Hier en daar wordt gevochten De KERK in OOST-EUROPA NEDERLAND en de BENELUX Economisch program opgesteld Sensationele ontdekking Bloemendaal te Landen vragen vrijheid terug AANZIENLIJKE INSPANNING IN 1949 NODIG De regering wil krachtig optreden De „Scaldis" verlaat Dakar Jeugdig politie-agent pleegt maanden lang zelf diefstallen en insluipingen in de Stormhoek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zo men nog verwacht ïiad, dat de com munistische leiding van de C.G.T. en de arbeiders zelf van de ondergrondse diensten ten slotte zouden terugdeinzen voor de moedwillige vernieling der mimen, het moet thans wel eenieder duideHik zün, welke slaafse navol mug de Vominform eist. Heil Hitler" Sloep omgeslagen Levensstandaard en sociale voorzorg Mooi speurderswerk van politic-chef 70ste JAARGANG DINSDAG 19 OCTOBER 1948 No. 20753 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De veiligheidsgroepen hebben Maandag de mijnen verlaten en dus ook de pompen en bet stutwerk, en ze aan baar lot over gelaten. In sommige mijnen geschiedde dit zelfs reeds Zater dagmiddag. Naar welk opgezet plan de communisten handelen, blijkt wel uit bet feit, dat de bij het accoord geleverde veilig- heidspiquetten uitsluitend bestonden uit groepen van ver trouwde dienstknechten, waarvan men zeker was, dat zij onmiddellijk naar de oppervlakte zouden komen als een terugroepingsbevel zou worden gegeven. Een zwaar betaalde schreeuw 29 Opvarenden verdronken SMARTKREET VAN HONGARIJE'S PRIMAAT WEER ROEMEENSE BIS SCHOPPEN GEARRESTEERD Gisteren werd aan de Oostdijk te IJsselmonde de eerste steen gelegd voor de nieuwe machinefabriek en een montagehal ten behoeve van het scheepsinstaltatiebedrijf „Nederland". De plechtigheid werd verricht door het 14-jarige dochtertje van de eigenaar, Tineke Verolme. PATERS AUGUSTIJNEN NAAR FRANKRIJK »-"c weet niets van Uw manvertelde dezer dagen een Oostenrijkse krijgsgevangene, die eerst thans uit de „tang van Stalingrad" verlost werd aan een vrouw in Wenen, die nog steeds wacht, zoals duizenden andere vrouwen. BEGIN VAN HET EINDE iU DOCTOR POELS-MONUMENT Generaal-majoor H. Koot ont vangt van de Engelse ambassa deur in Den Haag, Sir Philip Nichotts, de onderscheiding van „Honorary Commander of the Order of the British Empire" BOEEEN BESCHULDIGEN RUSLAND Memorandum aan de Y.N. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJFERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAS'X. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tet 20 woorden ƒ1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Arbeiders laten mijnen onderlopen Op de dringende telegrammen van mijn- directies en ingenieurs gaf minister Moch Maandagochtend tegen 11 uur het bevel tot ingrijpen In het Loire-bekken trok ken de posters zich 'onmiddellijk terug en ook In het noordelijk bekken hadden de eerste ontruimingen zonder tegecstana plaats. Door de bij de vakfed"aties van de Force ouvrière en C.F.P.C. aangesloten mijnwerkers werd de communistische actie ten sterkste gelaakt en velen gingen zich aanmelden voor het beveiligings- werk zodat reeds in de loop van de ochtend sterke ploegen, van de ingenieurs vergezeld, in de 'mijnen konden afdalen. De aangerichte schade is plaatselijk zeer groot, aangezien de geografische lig ging van sommige mijnen spoedig waters nood veroorzaakt Gelijktijdig met het instellen van de actie sprak minister Moch via de radio de mijnwerkers toe, op het ongehoorde feit zonder weerga in de geschiedenis van Frankrijk wijzend dat de mijnwer kers tot sabotage overgaan. Ook minister Lacoste had reeds vroeger op het gevaar voor de mijnen gewezen als het stuttings- werk niet werd uitgevoerd; vooral in het Loire-bekken, waar