Stalin spreekt zijn banvloek uit Arbeidsmarkt en koopkracht Welke loonpolitiek te volgen? De duikproeven van Piccard Een magneet werkt ontijdig.... Verzet tegen C.G.T. neemt toe Over de „oorlogszuchtige" westerse mogendheden DE INDONESISCHE REIS VAN MINISTER STIKKER Uitvinder van DDT krijgt Nobelprijs Op de IRIBUNE DE MAN met de STEMPELS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN y,Smadelijke val der oorlogshitsers voorspeld r Begin Nov. hervatting onderhandelingen? „Wij oefenen geen Dient overheid haar invloed te behouden 1 Het radio-bestel En beivijst daardoordat alles in orde is Handeltje in paspoorten Overdracht bevoegd heden dr. Van Mook aan dr. Beel Nog geen beslissing inzake spoorwegstaking Mr. Spitzen minister van Verkeer en Waterstaat 70ste JAARGANG VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 No. 20762 De bijna 70-jarige Russische dictator maarschalk Joseph Stalin, heeft zich gisteren in een vraaggesprek met een ver tegenwoordiger van de „Prawda", het orgaan van de commu nistische partij der sovjet-unie, uitgelaten ever zijn opvat tingen aangaande de politiek der westerse mogendheden jegens Rusland. Reuter en „Associated Press" leiden hun desbetreffende berichtgeving op geruststellende wijze in. „Stalin heeft heden als zijn overtuiging uitgesproken, dat de „machten van de vrede" er in zullen slagen een nieuwe wereldoorlog af te wenden", aldus Reuter, terwijl „A. P." zegt, dat „maarschalk Stalin zich tegen de mogelijkheid van een nieuwe wereldoorlog uitgesproken heeft." In het Palais de Chaillot te Parijs echter, waar de leiders der internationale politiek vergaderen, zou volgens sommige be richten een opgewonden stemming geheerst hebben, toen de tekst van het interview bekend werd. Mogelijk zijn deze. berichten wel ietwat sterk gekleurd, temeer, wijl zij de toevoeging bevatten, dat het merendeel der gedele geerden zich van commentaar onthield en er de voorkeur aan gaf, de tekst eerst rustig te bestuderen. Maar hoe dit zij, de toon in de verklaringen van Stalin, in feite aan het adres der westerse mogendheden gericht, is er niet naar, om de lankmoedige pogingen tot verzoening met Rusland, welke van die kant werden ondernomen, verder te stimuleren. SPEELGOED VAN HET PRINSESJE blokkade uit"" AMERIKA'S LEGER IN DUITSLAND „met geheel de grote productie en de geheime wapens van Amerika achter zich" De Franse stakingen. Vijfhonderd kinderen van mijnwerkers uit het Loirebekken vertrokken naar Parijs om daar bij arbeidersgezinnen te worden ondergebracht. ygg ill .w A ie* Wl '- iri W\ U K h f j V - - - m' Op „Westerveld" werd gisteren met militaire eer gen. majoor G. J. Sas, een der slachtoffers van de ramp met de'„Nijmegen" ter aarde besteld. Onderofficieren droegen de baar naar de groeve. Als slippen- dragers ziet men hierboven gen. maj. M. v. Resteren en kolonel ,P. Helens Geen nationale omroep Verleden week Vrijdag was er aan boord van de „bcaidis lang- ken hebben zijn de opvattingen dienaan- durig beraadslaagd over het program voor de volgende dag. Het gagewyrigd.^ AAN BOORD VAN DE „SCALDIS", 26 October. kwam er op aan uit te maken wie de eerste duik zou mee maken. Professor Cosyns vond dat hij aan boord behoorde te blijven om de operatie te leiden en ingenieur de Richemont vertrouwd te maken met de regeling van de benzine-toevoer en met de behandeling van het koolzuurgas ter verhoging van de druk. Hij zou dan de volgende keren meeduiken. „RAMMEN" EN „SPELEN" Smokkelaars en wielrenners zijn klanten MARSHALL-DOLLARS IN 12 MAANDEN OP Zal er nog meer gegeven worden? RIJNVAARTOVEREENKOMST GOEDGEKEURD DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, i 