Nieuws uit STAD en OMTREK Archivaris klaagt over gebrek aan ruimte Kominform-offensief in Italië Opleiding voor jonge schippers DE RAMP met de Constellation BIM Sjahrir in de interim-regering? EC. A.-mach tigingen voor Indonesië gr ij ze poeder Achter DE BOSSEN en het Stewardess ook overleden H. Veenendaal Generaal-ma j oor J. Sas f Edgar Fuld f Onderhandelingen mogen ditmaal niet mislukken DONDERDAG 21 OCTOBER'1948 PAGINA 8 VERSLAG 1947 LATENT ULTIMATUM POPULAIR CONCERT IN HET passage THEATER CONTACT AVOND K.A.B. ST. VINCENTIUS-AVOND DAT kan hechtenis kosten BURGERLIJKE STAND OUDE MOORD OPGE HELDERD Echtgenoot bracht vrouw om het leven POSITIES TROEPENSCHEPEN EEN „ONTHULLING" VAN GRAZIANI BRANDVERZEK. MAATSCHAPPIJ HOLLAND VAN 1859" URSUSSUNRISE NEDERLANDSE PROMOTIE TE LEUVEN POST FACTUM SYSTEEM VERDWIJNT RAAD VOOR RECHTSHERSTEL DE GEEST VAN NATIONALE DISCIPLINE Schrikwekkend werklozen cijfer ACHTERSTAND wordt INGEHAALD IA t Een roman uit Siberië door ER. ENSKAT NED. VRALHTENMARKT Ue tiemeente-archivaris. de heer A. v. d. Poest Clement heeft zijn verslag over 1947 uitgebracht. Hij ®on®t„a,te^r' hierin voor de tiende maal, dat de huisvesting van het Schiedamse archief »n vrijwel alle opzichten zeer onvol doende is. HU vertelt er bij voorbaat hij, dat hij zal blijven klagen tot de Schiedamse arehivalia een aan alle eisen voldoende behuizing zullen heb ben gekregen. in dit verband lezen wij een Verborgen Ultimatum in de volgende zinsnede: 'Immers in artikel 4 van mijn instruc tie is mij behalve het bewaren ook het >,in goede staat houden van de archief stukken opgedragen, en wanneer er geen verbetering komt in de huisvesting van het archief zal wellicht eens het ogen blik komen, dat ik het zo juist genoemde onderdeel van mijn taak niet meer zat kunnen vervullen." Voor het goede conserveren van het archief is een gelijkmatige verwarming nodig zander grote temperatuurswisse lingen. Een vergrote kolentoewijzing is noodzakelijk, al is deze op zich niet vol- borgen °m 6611 goede bewaring te waar- v'n ^946 lagen grote massa's archicfstuk- -.n'7 meer op de zoldervloer. In I werd dit in principe opgelost, door toezegging, dat er stellingen zouden Komen. Tot nu toe zijn zij niet geplaatst, Een vertrek van het archief zal brand- vrjj gemaakt worden, maar de plank- ruimte hiervan zal 80 M bedragen. Er zijn voor een goede bergruimte 1000 M nodig. De Archivaris is van mening, dat hoe bitter het ook mag klinken het bouwen nieuwe Schiedamse stadhuis gereed zal zijn, vele jaren nadat het ab soluut noodzakelijk zal geworden zijn voor het behoud van Schiedam's archief doeltrèffende maatregelen te nemen. De werkzaamheden aan het ardhief bestonden o.a. uit de aanvulling van de aantekeningen over de Schiedamse re geringspersonen (15721795); de defini tieve ordening en beschrijving van de 1,1 de loop der tijden door Schiedam ge annexeerde gemeenten werd in 1947 v°ortgezet. Een boek over de Grote of St. Jans- kris op sapel gezet door het ver kerken van de duizenden aantekeningen Uit de kerk- en gemeente-archieven. Het Zal nog wel geruime tijd duren eer dit otnvangrijke werk gereed is. Het archief Assisteerde bij de restauratie van de yrote Kerk en bij de opgravingen door üe heer Kenaud van de ruïne van Mathe- nesse. 79 personen met 226 bezoeken maakten gebruik van het archief. Van de wetenschappelijke onderzoekin gen door de archivaris noemt hij de vol gende onderwerpen: de geschiedenis van de Gemeentereiniging, de geschiedenis van het Sted. Muziekcorps, de Schiedam se ziekenfondsen, de Groenilandvaarders Jan van Riebeeck, de bekende predikant uitde zeventiende eeuw, Eleasar Swal- mius, de straatnamen*van nieuw-Mathe besse) het formuliergebed uitgesproken Ü1J bet begin van de vroedschapsvergade- imgen, de politieke constellatie te Schie- jk™ lrr 1871> de geschiedenis van het zie- tjp„u ïs en het graf van St. Liduina. Uit nalatenschap van de heer F. A. C. De Raad van Overlee verzoekt ons het navolgende te willen opnemen. Ofschoon de kaartenverkoop voor het Ü.S.O.-con- Passavp mtterdag 23 October a.s. in het gf Theater beter is dan voor het kan dit onsM a®1 jl- in de Juhanakerk, Tof hen zoudl^iv^"^^™'3®^' f^elegenheMw^ GS O. bij te wonene™vi^°^rt ^n het gelegenheid met missen En.... u °ord. in de gelegenheid gesteld. De prijs 0 75 per persoon, kan geen bezwaar zijn Het programma vermeldt o.a. fragmen ten uit de muziek bJJ Shakespeare's blij spel Een Midzomernachtsdroom" van F Mendelsshon-Bartholdy. Het concert ls' bij uitstek populair, voor een ieder be grijpelijk ook voor hen, die zich de klas sieke muziek nog niet hebben eigen ge maakt. Zet dus alle bezwaren op zy en voorziet U tijdig van een toegangsbewijs. ®r zijn nog kaarten verkrijgbaar aan °nderstaande adressen. v olksgebouw, Tuinlaan 50; J. Hart- pUrn, Graaf Florisstraat 65; Gebouw K. Volksbond, Lange Haven 71. Secre. 