Zo leert Dolf het niet Bonte verbetert wereldrecords ^Weerbericht I Baar!e-Nassau's moeilijkheden A D\E wereld GEEN SCHUND-LECTUUR IN DE STATIONSKIOSKEN DE STOOTTROEPEN VAN HET MISSIE-FRONT Radiq li Politie te Sittard greep in Een verrassing Missionarissen vliegen naar Oost-Af rika Door Dr. SIS HEYSTER NDe nieuwe leen- pachtwet en programma Unda gaat uitzenden Joe Louis komt terug PAGINA 2 WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 Negenjarige Dolf, oudste zoon in een keurig mid denstandsgezin. Moedeer is, iaat je noemt, een flinke, degelijke huisvrouw; helder, beschaafd, spaarzaam, braaf. Maar ze heeft weinig fantasie en ze weet helemaal niet goed meer, waar ze zelf behoeften aan had, toen ze jong was. Ze houdt zielsveel van haar kin deren; ze wil beslist alleen maar het goede voor hen maar ze gaat er van uit, dat al hetgeen waarvan zij drenkt, dat het goed is voor een kind, ook objectief gezien goed is! Vader is veel soepeler; hij lééft veel meer en begrijpt daardoor intuïtief veel beter wat een kind toekomt en nodig heeft. De kinderen houden van Moeder, maar ze zijn dol op vader. ZACHTER DES NACHTS MERCEDES DE WERELDSCHEEPSBOUW Bob Bonte verbeterde Dinsdagavond te Amsterdam de wereldrecords op de 400 en 500 meter schoolslag. DE ROODE—WIMMS MARSHALL-DOLLARS VOOR HET EERSTE JAAR Voor Nederland 498 millioen gevraag'd NIEUWE DIRECTEUR DER NIWIN SCHAAKTORNOOI TE BAARN BILJARTKAMPIOENSCHAP LIBRE SCHAAKRUBRIEK BON VOOR WASPOEDER EERST TOLUNIE KAN OPLOSSING BRENGEN DIERENBEUL" HEEFT NACHTMERRIE uitmaken of de in beslag genomen ge schriften" inderdaad als zinneprikkelend voor de jeugd beschouwd moeten wor den. Juridische kennis is daar overigens niet voor nodig, want de begeerlijkheid walmt iedere objectieve iezer uit alle artikelen, sensuele foto's, tekeningen en dubbelzinnige woordspelingen tegen de oogwimpers. Is het geen schande, dat onze regering die bona-fide couranten- bedrijven mondjesmaat van papier voor ziet, zoveel rollen beschikbaar stelt voor periodieken, welke bijna alleen over strand- en badleven gaan, waarvan zo goed als geheel ontklede vrou wen. in perverse houdingen liggend, zittend of hangend uitgeheeld, verdaphte personificaties vormen? De treurige er varing heeft uitgewezen, dat deze letter kundige vuiligheid door kinderen van 11 jaar en ouder grif gekocht wordt, zodat* de morele gezondheid van onze jeugd aan zeer ernstige gevaren bloot gesteld wordt. Dit soort gemene blaadjes wordt door de Alg. Spoorwegboekhandel, te Utrecht (Van onze Limburgse redacteur). Na rijp beraad, dat enige maanden geduurd heefl, is -tie politie te Sittard er 7 October toe overgegaan een inval te doen in de stationskiosk en daar een ruime hoeveelheid zinnenprikke lende lectuur in beslag te nemen. De berg van schunn ge weekbladen, tijd schriften en maandelijkse periodieken, die doer de politiële bezem bij el kaar werd geveegd bestond uit meer dan duizend stuks. Van het centrum van ons land stroomt wekelijks de hoofdader van de letterkundige mod derpoel naar 't 'katholieke Zuiden. Men zou i> jna gaan veronderstellen, dat er een bepaalde bedoeling achter steekt. Deze gedurfde daa., die in Limburg met geestdrift.ge sympathie is toege juicht, vormt de inzet van een actie, die zich n;et alleen over deze provincie, maar tevens over het gehele Zuiden en mogelijk zeils landelijk moet verbreiden. Jammer genoeg is liet moedig voorbeeld van de S.Ltardse politie tot nog toe door geen enkele gemeente gevolgd. Blijkbaar vi.elt men z;cft bij alle instemming met 't prachtig ïn.tiatief nog wat huiverig en wu men eerst de uitspraak van. het kan tongerecht alwachten. Dit valt te betreu ren, want als meer gemeenten thans han delend optreden, zal de Algemene Spoor wegboekhandel te Utrecnt, tegen wie (evenals tegen de exploitant ter plaatse) de Sittardse politie proces-verbaal heeft opgemaakt, veel meer moeite hebben in dtze rechtszaak *t pleit te winnen. Meer gemeenten beschikken 'mmers over soort gelijke bepalingen a art. 44b van de plaatselijke politieverordening te Sittard, welke als volgt luidt: Onverminderd 't bepaalde in