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. We laten hier thans de tekst van het geruchtmakende vraaggesprek volgen: Op vraag 1: „Wat is uw mening om trent de resultaten van de besprekingen in de veiligheidsraad van de Berlijnse kwestie en wat denkt gij in dit verband van het gedrag der Brits-Amerikaanse vertegenwoordigers?" antwoordde Stalm: „Ik beschouw deze als een manifestatie van agressiviteit der politiek van de Brits-Amerikaanse en Franse heersende kringen". Vraag 2: „Is het waar, dat In Augustus van dit jaar een overeenstemming is be reikt tussen de vier mogendheden be treffende de Berlijnse kwestie?" Antwoord: „Ja, dit is waar. Op 30 Aug. kwamen de vertegenwoordigers van de vier mogendheden tot overeenstemming voor het gelijktijdig treffen van maat regelen ter opheffing van de verkeers- beperkingen in Berlijn aan de ene kant en het invoeren der Duitse mark van de sovjet-zöne als enige valuta in Berlijn aan de andere kant. Deze overeenkomst bena deelt niemands prestige en houdt reke ning met de belangen van beide partijen. De overeenkomst waarborgt de mogelijk heid van verdere samenwerking. De re geringen der drie westelijke mogendheden desavoueerden echter haar vertegenwoor digers in Moskou en verklaarden, dat deze overeenkomst van nul en gener waarde is. Zij schonden de overeenkomst door de Berlijnse kwestie aan de veiligheidsraad voor te leggen, waar de Britten én Ame rikanen een zékere meerderheid hebben." Vraag 3: „Is het waar, dat officieus te Parijs overeenstemming werd bereikt, voordat de kwestie ter stemming aan de raad werd voorgelegd?" Antwoord: „Ja, dat is waar. De voor zitter van de veiligheidsraad, de Argen tijnse afgevaardigde dr. Bramuglia, die ten behoeve van andere belanghebbende mogendheden een onofficiële bespreking met Visjinsky heeft gevoerd, had een ontwerp-oplossing in handen, waarover overeenstemming was bereikt. Doch de vertegenwoordigers van Amerika en En geland verklaarden wederom, dat deze overeenkomst van nul en gener waarde was." Op de vraag 4, of dit verklaard kon worden, antwoordde Stalin: „De perso nen, die ansporen tot een agressieve politiek van Amerika en Engeland, menen, dat zij geen belang hebben bij samenwerking en overeenstemming met de sovjet-unie. Zij willen slechts over samenwerking De Hilversumse kunstschilder Machiel Brandenburg heeft van het Koninklijk Huis de opdracht ont vangen voor de verjaardag van prinses Margriet een schilderij te vervaardigen met als onderwerp „het speelgoed van het prinsesje". De republikeinse minister van voor lichting, Moh. Roem, heeft tegenover de pers verklaard, dat de politieke on derhandelingen waarschijnlijk begin November hervat zullen worden. Hij voegde er aan toe: wat ook het resultaat moge zijn, „ft wi" be final", (het zal de laatste poging zijn). en overeenstemming sprekén, teneinde een werkelijke overeenstemming te be lemmeren- Zij wensen de schuld aan de sovjet-unie te geven en te bewijzen, dat het onmogelijk is met de sovjet-unie sa men te werken. Zij, die tot een oorlog instigeren, vre zen samenwerking met de sovjet-unie meer dan iets anders. Een verzoenende politiek tegenover de sovjet-unie onder mijnt de positie der oorlogsstokers en ontneemt aan de agressieve politiek de zer heren net doel. Juist om deze redenen worden reeds bereikte overeenkomsten verbroken en desavoueert men de vertegenwoordigers die deze overeenkomsten hebben bereikt In strijd met het handvest der V. N. werd de Berlijnse kwestie voor de vei ligheidsraad gebracht, waar men, dank zij de meerderheid, alles kan „bewijzen" Dit alles is gedaan, om aan te tonen, dat het onmogelijk is met de sovjet-unie samen te werken en dat een nieuwe oor log noodzakelijk is. Zodoende