Nieuwe taak aan de evenaar NOODWET-INDONESIE IN VEILIGE HAVEN Schemeruur in de herfst Brood, bloem en suiker van de bon Weerbericht! Go NG Autobanden rollen in Twente DE FRANSE MIJNWERKERS STAKING AAN HET EIND? DE ACHTERGROND VAN DRIE VOUDIGE MOORD Jubeldagen a» gemeenschap Noodwet Indonesië getekend DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Anti-revolutionairen op de tweesprong Eervol ontslag verleend aan Abdoelkadir Hatta voor besprekingen uitgenodigd De kinderzegels 1943 VRIJDAG 5 NOVEMBER VRIJE VERKOOP Naar grote diepte LAGEN Fabriek draait op volle toeren Optimistisch geluid van Ramadier 70ste JAARGANG ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 No. 20763 BERICHT Op Maandag 1 November, de feestdag van ALLERHEILIGEN zal onze courant niet ver schijnen. DIRECTIE- Dr. Bed hoge vertegenwoordiger van de Kroon Naar Reuter heden uit gewoon lijk betrouwbare bron heeft verno men hebben de Nederlandse re gering en de voorlopige federale regering van Indonesië de republi keinse minister-president, dr. Mo hammed Hatta, uitgenodigd naar Batavia te komen voor belangrijke besprekingen. Waarnemers beschouwen deze stap als het begin van een nieuw stadium van vitaal belang in de onderhandelingen tussen de Ne derlanders en de Indonesische re publikeinen, en zijn van mening, dat de uitslag van deze besprekin gen wel beslissend zal zijn voor vrede of oorlog in Indonesië voor het einde van dit jaar. Naar verder vernomen wordt is aan dr. Hatta verzocht besprekin gen te voeren met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die morgen per vliegtuig in Batavia wordt ver wacht. Het beste affiche „Verenigde Naties 1948". De eerste prijs van de jaarlijkse affichewedstrijd, 1500 dollars, werd toegekend aan boven staand ontwerp van de Argentijn A. Paez Torres. VERDACHTE BLIJFT STUG ONTKENNEN VLEESRANTSOEN VERHOOGD Met ingang van Maandag 8 November a.s- zal de rantsoenering van brood en suiker worden beëindigd" zodat op de nieuwe bonnenlijst van a.s. Donderdag geen bonnen meer zullen voor komen voor deze levensmiddelen, evenmin als voor andere artikelen, die op de suiker- en vprsnaperingenbonnen ver krijgbaar zijn, n.l. boterhamstrooisel, jam, stroop, e.d. en versnaperingen met inbegrip van chocoladewerk (cacao blijft evenwel op de bon) Ook de bloembon zal vervallen, zodat met ingang van genoemde datum bloem, zelfrijzend bakmeel kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijg baar worden gesteld» dacht, dat van het publiek wordt verwacht, dat het zoveel disci pline toont, dat de overgang van distributie naar vrije consumptie geen stoornissen ondervindt door hamsteren, waarvoor geen - reden bestaat. Het zal voornamelijk van de houding van de bevolking zelve afhangen of de vrije con sumptie bestendigd kan blijven. GEEN ONBEPERKTE mogelijk heden NIET HAMSTEREN Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening brengt met kracht onde de aan- HOGERE PRIJS VERSNAPERINGENKAART BLIJFT Heden belangrijke dag voor prof. Piccard WEINIG VERANDERING STRENG OF ZACHT? COCHRAN $AAR DJOKJA KATHOLIEKE FILMCENTRALE PRESIDENT VAN PERU AFGETREDEN yOOR HET VADERLAND GEVALLEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureau* verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Tweede Kamer had zeven uur nodig om bet ontwerp Noodwet-lndone- sië, met amendementen verrijkt, in vei lige haven te koersen; de Eerste Kamer deed er zonder amendementen niet vele minder over. De stemverhouding was dezelfde: communisten, A.R. en één C.H.- senator tegen, stemverhouding 38 tegen 12, maar het had niet veel ge scheeld of de A.R. hadden in de Senaat zowaar nog voor gestemd. Zo ver kwam het echter niet. Wel schudden de A.R.