IERLAND en het gemenebest Subsidieverlaging en prijzen De nieuwsdienst over Indonesië R Geldnoodpin niet stevig genoeg op Europese neus De E.C.A- en coördinatie-dwang Weerbericht Naar financiële gelijkstelling? De „Nijmegen" was uitgeschakeld Sportvaria DE E.C.A.-TOEWIJZINGEN VOOR NEDERLAND it Teleurstelling in Australië De Zonnebloem Overeenstemming in de Stichting van de Arbeid Communisten-actie ADIO programma in de republiek ALS U HET GELUK ZOEKT Ambtenarij dreigend gevaar Mededelingen van dr. Alan Valentine DINSDAG 26 OCTOBER 1948 PAGINA 2 TIEN JAAR GEEIST TEGEN OORLOGSVERSLAGGEVER St. Nicolaas-actie 1948 „HET BESTE TOESTEL, DAT IK OOIT GEVLOGEN HEB" HAARLEMSE DIOCESANE R.K. MIDDENSTANDSBOND AUTO REED OP MIJN SCHAAKRUBRIEK HOE ZAL DE PRIJS VERHOGING ZIJN? KEURINGSCOMMISSIE DER K.F.C. bijna geheel gestaakt AANSLAGENREEKS HOUDT AAN ABDOEL KADIR'S KOMST PROF, D J A J ADININGRAT NAAR INDONESIË ii. De financiële steun van Amerika, middels het Marshall-plan, is niet die van hut rijkste land ter wereld aan elk van de min vermogende armlastige staten van West Europa afzonderlijk, maar aan de samenbundeling daarvan, in de E.C.A. Men dient 4it grondbegrip goed Vast te houden, om iets te begrijpen van de enorme betekenis, die de Amerikanen aan hun plan hechten En die er ook werkelijk voor Europa inzit. Zou ieder ondersteu nend land vrij zijn om te beslissen, hoe het de hulp wilde ge bruiken dan zou de administratieve taak van de E.C.A. een peu- leschil zijn. Hoffman zou een soort groot-kassier worden, die mild geld uitdeelt aan de lege schatkisten, of waardebonnen verstrekt aan de behoeftigen tegen welker inlevering hij aan de leveranciers de contanten overhandigt voor de goederen aan de berooide Europese staten geleverd. 1 PLAATSELIJK ENKELE BUIEN ZOETE WRAAK BIJ MAANLICHT In de Haagse raad is enkele dagen gele den een onderwerp aan de orde ge weest, waarvoor ook elders in den lande belangstelling zal bestaan. Een viertal katholieke schoolbesturen hadden op grond van art. 72 der L.O.-wet aan de gemeente medewerking verzocht voor de aanschaffing van de nieuwe ca techismusboekjes op ,de onder hun be stuur staande-scholen. B. en W. brachten op dit verzoek een afwijzend praeadvies uft. dat door de meerderheid van de Raad werd aanvaard. Wij menen, dat dit standpunt van de Haagse Raad niet juist moet worden ge acht, wijl het de financiële gelijkstelling te na komt. De wet kent aan de schoolbesturen het recht toe om een richtingvak op het leer plan te plaatsen en laat hen vrij in de keuze van de richting en van de daar voor benodigde leermiddelen. Op grond hiervan hebben de katholieke schoolbe sturen het vak godsdienst ingevoerd Bij de keuze van de leermiddelen laten zij zich uiteraard leiden door het kerkelijke gezag. Nu heeft het kerkelijk gezag de nieuwe catechismus voorgeschreven. Derhalve moet dan ook bij het godsdienstonderwijs op de katholieke scholen de nieuwe cate chismus worden gebruikt. Runnen de aanschaffingskosten van dit leermiddel ten laste van de gemeente worden gebracht? Als de wet aan het schoolbestuur het recht geeft om een richtingvak in të voe den. sluit dit in, dat de leermiddelen daarvoor voor rekening van de gemeente komen. Nu kan men op twee manieren de kos ten der leermiddelen op de gemeente verhalen. Men kan ze bestrijden uit de gewone exploitatievergoeding ex art. 101 der L.O.-wet, maar dit heeft het bezwaar, dat deze vergoeding daartoe practisch niet toereikend is, ojndat daaruit ook moe ten worden betaald de kosten van onder houd, verwarming en verlichting der ge bouwen enz. Daarnaast heeft men ook het reotit om een beroep te doen op de gemeente op grond van^rt. 72 der wet. Krachtens dit artikel kunnen voor re kening der gemeente niet alleen leermid delen voor de eerste maal worden aan geschaft, maar kunnen ook leermidde len, die. niet door slijtage maar door een verouderde methode onbruikbaar zijn geworden, door meer doelmatige worden vervangen mits daarbij de normale aan het lager onderwijs te stellen eisen niet worden overschreden. Bij de nieuwe catechismus gaat het om de toepassing van een paedagogische en didactische methode, welke een belang- riike verbetering betekent vergeleken bij d e. welke tot nog toe gebruikt werd en als totaal verouderd kan worden be schouwd. Dat bij de vervanging van de oude door de nieuwe catechismus op de scholen de normale aan het lager onder wijs te stellen eisen zouden worden over schreden. zoals de Haagse Raad door het aanvaarden van het afwijzend praeadvies heeft