r Frankrijk ging ter stembus De communistische de meest geslagen partij Sjarifoeddin gevallen moordenaarshand Vluchten communistische leiders naar D jok ja? onder eerbericht Zó is het schip der diepten Marshall op onderzoek uit in Griekenland EEN „DODE" KEERDE TERUG Het moeilijke probleem der verfsoorten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen enkele zelfstandige meerderheid Amerika's defensie Het vervoer naar Duitse havens Duitse fabrieken en afbraak ONDER LOU NDER DE. P E Hitier gaf persoonlijk liet bevel De expeditie Piccard-Cosijns Felle brand bij „Hmze Padua" te Boekei 7 Oste J AARGAN G MAANDAG 18 OCTOBER 1948 No. 20752 (Telefonisch van onze Parijse correspondent Gisteren hebben in Frankrijk verkiezingen plaats gehad voor de aanwijzing van hen, die zullen deelnemen aan de verkiezin gen voor de leden van de Raad van de Republiek, welke op 7 November a.s. plaats hebben. Die aanwijzing had gisteren naar de evenredige vertegenwoordiging plaats in de grote gemeenten, en op het platteland naar het meerderheidsstelsel. Er wordt vaart achter gezet Rotterdam en Antwerpen geen voorkeur Daar gaat de Willem Bar ends f' weer, voor de derde maal ter walvisvaart. Langs de laatste punt van de pier te lJmuiden kiest het schip zee voor een lange VICE-BURGEMEESTER VAN LEIPZIG GEVLUCHT ENKELE BUIEN Militair omhelst zijn zusters, na 40 jaar MET AUTO VERONGELUKT Tegelijk met het bericht, dat Setyadjit zou zijn vermoord, kwam ook het gerucht in omloop, dat Sjarifoeddin eenzelfde lot zou hebben getroffen. Dit gerucht wordt thans van betrouw bare republikeinse zijde bevestigd. Amir Sjarifoeddin, de ex-premier van de republiek, die onlangs de opzienbaren e verklaring aflegde dat hij al sedert jaren communist was, is door zijn volgelingen vermoord. De vernietiging van Rotterdam's en Amsterdam's haven (door Prof. AUGUSTE PICCARD). Op het ogenblik dat wij ons op onze afdalingen naar vierduizend meter onder zee voorbereiden, lijkt het me niet overbodig nog maals in het kort uiteen te zetten wat onze bathyscaaf, waar over al zoveel dwaze verhalen de ronde hebben gedaan, werke lijk wel is. De bathyscaaf bestaat in principe uit twee delen, de drijver en de bolvormige kabine, die binnenin een doorsnede heeft van 2 meter, een stalen wand bezit van 9 centimeter en in totaal 10 ton weegt. De bathyscaphe, de duïkmachine, waarmede de onderzoekers 4000 M. diepte hopen te bereiken, wordt op de „Scaldis" gehesen. De ronde kogel is de cabine; daarboven de tank, die een functie verricht bij het opstijgen. Wij beginnen hedenavond met een reeks reportages over het diepzee-onderzoek van prof. A. Piccard en prof. M. Cosijns, die tussen Guinea en de Kaap-Verdische eilan den wetenschappelijke onder zoekingen vierduizend meter onder de zeespiegel gaan verrichten. Onze krant heeft het publicatierecht voor Neder land verworven van alle artikelen, welke door de geleerden en de enige jour nalist aan boord van yt expe ditie-schip „Scaldis" worden geschreven. 4 Boerderij en oplagplaatsen brandden uit VIL EN DIPLOMAAT MOORDENAAR VAN EX-GEZANT BEKENT Hij wil een tegenstrijdigheid opgehelderd zien TITO EN DE KOMINFORM Nieuwe aanvallen over en weer DOODSTRAF VOOR OUD-RECHERCHEUR DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST'. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De uitslag is, dat de bijna 38.000 ge meenteraden, die ongeveer 100.000 kie zers moesten aanwijzen, hebben geko zen: 10.249 communisten, 17.590 socia listen, 8424 onafhankelijke socialisten en linkse onafhankelijken, 8980 M.R.P-- ers, 21.178 onafhankelijke radicalen, 12.324 radicalen, 3293 P.R.L.