- senatoren de minister van O. G. even hartelijk de hand als de overigen om hem met het behaalde succes geluk te wensen, maar hun stem gaven zjj toch niet. Het resultaat bleef er hetzelfde om. Hoe het kwam Het kwam zo. Senator Kerstens had een rede gehouden, waarin hij allerlei door slaggevende argumenten aanvoerde om voor dit wetsontwerp te stemmen. De noodzaak om overleg te plegen met de Republiek was in de Republiek zelf ge legen. Met de deelstaten zou een vrucht bare samenwerking niet mogelijk zijn, als wij niet zouden kunnen aantonen, dat wij alles in het werk hadden gesteld om ook de Republiek hierin te betrekken- Als wij de wet hier zouden klaar maken zonder Indonesië erin te kennen zou men dat in het buitenland beschouwen als de zoveel ste wilsoplegging van Nederland aan Indonesië. Er moest vóór 1 Januari iets concreets uit de bus komen. Tenslotte kwam spr. terug op de uitla ting van senator De Wilde, die had ge vraagd te bewijzen dat dit werkelijk Staatsnoodrecht was. En men had waar lijk hieruit kunnen concluderen, dat de A.R. op de grond van Staatsnoodrecht wel geneigd zouden zijn aan dit wetsontwerp hun stem te geven. Dus animeerde senator Kerstens de minister, er een schepje op te gooien om aldus ook de A.R. mee te krij gen. Nu, de minister liet zich niet onbetuigd, en zei in zijn antwoord: Nood? Een nood toestand is het van jewelste. Er is nog geen verbetering te bespeuren. Getuige de treinaanslagen van de laatste tijd. Bij één daarvan acht doden. Overval op een Rode-Kruis-auto, 1 dode, 5 gewonden- Alleen op Java in één week 48 moorden, 76 roofpartijen, intimidatie, infiltratie, af persing en dat alles op instigatie van hoge Republikeinse autoriteiten. En in de Re publiek is het nóg erger. En als de heren klagen, dat wij hen ver- De ongetwijfeld forse maatregelen der regering in de afgelopen dagen hebben de sfeer der gezinnen danig aangeraakt. Van menig vaderhoofd werdén de Wenk brauwen samengeknepen, 0p het gelaat van vele moeders trok naast vele rimpels een nieuwe lijn. Het is dan ook met een zekere aarze ling, dat we de aandacht richten op de komende feestdagen. We zijn echter leden van de Strijden de Kerk, we maken deel uit van de ge meenschap der Heiligen en streven via de pelgrimstocht met meer doornen dan rozen langs de weg naar de uiteindelijke triomf in het Vaderhuis. Dat we ons nu reeds op een victorie kunnen verheugen, danken we aan Chris tus-Koning, als het geslachte Lam, als de Zoon, door Wie we uit de duisternis wer den getrokken en de verlossing ver kregen. Daarom morgen aan Hem een jubelen de dank als Koning van het Heelal, met vreugdeolie gezalfd, als de Man vab Smarten, die Zichzelf op het altaar van het Kruis onbevlekt en vreedzaam ten offer bracht en daarmee de grondslag legde voor het rijk der gerechtigheid, der liefde, des vredes en der genade zonder schaarste Dat Hij goedgunstig verlene, dat alle volkenfamiliën aan Zijn aller- zoetstS heerschappij worden onderwor pen. Naast de jubel dus een smeking. Maandag vieren we nu de allelujadag der zegepralende Kerk, van de groep der Heiligen, van tienduizenden getekenden, die op het kompas der acht zaligheden hun levensgang instelden en voltooiden Triomf is alleen te behalen via de kruisweg. Deze stelling is geen uiting van pessimisme, maar een, misschien wat harde regel uit de practijk. Waarheen ge ook loopt, altijd zult ge een kruis ont moeten. De Heiligen weten beter dan de mees ten van ons hoe zwaar en hard de dagen kunnen zijn. Dus ook Maandag naast de jubel een kreet om steun en voorspraak. Dinsdag eerst voorspraak en dan jubel Allerzielendag is de gedachtenis van onze doden, van alle doden. Het deel