Duurder leven voor gezinnen staat voor de deur Prijsverhoging voor de eerste levensbehoeften v__ Electriciteitsvoorziening op de spitsuren in gevaar BIJSLAG OP DE LONEN ter compensatie van hogere prijzen Wat duurder wordt Passagiersschepen van aluminium op de Jangtse-Kiang Bar WIJZIGING KINDERBIJSLAG URGENT Piccard tevreden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uitvoer van boter J Prijsverhoging zachte zeep De aardappelen Hongersnood dreigt in Bengalen :p NDER DE P E ONDER LO U Ook gepensionneerden eronder gebracht Onrust en moord in een kamp 70ste JAARGANG DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 No. 20761 De subsidie-verlagingen voor levensmiddelen en brandstoffen worden 8 November a.s, een feit. Voor suiker, zeep en kolen wordt het subsidie geheel afgeschaft, dat op varkensvlees en boter wordt verlaagd. Met het gevolg, dat voor al deze artikelen de prijzen zullen stijgen. Doch daartegenover zal als tegemoet koming, waarbij men zich heeft gebaseerd op een gezin van vier personen, een bijslag worden gegeven op de lonen met inachtneming echter van een loongrens van f 3700.per jaar. De faam, dat Nederland een „eiland van goedkoopte" zou zijn in de wereld, is hiermee vervlogen. MINISTER JOEKES LICHT TOE f De regering deelt mede, dat als gevolg van de subsidie wijzigingen o.a. de volgende prijsstijgingen zullen plaats hebben Brood 4 ct. per brood van achthonderd gram. Suiker ongeveer 17 ct. per kilo. Varkensvlees gem. 40 ct. per kilo geslacht gewicht, het geen overeenkomt met 53 ct. per kg vlees zonder been. Boter 20 a 25 ct. per pakje van 250 gram. Anthraciet 60 ct. per mud. Verder zal ook de zeep duurder worden en even eens gas en licht. Suiker en brood gaan bin nenkort van de bon. Er valt niet meer aan te verdienen t Op de begraafplaats Rhijnhof'te Oegstgeest werden gisteren Veenendaal, Parmentier en Mac. lnerny ten grave gedragen. De stoet arriveert bij de graven, die schuil gingen onder de bloemen. Voorop de heer en mevrouw Plesman met de weduwen der twee eerstgenoemden. Daarachter o.m. min. 4 an Schaik. MINISTER STIKKER NAAR TNDONESIE IN DEN VREEMDE VERONGELUKT In haar communiqué betreffende de subsidie-verlagingen erkent de regering dat enerzijds deze verlaging de kosten van het levensonderhoud der grotere gezinnen het meest zal be ïnvloeden en dat anderzijds aan die gezinnen het minst zal ten goede komen. Een wijziging van de kinderbijslagwet, in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen, verkrijgt dientengevolge een verhoogde mate van urgentie. De regering is voornemens hiermede ten volle rekening te houden. Ook ae wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen gaat hierdoor te sterker spreken. Op korte termijn zal een wetsontwerp worden ingediend, dat ten doel heeft aan van overheidswege gepensionneerden een kinderbijslag te verlenen. INDUSTRIËLE CAPACITEIT SPEEL*T EEN ROL JA EN NEENl Om de gevolgen van de opheffing en vermindering van de subsidies binnen verantwoorde grenzen te houden, heeft de regering in overleg met de Stichting van de Arbeid besloten, te bevorderen, dat door de werkgever een compensatie zal worden gegeven in de vorm van een loonbijslag. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier weekloon het bedrag van 71 niet overschrijdt, wordt een bijslag van 1 per week toegekend. Aan werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van 308 niet overschrijdt, wordt een bijslag van 4.50 per maand toegekend. Bij deze bedragen is tfitgegaan van een loongrens op jaarbasis van 3700. Aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden verstrekt. Het is de bedoeling, dat deze loonbijslagen op 1 November a.s. zullen ingaan, d.w.z. voor het eerst worden betaald over de loonweek eindigende in de eerste week v«n November. Bevordering van prijsdaling Teneinde de kosten van levensonder houd voor de Nederlandse bevolking op een zo laag mogelijk peil te houden, zal de regering voorzover hierdoor geen vitale