bereidt men de voorwaarden voor tot het ontketenen van een nieuwe oorlog" Op vraag 5, hoe hij de actie der zes statei^ in de veiligheidsraad: China, Ca nada, België, Argentinië, Columbia en Syrië, beoordeelde, zeide Stalin: „Ken nelijk steunen de vertegenwoordigers van al deze landen een politiek, gericht op agressie en de ontketening van een nieuwe oorlog". Op vraag 6, hoe dit alles af zou kun nen lopen, was het antwoord: „Dit kan slechts eindigen met de smadelijke val van de aanstichters tot een nieuwe oor log. Churchill, de hoofd-aanstichter, is er reeds tn geslaagd, het vertrouwen van zijn land en dat der democratische krachten van de gehele wereld te ver liezen. Hetzelfde lot wacht alle andere aanstichters. De verschrikkingen van de laatste oorlóg zijn nog te levendig in de geest der volken en de volkskrachten ten- gunste van de vrede zijn te groot, om door Churchill en 4ijn leerlingen in agressiviteit' overmeesterd te kunnen worden en afgebogen naar een nieuwe oorlog". Stalin legde hiermede zijn eerste open bare verklaring af sinds 'tij in Mei van dit jaar persoonlijk antwoordde op de open brief van Henry Wallace. Britse, Franse en Amerikaanse func tionarissen verwijzen naar de officiële documenten en rapporten over de te Moskou en Berlijn gevoerde onderhan delingen ten bewijze, dat Stalin's ont boezemingen louter propaganda en onwaarheden zijn. Wat de bemiddelingspogingen te Pa rijs betreft, een plan van Bramuglia, dat door de sovjets aanvaard en de „drie" verworpen zou zijn, heeft niet bestaan. Te Parijs werd ieder ïieutraal voorstel door de Russen van de hand gewezen, zoals het te Moskou na einde loos beraad bereikte accoord te Berlijn weer door Moskou's, vertegenwoordiger werd stukgeslagen. Dat de zes „neutralen" te Parijs een politiek van agressie steunen, zoals de Moskouse dictator verzekerde, is een van die allerzonderlingste beschuldigin gen, welke alleen volken, die in volsla gen onwStendheid gehouden worden ten aanzien van de internationale politiek, vermogen te slikken. Minister Stikker, die gisteravond van Schiphol naar Batavia is vertrokken, ver klaarde aan de wachtende journalisten als aanvulling op het door de regering uitgegeven communiqué, dat hij om twee redenen de reis naar Indonesië maakt. In de eerste plaats om te pogen de onder handelingen met de republikeinen op gang te brengen en ten tweede om als vertegenwoordiger van de regering zich persoonlijk op de hoogte te stellen van „de zeer zorgelijke toestand" Ter verduidelijking hiervan verwees hij naar de verklaring van minister Sassen, laatstelijk in de Tweede Kamer, waarin deze mededelingen deed over het ontstel lend grote aantal infiltraties en overval len op officiële Indonesische personen in het door de Nederlanders bezette gebied. Volgens minister Stikker zijn in de afgelopen 14 dagen over de 500 men sen „gewelddadig gevallen". Hij zeide voorts: „Ais niet duidelijk bepaald wordt, dat hieraan iets zal worden ge daan, is het zinloos verder te praten' Het tweede punt, dat zo spoedig moge lijk besproken moet worden is, volgens de minister, het op gang brengen van tiet Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur in Duits land heelt in een uitzending te Berlijn de volgende verklaring afgelegd: „Het leeer en de luchtmacht van Amerika zijn hier met geheel de grote productie en de veheinie wapens van Amerika achter zich Zij zullen hier blijven, zolang no- dig is dw.z. totdat een nieuwe Duitse staat stevfg is gegrondvest. Zy zullen blijven tot West-Europa sterk genoeg ,s. om zichzelf te verdedigen. Hii zeide vervolgens, dat het de bedoe- ling was van de Amerikaanse politiek in Duitsland. Du'tse hulp te J™gen in een „strijd op leven en dood tege ontziende architecten van het com tische systeem." goederenverkeer. Artikel 6 van de Ren- ville-overeenkomst bevat bepalingen hier over. Over dit artikel is veel gesproken, echter zonder resultaat „F.