op sommige punten die werkzaamheden niet langer dan 7 tot 12 uur kunnen worden onderbroken zon der gevaar te doen ontstaan De mijnen zouden dan voor geruime tijd onbruik baar zijn, tot enorme schade voor de koienleyering, dus oponthoud in de ove rige nijverheid, waardoor de werkloos- aangezien de metaalbewerkers van de streek opgeroepen werden om de mijn werkers te helpen de mijnen te herove ren. Inderdaad werd na half zeven een aanval gedaan op door de troepen be schermde mijnen van Villiers, maar de troep van ongeveer 2000 communisten stuitte reeds op de buitenste gordel van wachten, die onmiddellijk door middel van traangasbommen de aanvallers te rugwierp. Gedurende anderhalf uur ble ven de aanvallers met stenen, ijzer en andere werptuigen de patrouille beko gelen, en over en weer vielen gewonden. De vervanging van de veiligheidsdien sten heeft de houding van de C. G ,T. nog verstrakt. Hedennacht heeft de communis tische federatie van mijnarbeiders beslo ten de 24 uurs stal; ng in de veiligheids diensten te veranderen in een voortgezette staking. Tijdens de staking in de kolenmijnen is het productieverlies reeds -l. 160-000 ton steenknol, 1.10 milliard K.WU. elee triciteit, 60 millard m3 gas, 1250 ton ben zol. 1.650.000 liter ammoniak en -5700 ton teer. De hinder voor de bevolking en de stagnatie in de industrie zijn dus wel enorm. heid en ellende voor de deur staan bij de arbeiders zelf. In het kolenbekken van St. Etienne, dat het eerst onder handen genomen is. wer den vijf mijnen van de exploitatie Soleil zonder tegenstand door de mobiele garde de republikeinse veiligheidstroepen en Alpenjagers bezet. De posters trokken zich eerst kalm terug, maar blijkbaar om op bepaalde punten bun krachten samen te trekken. Drie mijnen te Treuil en Villiers werden op gelijke wijze bezet, maar .Ie onmiddellijk afdalende ploegen inge nieurs en werkwilligen vonden sommige punten reeds ondergelopen. De mijnen Mars en St. Louis dreigen ernstige instoi tingen te zullen ondergaan De genietroe pen helpen daar bij het stutwerk. Ook de Camile en .Jabin werden in de loop van de dag door de veiligheidscompagnieén, de z.g. C. R. C. bezet, die werkwilligen en sappeurs beschermden tegen aanvallen der communisten, die te duchten waren Uit Dakar wordt gemeld, dat de „Scaldis", het Belgische schip waarop de professoren Piccard en Cosijns zich be vinden, hedenavond uit Dakar zal ver trekken naar de Kaap Verdische eilan den. waar het diepzee-onderzoek met de bathyscaaf zal plaats vinden. In een café op de Martelaren- vracht te Amsterdam ontstond een vechtpartij tussen acht mannen en vier vrouwen. Na het spelen van w Fnvelse en het Nederland-se eu M had een der bezoekers mitkeen beneveld hoofd luidop ge schreeuwd- Heil Hitier, waarop groot tumult ontstaan was Men ging elkaar met tafels en te lijf en het slot van het liedje was, dat de Heil-Hitler-schreeu een flink gat in zijn hoofd had, e geschonden gelaat, een gewonde kaak. en een gescheurd colbertje, terwijl een ander een stuk oor miste. Toen de politie ter plaatse ar£lYeerde om de vechtenden te schelden, was alles plotseling weer dik lil orde, zodat de agenten on- verrichterzake naar huis konden gaan. Van officiële zijde te Portland (in het Engelse graafschap Dorsetshire) is be kend gemaakt, dat men vreest, dat 29 leden der bemanning van het vliegdek schep „Illustrious" zijn verdronken. Een Liberty-boot die zeelieden naar de „Illustrious" terugbracht en tot vlak bij het schip genaderd was, is door de zware zee omgeslagen. Onder het licht van schijnwerpers heb. ben boten de gehele nacht de haven af gezocht. Enkele leden der bemanning wisten de ..Illustrious" zwemmend te be reiken anderen