tijdsduur begrensd. Volgens, het ont werp moeten voorstellen tot bekrachti ging van getroffen maatregelen binnen een bepaalde tijd bij de Staten-Generaal worden ingedien'd en maatregelen, wel ke geheel of voor een gedeelte geen bekrachtiging hebben kunnen verkrijgen, moeten onverwijld geheel of voor dat ge deelte worden ingetrokken- De voorgestelde wettelijke regeling zal op 1 Juli 1949 komen te vervallen. Een zodanige noodregeling, als waar van hierboven is gesproken, in wettelijke vorm te treffen, is het doel van dit ont werp. Op het ogenblik wordt tussen de regering en de Stichting van de Arbeid overleg gepleegd over de wijze, waarop het effect van voorgenomen subsidie-ver lagingen op de prijzen kan wor den opgevangen. Zodra dit overleg is beëindigd, stelt de regering zich voor over deze aangelegenheid nadere mededelingen te doen. Nadat tot dusver al.een Nederlandse politieke delinquenten voor de Rotter damse Kamer van het Bijzonder Haags Gerechtshof hebben terecht gestaan, zal naar wij vernemen deze Kamer zich binnenkort bezig houden met de behandeling van zaken tegen Duitsers, die gedurende de bezettingstijd misdrij ven hebben gepleegd. Tot deze Duitsers behoren in de eerste plaats ongeveer 10 leden van de Sicher- teitsdienst te Rotterdam en wel de zeer beruchte Kriminaissekretar Hoffman, die er niet tegen op •-.ag tijdens de verhoren de kaak van de gearresteerden kapot te slaan, de even beruchte Wölk, chef van de S.D. te Rotterdam, die veelal achter de schermen werkte en o.a. opdrachten gaf de gearresteerden dood te schieten zgn. „op de vlucht", de Oberkrirmnal- sekretar Burchhoff en voorts de S.D. le den Kurt Blase, Kohlen, Engelshoven, Siebers, Ebensen, Simon en Richter. Deze personen zijn sedert de bevrijding gede tineerd in het Huis van Bewaring te Rot terdam. Wij vernemen, dat mr. baron van Voorst tot Voorst uit Den Haag in deze zaken als advocaat-fiscaal zal optreden, zulks in verband met bet feit, dat mr. Donker tot officier van justitie te Zut- phen benoemd is. Ook mr. Van Doorn zal in enkele zaken requireren. De eerste zaak zal eind December worden behan deld. Volgens een bericht uit Madioen, dat door de Dienst Legercontacten gepubli ceerd is, hebben de communisten onder leiding van Djoko Soejono het ressort Poeloeng verlaten om terug te trekken naar Slaoeng, ten Zuiden van Ponorogo. Hun sterkte wordt geschat op 4500 be wapende manschappen, die vergezeld worden door 1000 gezinsleden. Deze troe pen poogden zich aan te sluiten bij de Batoeredjo. De politieke leiders verdwe- j organisaties moeten worden opgenomen nen nadat Doengoes werd aangevallen; in de mobiele en territoriale troepen, verondersteld wordt, dat zij wellicht naar Deze maatregel dient 1 December te zijn het Wilisgebergte gevlucht zijn. uitgevoerd. Voorts zijn gevechten gemeld in de om geving van Djatipoero nabij Wonogiri en Boeloe Kerto. Opdracht is gegeven tot een zuiveringsactie in het gebied van de munitiefabriek Mritjan bij Kediri. Uit dit ressort wordt gemeld, dat daar drin gende behoefte aan voedsel heerst, daar geen korrel rijst meer voorhanden is. De T.N.I. meldde, dat Blora door re publikeinse troepen werd ingesloten. In deze plaats worden evenals in Wonosari talrijke branden gemeld. Het hoofdkwar tier van de T.N.I. te Djokja heeft beslo ten de militaire gouverneurs op te dra gen maatregelen in hun ressorten te ne men, zodat geen gewapende organisaties blijven bestaan buiten de weermacht. De Ruth Draper, de Amerikaanse voordrachtkunstenares die deze week enkele voorstellingen in ons land gaf, heeft daarbij