artikel 451 bis van het Wetboek van Strafrecht is het verboden op of aan de openbare weg of in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten. winkels daaronder begre pen, geschriften, afbeeldingen of voor werpen, geschikt om de zinnelijkheid te prikkelen, hetzij te verkopen of te ver spreiden, hetzij ten verkoop of het ter verspreiding voorhanden te hebben, het zij ten toon te stellen aan te bieden, aan tc slaan of als verkrijgbaar aan te kondi gen". Zoals in deze bepaling duidelijk staat aangegeven, gaat haar bevoegdheid ver der dan die van artikel 451 bis van het "Wetboek van Strafrecht, dat luidt: ,.Met hechten s van ten hoogste twee maanden of geldboete van ter. hoogs-e tweehonderd gulden wdrdt gestralt: lo. hij die op of aan plaatsen, voor openbaar verkeer bestemd, enig ge schrift, waarvan de leesbaar gestelde ti tel. omslag of inhoud geschikt is om de z onelijkheid van de jeugd te prikkelen, ol enige afbeelding of enig voorwerp, ge schikt om de zinnelijkhe/d van de jeugd te prikkelen, openlijk ten toon stelt, aan- b.edt of aanslaat". Dit artikel van ons strafrecht handelt dus alleen over tentoonstellen, aanbie der. of aanslaan en omvat 'niet het ten verspreiding voorhandet voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr.75ct. over de stationskiosken van liet gehele land verspreid. Deze betrekt dit giftig leesvoer voornamelijk van de uitgeverij Sic", Prinsengracht 474 te Amsterdam ett van een geheimzinnige Postbus 1391 in Utrecht. Het komt ons onbegrijpelijk veor, dat de directie van de Ned. Spoor wegen, die toch voldoende op de hoogte xs van wat zich in hallen en op perrons van haar stations afspeelt, daar niet bij tijds tegen opgetreden is. Zij kan dit kwaad beletten en is in geweten schul dig, wanneer zij het door een negatieve houding laat voortbestaan. Met spanning wacht men in Limburg het verloop van het komend proces af. Vermoedelijk zal men van de uitspraak, die de kantonrechter te Sittard in deze principiële zaak zal doen, in hoger be roep gaan. We hopen, dat geen spits vondig geredeneer van advocaten zal kunnen verhinderen, dat de bedoeling van de wet zo worde geïnterpreteerd, dat allen, die de bedreiging nog duchten welke de Zaligmaker jegens de ergernis gevers uitsprak, er door bevredigd wor den. (Van onze speciale verslaggever). Een gevechtsfront heeft steeds nieu we troepen nodig; de jonge recrutcn en de reeds in de strijd geharde man schappen, die na een korte rust weei terugkomen. Een missie-front is niet anders: ook hier is een voortdurende aanvoer nodig van nieuwe, jonge man nen met al het vuur van hun jeugd, maaf" tevens de terugkeer van de er varen strijders in het gevecht om de bekering der heidenen. Daarom ver trok gisteren weer een vliegtuig van de Aero-Holland in een chartervlucht van de Verenigde Missionarissen van het vliegveld Ypenburg, via Eindhoven, Marseille en Rome naar de missiege bieden van Oost-Afrika. Missionarissen zijn eigenlijk de on dernemendste mensen ter wereld; zij verlaten een beschaving om een andere wereld binnen te stappen; hun blik is verwijd door het verkeer tussen vreemde rassen en volkeren en het is geen won der, wanneer gezagvoerder Nooman van de Dakota P H.—T F.3., 's morgens om zes uur tussen twee slokken hete koffie door, al met veel klem beweert: „Mis sionarissen, de prettigste passagiers ter wereld". En onmiddellijk daarin bijge vallen door de gehele crew, de stewar dess mej. Eikendal zeker niet uitgezon derd. En we prezen ons gelukkig, dat ure door een gelukkige omstandigheid in staat waren gesteld om een deel van hebben3 Deze lacune in onze wetgeving deze vlucht, helaas slechts tot Eind^ho wordt door somm.ge plaatselijke politie verordeningen zoals o.m. die van Sittard aangevuld. Ter wille van het algemeen belang zou het wenselijk zijn. dat de wet met een bepaliilg in deze geest werd uitgebreid. De kantonrechter zal straks moeten ven mee te fnaken. We leerden daar door weer eens enkelen van die missio naris-typen kennen, die een indruk voor het hele leven achterlaten. Zo zaten we 's morgens om half acht op 500 metet en zagen Rotterdam