1 ^®at Raad van Overleg, Westfranke- R, i Etraat 73 Gebouw voor Chr. Soc. Slfugen, Lange Haven 73; W. A. v. d. Ü€n, Westfrankelandsestraat 26. Lechner werden belangrijke stukken aan het archief gelegateerd. Naschrift Red. N. S. C. De verwaarlozing van de Schiedamse geschiedenis, zowel wat betreft de wei nige kunst-werken als wat de historische kronieken en archieven aangaat, is even verbijsterend als van-zelfsprekend voor de oude geest van onze stad. Er kon moei lijk betere karakterisering gegeven wor den van het historische Schiedam, zoals het ten onder ging in de eenzijdige wol vaart, als juist het van ouds ontbreken van een behoorlijk archief. Wij juichen het toe, dat er een man is, die zich Voor verbetering van deze toestand interesseert, al vragen we ons af, of hjj geen monnikenwerk verricht- Hoe kan ooit een archief, dat eeuwen ver waarloosd werd Weer zo in orde komen, dat het enigszins, aan zijn doel kan be antwoorden? Vooral daar nieuwe gege vens zich blijven ophopen. Wie wel eens een kast met papieren heeft opgeruimd die döor elkaar lagen, weet, wat dat voor hels en ondoenlijk werk is. Meestal is uit eindelijk de oplossing, dat men alles maar in de vuilnisbak werpt. Wij zouden een dergelijke methode nier. graag aanraden voor het archief. Maar een oplossing voor het geval weten wij niet, tenzij die van een tijdelijke onder brenging elders Wij zitten in Schiedam nu eenmaal te kijken met 19e eeuwse toesanden in een Amerikaans gegrohide stad; een stad, die alle ellende van de werkloosheid en ie oorlog nog steeds niet te boven is en vol komen afhankelijk is van de welwillend- heid van de curatoren, zijnde Ged. Staten Een stad in chronische geldnood En van alle geld, dat beschikbaar zou komen, zouden wij met onze eerbied voor historie en onze afkeuring voor de houding van het verleden het eerst «1 die noden, en behoeften gelenigd willen zien, die de mensen van deze tijd in ar chief-omvang kénnen. Zou de archief-nood tezamen met de gebrekkige huisvesting van- de stads-admi- nistratie ertoe leiden, dat alle aandacht aan stadhuisnieuwbouw werd besteed en alle morele en politieke druk hiertoe werd aangewend te bestemder plaatse terwijl alle lapmiddelen kordaat over boord gezet worden, dan gunnen we, onszelf en de ar chivaris die oplossing van harte. Hoe eer der hoe liever. Zaterdag a.s. 23 October om half 9 wordt er in het gebouw van de Kathfl- lieke Arbeiders Beweging op de Lange Haven een contactavond gehouden voor de ouders van de K. A. B.-groepen. Alle vakgroepen worden hiertoe uitgenodigd. De toegang is gratis op vertoon van de uitnodiging, welke aan huis werd be zorgd. Er wordt door de Adviseur Rater Roghmans een inleiding gehouden over: „Welk beroep voor ons kind?" Bovendien worden er enkele films vertoond, die zeker de belangstelling zullen hebben. Het zijn speciaal de ouders, die hiertoe worden uitgenodigd. Men lette er goed op. dat de avond Zaterdag 23 Oct. om halt: 9 begint. In ons verslag over de _Vincentius- avond van Dinsdag j.l. werd "een belang rijk onderdeel niet vermeld. De heer G. L. Kamp droeg twee gedichten voor, die de sfeer van de avond nog belang rijk verhoogden ,en de aanwezigen het beste van onze dichters meegaf. Een dronken automobilist heeft giste ren de Hoogstraat onveilig gemaakt. Het was de 46-jarige Schiedamse fabrikant W. F. S., die ter hoogte van de Brede, Marktsteèg geheel links van de weg reed. Aan de rechterzijde, hem tegemoétko- mend, fietsten de moeder en dochter V. De beschonkene zag geen kans om uit te wijken-, De moeder wist zich buiten ge vaar té stellen, maar de dochter werd gegrepen Haar fiets kwam onder de wielen van de auto .en werd vernield. Het meisje had kleerscheuren en schaafwon den. Er was zelfs geen bloed-onderzoek nodig om te constateren, dat S. dronken was. Hij werd gearresteerd, naar het hoofdbureau van politie overgebracht en te slapen gelegd in de cel. GEBOREN: Jan, z. van J. Verboom en M. v. d. Lugt, Nassaulaan 75; Francina L d, van P. M. Bokhorst en M Mit- schenko, Dr. Noletstraat 1; Antonïe M,, z. van G. Prins en M. de Jager, Frank- linstraat 1; Lucas L z, van A. F, van Schijndel en C B. v. Steenbergen, Schiet- baanstr 10; In'a M,, d. van W, H. Spruyt en A. B'os. Nassaulaan 75. OVERLEDEN: S. Bezie, 79 j., vr. van H van Meijgaarden, Dr. Noletstraat 1. De Rotterdamse politie heeft eindelijk een moord kunnen ophelderen, welke in de bezettingsjaren in de omgeving van de Waalhaven is gepleegd. In de herfst vaa 1942 werd daar het lijk van een vrouw langs de berm gevonden, die om het leven Was gebracht. Er werden toen edge arrestaties verricht, maar de zaak werd bemoeilijkt door het feit, dat er iemand bij de moord betrokken scheen, die in dienst van de Duitsers was. Enige tijd geleden echter ontving de politie nieuwe aanwijzingen in deze zaak. Deze hebben geleid tot de arrestatie van de echtgenoot van de verslagene. Naar verluidt was er op straat een twist ont staan en de ruzie, liep zo hoog, dat de man zijn vrouw, mogelijk door worging, om het leven heeft gebracht. en de toenmalige