weer haar uitzonderlijk talent als solo toneelspeelster bewezen. Het zal onze lezers interesseren te ver nemen op welke wijze dit talent voor het eerst aan de dag kwam. Ruth Draper was nog een jong meisje toen zij bij een feestelij e gelegenheid mee mocht aanzitten aan een diner in het ouderlij huis, in gezelschap van diverse vermaarde New Yorkse kunste naars. Door een toeval was ae stoel naast de hare leeg gebleven, maar de kleine Ruth verveelde zich allerminst. Want plotseling merkten de gasten dat Ruth in druk gesprek gewikkeld was metde lege stoel naast haar, waar ze louter door haar solospel van lachjes, coquetterie en snib bige reacties een tafelheer als haar denkbeeldige tegenspeler te voorschijn toverde. Geboeid luis terde het gezelschap en toen Ruth ophield klaterde het applaus van de dinergasten op. Zo begon de succesvolle car rière van deze voortreffelijke kunstenares. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Zoals te verwachten was, werd het congres van de communistische vakfe deratie de C.G.T., die beweert vier mil lioen arbeiders te omvatten, besloten met het aannemen van een verklaring die als werkprogram aangeeft: strijd om loonsverhoging gebaseerd op een «vrnndslag ,'an de loonschaal van 15000 franc en strijd tegen het Marshall- voor een volksdemocratische regering, naar het bekende communis tische model. De communisten blijvendus ^er arbeiders „aanvallen blazen, meuemn zal voor de stakingsbeweg g afhangen van het jnderhou putatie van hetzelfde i nister van arbeid, Daniel Mayer, Naar het A.N.P. verneemt, is in de loop der volgende week een alg. maatregel van bestuur, steunend op de Gemeentewet, te verwachten, waarbij een nieuwe bezoldi ging voor burgemeesters wordt vastge steld. Verwacht wordt, dat deze bezoldi gingen comform de voorstellen zullen zijn, welke waren geformuleerd door de destijds ingestelde commissie van advies. Het ligt voorts in de bedoeling, aan de nieuwe regeling terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Oct. 1947. In het hoge voorpand van het Witte Huis te Rotterdam staan twee beelden, die van landbouw en nijverheid, twee pijlers van ons economisch leven. De fraaie kledij is symbolisch voor de wel vaart destijds Thans maken door de na. oorlogse situatie en de onzekerheden van. de toekomst beide takken uiterma.e moeilijke tijden door. Voedselvoorzien ng in voorraden en prijzen; industrie door gebrek aan grondstoffen en outillage a.s- mede internationale concurrentie vormen de telkens terugkerende inhoud van ge sprekken en publicaties. Een tekort aan melkflessen, hoe belangrijk ook op z en, vormt bij de moeilijkheden maar een klein onderdeel, het lawaai over geb etc aan flessen voor jenever en het vrijko men van azijn bij velerlei zuur gepraat vermogen nauwelijks rimpelingen in het dagelijks leven te geven. Een levendig hoogtepunt produceert slechts de al of niej-afschaffing der sub sidies op voorname levensbehoeften. Daarover is lang nog niet het laatste woord gesproken, want de permanen e i (kwestie van de inkomens veroorzaakt ge duchte deining in meer dan de helft der rijen van bezoldigden. Heeft het bij deze actuele bezorgdheid weer om materiële behoeften, gezien m het licht van de eis: gemiddelde welvaart, voor een gezond geestelijk leven zin om de aandacht te vestigen op een nieuwe loot aan de sociale stam? Toph moeten we die aandacht vragen, want het eerste nummer van „Katholiek Sociaal Tijdschrift" onder leiding van een aantal eminente figuren, wijst uit, dat we voor het behoud van een gezonde samenleving op meer dan brood