verklhard, lijkt ons niet juist. En wij vinden daarbij de jurisprudentie aan onze zijde. Wij mogen in verband hiermede ver wijzen naar een analoog geval, waarbij het ook ging om de vervanging van een verouderde methode. Bij Kon. Besluit van 27 November 1947 namelijk werd, ten aanzien van een hoger beroep van het bestuur van een Hervormde school in de gemeente Midwolda beslist, dat de ver vanging op die school van de rekenme thode „Practische Rekencursus", die op didactische grond als verouderd werd be schouwd, door de methode „Fundamen teel Rekenen" niet de normale eisen aan het lager onderwijs te stellen deed over schrijden. Hieruit moet men concluderen, dat het waarderinesoordeel van de Haagse Raad over „normale eisen" foutief is geweest en dat een hoger beroep van de a/gewe zen schoolbesturen grote kans van slagen heeft. Ofschoon we overtuigd zijn. dat de kos ten van invoering van de nieuwe cate chismus op de katholieke scholen, zowel ter eerste aanschaffing als ter vervan- g'ng van de oude, rechtens op de gemeen te kunnen worden verhaald, willen we toch geenszins zeggen, dat nu alle katho lieke schoolbesturen maar aanvragen daartoe moeten indienen. Het gaat hier om een kwestie van beleid, waarbij ook andere factoren een rol kunnen spelen. (Telefonisch van onze Londense (correspondent). Op een persconferentie te Dublin heeft de Ierse premier, Costello, mede delingen gedaan betreffende de aan staande intrekking van de wet op de buitenlandse betrekkingeii, maar zon der te laten blijken of als gevolg van de besprekingen, onlangs door twee van zün ministers in Downingstreet met Attlee en de dominion-premiers gevoerd, een modus gevonden werd, waardoor een bijzondere connectie met het gemenebest kan worden besten digd. Costello zelde, dat het kabinet eensge zind is in zijn besluit de wet op buiten landse betrekkingen in te trekken, die de laatste schakel is.met de Britse kroon. Zij zal ingetrokken worden, als de dail volgende maand bijeenkomt. Hij voegde hieraan toe, dat ieder lid van de regering len volle de consequenties van deze stap beseft. Ierland is bereid de bestaande prefe rentierechten met de landen van het ge menebest en Engeland te bestendigen. Dii is niet alleen voor Ierland voordelig, gelijk de minister aantoonde aan de hand van de handelscijfers over 1946 en 1947, waaruit bleek, dat Ierland méér uit En geland invoerde, dan Engeland uit Ier land. Mr. Costello zeide, dat deze rech ten en voorrechten niet steunen op een sta'us, maar op overeenkomsten, welke ir. geen enkel opzicht afhangen van de wet op de buitenlandse betrekkingen. Deze opmerking van de Ierse premier is van groot belang, omdat de bedoelde overeenkomsten berusten op het lid maatschap van de betrokken landen van het Britse gemenebest. Uit Costello's woorden kan men afleiden, dat de Ierse regering deze overeenkomst in een of andere vorm wenst te bestendigen maar uit niets blijkt nog, welke vorm door de Ierse, Britse en dominionminis ters overwogen is- Mr. Costello vervolgde: „De Britse rege ring en de dominionregeringen weten, welke drijfveren ons tot onze beslissing gebracht hebben. Wij hebben ons er van overtuigd, dat zij er naar verlangen de band" met Ierland te bestendigen. Vijfen twintig jaar lang heeft de Ierse regering gepoogd, de historische wens van het Ierse volk naar volmaakte onafhankelijk heid en souvereiniteit in overeenstemming te brengen jnet de eisen der Britse poli tiek. Als resultaat hiervan was het land voortdurend ten prooi aan onrust en bit terheid. Het doel van mijn regering is, een einde te maken aan deze toestand en de Ierse souvereiniteit en de Ierse status duidelijk vast te stellen". De correspondent van de „Times" te Canberra zegt, dat de eerste reactie van alle Australiërs op de officiële mededelin gen omtrent de gemenebest-besprekingen er een van teleurstelling is. De bewoor dingen dier mededelingen waren zo vaag en zo vol gemeenplaatsen, dat men de indruk kreeg, dat de conferentie niet veel bereikt heeft. Een deel der openbare mening pro testeert reeds tegen de weglating van het woord „Brits" uit de titel van het gemenebest. Ook (Je „Daily Express" stelt dit vast en geeft een aantal pers stemmen uit Australië weer, waaruit blijkt, dat hierover verontwaardi ging heerst. Doch de meerderheid hecht veel meer belang aan de kwestie, in hoever de Britse dominions in staat ge weest zijn om hun doeleinden en idea len in overeenstemming te brengen met die van hun nieuwe niet-Britse deelge noten. Er zijn veel Australiërs, die, terwijl zij