Verscherpte maatregelen der F ranse regering Troepen worden versterkt en bewapend "W eerbericht t Go S 50.000 Amerikanen zagen goed betalende baan in Plan Marshall Nieuwe treinaanslag en moorden Katholiek offensief BLIJFT. REGENACHTIG BESLISSING VERDAAGD TOT MAANDAG NG Hoffman wil er maar 2000 hebben AMERIKAANSE HULP VOOR EUROPESE SAMENWERKING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN C.G.T. kondigde nieuwe actie aan J Jongen was verdwenen Veiligheid op vliegvelden Rus stelde nog eisen LAGEN Zal E.C.A. plan-economie bevorderen? U. Vloedgolf vaagt bevolking weg Scherper terreur in Iiyionesië I 70ste JAARGANG ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 No, 20757 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De toestand in de mijnen is gisteren in bedenkelijke mate verergerd. De opstand tegen de troepen, die de mijnen moeten beschermen, werd aangewakkerd doordat de communisten overtuigd konden zijn, dat zij toch van de zijde van politie en militairen geen klappen konden terugverwachten gezien het uitdrukkelijk bevel van de regering, niet van Wapenen gebruik te maken. In sommige mijndistricten bleven de posters achter de barricaden weerstand bieden, maar op andere pun ten ondernamen zij aanvallen om het terrein te heroveren en daar moesten de verdedigers wegens hun onvoldoende aan tal voor steen- en ijzerworpen het veld ruimen. iets zachter overdag Op zwerftocht met kameraad Proef met nieuw systeem voor verlichting if ■Voordat hij Rome verliet bracht de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek aan de H. Vader. Het onderhoud dat voornamelijk het vredes werk tot onderwerp had, duurde ongeveer een half uur. BONNEN-VOOR WERK KLEDING DE RAMP VAN DE „NIJMEGEN" Bestevaêr Hoffman heeft zijn Zilvervloot samengesteld. De tewaterlating van de E.C.A. heeft hoop gebracht in de harten der West Europeanen en een onbehaaglijk gevoel van onrust achter het IJzeren Gordijn. Nog ligt de vloot voor anker, schip per Hoffman moet zijn monsterrol op sterkte brengen en een oogje in het zeil houden vanwege de vele kleinigheden, die tussen het stukslaan van de champagnefles op de rompen der schepen en de eerste reis, om aandacht vragen. Ruim vijf maanden is 't Plan-Marshall in werking. De grootste onderneming van de Buitenfandse Politiek van de Eerste wereld- mogendheid draait. De man van de straat kent de naam Marshall even goed als die van Jan Schrumpf, Faas Wilkes of Luc. van Dam en dat wil wat zeggen. Bij de haam houdt de kennis echter op. Hoe het Plan-Marshall direct en indirect zijn eigen leven beroert, is hem onbekend. Hij heeft gelezen, dat het bestaan van Europa ermee staat of valt. De leiders van zijn vakbond hebben met de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken persoonlijk geconfereerd en hun medewerking toegezegd. Voor de rest laat de gewone man het Plan-Marshall dat deel van de voorpagina en de bericht geving, dat tot het terrein van de „bizzinnus"-lui behoort. Als iemand hem zou vragen, wat de E.C.A. is, zou hij de schouders ophalen voor deze privé-hersengymnastiek en over gaan tot de orde van de competitiestanden in de Afdeling West 1. Toch ligt er echter de drie letters een nieuwe wereld, die zonder zijn medewerking en belangstelling nooit tot stand zal komen ECONOMIC COOPERATION ADMINISTRATION is de Ameri kaanse naam voluit. Leiding geven aan de economische samen werking tussen de verschillende deelnemende landen, is de opzet. In een serie artikelen over het Marshall-plan, beter geschre ven, over de „Leiding der Economische Samenwerking" hopen wij op rijzende vragen antwoord te geven. Betere kijker dan de specifiek Amerikaanse zakenmans-prisma-Zeiss. tot ons ge- Komen m liet tijdschrift „Fortune", ware moeilijk denkbaar SPAREN UIT DE TIJD VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Minister in 't Veld spreekt zijn rede uit in de cantine van Thomsen's Havenbedrijf aan de Lekhaven. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bü vooruitbetaling. Het aantél gewonden werd ongehoord: weinig ernstige gevallen onder de sta kers aanzienlijke aantallen onder de handhavers der orde. In Firminy droegen de feiten in de loop v. d namiddag het karakter van opstand. Daar moest wel ®Gns worden gevuurd en er vielen doden en enkele zwaar gewonden. Ongeveer gelijktijdig viel er ook in een ander dis trict een dode. Ook uit andere bekkens kwamen zulke onrustbarende berichten, dat de minister, raad ijlings werd bijeengeroepen. Deze vaardigde de machtiging uit, dat de troe pen zich na de voorgeschreven sommaties van wapenen mogen bedienen. De com munisten bereiken dus wat zij blijkbaar willen en een nieuwe uiterst gevaarlijke toestand treedt in. In de loop van de nacht heeft de com munistische C.G.T. besloten, de staking met nog groter 'kracht voort te zetten, wat dus uitbreiding van de beweging in andere bedrijven kan doen verwachten. De regeringsmaatregelen omvatten het onder de wapenen roepen van 30.000 man van de lichting 1948 en van de mobilisa tie van technici, dit alles voor het onder houd der mijnen. Verder is het verbod van vereniging, ook van private bijeen komsten, uitgevaardigd en de uitzetting van de vreemdelingen, die bij de onlusten worden aangetroffen, is bevolen. Ook wordt nu vervolging ingesteld bij ophit sing door middel van de pers. Maar de publieke opinie eist meer en de M- heeft hier uitdrukking aan Beeeven. door aan de regering te vragen de schuldige leiders te straffen, terwij) de socialisten een buitengewoon felle resolutie hebben aangenomen, die niet alleen a"e banden van samenwerking met de C-G-T. op vakverenigingsterrein nagenoeg duurzaam afsnijdt, maar de arbeiders ook oproept om front te maken tegen de communisten. toestand voor de bevolking ver- De De verwachting van Zaterdag avond tot Zondagavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige lichte regen of mot regen' matige en langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid- West; iets zachter overdag. 24 Oct Zon op 7.20 uur. onder 17.28 uur; maan op 21.28 uur. on der 14.34 uur. 25 Oct. Zon op 7.22 uur, onder 17.26 uur; maan op 22.52 uur, onder 15,12 uur. De wereld drijft op de reddingsboeien van het optihiisme. maar bij alle propa ganda voor levensdurf gebiedt de eer lijkheid toch ook de aanwezigheid van duisternissen te erkennen. Die duisternissen en schaduwen des doods moeten worden weggevaagd We kunnen die taak echter met aan enke lingen overlaten. Immers wat zijn nog „een 25.000 missionarissen ter bekering van 1200 müiioen heidenen. Daarom steide de Kerk £athnuit ag in, eens per jaar. 0m de Ka^°'eken op hun noodzakelijke medewerking en zelfs op hun missiepiieht te Wijzen. Die vaste Zondag is morgen Zondag dient een dag te worden voorij"l® die zijn geloof heeft leren waarderen, om door een dringend gebed licht heidenen af te smeken God neen on niet nodig, maar Hij rekent OP onze hu p en de ..Gaat J® onderwijst"-plicht rust dan ook °P ieder van ons. Hij wenst zo vurig, dat alle mensen zalig worden en tot de kennis der waar heid geraken, maar wij moeten die ge- nSEen Machtig object om gemeenschaps zin te tonen en tegelijk dank te zeggen voor de eigen onverdiende schat van het eeN°o°s'duizenden priesters, broeders, zus. ers en