k 4 k Nieuws ui. STAD en OMTREK Horn A c h. t h o e k s - Pu z z 1 ioscopen deze week LAATSTE BERICHTEN LANGS DE De paradox Vermeer: alledaags en toch verheven DIRECTEUR-PASTOOR AAN HET VICTORIA-MEER IJN Doorzichtig niettemin mysterieus Oorlog kostte Nederland 210.000 mensenlevens Ook Abdoelkadir vraagt ontslag PAGINA 2 ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 li. %x A ïii HI VAN MEEGEREN, MAAR GEEN VERMEER „EXCELHOR-GYMAwvSTIEK" FILMS OVER ONZE MILITAIREN IN INDIë UITWISSELING MET LIER PRO JUVENTUTE GEMEENTELIJKE PUBLICATIE Inenting te Kethel dat is de baan, die we zoeken bij de Schiedamsche Cartonnagefabriek. Als je écht prettig werk zoekt dan kun je ook hoera roepen, want wij betalen een hoog loon en verzorgen ons personeel uitstekend. |e kunt je aanmelden bij onze personeel-chef. Wij hebben de beschikking over een leuke cantine; wij hebben verschillende clubs; kortom je hebt een reuze baan bij de CARTOMMAGE FABRIEK BURGERLIJKE STAND VLAARDINGEN Een ideale echtgenoot (Passage) Ongeveer 104.000 Joden kwamen in Duitsland om VAN DAPKANNEN EN WITTE MIEREN De bananen zijn krom, maar lekker NEDERLAND PLAATST ZICH AAN DE SPITS Moderne vatenfabriek Rheem-Evenblij D, HOJttri. v,« "ft Hp»' ll V- ZES MARINIERS IN INDONESIë VERDRONKEN Sloep bij oefeningen in Straat Madoera gezonken DRIE NED. MILITAIREN SNEUVELDEN Patrouille door terroristen overvallen NOODWET INDONESIë IN DE TWEEDE KAMER BRANDSTOFFENTOESLAG PROF. POMPE EN MEYERS EREDOCTOREN VAN LEUVEN POSITIES TROEPENSCHEPEN DE HAVEN VAN ROTTERDAM ulHlll.JI.SSgB Als er al leden van het K. C. G. naar het R. K. Volksbond gekomen waren, om nieuws te horen over hqt probleem inmiddels uit de actualiteit verdwenen maar nooit vergeten Vermeer van Meegeren, dan heeft de heer Jul. Jonge- nelen die belangstelling in juiste banen geleid. Voor alles en boven alles heeft hij zijn toehoorders Vermeer gegeven; tnj heeft er zijn tijd voor genomen om hen binnen te leiden in het stille Delrtse atelier en in de mediterende persoonlijk heid van de grote schilder van de ,,pein- ture pure" En toen daarna ook nog wat woorden gewijd moesten worden aan het probleem Vermeer-van Meegeren, kon dat woord kort en afdoende zijn. Gecon fronteerd met de scheppende meester, moest de meesterlijke schilderende ac teur d.w.z. de man, die zich in de per soonlijkheid van de ander weet binnen te dringen en zich kan voordoen, als degene, die hij speelt, toch als een dief van het geestelijk goed van de ander ontmaskerd worden. De heer Jongenelen prees de dialec tische methode aan voor het leren ver staan van de schilder en zijn schilder kunst. Door middel van vergelijking en tegenstelling moest men proberen binnen te dringen in de persoonlijkheid van de schilder. Over Jan Vermeer is zeer weinig be kend. De belangstelling voor hem is door de geruchtmakend.- zaak toegenomen: eerst de laatste 80 jaar begint men hem ais grootmeester van het palet te er kennen. Vermeer schildert geen tragische conflicten, geen geestelijke problemen. De objectieve inhoud van zijn werken is niet groot. Het leven van alle dag, zijn huiselijke tafereeltjes zijn geen machtig didactische of epische stukken, die ons kunnen onderrichten of vertel len. De vorm is ogenschijnlijk het voor naamste Ei is een rhytmisch spel van lijn kleur en licht. Zijn werken zijn als de abstracte muziek of. de vocalise rende poëzie; zij vinden hun schoonheid in de pure schilderlust, ingegeven door een met verstandelijke noch beschouwen de elementen besmette ontroering. De diepste oorzaak blijft verborgen, als het laatste geheim, dat geen kupstwerk prijs geeft. Vermeer onderging via de Italianise rende Utrechtse school de invloed van de Italiaanse met aan het hoofd Caravag- gio. (Deze Caravaggio is stille getuige in het van Meegeren-drama). De Italiaqpn waren zeer knap in de vormgeving met een uiterst geraffineerde compositieleer, zowel wat betreft lijn als wat betreft kleur Vermeer neemt deze in zijn vroeg ste