premier, maarschalk Pietro Badoglio, tegen Hitier gecomplot teerd. Ze hebben Hitier naar Rome uit genodigd met de bedoeling hem daar te doden. Hitier weigerde eeftter te komen. Graziani zeide voorts het leven van de tegenwoordige stafchef van het leger, generaal Efisio Marras, gered te hebben, die later zonder zijn tussenkomst ter dood gebracht zou zijn wegens zijn aandeel in het complot. Marras ontkende intussen, dat er ooit een samenzwering heeft bestaan om Hitier van het leven te beroven. Badoglio had hem slechts naar Hitier gezonden, om de Duitsers te verzekeren, dat on danks Mussolini's val, Italië de oorlog ^ou blijven volhouden. De „Johan van Oldenbarnevelt" arri veerde heden van Amsterdam te Batavia. De „Zuiderkruis", op reis van Rotter dam naar Batavia, arriveerde hedenmor gen te Aden. Rodolfo Graziani, die terecht staat we gens collaboratie, heeft gisteren 'n mem- waardige verklaring 'afgelegd. Na de val van Mussolini in 1943, aldus de maar schalk, hebben koning Victor Emanuel Het bruto brandpremie-inkomen van de Brandverzekering Mij. „Holland van 1859" te Dordrecht, steeg in 1947 van 3.480.524 tot 4.161.262. Voor he; eerst sinds jaren heeft de inbraak-afde ling meer winst afgeworpen. De grootste stijging vertoonde de transport-afdeling. Na aftrek van tantièmes etc. en na toe voeging van 12.706 ten laste van de dividend-reserves bedraagt het winst saldo 218.188 (v.j. f 326.582). Na di verse afschrijvingen kan een dividend van 285 380) voor de aandelen série A. worden uitgekeerd, op B 142.50 190). op de aandelen C 57 (ƒ76) en op de aandelen D ƒ28.50 (ƒ38). Op de winst-bewijzen wordt 137.09 per stuk uitgekeerd. Per 31 Dec. 1947 bedragen de garantie-middelen van de N. V. 5.903.893. De leider van de 4de klas-afd. Ursus speelt Zondag een belangrijke thuiswed strijd tegen Sunrise. De wedstrijd wordt gespeeld op het Sportterrein aan de Havendijk en begint om half 3. Aan de R-'K. universiteit te Leuven slaagde magna cum laude op het proef schrift „De lichamelijke opvoeding in het kleuterdagverblijf" voor het licentiaat lichamelijke opvoeding: mej. Passtoors ie Hilversum, consulente lichamelijke op voeding voor het voorbereidend onder wijs van het ministerie van Onderwijs. Zij is de eerste Nederlandse, die dit examen deed. De E.C.A. toewijzing" voor Indonesië voor de periode 1 April tot 30 September 1948 bedroeg 35 millioen. De E.C.A. begon echter eerst laat rtiet de behande ling van de gevraagde aankoopmachtigin gen. Daardoor moest hier het systeem van de post factum aankoopmachtigingen worden toegepast, d.w.z. dat de goederen al konden worden geleverd, voordat de goedkeuring van de E.C.A. werd gevraagd. Aldus werden aankoopmachtigingen ver kregen voor textielgoederen uit Japan voor ca. 15 millioen. Andere goederen waren o.a. bloem ca. 4 millioen, rijst 3 millioen, vrachtauto's 2 millioen, machinerieën 2 millioen, banden 750.000, tractors 800.000, materiaal voor havens 680.000, ruwe katoen 570.000 en vele andere artikelen, waar van kleinere hoeveelheden werden ge kocht. Voor aankopen van Ijzer en staal in de V. S. werd slechts 150.000 ver leend, terwijl op 1.000.000 gehoopt was. Met 1 November verandert het systeem in die zin, dat contracten mogen worden afgesloten, maar niet mag worden gele verd voor de machtigingen zijn verleend, terwijl na 1 Januari ook de contracten niet aan de machtigingen mogen voor afgaan. Voor 75 pCt. schenkingen Aneta's correspondent te Washington verneemt, dat de E. C. A.-toewijzing voor Indonesië voor het vierde kwartaal van het lopende jaar in totaal 30 millioen zal bedragen, doch dat een gedeelte van' dit DGuTHg zal moeten worden gerese^r- veerd voor goederen, waarvoor de eon tracten thans worden gesloten en waar van de levering in de eerste helft van het volgende jaar zal plaats vinden 75 pCt. van alle E. C. A.-toewijzingen en 25 pCt. in de vorm van leningen wor den verstrekt. Daar naar verwachting de waarde van de Indonesische invoër in het belastingjaar Juli 1948 tot en met Juni 1949 ongeveer 480 millioen za! bedragen en de waarde van de uitvoer in die periode waarschijnlijk niet meer dan 360 millioen zal bereiken, zal het na delig saldo van de handelsbalans onge veer 120 millioen bedragen, welk defi cit door de E. C A.