gaarne vriendschappelijke en voordelige betrekkingen opbouwen met buren zpals India, Pakistan en Ceylon, er toch' de voorkeur aan zouden geven, dat India het gemenebest verliet, dan dat de gemeen schappelijke aanhorigheid van de leden van het gemenebest aan de kroon, de hoeksteen van het gemenebest, zou wor den opgeofferd. De mededeling van de Zuid-Afrikaanse premier Malan, dat de Zuid-Afrikaanse hoge commissarissen in de voornaamste steden van het gemenebest spoedig de rol en titel van ambassadeur zouden krijgen, schijnt er op te wijzen, dat de eerste mi nisters op de conferentie te Londen tegen zujk een verandering geen bezwaar, ge maakt hebben, aangezien geen ambassa deur benoemd kan worden zonder dat het land, waar hij geaccrediteerd zal zijn, zich hiermede verenigt. Dr. Malan legde ook de nadruk op het recht van Z.-Afrika, ui het gemenebest te kunnen treden, maar dit recht werd reeds 17 jaar geleden vas'- gesteld in het statuut van Westminster. Onmiddellijk volgend op de gemene best-conferentie, welke zulke verblij dende resultaten gehad heette te heli- ben, getuigde de rede van Dr.. Malan niet bepaald van geestdriftige solida riteit. Tien jaar eiste de advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse B. G. gisteren tegen de oorlogsverslaggever en dramaturg H. van Hoof te Hilversum. Verdachte heeft van Januari '42 tot April '45 als dramaturg in dienst van de Ned. Omroep luisterspe len o.m. „Geloven", „Trouw blijven" en „dr. Joseph Göbbels", geschreven. Voorts was hij oorlógsverslaggever van Decem ber '43 tot September '44 in Berlijn, Rus land en Frankrijk. Hij vervaardigde in deze functie ook klankbeelden, welke de Nederlandse omroep uitzond in het kader van de propaganda voor de Duitse oor logsvoering. Ook dit jaar gaat het Zonnebloemwerk van het Radioziekenbezoek (K.R.O.) weer zijn hoogtepunt vinden in de St. Nicolaasaetie 1948. Ook nu zijn uiteraard Centrale Posten van „De Zonnebloem" voor deze activiteit in de zonnige ge meenschap van zieken en gezonden (die „de Zonnebloem" is) wederom inge schakeld. Want de „procedure" Is weer net als het vorig jaar: tot 1 November vergaren de Centrale Posten de opgaven van vraag en aanbod, dat hun schrif- telijk (met insluiting van postzegel) wordt toegezonden: van 1 November tot 15 November combineren zij vraag en aanbod en zenden, na 15 November, per circulaire de opdracht aan de gevers der pakjes, die dan aan het werk kunn°n gaan voor 5 December. Dit is de opzet waarbij de Centrale Posten nog menige gave in natura hopen te ontvangen, om ook die aan de hun bekende adressen van zieken te verzenden. Het motto van dit jaar is: „Tóónt de Zonzij", variant op de bekende Zonne- bloemgroet. Ons aller werk is nu: dit zonlicht van liefde te tónen. En hier is het adres van de Centrale Post in Zuid-Holland: Mevr. M. Vierlingv- d. Vosse, Fuchsiastraat 149, Den Haag. Z.K.H. Prins Bernard heeft gister ochtend het nieuwe Zweedse vliegtuig: de „Scandia", een product van de Saab- vliegtuigfabrieken, getest. Zoals men zich zal herinneren, demonstreerde de Saab dit toestel enige weken geleden op Schiphol voor K.L.M.-experts. Kapitein Sonderman, de piloot van de Prins, was enthousiast over het toestel en sprak er met de Prins over. Prins Bernhard gaf de wens té kennen het toestel te mogen testen. Zondagavond landde een „Scan dia". komende uit Madrid, op Schiphol Vanochtend vroeg vloog kapitein Son derman het toestel naar Soesterberg. Onmiddellijk nam de Prins plaats in de cockpit en gedurende een uur testte hij het toestel volledig. De letterlijke woorden van de Prins na afloop van de vlucht waren: „Dit is het beste toestel, waarmede ik ooit gevlogen heb" Woensdag 3 November a.s. belegt de Haarlemse Dioc- R. K. middenstandsbond een najaars centrale raadsvergadering 's morgens te 11 uur in Krasnapolsky te Amsterdam. Deze bijeenkomst waarin een zeer be langrijke agenda zal worden afgewerkt zij vermeldt o.a. de Centrale contributie inning en kinderbijslag voor zelfstandi gen zal worden voorafgegaan door een H. Mis om 10 uur in de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade, De 35-jarige vrachtrijder P. P. reed te Westkapelle met een geladen vrachtauto op een tankmijn, met het gevolg, dat hij uit de wagen werd geslingerd erf vrijwel onmiddellijk dood was. Het slachtoffer laat een vrouw en 2 kinderen achter. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheld, Achterweg 86, Lisse.) (Van onze Haagse redacteur). Hot is met de kwestie van de verla ging der regeringssubsidies op verschil lende artikelen en van de daaruit voort vloeiende prijsverhogingen een moeilijke weg geweest. En nog is hij niet geheel afgelegd. Want nadat verleden week in de Stichting van de Arbeid tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties overeenstemming was bereikt: moet nu de regering nog haar standpunt daarte genover bepalen. De gang van zaken was als volgt: De regering wilde de subsidies, welke zij thans toelegt op verschillende artike len van het levensmiddelenpakket dras tisch verlagen. Hetgeen in totaal een besparing moest opleveren van 250 mil- lioen gulden. Maar daartegenover zou dan een verhoging komen te staan van de prijs dier artikelen. Voor de voedingsvetten, het vlees en de kolen wilde de regering daarbij een ..uitwijkpolitiek" toepassen, gelijk bij het brood reeds is geschied. Daar immers heeft het in prijs vrijgegeven wittebrood de volle verlaging van het subsidie moe ter. opvangen terwijl van het bruinbrood de prijs onveranderd bleef. Op dezelfde wijze moest de natuurboter dit doen voor de vetten, het varkensvlees voor het Wij vernemen, dat mr. B. Ter Veer bedankt heeft als voorzitter ^van de keu ringscommissie van de K.F.C.. omdat zijn werkzaamheden hem niet langer in staat stellen geregeld de keuringen der sub commissies bij te wonen. Volgens een mededeling van de dienst legercontacten te Batavia blijkt uit de laatste dagen binnengekomen berichten, dat in het algemeen de georganiseerde tegenstand der coipmunistische troepen eenheden in de republiek is geëindigd. In de meeste gevallen hebben zij, zon der gevechten van enige omvang aan te gaan, met medeneming van hun wapens, de wijk gekomen naar de berggebieden, daarbij de grotere plaatsen aan de T.N.X. latend. Alleen ten Zuid-Westen van Pono- rogo worden nog operaties gemeld tegen de plaatsen Tegelombo, Bandar Nangoeng en Pioso. Minister-president Moh. Hatta heeft aan de militaire gouverneurs een telegram verzonden, waarin werd medegedeeld, dat het niet is toegestaan, gevangen ge nomen verraders te doden, anders dan na berechting door een krijgsraad. Gistermiddag werd omstreeks half vijf .plaatselijke tijd) bij de kampong Baros (tussen Soekaboemi en Jalindoeng) een ondernemingsjeep der onderneming Goe- noeng Doeleud, waarin vijf personen wa ren gezeten, beschoten. De inzittenden van de jeep waren: de administrateur De Jong, de eerste employé Jansen, een mili tair en twee ondernemingswachters. Het vuur kwam van vier verschillende kan ten. De militair werd op slag gedood en de administrateur levensgevaarlijk ge wond. De eerste wist de jeep waar van een der banden lek was geschoten in zijn macht te houden en naar Soekaboemi te rijden, waardoor ernstiger gevolgen werden voorkomen. De admini strateur is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. De stremming op de spoorlijn Batavia —Bandoeng te Bendoel is met ingang van Maandag reeds weder opgeheven, hetgeen een prachtige prestatie is van de tech nische dienst der staatsspoorwegen, die dag en nacht heeft doorgewerkt. Er blijft een achterstand van enige dagen in het goederenvervoer door het verlies van twee berglocomotieven en van personeel binnen twee maanden tijd. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt verklaard, dat de uitnodiging van de Nederlandse regering aan de heer Ab doel Kadir, om naar Nederland te komen, alleen verband houdt met een door de Ned. regering wenselijk geachte bespre king over algemene zaken, Indonesië be treffend. Met het K.L.M.-toestel, dat gisteren avond van Schiphol vertrok, is naar In donesië teruggekeerd prof. dr. P. A, Hoessein Djajadiningrat, secretaris van staat voor opvoeding, kunsten en weten schappen, die deel genomen heeft aan het federaal overleg in Den Haag en zich daarni naar Parijs had begeven. Hier zou hij als vertegenwoordiger in de vierde commissie, de commissie voor het trust- schap, aan besprekingen deelnemen. Prof. Hoessein keerde "spoedig vandaar terug, teneinde vóór 1 November a.s. in Batavia te zijn om dr. Van Mo-ok nog te ontmoeten, voordat deze zijn functie van luitenant-gouverneur-generaal neerlegt. rundvlees en de anthraciet voor de co kes. Waarbij d-e duur Wordende artike len dan feitelijk als luxe-goederen wer den bestempeld. Bovendien maakte de regering later nog bekend, dat ook de industriebrandstof duurder zou moeten worden. Dit moest nog 75 millioen ople veren. Over deze plannen werd pas het oor deel van de Stichting van de Arbeid gevraagd, toen zij waren vastgesteld. Maar speciaal bij de vakbonden rees er tegen verzet. De