ook vakkundige leken zijn nodi| ters en ook vakkundige leken zijn nodig ters en oor nenng, dus r™-. Itituten en ande hier en in de missiegebie- hulpmiddelen gn vrouwen met den Naast manvaardigheid ook goud kostbare dosis offe arbeid mogelijk te en zilver om oe maken. morgen is derhalve Het devies voor „n bidden en offeren me werkt Zondag gulheid, die aanste katholiek wereld- dus een dag van ee n-et vurj offensief ter vervulling wens; en niet genoeg tei herna 1}. dat Confiteantur tibl omne. alle volken U Pri^" d maar de nood. Er is nog velerlei n d zle. die alle noden ver overtreir, lennoodl slechtert snel. In het Zuiden blijft St. Etienne het brandpunt der woelingen. In het Noorden in het een bang afwachten yan de dingen, die komen gaan. Het is niet doenlijk, een zuiver overzicht van de toestand te geven, daar water, instor tingen en zelfs het vuur enorme schade Mijven aanrichten in de mijnen. Men hoopt echter, dat het verscherpte optre den der troepen de mijnen van de commu nistische obstructie tegen de veiligheids maatregelen zal verlossen. De Franse kardinalen en aartsbis schoppen hebben de volgende boodschap verspreid; „De kardinalen en aartsbis schoppen wensen, dat alle Fransen zou den bezield zijn met eenzelfde wil tot begrijpen en tot onderlingen verzoe ning. Zo de staking een grondwettelijk recht is, waarnaar sommige categorieën genoodzaakt waren te grijpen ingevolge de groeiende onevenwichtigheid tussen lonen en prijzen, dan is het nochtans niet veroorloofd 't te gebruiken met po litieke doeleinde, noch er zodanig ge bruik van te maken, dat de natie zelf er tenslotte ai bet nadeel van onder vindt en dat inbreuk wordt gepleegd op het staatsgezag". „Het is onontbeerlijk voor de algemene welvaart, dat iedereen voor zijn arbeid een billijke beloning verwacht, doch het is niet geoorloofd, dat de rivaliteit van de verschillende vak- en particuliere belan gen leidt tot een zodanige economische toestand, dat de overdreven winst van de een de ander berooft van een minimum, waarop ieder die werkt recht heeft voor zichzelf en voor de zijnen". Naar U. P. uit Brussel verneemt, is de Belgische regering herig aanzienlijke hoeveelheden steenkolen naar Frankrijk te zenden. In steeds toenemend tempo zouden Belgische kolentreir.en de Franse grens passeren. Sedert verleden week hebben de Belgische kolenhandelaren geen kolen van de mijnen meer ontvan gen, omdat de regering Spaak voorrang zou hebben verleend aan de zendingen naar Frankrijk, om de staking aldaar te breken. Het Belgische communistische blad „Drapeau Rouge'' verzekert in dit ver band, dat de mijnwerkers langs de Zui delijke kolengebieden van België ge waarschuwd zijn en besloten zijn dit ver keer stop te zetten. (Van onze weerkundige medewerker) Gedurende de laatste dagen werd het weer in ons land door een voch tige luchtstroming beheerst, die een betrekkelijk hoge temperatuur had. Gisterenavond is daar evenwel een einde aan gekomen, toen het koude- front van een depressie, die zich, even ten Zuiden langs IJsland, over Scandinavië naar Finland heeft verplaatst, ons land passeerde. Dit ging met wat regen gepaard, maar spoedig daarop brak de bewolking, waar mede een einde kwam aan het miezerige weer van gisteren en eergisteren. Hoewel de thermometer vanochtend enkele graden lager stond dan gisterenmorgen, is het toch niet in de eerste plaats de temperatuur, die verantwoordelijk is voor het feit, dat het vandaag wat minder zacht is. De vochtigheid speelt voor het menselijk gevoel een minstens even grote rol en door het veel geringer vocht-gehalte van de nu aangevoerde lucht, leek de daling