belangen worden geschaad, bij voortdu ring haar volledige steun geven aan krachten, "welk' een prijsverlagende in vloed uitoefenen- Wel zal in de toekomst bij de kostprijs- öe.c* iring van 330 mdlioen De getroffen artikelen Effect op de prijzen De prijzen van voor de consu ment belangrijke levensmiddelen als: margarine, rundvlees en kaas, zullen ongewijzigd blijven. De prijs van consumptiemelk zal met een cent per liter worden ver laagd. De subsidies op suiker, zeep en kolen zullen worden afgeschaft, de subsidies op varkensvlees en boter worden verlaagd, terwijl de bakkerstoeslag op brood komt te vervallen. Voorts zal het mogelijk zijn de rantsoenering van brood en suiker op een binnenkort na der te bepalen datum op te hef fen. Tot verhoging van de prijs van het normale brood, die aanvan kelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere overweging besloten, mede omdat daardoor opheffing van de distributie van brood mogelijk zal zijn. Kostenstijging per week 1- Eerste duikproef geslaagd HANDEL MIJ. R. S. STOKVIS Grote order voor het Nederlandse leger HONGERSTAKING UIT VREES VOOR COMMUNISTISCHE WRAAK DB KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. v Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJ PERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST TESSER O-P» LEO J. JVL HAZELZET. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder -woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. minister, dat er grote ongerustheid heerst over de prijsregelingen die voor de oogst van 1949 zullen gelden. Tenslotte wordt de minister dringend verzocht de richt prijzen voor de akkerbouwproducten oogst 1949, alsmede de nieuwe melkprijs zo spoedig mogelijk bekend te maken. Blijkens gegevens van het Bedrijfschap voor Zuivel zijn in het tijdvak van 1 Augustus tot en met 2 October 1948 aan de erkende boter-exporteurs uitv*>er- machtigingen verleend voor een hoe veelheid van in totaal 6.778.937 kg. bo ter. Het totaal der exportgerechtigden, die alle in hierbedoelde hoeveelheid heb ben medegedeeld, bder^agt ongeveer 100. Voor de boter is een minimum export prijs vastgesteld van f 4.35 per kg. op basis van de huidige kostprijs. Via de beide Hilversumse zenders heeft minister Joekes gisteravond de afkondi ging van deze maatregelen met een kort woord ingeleid. Hij wees daarbij speciaal op het feit. dat terzake tussen de regering ei de Stichting van de Arbeid overeen stemming was bereikt. Daarna volgde de mededeling van net officiële communiqué, waarin een en ander wordt bekend gemaakt Dit communiqué begint met de opmer king, dat de verlaging der subsidies wel iswaar in een aantal gevallen tot prijs verhoging zal leiden, maar dat de te ver wachten gevolgen door velen worden overschat. En dan volgt de uitdrukke lijke verklaring, dat een ingrijpende wij ziging van de gevoerde loon- on prijs politiek niet in de bedoeling ligt. Het streven, om een grote mate van stabiliteit en een in verhouding tot an dere landen redelijk kostenniveau te handhaven heeft vruchten gedragen, die niet mogen worden prijsgegeven. Er Is dan ook geen sprake van, dat een alge mene prijsverhoging zou zijn te verwach ten. Het is echter niet mogelijk de sub sidiëring. die een van de middelen is geweest om hier het peil van de kosten van levensonderhoud gedurende de laat ste twee jaren vrijwel gelijk te doen blijven, terwijl op de wereldmarkt de prijzen snel stegen, ten volle te hand haven. Sedert de bevrijding van ons land is voor ongeveer twee en een half mil liard gulden aan zodanige subsidie un de schatkist gefinancierd, terwijl de kos ten voor 1948 op ongeveer 650 millioen gulden worden geraamd Deze bedragen konden bij het tegenwoordige hoge be lastingniveau niet uit de jaarlijkse rijks inkomsten worden gedekt. Er moest voor worden geleend. Hiermede kan niet wor den voortgegaan, terwijl dit bedrag ook niet uit betastingverhoging kan worden gevonden. Bovendien is het o.a voor de economische unie met JBelgië en Luxem burg, die voor Nederland van grote be tekenis is, noodzakelijk, dat kunstmatige elementen uit het Nederlandse prijspeil geleidelijk worden verwijderd. Tenslotte is de vrijlating van sommige gerantsoe neerde artikelen alleen mogelijk, als geen subsidies meer worden gegeven. Naar wij vernemen is ook de subsidie voor dc grondstoffen voor zachte zepp ingetrokken, hetgeen wil zeggen, dat zeepfabrikanten voor cocosolie 47 en voo:- lijnolie circa ƒ97.per 100 K G. meer zullen moeten betalen. Een prijs verhoging voor ^zachte zeep zal hiervan het gevolg zijn.