werden door passerende boten opgepikt „Met de bedelstaf en gebroken krukken zetten wij onze pelgrimstocht voort. De donkerte van ae nacht is gevallen. Het is nacht voor de Hongaren aan de oevers van de Donau. Er is geen mens meer, die over ons waakt. Wij hebben geen vrien den en broeders. Het gevaar drijft ons naar u toe, gezegende Moeder Gods!" Met deze woorden richtte kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, zich tot de ongeveer 30.000 pelgrims in het al oude Maria-heiligdom Bedajk. Twee da gen en nachten hoorden 80 priesters er de biecht van de gelovigen, die zich op de pontificale H. Mis voorbereidden, tij dens welke de primaat hun toeriep: „Wij Hongaren voe'en, dat God de school der Zeven Smarten voor ons heeft gesticht. Men kan ons alles ontnemen, doch niet deze school van iet lijden!" i1 9,ctober werd reeds gemeld, dat "U ius Russu, Grieks-Katholiek aartsoissch°p van Baia Mare, in de provincie Tranasylvanië, ge- arresteerd was. -In het bestek van de li- Jo rimmmief katholicisme, welke door de communistischs Roemeense regering is aangekondigd zijn thans ook gearres teerd mgr. Joan Balan, bisschop van Lu- goj en mgr. Traian Valeric Frentiu, bis schop van Oradea Mare (Groot-Varadin) Beiden behoren eveneens tot de Grieks- Katholieke ritus. V Nederlandse paters Augustijnen gaan de Franse Clergé helpen bij -de zielzorg in de banlieue van Parijs. Enige tijd ge leden hebben wij meer uitvoerig vermeld, hoe met deze vestiging voor het eerst sedert de Franse revolutie, Augustijnén weer in Frankrijk zullen werken. Terwij] zij er voordien veel en belangrijke kloos ters hadden gehad. Zondag a.s. zullen de missionarissen met enige plechtigheid door de provinciaal, de Hoogeerw. pater S. van Nuenen, wor den uitgezonden. Het zijn de paters Balm, superior, R. Schilder, F. Vermeulen en M. Verheyen. Pater Balm is tevens aalmoe zenier van de studenten aan de Sorbonne De regeringen van België. Luxemburg en Nederland hebben gezamenlijk een algemeen memorandum opgesteld be treffende het economisch programma op lange termijn v n de Benelux, dat werd toegezonden aan de secretaris-ge neraal van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Pa rijs. Genoemd memorandum geeft uiting aan 'n gemeens».! appelijke economische politiek, die door de drie regeringen in gezamenlijk overleg zal worden gevoerd De datum van I Januari 1950 is in prin cipe vastgesteld voor de overgang van de huidige Douane-Unie naar de Econo mische Unie. Deze Economische Unie zal van kracht zijn in 1952/'53, de pe- riode, welke door het programma op lange termijn wordt bestreken. Gemeenschappelijke betalings balans Een der consequenties van een Econo mische Unie is „en gemeenschappelijke betalingsbalans, deze gemeènschappelijke balans zal dan ook zo .spoedig mogelijk door de regeringen van België, Luxem burg en Nederland worden opgemaakt De verwezenlijking van de volkomen Economische Unie wordt tegen 1 Januari 1950 tegemoet gezien. Dit zal gedurende het jaar 1949 een aanzienlijke ijlspanning vereisen teneinde de nog bestaande ver schillen in de economische omstandighe den der drie lander zowel als in de eco nomische politiek der partners te vermin deren. Deze geschillen zijn gedeeltelijk van voorbijgaande aard; zij vinden hun oor standhouding van sociale stabiliteit In houdt. Enkele speciale moeilijkheden Vervolgens wordt gewezen op de spe ciale moeilijkheden, welke zich voordoen bij de verwezenlijking van een „levens vatbare" economie in de Benelux-landen. Zo overtreft de di(Sitheid van de bevol king der Benelux-landen die der naburige landen verre. Voor Nederland doet zich hierbij bo vendien het probleem voor van de aan zienlijke groei van de bevolking. Tenge