van het kwik vanochtend groter dan zij in werkelijkheid was. Lang zullen wij evenwel niet in deze lucht blijven. Op een zwakke rug van hoge druk volgt een nieuwe actieve depressie, die ervoor zal zorgen, dat het gisteravond gepasseerde front opnieuw maar nu uit tegenover gestelde richting over ons land zal trekken, zodat wij nogmaals aan de warme en vochtige kant komen te liggen. Dit zal ons uiteraard het mie zerige weer terugbrengen, baarbij de wind, die sedert gisterenavond is gaan liggen, weer zal toenemen. Sinds 1 October reeds wordt in Maas tricht een 14-jarige jongen vermist. Op die dag heeft men hem nog gezien met een jongeman van 23 jaar, maar sedert dien is hij spoorloos. Berichten in pers en radio, oproepingen en nasporingen van politie en familie niets heeft tot nog toe mogen baten. De knaap is nog steeds zoek. In Den Haag was een soortgelijk geval, maar dat is nu gelukkig tot een oplossing gekomen. Sedert enige tijd was daar ver dwenen de tien-jarige K. uit'de Jac. Cats- straat. Lang heeft men naar hem gezocht, maar thans is hij teruggevonden. Het bleek, dat het ventje door een ander Haags jongemens, de 16-jarige Th. J. P., die van huis was weggelopen en al vier weken rondzwierf, op deze zwerftochten was meegenomen. De nachten brachten ze door in schuiten, schuurtjes en zomer huisjes op volkstuintjes. Overdag zwier ven ze straat. De oudste van het tweetal heeft zich in die tijd ook bij herhaling schuldig gemaakt aan inbraakjes en dief stallen van kleding, snoepgoed en een rijwiel. Hij is al eerder met de politie in aanraking geweest en thans ter beschik king van de justitie gesteld. Op een Londens vliegveld heeft men een proef genomen met een nieuw soort landingslichten, die de omgeving in een rode gloed zetten en speciaal bij slecht zicht van nut zullen zijn. Het nieuwe systeem bestaat uit een rij van 412 .slecht-weerlichten", die zich nog een mijl buiten het vliegveld uit strekt. In zeer slecht weer worden 306 lichten ontstoken langs de'langste landingsbaan, die lichtstrepen van verschillende breed'.e dwars op de baan werpen. Door op de strepen te letten kan de piloot de juis:e afstand tot de landingsbaan berekenen. De bonnen voor werkkleding H 8 en L 8 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 8 kan men kopen een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, eén lange stof jas, een lange witte jas, een laboratorium- jas of een mouwschort. Op de bonnen L 8 kan men kopen een werkbroek of werk- jasje van keper, drill of satijn, beaverteen. engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 9 t.m. H 12 en L 9 t.m L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. H 7 en L 1 t.m. L 7 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Vanmorgen werd toestand van de enige overlevende van de ramp met de ..Nijmegen", de heer W. H. Philippo, uit Scssenheim, aangeduid als: „Onveran derd, nog zeer kritiek". (Telefonisch van onze correspondent) Zwaar was de spanning gisteren in het Chaillot-paleis. En in de spanning verstreek een heel uur, want de zitting, die om 3 uur beginnen moest, kon pas om 4 uur worden geopend. En al die wachttijd bleven de ogen der overvolle zaal strak gericht op het toneel, waarop het „grote bedrijf" van de veiligheids raad zich moest afspelen, het bedrijf, dat, naar allen hoopten, een beslissend einde zou maken aan de internationale span ning betreffende Berlijn D° beslissing kwam echter niet. Ze wordt Maandag verwacht, als tenminste Rusland eerlijk vrede zoekt. Eindelijk, even over vieren kwam er beweging. Vishinsky kwam binnen, daar na Bramuglia en even later ook de leden