* De prijzen van pudding, en custard- poeder, sauspoeder, maizena en geoxy- deerd 'aardappelmeel, alsmede het ge wone aardappelmeel in consumentenver pakking, aardappelsago, stijfsel, koffie- stroop dextrine en ouwels zijn vrijge laten, in verband met het feit dat door de grote oogst van industrieaardappelen en de daaruit voortvloeiende grote pro. ductie van aardappelmeel, deze produc ten niet meer schaars zijn. Prijsstijging wordt echter niet verwacht De Hollandse Mij. van Landbouw die gisteren in de hoofdstad haar jaar vergadering hield heeft in een tele gram aan de minister van Landbouw er met de meeste klem op aangedrongen, dat, in verband met de daling der aard appelprijzen, die naar haar mening tot een catastrophe dreigt te leiden, onver wijld maatregelen zullen worden geno men, waardoor deze prijzen zodanig wor den opgetrokken, dat de kostprijs plus een redelijk ondernemersloon wordt be reikt. Voorts brengt zij ter kennis van de In West-Bengalen is nog slechts een rijstvoorraad voor drie weken. Om de situatie nog slechter te maken, zijn 1.500.000 Hindoes uit Oost-Pakistan naar West-Bengalen geëmigreerd. De autori teiten vrezen, dat indien deze emigratie niet wordt gestopt, de verschrikkelijke hongersnood vair 1943 zich zal herhalen, aldus A P Minister Stikker is vandaag per vlieg tuig naar Indonesië vertrokken. Hij wordt vergezeld door mr. N. S. Blom, raadadvi seur van het ministerie van Buitenlandse zaken. Een opvarende van het Ned. s.s. Prins Willem III. de 38-jarige P. E. uit Rot terdam, is in 'n sluis van 'de Chicago Ri ver overboord geslagen en verdronken. 1 Met een nieuwe winter naderen nieuwe problemen ten aanzien van de electriciteitsvoorziening. Na de oorlog immers is de vraag naar electrische energie enorm gestegen en het valt te verwachten, dat dit jaar een punt zal worden bereikt, waarop uiterste voor zichtigheid noodzakelijk zal zijn. In verband hiermede zal binnenkort op het publiek, de middenstand en de in dustrie een beroep moeten worden ge daan, om geheel vrijwillig bepaalde beperkingen in het gebruik van elec- triciteit in acht te nemep. Over het algemeen genomen kan aan de huidige vraag naar electrische energie worden violdaan. Echter heeft de toene mende industrialisatie in vele plaatsen, tot een sterk gestegen gebruik geleid, hetwelk in bepaalde streken of steden reeds tot beperkende maatregelen ueeft geleid. Waar dit niet is geschied komt echter met de winter de dreiging van een verlangde topprestatie op zgn. spits uren, globaal genomen tussen 8 en 9 en 16 en 18 uur. Deze prestatie zal echter practisch niet te leveren zijnDe eerste aanvullingen aan ketels en machines zijn eerst in 1951 of 1952 te wachten en het in doorsnee oude materiaal ,dat thans in gebruik is bi.i de electriciteitsbedrijven, kan niet meer op 100 rrocent van de capaciteit werken. De mogelijkheid is dus niet uit gesloten, dat in bepaalde steden 't ver bruik zo hoog zou kunnen stijgen, dat al'schakeling van bepaalde districten bit tere noodzaak zou worden. En wat dat is heeft Engeland bewezen, waar in de afgelopen winter tot deze maatregel meest worden overgegaan. De „piek" moet weg Om nu de „piekbelasting" de ge dwongen leverantie op de spitsuren te drukken ,zijn door de directeuren van electriciteitsbedrijven maatregelen beraamd, welke echter geheel afhan kelijk zijn van de vrijwillige mede werking van het publiek. Geschiedt