in een blinkende zonneschijn -onder ons doortrekken en bekeken die Rev. Bren nan eens wat beter, dan we tot nog toe de kans gehad hadden. Daar ging weer zo'n missionaris, met een stille lach om zijn lippen een toekomst tegemoet, waar voor hij jaren had gewerkt. „This is the real start" zei hij opeens, nu gaat het eerst echt beginnen. Reverend Brennan, White Father, een Schots-Ierse, jongen, nu man geworden, uit Glasgow, op weg naar de verre binnenlanden van Afrika om zich te wijden aan de taak, die hij misschien in zijn jongensdromen nog zo vèr-af gezien had, welk ideaal steeds dichterbij kwam, dat een oorlog dreigde te verhinderen en nu.... in twee dagen zit hij aan het front, het front dat hem een halve mensenleeftijd _heeft toege- I wenkt en waarheen hij nu" letterlijk en figuurlijk up vleugels snelt, een ware j jachthond voor de Heer. Om een wereld te winnen Zo zijn ze, die missionarissen, ze trekken naar hun zware werk in die verre ianden, ze laten achter alles wat he mensenhart zo kan trekken. Nooit besef je dat beter dan wanneer je een afscheid aanschouwt van zo'n stoere priester, die j zijn oude moeder vaarwel zegt. Ach, noch dat lieve Brabantse moedertje, met haar schoonste Brabantse kap op, die daar tussen zoons en dochters en klein kinderen op het winderige Welschap stond, noch haar vertrekkend kind, be hoefden zich véél illusies te maken op een weerzien. Wanneer je al een eind de zeventig gepasseerd bent is het bijna vermetel nog vele jaren te verwachten. Maar u had het moeten zien, hoe dap- Dolf is een gezonde, levenslustige Hollandse jongen. Hij springt nogal 'ns uit 't gareel, waarin moeder nern op grond van nuttige en verstandi ge overwegingen wil laten lop.'n. Dolf is té gezond, om zich zonder meer te kunnen schikken, wanneer aan zijn natuur beperkingen wor den opgelegd, die onnodig zijnof minstens getuigen van gebrek aan begrip van de normale jongensbe hoeften. Zo wil moeder, dat Dolf zich om kwart over vier thuis vertoont, als de school, die vlak bij is, om vier uur uitgaat. Het is een voortdurend strijdpunt tussen moeder en Dolf. Moeder blijft op haar stukken staan en Dolf verschijnt dagelijks later, soms véél later. Moeder geeft dan straf en ze pijnigt haar herse nen met de vraag: wéar moet ik 'm uiteindelijk nog mee straffen? Haar fantasie is niet groot en hij komt iedere dag te laat. De avond van de dag, dat Dolf ir om half zes nog niet was, heeft moeder zich erg opgewonden tegen over vader: „Jij bemoeit je ook nergens mee. Je grijpt nooit eens in. Je laat me maar aantobben. Als er niets van de kinderen terecht komt is het jouw schuld.."- Enfin, U weet wel hoe zoiets pleegt te verlopen: het eindigt met tranen van moeder en de belofte van vader, dat hij de delinquent eens goed onder handen zal nemen. Dat doet hij 's morgens voor hij naar de zaak gaat. Hij praat even alleen met DolfDolf heeft hem met ongelovige, niet begrijpende ogen aangekeken: Is dat nou wer kelijk zo erg, dat jij je er mee gaat bemoeien, papsVader is van het begin tot het einde ernstig ge bleven, het heeft een diepe indruk op Dolf gemaakt. „Je hoeft me niets te beloven, kerelmaar probeer er écht aan te denken. En Dolf hééft er aan gedacht. Hij komt die middag om tien over vier met een stralend, vuurrood gezicht binnen hollen hij vergeet z'n voe ten te vegen, hij gooit van loutere agitatie z'n jas in de gang en hij zet triomfantelijk z'n modderschoe- nen op moeders grondig gereinigde rode karpet „Moes daar ben ik, moet je de klok eens zien „Ik zie dat je er bent, moet je maar eens naar het vloerkleed kij ken en wie heeft je in godsnaam ooit geleerd, dat je je jas over de grond kunt gooien. v Dus je ziet, dat je op tijd kunt komen, nou zie je wat voor een on deugend jong je altijd geweest bent". Moeders kille nuchterheid werkt als een koude douche. Dolfs ogen gaan weer in niet-begrijpen wijd openen daarna trekt er grote teleurstelling over z'n gezicht, die zich vastzet in een lichte wrevel. Vader komt thuis. Hij gaat in een ruk door naar de tuin, waar Dolf aan het knutselen is. „En Dolf. „Wat én?" „Nou, hoe laat was je