der Kerk, dat niét meer strijdt, nog niet aan de zegepraal toe is, maar alleen lijdt. Wjj mensen van na twee oorlogen en onrus tige vredesperioden weten beter dan ons voorgeslacht, wat lijden is. En daarom gaat het Dinsdag om lafenis en redding van door Gods rechtvaardige hand ge troffenen. Offeren in boete en gebed voor hun eeuwige rust. Er.wordt veel, overdadig zelfs, gespro ken over gemeenschap en gemeenschaps zin. Is er ooit een treffender driedaagse geweest dan het feestelijki drieluik van de Strijdende, Lijdende en Zegepralende Kerk? Het program dezer jubeldagen van de gemeenschap? Hulde aan Christus-Koning, een ere saluut aan de Heiligen, gesproten uit onze stam. de gelovige zielen met duizenden ui» het Vagevuur. Elke actie in deze geest is bovendien een voortreffelijke steun voor onze eigen triomf! hinderen constructieve arbeid te verrich ten; nu kunnen zij constructieve arbeid verrichten door vóór te stemmen. Laat men van ons in tijden van hoogste nood toch niet kunnen zeggen: „Uw hertfcr zal niet slapen, al zijt gij nu verstrooid". En toen de minister uitgesproken was, kondigde de voorzitter aan, dat de zit ting tien minuten werd geschorst, omdat een der partijen, die zich wenste te be raden, hierom had verzocht. De Kamer werd er stil van. De neuzen waren immers al geteld. K.V.P. en P v.d.A. en bloc vóór, de C.H.U. eveneens, met uitzondering van de heer Reijers, nadat de heer Pollema had ver klaard, dat de grootst mogelijke meerder- tieid van zijn partij vóór het ontwerp zou stemmen. En de rest tegen. En nu kwam plotseling deze verrassing. Toen de zitting na tien minuten werd heropend, werd er een verklaring van A.R.-zijde verwacht. Minstens gehoopt. Een verklaring, dat men kon meegaan met de opvatting, dat het hier een noodtoe stand gold en dat men dus vóór zou stem men. Maar in plaats daarvan beklom de communistische senator Schoonenberg 't spreekgestoelte om een dun soepje critiek te serveren op de uitlatingen van de heer Van de Kieft, die zich had verstout deze communistische heer tot de orde te roe- pei. met zijn eis van vrije verkiezingen in de Republiek, verwijzende naar Rusland er, de landen achter het ijzeren gordijn, waar een andere partij beslist niet aan de verkiezingen zou kunnen deelnemen. Daar bleef het bij. Geen verklaring van de A.R. partij, óók niet dat zij bij haar eenmaal ingenomen' standpunt bleef, waartoe trouwens ook geen reden was. Deze zou er zijn geweest, als haar stand punt zich zou hebben gewijzigd, nu niet. Het was jammer en men kon er alleen maar uit concluderen, dat het met de hooggeroemde individualiteit van de A.R.- partij, waarop senator De Wilde in na volging van senator Pollema zo had ge stoft, toch niet je dat was. Immers het verzoek aan de voorzitter om een ogen blik tijd voor beraad zou er op hebben kunnen wijzen, dat minstens één van hen van standpunt zou zijn veranderd en in dien hij dan ook de overige leden van zijn partij niet rrfce had kunnen krijgen, had hij zelf deze individualiteit, waarvan hij gesproken had, waar kunnen maken door alleen voor te stemmen. Nu zakte de ge spannen verwachting ineen als een slag roomtaart, die te lang heeft gestaan. De stemming kwam daarna met het resul taat, dat verwacht was. Wat niet wegnam, dat minister Sassen met dit resultaat van harte kon worden geluk gewenst. Aan Abdoelkadir is op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met dankbe tuiging voor de zeer vele gewichtige diensten gedurende lange tijd onder zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Naar de heer Abdoelkadir mededeelt sluit het bovenstaande bericht niet uit, dat hij zou benoemd of herbenoemd wor den in een of andei%* functie. Hierbij