-ers (Vrij heids-republikeinen), 12.998 leden van de R.P.F. van de Gaulle, 809 der Repu blikeinse socialistische Unie en ruim 3000 diverse. Deze verkiezingsuitslag geeft geenszins een beeld van de mogelijkheden voor de zevende November, aangezien de stem ming dan wordt beheerst door de plaat selijke verhoudingen. Bij deze geheel op de gemeenteraad berustende vertegen woordiging speelt de plaatselijke^ invloed minstens zo'n grote politieke rol als ae politieke kleur. Bovendien vloeit de hui dige samenstelling der gemeenteraden voort uit de verkiezingen van het vorig jaar die op een verwrongen kiesstelsel hebben berust en vooral beïnvloed zijn geweest door de oprichting van de Gaul listische partij. Deze laatste ontnam aan de M R P het deel van haar aanhang, dat frouw aan de Gaulle meende te moeten blijven en verschrikt was door Prog^ sieve politiek van de MR ook volkomen overeenkomstig de ve wachtingen, dat de gevoelige nederlaag van de M.R.P. toen gleden oc)k thians weer tot uitdrukking is Sekojnen. Van de ODeeschroefde positie van de M.K.P. m de Raad van de Republiek zal dus heel wat afgaan. De meest geslagen partij is echter de communisten. Het ziet er naar uit, dat de toeleg, om de communisten nagenoeg geheel uit de Raad van de Republiek te verwijderen zal gelukken. Uitgezon derd In enkele grote plaatsen, hebben de communisten geen kans. Zij kunnen bij de scherpe verhoudingen tussen hen en de socialisten geen redding verwach ten van stembus-coalities. Het derde punt, dat de aandacht vraagt, is het cijfer van de R.P.F., de Gaullisti sche beweging. Uit eigen kracht kon zij het niet verder dan 12% van het zetel aantal brengen. Maar sedert enige tijd treedt de Gaullistische intergroep °P> waardoor de Gaulle in de niet-communis- tische overige partijen aanzienlijke aan hang heeft; velen van de P.R.L., een groot deel van de radicalen en van de talrijke onafhankelijken van links en van rechts zullen de Gaulle's positie versterken. Maar ook de radicalen komen krachtig opzetten en kunnen eveneens belangrijke versterking verwachten op hun beide vleu gels. De Gaulle krijgt dus wel een kans, maar een kans, die hem de gevangene maakt van de radicalen, zodat voor het geval hij een persoonlijk bewind zou wil len instellen, de radicalen hem onmiddel lijk de weg daarnaar kunnen versperren. Opvallend is geweest de enorme verbrok keling van de partijen. Van een absolute meerderheid van ra dicalen, Gaullisten of van de Troisième Force kan geen sprake zijn. Reuter seint uit ClarksbUrg (West- Virginia): President Truman heeft mee gedeeld dat hij de minister van defen sie, James Forrestal, heeft opgedragen „alle militaire reserve-eenheden te or- gahiseren, die nodig zijn in het belang van de nationale veiligheid" en onver wijld een „krachtig en progressief oefen schema voor reservisten" samen te stel- len Forrestal kreeg voorts opdracht op elk betrokken departement „een actieve, bekwame en hoge officier" te benoemen aan het hoofd van het reservisten-pro- gram. Truman verklaarde, dat de organisa tie van het reserve-personeel van leger en luchtmacht niet zo snel gevqrderd was als bij andere onderdelen. Het bevel is bedoeld, aldus de president, „om onze nationale verdediging in de ruimste zin van Het woord in evenwicht te brengen Ten aanzien van de in Duitse kringen gekoesterde vrees, dat de Duitse import in de toekomst bijna uitsluitend over de havens van de Beneluxlanden zal worden geleid, hebben de militaire gouverneurs van de dubbele zóne verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt een voorkeurs