dit, dan kan de scherpe top op de spitsuren naar beneden worden afge plat, zodat deze winter zeker alle ge varen bezworen zijn. Deze ..piekbelasting" is ontstaan door het handhaven van een zelfde tijd voor de zomer en de winter. Duisternis en aanvang van het bedrijfsleven, evenals avondduister en 't einde van 't bedrijfs leven vallen nu 's winters gelijk. Het gebruik zou sterk gedrukt kunnen wor den door invoering van de wintertijd, doch dit is thans nog niet mogelijk^ De Het is dan toch „neen" geworden! Dat Visjinsky geen ja-broer" is, dat wis en wij intussen wel, maar de Rus schijnt zich in ernst te scharen bij die mannen, die gekscherend beweren, eenmaal in hun '—en „ja" gezegd te hebben en zuu-it meer dan voldoende te vinden. En d-1 vertellen dan mannen, die niet tevred -n waren, voor zij „ja" gezegd hadden; zoa s schier alle jonge mannen niet rusten, voor zij dat „verlossende" woord uitge sproken hebben. Een onzer collega's s ook zover; over een paar dagen zal ne' gebeuren; natuurlijk voor geen reden vatbaar. Een hopeloos geval! Ja. even hopeloos staat het nu met Berlijn. Zoals gemeld heeft de Rus n de Veiligheidsraad het bemiddelingsvoor. stel van de zes kleine mogendheden w g gedtemd met zijn „veto" (ik verbied De „zes" hebben dus geen zes op hun rapport kunnen veroveren; het werd een nul. Je zou die Visjinsky! En hij had nog wel beloofd te zullen zwijgen, maar tenslotte heeft hij toch zijn mond open gedaan en „neen" gezegd! Nu houden we niet van mensen, die op alles „ja en amen" zeggen; zulks wijst veelal op ge brek aan ruggegraat doch personen, die altijd „neen" zeggen, vinden wij 'toeti mede onuitstaanbaar Met die lui kom je niet verder! A propos, wat nu verder met de Ber lijnse kwestie? Al het hoofdschudden van de Sovjets zal de Geallieerden niet doen knikken. De Amerikaan dr. Jessup verklaarde kort en goed: f „Indien de Russen bedoelen ons uit Berlijn te verdrijven, dan zeggen wij: Nooit. En evenmin laten wij ons tot concessies dwingen door de Russische blokkade. Ook dat: Nooit". Zo schieten wij wel op: neen en nooit! Dat Berlijn ook! Voor de oorlog een dreiging, tijdens de oorlog een schrik beeld en na de oorlog weer een dreiging. Maar thans dreigt er iets voor de Rus sen! Men acht het nl. mogelijk, dat de ministers zullen trachten de Berlijnse kwestie op de agenda der Algemene Ver. gadering der V.N. geplaatst te krijgen nu de behandeling in de Veiligheidsraad door het Russische veto in een impasse is geraakt Dit is echter slechts mogelijk indien de Veiligheidsraad de kwestie van de agenda afvoert. En de beslissing over het al of niet op de agenda houden van de Berlijnse kwestie is een zaak van procedure, waarbij geen veto gebruikt kan worden. Dan is het „ja" van de anderen even veel waard als het „neqji" van de Russen en hebben de ijzeren-gordijnenmakers eens niets te vertellen. Gelijk de com munisten hier ook niet. En als „De Waar- heid"-redacteureif dusdanig de waarheid geweld aandoen, dat het beledigend wordt, lopen zij gevaar in de gevangenis terecht te komen. Wanneer er een vacature komt aan de redactie van „De Waarheid", dan hopen wij, dat Visjinsky een kans maakt. Wij voor ons verkiezen de vrijheid! ANALYST. De „Nederlanders van het Oosten" m n de Chinezen zitten al zo lang, als de Jangtse Kiang oud is, met de handen in het haar inzake het pro bleem van het passagiers-transport via de Jangtse. Deze rivier Is dermate on diep en bewegelijk, dat normale passa giersschepen de Jangtse vrijwel niet kunnen bevaren De droom der Chi nezen was nu een schip te bouwen met een diepgang van acht voet, een bemanning van 70 koppen en een pas sagierscapaciteit van 350. Deze droom is thans werkelijkheid geworden. De Canadezen hebben namelijk geprofi teerd van de enorme drukte op de Engelse wc-rven en van de dure Ame rikaanse dollars, door deze Chinese order aan zich te trekken. Negen Jangtse schepen als hi?r' en om schreven worden nu op de - "'anadese werven te Quebec