en vlees zijn aangewezen. De redactie zegt de moed te hebben een nieuw maandblad aan te bieden. In derdaad we deden het reeds vermoeden, er 'is durf voor nodig. Maar een durf, die we van harte toe juichen en in het licht zetten Het gebied van het sociale werk groeit inderdaad, de aspecten veranderen, ter. wijl het dringend noodzakelijk is om de nieuwe groeikracht zo goed mogelijk te effectueren met het oog op meningen en plan van onderscheiden groepen. Het nieuwe tijdschrift zet al dadelijk een aantal problemen op, die om betere of geheel nieuwe oplossingen vragen. Daar is dan het werk van „Sociale za ken" met de uitgebreide overheidszorg en de eis van bedeling naar opheffing. Daar is het werk der kinderbescherming, adoptie, voogdij Daar is het a-sociale gezin Daar is de bescherming van het meisje. Daar is hef sociale werk in de bedrijven. Daar is de nieuwe vorm van de gezinszorg^» Daar zijn het parochie werk, het plattelandswerk, het sociale werk der kleine gémeenten, daar is de persoon van de sociale werker en werk ster. Al deze voorzieningen met personen, opleiding en te volgen methoden eisen wijsheid, bedachtzaamheid, overleg en enthousiasme. Eenvoudig zijn al die problemen niet. waarbij nog komt, dat niet alleen de ge. meenschapszin moet worden gestimuleerd maar ook de katholieke leer en het ka tholiek inzicht door toepassing in de prac- t.ijk het scheef groeien van bepaalde ver houdingen dienen te voorkomen. Het „Katholiek Sociaal Tijdschrift" als de bundeling van velerlei werk en als de spreekbuis van velerlei organisaties kan èn Voor katholiek èn voor niet katholiek Nederland een belangrijke vuurtoren zijn voor de vele sociale schepen in de bran ding der na-oorlogse periode. Weshalve we op het nieuwe baken de volle belangstelling vestigen. Redactie secretaris is mr. R. Höppener. Willem II singel 9, Roermond, de administratie wordt gevoerd door Alberts' Drukkerijen te Sittard. Een kennismaking zij van harte aan bevolen HENK VAN DER MAZE ben, en waaruit zal blijken, dat de com- munisten de onderhandelingen niet wil len afbreken. Dit laatste is zeer verklaag- baar, aangezien het sterk de indruk maakt, dat de stakingsbeweging zeer aan het verzwakken is. Het wordt voor de communisten met de dag moeilijker een referendum tegen te houden. Zij willen daarom een zwichten van de regering afdwingen, "en terwijl de mijn- directies bij de minister zijn geweest om op de gevaarlijke toestand te wijzen in de mijnen, nu de veiligheidswerken onvol doende onderhouden worden, dreigen de stakingsleiders Maandag gedurende twee uur deze veiligheidswerken geheel te zullen stopzetten. Als voorwendsel daar voor geven zij aan de aanwezigheid van militairen. Gevaarlijke bedreiging voor hen zelf, daar zij de arbeiders nog meer de ogen zullen openen voor het politieke karakter der staking. Bij het publiek neemt de belangstelling voor de stakingen zeer af, daar alle aan dacht in beslag wordt genomen door de vervolging der speculanten. De president van de republiek heeft alle eerste presi denten van de gerechtshoven bij hem op he' Elysée geroepen om bij hen aan te dringen de rechtszaken i.v.m. de specu laties zo snel mogelijk af te doen. De pre sidenten hebben de wens uitgesproken, dat deze zaken niet voor de gezworenen zullen komen. Naar Reuter van betrouwbare z«dete Parijs heeft vernomen, besloot de t ranse regering gistermiddag met ingang van Maandag !.s. weer één enkele koers voor de Franse franc vast te stellen. Door deze maatregel wordt de waarde van het pond sterling ongeveer 10t>U francs en die van de