volge daarvan moet Nederland een be sprong in het verschil van uitgangspun-1 trekkelijk belangrijk gedeelte van zijn na- ten op het tijdstip der bevrijding j tionale inkomen -eserveren voor nieuwe i i investeringen, wil het land enerzijds het Evenwichtige betalingsbalans we]vaartspeil van deze toenemende bevol- nio! Inter dan 1952/53 king in stand houden en anderzijds een met later aan rvoz/oo niveau van werkgelegenheid verzekeren. Het allesoverheersende doel van het gen andere speciale moeilijkheid be- programma op lange termijn bestaat in het bereiken au een evenwichtige be talingsbalans. Dit evenwicht zal niet later lan gedurende het belastingjaar 1952/'53 moeten worden bereikt, terwijl tegelijkertijd de bevolking der drie lan den moet zijn verzekerd van efen bevre digende levensstandaard. Bevredigende levensstandaard en sociale stabiliteit vereist Behalve het evenwicht van de globale betalingsba.e .s, doet zich voor de drie partners een gem'-ei. chappelijk probleem voor, namelijk t tekort aan dollars Ten slotte houden de drie regeringen zich voortdurend bezig met he' behoud van de werkgelegenheid op een hoog peü; zij menen, dat de verwezenlijking van dit doel eveneens een essentiële voorwaarde is van „levensvatbaarheid", welke, naar het inzicht der drie regeringen ook de in- (Van onze speciale verslaggever.) Do gemeente Bloemendaal werd de laatste maanden onveilig gemaakt door eengrote onbekende, die door middel van een valse sleutel de woningen betrad on daar zonder achterlating van enig spoor gebruiksvoorwerpen, geld en distri butiebescheiden ontvreemdde Sinds vier maanden werden met tussenruimten van tot iU dagen door verschillende inwo ners aangiften gedaan, dat ze des nactrs ongewenst bezoek hadden gekregen, dat de woning was doorzocht en diverse eigendommen waren meegenomen. Pit gold in versterkte mate voor de bewoners van het z-g- Oranjepark aan weerszijden van de Jul i,anal aan gelegen. De politie zette tenslotte een grootscheepse achter volging in en meerdere weken lang werd met regelmatige tussenpozen des nachts in groot verband gepost en zelfs weid het gehêle Oranjepark diverse malen volkomen afgezet, maar alles zonder resultaat. De aangiften van nieuwe dief stallen hielden aan. Tenslotte begon het de aandacht van de ijverig medespeuren- de corpsleiding te wekken, dat de dief stallen steeds gedurende nachtelijke uren plaats vonden en wel steeds als een be paalde ongehuwde 24-jarige agent A. dienst moest doen. Hoewel deze er aanvankelijk natuurlijk allerminst van werd verdacht, trachtte de corpschef ongemerkt zijn gangen te vol gen. Intussen werden alle nachtelijke wan delaars en fietsers voortdurend aan een intensieve aandacht onderworpen, zodat eenzame nachtwandelaars hun plezier wel opkonden Met dat al bleef het volkomen onbegrijpelijk, wie toch de onvindbare en ongrijpbare dader £ón zijn. Steeds merkwaardiger werd het evenwel gevon den, dat agent A. S, steeds nachtdie- had. als de inbraken geschiedden Daa> hij een uitstekende driejarige diensttijd reeds had, kon men maar niet tot zijn verdenking besluiten. Tenslotte gingen in het allerdiepst geheim in de nacht van 13 op 14 October de superieuren van het Bloemendaalse corps zelf posten en gin gen ze nauwkeurig de gangen na van de jeugdige politie-agent. Hoewel hij niet op heterdaad kon wor den betrapt, was zijn wijze van dienst doen vreemd te noemen. Hij bleek niet aanwezig op de vaste controlepunten en tijdens zijn laatste dienstuur reed hij abnormaal snel en zeer nerveus zijn ron den. Den volgenden morgen werd we derom een diefstal door middel van een valse sleutel aangegeven. Geconstateerd werd door de politiechef persoonlijk, dat de agent tussen 