Paul Steenbergen jubileert in „Hamlet" Fantastische vissen der diepzee Eerste journalistenschool in ons land geopend WELKE VERRASSINGEN ZIJN PICCARD BEREID? DE BOSSEN Heden beslissing? Feestelijke vertoning bij de Haagsche Comedie99 Eisen van beklaagde Aan de KathUniversiteit te Nijmegen CHTER PAGINA 5 MAANDAG 25 OCTOBER 1948 door CLAUDE FEUQUIèRES. 'nse crisis Met spanning ziet men de zit ting van de Veiligheidsraad te gemoet, die hedennamiddag sa menkomt, om te beslissen inzake de Berlijnse crisis. De vooruitzich ten worden, de laatste uren voor de bijeenkomst, vrij ongunstig beoordeeld. Een Reuter-corres- pondent acht mislukking zeker, tenzij de sovjet-regering op het laatste ogenblik nog haar hals starrige houding prijs geeft. OUDERS VAN DIENST WEIGERAARS BERECHT Waarom wetenschappelijke opleiding nodig is. HOOFDPIJNPOEDERS Aanmerkelijk kleiner dan in 1946 RAMPOKKERS OP JAVA Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT CHEF-STAF GERMAANSE S.S. RAADDE ZIJN STRAF BRASKAMP N.V. F ABRI KANTE VAN 1 Gisteravond Bad de voorzitter van de veiligheidsraad, dr. Bramuglia, nog een onderhoud met Visjinsky, maar tot een overbrugging van de klove tussen de „groten" schijnt het niet te hebben ge leid. Nog steeds blijkt de door de zes „neutralen" voorgestelde resolutie in haar huidige vorm voor de Russen on aanvaardbaar. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ver- Nadat de krijgsraad te Assen tal van dienstweigeraars heeft 'berecht, heeft nu de Asser rechtbank vonnis gewezen in zaken tegen die personen, die op de een of andere wijze de onwilligen bij hun desertie hebben geholpen door de jon gens te verbergen en hun geld, bonnen enz. te verschaffen. Veelal waren bet de ouders, die te recht moesten staan. Veroordeeld werden: G. de J. te Nieuw-Dordrecht tot f 250 of 100 dagen hechtenis en 6 maanden voorwaardelijk, G. S., Angelslo (Emmen) tot 3 maanden, S. Z., Bargercompascuum (Emmen) tot 3 maanden voorwaardelijk, J. v. d. W„ De Kiel (Schoonoord) tot 5 maanden voorwaardelijk, H. B„ Emmen tot 6 maanden, L. v. V„ Emmercompascuum eveneens tot 6 maanden, H. E„ Hollandse- veld tot 3 maanden en Anne S., Nieuw- Amsterdam tot 1 maand. Pater Paschanus O.M.Cap. heeft om ge zondheidsredenen zijn werk moeten neer leggen als leider van het Credo-Pugno- werk van de K.A.B. in het bisdom Breda. Hij wordt opgevolgd door pater Simeon lang vóór de oorlog, thans echter bij zonder urgent en na heel veel studie en commissies, waaraan ook blijkbaar „krantenmensen" niet ontkomen kun nen, is zij eindelijk tot een oplossing gebracht. Een beetje trots zijn wij, katholieke journalisten wel, dat wij met de opening van het Instituut voor de katholieke journalistiek aan onze Universiteit In Nijmegen, -welke plechtigheid Zaterdag plaats vond, de eersten zijn, een primeur, die de andersdenkende journalisten ons overigens gaarne gunnen zoals bleek uil de vriendelijke speech van onze collega J. Schraver van de Ned. Journalisten kring en het Instituut voor de journali- tiek aan de universiteit te Amsterdam. Vandaar, dat hij sprak over een heug lijke dag voor de gehele Ned. journalis tiek en zeer wel besefte hij, dat de ka tholieke journalist ook nog een geloofs- taak heeft te vervullen. Waarom de opleiding van de journalist lang een discutabel punt is geweest, kwam duidelijk naar voren in de ope ningsrede van de heer L. Hanekroot, voorzitter van de Kath. Ned. Journalis tenkring en van het College van Cura toren van het Instituut. De journalistiek is zonder twijfel een kunst, die leeft bij de gratie van het talent, aangeboren geest en persoonlijke eigenschappen. Vroeger dacht men, dat de journalistiek uitsluitend in de leerschool van het leven is te leren, maar daarmee, aldus spr., doet men haar onrecht en het is een ge ringschatting van haar aard. De aarze ling in eigen kring ten opzichte van vakkundige opleiding is te begrijpen, maar voor het bestuur van het Instituut is zij een prikkel om zijn bestaansrecht te bewijzen en de journalistenschool wil duidelijk maken, dat de journalistiek in derdaad een vak is, dat geleerd moet worden en geen gewas in de wildernis, dat zijn weg omhoog wel vindt. Impro visatie en een gelukkige greep zijn on ontbeerlijke eigenschappen, maar bij het gecompliceerde dagbladbedrijf en de toe nemende invloed van de pers niet vol doende. Er wordt een encyclopedische kennis van de journalist