schilderijen over, maar buigt al gauw om van de mythologische gegevens naar zijn eigen omgeving. Hij Wordt de schil der van de meest gespannen ogenblikken in het alledaagse verkeer: de momenten waarop het verkeer tussen twee mensen stokt .omdat een van beider persoonlijk heden zich om moet schakelen naar de ander. De lichtbeelden weer ervoeren wij hoe onvervangbaar rijk dit door asso ciatie tot een begrip van de meest vol komen dorheid geworden illustratie-mid del kan zijn gingen leven en riepen Vermeer op onder de verklarende en bezwerende gestes van de spreker. Com positie, spel van zon en schaduw, rijk psychologisch inzicht alles werd klaar als het licht van de schilderijen van de Delftehaar zelf. Men dronk de geest van Vermeer zo in, dat oh, volkomen heid van zo'n kunst-beschouwing „de Emmaüsgangers" van Van Meegeren even ver buiten de sfeer rond deze per soonlijkheid vielen dan het vergelijkings materiaal ontleend aan Hugo van der Goes, Pieter Aertsz., Pieter de Hoogh of welke andere ook. Zelfs rees in deze reeks grote twijfel aan het Vermeer schap van het man's portret. Er lag wel alle overeenkomst in de compositieop vatting tussen dë Emmaüsgangers van de Italiaan Caravaggio en die van Van Meegeren. En daarmee was een van de meester. Hike zetten in het spel van Han geana lyseerd. Het was hem uit de literatuur bekend, dat Vermeer zijdelings onder invloed van deze Italiaan had gestaan. Dus zocht hij onder diens werk en vond de Emmaüsgangers. Nu was, het zaak deze compositie te stofferen met figuren en voorwerpen, a la Vermeer. Een diep gaande studie leidde tot het bekende resultaat. Kon tot het bekende resultaat leiden, omdat de figuur van Vermeer nog ligt in een Rembrandtiek „claire obscure", i.p.v. in een Vermeerse zon- lichtval. De m^, die zich in het schil deren bepaalde tot de momenten tussen vraag en antwoord, tot de strijd van de twijfel; die zichzelf schilderde met de rug naar de beschouwer; deze man liet de wereld tot nu toe in een zelfde on wetendheid over de scherpe tekening van zijn persoonlijkheid. Dit heeft Van Meegeren zijn kans gegeven. Zonder Van Meegeren was er wel een Vermeer ge weest; Zonder Vermeer geen Van Mee geren. Dit feit alleen het teren op geestelijke scheppingskracht is de eerste door de laatste geeft d-ze geen recht op een gelijkwaardige plaats; zelfs nog geen plaats in de schaduw van de mees ter al blijft de waardering van het schilderij op zich dezelfde. Want men dient vast te houden, dat niet het schil derij, maar de persoonlijkheid van de maker er van het belangrijkste is. Er waren nog enkele vragen aan het eind van de avond, di» de heer Jonge nelen kort beantwoordde. De heer Geurts had de spreker ver welkomd en dankte hem voor zijn schit terende beschouwing. Als Van Meege ren er door de tijdnood helemaal buiten gevallen was, zou hem dit niet gespeten hebben, want Vermeer was alle tijd waard geweest. Tot de leden deed hij nogmaals een beroep ieder een lid te winnen, opdat het K.C.li. zou kunnen doorgaan met het geven van soortgelijke avonden. De Katholieken van Schiedam moeten steun geven aan het streven om het beste te brengen, wat er te bieden is. Alle junioren worden eraan herinnerd dat, als onderdeel van de viering van het zilveren jubileum van de gymnastiekver eniging „Excelsior", op Zondag 17 en 24 October a.s. in de grote zaal van de R. K. Volksbond, Lange Haven Schie dam, grote feestmiddagen worden gege ven van 3 tot 6 uur. In het mededelingenblad kan ieder vinden wie op 17 Octobe: en welke ju nioren' op 24 October worden verwacht. Zij die abusievelijk geen mededelin genblad mochten hebben ontvangen, moeten zo gauw mogelijk aan vriendin nen of vriendjes van hun gymafdeling vragen, wanneer het hun beurt van feest vieren is. Aan allen wordt heel veel plezier toe gewenst. De „Niwin" organiseert op Woensdag 27 October a.s. in gebouw „Irene" Nieu we Haven 155 een 3-tal filmvoorstellin gen, om 2, 7 en 9.15 uur. waarvan de middagvoorstelling voor