3 en 4 uur niet op zijn vaste controlepost had gestaan en zich tevens in de buurt van bedoeld perceel had opgehouden. De vrouw des huizes miste des ochtends tijdens haar vbezoek bij de groenteboer op onverklaarbare wijze een groot geld bedrag en distributiekaarten uit haar handtasje, dat des nachts in de woonka mer op tafel was blijven liggen en door geen der huisgenoten was aangeraakt. Bij thuiskomst waren op even mysterieuze wijze textielkaarten uit haar schrijftafel verdwenen, terwijl niemand een inbreker had gezien en gehoord en de familie zeer laat te bed was gegaan en reeds om 6 uur de eerste weer op was! Diverse omstan digheden gaven de politiechef aanleiding om op dat moment in te grijpen en die middag de agent A. S. aan een stevig ver- hooor te onderwerpen. Na verdere ondervragingen en nadat zowel in zijn woning als in die van zijn verloofde, die in de omgeving van het Oranjepark woont, diverse ontvreemde goederen in beslag waren genomen, be kende S. tenslotte ongeveer twintig in- sluinineen door middel van valse sleutels of via niet on slot zijnde ramen en deu ren; 23 textielkaarten, diverse bonkaarten, minstens f 1500.- aan contanten 'en een groot aantal kleine gebruiksvoorwerpen werden zowel in zijn woning, als in die van de verloofde aangetroffen. De agent S. werd hierop in arrest ge steld en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Verd. is deswege onmiddellijk buiten functie gesteld en zal worden ontslagen. Opgemerkt dient nog te worden, dat S. reeds ruim een maand geleden ontslag had aangevraagd, wat per 1 November a.s. door de burgemeester van Bloemen daal was verleend in verband met het feit, dat hij hoewel in het bezit van alle goede politie-eigenschappen, de vereiste ontwikkeling miste, zodat hem werd ge adviseerd een andere betrekking te aan vaarden. De man was geen Bloemendaler van origine, zijn diefstallen liepen over een lange periode en reeds in Juni begon het met wegnemen van goederen van drooglijnen etc. en van het geld en de opbrengst van verkochte Voorwerpen kocht hij o.m. serviezen, een keukenuit- zet, kleine meubelstukken, die in beslag werden genomen. Donderdagavond om 7 uur ging de corpschef persoonlijk tot de arrestatie over en niet eerder, omdat men het per sé niet kon en wilde geloven! Meestal gin hij via de keukendeur naar binnen en waren de deuren niet op slot, dan stapte hij zo maar rustig naar binnen en nam wat van' zijn gading was! De motieven waren een aanstaand huwelijk, waarvoor hij van alles wilde aanschaffen. Na een urenlang verhoor door de corpschef. moest hij tenslotte wel alles bekennen, omdat hij steeds opnieuw in leugens en onjuiste opgaven vast raakte. De gehele aangelegenheid is uiteraard bijzonder pijnlijk voor net 50 man sterke Bloemendaalse politiecorps, dat een uit stekende reputatie in ons land en in vak kringen geniet. jE-jplitieperscneel moet nu eenmaal te allen tijde vertrouwd kun nen worden, omdat het feit. dat een agent zich ophoudt des nachts bij een woning, nooit als abnormaal zal worden be schouwd, doch integendeel als een blijk van bijzondere activiteit. En alles, wat het zo gemakkelijk zou maken om een burger te vangen onder soortgelijke om standigheden, juist in tegenovergestelde mate van toepassing is op een agent in uniform. Het onderzoek in deze aange legenheid is intussen nog lang niet afge sloten en verwacht wordt, dat z'th succes sievelijk noe talriike nieuwe slachtoffers, die goederen m:=sen, zullen melden of Opgeroepen worden. treft het Duitse vraagstuk, waarover wordt opgemerkt, dat de algehele weder opbouw der Bene.ux-landen een oplos sing van het Duitse probleem vereist, voorzover de omstandigheden dit toelaten. Daartoe is met name