van de Westerse Drie. Bramuglia hield een inleidend woord en las de zeer uit voerige resolutie voor, die door de z.g. neutralen is ontworpen, na vele, vele onderhandelipgen met de westelijken en met Vishinsky. Het optimisme werd telkens weer ge voed. toen de ene neutrale na de andere een toast kwam uitspreken om Bramuglia met zijn prachtig geslaagde onderhande lingen te complimenteren. Evenwel was de laatste der sprekers toch zo wijs even de begane grond aan te raken met' de opmerking, dat er geen neutralen in de kweestie zijn en dat, als de groten niet tot overeenstemming komen, de kleine- kunnen huilen Het werd heel laat, eer het ogenblik aanbrak, waarop de vier groten de ont knoping zouden kunnen ondernemen Maar toen kwam Bramuglia doodleuk Reeds klinken critische vragen op uit het Amerikaanse kamp. Zal het plan voor de Leiding der Economische sa menwerking een aanmoediging beteke nen voor de socialistische planeconomie in Europa? Er zitten wel zakenlui aan het roer, maar toch Nietwaar? Schipper Hoffman, de op perste leider van de E.C.A., moet nauw keurig boekhouden van de verschepin gen naar Europa met gespecificeerde opgaven van de soort goederen en bet aantal. De regeringen, die steun van de Zil vervloot ontvangen, moeten haar interne economie streng controleren, opdat zij rekenschap kunnen geven van het ge bruik van de goederen. En hierin zou een voortzetting van het toezicht der overheid liggen, waar tegen de Europese liberaalgezinden zich keren. Zij hoopten, evenals hun Ameri kaanse „geloofsgenoten", op een ver dwijning van de controle. Bij het begin van de grote reis duikt de grote en kritieke vraag op: Kan het E.C.A.-plan zijn taak tot ver sterking en vereniging van Europa be- reikén en tegelijkertijd het particuliere initiatief gebruiken en aanmoedigen als een middel tot dat doel? Achter het plan steekt een zeer sim pele idee. Van de laatste dertig jaar hebben de V. S. er twintig besteed aan het plaatsen van grote leningen in het buitenland en het verstrekken van geld, zonder er in het merendeel van die ge vallen op te rekenen dat geld nog ooit terug te zien. De uiterlijke vormen van deze poli tiek veranderen; na de eerste wereld oorlog waren er inter-geallieerde lenin gen en de Hooverhulp, de Dawes- en Young-leningen en de transacties van Wall Street, het Amerikaanse geld- centrum; in de dertiger jaren was er een onderbreking (die veelbetekenend samenviel met de crisistijd) ofschoon er nog wei wat door de kanalen van de Export-Import Bank doordruppelde: in en vlak na de oorlog waren er de Leen- en Pachtwet, de UNRRA, de Britse le ning, de hulp aan Turkije, en Grieken land, de voorlopige hulp en de 2,6 mil- lioen dollar verstrekt uit de beurzen Van de Export-Import Bank. Handigheid in koopkracht- verschuiving De vrucht van deze ervaring is. de verkregen routinehandigheid om koop kracht naar andere landen over te he velen. Toen Marshall zijn historische rede voering hield, die zou worden uitge werkt in het Marshall-plan en vervol gens vastere vormen zou krijgen in het Europese Herstelprogramma, was het verstrekken van geld voor Paul Hoff man niet de moeilijkste taak. Hij be hoefde maar een paar oud-gedienden van de voorgaande financiële hulp verleningen aan zijn staf toe te voegen. Maar er kwam heel wat meer voor kijken. Vijftigduizend Amerikanen zagen een broodwinning in dit plan, dat zij beschouwden als het begin van de grootste bureaucratie van de geschie- denis._ Zij stuurden dus hun sollicitaties naar 'het gebouw van twaalf verdiepin gen tegenover Lafayette Square in Wash ington. Tegelijk kwamen de eerste reizigers met