de schooljeugd bestemd en vrijwel reeds volgeboekt is, terwijl voor de beide avondvoorstellin gen, waartoe o.a. de uit Indië terugge keerde militairen zjjn uitgenodigd, nog kaarten a 60 cents verkrijgbaar zijn in gebouw „Irene" en bij de bekende „Ni- win" adressen, o.a. Anna van Burenstraat 17, Graaf Florisstraat 77, Tuinlaan 62, Lange Kerkstraat 36. Vertoond worden de nieuwste Indische geluidsfilms, o.a. „Soldaten Overzee" weergevende het leven der militairen aan boord van een troepentransport- schip films over het „Niwin" werk en de hoofdfilm „Indonesië workt weer Duur der voorstelling 2 uur. Nu de grote bioscooptheaters geen films uit Indië draaien, heeft de „Niwin" gemeend op deze wijze ieder, die bij Ir.dië geïnteresseerd is of er een familie lid heeft, de gelegenheid te geven van de levensomstandigheden aldaar een beeld te krijgen. De voostellingen 'zullen wel spoedig uitverkocht zijn. Haast U dus met het nemen van kaarten aan bo vengenoemde adressen. Voor het uitzenden in dit seizoen nog van een toneelgroep naar Lier heeft het bestuur van de toneelafdeling der Schie- damse Gemeenschap besloten t. z. t. een keuze te doen uit de verenigingen: „Utile Dulci" en „Brederode". Voornoemd be stuur is dan ook van plan de uitvoe ringen van deze beide verenigingen te bezoeken teneinde deze keuze te bepalen. Verder ligt het in het voornemen van het bestuur om het volgende sei zoen zo mogelijk een gecombineerde groep uit te zenden, die uit de geza menlijke Sehiedamse verenigingen te re- cruteren ware. Deze groep kan dan een nader uit te zoeken, erkend goed stuk instuderen onder leiding van een door het bestuur aan te wijzen bekwaam re gisseur. De jaarlijkse kalenderactie met de Princessenkalender is weer begonnen H. M. de Koningin ging vóór, door een aantal exclusieve foto's (niet in de han del verkrijgbaar) voor deze fraaie kalen der, bij de fa. Roelants alhier gedrukt, beschikbaar te stellen. Vorig jaar wer den 1000 ex. in Schiedam geplaatst; dit jaar is de uitvoering nog mooier en de prijs 20 pCt. lager, zodat de verkoop door een aantal dames ter hand geno men, zeker ook weer slagen zal. Dit moet temeer omdat men bezig is, naast de afd Rotterdam, een zelfstandige Sehiedamse afdeling op te richten want voor het doel van „Pro Juvehtute": bedreigde kinderen van alle gezindten te bescher men en te steunen, ligt hier een ruim arbeidsveld braak. Overal, bij winkeliers eri particulie ren, waar raambiljetten hangen zijn de ze kalenders a 2.50 per stuk verkrijg baar; wij noemen slechts enkele adres sen: Stadhouderslaan 88 (tel. 69674), Weeshuis, Lange Achterweg 14 (tel. 68179), Tuinlaan 62 (tel. 68064) en Lange Kerkstraat 36 (tel. 69104). Mogen velen, dit zo sympathieke doel steunen, opdat deze actie hier ter stede een groot succes worde! Op Dinsdag 19 October 1948 des na middags tussen 4 uur en 4.30 bestaat voor inwoners van Kethel gelegenheid tot inenting tegen pokken ten huize van Dr. P. v. d. Kuy Noordeinde 5. Stamkaarten der kinderen medebren gen. ïmomm i ORANJESTRAAT 74 1 lia A., d. v. C. G. de Poter*en A. F. v. d. Waal, Tuinlaan 70; Josephus J. M., z. v. B. Th. Hooghuis en I. J. M. Berg mans, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN; P. A. M. Govaart 42 j Lange Haven 95; L. Demmenie 81 j., Nieu we Haven 225 GEBOREN: Anthonia, d- v. C. A. J. de Vormer en P. J. Cordemans, Station straat 17; Hendrikus. z. v. J. C. v. Mun ster en H. Vonk, Nassaulaan 75; Corne- „VONDEL" BRACHT „VERSCHROEIDE AARDE" VOOR HET VOETLICHT. Met bovengenoemd stuk van onze stad genoot Arie van der Lugt kwam „Von del" gisterenavond in de „Harmonie" op de planken. Gelijk de titel aangeeft, speelt het st>k in, oorlogstijd en wel na bij een kleine dessa op Java, langs de Demarcatielijn hi begin 1947. Het is de auteur van het stuk gelukt, hier een stuk werkelijkheid weer te geven, zoals De gekleurde platen uit de Engelse society-pers zijn tot leven gekomen. Voor de bezieling van dit kleuren-foto- gedoe werd