in alumini. m uitge voerd en eerlang zullen er dus geen koelies meer langs de Jangtse-oevers trekken met touwen om de bezwete lichamen, een last torsend, van reeds duizend jaar oud Op de foto een proefvaart van de Chinese droom op de St. Lawrence- river. Over de wijze waarop deze bijslag in de praktijk zal worden verleend, zal nader overleg tussen het college van rijksbe middelaars en de Stichting van de Arbeid plaats vinden. Deze loonbijslagen hebben geen ander doel dan de prijsstijgingen op te vangen. Zij mogen in bet algemeen niet tot prijs verhoging leiden. Ook de stijging van de kolenprijs zal in het algemeen niet tot stijging van de verkoopprijzen der pro ducten mogen leiden. Tegenover deze verhoging van lasten van het bedrijfsleven zal echter een ver lichting intreden als gevolg van de her ziening der fiscale winstvaststelling. Het is de bedoeling der regering om de verhoging die aan de arbeiders in het particuliere bedrijfsleven wordt ge geven ook toe te kennen aan het over heidspersoneel, voor zover dit een loon of salaris heeft, dat - P« jaar bere kend - een bedrag van ƒ3700 met te boven gaat. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, is reeds het gebruike lijke overleg met de betrokken organi saties geopend. calculatie de loonbijslag als kostprijsele ment worden erkend, gezonde concurren tie zal worden bevorderd, terwijl onver antwoorde bescherming zal worden tegen gegaan. Hiertoe zal de opheffing van een aantal distributiemaatregelen kunnen bij dragen. Door het aanwenden van een deel van de Marshallsteun voor productieve doel einden zullen Nederlandse bedrijven hun productie-apparaat kunnen uitbreiden en moderniseren, waardoor een vergrote pro ductie tegen lagere kostprijs tot stand zal kunnen komen. Door krachtig mede te werken aan hel tot standkomen van een meer intensief Europees handels- en betalingsverkeer tracht de regering te bereiken, dat even als vroeger het geval was, de Nederlandse ondernemer zijn goederen daar zal kun nen kopen, waar ze tegen de goedkoopste, prijs worden aangeboden. De regering heeft zich dan ook genood zaakt gezien met ingang van 8 Novembei de overheidssubsidies in vergelijking met het lopende jaar in totaal met J30 millioen gulden te verminderen. De sub sidies op levensmiddelen zullen met rond 240 millioen en die op de brandstoffen met ca 90 millioen worden verlaagd Een bedrag van 70 millioen niervan heeft echter betrekking op vermindering van imporisubsidies, die zich voor de consu ment niet doet gevoelen omdat deze mogelijk is geworden door prijsverlagin gen. die zich in de laatste maanden op de buitenlandse markt hebben voltrok ken. Voorts zal van de verlaging der brandstoffensubsidie niet meer dan on geveer een kwart op de consument druk ken De herziening van andere subsidies heeft wel enige invloed op de prijzen. Daarbij is bevorderd, dat men zich. zo nodig, in belangrijke mate an de prijs verhogingen kan onttrekken, doordat andere, verwante artikelen, niet in prijs stijgen. Bij de invoering van deze maatregel is rekening gehouden met de omstandigheid, dat de aardappelprijs op het ogenblik in verhouding met het vorige jaar laag is. Indien men aanneemt, dat in het hui dige verbruik van een gezin met twee kinderen, waarvan het gezinshoofd een inkomen geniet variërende van veertig gulden tot vijftig gulden per week, geen veranderingen zullen optreden, behalve in de consumptie van wittebrood en boter, mag worden verwacht, dat de betrokken posten van het huishoudboekje zich aldus zullen wijzigen: Wekelijkse hogere uitgaven per gezin (van vier personen): Brood f Andere meelproducten „0.03 Suiker "-20 Varkensvlees „0.13 Plantaardige oliën en vetten (exclusief margarine) ,0.06 Zeep „010 Huisbrandkolen 0.05 Gas en licht 0.10 Tezamen af melk Totaal ƒ1.15 „0.15 Bij deze berekening is aangenomen, dat het gezin gedurende een dag per week het duurdere wittebrood nuttigt, terwijl dit gezin door een iets groter verbruik van margarine in