-huip in de huidige omvang niet geheel zal kunnen worden gedekt. Bij K. B. is op zijn verzoek aan prol. mi. P. S. Gerbrandy op de meest eer volle wijze ontheffing verleend van zijn functie van voorzitter van de raad voor het rechtsherstel onder gelijktijdige aan wijzing tot plaatsvervangend voorzitter van gemelde raad Tot voorzitter is benoemd mr. L. A Donker te Rotterdam, lid van de, Twee de Kamer. Op hun verzoek is aan mr. B Zorab en mr. K. v'an Hinloopen Labberton eer vol ontslag verleend als lid van de afd. rechtspraak van de raad. In „het Weèten" zijn twee zwakke plekken: Frankrijk en Italië, De Komin form, d.w.z. Moskou heeft deze landen juist uitgekozen om het Marshall-plan, de enige redding van Europa, tot misluk king te doemen. Voor Frankrijk is dit spectaculair evi dent. Een land, waar de arbeiders, i.e. de mijnwerkers, de misdadige bereidheid op brengen om op bevel van de kominform door middel van een politieke staking de voornaamste en onontbeerlijke bronnen van herstel en Welvaart niet alleen tijde lijk buiten werking te stellen, maar een voudig te vernietigen, is op zijn minst genomen een weinig betrouwbare me dewerker en bondgenoot in de zelfhand having tegen het communistische op dringen. Er zal een scherpe reactie van het in zijn overgrote meerderheid zeker nog gezond voelende en denkende Franse volk nodig zijn om het vertrouwen bij zijn vrienden in zodanige mate te her stellen, dat men weer zonder al te be nauwde bezorgdheid met Frankrijk mi litair en economisch zal kunnen samen werken. In Italië ziet de toestand er ietwat an ders uit. Welke rampen- het fascisme ook over land en wereld moge hebben ge bracht, het heeft Italië ten minste iets gegeven: de geest van nationale disci pline, welke het Franse volk, behalve wellicht in destructieve richting heeft verloren. Daardoor ervaart de communis tische agitatie een tegenstand, welke niet onderschat mag worden. Ook over het Apennijnse schiereiland gaan voortdurend stakingsgolven en de laatste weken joegen deze zelfs hoog op. De communisten bevelen, de economische nood dringt, maar er is ten slotte de dis cipline, waartegen de golven vaak te pletter lopen. Zo is Donderdag j.l. weer eens gebleken, dat de kpminform de ar- beidsmachines in Italië' wel ernstig kan verstoren, aïs het ware zand tussen de raderen kan strooien, maar ze niet kan stil zetten. De communistische leiding had een vier-en-twintig-urenstaking van alle staatsambtenaren bevolen, en ook de christelijk-democratisch-e vakbond stond tegenover dit „protest" niet geheel af wijzend. Maar des morgens verschenen practisch alle ambtenaren normaal op de ministeries; de afwezigen waren voorna melijk typistes en hulppersoneel; het echte ambtenarencorps echter had aan het beroep der regering op standseer en plichtsgevoel gehoor gegeven. Ongetwijfeld is met dit karakteristiek geval de algemene situatie niet adaequaat getekend; elders wordt aan de stakings bevelen breder gehoorzaamd. En het on- aa tgename is bovendien, dat de stakin gen, evenals in Frankrijk, gesynchroni seerd zijn: nu hier, dan daar; nu in dit bedrijf dan in een ander; nu voor twee uur, dan voor een dag, dan onbeperkt; alles met de duidelijk uitgesproken be doeling om de grootst mogelijke ver warring te stichten en het economische leven te ontwrichten, opdat op het ge schikte ogenblik met de werkelijk alge mene staking ook de revolutie kan Uit- breken. T, Eén zaak hebben de Italianen op de Fransen voor. Ongetwijfeld beschikken deze laats ten naast de communistische C G T over een christelijk vakverbond en een socialistische arbeidersmacht; maar deze voelen zich nauwelijks door stevige politieke partijen geruggesteund: M.R.P. en socialistische party worden eer met ondergang bedreigd. In Italië is de split sing in de algemene Italiaanse arbeiders partij van veel jonger datum: de katho lieke pool heeft zich pas in September j.l. volkomen van de communistische af gescheiden. Maar zij werd onmiddellijk opgehangen door de machtige christelijk- democratische partij, die haar een ste vige bodem gaf, zodat zij tot zelfstandige actie in staat is en daarbij de volle sym pathie en steun vindt van de socialisti sche stroming in het oorspronkelijke ge meenschappelijke vakverbond. Het door de kominform bevolen grote winteroffensief zal met dit feit terdege rekening moeten houden. Anderzijds zul len de communisten ongetwijfeld kracht putten uit de bijna hopeloze economische toestand, waarin Italië nog steeds ver keert. Men kan niet uit het oog verlie zen, dat er in Italië twee en een half millioen werklozen zijn en dat dit schrik wekkende cijfer eer neiging tot verho ging dan tot daling vertoont; de maand- statistieken wijzen daarop sinds geruime tijd. In officiële kringen te Rome heerst ter zake, "niettegenstaande de royale hulp van het Marshall-plan, dan ook een alge mene pessimistische stemming. Italië kan op de wereldmarkt niet concurreren; de industrie is in haar productie ten zeerste belemmerd, wijl zij geen voldoende af zetgebied heeft; het indexcijfer van de industriële activiteit is van 12 het vorig jaar op 100 in September van dit jaar gedaald; en het ligt nog veel lager in twee van de belangrijkste industrieën van Italië, de chemische en de textiel branche. En dan wordt er door de experts van 't Marshall-plan nog op aan gedrongen, dat gemiddeld drie van de tien arbeiders in de grote bedrijven zul len worden ontslagen om tot een ra tionele voortbrenging te komen! Terwijl de emigratie, de grote traditionele vei ligheidsklep van Italië, steeds meer be moeilijkt wordt: in de jongste zes maan den konden slechts acht-en-dertig dui zend Italianen een nieuw vaderland be