Oscar Wilde's „Ideale Echt genoot" gecharterd. Het speelt zich alle maal af in de tijd van de „naughty nine ties" en het feit, dat naughty behalve stout en ondeugend ook waardeloos kan betekenen, zegt voldoende. Alle Alexan der Korda-decors, protserige trappen huizen en dure costumes ten spijt blijft „Een ideale echtgenoot" een waardeloos stuk film. Het verhaaltje is dat van een politiek belangrijke juffrouw, (Paulette Goddard) die chantage komt plegen op een En gels minister om zijn steun te verkrij gen voor een zwendelactie qp de beurs met betrekking tot een z.g kanaalplan in Argentinië. De man weet zich uiteindelijk uit de klauwen van dit monster te redden. Waar is de Goddard van „Modern Ti mes" gebleven? 49e Parallel Vijf leden van de bemanning van een Duitse U-boot worden in Canada neerge zet om voedsel en brandstof te bemach tigen. Terwijl zij aan land zijn wordt de duikboot tot zinken gebracht door Cana dese vliegtuigen. De terugtocht is voor hen nu afgesneden en zij zullen zich door het vijandelijke land moeten slaan. Aanvankelijk is de film zeer traag en praterig. Werkelijke spanning komt er pas bij de Indianen-feestdag in Winni peg, ais er een oproep tot het publiek wordt gedaan om de vluchtelingen er zijn er van de vijf nog maar drie over onder hen te zoeken. Hier is een staaltje van intelligent scenario- en regisseurs- werk, dat de latere roem van de makers Powell en Pressburger verklaart De rollen zijn in handen van Engelse filmgroten, die allen een goede vertol king geven. De humor onopvallend en zeer terloops ontbreekt niet omdat zij onafscheidelijk is met de Engelsman en dus zonder nadruk uit zijn spel en de omstandigheden natuurlijkerwijs voort komt. Boven 18 jaar. slechts zij die kennen, die enige jaren op Java zij i geweest. In het le bedrijf zijn het „onze jongens" die in de rim boe zitten en het is de „Stille", die de wanhoopskreet uitroept: Laf ben ik niet, maar het is die koperen ploert, de gloeiend-hete zon, die mij gek maakt!" Neerslachtigheid naast het optimisme van „de Rare!" In het 2e en 3e bedrijf tracht de schrijver de kern van het huidige con flict te benaderen- De planter Zonne veld, die ijog leeft in de toestand van vroeger en Adindah, het Javaanse meis je, dat uiting geeft aan de gevoelens van zoveel inlanders: „Waarom moeten de blanken ons mooie land besturen?" En zij zegt: Misschien als hetzelfde leed over blank en bruin komt, dat zij dan nader tot elkaar komen en elkaar helpen Zij is trots op Djongjah, haar geliefde, wiens lijk thans or^er de Hollandse vlag rust, omdat hij deze vlag niet heeft onteerd, doch trouw is gebleven. Het leed van de inlanders, -de moei lijkheden van onze jongens, dit alles heeft de schrijver van het stuk jutst weergegeven en Vojadel heeft dit alles op sublieme wijze voor het voetlicht ge bracht! Hulde aan de regisseur, de heer J. v. d. Linden. Van de spelers noemen we allereerst mej. R. Odijk, die als Adindah op zo juiste wijze de inwendige gevoelens ver tolkte der Javaanse vrouw en de heer C. v. d. Lugt, als de „Rare", volgens de planter iemand zonder beschaving, doch volgens zijn makkers een kerel rrret een gouden hart. Daarnaast de heer P. Des- sens, die de vertolker is van onze jon gens in Indië, vol plichtsbesef, doch evenzeer vol verlangen naar het vader land. De heer J. v. d. Lindpn, het type van de doorsnee-planter van voorheen, vol van eigen werkkracht doch weinig oog voor de belangen der inlanders- De overige rollen als militair, resp. gespeeld door de heren W. v. d. Boogert, ais sergeant. R. J Halkes, als korporaal, cn L. v. d. Linden, als „de Lord", vonden eveneens een goede vertolking, terwijl de nieuwe leden de heren S. Zwaard als de Javaanse bediende Djongjah en Van Geyn, als de T. R. I.-officier met succes hun rol vertolkten. De beide andere dames-rollen werden zeer verdienstelijk vervuld door de da mes P. Kerklaan en B. v- d. Linden, resp. als echtgenote en dochter van de planter. 