plaats van boter de totale uitgaven aan beide artikelen gelijk houdt. Indien de consument het verbruik van enkele van de in prijs gestegen goederen vervangt door goedkopere, welke evenwel een gelijke vö dingswaarde of overeen komstige verbruikswaarde hebben, be hoeft voor hetzelfde gezin slechts op de volgende hogere lasten te worden gere kend: Brood 0-38 Suiker 0.20 Oliën en vetten (zond. margarine) 0.06 Zeep 010 Gas en licht „010 Tezamen af melk ƒ0.84 0.15 Totaal 0.69 regering moet n.l. hiertoe overleg ple gen met diverse organisaties, terwijl het internationaal contact eveneens tijd van voorbereiding vraagt. Als eerste maatregel zal daarom over het gehele land getracht worden in de industrie waar mogelijk, een uur later een aanvang te doen nemen met' de dagtaak. De productie mag echter niet verminderen, zodat dan een uur later de dagtaak zou moeten eindigen. Over leg met vakorganisaties is op dit punt lopend, aldus werd ons medegedeeld. Verder zal des morgen in industrie- rijke plaatsen in woningen, scholen, kantoren, café's, winkels e.d. zo weinig mogelijk electriciteit moeten worden af- genomeft. Duur van deze beperking en data van de betrokken perioden zullen dcor iedere gemeente apart worden aan gekondigd. Op de middenstand wordt in het bij zonder een beroep gedaan. Immers, het verbruik in de avonduren, wanneer de bedrijven uitgaan, zal stijgen. Deze stij ging kan de middenstand beperken, wanneer gedurende de betrokken uren (eveneens plaatselijk te bepalen) in win kels de étalage-verlichting geheel achter wege blijft en de winkel-verlichting en het gebruik van electrische kacheltjes tot het uiterste worden beperkt (be halve Zaterdag uiteraard, omdat de in dustrie dan stil ligt). De hoge eisen, welke daardoor aan de winkeldrijvende middenstand wor den gesteld, zullen echter ruimschoots worden gecompenseerd Er zal n.l. by de bevoegde instanties' alles in het werk worden gesteld om gedurende een aantal uren. na de „piekbelasting", de étalage- en reclame-verlichting te laten inschakelen. Door het Ri.jksko- lenbureau is. in dit opzicht reeds a'"e medewerking toegezegd. Zo zullen particulier, winkelier werk nemer en werkgever tezamen in zelf discipline de electriciteitsvoorziening n vele gemeenten veilig kunnen stellen. Een kleine opoffering is dit zeker wel waard Aan boord van de „Scaldis", 27 Oct. Professor Auguste Piccard, die daar bij vergezeld werd door de heer Monod van het Frans instituut voor Afrika- onderzoek, heeft Dinsdag met zijn bathyscaaf een eerste duikproef onder nomen ter hoogte van de Kaap Verdi- sche eilanden Hij daalde daarbij af tot een diepte van slechts 25 meter en bleef 18 minu ten onder water. Deze proefneming verliep tot volle tevredenheid van de onderzoeker. Copyright Scoop De N.V. Handelmij. R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam is er in geslaagd een bestelling te boeken op 900 stuks 350 cc kopklep Matchless motorrijwielen ter, dienste van net Nederlandse Leger. De waarde van deze order, tezamen met de bijbestelde reservedelen, bedraagt ca 2 millioen. Op 17 October begon een hongerstaking in het te Fallingbostel in de Britse zona van Duitsland gelegen laatste Britse In terneringskamp. De hongerstaking was begotlnen uit protest tegen de uitlevering aan communistisch geregeerde landen v.m personen, tegen wie een proces govne i moet worden Tevoren hadden twee kamp bewoners. die aan Polen u tee'everd zo t- den worden, zelfmoord g »r>!eesrt te-w i! een derde een poging daartoe verricht had. Volgens dr. Heitmann Ascher. één van de twee Duitse aan de uitleveringsin,- -n- tie te Hamburg verbonden advocaten, kwam er een einde aan de staking, toen de commandant van het kamp terugke rend van een bezoek aan Engeland, ver klaarde, dat geïnterneerden niet aan door communisten geregeerde landen zullen worden uitgeleverd, voordat de juridische achtergrond van een dergelijke uitlevering is vastgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1