dollar 264 francs. Zoals bekend kende men sinds het begin van dit jaar in Frankrijk een officieel erkende vrije valutamarkt, waar echter alleen de dollar, de escudo en na enige tijd ook de Zwitserse franc vrij verhandeld konden worden, in die zin, dat exporteurs de helft van de verkregen dollars, escudo's en Zw. francs moch ten verkopen op de vrije markt, terwijl zij de andere helft tegen de officiële koers aan de overheid moesten afdragen. De koers op de vrije markt voor de dollar bedroeg de laatste dagen fr. 313, vergeleken met een officiële koers van fr. 214. De officiële koers van het pond sterling was tot nu toe fr. 864, Om nu het debat te openen, zo het niet was om maar weer tijd te winnen, om aan enig mirakel gelegenheid te geven zich voor te doen, stelde hij aan de grote vier twee vragen. Vragen, die iedere aandachtige krantenlezer kan be antwoorden Op de eerste plaats: Geef uitleg van de aanvankelijke omstandigheden, waar onder de maatregelen, die de bemoeilij king van het verkeer en de handel tus sen Berlijn en de Westelijke gebieden verwekten, zijn getroffen? Welke waren de genomen maatregelen en hoe staat het er nu mee? En op de tweede plaa.s: Welke zijn de aangegane overeenkom sten, waardoor gij gebonden zijt en die gij nu inroept en waarom zijn deze over eenkomsten, niet toegepast? Jessup voor Washington Sir Alexan der Cadogan voor Londen en Parodi voor Parijs verklaarden zich onmiddellijk tot antwoorden bereid. Maar zo de heer Bramuglia van mening was, dat een dergelijk toelichtend antwoord nog geen verbreking zou zijn van Visjinsky s voor- verstandig woord, dat echter te laat kwam. Tot nu toe hebber wij, zeide hij, nog slechts enkele besluiten genomen, nl. de klacht op de agenda te plaatsen. Er is nog geen beslissing genomen over de competentie van de Veiligheidsraad, die door Visjinsky ontkend wordt. VVij kunnen over de juistheid van zij" standpunt niet oordelen, zolang hij de tweede vraag van Bramuglia niet heeft beantwoord. Visjinsky zegt, dat de Drie de overeen komsten hebben geschonden. Laat hij dit, eventueel schriftelijk aantonen, en wjj zouden ons met kennis van zaken over de al of niet competentie van de raad kunnen uitspreken. Visjinsky bleef zwijgen en voor de voorzitter zat er niets anders op, dan de vergadering tot Dinsdag te verdagen. In de politieke commissie liep het al even slecht. Sinds maanden wordt de urgentie van het Palestina-vraagstuk van de daken gekreten. Nu het grote de- genomen zwijgen, zo werd hij spoedig tut bat aanving, kwam er al heel Ha Hrnnm crpholoen. Visjinsky antwoord. Tncrpipiri door een hel- de droom geholpen. Visjinsky de, zoals te verwachten was, en hij deed dit in korte zinnen vol sarcasme: „De beide vragen richten zich uitsluitend tot mij, want de andere Drie hebben ze reeds in hun redevoeringen van de vo rige week uitvoerig beantwoord. Met deze vragen willen de drie Westersen mij verlokken tot deelnemen aan het debat, dat ik heb afgewezen Ik blijf zwijgen. De houding is te naief, ik laat mij niet lijmen en antwoord dus niet". Men keek elkander aan en alleen de Syriséhe vertegenwoordiger vond een weinig van terecht. Ingeleid door een dere en sobere uiteenzetting van de be middelaar dr. Bunche, liep het onmiddel lijk vast. De Syrische en Transjordaanse afgevaardigden spraken voor de Arabie ren. De vertegenwoordiger van Syné, Fares el Khouri die bijzonder heftig Israël beschuldigde, zeide, dat de Joden in Europa vervolgden waren, maar in Palestina vervolgers; en hij beschuldigde hen van ontzettende wreedheden. Hij kwam met d<. onthutsende