wordt gedacht aan het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie bij de on derhandelingen met de republiek. Hier over is echter nog geen beslissing geno men, aangezien zijn besprekingen met de Nederlandse regering nog niet zijn be ëindigd. Onmiddellijk nadat ook de Eerste Ka mer der Statcn-Generaal de Noodwet- Indonesie had aangenomen, heeft H.M. de Koningin gisterenavond te 's-Gra- venhage deze noodwet getekend. De noodwet is nog gisteren in het Staats blad no I 461 opgenomen. Vervolgens heeft Hare Majesteit het besluit®getekend, houdende voorlopige regeling van het bestuur over Indo nesië. In dit koninklijk besluit wordt o.a. het volgende bepaald: Er is in Indonesië een hoge vertegen woordiger van de Kroon, die door Ons wordt benoemd en ontslagen. Hij mag zijn waardigheid met neerleggen, noch Indonesië verlaten zonder Onze machti- ging. De Uoge vertegenwoordiger van de Kroon moet de ouderdom van 30 jaar vervuld hebben. Alle bevoegdheden en verplichtingen met betrekking tot Indonesië welke vol gens het ..Overgangsbesluit algemeen be stuur Ned.-Indië" (Staatsblad D 65) toe komen aan of rusten op de luitenant- gouverneur-generaai, worden uitgeoefend en vervuld door de hoge vertegenwoor diger van de Kroon. Hij treft, op de grondslag van de door Ons te treffen voorlopige maatregelen als bedoeld in artikel 1 der Noodwet- Indonesië en met inachtneming van door Ons te geven aanwijzingen, in afwach ting van de vestiging van een nieuwe rechtsorde in Indonesië, voorbereidingen ten aanzien van het bewind in Indonesië in overgangstijd. Dit Kon. besluit is eveneens nog gis terenavond in het Staatsblad no I 462 gepubliceerd. Hare Majesteit heeft daarna haar be sluitgetekend tot benoeming van dr. L. J M. Beel als hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Daarna is dr. Beel door de Koningin oeëdigd. Dr. Beel zal Zondagavond te 20.00 uur per K.I.M naar Batavia vertrekken. Met hetzelfde toestel vertrekt ook de heer H. Hermans naar Indonesië, meldt A.N.P. g» a Van 15 November tot 31 December a.s. zullen in omloop worden gebracht de kinderzegels 1948, waarvan, zoals bekend, de opbrengst -en goede komt aan alle inrichtingen in Nederland waar kinderen buiten gezinsverband worden verpleegd. Het zijn zegels in de waarden van 2 (geel achtig groen), 5 (blauwachtig groen), 6 (grijs), 10 (rood) en 20 cent (blauw), waarop een toeslag komt van resp. 2, 3, 4, 5 en 8 cent. De ontwerpen der zegels zijn ditmaal van de kunstenaar Andrê van der Vossen Haarlem. Over de stad hangt de eerste fragiele schemering en de geur van vers houtvuur. Een waasblauwe sliert schuchtere rook valt langs de daklijst in de ivindstille straat. Koud- vochtig spreidt zich uit de voegen van roodbruine klinkers de damp der immer zwarte aarde. Dit is geen dag, geen nacht. Ook geen avond. In een laqg en diep portiek treedt de donkering tastend binnen. Müar pinkt niet al de eerste booglamp daar? De intimiteit van een reeds verdoken hoekje schrompelt weg uit dit koele schijnsel. Er gaan in de stad veel mensen langs de waterkant. Toch zien zij niet het even opkrul lend vlies dat zich over de rimpel loze vlakte uitlegt. Trams en auto's en een rij rinkelende fietsen. Ge drang voor een open brug. Toch is dit een stille stad. Een ieder schijnt ichter een eigen glaswand te schui len. De sluier van onbewuste ver wachting glijdt over het masker van tijdbewustheid. Aarzelend peinst de gebroken daglucht over wat nu komen moet. Nu wordt het nacht. Straks. Maar eerst zal de avond komen aansluipen. Een koude avond. Hij komt geruisloos als zijn kille adem. Als hij zich heeft neergezet, zal hij de eisen van een indringer stellen. Een man staat