Raad van vakcentrales bestaande uit de drie grote arbeiders organisaties wilde t.a.v. de „uitwijk politiek" wel accoord gaan "Voor zover die betrof boter en wittebrood. Hij bleef zich echter verzetten tegen deze tactiek bij varkensvlees en anthraciet. Voor het opvangen van de prijsverho gingen wilde de raad bovendien een loonsverhoging zien doorgevoerd van 1 per week voor 23-jarigen en oude ren en voor de jongeren voorzover die gehuwd zijn. Deze loonsverhoging zou echter niet mogen worden doorberekend in. de prijzen. Hiertegenover werd van andere zijde echter aangevoerd, dat voor een gezin van vier personen grotere gezinnen zouden bovendien een verhoging krijgen van de kinderbijslag de prijsverhogin gen van het levensmiddelenpakket ge ringer zou zijn dan 1 per week. Daar om werd de eis gesteld, dat de subsidie- verlagingen zouden worden uitgebreid toi de gulden (nog altijd voor vier per sonen) zou zijn volgemaakt („opvulpoli- tiek') Het bedrag van 250 millioen zou derhalve moeten worden verhoogd. Op deze basis werd tussen de werk gevers- en werknemers-organisaties overeenstemming bereikt en daarna eveneens met de interdepartementale commissie voor lonen en prijzen. De formule werd ongeveer aldus, dat de toeslag van 1 als kostenelement bij de productie wel werd erkend, doch over het algemeen niet zou beho-even te lei den tot prijsverhoging (geen doorbere kening dus). Daarna is de „opvullings"-commissie aan het werk gegaan en deze bestudeert nu tot hoeveel meer subsidieverlaging de regering kan gaan bij een loontoeslag van 1 per week plus de vermelde ho gere kinderbijslag. Daarna zal de rege ring haar standpunt bepalen. Algemeen verwacht men, dat de rege ring met de bereikte overeenkomst in de Stichting van de Arbeid accoord zal gaan. Een man ging uit om het geluk te zoeken. In harde pioniersarbeid vond hij het leven, In de natuur en bij eenvoudige, gezonde mensen. Vraagt üw boekverkoper GOUDEN OOGST, het bijzonder verkwikkende boek van Marjorie Kinnan Rawlings. Eecl. Br. No. 6454. F. FLECK. Ch. Fed. Ty. No. 57, Mat in twee zetten. i.e.v. No. 6455. J. J. RIETVELD. 2de Eerv. verm. tn. als voren. Mat in foyee zetten. Wit: Kg8, Dg2. Tb2—d2, Rfl—g7, Pa5f7: a3. Zwart: Kc5, Dh3, Tdlel, Ra8b6. Pe5; a6, d6, g4, h4. No. 6456. M. WROBEL. 2(je Prijs Memoriaaltornooi K. Erlin. Mat in drie zetten. Wit: Kb7, Dc4, Th8, Rf4—f5, Pg3; d5, f6, h5. Zwart: Kh4, Ta3—e2, Ral, Pdl—g2; a6, b3, b5, e3, f2, f3. PROBLEEMOPLOSSINGEN. d6d7 enz. Geschiedt 1. Pb2: en belet beide RADAR FAALDE NIET IN PRESTWICK Paime'ntier kon op eigen zicht landen. Vanwege het Brits ministerie voor bur gerluchtvaart is een voorlopig onderzoek gaande naar het ongeval van de Constel lation „Nijmegen" bij Prestwick. Een der gelijk onderzoek wordt bij elk ongeval in het Verenigd Koninkrijk automatisch in gesteld door een bepaalde afdeling van het ministerie, de „Accidents investigation branch". Het heeft voorlopig reeds vast gesteld, dat de veronderstelling, als zou WOENSfcAG 27 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.), VARA: 7.00 Nieuws, gram. (10.30 Voor de vrouw), 12.00 „Accordeola"; 12.38 Kilima Ha- waiians: 13 00 Nieuws; 13.20 Metropole- ork.; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Hoorspel; 15.30 „De Regenboog"; 16.00 „De Roodborstjes"; 16.15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vra- genrubriek; 17.15 Gram.; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 1900 Lezing; 19.15 Kwartet; (19.30—20.00 VPRO); 20.00 Nieuws: 20.15 Omroepork.; 21.15 „Dat was Amsterdam!"; 22.15 Jan Corduwener; 22 45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws; 23.15 „Hit Kit"; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.l, NCRV: 7.00 Nieuws, gram.; 11.15 Hoorspel; 11.50 Celesta-ens.; 12.33 Gram.; 13 00 Nieuws, gram 14.00 Zang; 1430 Kwartet; 15.00 Jeugdconc. 16 00 Voor de Jeugd; 17.30 Gram 17.45 R V D.; 18.00 „Koren en korpsen"; 18.30 R V U.; 19 00 Nieuws, Pf V.D. en actual.; 19.45 Eng les; 20.00 Nieuws: 2015 Radio Philh ora.; (21.00 Lezing); 22 00 Koor; 22.15 Orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.05 Eng. H.S.. seho'oluitz. 10.30 „Music while you work". 11.00 schooluitz. 12.00 VI. Br.: liedjes. 12.30 weer. 12.32 omr.ork. 13.00 nws. 13.15 Casinoéonc. 14.00 gram. 15.00 Eng. L.P.: „Pavilion Players", (event. 15.1515.45 PC.T schip v. d. week). 15 30 Eng. L P.: Mil. ork. 16.00 Eng. H.S.: piano. 16.25 hoorspel „Sea Fever". 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. Sold. 18.30 VI. Br. v. d. sold. 19.05 Béro- münster Jodelen. 