bewering voor de dag, dat als Bernadotte nog leef de. hij zelf van zijn plan zou afwijken. Dit voordeel zo. ken uit de moord op Bernadotte maakte een pijnlijke indruk. Intussen wijzen èn Joden èn Arabieren het ontwerp-Bernadotte af en de verte genwoordiger va; de Libanon deelde mede, een resolutie te willen voorstellen om een onderzoek naar de moprd op Ber nadotte te vragen, alvorens verder over Palestina zou worden gepraat. Spaak wilde de beraadslagingen nog voortzetten, maar tot zijn zichtbare onte vredenheid vroeg niemand het woord, waarop hij uitriep: Ik kar toch zo maar niet het ontwerp in stemming brengen en met een bittere opmerking over het zwijgen der gedelegeerden heeft hij het debat voor onbepaalde tijd opgeschort, Juist iyat de Arab eren wilden bereiken. C... A.F.P. meldt uit Lourdes: De 48-jarige Marie Therèse Canin uit Marseille leed sinds 1936 aan tuberculose Op 7 October 1947 begaf zij zich als pel grim naar Lourdes en twee dagen later kon zij weer lopen. Zij werd onderzocht door 33 artsen, die i bevestigden, dat zij volkomen genezen was, terwijl zij voor deze genezing geen wetenschappelijke verklaring konden ge- ven. De regering maakt bekend, dat ai ie afgelopen week tot haar leedwe zen het navolgende verlies is ge rapporteerd: Kon. Ned- Ind. Leger: Sold. Ie tl. Saubasri, gesneuveld 26 Sept. "48 De Kon Landmacht en de Kon Marine hebben in de periode van dt afgelopen week geen verliezen ge apporteerd. Telkens als het weer eens had gekraakt in de N.S.B. of vooral tussen de N.S.B. en de Duitsers, was Van Geelkerken de man, die de stukken probeerde te lijmen. In de veronderstelling dan, dat hij „de handige man" was, zoals hij zichzelf noemde, niettegenstaande de Duitsers bij veel gelegenheden lieten merken, dat zij die zogenaamde handigheid doorzagen. Rauter zei eens: „Colijn heeft wel eens gezegd, dat Van Geelkerken een dubbele tong heeft, maar ik zeg: die man heeft een zesdubbele tong". Zeer binnenkort zal deze grote man. de plaatsvervangend leider van de Be weging en inspecteur-generaal van de Landwacht, voor de rechter verschijnen. Het proces-verbaal is gereed gekomen en zal volgende week aan de proc.-fiscaal van het B.' G. te Amsterdam, waar hij zal terecht staan, worden overhandigd. Dit proces betekent tevens het slot van de processen tegen de kopstukken van ie N.S.B. en er zullen waarschijnlijk heel wat meer dingen naar voren komen dan bij de zaak tegen Mussert, omdat er sedertdien zoveel meer gegevens zijn be kend geworden. De P.R.A. te Utrecht, o.l.v. inspecteur proces-verbaal is enkele honderden ge typte vellen groot. Ongeveer duizend documentatie-stukken zijn ter tafel ge bracht. Hoe de verhoudingen in de Beweging op het laatst waren? Men herinnert zich misschien, dat Mussert in 1944 Van Geel kerken, die met hem de N.S.B. had ge sticht, als lid royeerde. Zodoende kon hij ook geen inspecteur-generaal meer blij ven van de Landwacht. Maar Himmler kwam tussenbeide en benoemde Van G. tot „Ober Kommandeur" van de Land wacht Nadien heeft Mussert nooit meer met ziin vroegere plaatsvervanger willen preken Volgens het Duitse nieuwsagentschap DPD (Britse zóne), heeft de economi sche commissie voor de sovjet-zóne de confiscatie goedgeKeurd van alle bouw grond, bouwland en gebouwen door de regeringen van de Laender in de sovjet- zóne voor nationalisatie, Alle edele me talen, juwelen en buitenlandse bankbil jetten zullen volgens hetzelfde plan door de commissie overgenomen en alle kunst schatten naar musea overgebracht wor den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1