13 Geneesmiddel; 17 Betrekking; 21 Liefhebber; 28 Groente; 210 Republiek; 3—9 Bestanddeel; 3—15 Zonneklaar; 46 Levenslucht; 54 loods profeet; 5—11 Wild dier; 6—14 Soiislijst; 10—12 Werelddeel; 10—22 ichaamsdeel; 11—19 Oostzeehaven; i„25 Schouderbedekking; 1420 Bond; 15—23 Vruchten; 16—22 Gelijkenis; rt_23 Vastleggen; 18—24 Beslag: 19—21 Lied- 2120 Diploma; *2224 Stad in Zwitserland; 24—23 Te berde brengen. De gevraagde woorden bestaan uit de volgende lettergrepen: a a a a a a a ak an an as bar bel car del dem dent die dor e e e e e em ga ge §o ka ke la le let li lo ma ma man me me me ment nie no nu op pa pau pe per ra ra re re ren ren ri ri ri te ten teur - tie - to - u - ver - vi. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag, bij voorkeur per briefkaart. Vergeet naam en adres niet!! De oplossing van het kruiswoordraad sel van verleden week is: Horizontaal; 1 mare, 4 stola, 7 truc, 10 ar, 11 bot, 13 kit, 15 ia, 16 net, 18 fel. 20 hen, 21 wed, 22 Isar, 24 laken, 26 Nora, 27 lot, 29 mak, 30 kil, 31 la, 33 sok, 35 bos, 36 te, 37 arm, 39 rap, 41 vet, 42 bar, 43 eed, 44 raket, 45 leb, 46 ons, 47 aak, 48 non, 50 sap, 52 pa, 53 elf, 55 nar, 57 ka, 58 gek, 59 set, 61 pet. 63 Noor, 65 sloof, 67 Lena. 69 Ida, 70 opa. 71 lee, 73 los, 74 no, 75 oma, 77 Ier, 79 no. 80 glas, 81 regel, 82 edel. Verticaal; 1 Manilla, 2 Ares. 3 eb, 4 stil, 5 on, 6 Aken, 7 t. t., 8uier, 9 cadaver, 12 of, 14 in 17 tal, 19 lam, 20 hek, 21 wol, 23 ros, 25 kat, 26 nis, 28 tor, 30 kot, 32 arena. 34 karaf, 35 beton, 36 tabak, 38 mes, 40 pak, 41 ven, 42 bes, 46 ope ning, 47 alk, 49 nap. 51 parasol, 53 eer, 54 Leo, 56 rel, 58 Goa, 59 sla, 60 tol, 62 tel, 64 Odol, 65 spar. 66 feil, 68 none, 70 om, 72 Ee, 75 os, 76 eg. 78 re. De prijs is gewonnen door A. Theijs, van Ostadelaan 35b, Schiedam. heden alle bestaan uit bamboestokken met olifantsgras. Vandaag kunnnen ze er houdba.J' uitzien; morgen kan het uitbranden van de witte mieren moeten beginnen en overmorgen is het gehele gebouw aangetast. Krui-krui-ivagentje Aan de bouwvakarbeid van Pastoor Jansen is nog een mooi verhaal verbon- Het Victoria-meer is aan de vaste toe. hoorders van dr. Paul Julien bqjeent. Hoeveel interessante kwartiertjes, inge-den ~De inlanders zijn gewoon hun lasten leid door de exotische neger-muziek, op det hoofd te dragen De klei van 'de hebben we al naar de Nederlandse j pannenfabriek wordt zo ook in een Afrika-vorser geluisterd? loden bak op de kroesharen gezet. Het ging met te kleine porties. Daarom kocht -2 Tllr„,ilnro rron o VloTP L Er ruiselt een woord door ons stad je.... een magisch woord.. „Fantasia' Wat „Fantasia" is mag ik U nog niet zeggen, maar het heeft in dit geval niets met de interessante film van Walt Disney te maken.... nee, het is iets van Schiedam. Er kómt iets, er „zit iets te komen" zo als onze melkboer het zou uitdrukken.... Het begon in het hol van de Gidsen., daar zaten zeven dikgebuikte heren grote sigaren te roken en brede fronsen in hun voorhoofd te trekkei*.daar wer den getallen op papier gezet, doorge streept en door langere getallen vervan gen „Als we het doen moeten we het goed doen" zei een der dikgebuikten. De an dere buiken knikten dat ze het hiermede eens waren Fantasia wordt iets goeds, lieve lezer. Knoop het in Uw oren, onthoud het heel erg goed en fantaseer maar een beetje wat het zou kunnen worden „Fantasia"o, het kriebelt in mijn vingers om er U meer over te vertellen. Fantasia.... het woord ruiselt door o.is stadjehet zweeft n r op de punten van onze tong als een licht gefluister dit gefluister zal sterker worden. Met hoeveel intenser belangstelling hielden we een vraaggesprek met de Schiedammer, die bijna 26 jaar lang in de omgeving van dit meer heeft veftoefd, Pastoor Jansen, missionaris van Mill Hill in het Protectoraat Oeganda. De Engelsen hechten aan dit woord Protectoraat de betekenis van een land, dat door een grote mogendheid bestuurd wordt, om dat de bevolking nog niet op een zo danige trap van beschaving