stil. Van nok tot nok verdicht zich boven hem het diepteloos grijs. Van huis tot huis vergrauwen rond hem de kleuren, verflauwen de contouren, vervlak ken de rondingen, vervloeien de vlakken. Dan werpt de booglamp haar eerste schaduw. Ineens is daar dan de avond. Met zijn eisen. Een verkillend gefluister waait over: dit wordt een koude avond. In de stilte weer donkert nu het grauw uit alle hoeken. Het heeft zijn aarzelende ar geloosheid afgelegd; geluidloos bergt het nu alles onder zijn sombere vacht. Het laatste licht breekt uit de hemel en vlucht achter de einder. De tijd van elke dag vernauwt de ruimte tussen ochtend en avond. Waar is deze dag in de tijd van elk jaar? Herfst is gekomen. Vanavond. Wat is deze onbeivuste verwachting van deze koude avond? Daar staat een raam hoog open in dit kille grijs. Waartoe? Een wolk met verse vuurgeur gulpt tot onder het boog lampschijnsel. Thuis vindt de man de vervulling zijner verwachting op deze eerste koude avond. Langs de daklijst kringelt sluiks wat rook. IJldunrie slierten langs de ganse gevelrij dalen behoedzaam in het grauw van de schemer. Dit is het, wat de stad vanavond anders maakt. Een opkomende zacht knetterende gloed achter een stukje mica. De stad heeft de kachels aangestoken. G. P. De politie te Rotterdam, beiast met het onderzoek naar de doodsoorzaak van de echtgenote van de schipper P. A. G., wier lijk in October 1942 aan de Waalhaven in Rotterdam is gevonden, deelde ons over dit onderzoek nog mede, dat het verhoor van G. thans beëindigd is. Dr. Hulst te Leiden was in 1942 in deze zaak als po litiedeskundige opgetreden. Zijn rapport gaf aan, dat de dood ook door hartver lamming mogelijk kon zijn geweest. De verdachte heeft steeds beweerd, dat de vrouw plotseling was doodgebleven en dr. Hulst zal thans een nader rapport hierover aan de politie uitbrengen. Tot zolang zal nog niet vaststaan of G. ver volgd zal worden wegens doodslag of wegens dood door schuld. Het is nu wel gebleken, dat zowel G. als zijn latere echtgenote J. M. van Meer- ten nauw contact hebben gehad met de Duitsers. G. is in verband met het feit, dat hij als wachtsman voor de Duitsers heeft gewerkt, in Februari van dat jaar De ruime aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk met ingang van 8 November a.s. het vleesrantsoen voorshands vast te stellen op 250 gram per week voor de houders van A-. B- en C-kaarten en op 125 gram per week voor de houders van D- en E-kaarten. Hoewel de beslissing van de regering allerwegen tot voldoening zal stemmen zou het toch, aldus het ministerie var. Landbouw, van een onvoorzichtig optimis. me getuigen, cm uit de gang van zaken op te makgn, dat de voorziening thans on beperkte mogelijkheden biedt. Dit geldt in het algemeen voor de Nederlandse voorziening, voér bepaalde artikelen op grond van schaarste, voor andere om redenen van een zuinig beheer der be schikbare deviezen. De Ned. suikerin dustrie produceert van de totale Nea. suikerbehoefte ongeveer 70 pet-, zodat weliswaar voor een zeer belangrijk deel uit eigen bron kan worden geput, maar rond 30 pet., moet in het buitenland worden aangekocht. Daar deze hoeveel heid tegen ten dele zeer schaarse vreem de valuta moet worden aangekocht, zal bij de aankoop van importsuiker de no dige zuinigheid moeten worden betracht om de dollars te besparen, die ooit voor andere doeleinden nodig zijn. De suikercampagne van de nieuwe oogst heeft voor een ruime voorraadposi- tie gezorgd, zodat er geen enkele vrees behoeft te bestaan voor enige schaarste bij beëindiging van de rantsoenering- Wel zal voorshands enige schaarste be staan voor enkele nevenproducten van de bloembon, terwijl met name chocola de slechts in beperkte mate verkrijgbaar zal blijven tengevolge van het feit. dat de wereldoogst aan cacaobonen geen ruimere toewijzingen cacaobonen aan de chocolade-industrie toelaat. De nieuwe prijs voor de consume. 