offertes binnen, gevolgd door een ononderbroken stroom van heren, d'e voordelige aanbiedingen hadden: ..Wat wenst meneer Hoffman 'te kopen?" Maar E.C.A. (wij zullen deze afkor ting voor het gemak maar in al onze artikelen verder gebruiken. Vert.) koopt helemaal niets. Onopvallend worden de enthousiaste sollicitanten er zijn maar 2000 plaatsen te bezetten en de zakensnuivende handelsreizigers weg- geloodst via de vaste kanalen. Toen Hoffman medewerkers moest aanstellen, werd het hem niet gemakke lijk gemaakt. Nieuwe gezichten worden door het Amerikaanse Den Haag geduld, mits zij met elkaar een goed team vor men. Veel nieuwe gezichten zijn er in tussen niet. De bemanning van de Zil vervloot is ideaal samengesteld door een evenwichtige keuze uit de zakenwereld, de universiteiten en de publieke dienst. Op een enkele, uitzondering na zijn al deze mannen veteranen geworden in de jarenlange dienst voor Washington. Hoffman hoopt, dat hij al die mensen rondom zich zo gauw mogelijk door hun vertrek naar Europa kwijtraakt - want het voornaamste werk moet met in Washington, maar aan de overzijde van de WUlantic gedaan worden. Daartoe werd in Parijs een voornajne post van de E.C.A. gesticht, die eigen lijk het hoofdkwartier moet worden. Dat zal gebeuren als eenmaal onder leiding van de reizende ambassadeur van het Marshall-plan, W. Averell Harriman, alles naar wens loopt. In Augustus bedroeg het aantal wer kers in de Franse hoofdstad nog maar 25 tegenover 425 in Washington, maar onder deze 25 waren de beste Kt ach ten, welke de E.C.A. kon aanwerven Behalve in Parijs zijn er permanente missies in elk van de 16 landen, die bij de E.C.A. zijn aangesloten. Als de chefs van deze missies overal benoemd zijn en de staf van Harriman op volle sterkte gebracht is, zal de organisatie van de Economische samenwerking gereed zijn. Dat Hoffman hiermee in vier maan den klaar was, verdient bewondering. Immers in de eerste weken had hij zijn handen vol aan het bijeengaren van de financiën. Men moet niet vergeten, dat het Plan reeds in werking was gesteld voor het Congres er de uiteindelijke goedkeuring aan had gehecht en velen zullen zich nog herinneren, hoe er in dat laatste stadium op het totale bedrag van de Artierikaanse hulp beknibbeld is. De Amerikanen zijn niet happig op een baantje in overheidsdienst, ten minste de goede krachten niet. In het vrije bedrijf wordt het systeem van de juiste man op de juiste plaats gehul digd. Hoffmann heeft van het eerste ogenblik af in zijn nieuwe baan ertegen gewaarschuwd mensen aan te nemen, die reeds voor het Ministerie van Buiten landse Zaken, cartels, UNRRA, Pacht en Leen wet of dollar-imperialisten nad- den gewerkt, zonder dat fip hun indivi duele geschiktheid gelet werd. Immers politieke vriendschap speelt een belang rijke rol bij de benoemingen. Er is al aanmerking gemaakt op het feit dat de grote baas een man voor ondergeschikt werk had aangenomen, die voordien in dienst was bij een man, die nu voor Henry Wallace werkt. Terwijl zijn voornaamste hoofdpijn het slechten van de oer-oude Europese wantrouwenverhoudingen nog moest beginnen, had men het Hoffman al be hoorlijk moeilijk gemaakt bij de voor bereidende werkzaamheden Had het Congres hem niet duidelijk gemaakt, dat het Ministerie van Buiten landse Zaken zich buiten de E.C.A. moest houden? Maar Hoffman sloeg zich door die eerste moeilijkheden heen. Hij wist zelfs gedaan te krijgen, dat er geroutineerde oud-ambtenaren van het Ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gelederen kwa men versterken. Nu moet hij de Europese landen gaan leren, wat economische