gevraagd en de moderne dagbladtechniek eist gediffe rentieerde vakkennis. Met grote erkentelijkheid gewaagde spr. van het1 vele voorbereidende werk. dat voor de totstandkoming van dit In stituut was verricht, door mgr. prof. dr, R. Post, vice-voorzitter van het curato rium, die des morgens ook eeh H, Mis had opgedragen om Gods zegen over dit nieuwe werk af te smeken. (Van onze redacteur). De s'elc maatschappelijke vraagstuk ken van tegenwoordig, om van andere maar niet te spreken, vragen om ze te beoordelen een diepe kennis, waarvoor een grondige opleiding nodig is. Zeker geldt dit voor hen, die geroepen zijn het publick hierover voor te lichten, de dagbladschrijvers. Het betreft dus ook Uw belang, lezer, verdun ons daar om, dat wtt U enkele ogenblikken o.ver ons eigen werk bezig houden. De kwestie van wetenscnappeüjke opleiding van de journalist is er niet een van de laatste jaren, maar van Prijs p«r poeder 5 cent Het gaat m'et onze veestapel nog altijd niet sterk in opwaartse richting. Gaf het eerste jaar na de bevrijding een verheu gende toeneming te Zien na de ruïneuze oorlog, de slechte voederpositie van de zomer van 1947 heeft daar een formida bele knauw aan gegeven. Zo zelfs, dat men in September JX-, toen toch veel minder was geslacht dan was verwacht denk aan de periode van vleesschaars. te de stand van September 1946 nog niet weer had bereikt Blijkens de in het Statistisch Bulletin gepubliceerde uitkomsten van de 'herfst- tellingen 1948, bedroeg namelijk Septem- De politie beeft een bende van elf man gearresteerd, welke behoorde tot 'n on dergrondse strijdorganisatie en o.a. in 'n kampong bij Salatiga diverse rampokpar- tjjen had georganiseerd. Uit Tasjikmalaje wordt de aanhouding bericht van vier le. den van een bende, die de laatste tien dagen tweemaa hebben geroofd in de dessa Negarasari en daar voor enige dui zijden guldens aan goederen en sieraden hadden buitgemaakt. In Pringapoer, aldus een bericht uit Salatiga, is een bende binnengedrongen bij de dessabestuurder, die werd neerge schoten. Zijn bezittingen werden geroofd. later in „Friederike" zou zingen. Hier ontstonden „Das Land des Lachelns", ..Die lustige Witwe", „Der Graf von Luxem burg" en vele andere operettes. De componist van al deze werken werd op 30 April 1870 te Komorn in Hongarije geboren. Reeds als knaap legde hij een groot muzikaal talent aan de dag. Aan gezien zijn vader niet over voldoende geld middelen beschikte om hem aan het con servatorium in Weenen te laten studeren, toog de jonge Férenc naar Praag, waar hij gratis muziekonderricht kreeg. Daar hoor de de beroemde prof. Dvorak Léhar een zijner composities spelen en gaf hem de raad de vioolstudie op te geven en zich geheel aan het componeren te wijden, iets waarvoor Léhar veel voelde. Spoedig werd hij een bekend componist van operettes, die alom ter wereld opge voerd werden. Ook in Nederland is Léhar's werk zeer bekend, dank zij de op voeringen van het Fritz Hirsch-ensemble en toen Léhar in 1935 hier persoonlijk kwam dirigeren was het succes groot. In de Amerikaanse zone van Oosten rijk is een man overleden, die aan velen genoeglijke uren verschafte met zijn me lodieën en die voor zijn vrienden een har telijk mens was. dig", zei Roen. Daarop sloop hij weg. „Van dit laatste ver haal geloof ik geen woord", mompelde de kleine man. Zonder leven te maken haalde de onder-klein-vizier één der snelste paarden uit de stal, nam het aan de teugel, en be klom het rotspaadje naar de schuilplaats van Basil. Be detective was blij toen hij voetstappen hoorde, want hij wist, dat Bim en Fatima in levensgevaar verkeerden. Roen Rani Rinkie legde de speurder nauwkeurig de weg naar de Ser Dagh uit,-reikte hem de Arabische volbloed over en wenste hem het beste. „Wees voorzichtig", fluisterde hij. „Ze kijken hier niet op een mensenleven1'. 