19 30 Eng. L.P.: gevar. pr. 20 15 div. 20.30 Sottens: Muz. beelden uit Europa: Nederland. Omr.ork. olv. Frits Schuurman mmv. Alex v. Amer -n- gen, piano. 22.30 nws. 22 35 Eng. L P.: Ens. Heath. 23.15 Rin Tango ork. 23.56 nws. RA DTODTSTRIBU TIE IV7.00 Eng. H.S. nws 7.15 O-':. Mackev 7.50 „Lift up your hearts". 7.55 wenr. 8.00 Fr. Br.: nws. 8.10 gram. 9.00 Fmg. L.P.: nws. 9 10 gram. 10 00 v. d. sold. 10.15 Pari. 10.30 Octet Birkby. 11.00 voordr. 11.15 fVtet Lvon. 11.45 Tango ork. 12.15 orgel. 12.45 Nor thern Oroh. 13.30 var. ork. 14.00 v. d. vrouw. 15.10 Eng. H.SKoning v. Dene marken opont Ce Drcose tentoonstelling. 15.30 „TVo brains trust". 16.00 Eng. L.P.: Voordr. 1C.15 Schots ork. 17.15 MSll. ork. 17.45 Ork. I .esc „r. 18.15 Ok. Crean. 18 45 Fr. Br.: causerie. 10 00 gram. 19.30 VI. Br.: The Masqueraders. 19.50 Fr.: Br.: news. 20.00 VI. Br. omr.ork. 21.00 actual. 21.15 cabaret. 22.00 nws. 22,15 gram. 22.50 nws. 22,55 gram. 23.00 div, Zo ging het nog bij de grote Britse le ning. Het Amerikaanse Congres het de Britse regering vrij om met het geld te doen, wat zij wilde. Maar van de eerste woorden .af, die over het Marshall-plan werden gezegd, werd het vanzelfsprekend geacht, dat er toezicht zpu zijn op de manier, waarop de Amerikaanse dollars gebruikt zouden worden. Dat hield in, dat de E.C.A. en niet de ondersteunde regeringen aan het Congres rekenschap en verantwoording zouden af leggen van haar rentmeesterschap. Dit was een historische beslissing. Zij betekende, dat mettertijd de E.C.A. niet alleen moest opletten, of de Europese landen aan hun verplichtingen, in het plan vastgelegd, zouden voldoen, maar ook, of hun aankopen stuk voor stuk ver standig waren. v Veertien Landen plus" West-Duitsland en Triest wachten op schenkingen of le ningen van de E.C.A. Geen twee ervan zullen menen hetzelfde nodig te hebben: fruit, spek, flinke hoeveelheden benzine zullen door het ene land als ontontbeer- lijke behoeften worden beschouwd, terwijl een ander land ze nauwgezet uit de bood- schappen-lijst zal weren. Het ware on- mogelük om zulke grillen in het gebruik van de 5.C.A.-gelden aan het Congres te verklaren En dat zou evenmin kunnen gebeuren met de fouten, die wellicht in de Europese statistieken zullen binnen sluipen. Laten we als voorbeeld Frankrijk ne men. Om te kunnen beslissen, welke hulp uit het buitenland nodig is, moet de Franse regering de behoeftenschat ten van de Franse Economie- voor vele honderden artikelen over vele komende maanden. Vervolgens moet worden na gegaan hoeveel van ieder artikel te krij gen is uit de eigen huishouding of bij een leverancier, die niet vraagt om in schaarse dollars te betalen. Wat er dan nog niet gedekt is aan be hoeften, moet vastgelegd worden in een „aanschaffings-programma", dat in bij- aonderheden de aantallen, de soorten en kwaliteiten moet weergeven. (Als dit programma goedgekeurd is door de E.C.A., zijn de Franse zakenlui of regerings-inkoop-missies vrij om de producten te kopen, meestal onmiddellijk van de Amerikaanse firma's; de E.C.A. parafeert de rekeningen)- Er komt hierbij heel wat statistiek kennis kijken en vele Europese landen kunnen hun taak in deze niet aan. Als de E.C.A. dus wil vasthouden aan de oor spronkelijke taak, die haar gesteld is, moeten haar leden dagwerk verrichten bij het doorkijken en coördineren van de programma's. In het begin van het Marshall-plan was men vol hoop, dat deze lastige contröle- taak zou worden ondernorrfen door de sa menwerkende Europese landen. Het had een coöperatieve arbeid moeten worden, die haar orgaan zou vinden in de Orga nisatie voor de Europese Economische Samenwerking (afgekort Engels O.E.E.C.) met zetel Parijs. Deze werd opgezet bij het in werking treden van het Plan Marshall. Het is een van de treurige °ntdek kingen van Paul Hoffman geweest, dat de O.E.E-C. nog niet geschikt is voor haar werk. Z(j is noch goed, noch ge heel georganiseerd en zij worstelt tegen datgene, wat een toeschouwer onlangs noemde: „De onverzadigbare Ameri kaanse vraag naar statistieken, nodig om de Europese behoeften tegenover het Congres te rechtvaardigen". Het gevolg was, dat de eerste verzoe ken van de Europese landen om in Ame rika te mogen kopen met gelden van de E.C.A. doorgestuurd werden naar Was hington zonder werkelijke pogingen om te coördineren. Paul Hoffman en zijn helpers liepen de boodschappen-boekjes door en kwa men tot de conclusie, dat zij die bestel lingen nooit zouden kunnen verantwoor den voor het Congres of voor wie dan ook. In arren moede werden de bestel lingen doorgezonden en ter controle uit- Met deze droevige ervaring Vijker besloot de E.C.A.