positie aan de havens van België en Ne derland toe te kennen. Aan Antwerpen en Rotterdam dient als de natuurlijke Rijnhavens een behoorlijk deel van het transport van de voor Dsitsland bestem de import verleend te worden, maar de Duitse Noordzeehavens zullen in geen ge val worden uitgeschakeld. Hoffman, de leider van de Economie Cooperation Administration, heeft op een persconferentie te Washington o.a, ver klaard, dat de betrokken landen zich steeds op hetzelfde standpunt hebben gesteld wat betreft de twee volgende eisen: 1) Integrale ontmanteling van de Duitse fabrieken, die uitsluitend oorlogs- materieel produceren en 2) Het in stand houden van het noodzakelijke aantal fa brieken voor het bereiken van het toe gestane productiepeil. „Vooralsnog is geen overeenstemming bereikt", aldus Hoffman, „doch Frank rijk en Groot-Brittannië zullen onge twijfeld hun beslissing op het gemeen schappelijk belang afstemmen Josef Eichelbaum, de waarnemend bur gemeester van Leipzig, lid van de chris telijk democratische partij, is er in ge slaagd, uit de Russische zone te vluchten. Hij heeft in Bonn onderdak gevonden. De weerverwachting van Maan dagavond tot Dinsdagavond luidt: Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer en hagel. Matige tot krach tige en later voornamelijk in de kuststreken van Holland en Zee land tijdelijk stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Iets kouder, vooral des nachts. 19 Oct.: Zon op 7.11 uur, onder 17.38 uur: maan op 18.04 uur, onder 8.39 uur. Ruim 40 jaar aan een stuk had de Ne derlander G. H. van Rooy de tropenzon op zijn in de uniform van het KNIL ge stoken body voelen branden en eerst nu, slechts enkele dagen geleden, verwissel de hij van klimaat en arriveerde met zijn vrouw'voor een kort verlof in ons land De reden van dit wel zeer lange uitblij ven lag mede ook in het feit dat hij, zoals dat heet, kind noch kraai in ons land bezat. Van zijn twee zusters, met wie hij steeds briefwisseling had gehou den, had hij sinds 1940 niets meer verno men, zodat hij na vele vruchteloze pogin gen, moest aannemen, dat zij niet meer in leven waren. Van de andere kant was hem een merkwaardigheid overkomen, waardoor hij ten aanzien van de feitelijkheden in dit leven weer aan het weifelen was ge raakt. Kort na de bevrijding in '45 hadj .hu ni het officiële bericht gekregen, dat zijn zoon gesneuveld was. Vele maanden later stond deze zoon evenwel springle vend en in de uniform van vliegeroffi- cier voor hem, met in zijn hand het over lijdensbericht van zijn vader! Te Helmond, waar de KNIL-man ver toefde, besloot een redacteur van een orgaan van het Katholiek Thuisfront, die deze belevenissen had vernomen, eens op onderzoek uit te gaan en belde enige ge meentehuizen op. Het resultaat van zijn telefoontjes was, dat ergens in Amster- van Rooy's 62-jarige zuster kon worden opgespoord, die op haar beurt mededeelde dat een andere zuster ook in Jeven was en in Hooge Zwaluwe woonde. Zij hadden het overlijdensbe richt van hun broer ontvangen en dach ten De hartelijke omhelzing, die hier na veertig jaren volgde, bewees, dat ook zij zich had „vergist". In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur kwam een luxe auto van een taxibedrijf uit Borculo met zulk een snelheid in de richting Neede gere den, dat de wagen tegenover de weg naar Haarlo uit de bocht vloog. De chauffeur de plm. 30-jarige G. H. S. uit Borculo, werd uit de auto geslingerd, terwijl de wagen, een nieuwe Ford, totaal werd vernield. De chauffeur had een schedelbasisfractuur opgelopen. In bewusteloze toestand werd h'J "f' I