trekken. Intussen: het communistisch winterof fensief in Italië is pas begonnen, en het werkt zeker nog niet op volle toeren. Met spanning zal men het volgen, vooral omdat in Italië tegenkrachten sluimeren, die wel eens geheel onverwachts ook tot actie zouden kunnen overgaan. ln de 'lyen Binnenvaartschool, Joubertstraat 13, werd gisteren dé cur sus van drie maanden voor binnenvaart schippers geopend. Wanneer we de di verse sprekers mogen geloven, is het in de binnenvaart droevig gesteld: er is ge brek aan onderlegd personeel, het lager- en het vakonderwijs voor de jeugd is over het algemeen zeer gebrekkig, terwijl zpwel op economisch, technisch als so- c'aal terrein een enorme achterstand- be- ®taat. Toch zal er geen groepering ge- vonden worden, waar de Nederlandse Volksaard beter bewaard is gebleven dan luist onder de binnenschippers. Van verschillende zijden worden er Pogingen gedaan om verbetering aap te brengen aan te- brengen en het Konink- l) k Onderwijsfonds voor de scheepvaart otider directoraat van de heer G. de °ng heeft sinds 1914 een belangrijk aan deel hierin. Onda*.ks geringe medewer king van overheid en belanghebbenden, "pdus de heer de Jong, is dit fonds erin geslaagd reeds vele cursussen te organi seren om de binnenschippers iets meer ontwikkeling te geven. Thans is een dagklas voor jongere Kchipers geopend, die een duur van drie hiaanden heeft en waarvan men veel re sultaat verwacht. Bij deze gelegenheid ^erden de gasten tevens in staat gesteld de dagnijverheidsschool met internaat, Varaan 72 jongens gedurende 2 jaar on- derricht ontvangen in datgene wat des schippers is, te bezichtigen. Het gebouw, Waarin deze jongens in hun frisse uni- form leven en werken, is .een goede school doch allerminst geschikt als inter- «aat voor toekomstige schippers; midden Vissen de huizen cn practisch zonder Ob'tspanmingsruimte. Het verlangen is dan o°k: een nieuw en ruimer gebouw aan do waterkant en een eigen schip! De geestelijke leidsman van het giote Percentage katholieke schippersjongens ®P deze school, pater J, H. Lelarge S.C. J., wees nog op de grote kans, die een dergelijk internaat biedt om de jongens een goede basis voor het leven mee te geven, vooral door een goede vrije-tijds- besteding, waaraan buiten schuld van de school zeer veel ontbreekt. Als voorlopige oplossing voor het passagieren Op Zaterdag en Zondag deed pater Le large het voorstel aan de hand om hen in goede gezinnen in de buurt té laten komen. 43. Malóch, de grootvizier keek naar buiten en zag Roen en de wachter langs gaan. „Prachtig gedaan" riep hij op getogen. „Zorg dat van het lichaam geen spoor gevonden wordt". .jPaar kunt U op rekenen, edele Maloch", riep Roen. „Bij de volgende feestmaaltijd komt het hoofd op tafel te staan", riep de grootvizier in het beste humeur. De bevolking van Kahran kocht intussen de broden, waarin .het eerlijkheidspoeder van de fakir was verwerkt. „Overeet U niet aan het' brood", riep de bakker bij wyze Hedenmiddag vernamen wij nog, dat ook mej. Elsie Fey, de stewardess van de verongelukte Constellation, in het zieken huis aan haar wonden is bezweken. Het aantal doden is dus thans gestegen tot zes en dertig. De toestand der Amerikaanse mevr. Al Rohrs was volgens haar verplegers in het ziekenhuis kritiek. Zij heeft zware brand wonden, een gecompliceerde beenfractuur en een gebroken schouder. Ooggetuigen vertellen Volgens een der c^fegetuigen zou de machine in brand hebben gestaan toen ze boven Tarbol'ton vloog. De man bel de terstond de inspectie van het vlieg veld op en spoedde zich toen naar buiten. Toen hij de plaats van de ramp bereikte, vond hij het toestel in lichte laaie tëgen een lichte helling bij de boerderij van Neil. Brandende wrak stukken lagen in wijde omtrek in het rond. Het staartstuk van het toestel lag aar. het ene eind van het weiland, mo toren en andere wrakstukken aan het andere. En over heel het veld verspreid lagen slachtoffers. Walter Dunlop, eeh mijnwerker, was een van de eersten, die het toneel van, de ramp bereikte. Hij vertelde: „Wij hebben alles gedaan, wat wij konden om de mensen uit het toestel te halen, doch wij konden slechts één passagier redden. Het was een Amerikaanse dame. Haar kleren stonden in brand. Wij droegen haar bij het wrak weg en doofden de vlammen". Het wrak brandde hevig en twee uur na het ongeluk woedde het vuur nog steeds. Het gehele dorp Tarbolton, dat een bevolking van ongeveer zeshonderd zie len heeft, werd door het motorgeronk van het laag vliegende vliegtuig ge wekt. De bewoners renden hun huizen uit toen zij het hoorden rondcirkelen en vreesden, dat bet op het dorp zou neer storten. Plotseling klonk een luide slag en het vliegtuig gleed over de heuvel. Volgens deze mensen zou het toestel zich eerst met de neus twee voet in de grond hebben gedrongen, daarna had het zich echter weer verheven, waarna het definitief de grond raakte. Een ander vertelde, dat hij toen bij bij het wrak aankwam, door