samenwerking betekent. vertellen, dat die vier natuurlijk zouden wensen, de resolutie te bestuderen en dat hij daarom de zitting maar tot Maandag zou verdagen. Wat de „drie" aangaat was zulk een wens al weinig waarschijnlijk en men begreep heel goed, dat er een kink in de kabel was gekomen. De ver gadering viel dus uiteen en men hoorde al spoedig, dat de moeilijkheid gelegen was :n een aanmerking van Vishinsky, die in de resolutie een ogenschijnlijk kleine, in arkelijk zeer verstrekkende wijziging wilde zien aangebracht. Het ging namelijk om de simultaneiteit. In plaats van de gelijktijdigheid van de op heffing der Berlijnse maatregelen te ver binden met de opening van de bespre kingen van de vier, wenste hij die ver bonden te zien aan de invoering en het uitsluitend gangbaar ziin van de Sovjetis- tische Duitse Mark. Hij wilde dus zijn diplomatieke overwinning voortzetten en de onderhandelingen doen openen, voor dat de maatregelen te Berlijn zouden zijn opgeheven. Uit Brisbane wordt gemeld, dat waar schijnlijk op 19 personen na de gehele bevolking van het eiland Bentinck in de golf van Carpentaria (Noord-Australië), zijnde 49 zielen, is omgekomen. Volgens nog onbevestigde berichten had een vloedgolf de waterreservoirs der bevol king weggeslagen. Men neemt aan. dat de meesten dér 30 omgekomenen van dorst ziin gestorven, terwijl de rest het slacht offer werd van een gevecht tussen de eilandbewoners. Sparen is een deugd voor het hele volk, want het versterkt de sociale en economische positie van een land Af gezien nog van een zekere soberheids betrachting tegenover de aanstekelijk werkende genotzucht. Men kan zich wel „evangelisch" in stellen en wijzen op het schriftuurwoord van de leliën des velds en de voeding der vogelen, doch de vermaning van de Meester was wel bedoeld tegen een ver waarlozing van het geestelijke en een overdreven zorg voor het tijdelijke, maar geen propaganda voor roekeloosheid en fatale onbezorgdheid. Anderzijds is het toch wel waar, dat men met een propagandawoord voor de deugd van sparen moeilijk eer schijnt te kunnen inleggen. De gesprekken lopen alleen maar over tekorten. De woorden worden dan nog vergezeld van het be kende brede, afwerende gebaar: „Man, praat toch niet over sparen". Die propagandataak is vooral gevaar lijk in de nabijheid van journalisten van een bepaald orgaan, al probeert die krant elke dag geld los te weken uit de zakken van haar lezers ten bate van de technische outillage Deze krant is ook zo suggestief in haar tekort-ideeën, dat het wel enigszins wonderlijk aandoet, dat een Amster dams arbeidersgezin van drie personen en waarvan èn vader èn moeder wer ken, 3100 gulden heeft gespaard en nu datbedrag ter beschikking van „De Waarheid" stelt. Maar nogmaals, spreken over sparen houdt kansen in op een pak slaag of twijfel aan gezond verstand. En toch zijn er spaarders. Er er komen steeds meer spaarders. Eind 1946 hadden de spaarbanken, aan gesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond, aldus een ons verstrekte mede deling. 1.846.279, eind 1947: 1.972.439 spaarders. In een jaar tijds waren er dus ruim 125.000 nieuwe spaarders bij gekomen. De spaarders-tegoeden daalden van ƒ1.046.563.324,— tot ƒ986.021.681,—. Het gemiddelde spaarderstegoed zakte van 567,— tot pl.m. ƒ500.