wer"den'"uitgêvoerd bij besluit van Amir kenauto naar het Algemeen Ziekenhuis I ^™£eonedudi® Een volksleider, die door Na de val van Madioen was hij met Moeso en Setyadjit luidelijke richting naar het berggebied van Wilis gevlucht. Volgens de republikeinse zegslieden van Antara zouden vele leiders van de P.K.I, en van het voormalige linkse front thans trachfen in Djokja te komen, ten einde daar door de republikeinse regering te worden gearresteerd. Zij gevoelen zich blijkbaar veiliger in gevangenschap te Djokja dan voortvluchtig daarbuiten. Nog Vrijdag berichtte radio Djokja, dat indertijd de moorden op enige leiders en republikeinse ambtenaren te Madioen had verklaard, dat Sjarifoeddin geduren de de weken, dat'de opstandelingen te Reeds in October 1939 7 maanden voor de inval in Nederland hadden de Duitsers de uitgewerkte plannen gereed liggen voor de instelling van een militair bestuur in Nederland. Deze plannen zijn aan het daglicht gekomen tijdens een on derzoek. dat onlangs door 't rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is uitgevoerd in belangrijke, zich in Engeland bevindende archieven. Daarbij is voorts gebleken, dat de Duitsers de functie van Seyss Inquart oorspronkelijk toebedeeld hadden aan Terboven, die later rijkscommissaris van Noorwegen werd. Tevens blijkt uit de documenten, dat Hitier reeds in Mei 1940 Madioen de macht in handen hadden, als overwoog ane radiotoestellen in Neder rechter was opgetreden. Hij voegde er te Zutfen vervoerd, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Sjarifoeddin. radio-Djokja niet nader werd aangeduid, aan toe, dat, toen de opstandelingen de stad moesten verlaten, het ook Sjarifoed din was, die het bevel uitvaardigde om de gevangenis te Madioen, waarin bijna duizend personen zaten, met trekbom- men te vernielen. Zulks werd echter door de binnentrekkende T.N.I.-troepen voorkomen. Tenslotte zou het ook Sjarifoeddin zijn geweest, die de opdracht gaf om de rijst- en koffievoorraden, die de opstandelin gen bij hun vlucht uit Madioen niet meer konden medenemen, te verbranden. Sjari foeddin was laatstelijk belast met het defensie-secretariaat in het communis tische Politbureau in de republiek. land te confisqueren. Bekend is nu ook dat de bevelen voor de vernietiging van de-havens van Am sterdam en Rotterdam, uitgevoerd in de herfst van 1944, van Hitier persoon' 'lijk afkomstig zijn geweest. Zij is zwaarder dan water, zoals ook een stratosfeercabine zwaarder is dan lucht. Om zich vrij in de ruimte te kun nen voortbewegen, moeten beide gedra gen worden door een omvangrijk lichaam dat lichter is dan het element dat ben omgeeft. Het stratosfeerschuitje (zoals overigens alle mandjes van luchtballons) wordt door een grote ballon gedragen, die gevuld is met een gas, dat lichter is dan lucht (waterstof- of lichtgas). Voor de onderzeecabine kan men als dragend lichaam geen gas gebruiken, aangezien ieder gas door de enorme druk van het water op grote diepte, onmiddellijk sa mengeperst en tot een minimum-volume teruggebracht zou worden. Dat is de reden, waarom onze onderzeeër een vloeistof gebruikt, die lichter is dan water: benzine. Deze vloeistof bevindt zich in zeven aluminium vaten, met dunne wanden die naar beneden opengaan, op de wijze als in luchtballons, zodat de druk van bin nen altijd met de druk van buiten in evenwicht blijft Deze reservoirs bevin den zich wederom m een dèkmantel van dun plaatijzer (staal van één millimeter) precies eender als de ballonnetjes yaii een zeppelin in een pijlvormig omhulsel zaten, zoals idereen ze op foto s heeft kunnen waarnemen. Het