-leiding een nieuwe staf aan zich te binden, die tot enige taak had de komende bestellingen te verifiëren. Dat dit weinig naar de zin van Hoff man is, zal duidelijk zijn, als men be grijpt, dat het de Amerikaanse bedoeling is de Europese landen door hun geldnood tot datgene te dwingen, waartoe zij zelf ondanks al hun vredes-conferenties nog nooit in geslaagd zijn: werkelijk en ver- trouwvol samen te werken. Hij blijft daarom vasthouden aan het oorspronke lijke plan: Doe alle aanvragen van de Europese landen verstandig bij elkaar en bundel ze tot een pakket, dat we met goed fatsoen aan het Congres kunnen aanbieden. Hoffman hoopt, dat de Europese landen middels de O.E.E.C. het samenwerken nog wel eens zullen leren. Reizend-ambassadeur voor het Marshall plan, Harriman, verzamelt intusssen een staf van Amerikaanse deskundigen om met de O.E.E.C. samen te werken ter bepaling van de Europese benodigdhe den. Dit is een veelbelovende oplossing voor iets, dat licht zou ontaarden in een schroef voor schroef-contróle op de Eu ropese bestellingen door Washington. Er is toch al bezorgheid, dat de E.C.A. uiteindelijk niet meer zal doen dan dat. Er is geen regerings-maatregel zo blij vend, als een, die als tijdelijk is aange kondigd en daarom ziet Hoffman drom mels goed het gevaar, dat verborgen ligt in een controle in Washington. Als dat eenmaal gebeurt, is hij er voorlopig niet vanaf. Het zou uitlopen op, wat hijzelf voorspelde: „Ik ben bang, dat we ten slotte eerst alles in Parijs nog eens zou den nagaan en dat de resultaten van Parijs nog weer stuk voor stuk zouden worden doorgenomen in Washington". Dat was de Amerikaanse kant van de zaak. Een oude rot in de Britse diploma tieke dienst gaf er kortgeleden zijn com mentaar op: „Het is nu 'eenmaal zo, dat iedere Ame rikaan, die langer dan vier weken bui tenslands is geweest, nooit meer voor 100% vertrouwd wordt door zijn rege ring". Het eerste artikel over het Marshall- het vliegtuig in de loop van een „Radar approach", de G.C.A-, zijn verongelukt, onjuist is. De „Nijmegen" was niet meer in de G.C.A. ingeschakeld toen het onge val plaats vond. Deze radaruitrusting heeft dus niet gefaald. De door Parmentier verzochte G.C.A. had.hem immers tot op een hoogte geleid, van waar de piloot verder op eigen waar neming op eigen zicht dus de lan ding kon verrichten op de daartoe uitver koren grote landingsbaan, waarvan er zich tw» in Prestwick bevinden, die als het ware een kruis vormen. Twee andere grote vliegtuigen waren even tevoren op dezelfde wijze op het vliegveld „geleid" door de G.C.A. Dit voorlopige onderzoek wordt ver richt door vier Britse deskundigen, die zich hiertoe naar Prestwick hebben bege ven. Al hun gegevens verstrekken zij ook aan de Ned. commissie. No. 6444. 1. Te5: dan 1 dreigingen. No. 6445. 1. Rc7a5 dreigt 2. Tb7c7tt. 1Pc3, Pd2. Pf2, Fg3, 2. Rc2, Dc2, De2, Pf7: enz. No. 6446. 1. Kg6 (een tempodriezet) 1Ke5, Pa3 ad lib, Pa6 ad lib. (c2), c4, d2, de2:, h5, 2. Dg3t. df3t, ed3:t, Dd4tt, Kf6, De2:t, Kg5 enz. Speelt men als eerste zet 1. Kg4, dan 1Ke5 er de K bereikt f6. Goede oplossingen zonden in: Van nos. 6444, 6445 en 6446: ir. A. Bergstein, Geleen; J. Dickhaut, Nijme gen; F. Pijls. Maasbracht; F. Witte, Den Haag. Van nos. 6444 en 6445: M. v. Nieuw- stad, Kaatsheuvel: P. H. Houdijk, R'dam; Van nos. 6445: H. Th. v. Goor, Voor burg: Van no. 6444: W. H. Haring Schiplui den; C. H. Nijkamp, AlmeloSteijn Pompe, Voorburg. BOEKBESPREKING. Dr. M. Euwe: „Wereldkampioenschap Schaken 1948", uitg. N.V. Uitgevers-Mij. „De Tijdstroom", Lochem. Bij bovengenoemde Mij. is dit be langrijke schaakwerk verschenen. Bij iedere schaakliefhebber ligt deze belang rijke wedstrijd om het kampioenschap wereldtitel nog vers in het geheugen. Hier volgt een korte uiteenzetting over de inhoud van dit boek. Behalve de vijftig partijen, die de deelnemers voor dit doel hebben gevoerd en door dr. Euwe van keurige aantekeningen zijn voorzien, vergemakkelijkt door de vele toegevoegde diagrammen, wordt dit ge deelte nog voorafgegaan door 75 partijen, die deze schaakmeesters voorheen reeds met elkaar hebben utgestreden en die van zelf als zeer interessant zijn aan te mer ken. Dan is er nog een voorwoord, waar in oud-minister Gielen, dr. Hannak, de burgemeester van "Den Haag mr. A. J. Visser en de heren mr. Rueb en Zitter- steijn hun bemerkingen neerschrijven. Het behoeft geen betoog, dat de aan schaffing van dit werk een belangrijk^ aanwinst voor ieders schaakboekerij be tekent. De prijs is: linnen band f S.90; luxe editie ƒ25. 