én ding staat echter vast" aldus minister Stikker, „wij oefenen zeer bepaald geen blokkade uit" Een punt waarover ook veel te doen Is geweest, is de uitwijzing der republi keinse ambtenaren. Hierover zei de minister: „Men moet goed begrijpen, dat wat dit betreft nog geen enkele maat regel is genomen en wij zijn volkomen bereid ook hierover te praten" Het gesprek kwam daarna op de er varingen van de minister in Parijs Hij had daar de indruk opgedaan in zijn besprekingen met buitenlandse collega's, dat men in het buitenland meer begrip kriigt van de situatie. Over de besprekingen, die eventueel in Batavia gevoerd zullen worden, zeide Z Exc. nog, dat hij zich zeker niet aan het hoofd van de delegatie zal stellen. Wel hoopt hij contact met vooraanstaande figuren van alle partijen te hebben De Nobelprijs voor medicijnen wordt dit jaar toegekend aan dr. Paul Miiller uit Bazel, de -uitvinder van het insecten- poeder DD.T De prijs, die bestaat uit 11.000 pond sterling zal tijdens een plechtigheid op 10 December a s. aan de winnaar wor den ultgereikt. Dr. Miiller werd in 1899 geboren in het dorp Olten tussen Basel en Luzern. Hij studeerde aan de universiteit van Basel, waar hij in 1925 het doctoraat behaalde. In 1932 begon hij zijn onderzoekingen naar insectenbestrijdende middelen, welke in 1939 bekroond werd door het vinden van het D.D.T. poeder, dat tijdens de oorlog op grote schaal werd gebruikt bij de geallieerde troepen. Tengevolge van de mislukking van de onderhandelingen tussen de sociaal-demo craten qn de boerenpartij over de rege ringskwestie, is de Zweedse eerste-minis- ter tot een regeringswijziging overgegaan, die door de koning tijdens een buitenge wone ministerraad is bekrachtigd. Het aantal gedetineerde, nog niet be rechte politieke delinquenten in ons land bedroeg op 4 October j.l. 2749. Op J. September waren het er nog 3207. De Vereniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek is gewoon ieder jaar een van de belangrijkste actuele vraagstukken aan de orde te stellen. Ook dit jaar heeft zij dit weer gedaan en wel over de vraag: ls handhaving van het huidige stel sel van loonbeheersing door de over heid gewenst? Zo neen, dient dan ter bevordering van een zo groot moge lijke volkswelvaart de overheid in-v vloed te behouden op de loonvorming- of dient deze plaats te vinden op ba sis van onderhandelingen van de be trokken partijen? Over deze vragen werden prae-advie- zen uitgebracht door Drs. A. H. M. AI- oregts van de R-K. Werkgeversvereniging Mr. A. J. R. Mauritz en de heer A. Ver meulen (déze laatste is bestuurder van het N.V.V.). De adviezen van eerst en laatstgenoemde vertonen de meeste overeenkomst, in zoverre dat beiden uit gaan van de overheidsinvloed op de loonvorming .zoals deze voor de oorlog gegroeid was. Beiden vinden in 't mo nopolistische, of zo men wil oligopolisti- sche karakter van de verhoudingen op de arbeidsmarkt aatdeiding, om de over heid een permanente taak toe te ken nen, zij het dan niet een van dezelfde aard en omvang als de huidige, die een gevolg is van de oorlog en de moeilijk heden van de overgangsperiode. De politiek van de vakverenigingen is uiteraard gericht op' verhoging van het geldloon met de bedoeling ook het reëel loon omnoog te brengen. Bij opgaande conjunctuur zal een verhoging van het geldloon gewoonlijk achter blijven bij de prijsstijgingen zodat de voordelen niet tot uiting komen in de verhoging van het reële loon, maar in oen