doel van dit omhulsel is de weerstand bij het voort- bewégen van dit geheel te verminderen (het .stroomlijnt" het geheel)Voor net geval! dat de benzine uit de vaten zou lekken, belet het omhulsel ook het ver lies van deze voeistof. De op deze manier gebouwde drijver heeft een lengte van zeven meter, een breedte van 3.20 meter. De bovenkant van de bolvormige cabine dringt heel even in de drijver binnen'. Daar de breedte van de drijver in verband met de hoogte betrekkelijk gering is, wordt de weerstand van de verticale beweging zoveel mogelijk verminderd. De montage van de cabine onder de drijver heeft eerst °P het laatste ogen blik in de werkplaats van de ..Mercantile Marine Engineering Co" plaats gevonden. Toen pas was de bathyscaaf in zijn ge heel geboren. Wij herinneren er hier aan, dat „bathyscaaf" „schip der diepten" bete kent, en beschouwd moet worden als een soortnaam. Er is dus geen enkele aanlei ding dit woord tussen aanhalingstekens te plaatsen We hebben onze bathyscaaf de naam PNRS 2 gegeven ter herinne ring aan dg eerste stratosfeerballon FNRS, in de hoop dat het geluk, dat de?e begunstigde, ook de bathyscaaf op zijn zwerftochten zal begeleiden. Tegelijkertijd bewijst deze naam tevens eer aan het Fonds National de la Recher che Scientifique (Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek), deze be wonderenswaardige instantie, die op initiatief van koning Albert I werd opge richt en waarvan de Belgische weten schap gedurende twintig jaar in zo ruime mate heeft geprofiteerd. Laat ons nu een blik op de bathyscaaf werpen. Hij ligt stevig vastgemeerd in ruim 2 van de „Scaldis", waarvan Hij het gehele middengedeelte in beslag Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in enkele dicht bij elkaar staande gebouwen van de psychiatrische inrichting „Huize Padua" te Boekei. Door onbeken de oorzaak was brand uitgebroken in de boerderij van deze inrichting, die vrijwel even groot is als het gebouw zelf. Spoedig stond de grote boerderij in lichter laaie. De brandweercorpsen van Boekei, Ge- mert en Veghel waren spoedig ter plaatse. Zij slaagden er in het hoofdgebouw te behouden, maar de inmiddels in brand geraakte opslagplaatsen, grenzende aan de boerderij, kon men niet meer redden. Zij brandden, evenals de boerderij, totaal uit. De gehele oogst en verscheidene landbouwmachines gingen verloren. Het vee kon worden gered. In de psychia trische inrichting worden ongeveer 700 patiënten verpleegd. Er zijn spreekwoorden en uitdrukkin gen, welke in de loop der tijden veel van hun betekenis hebben verloren. Zo had den de Grieken -het over „uilen naar Athene brengen" hetgeen zoveel beduidde als overbodig werk doen, gelijk wij zeggen: „water naar de zee dragen", want de uil was in de Griekse oudheid het symbool van de wijsheid en Athene het centrum van de wetenschap. Zeg nii eens tegen iemand, dat hij een uil is, hij zal dit vast en zeker niet als 'n compliment opvatten of als een tip, dat hij voor een ere-doctoraat in aanmerking komt. Van daar dat ieder meent, zijn uil een valk te zijn; men wil nu eenmaal boven het uilen-niveau uitkomen. Vanwaar de degeneratie van de uil van geleerde tot stommeling? Kan het zijn omdat, de geleerdste mensen niet altijd bij uitstek de practische bleken? Theorie en practijk dekken elkaar nu eenmaal niet en reeds de oude Romeinen doceer den: „aliud est dicere, aliud facere" of te wel: „het is heel wat anders iets te- zeggen dan te doen". Maar ook in het zeggen zijn nuances. Spreekt men niet van orakel-taal, een diplomatiek antwoord en „daar is geen woord Frans bij?" Het is anders