thuis..?" Wat vlakjes en zonder veel vreugde zegt Dolf: „Om tien mi nuten over vieren „Maar kerel, dat is geweldig. dat vind ik prachtig.was moe der niet erg blij „Ik weet 't niet....". Dolf haalt aarzelend z'n schouder op. Vadef vermoedt, dat moeder Dolf's enthousiasme getemperd zal hebbenhij zal er vanavond 'ns over praten. „Heb je laten merken, dat je 't waardeerde, dat Dolf op tijd was? Ze keek verwonderd: „Moet ik 'm met gejuich qntvangen, als hij met moddervoeten binnen komt vliegenals hij 'ns één keer op tijd is, nadat ie me maan den heeft laten roepen?". „Natuurlijk had dat gemoeten. Snap je dan niet, dat 'm dat veel zelfbeheersing heeft gekosten dat je op deze manier direct het resultaat te niet doet.!?". V^der heeft gelijk. Direct thuis komen uit school is voor ieder nor maal levenslustig kind een moeilijk te volbrengen opgave. De school heeft hen de hele dag vast gehad. Ze hebben zich voortdurend in moeten spannen en aldoor het zwijgen op moeten leggen aan de behoeften van de natuur. Ze heb ben belangstelling op moeten bren gen voor vele zaken die hen maar zeer matig interesseren. En dan gaat de schoolpoort open: dan is er de natuur, die onmiddel lijk haar rechten herneemt en in wil halen: hollen, vliegen, spelen, vechtpartijen....; dan is er het leven zelf, dat op velerlei manier hun spontane belangstelling wekt: een straat, die opengebroken is. een piano die getakeld wordt, de grachteen schuit die aankomt en zoveel andere voor 'n school kind, uiterst belangrijke levende aangelegenheden. Daar vergéten ze de tijd bij; daar gaan ze zo volledig in op, dat er inderdaad een grote dosis zelfbe heersing opgebracht moet worden om daaruit los te breken, omdat de ouders het wensen. Er had blijheid, waardering en bemoediging moeten zijn voor Dolf. Op 'n andere manier is duurzame verbetering uitgesloten. De vader van Dolf zal met einde loos geduld en veel tact moeten proberen om moeder toegankelijk te maken voor wat er in een kind leeft in het belang van haar zelf en van de kinderen. (Telefonisch van onze Londense correspondent). In welingelichte kringen te Washing ton en New-York is men het, volgens de correspondent van de .^Evening Standard", er over eens, dat als resul taat van de geheime besprekingen, die verscheidene weken lang aan de gang geweest zijn tussen hoge Amerikaanse autoriteiten en vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen, de lend-lease, waaraan op 21 Augustus 1945 door president Truman een eind gemaakt werd, zal hersteld worden, misschien in enigszins gewij zigde vorm, maar fundamenteel van dezelfde aard. Er is niets officieels omtrent de be heerst die zoon zijn moeder een plaatste j waaruit blijkt, dat de bespre De verwachting van heden- tot Donderdagavond luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Iets zachter vooral des nachts in het binnenland. Ma tige tot krachtige, in de kuststreken tijdelijk harde wind tussen Zuid- West en West. 21 October zon op 7.15 uur. Zon onder 17.34 uur. Maan op 18.48 uur. Maan onder 11.17 uur. 33 per ze haar tranen verduwde, hoe be- kin„en uitgelekt, afgezien van aan- heerst die zoon zijn moeder een laatste «.rekin.en 8 groet bracht; zó zijn de mannen die ee.JSra betrekking hebben op de vraag, wereld gaan verlaten en een andere gingen bettewcmg wereld gaan winnen, een wereld voor mmtaire hetzij Iangs andere weg de GVan Nederland vlogen gisteren dan West-Europese defensieve Unie zal kun- zoals we reeds in een deel onzer edities Washington evenwel gaan tal van ieder geval binnenkort, president Tru- Donderdag 21 October 1948 HILVERSUM I (301 M.). AVRO 7.00 Nieuws; gram.; 11.00 Orgel; 11.45 Voordracht; 12.00 Metropole-ork.; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws: 13.20 Ork. Maria Zamora; 13.50 Grata.; 14.00 Voordracht: 14.20 Solistenconc.; 15.00 Voor zieken en gezonden: 16.00 „Assor- timento"; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 „Welk dier?"; 17.35 Ens. Johnny Meyer; 18.00 Nieuws: 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Strip: 19.10 „Avondschool"; 19.45 RVD; 20.00 Nieuws; 20.15 Piano; 20.45 „Vertellingen In woord en muziek"; 21.45 Hoorspel; 22.20 Gram.; 22.45 „Pijlers van Neerlands wel vaart": 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.). KRO 7.00 Nieuws, gram., morgengebed; 9.45 School radio; (10.00—11.00 NCBV); 11.00 „De Zonne- b.oem": 11.40 Schoolradio; 12.03 Omroep koor; 12.33 Lunch conc.; 13.00 Nieuws; 13.25 C.arlnet en piano; 13.45 „Hors d'oeuvre; N„HV 14.00 Gram.: 14.40 Voor de vrouw; 15.1,0 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Gram.; 17.50 RVD; 1800 Piano: 18.15 CMB; 18.30 Gram.; 18.50 „Pieker problemen"; 19.00 Nieuws, gram., actual; 19.45 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.15 Ster avond: 21.30 Familie-competitie; 22,00 Koor; 22.15 „Vaart der volken"; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE IH: 7.00 VI. Br.: nws; 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7 40 gym.; 7-aO gram.; 8.00 nws; 8.15 Eng. H.S.: gram 9 01) Rumba ork.; 9.30 vocaal trio; 9.50 Amerik. comment10.05 v d. scholen; 10 30 while you work''; 11.00 Eng. L P.: „Trafalgar day"; 11.35 orgel; 12.00 Vi. Br.; gram.; 12.30 weer en landb.; 12 49 Melachrino: 13 00 nws; 13.15 orgel; 14 00 conc 15 00 Eng L P.: revue ork.; 15.33 piano; 16.00 voordr.;'l6.15 Var. orch 17 00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br vi. sold.; 18 30 VI. Br.: v d sold.; 19 00 Fr Br.: omr. ork 19.30 Vl. Br.: gram; 19 50 Fr. Br nws; 20 00 BI. Br.; verz pr.; 21.00; 22.55 gram. 23.00 div. RADIODISTRIEUTfE IV; 7 00 Eng. H.S.; nws; 7.15 Welsh orch.; 7.50'„Lift up your hearts"; 7,55 weer; 8.00 Fr. Br.: nws; 8.10 gram'.; 9.00 Eng.L.P.: nws; 9 10 gram.; 10.00 v.d sold.; 10 15 „Music in your house"; 11.00 Eng. H.S.: vd. scho len; 12.00 ork. Monshin; 12 30 Eng. L P M'diand Lirhl Orch 13.15 accordeons; 13 30 Geraido; 14 00 v.d. vrouw; 15.00 Eng H S.: „Northern orch.; 16 00 prome. n&de Players; 16 30 „Great expectations'' j" -kens; 17 00 Eng LP- oik vd Kon Marine: 17.45 ens. Gold; 1813 Light orch.: 1® i Béromiinster filmpanorama; ly.Ot) „Gaster, v Ziirich"; 19 25 meelede, li'ngen: 19 3° Eng. L P.; Trafalgar Day nrogr.: 20.00 div.; 20.30 Eng. L.P „Top of Form"» 21.00 nws; 22 15 Béromün- «ter omroepork.; 22 00 Eng L.P.; nws; vols Rocket to the stars"; 22.35 ork Lewis;' 23.15 Courtiers; 23.56 nws. „Unda", de katholieke internationale organisatie voor rarlio en televisie, welke voor" de oorlog in ons land ge vestigd was en thans haar hoofdzetel te Fribourg (Zwitserland) heeft, zal vanaf 1 November a.s. voor het eerst met eigen programma's naar buiten gaan optreden. Deze eerste uitzendingen zullen plaats vinden via zenders in Duitsland, Spanje, Portugal, Noord-Afrika en Andorra. De selectie programma's bevatten o.m. Bijbelse hoorspelen, katholiek vragen- kwartier, uitzendingen van katholiek nieuws, rondetafelconferenties en sociale programma's, waarbij op populaire wijze de sociale Encyclieken „Rerum Novarum en „Quadragesima Anno" worden behan deld en verklaard. Al deze programma's zijn door de ver schillende auteurs-m-edewerkers aan het algemeen secretariaat der „Unda" ver vaardigd en worden verspreid en uitge zonden in 7 talen; Frans, Duits, Engels, Spaans, Portugees, Italiaans en Neder lands, terwijl via verschillende zenders in Spanje ook uitzendingen in het Rus sisch zullen worden verzorgd Zoals bekend, zal binnenkort de „Un da" ook haar medewerking gaan verle nen tot „internationalisatie" van de „Bond Zonder Naam", waartoe zij teza- rfien met Pater Henri de Greeve over de verschillende zenders 5-minuten-pro- gramma's gaat uitzenden onder de titel van: „Offensief Der Naastenliefde" Nederland op de zesde plaats Volgens Lloyd's Register waren op 30 Sept. j.l. over de hele wereld (Duitsland, Japan en Rusland niet Inbegrepen) aan schepen in aanbouw 4.203.373 brut° r|B tons, waarvan in Engeland 2.208.999 br, t., Frankrijk 399.612 br. t„ Ver. Staten van Amerika 289.612 br. t., Zweden 263.625 br. t„ Itali 221.537 br. t„ Neder land 211.327 br. t., Engelse Dominions enz 162.166 br. t. (Canada 100.960 br. t en Australië 44.196 br. t.), Denemarken 136.496 br. t. en Spanje 106*88 br. t. W P, Broeder Jacobs