de hitte van de vlammen de in het toestel opgesloten passagiers niet kon bereiken. Toen we door de velden renden, hoor den we hun hulpgeroep. Verschillende slachtoffers, zowel doden als gewonden, waren uit het toestel geslingerd. Wij kon den de doden nauwelijks van de over levenden onderscheiden, maar wij brach ten alle slachtoffers naar de wegzijde en- bedekten ze met onze jassen. Tegen dien tijd waren ook de eerste ambulances ge arriveerd, die aan de overlevenden de eerste hulp verleenden, voordat zij naar het ziekenhuis werden vervoerd. Een der schokkendste tafrelen was wel dat van een vrouw, die een kind tegen zich aandrukte. Beiden waren vrijwel ge heel verbrand. Vanmorgen waren politie en vrijwil lige reddingsploegen nog steeds bezig met het zoeken naar slachtoffers in de mist. Het vuur smeulde nog. Toen men het laatste slachtoffer vond, was het al negen uur geworden. Op hun weg naar de ramp waren dok ter Brown van het Kilmarnock hospitaal en vier van zijn collega's met hun auto in de mist verdwaald. Hierdoor verloren zij een kwartier. De gewonden hadden allen ernstige brandwonden, doch de boordwerktuig kundige. was in staat rechtop te zitten, toen de politie arriveerde. De gehele romp met uitzondering van de staart is verbrand. De mannen, die het reddingswerk op zich hadden genomen, troffen in de staart van de „Nijmegen" de vijf personen, die het er levend had den afgebracht. De toestand van mevr. Rohrs werd hedenmorgen zeer ernstig genoemd. Aan verschillende kanten van het vlieg veld bevinden zich bovengrondse electri- citeitskabels. 's Nachts zijn deze echter met rode lampen verlicht ter waarschu wing voor vliegtuigen, die opstijgen of willen landen. Op het ogenblik dat de lichten op bet vliegveld uitgingen, op het moment der halve. dat de Constellation de hoogspan ningslijn raakte, zag men een verblin dende lichtstraal en daarna braken de vlammen uit het toestel. Hendrik Veenendaal werd op 26 Juli 1899 te Maarn bij Utrecht geboren. Ou 7 Februari 1921 trad hij bij de K.L.M. in dienst als monteur, in welke functie hij beurtelings op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven werkzaam was. In 1B30 werd hem de opdracht gegeven, in de Ver. Staten, nl. in Hartford, Connecticut, bij die „Pratt en Whitney"-fabrieken de nieuwe „Wasp"-motor te bestuderen en sindsdien maakte hij geregeld reizen naar de nieuwe wereld, belast met hei overnemen van. vliegtuigen en motoren van Amerikaanse fabrieken voor ebt K.L.M. Ds heer Veenendaal, die inmid dels in 1931 tot hoofdwerkmeester was bevorderd, werd medio 1939 benoemd als opvolger van de heer P. Guillonard als hoofd technisch bedrijf der K.L.M. Na die bezetting en bevrijding van Ne derland werd de heer Veenendaal 'reser ve-kapitein voor alg. diensten bij het mi litair gezag. Kort daarop hervatte hij zijn functie als hoofd technisch bedrijf dar K.L.M. en op 7 Februari 1946 vierde hij zijn 25-jarig dienstjubileum. In April '46 werd de heer Veenendaal benoemd tot directeur. Na de oorlog heeft hij, naar men ons van de zijde der K.L.M. mede deelt, op voorbeeldige en energieke wijze het K.L.M.-technisch bedrijf uit de grond gestampt en dusdanig georganiseerd," dat de snelle uitbreiding onder zeer moei lijke omstandigheden kon worden opge vangen. Generaal-majoor Gijsberius Jacobus Sas, die aan boord van de „Nijmegen" verongelukte, werd 1 Augustus 1892 te Leeuwarden geboren. In 1910 kwam hij op de Kon. Mil. Academie te Breda, in 1913 is hij beëdigd ais tweede luitenant der artillerie en in 1917 tot eerste luite nant bevorderd. Hij werd in 1923 bij de hogere krijgsschool gedetacheerd en ver volgens in 1926 bij de generale staf. In 1927 volgde zijn bevordering tot kapitein en in 1938 tot majoor. Inmiddels was hij in 1936 aangesteld als militair attaché te Berlijn. Majoor Sas is het toen geweest, die herhaaldelijk de Nederlandse regering gewaarschuwd heeft omtrent de gevaren die Nederland bedreigden, zoals thans na de bevrijding door hem is onthuld. Hij had deze gegevens van generaal Oster. met wie hij particulier zeer bevriend was geraakt en die meende op' deze wijze Europa voor een ramp te kunnen redden. Majoor Sas heeft eveneens ge poogd Noorwegen te waarschuwen voor de inval, die in dit land beraamd werd. Hier te lande heeft men de inlichtingen van majoor Sas gewantrouwd, meende dat" hij een werktuig was in een handig nazi-spel. Achteraf is gebleken, dat de informaties van Majoor Sas volkomen juist waren. Bij het uitbreken van de oorlog week hij naar Engeland uit, waar hij in Juni 1940 bevorderd werd tot lui- itenant-kolonel. Van 1940-1942 was hij commandant van de Ned. troepen in Ca nada. In 1943 tot kolonel bevorderd, dien de hij in Engeland en Amerika de re gering op verschillende wijzen. Na de be vrijding werd hij in 1946 aangesteld tot militair attaché te Brussel; sedert Augus tus 1947 was hij als zodanig te Washing ton werkzaam. In October 1948 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. De