wel heel typisch, dat bij de debatten in de Veilig heidsraad, welke nota bene in de Franse hoofdstad vergadert, veelal „geen woord Frans" wordt gesproken. De gedelegeer den gebruiken duidelijke taal en vertellen elkaar op niet mis te verstane wijze pre cies, Vaar het op staat. En aldus geraakt ook de uitdrukking „een diplomatiek antwoord" in discrediet,' want men kan b.v. de Rus Visjinsky moeilijk het orakel van Moskou noemen, hetwelk een ouder wetse diplomatieke diagnose stelt, zodat het kan vriezen of dooien. Neen deze Moscoviet is zo bezorgd om goed begre pen te worden, dat hij opstond om te vertellen, dat hij blijft zwijgen. Voor het geval blijkbaar, dat het niet zou opvallen dat hij zijn grote mond eens dicht hield. De heren in de Veiligheidsraad degra deren op die manier intussen: „een diplo. matiek antwoord", gelijk met de uil het geval was, zodat volgens de nieuwe op vatting de diplomaat, die diplomatiek antwoordt, een uil zou zijn, omdat hij zich bloot geeft. Maar komt die openhartigheid wel rechtstreeks uit het hart? Er is altijd nog het spreekwoord: „Mondje wat zeg je, hartje wat meen je". Naar oude wetten mag eenr diplomaat het hart niet op de tong hebben, doch zelfs als iets uit het hart komt, is het alleen goed, wanneer het via een goed hart arriveert. En wie zou durven beweren, dat Visjinsky bij zonder goedhartig uitviel? Enfin, voorlopig behoeven wij ons over hartige woordjes van de Rus geen zorg te maken, daar hij zoals hij zegt blijft zwijgen. Doch hij zal ondervinden, dat ook dit gemakkelijker te zeggen dan te doen valt. Zolang hij zijn mond houdt, heeft hij tijd om zijn krant te lezen. Met enige sensatie werd dezer dagen gemeld, dat het hoofd van de Sovjet-delegatie een Anti-communistisch blad las. Vinden wij helemaal niet gek. Denkt men soms, dat de Nederlandse communisten-leiders geen andere krant dan „De Waarheid" lezen? Hoe zouden zij dan achter de waar heid komen? De waarheid vindt men nu eenmaal niet in „De Waarheid". En zo moet nog een spreuk afgevoerd. Bij de studie van Latijn leerden wij als grammaticaal voorbeeld en les voor het leven: „Veritas liberabit nos", hetgeen profeteerde: „De waarheid zal ons bevrij den". Maar wij vrezen, dat wanneer „De Waarheidsvrienden hier de baas worden, de bevrijding van andere zijde zal moeten komen. ANALYST. Zaterdagochtend is te Parijs een 19- jarige Joegoslaaf, Michel Jannotsj ge-, heten, aangehouden, die bekend heeft de moordenaar te zijn van de gewezen Joegoslavische ambassadeur te Kopen hagen, Ristisj, die Vrijdag gewurgd in het bad van zijn appartement tq, Cham- bery werd aangetroffen. Jannotsj verklaarde de moord te heb ben bedreven, om zich in het bezit van het geld en de juwelen van Ristisj te kunnen stellen. neemt. Wat de bezoekers het meest op valt, is zijn kleur. De cabine en 't groot ste gedeelte van de drijver zijn wit ge verfd. Op deze manier voorkomt men een te grote verhitting tijdens de manoeuvres in de gloeiende tropenzon De bovenkant van de drijver schittert ïn oranje-rood. Deze kleur werd gekozen om de zicht baarheid van het toestel te verhogen, wanneer bet wellicht mijlen ver van het expeditieschip op de eenzame uitge strektheid van de oceaan zal ronddrijven in afwachting, dat de „Scaldis" het weer aan boord neemt. De verf moet de bathyscaaf natuurlijk ook beschutten tegen het invreten van het zeewater. De juiste keuze en het toebereiden van de verfsoorten voor deze verschillende doeleinden vormde op zich zelf al een probleem. Tussen haakjes zij hier vermeld, dat de cabine van de tweede stratosfeertocht, die Cosijns en ik in 1932 