0 Bij haar tournée door .^est-Indie, Amerika en Engeland heeft Nel Oost hout in drie weken tijds 18 opvoerin gen beurtelings in het Nederlands en in het Engels gegeven. De verwachting van Dinsdag avond tot Woensdagavond luidt: Koude nacht met hier en daar nachtvorst. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele Buien. Zwak ke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Ook overdag vrij koud. 27 Oct.: Zon op 7.25 uur, onder 17.22 uur; maan op 0.40 uur, onder 15.59 uur. gezet bij andere regerings-afdelingen, j piubliceerden we Zaterdag 23 Oct. 1158 A De voetbalwedstrijd Oost-Nederland N.O. Frankrijk zal 3 April 1949 te Nijmegen worden gespeeld. O Onze landgenoot Van Meegeren won in een tornocS op overdekte banen te Roubaix de finale door Marcel Bernard met 16 6—2 63 te slaan. De Fransman Blanchet faalde te Pa rijs in een poging het record van Aimar over 10 K.M. te verbeteren. Hij had 13 min. 8 2/5 sec. nodig; de tijd van Aimar was 13 min. 5 sec. De bondsvergadering van de N.B.B. besloot dat de landelijke competitie 1949-1950 in elk geval zal doorgaan. De contributie werd van 1.tot 1.30 per jaar verhoogd. Lataster (Avon, Heerlen) won de Utrechtse Singelloop over 5400 M. in 17 min. 0.6 sec. voor Groen (A.V. '23, Amsterdam) in 17 min. 21,4 sec. en Slegt (P.S.V., Eindhoven) in 17 min. 23,4 sec. De nationale parkloop over 5 K.M. te Bergen op Zoom werd gewonnen door Fliers (Marathon, Vlissingen) in 16 min. 16 sec. Van der Zande (Olym- pia, Halsteren) en De Koning (Achil les, Bergen op Zoom) werden eerste resp. in de B- en C-klasse. Blijkens cle mededelingen, die door de heer dr. Alan Valentine, het hoofd van de E. C. A.-missie voor Nederland, op een persconferentie werden gedaan, is het de bedoeling van de E. C. A. in de toekomst de landen van de Benelux als één economisch geheel te beschouwen, met dien verstande, dat de dollartoewij zingen in het vervolg aan die landen collectief zullen worden verstrekt en niet meer aan elk land afzonderlijk. Naar de heer Valentine verklaarde, zul len echter vermoedelijk voor 1949 nog afzonderlijke toewijzingen moeten wor den verstrekt, daar het te betwijfelen valt of de Benelux voor de vastgestelde datum, namelijk 15 November a.s- he' hiervoor benodigde werkprogramma aan het bureau 'an de organisatie voor Eurc pese Economische Samenwerking te Parijs zal kunnen voorleggen. Met betrekking tot tiet voorschrift, dat minstens 50 pet var de in het kader "ar het Europese Herstelprogramma gekuch te Amerikaanse goederen vervoerd moe ten worden in onder Amerikaanse v'ae varende scheper zei ie dl. Valentine te verwachten dat dit voorschrift de z.g. fifty—fifty clausule niet voor ieder der betrokken Europese landen afzonderlijk zal behoeven te worden toegepast. Ten aanzien van het gebruik van het fonds, waarin de tegenwaarde in guldens wordt gestort van de door Ne derland ontvangen E. C. A.-hulp deelde hij mede, dat hiervoor voorlopig nog geen regeling te verwachten is. De E. C. A. oefent geen druk uit op de regeringen der aan het E- R. P. deelnemende landen wat betreft het onderling in overeenstemming bren gen van de loon- en prqsniveaux of wat betreft het herwaarderen van de getdeenheden dezer landen, zo zeide dr. Valentine in antwoord op een des betreffende vraag. Hij voegde hieraan toe, dat de wissel koers van de gulden nog geen onderwero van bespreking tussen de E. C. A.-missie en de Nederlandse regering heeft ge vormd, en dat de E. C. A- de valuta- politiek der Nederlandse regering, welke beoogt de huidige pariteit te/ handhaven, steunt Er zijr. volgens de heer Vaien- tini geen aanwijzingen, dat in de naaste of meer vet wijderde toekomst een deva luatie van de gulden is te verwachten. Dr Valentine gai als zijn menmg fe kennen, dat de eventuek verkiezing van Dewej tot ores-dent van de V S geen verandering zal brengen in hei pro gramma van de Ame, ikiame nu pverle- ning aan Europa Het zou integcnd.-ei volgens hem niet onmogelijk zijn. dat er in dat geval verbetering zou worden ge bracht in de doelmatigheid en de orga nisatie van deze hulpverlening. Naar aanleiding van de critiek, die in handelskringen wordt uitgeoefend op de vele formaliteiten, welke voor de aan schaffing van de E C. A.-goederen moe ten worden vervuld, deelde dr. Valen tine mede, dat het hele systeem thans wordt vereenvoudigd^ en bespoedigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2