heer E. Fuld werd op 9 Januari 1890 te Amsterdam geboren, opgeleid in het bankbedrijf en trad in 1912 in dienst hit de firma Lippmann, Rosenthal Co. In 1914 werd hij procuratiehouder en in 1920 firtnant- De heer Fuld was mede-oprichter van de eerste luchtvaart-tentoonstelling Amsterdam (Elta) en van de K.L.M. Hij was bovendien jarenlang bestuurslid van de Kon. Ned. vereniging voor luchtvaart, commissaris der N.V. Pletterij voorheen L. I. Enthoven en Cie. te Delft, van de N-V. Combinatie Pletterij-Nederhorst te Curacao en van de N.V. Zuid-Afrikaanse Handelhuis, Amsterdam, en bestuurslid der Amsterdamse Bankiersvereniging. Hij was ondervoorzitter en onder-comman dant der vrijw. burgerwacht te Amster dam, en een bekend publicist ln lucht vaartkringen. De heer Fuld was met zijn echtgenote Marie Katharina Elisabeth Warschauer en zijn jongste dochter Milly Marie op een zakenreis naar Amerika en zöu voorts te Curagao een zoon bezoeken. Het echtpaar Pinto bevond zich op weg naar Lima, waar zij zich zouden gaan vestigen en waarheen zij nu eerst een oriëntatiereis wilden maken. Mevr. Pinto- Hertzberger zou er tevens' enige repor tages voor de A.V.R.O. verzorgen. In 1946 maakte zij voor dé A.V.R.O een reis door de V.S., waarvan zij eveneens reportages gaf. van waarschuwing. „Misschien ligt het ditmaal wat zwaar op de maag". Inmiddels was het avond geworden. Toen Roen en de wachter zeker waren, dat ze niet meer door de grootvizier konden worden gezien, légden ze Basli op de grond neer. „U kunt ons nu ook helpen" fluisterde de plaatsvervangen de klein-vizier. „Met alle genoegen", zei Basli, die het waar deerde, dat zijn echte hoofd nog steeds op de juiste plaats zat. „De republikeinse regering heeft op 27 Mei 1947 de vorming voorgesteld van een interim-regering' precies zoals zij thans door de Nederlandse regering in Den Haag is ontworpen", aldus verklaarde Soetan Sjahrir in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Chinese dag blad, dé ..Keng Po". Het blajd schrijft: Op dat tijdstip be kleedde Sjahrir de functie van minister president- Sjahrir verklaarde, dat toen tertij d de Nederlandse regering wrevelig tegenover het voorstel stond, en zeide. zeer verbaasd te zijn, dat Den Haag thans dit ontwerp naar voren heeft gebracht. 32). Hal liet zich op zijn knie vallen en be keek nauwkeurig de sporen, die zonder enige twijfel van een wild dier afkomstig moesten zijn. Hij vroeg Bessin, of deze er enig idee van had, wat dit voor een dier kon zijn, maar deze antwoorddde ontkennend. Het klinkt misschien ongelooflijk, oom, maar naar mijn mening zijn het de voetstappen van een beer. Nanglu's gezicht klaarde op. - Beer, ja. Beer! Michel Bessin keek weifelend toe. - Dat lijkt mij toch wei wat heel vreemd Een beer, hier? Ik kan er geen eed op doen, ant woordde Hal maar in ieder geval zijn het de sporen van een groot roofdier, waarvan de voetzolen een merkwaardige gelijkenis vertonen met die van een beer. Hij zal natuurlijk steeds weer op nieuw trachten hier zijn prooi te vinden, zodat het mij niet onmogelijk lijkt hem neer te leggen. Zolang hij leeft, is de kudde niet veilig. Het kleine gezelsohap keerde naar het Winddal terug. Wat zullen we doen, Frans? vroeg Bessin. Het lijkt mij het beste, dat Nanglu en ik de rover trachten op te sporen. Daarvoor hebben wij natuurlijk wapens nodig. De Osseet heeft alleen een mes en ik zelf ben ook niet beter uitgerust. Ik geloof niet, dat we waarmee veel zullen bereiken. Goed, dan zal ik vandaag nog terug rijden. Gura zal jullie morgen twee ge weren brengen en jij, Frans, kan dan zo lang hier in het Winddal blijven tot de zaak met dat roofdier achter de rug is En ik blijf ook, ja?, Uet,Kare zich horen. Maar meisje, dat gaat toch niet! Waarom r.iet, vader? Hal nam het voor haar op. Gunt u Kare maar een paar moote dagen in iet Winddal, oom. Als ze lulüe met in de weg loop: bij de jacht, vooruit dan maar! In de namiddag reed Michei Bessin alleen naar he' Proeska dal terug. XXIV In de prille ochtendschemering weer klonk een langgerekte kreet, welke on middellijk door een tweede werd ge volgd. Hal was direct op de been Ook Nan glu sprong overeind. Wat was dat. Nanglu? Roofdier! Is er weer! Uit het tweede vertrekje van de nu.' klonk Kare's slaapdronken stem: Het was of ik hoorde schreeuwen. Is er iets gebeurd? Niets bijzonders, Kare. Slaap maar rustig door. De beide mannen spoedden zich naar buiten. Een dichte nevelsluier hing over het landschap. Er was maar heel weinig zicht. Nanglu rende vooraan, in de richting van de rivier. Reeds van verre zagen zij, dat de kudde rendieren in grote opwin ding verkeerde. De Osseet baande zich, door Lörne op de voet gevolgd een weg tussen de dieren door Op korte afstand van de Irbytsch bleef Nanglu staan. Hij wenkte Hal en be'- den bogen zij zich over iets heen: ne waren volkomen verse bloedsporen Én daar in de onmiddellijke nabijheid, lag een verscheurd kalf Van hier liep een brede streep