vereist dat: Gerichte economie De Nederlandse regering voorziet, dat de vereiste voorwaarden om de vrjjheid in de verschillende sectoren te herstellen spoedig verwezenlijkt kunnen worden: De opvoering van de productie, de geleidelijke verzadiging der geduren de de oorlog geaccumuleerde behoeften en het verdwijnen van de overtollige koopkracht, zullen het mogelijk maken de bestaande rantsoeneringsmaatrege len geleidelijk af te schaffen. Het herstel van het evenwicht tussen aanbod en vraag en het herstel van de concurrentie, die hieruit voortvloeit, zullen het mogelijk maken de prijs- voorschriften slechts tot de vitale pro ducten te beperken, teneinde geleide lijk ook tot de afschaffing hiervan te geraken. Het vrijgeven van de buitenlandse handel zal zich kunnen verwezenlijken naarmate het evenwicht van de beta lingsbalansen zal worden hersteld. Het stelsel van beperkende maatrege len, dat in de na-oorlogse omstandigheden noodzakelijk was, zal op deze wijze ge leidelijk plaats maken voor een stelsel van „gerichte economie" Program van actie De drie regeringen nebbe.- een pro gramma van conjunetuurpolitiek in stu die genomen teneinde de consequenties van een eventuele ommekeer der be staande economische toestanden te voor komen. Dit programma streeft o.a. naar een mlitiek van openbare werken. Bovendien verleent een doeltreffend stelsel van sociale zekerheid aan de wer kende bevolking de noodzakelijke garan ties met betrekking tot de gevolgen van een eventuele werkloosheid. Het is niet te vermijden, zo nu en dan eens terug te moeten komen op proble men. waarover al meer een woordje ge vallen is. Er bestaan n.L vraagstukken, welke zo dringend op een' oplossing wachten, dat ieder woord daaraan be steed, zijn waarde heeft. Daarom vandaag nog eens iets over het leger van intel lectuele bedelaars; over al diegenen, die in plaats van koninklijke vaklieden lie ver ongewaardeerde dienaren aan het „intellectuele" hof zijn. Deze bittere woorden, onaangename woorden zelfs, drongen zich aan me op bij het lezen van het bericht, dat bin nenkort op de werf Wilton Fijenoord 10 Zwitserse vaklieden aan de slag zul len gaan. Zover zijn we dus al, dat in ons land, waar iedere man dient te zwoegen in een haast bovenmenselijke inspanning om het herstel naderbij te brengen, tien buitenlanders als aanvul ling van de groep vakpersoneel te hulp moeten worden geroepen. Het begin van het einde, inderdaad! Want aan het eind van deze ontwik keling ligt het beeld van een wanhopig vechtende werknemersstand, van een op ruggen en hoofden van nog zwakke ren trappende massa van middelmatigen, van armoedzaaiers, van geestelijk ver zuurden, die schroomden hard, maar prachtig werk aan te pakken, toen daar toe de gelegenheid was. Nu staan ze te smeken om de kruimeltjes, die van. bureaux afvallen, terwijl de werkban ken en machines staan te verroesten. Het beeld is somber, maar te somber? Beslist niet, want ieder jaar loopt het aantal jongeren, dat een opleiding voor de industrie volgt terug. Op het ogen blik is het nog 20 a 25% van het totaal en het zal nóg minder worden! Aan wie de schuld? Ja, als daarover zou moeten worden geschreven, zou een pagina nog te klein zijn. Misschien mag daarom de schuld van een groep in het bijzonder worden belicht, die van de ouders! Niet dat zij de enigen zijn, maar hun schuld is groter dan van wie ook. De ontwikkelingsgang van hun kind hebben zij immers in handen. De staat mag dan aanvullend werken, de inborst van ieder kind mag verschillen, het zijn de ouders, die op het gehele leven van hun kinderen hun stempel kunnen druk ken. Zij zullen hun jongens en meisjes de weg kunnen wijzen, die in het dage lijks leven kan leiden tot