— in. In 1948 zet deze tendens zich in zoverre voort, dat het aantal spaarders naar verhou ding veel sterker stijgt, dan de gespaar de bedragen. Wat wil dit nu zeggen, volgens die zelfde mededeling. Dat een steeds groter deel van de be volking de spaarbank leert waarderen als een steun in de dure tijd. Er wordt in steeds sterkere mate gespaard voor doeleinden, gelegen in een zeer nabije toekomst: voor de aanschaffing van kle ding, schoeisel, van huisraad enz. Voor de spaarbanken betekent dit een sterke toeneming van de hoeveelheid werk: vele inleg-postenT vele terugbetalingen. Intussen kan dus moeilijk gezegd wor den, dat sparen impopulair is, al zeg gen velen dit elkaar na. De 31ste October is tot Wereldspaar- dag (dit jaar om practische redenen op 23 October gehouden) uitgeroepen. We achten het nuttig toch even aan sparen en spaarzin te herinneren. Spa ren niet alleen na volkomen verzadi ging, maar ook in de zin van versobe ring als middel tegen een te gemakke lijk uitgeven. Er zijn schrikbarende te korten, maar het geld zit ook bij velen te los in de zak. HENK VAN DER MAZE. In een gisteren gepubliceerd tele gram van onze Indische correspondent werd reeds gezinspeeld op nieuwe da den van terreur in Indonesië, als ge volg van infiltraties van republikeinen in door de Nederlanders bezet gebied. Ter bevestiging hiervan diene, dat gis teren zes personen, onder wie een Ne derlandse militair, gedood en vjjf per sonen zwaar gewond werden, toen de sneltrein van Batavia naar Bandoeng twee km. ten Zuiden van Poerwakarta bij Bendoel ontspoorde, tengevolge van het opbreken van de rails over een afstand van 20 meter. Dit geschiedde dicht b(j de plaats, waar de vorige dag een sneltrein werd beschoten (zoals De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: korp. W. Achterhof, Zuidbroek, gesneuveld 15 October 1948; sold. J Beumer, Amersfoort, ge sneuveld 13 October 1948; korp. W. Binnema. Barradeel (Fr.), gesneuveld 17 October 1948. Kon. Ned.-Ind. Leger: res. 2e It. inf. J. G. de Nijs, afkomstig uit Bergen op Zoom, gesneuveld 13 October 1948; sergt-maj. instr. inf. A. L. Zimmerman, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 13 October 1948. De Kon. Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. onze correspondent reeds meldde). Bo vendien werden vele personen licht gewond, voornamelijk door het vuur van de met automatische wapens en geweren bewapende bende, wier aan tal geschat wordt op 50 man. Twee locomotieven ontspoorden en kwamen dwars over de rails te liggen. Een bagagerijtuig derailleerde en kantel de, terwijl de drie volgende rijtuigen, waarbij een splinternieuwe sleper uit Nederland, eveneens uit de rails liepen, doch niet kantelden. Het vuur van de bende kon van de trein uit onmiddellijk worden beant woord, daar een vrij aanzienlijk aantal militairen meereisde. Direct na het ge beurde is een actie tegen de bende inge zet. Een correspondent van Aneta meldt voorts uit Bandoeng, dat, naar thans be kend is geworden, in de omgeving van Gekbrong een auto werd beschoten, waarin de administrateur en een Indo nesische boekhouder van de kina-onder neming „Gedoerhajoe" waren gezeten. De auto werd door een bende van on geveer 40 man, bewapend met automati sche wapens, onder vuur genomen. De boekhouder werd onmiddellijk dodelijk getroffen, de administrateur verdedigde zich met een jungle-karabijn, totdat alle patronen waren verschoten. Daarna baande hij zich met een revolver een weg door de bende, ondanks het feit, dat hij in de buik was getroffen. Door een politiepatrouille, die door het schieien was gealarmeerd, werd hij ontzet. Maan dagnacht overleed de administrateui ten gevolge van zijn verwondingen in net ziekenhuis te Soeka-boemi. Nog wordt gemeld, dat de emplové Soedjono van de rubberondernem x Montjo Limo ten Noord-Westen van Tj;- latjap in zijn woning door een gewapen de bende werd vermoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1