40, Toen de mannen die de karavaan hadden begeleid naar hun wachterskwartieren terugkeerden, vingen zij een scherpe blik op van de grootvizier.' Die blik betekende zo veel als: De man die ook maar één woord loslaat, verliest zijn kop. De wachter die zich het woord „Ser Dagh" had laten ontvallen was daarom bang geworden. „We komen toch van het Oosten", zei hij plotseling tegen Roen. „ik had vergeten te vertellen dat die oude moskee met geschikt was als gevangenis. Wij hebben de gevangenen daarom ergens anders heen gebracht". „Dat is heel verstan- meer zou hij het mogen betreden. En hoe goed had het hem gedaan, hoe had hij er zich over verheugd, toen het da verende geluid van het stampen en wal sen voor het eerst door het dal klonk. Voorbij! Hij dreef het sjokkende paard in de richting van het Winddal. Langzaam ontwikkelde zich een bepaald plan in ziin verward brein: Hij zou naar Nanglu gaan, Nanglu, de eenvoudige, eerlijke natuurmens. Die was wel de enige; die een incident als dit vooruit had zien aankomen. De revolver, die hij Hal als waardeloos had beschouwd, was d.us toch nog met een enkele patroon gela den geweest? Eigenaardig. Nu was hij „ontmaskerd mtges.oten. En een moordenaar had 111611 "®m. noemd Dat had Lansky wel verduiveld geraffineerd in scène gezet. Alles was tegen hem. De anderen konden immers niet weten, dat Lansky waarheid en verdichtsel handig dooreen had gevloch ten juist zoals hij dat voor ziin duis tere plannen nodig had. Maar met. dat al had hij, Hal, voor de bewoners van het Proeska-dal afgedaan. Voor altijd! BessinKareHoe zouden die nu over hem denken? Lieve, kleine Kare? Hij hield van haar. Meer dan hij ooit van iemand gehouden had. Dat be sefte hij eerst nu. Eigenaardig, dat deze overtuiging zich nu, op dit ogenblik, zo onweerstaanbaar aan hem 'opdrong. Zou hü nu zijn tijdelijk onderbroken gevaarlijk voor ons allemaal. Bovendien ben ik e/r achter gekomen, dat hij Frans Mertens heeft vermoord Zo? Zou hij dat gedaan hebben? Ja! Of twijfel je daar soms aan? Gregor gaf geen antwoord en Lansky vervolgde: Hal Lörne moest verdwijnen. Hij stond ons in de weg, We rrfogen niet uit het oog verliezen, dat dat zaakje hier zó niet lang meer mag voortgaan. Wij heb ben nu een behoorlijke hoeveelheid Bilun-ijzer geproduceerd en Michel Bes sin zal dan ook wel reeds met plannen rondlopen om zich vandaag of morgen voor de verkoop met de buitenwereld in verbinding te stellen. Als wij dat zonder meer toelaten, zijn wij krankzinnig Van het begin af aan is mijn s'reven er op gericht geweest deze winstgevende on derneming geheel in eigen handen te krijgen. Bessin en die anderen moe'en uitgeschakeld worden. Reken maar eens uit, wal er dan te verdienen valt! Op een of andere manier moet de oude Bes sin worden gedwongen de exploitatie aan ons over 'e laten Dan hebben wij <je handen vrij ei\ eerst dan zullen wij een behoorlijke beloning ontvangen voor de moeilijke reis, die wij ons getroost heb ben. En dat moeten we zien te bereiken vóór de oude Bessin zich met eventuele afnemers in verbinding stelt. Anders is het te laat! Maar dat gaat Immers niet! Denk je, dat Bessin daar ooit in zal toestem men? Geen sprake van! (Wordt vervolgd). De avond had het Proeska-dal in duisternis gehuld. Wel fonkelden er een paar sterren aan het firmament, maar zoals zo vaak bij heldere hemel, heerste beneden PP de aarde geen licht. Als een beschonkene waggelde Lörne naar de stal. Schier onbewust bracht hij zijn paard naar buiten, zadelde het en reed weg. De teugels hingen slap in zijn hand. Het dier sloeg vanzelf de weg naar de Irbytsch in. Het ging in de richting van het stampwerk. In Hal dwarrelden de gedachten ver ward dooreen. Voelde hijzich pijnlijk getroffen? Hij wist het niet. Het ge lukte hem ook niet logisch te denken- Telkens wanneer hij probeerde zijn toe stand te overdenkt, werden zijn ge dachten afgeleid door een of ander de tail van geringe betekenis. Tenslotte gaf hij het op, zich intens met de gebeurte nissen der laatste uren bezig te houden. Rechts voor hem doken de schaduwen i van het stampwerk op. Zijn werk! Nooit Voor de oorlog was J. Wolffram wis kundeleraar en, res. eerste luitenant der mil luchtvaart Hij was lid der N S.B. doch wegens het ambtenarenverbod be dankte hij. in Mei 1940 streed hjj tegen de Duitsers, maar enkele maanden later reeds trad hij toe tot de Germaanse SS. Nadat hij in Rusland had gevochten werd hij Obersturmfiihrer; ook was bij chef staf van de Germaanse SS en waarvoor hij o.a. in de kampen mei Ned arbeiders in Duitsland leden trachtte aan te wer ven. Toen de Engelsen hem arresteer den, zei hij: „Als ze me in Nederland niet doodschieten krijg ik zeker twintig jaar". Inderdaad werd het twintig jaar, al was voor het B. G. in Den Bosch de dood straf geëist. Voor de bijzondere raad van cassatie concludeerde Zaterdag de proc. fiscaal tot bevestiging van het vonnis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5