ondernamen, wit geschilderd was met verfsoorten, die door dezelfde spe cialisten waren toebereid. Deze kleur was zó wit, dat wij zeer onder de koude ge leden hebben, in dezelfde stratosfeer, waar een jaar te voren Kipfer en ik bijna geroosterd werden in een cabine van een donkerder kleur Tot besluit zou ik er nog eens met nadruk op willen wijzen, dat de expedi tie „Piccard-Cosijns" genoemd wordt en niet alleen „Piccard", omdat de samen werking tussen mijn vriend Cosijns en mij volmaakt is en de heer Cosijns sinds de oorlog'in het belang van onze onder neming veel meer werk verricht heeft dan ik zelf zou hebben kunnen doen. Nadruk verboden. Copyright Scoop- De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Marshall, is Zaterdag per vliegtuig uit Parijs naar Athene vertrokken. In de Griekse hoofdstad geloofde men dat Marshall drie dagen in Athéne zou vertoeven om overleg te plegen met Amerikaanse functionaris sen aldaar. Griekse politieke kringen herinneren eraan, dat Marshall eens gezegd moet hebben, dat hij „de Griekse kwestie persoonlijk zou afhandelen". Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland hebben hun bezoek aan de Dodecanesos afgebroken en zou den gisteren naar Athene terugkeren in verband met de komst van Marshall. Direct na zijn aankomsf te Athene con fereerde Marshall met leden van de, Amerikaanse missie in Griekenland. Zondag reeds heeft minister Marshall een onderhoud van 50 minuten gehad met Stephanopoelos, de Griekse waar nemende minister van buitenlandse za ken. Ook bracht hij een bezoek aan minister-president Sofoelis. Na een lunch met koning Paul vergezelde Marshall de koning naar een bijeenkomst van het kabinet en zat hij later een conferentie van ministers der strijdkrachten en leger- functionarissen voor. Volgens waarnemers, aldus Reuter, onderzoekt Marshall „de klaarblijke lijke tegenstelling tusscli het optimisme van de Griekse regering over de si tatie en het recente memorandum dier regering, waarin verzocht wordt om een onmiddellijke uitbreiding van de Amerikaanse hulp aan Griekenland". Volgens de „Daily Telegraph" is men in diplomatieke kringen te Athene alge meen van oordeel, dat het samenvallen van het bezoek van Marshall en de aan komst van 13 Amerikaanse oorlogs schepen in de Griekse wateren „een waarschuwing betekent jegens hen die Griekenladds onafhankelijkheid bedrei gen". Maarschalk Tito heeft, sprekend tol de. communistische jeugd van Belgrado r'e aanvallen, die de Kominform op zijn beleid deed, gehekeld. „Vele commun s- tische leiders missen de eigenschappen waarheidsliefde en rechtvaardigheid", aldus Tito: „Wij hebben altijd veronder steld dat alleen het afgeleefde kapitalis tische stelsel zich van leugens bediende". In het dezer tja gen verschenen Komin- form-bulletin kreeg Tito weer een felle aanval te verduren. Hij en zijn ministers werden „verachtelijke renegaten" ge noemd en „aarts-nationalisten". Er werd hem verweten, dat hij ln woorden steeds trouw betuigt aan de Sovjet-Unie, terwijl hij in werkelijkheid een anti-Russische politiek voert. De 46 jarige Amsterdamse ho^'d- rechercheur van poli'ie P Schaap, ri s tijdens de bezet'mg deej uitmaakte van de z.g. Amsterda-nse recherche op het hoofdkwartier vai de S.D. te Groningen, werd hedenmorgen door de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden conform de eis tot de dood straf veroordeeld. Verdachte maakte des tijds deel uit van de executie-pelotons te Anlo en Bakkeveen en was voorts enige tijd werkzaam op het z.g. bureau voor Joodse zaken te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1