een volkomen geluk in de paar armzalige jaren, die zij op de wereld zijn. Dat hierbij de keuze van het beroep een enorme rol speelt behoeft geen be toog, want in en door dat beroep zullen de kinderen in staat worden gesteld te vinden, wat zij Roeken; een dagelijkse bevrediging, een financiële hulp, een maatschappij-steunende functie. Het spreekt vanzelf, dat jongens en meisjes van 14, 15 en 16 jaar niet in staat zijn zelf hun weg te kiezen in het doolhof van moeilijkheden en mogelijk heden. Dus zijn het de „ouders, die in zeer belangrijke mate de toekomst van hun kinderen zullen gaan bepalen. Dus zijn het voornamelijk de ouders, die dit steeds groeiende leger van maar half ge slaagden hebben gekweekt, die verant woordelijk moeten worden gesteld voor de strop, waarin ons volk thans dreigt Ut worden opgehangen. Waardoor? Ach, de valse sentimenten zijn voor iedereen, die even nadenkt, duidelijk. Niet het belang en de capa citeiten van de kinderen, maar het ver langen van de ouders geeft veel te veel de doorslag. Het verlangen, dat hun kind nog eens hoger moet worden dan vader: hun jongen moet geen „werkman" wor- dden. Beroepskeuze vinden ze prachtig, maar dan toch alleen, wanneer het re sultaat van de proeven in hun kraam te pas komt. Dat de overheid op verschillende wijzen in deze toestand dient in te grijpen, is al eens eerder geschreven. Maar van daag een waarschuwing tot alle ouders, de waarschuwing, dat zij, meer dan iemand anders, aansprakelijk zullen worden gesteld voor het mislukken van kinderen'in hun beroep. ROERGANGER !*ss:b Door de samenwerkende standsorgani saties in Limburg is het initiatief geno men tot het oprichten van een comité voor de stichting van een Dr. Poels monument. De gewezen Poolse minister-president Mikolajzyk, die thans voorzitter is van de „internationale boeren partij", die de uitgeweken leiders van de Bulgaarse, Tsjechische, Kroatische, Hongaarse, Pool se, Roemeense, Servische en Slowaakse boerenpartijen groepeert, heeft gisteren, samen met de algemene secretaris dezer beweging, dr. Georges Dimitrof. de voor zitter van de algemene vergadering der V.N. een memorandum doen geworden, waarbij men de USSR „namens meer dan 100 millioen mensen" ervan beschuldigt in de Oost-Europese landen een activi teit te ontplooien, „die een flagrante schending is van het handvest der VN, van de vredesverdragen en van alle in ternationale aceoorden". „Het politburo van Stalin, zo heet het verder in het memorandum, is het cen trum ener communistische wereldsamen zwering. Alle andere communistische or ganisaties zijn van dit lichaam afhanke lijk en voeren zijn bevelen uit. Het polit buro oefent directe controle uit op de aangelegenheden van alle communistische partijen,alsmede op het politieke, econo mische en sociale leven in de naties on der communistisch bewind. In het memorandum wordt bij de V. N. aangedrongen op ,,'n veroordeling van de schendingen van verdragen er, internatio nale accoorden door de USSR". Tevens wordt de V. N. er in verzocht, de US-R te verplichten zich uit de landen a-ht-r het ijzeren scherm «degen terrg te tn k- ken, aan deze la-d-n wvreuw hun vrij heid en onafhank-!"' hde te spvenVe-i, het bewind er van in ba-den te van democratisch! voorlopige rese'i-">cn, teneinde ten spoedigste vrije verki-z - en onder V.N.-contróle te houden, een inter nationale strijdmacht op te richten om de internationale accoorden te doen na komen. en aan alle vluchtelingen de be scherming en de steun van de internatio nale vluchtelingenorganisatie toe te zeg gen. Dit memorandum zal door de Cubaanse afgevaardigde Belt ter kennis van de al gemene vergadering worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1