stijging van de werkgelegenheid. Bij dalende conjunctuur zullen de vakverenigingen vast houden aan het verworven geldelijk loon en daarom zullen veranderingen in de vraag naar arbeidskrachten meer in werkgelegenheid, dan in loonpeil tot uiting komen. De politiek van de vak verenigingen zal dan ook slechts zelden gericht zijn op het bereiken van volle dige werkgelegenheid, en daarom ziet Drs. Albregts hierin een bevestiging van de noodzaak van overheidsinvloed op dit terrein. De heer Vermeulen is van mening, dat de overheid ,na de ontwikkeling, die haar taak in de loop van de laatste de cennia heeft genomen, thans de draag ster is geworden van het nationale wel- vaartsstreven, dat in eerste aanleg geen ander kan zijn, dan de verhoging van het nationale inkomen, maar daarbij 'n evenwichtige'verdeling van het nationale inkomen en een evenwichtige spreiding van de werkgelegenheid of arbeidsin spanning. Beide pdviseurs zijn ten slotte van mening, 1 dat overheidsinvloed op de loonvorming niet uitsluit, dat deze vorming toch geschiedt op basis van onderhandelingen van betrokken par tijen. De overheid zal dan, aldus de heer Ver meulen, de grenzen dienen vast te stellen waarbinnen deze loonvorming kan ge schieden en de uiteindelijke beslissing aar. zich moeten houden. Drs. Albregts formu leert het zo, dat de overheid de opge stelde arbeidsvoorwaarden zal moeien toetsen aan het algemeen belang. Iloop gevestigd op P. B. O. Wat de toekomst betreft, als eenmaal de. overgangs- en schaarsteneriode van na de oorlog voorbij is, zien beiden eer oplossing in de Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Voorzover bedrijfschap pen zijn ingesteld, kan het verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereen komsten geschieden d.m.v verordeningen van de bedrijtschappen, onder goedkeu ring van de minister. Vermeulen zier nier mogelijkheid tot een evolutie in deze zin, dat C. A. 3. 's achterwege blijven en on derharidelingen plaats vinden binnen het bedrijfschap, resulterende in een veror dening van t bedrijfschap. Ook Albregis gaat in deze richting. Mr. A. J. R Mauritz gaat in zijn pras- a.ivies uit van di- loonpolitiek van de laat ste jaren en verklaart dan, dat wij onder de huidige omstandigheden met onze loon ei) sociale politiek reeds tot de uiterste grens zijn gegaan. Reële inkomensverbe teringen over de gehele linie zijn voo-- lopig niet verantwoord. Zodra de over- gangsphase beëindigd is en ook het bud- V f WÉ 1 1 «Po 1 (Van onze redacteur) Naar ons uit oetrouwbare inlichtingen gebleken is, best-:at er wel geen kans meer dat de voorstanders van een Na tionale radio-omroep hun zin zullen c-, i t i krijgen. In 'kringen die daarmee te ma- Radioraad be. effende twee zenders één voor nationale en één voor particuliere uitzendingen een gunstig onthaal zal vin den. Om practische redenen lijkt dit plan niet uitvoerbaai Intussen wordt met spanning en onge duld naar een beslissing in deze zaak uit gezien vaarin door de wisseling aan het departement van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen vertraging is gekomen. „Laten we maar loten, wie dan mee gaat, aangezien er vrijwilligers genoeg zijn", stelde Francis-Boeuf voor. Zo ge zegd, zo gedaan. Men maakte vlug de nodige briefjes klaar met de namen van de candidaten en men schudde ze door elkaar in een helm. Winnaar was Monod, directeur van het Frans Instituut voor Neder-Afrika te Dakar. Zaterdag werd de olie in de leidingen gebracht. Daar ging meer tijd mee heen dan men aanvankelijk gedacht had en zo werd het te laat om die dag nog te duiken Dat zou dus Zondag gebeuren. Zondag bijgevolg grote drukte op de Scaldis" Na enkele moeilijkheden, waarmee'nog