W. P., Pater Ver daesdonk W. P.. pater L. v. d- Schans W. P., pater H. van Boxtel yan de Kruisheren en de fathers Powdrill, King en Dunne uit Londen van de congrega tie van Mill-Hill. In Marseille komen nog verschillende zusters van de con gregatie van Kard. Lavigerie aan boord, terwijl in Rome nog een aantal Ita liaanse missionarissen instapt. Ook zai van Rome uit Z. H. Exc. Mgr. J- v. d. Biesen W. P. zich naar zijn Afrikaans vicariaat van Lwangwa begeven. De vlucht van deze Dakota gaat tot Entebbe aan de noordzijde van het Vtc- toriameer waar men Donderdag aan komt, terwijl mr. J. A. G Jonckheer, di recteur der Aero-Holland de reis mee maakt, om een onderzoek in te stellen naar uitbreidingsmogelijkheden van dit soort charter-vluchten. Op het vliegveld Weischap deed het Hoogwaardigst Heer Mgr. Dr. W. vin Hees, generaal der Kruisheren, de vertrekkende missionaris sen uitgeleide. if.v ft ■■■y 'iy Si! Joe Louis heeft vandaag verklaard, dat zijn besluit thans vast staat en dat hij „definitief" van plan is. zijn zwaarge wicht-titel te verdedigen. Dit zal in Juni van het volgend jaar gebeuren, in een openlucht wedstrijd. Naar de manager van Giel de Roede meedeelt, zijn momenteel onderhandelin gen gaande voor een wedstrijd - tussen Wimms, kampioen van België we Iter ge wicht, en onze Nederlandse titelhouder in die klasse. n principe is deze ontmoeting bepaald op 16 Nov. a.s. te Antwerpen. Paul Hoffman heeft bekend gemaaki, dat hij van de Oiganisatie voor Europest Economische Samenwerking (O.E.E.C.) te Parijs het eerste jaarlijkse program ma heeft ontvangen, dat betrekking heeft op de periode van 1 Juli 1948 tot 30. Juni 1949. Dit pr-gramma is de syn these van de verschillende nationale programma's voor productie, verbruik en handel en het bevat voorstellen be treffende dê verdeling van de Ameri kaanse financiële hulp onder de deelne mende landen, welke hulp volgens C.e mededelingen der E. C. A.-autoriteiten voor deze eerste jaar-periode 4.875 mil lioen zal bedragen. Het bedrag dat de O.E.E.C. als hulp voor Nederland voorstelt, is 498 mil lioen. De voor België en Luxemburg vooi gestelde hulp bedraagt 250 millioen. Naar A.F.P. meldt, bedraagt de voorge stelde hulp voor het Ver. Koninkrijk 1.263 millioen, die voor Frankrijk $989 millioen en die voor Duitsland 454 millioen. man een speciale zitting van het con gres zal bijeenroepen om het een wets ontwerp voor te leggen met betrekking tot een spoedige wederinstelling van n lend-lease regeling. Men gelooft, dat het wetsontwerp in brede omtrek zo goed als voltooid is, maar het is onwaarschijnlijk, dat 't door de gecompliceerde wetgevingsprocedure geloodst kan worden vóór het huidige congres in Januari een einde neemt. Door de debatten zal het publiek vol doende besef bijgebracht worden van de ernst der feiten, zodat gerekend kan worden op een spoedige aanneming door het nieuwe congres. Tn de vergadering van het dag. bestuur der Niwhi if jhr. mr. P. Th Six benoemd tot directeur van het centraal bureau Niwin, als opvolger van ïr. F. F. van Rhijn. De installatie van de heer Six ge schiedde tijdens de daarop volgende ver gadering van het Nrwm-hoofdbestuur, waarbij de scheidende directeur dank werd gebracht voor zijn werkzaamheden in het belang van de militairen in Indo nesië. door die afstanden af te leggen resp in 5 min. 40,3 sec. en 7 min. 10.6 sec. Door dit fraaie resultaat komt voor de eerste maal in de zwemgeschiedenis een Nederlander voor op de wereldre- cordiijst der heren- Het spreekt van zelf dat deze rjieuwë wereldrecords op de 400 en 500 meter ook als nieuwe Europese en Nederlandse records gelden. Het oude record op de 400 m. stond met 5 min. 43,8 sec. op naam van de Duitser Arthur Heina, gemaakt op 10 Febr. 1938 te Kopenhagen; dat op de 500 m. met 7 min. 13 sec. op naam van dezelfde, gemaakt op 7 Mei 1939 te So lingen. Bonte vertrok zeer snel. Voor 100 me ter noteerden wij 1 min. 15,2 sec. en voor 200 meter 2 min. 42,1 sec., met an dere woorden, op weg naar de 400 en de 500 meter bleef hij op de klassieke af stand van 200 meter slechts ongeveer 1 seconde boven