staat, dat zij zichzelf kan besturen. Van oudsher is het brengen van de godsdienst gepaard gegaan met het bren. gen van de cultuur en de civilisatie, zo als die in 't vaderland van de missionaris bekend waren. Voor de Oeganda werd er een 30 jaar geleden een typisch Nederlandse indus trie geïntroduceerd; de dakpannen-fa- bricage. In die dagen verscheen een op roep aan de Nederlandse leken om hun steun te geven aan het Missiewerk, Er waren drie mensen, welke hieraan ge hoor gaven en onder hen was een arbei. der uit de steenindustrie. Een volledig bedriif werd onder zijn technische leiding opgezet met uit Nederland geïmporteer de machines Zo werd de dakpannen- fabriek van de Fathers van Mill-HUl de eerste in Oeganda. Later zijn ook ande ren hiermee begonnen, maar de kwali tlit van de Hollandse kruispannen van de initiatiefnemers werd "lm/ner,.°J?pid troffen, omdat de gedegen deskundigheid bij de nakomers ontbrak. De heide an dere leken zijn later weer vertrokken, maar de dakpannenexpert bleef. Voor Pastoor Jansen is het huidige verblijf in Nederland een mooie gelegen heid om de laatste snufjes op het gebied van de klei-nijverheid te gaan bekijken en nieuwe machines te kopen. De voornaamste reden vindt de indus trie in het duurzame karakter van de bouwmaterialen. Zoals in geheel inlands- Afrika gebruikelijk was, werden de hut- ten vroeger gebouwd van omgebogen bamboe'akken bedekt met pisangbladeren of olifaAtsgras Daarmee werd echter de ruïne binnengehaald, want als de witte mieren al niet in de materialen zaten, dan kwamen ze er toch spoedig op af. Pastoor Jansen laat ons een foto zien van zijn kerk, die geheel door de witte mieren is opgevreten, zodat men denkt met een gebombardeerd huis te doen te hebben. De enige oplossing voor de bouw van een blijvend Godshuis is het gebruik van stenen muren en dakpannen met ijzerhout voor de constructies. Wat hier. Se Pastoor een paar kruiwagens. Deze werden officieel in gebruik genomen; de grondwerkers gooiden er een paar schep jes aarde in en probeerden het gehele geval op hun hoofd te zetten. Ze vonden het nogal onhandig.... Nu het gebruik van de kruiwagen is ingeburgerd, zoekt men voor het weg brengen van een doosje graag een half uur naar een kruiwagen voor het trans port. Er zijn 250,000 Katholieken in het Vica riaat. Deze hebben tot nu toe 12 eigen geestelijken opgebracht. Percentueel is dit aantal natuurlijk gering. Er is echter een wetenschappelijke theorie, die zegt, dat de neger maar tot een bepaald maximum van kennis kan komen door een gebrek aan hersenmaterie, d.i. de hersenmassa Onlogisch schijnt deze ver klaring niet, want de scholen geven steeds eenzelfde beeld. De eerste jaren gaat alles vlot en goed. De kinderen zijn ''ty/v* v' 'X intelligent en nemen vlot op. Maar bij de hogere klassen blijkt het plotseling on mogelijk nog meer kennis toe te voegen. De leerlingen blijven op het bereikte niveau staan en komen niet hoger, zo kan het gebeuren, dat het seminarie met 20 jongens voor de eerste klas begint en na vier jaar van deze klas geen enkele student over heeft Op het ogenblik wer ken dan ook nog'136 Europeese missio narissen in dit gebied. Behalve tegen een natuurlijke beperktheid van verstande lijke vermogens vechten deze pioniers tegen dë van buiten ingebrachte ondeug den en traditionele wantoestanden. De Indiërs zijn zeer kwade geesten geweest voor de ontwikkeling van de negers. Zij hebben de inlanders allereerst geleerd, hoe zij andermans goed °P ee" onmerk bare manier konden ontvreemden en het aan hen verkopen.a Vervolgens hebben zij de sterke drank geïntroduceerd. Het hoofdvoedsel van de neger is de banaan. Zij smaakt anders dan de Ne derlandse en is bijzonder smakelijk appelmoes is er mee te vergelijken. D°°r de neger te leren de banaan tezamen met suiker te laten gisten ondrwezen de Indiërs hem in het maken van ilcohol. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Pisang De hoeveelheid banaan, dta ee^neger kan verorberen is enorm. wam om de negerkmdertje buikje groeien langzaam ziet men het tot het tónnetjesoipvang nee In tegenwoordigheid van de heren R. Aan de vrouw is de taak om de plan tage schoon te houden van onkruid. De positie van de vrouw is nog zeer slecnt# De stammen zijn verdeeld in clans. Trou wen binnen de clan is onmogelijk, zodat er zelfs een onmogelijkheid is voor hu welijken in een graad van verwantschap, die hier al lang geen beletsel meer zou vormen. De vrouw trouwt echter niet m de clan in. Zij blijft een bijhangsel en Wordt zelfs door de kinderen niet als „moed-r maar als „die vrouw" betitelt. hananenplantage is De aanleg van de oana k d d het werk van de man. H« kapt de oude struiken weg en zet ni ti omstan- Een banaan kan onder XTen volgroeid digheden binnen 9 maanden volgroeid zijn. De vrucht groeit uit net hart van de plant en trekt alle levenssappen er uit, zodat de plant na de rijpheid af- De voordelen van het clan-s^teem zijn voor de gezondheid van het g vrouw duidelijk, maar -V positie van ae zal verbeterd moeten worden. Pastoor Jansen hes^atlanfijv^verhaa" hieroverngCe°eH onf gelegenheid iets over „p^oftdheidstoestand van de bewoners van Oeganda te vertellen in een volgende beschrijving. Van de missie en zijn werk heeft Pas toor Jansen een zeer interessante film opgenomen, die hij graag met explicatie zal draaien in kleine kring. Belangstel lenden kunnen zich wenden tot hem in de Jan Steenstraat 23. Hij hoopt hiermee tevens in bredere kring belangstelling voor zijn missie te kunnen wekken. Voor de dames is het interessant om hem eens te vragen naar de kleuren foto's, welke hij zelf maakte Haar sexe- genoten van Oeganda weten namelijk een eenvoudig katoentje te draperen en te dragen, mooier dan de ontwerpers van Dior ze maken of de mannequins van de Fifth Avenue ze introduceren. Het totaal aantal oorlogsslachtoffers in Nederland gedurende de periode 1940-'45 bedraagt, blijkens het statis tisch bulletin van het centraal bureau voor de statistiek, 210.000. Bij het vast stellen van dit totaal is geen rekening gehouden met de hogere sterfte,.welke een Indirect gevolg is geweest van de oorlog. Van het verkregen totaal zijn ongeveer 67.000 in de Ned. Statistiek verantwoord als overleden. Ongeveer 143.000 zijn ambtshalve, of als vertrok ken naar het buitenland, afgevoerd van de bevolkingsregisters. Bij deze 143.000 personen bevinden zich ongeveer 104.000 Joden, die in Duits land zjjn omgekomen, benevens circa 39.000 overledene, die bij de reconstruc tie van de bevolkingsregisters na de be vrijding niet in Nederland werden aan getroffen en wier afvoering, vermoede lijk overlijden de Ned. autoriteiten be reikte. De Kon. landmacht verloor in de ge noemde jaren 3900 man, met inbeg«P van de op 1700 man geraamde verlieze der binnenlandse strijdkrachten^ de De Kon. Marine verloor 2600 Koopvaardij 1350. Doo.^«"^entrahe- 2800 Personen het lev,s 250o per kampen m Ned^an0 oorlogshande sonen stierven 20.400 bui- gergsenDe honger en ontbering ta de pro- frtneies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht in '45 kostten 16.000 mensen het leven. In Duitsland overleden 250 krijgs gevangenen, 27.000 tewerkgestelden en 18.000 politieke gevangenen. In Duitse krijgsdienst sneuvelden 3700 vrijwilligers. Als vermist in Duitsland worden 7500 personen opgegeven. Het aantal vermisten in Duitsland (excl. Jo den), geregistreerd bij het Ned. Rode Kruis, bedroeg op 1 Juli 7900. In bovenstaande cijfers zijn niet begre pen de in de strijd tegen Japan gesneu velden en in Japanse krijgsgevangen schap overledenen van Ned. nationaliteit, deel uitmakende van het Kon. Ned. Ind. Leger, noch de Nederlanders die m Ja panse concentratiekampen zijn omgeko men. S. Rheem, C. Lightfoot Walker, mr. Brusse, resp. president en manager fo reign department van het Rheem con cern en van de minister van economische zaken, de burgemeester en enige wethou ders van Zaandam en vele industriëlen uit de