wat tijd verloren gaat, wordt de achterbatterij opgehangen aan de twee hefbomen, wiaarvan de armen door eiectromagneten worden vastgehou den Prof. Cosyns en zijn helper zijn nog druk bezig de voorbatterij op dezelfde manier vast te maken, als de achterbatte rij die evenals de overige 600 kg. weegt, opeens met een oorverdovend geraas op de ruimvloer neerstort, iedereen schiet ontsteld toe. De batterij is kapot: er lekt olie en zuur uit, Er valt niets meer mee aan te vangen. Prof. Cosyns is ongerust: hij vraagt zich af. hoe dit kon gebeuren. Hij gaat een kijkje nemen in de gondel en steil vast, dat een van de magneten in wer king gekomen is; de uitwerpinrichting heeft ontijdig gewerkt. De uitleg van hrt incident verschaft prof. Piccard ons dade lijk. Daags te voren had hij Monod de bediening van de verschillende hand grepen in de gondel getoond, en hij had toen ter verificatie de twee chronometers meegenomen,' waarvan een de uitwerp inrichting van de ballast in werking brengt op het ogenblik, dat de wijzer een vooraf bepaald uur aanwijst. De bedoelde inrichting, die precies op het middaguur was ingesteld, dient bij onbemande duiktochten, waarbij geen grote batterijen meegenomen worden, doch enkel de hulpbatterij binnen in de gondel. Naar prof. Piccard zei, wist hij niet, dat deze chronometer reeds op de leiding was aangesloten, en had hij er ook niet aan gedacht prof. Cosyns te ver wittigen dat hij hem mee naar boven genomen had. Dit ongeluk heeft het spijtige gevolg ge had dat de eerste afdaling andermaal moest worden uitgesteld, aj heeft het ook een goede keerzijde gehad, daar nu toch gebleken is, dat de noodballastinrichting perfect in orde is. Zondagnamiddag zijn met net duikers- pak duikoefeningen tot K meter diepte verricht, nabij de riffen om de baai, waar wij voor anker liggen. De duiker Dumas heeft ons een demonstratie gegeven door na twee minuten tijd een fototoestel bo ven te brengen, dat een van de leden der exneditie in zee had laten vallen. De candidaat-duikers kwamen te laai voor het avondmaal terug aan boord van de „Scaldis" en moesten het stellen met harde eieren belegde broodjes en ge keeld. water; het maal dat nrot Dierard had laten gereedmaken voor zijn eerste duik (Nadruk verboden. Copyright Scoop- getaire deficit overwonnen is, zou een te rugkeer tot een veel vrijer loon- (en prijs-) vorming mogelijk zijn, tenzij nieu we inzichten omtrent de taak van de over heid ta v. de ionen voor handhaving van de loonbeheersing zouden pleiten. Stellig echter meent Mr. Mauritz aan de heersende opvattingen omtrent het ver band tussen loonhoogte en werkgelegen heid geen argumenten te kunnen ontlenen ten gunste van een blijvende loonbeheer sing door de overheid. Ook de eis van re delijke inkomensverdeling en minimum loongarantie kunnen volgens M. door de overheid moeilijk ingewilligd c.q. gege ven worden. D.w.z. dat hij een koerswijziging t.a.v. de door de overheid voor de oorlog ge volgde politiek niet meent te kunnen rechtvaardigen. Het algemeen klagen over de daling van het spelpeil in de voetbalsport blijft toenemen. Niet alleen in eigen land maar ook buiten de grenzen, zeffs in Engeland. Toch mogen wij aannemen, dat het spel peil in Groot Brittannië, terecht immer nog de hogeschool van de voetbalsport genoemd, nog altijd aanmerkelijk hoger is dan in Nederland. Als men in Enge land de bestrijding van de spelpeildaling zoekt in wijzigingen van de buitenspe.