het Nederlands record, dat hij onlangs te Hilver«tm op zijn naam bracht- Na 300 metër noteerden wij 4 min. 11 sec. en reeds toen het duidelijk, dat zijn recör^ offfcië'e de 400 meter zou gelukken De officie.e tijd op. de 400 meter- werd15 mm 40.2 sec. De tijdopnemers waren ae neren De Raat met 5_J»'3„J66"' Kubbe 40.3 sec., zodat de middelse tijd als of ficieel record kon worden genoteerd. Voor de 500 meter noteerden de tijdop nemers, de heren Veerkamp, Van Teese- lirig en Heides resp. 7 min. 10,2 sec.. 7 min. 10,6 sec. en 7 min. 10,8 sec., zodat het record op 7 min. 10,6 sec. kwam te staan. Toen Bonte uit het water kwam, bleek, dat hij zich in het geheel' niet had „leeg" gezwammen. Hij zal binnen kort trachten het Nederlands record op de 200 meter scherper te stellen. Uitslagen intern, groep, derde ronde: WadePrins remise, VisserGolombek remise, Baay wint van Rubinstein, De VosSpanjaard en Woodde Lange af gebroken. Afgebroken partijen uit de eerste ron de: Prins wint van Baay, Rubinstein ver liest van Spanjaard, VisserWood remise Vierde ronde: De LangeBaay remi se, GolombekWood 1O, Spanjaard Visser 10, RubensteinWade ff1 PrinsDe Vos afgebroken. Afgebroken partijen: De VosSpanjaard remise. No de 4e ronde luidt de stand in deze groep: 1. Golombek 3% p-, 2. Spanjaard 3 p.. 3. Wade 2 p., 4, 5 en 6 De Lange, Wood en Prins V/2 p. en 1 afgebr. partij, 7 en 8 Visser en Baay iy2 p., 9. De Vos 1 p. en 1 afgebr. partij, 10. Rubenstein 1 p. min. 40,2 sec. en Vervoort met 5 min De Hagenaar C. van Vliet zal niet uit komen in het tournooi om het kampioen schap van Nederland groot biljart vrij spel, dat op 21, 22, 23 en 24 October te 's-Gravenhage gehouden wordt. Hij wordt vervangen door Wevers uit Enschede. De lijst van deelnemers ziet er thans als volgt uit: J. A. Eichelstéim (Het Noor den, Rotterdam)D. W. C. Jacobs (B.K.V. Bergen op Zoom), P.'Kruythof (Ons Ge noegen, Barendrecht), H. Metz (Haagse Cadre Ciub> Den Haag)) p. j. v. d, Poi (Caland, Rotterdam), C. de Ruyter (Ex celsior, Waalwijk), L. G. J. Teegelaar ('s-Gravenh. B.C.) en B. Wevers (De Ca rambole, Enschede). (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID Achterweg 86, Lisse.) No. 6450. R. SVOBODA. Mat in twee zetten. Ie plaatiing. Wit: Kdl, Da4, Pd5; e7. Zwart: Ke8, Ra5, Pc8; d7, f7. No. 6451. R. SVOBODA. Ie plaatsing. Zelfmat in twee zetten. Wit: Kf3, De8, Tf7—h5, Rc6, Pb5—f8; b7, d2, f2, g2, h4. Zwart: Kf5, Dg5, Tf6, Ra8, Pal—h8: d3, d4, g6. No. 6452. R. SVOBODA. Ie plaatsing. Zelfmat in twee zetten. Wit: Kdl, Dg5, Ta5—a7, Rg7, Pd5—e4: b3. c6, d2. Zwart: Kd3, Thl, Rgl; b6, b7, c5, e7. f4, f5, g3 h2. No. 6453. R. SVOBODA, Praag, lste Plaatsing. Zelfmat in 3 zetten. Op de eerstkomende bonnenlijst zal een bon voor 250 gram waspoeder wor den aangewezen. De Ned. regering ziet geen m°ge- lijkheid aan de bestaande problemen in Baarle-Nassau (en Baarle-Hertog) een oplossing te geven. Men zal moe ten wachten tot de economische unie met België en Luxemburg tot stand komt. Darmee zullen de moeilijkheden van thans automatisch worden opgehe- pit is de enige troost, die minister Lieftinck heeft voor de winkeliers in Bearle-Nassau, over wier onprettige po sitie wij enkele malen in den brede schreven. „Is het juist, dat de winkeliers van Baarle-Hertog met Ned. distributie-goe deren bevoorraad worden en de inwo ners van Baarle-Nassau bij deze winke liers met Nederlandse bonnen Neder- landse verbruiksgoederen kunnen ko pen? Is het juist, dat deze Belgische win keliers, naast hetgeen zij aan inwoners van 'Baarle-Nassau voor huishoudelijk gebruik verkopen, in de afgelopen maan den tegen veel te hoge prijzen grote hoe veelheden Belgische goederen, zoals ta baksartikelen, chocolade en Zuidvruch ten aan Nederlandse toeristen hebben verkocht?' Dit waren twee van een gehele reeks vragen welke het Kamerlid v. d. Heu vel over deze affaire aan de minister had gesteld. En de minister beantwoordt ze thans bevestigend, met het voorbe houd echter, dat hem niet bekend is, dat er te hoge prijzen zijn bedongen. Doordat de winkeliers in de Belgische enclave Baarle-Hertog nog steeds aan