1 van kristalsuiker bedraagt dan ten hoog ste 0.75 per kg., voor basterdsuiker 0.77 terwijl de broodprijs 4 cent per 800 gram hoger is dan de thans gel dende prijzen. Eventuele prijswijzigingen van artikelen, waarin de dan duurdere suiker wordt verwerkt, zullen nader be kend worden gemaakt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de detaillist op de lopende bonnen re gen de oude prijs dient af te leveren voor de duur van de geldigheid van de bon. zoals ook bij voortzetting der rantsoene ring het geval zou zijn geweest. Hoewel aangenomen kan worden, dat de laatste suikerbon vrijwel algemeen reeds zal zijn gehonoreerd, zal streng toe zicht op de naleving der voorschriften worden uitgeoefend, hetgeen mede mo gelijk is door controle van de voorraad administratie. De bakkers zullen in de gelegenheid worden gesteld na 7 November 1948 alle broodbonnen van de thans lopende distri butieperiode, alsmede de ongebruikte nieuwe coupures voor goedkope tarwe bloem en meel in te leveren bij de distributiedienst ter verkrijging van de hun nog toekomende broodtoeslag. Teneinde bij de beëindiging van de rantsoenering een hiaat in de voorzie ning te voorkomen, zal de detaillist in overeenstemming met de practijk on der het bonstelsel, op de Vrijdag voor afgaande aan Maandag 8 November a.s brood en suiker reeds zonder bon mo gen verkopen; dan uiteraard tegen de verhoogde prijs. De opheffing van de brooddistributie brengt geen wijzigingen in de verhou ding, waarin momenteel wittebrood en brood van normale samenstelling ver krijgbaar zijn. Tenslotte zij medegedeeld, dat de uit reiking van versnaperingen- en diversen kaarten doorgang vindt. De diversen- kaart zal dienst moeten doen van de va* baksdistributie voor vrouwen, voor de versnopeiingenkaart geldt de mogelijk heid. van oen ander gebruik, Aanwijzin gen va;, de tabaksbonnen op de in ge bruik zijnde gecombineerde kaarten gaan ongewijzigd door. gearresteerd en in begin September tot 3 jaar gevangenisstraf door het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam veroordeeld. Gedurende de tijd, dat hij in een kamp voor politieke delinquenten zat, kreeg de politie te Rotterdam een brief van een familielid van Miep van Meerten, waarin deze de politie op haar verdwijnen attent maakte. De zaak werd toen onderzocht en uiteraard kwam het gebeurde in 1942 weer aan de orde. Een nader onderzoek is ingesteld en nadat G. langer dan een week was verhoord, heeft hij ten slotte bekend, op het moment, dat zijn vrouw stierf op het terrein aan de Waalhaven te zijn geweest. Omtrent het verdwijnen van Miep van Meerten heeft hij verklaard, dat zij in Februari 1945, dus nog vóór de bevrij ding, er bij hem op had aangedrongen naar Duitsland te vluchten. „Als ze ons te pakken krijgen, zijn we zuur", zou zij hebben gezegd. Volgens zijn verklaringen is zij met enkele Duitsers toen naar Duitsland uitgeweken, maar zij zou nog verscheidene malen, o.a. in Juni 1945 en ook nog in October 1945 in ons land terug zijn geweest. Hij ontkent heftig, dat hij haar iets ge daan zou hebben en zegt te geloven, dat zij zich op het ogenblik in Spandam in de Russische zóne van Duitsland zou be vinden, waar zij zich vermoedelijk met smokkel zou bezig houden. Ook met de moifd op 13 Mei 1945 in Amsterdam nabij de Fordfabrieken ge pleegd op een ongeveer 35-jarige vrouw, beweert hij niets uitstaande te hebben. Een en ander zal uiteraard nog nauw keurig worden onderzocht door de