Zaansrteek, werd te Zaandam de nieuwe fabriek van de Rheem Evenblij N.V. geopend. Deze N.V. is tot stand gekomen door samenwerking van de Evenblij-Vaten N.V. te Koog a.d. Zaan en de Rheem Manufacturing Co. te San Francisco, die resp. 60 en 40 pet. van het benodigde ka pitaal hebben verstrekt. Met de bouw van de nieuwe fabriek werd in Novem ber 1947 aangevangen en ondanks 6 we ken staking is binnen het jaar een fabriek verrezen die, volgens de heer R. S. Rheem, niet alleen de meest moderne in Europa is, doch de vergelijking met de best uit geruste fabriek in Amerika kan doorstaan. Door de in bedrijfstelling van deze fa briek plaatst Nederland zich aan de spits wat betreft de vervaardiging van drums. Een nieuw type drum, tot dusverre alleen in Amerika bekend, zal hier gemaakt worden. De maximale productie bedraagt 2000 vaten per dag. Hoewel voornamelijk voor de export gewerkt zal worden zal voldoende aandacht besteed worden aan de binnenlandse markt. De tot dusverre binnengekomen orders dekken de produc tie van de eerste maanden volkomen. sterft functie te moeten t' gaan 3nUs Mo-ok besloten heeft, heeng, d„' meldt het ...BataviaasNieuwsblad Het Het lied van de arbeid in L ganda. uitbloeien en zwellen tot een galmend j voor aan geld komt kijken, is niet moei- «eluid Fantasialijk te raden ®elu 6ÜBASTIAAN. I Er zijn 36 buitenstaties, die tot op I' moeten doen - in vernanu -v- zondere positie met betrekking tot de figuur van de landvoogd. Het ligt voorlopig niet in de bedoe ling een beroep op de kapitaalmarkt te doen. De Dienst Legercontacten meldt uit Medan, dat een bende terroristen op Woensdag j.l. in het randgebied van de Karo-hoogvlakte, in de Negara Soema- tera Timoer, een overval heeft gepleegd op een Ned. militaire patrouille. De bende werd na een hevig vuurgevecht verdre ven, waarbij de aanvallers verliezen leden. Aan Ned. zijde sneuvelden drie militairen. De Tweede Kamer zal bijeenkomen op Woensdag 20 October ter. behandeling van een groot aantal wetsontwerpen, waaronder aanvulling en wijziging van de Hoger-onderwijswet en goedkeuring van enkele handelsaccoorden en andera verdragen. De centrale afdeling neeft jesloten on middellijk na deze openbare vergadering in de afdelingen te doen onderzoeken het ontwerp Noodwet-Indonesie. Ook in de komende winter zal aan personen, die een uitkering ontvangen De Marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat in de Straat Madoera bij oefe ningen een sloep van de Marine dicht onder de kust in de branding is volge lopen en gezonken. Hierbij zijn 6 man marinepersoneel verdronken, n.l. een ser geant en 5 leden van de mariniersbrigade. Vier der stoffelijke overschotten zijn ge- borgen; naar de biede vermisten w°Y, 30 April 1949 nog gezocht De begrafenis der slacni- offers vond hedenmiddag plaats van marine-hospitaal te Soerabaja naar ereveld Kembang Koening. krachtens de bepalingen van de sociale bijstandsregeling, een brandstoffentoeslag worden verstrekt, Deze toeslag, groot 2 of 1 per week voor personen, die resp. minstens 12 of 6 eenheden brandstof hebben toegewezen gekregen, zal wekelijks worden verleend en wel over het tijdvak van 31 Oct. t.m. Tijdens een diner, dat door dei Nederl. regering op Oud-Wassenaar werd aange boden aan de Benelux-studiecommissie tot eenmaking van het recht, deelde mi nister Struye mede dat de Senaat van de Leuvense universiteit besloten heeft het eredoctoraat in de rechtswetenschap te verlenen aan prof. Meyers en prof. Pompe. I De „Groote Beer", op reis van Batavia naar Amsterdam, passeerde gis eren Kaap Villano. Volgens mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid- Holland, zijn in de week van 3 t.m Oct. in de haven van Rotterdam aange komen 176 zeeschepen met een innóud van 707.622 netto M3 (2.83 M3 1 reg. to-n), tegen 105 schepen met 473.950 net to M3 in de overeenkomstige week van vorig jaar. Nu dus 71 schepen meer met 233.672 netto M3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2