- regel of intensiever „coachen" van de ploegen, dan is men in ons land daar nog lang niet aan toe omdat men een voudig ten onzent minstens één étappe bij de ontwikkeling aldaar achter is. Niettemin dienen wij Engeland als voor beeld voor ogen te houden. Nu ligt voor ons een stukje uit het clubblad van Nep- tunus, geschreven door een Engels in specteur van de lichamelijke opvoeding, de heer A. W. Eves uit Huil. De heer Eves plaatst o.a. een opmerking over het verschil tussen het Nederlandse en het Engelse clubvoetbal. De spelregels inzake het geven van vrije schoppen worden in Nederland en Engeland zeer verschil lend geïnterpreteerd. Dit is oorzaak, dat het Nederlandse spel „robuuster" is dan het Engelse. Zo ver de heer Eves. Maar zou hierin ook niet een deel gelegen zijn van de oorzaak van de spelpeildaling ten onzent, èn van de acRterstand die het Nederlandse voetbalspel qua techniek op vele andere landen heeft? Als een speler zich niet langs een te genstander kan „spelen", kan hij er altijd nog langs „rammen". De techniek wordt langzaamaan opgeofferd aan de physiek. Een strenger toepassen van de spelregels inzake ongeoorloofd lichaamsgebruik en een strenger bestraffen van de overtre dingen daarvan zouden de techniek ten goede komen. Want een speler die zich niet meer langs een tegenstander mag „rammen", zal meer aangewezen zijn op de techniek. Waar andere wapens weg vallen, zal de techniek als wapen in. waarde stijgen. En de clubs zullen zich noodgedwongen meer op de techniek toe leggen. Dat uiteindelijk een betere tech niek tot een hoger spelpeil leidt, zal nie mand betwijfelen. SUPPORTER. Voor de rechtbank te Haarlem ver scheen gisteren een 19-iarige ambtenaar van de provinciale griffie, die ervan be schuldigd werd paspoorten te hebben ver duisterd en deze te hebben geleverd aan verschillende particulieren. In totaal stal de jongeman elf blanco paspoorten, die hij zelf met de nodige stempels „pas klaar" maakte. Hij beschikte zelfs over het stempel met de handtekening van de commissaris der Koningin. De afnemers waren smokkelaars en wielrenners, die op legale wijze niet aan een pas konden komen. De ambtenaar, die niet uit grof winst- Naar wij vernemen zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de over dracht van de volle bevoegdheden van de luitenant-gouverneur-generaal, dr. H. v. Mook aan dr. L. Beel, geschieden op Don derdag a.;,, t." Batavia. Zoals men weet vertrekt dr. Beel Zon dag per vliegtuig naar Indonesië. Amerikaanse autoriteiten, die zich be zighouden met de hulpverlening aan het buitenland hebben gezegd, dat zij het Congres waarschijnlijk zullen verzoeken nog 1.200.000.000 beschikbaar te stellen om het Europese herstelprogramma in de maanden April, Mei en Juni 1949 te kun nen financieren. Een woordvoerder van de E.C.A. ver klaarde, dat de tóewijzing van 5.055.000.000 voor het Europese herstel eind Maart, een jaar na de start van het programma, opgebruikt zal zijn. Het Congres besloot tot beschikbaar stelling van gelden, toereikend voor een periode van 15 maanden dat is tot het eind-van het op 30 Juni eindigende be lastingjaar maar gaf pres. Truman de bevoegdheid om indien nodig, de.E.C.A. dit in 12 maanden te laten gebruiken. bejag had gehandeld, liet zich op een gemakkelijke manier ompraten. Hjj kreeg wat geld, sigaretteq, een horloge en der gelijke voor zijn diensten en werd door enkelen van zijn klanten onthaald in restaurants. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Enkelen van zijn afnemers stonden ook terecht. Een Zutfense koopman, wie door de burgemeester van Zutphen een pas ge weigerd was, omdat hij als smokkelaar bekend stond, had zes pasporten los gekregen. Wegens omkoping en heling eiste de officier een jaar tegen hem. Een wielrenner uit Assendelft, die en kele passen had „doorverkocht" aan andere renners en daaraan nog had ver diend, hoorde eveneens een jaar tegen zich eisen. Een motorrenner, die zich voor 35 een pas had aangeschaft, kwam er genadiger af: tegen hem werden drie maanden geëist. Uitspraak over veertien dagen. De Britse en Amerikaanse gouverneurs voor Duitsland hebben thans hun goed keuring gehecht aan de overeenkomst tussen België en Nederland enerzijds en de BritsAmerikaanse zóne anderzijds over het wederzijds gebruik van de Bel gische en Nederlandse havens en over de gemeenschappelijke scheepvaart op de Rijn. De overeenkomst is geldig voor de duur van drie maanden, na afloop waarvan zij verlengd kan worden. (Telefonisch van onze correspondent) De strijd in Frankrijk tussen commu nisten cn regering is in een nieuw sta dium getreden sinds de regeringsmaat regelen in de verschillende mijnen doel treffen. De enorme troepenontplooiïng heeft tot gevolg, dat gevaarlijke bot singen uitblijven en in die kalmte over winnen de niet-communistische arbei ders hun vrees voor de communistische weerwraakmiddelen, zodat, zij het nog altijd in vrij langzaam tempo, werk hervatting plaats heeft. Wordt daardoor verdere schade aan de mijnen voorkomen, de productie wordt er niet veel door opgevoerd. Het aantal der genen, die in de vrij verspreid liggende, minder belangrijke mijnen afdalen is nog altijd slechts een klein percentage van het geheel. Evenwel is het van grote beteke nis. dat de niet-communistische bonden weer meer zich zelf worden en niet meer aarzelen, de strijd met de C.G.T. aan te binden Vooral heeft dat zijn invloed op de werknemers buiten de mijnindustrie, zodat de gedeeltelijke stakingen op grond van de solidariteit door de C.G.T ge vraagd, van beperkte omvang blijven. De betrekkelijke kalmte van het ogen blik kan echter niet verbergen, dat de toestand zeer ernstig blijft. Er worden over en weer minder verklaringen afge legd, maar de C.G.T. werkt in stilte voort aan de beweging, die de productiekracht moeten verlammen en de Amerikaanse hulp te niet doen. Door middel van het bestaande kolentekort hoopt de Komin- form haar doel te bereiken. Sinds echter de kolenaanvoer in de havens ondanks alles toch voortgang vindt, daar de los sing door troepen geschiedt, hebben de communisten hun aandacht speciaal ge concentreerd op de spoorwegen. Men wordt op het ogenblik volkomen in he' duister gelaten, hoe het met het referen dum, onder de spoorweglieden onderno men. gaat. Men verwacht, dat voor 4 No vember wel geen beslissing zal worden genomen. De regering gaat voort, maatregelen te nemen, of te beramen, inzake de koop kracht van de franc, maar voorlopig zal de toestand wel zeer verward blijven Zeker, als de communisten machtig ge noeg blijken, de productie en verkeer dan hier, dan daar lam te leggen. Mr. D. G. W. Spitzen werd 18 Maart 1896 te Wageningen geboren. In Den Haag doorliep hij het gymnasium en te Leiden studeerde hij rechten. Na zijn studie was hij gedurende eni|e jaren werkzaam Dij het voormalige departe ment van oinnenlandse zaken en land bouw. In 1932 werd hij benoemd tot ad ministrateur aan binnenlandse zaken en aanvaardde hij de functie van chef der afdeling binnenlands bestuur van dat De partement. Bij K. B van 1 Januari 1939 werd mr. Spitzen ber.oemd tot secreia- ris-generaal van het departement vin waterstaat. In die functie is hij the .s nog werkzaam aan he departement, lat thans verkeer en waterstaat omvat. Mr. Spitzen is commissaris van de Ned Spoorwegen, beweegt zich veel op cul tureel gebied en is o.m. voorzittel van de Haagse Kunststichting, van de vereni ging van vrienden van net Residentie Orkest en van de werkgroep Haags Cul tureel Centrum. Hij is ridder in de orde van de Ned. Leeuw en officier in de orde van Oranj» Nassau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1