bloed verder in de richting van de Ayron hoogvlakte Blijkbaar nao de rover twee aieren gegrepen, doch ei slechts een van weggesleept. Hal ontdekte nu ook andere sporen. Het bleken dezelfde voetafdrukken te zijn welke hij ook de vorge dag reed? langs de Irbytsch had waar genomen. Zo'n gemeene schurk!, wendde ln) zich tot Nanglu. Voorlopig kunnen we helaas niets ondernemen. Wij zullen moeten wachten to* Gura de geweren en de munitie brengt. De beide jagers kwamen niet tot re i resultaat Nog dezelfde dag waarop zij hun vuurwapens ontvingen, waren zij beneden aan de rivier hot spoor gaan volgen, maar weldra waren zij daarbij aan het eind van hun latijn. De sporen verloren zich op de Oostelijke helling van de Ayron hoogvlakte, waar de bn dem slechts ui' rotsachtig gesteente be stond, dat geen voetafdrukken achter liet. Teleurgesteld moesten zij de achtervol ging staken. De volgende nacht verliep zonder in cidenten, maar Hal vertrouwde deze rust niet. Hij was er van overtuigd, dat het roofdier na korte of langere tijd een nimwe aanval zou ondernemen Hij beraadslaagde met Nanglu en deze kwam met een voorstel, dat Hal wel aanstond el zou het dan waarschijnlijk geruime tijd vorderen om het ten uitvoer te kun nen brengen. Hij zei: Heer, wilde dieren leven in gebergte alleen in holen Wanneer over dag alle gaten in de rotsen afzoeken dan rover vinden. Overdag zal hij ze ker slapen. Hal wist ook geen beter plan en de* halve werd besloten de naaste omge ving in het Winddal stelselmatig af te zoeken. Men wierp zich met volle ijver op dit werk. maar het resultaat was ni hil. Nergens was ook maar een spoor van het roofdier te ontdekken. Na enige dagen kregen de beide man nen genoeg van dit eentonige zoeken. De kudde rendieren kon Nanglu's zorj niet lapger ontberen en ook Hal zou hec liefst weer zo spoedig mogelijk naar zijn dagelijkse werkzaamheden .zijn terug gekeerd. Hij besloot echter de jacht nog enige dagen alleen voort te zetten en daar zich totdusver nog niets bijzonders had voorgedaan, had hij er niet het min ste bezwaar tegen, dat Kare, die de wens daartoe te kennen gaf, zich bij hem aansloot. Zo dwaalden zij dan gezamenlijk door hetomliggende bergland en Hal wist zijn afkeer van deze wijze van jagen al spoedig te overwinnen, vant in Kare's gezelschap vlogen de uren om. Na een lange wandeling hadden zij een plaatsje gezoch aan de Nooidkant van de Ayron-hoogvlakte. De natuur had zich hier minder royaal betoond dan aan de tegenovergestelde zijde, welke naar het Winddal leidde Slechts wat spaarzame planten waren over de rotsachtige bodem verspreid en op verschillende -plaatsen werd de helling gespleten door onher bergzame afgronden. Maar het panorama was van deze kan\ wel buitengewoon mooi. Zover het oog reikte, strekte de welige vlakte zich naar het Noorden uit tot hemel en aarde aan de horizon ineen vloeiden. Kleine, witte wolkjes dreven langs het uitspansel. Geen enkel geluid verbrak de stilte. Kare gluurde van onder haar oogleden naar Hal, die dromerig in de wazige verte staarde. (Wordt vervolgd). De heer Sjahrir verklaarde verder, dat ditmaal de enderhandelingen niet mogen mislukken. Indien het Neder landse ontwerp gereed zou zijn en hem zou kunnen overtuigen, zou hij trachten te verhinderen, dat de onderhandelin gen dood zouden lopen. Ofschoon hij niet wilde zeggen, dat dit de laatste kans zou zijn, kon Soetan Sjahrir niet ontkennen, dat de huidige toestand al lermoeilijkst is. De geruchten, die te Batavia de roticle doen, als zou de heer Sjahrir candidaat zijn gesteld voor de federale interim-re gering, noemde hij „praematuur", aldus de „Keng Po". De Bondouoso-affaide De Bondowoso-affaire zal wel in hoger beroep berecht worden; het hoog militair gerechtshof te Batavia zal midden-No- vember met de behandeling een aanvang maken. Een vorig bericht wekte de in druk, dat de zaak niet verder zou wol* den voortgezet doordat de fiscaal van de- krijgsraad te Soerabaja het hoger beroep tegen de uitspraak had ingetrokken. Thans blijkt dat dit slechts geschied is ten aan zien van drie der veertien verdachten. Protest tegen infiltraties Van de zijde der Nederlandse delegath; voor de onderhandelingen met de repu bliek zal bij de C. V. G. D. een protest worden ingediend tegen de voortdurende infiltraties van republikeinse zijde. ROTTERDAM. 30 October 1940 18 stand hout Bergen op Zoom; 23 stand hout Vrjjhoven-Capelle: 16 stand hout Goes; 26 stand hout Deventer; 150 ton fosfaat Deventer; 2 X 10 Oton id. Goor; 245 ton diversen Zwolle; 2023 ton pyriet Stein; 10O ton cellulose Breda; diverse partijen papierhout Renkum; 400 ton tarwe Wor- merveer; 550 ton id. Deventer; 100 ton id. Roermond; 100 ton id. Weert; 100 ton id. Amsterdam; 100 ton id. liggen-varen; 19" ton dwarsliggers Dordrecht; 2X 70 en 3 X 60 ton kolen Eist; 350 Ion stukgoed Amsterdam; 93 ton gerst Venlo; 250 ton meel Amati rdam; 330 ton tabak Amster dam. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3