zienlijk beter worden bevoorraad, heb ben zij een niet te miskennen voor sprong op de winkeliers in de Neder landse gemeente Baarle-Nassau, waarin deze enclaves zijn gelegen. Dat laatstge noemde winkeliers, naar is gebleken, Belgische goederen ten verkoop in voor raad hebben, welke in strijd met de gel dende deviezen- en belastingvoorschrif- ten zijn verkregen, houdt hiermede waar schijnlijk verband. De moeilijkheden, welke voortvloeien ui-, de ligging van de Belgische enclaves binnen de gemeente Baarte-Nassau, heb ben verschillende keren aanleiding ge geven tot voorstellen Baarle-Nassau e Baarle-Hertog douane-technisch als een geheel te beschouwen. Afgezien nos da vraag tot welk douane- en deviezen- gebied de agglomeratie bij tenuitvoerleg ging van dit voorstel zou moete- J?-h ren, zijn aan de verwezenlijking daar van zo grote principiële en technische bezwaren verbonden, dat de suggestie, zo thans als voorheen, niet voor uitvoe ring vatbaar kan worden geacht, aldus de minister. Nog afgezien van het feit, dat een be voordeling van een bepaald bevolkings deel onjuist geacht moet worden, zou een voorziening van Baarle-Nassau met Belgische goederen voor de practijk neerkomen op een uitbreiding van de enclaves en allereerst een contingente- ring en reglementering van het verbruik en de distributie nodig maken. Daarnaast zou een verscherpte bewaking bij wijze van een aangesloten douane-cordon, no dig zijn Bovendien zou bij verveer uit Baarle-Nassau naar het binnenland moe ten worden nagegaan of de goederen in Baarle-Nassau zijn voortgebracht dan wel voor het geheel of voor een deel zijn vervaardigd uit eerder uit bet bin nenland aangevoerde goederen. Een en ander zou neerkomen op een belemme ring van het verkeer met het binnen land en niet te verantwoorden hoge kos ten medebrengen. Mr. John Bender, een 60-jarige Ame rikaanse fanaticus wil de wereld red den.. Maandeiilang heeft hij allerlei boe ken geschreven, waarin hij de wereld vertelt, wat zij daartoe moest doen Maar niemand las ze. Dus begon mr. Bender uit een ander vaatje te tappen. Hij zou voor het Wes ten doen, wat Gandhi voor India deed. Verleden week Zondag nam hij zijn in trek in een hotel in een van Chicago's wolkenkrabbers en gaf opdracht hem mets anders te serveren dan water. „Ik ga vasten, tot ik sterf, tenzij de wereld terugkeert van de dwalingen haars weegs", verklaarde hij. Sinsdien heeft mr. Bender evenwel on dervonden, dat het Westen anders reageert dan het Oosten De hoteldirec tie heeft hem verzocht zijn biezen te pakken, omdat de andere gasten zich beklaagden over dc ongewenste publici teit. Mr. Bender zal nu bij zijn zuster gaan inwonen. Tegenover de pers verklaarde zij- „Als hij zichzelf wil doodhongeren moet hij dat zelf weteh. We zullen hem bijzetten in het familiegraf". PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6442. 1. Kc7—c8 enz. Na 1. Kd7 volgt 2 e4d4:. No 6443. 1. Te8—f8 dreigt 2. Tf8—f7 enz 1Tbl, Rel, Pb4, Pd4, 2 KdG, Kb6, Kb8, Kd8 enz. Goede oplossingen zonden in van nos. 6442 en 6443: ir. A. Bergstein, Geleen; P. H. Houdijk, Rotterdam; M. v. Nieuw- stad. Kaatsheuvel; F. Pijls, Maasbracht; F. Witte, Den Haag. Van No. 6443: J. Dickhaut, Nijmegen. Alsnog van no. 6439: C. H. Nijkamp, Almelo. WEENINK HERDENKINGS OPLOS WEDSTRIJD. Evenals vorige jaren organiseert de Nederlandse Bond van Probleemvrien den dit jaar een oploswedstrijd ter herdenking van zijn 2 December 1931 overleden eminente voorganger H. G M. Weenink, Aan deze wedstrijd waarvoor zes tweezetten. ter oplossing worden ge geven, kan iedere schaakiiefb'•hber gratis deelnemen Men behoeft slechts een aan zichzelf geadi esseerde ;n a's drukwerk gefrankeerde enveloppe vóór 25 November a.s. te zenden aan de heer L. C. Schade van Westrum, Johannes Verhulststraat 124, Amsterdam-Z en men ontvangt begin December de circulaire met problemen en nadere gegevens. Wilt u iets meer weten omtrent het oplossen van schaakproblemen, dan wordt u na opzending van 0.25 in postzegels aan bovenstaand adres een beknopte handleiding toegezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2