politie. Hiervoor zijn inlichtingen van een ieder, die deze geven kan, dringend noodzake lijk. In verband met het gebeurde in 1942 aan de Waalhaven zal G Maandag a.s. voor de officier van justitie te Rotterdam worden geleid. Aan boord van de „Scaldls", 29 Oct. De fregatten „Le Verrier" en „La croix de Lorraine" zijn Donderdagavond naar Porto Praya, op het eiland Santiago vertrokken, alwaar zij zullen wachten op een oproep van de „Scaldis1'. die vandaag (Zaterdag) koers zal zetten naar Fogo één der Kaap Verdische eilanden, ter hoogte waarvan de eerste duik op grote diepte van Piccard's ba- thyscaaf zal plaats vinden ditmaal zonder inzittenden. De regulatie van deze belangrijke duikproef zal van de „Scaldis" uit ge schieden. (Nadruk verboden. Copyright Scoop). De verwachting van hedenavond tot Zondagavond luidt: Overwegend bewolkt maar droog weer met ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. In het Noorden van het land: zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. In het Zuiden van het land: Meest zwakke wind. 31 Oct.: Zon op 7.32 uur, onder 17.14 uur; maan op 6.17 uur, onder 16.54 uur. 1 Nov.; Zon op 7.34 uur, onder 17.12 uur; maan op 7.47 uur, onder 17.11 uur. 2 Nov.: 2on op 7.36 uur, onder 17.1ft uur; maan op 9.17 uur, onder 17.32 uur. s, We hebben alweer een enkel nacht vorstje gehad en dies zijn pientere jour nalisten naar De Bilt getrokken, om de heren van het weer uit hun ,,tent te lokken", gelijk men dat noemt, over een al dan niet strenge winter. Er waren im mers zoveel beukenootjes en eikels, de ooievaars waren al vroeg aan het trek ken. Maar onze collega's kregen een antwoord als van de beroemde Griekse Pythia. Met andere woorden: „Het kan hard vriezen of kalm dooien. Een goede maatregel is, in ieder geval met de brandstof voorzichtig aan te doen". Over het thema vriezen of dooien, heeft ook de „Prawda" een interview gewaagd met generalissimus Stalin. Zijn antwoord was bevriezend, ofschoon hij, wat hem betrof, gunstige symptomen vcor dooiend weer aanwezig achtte. In Parijs waren de politieke leiders overi gens om de dooie dood niet gerustge steld na het verwijt van oorlogszuchtig heid en de voorspelling van een smade lijke val der oorlogshitsers. Wereldbe schouwingen staan hier diametraal te genover elkaar. Past men strengheid toe, dan breekt de hel der cnmmunisti- sche agitators los, probeert men het met zachtheid, dan is er grote kans op stin kende wonden. De wereld valt echter niet te ontvlie den. Voor dit geval bestaan geen „uit- wijk"-mogelijkheden. Er wordt geblazen voor wereldrevolutie. Dit feit valt op geen .wijze te loochenen. Daarom blijven voor ons krachtige activiteit op verschil lend terrein, gepaard aan even krachtig gebedsleven, om afweer van een nieuwe oorlogsramp geboden. Piccard en Casijns nemen duikproeven, teneinde na te gaan, wat er nu eigenlijk 4000 meter onder water gebeurt. Deze uitwijk overigens tot nog toe ook al niet gemakkelijk te volbrengen is voor het mensdom geen oplossing. We zijn aangewezen om op de aarde onze levenstocht af te werken. Een niet een voudig karwei, ofschoon het weer een mannelijk bedrijf wordt genoemd met dwarsdrijvers de vrede te bewaren. Uit eindelijk komt 't in deze tijd van haast, tempo en stampvoeten toch wederom aan op geduld. Moraal? Wees hard voor u zelf en zacht voor een ander. Al eens geprobeerd? HENK VAN DER MAZE. Het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten, Merle Cochran, ver trekt Zaterdag naar Djokja en zal waar schijnlijk dezelfde dag of Zondag naar Batavia terugkeren. De secretaris-gene raal van de commissie van goede diens ten, de heer Narayanan, zal hem waar schijnlijk op zijn reis vergezellen. (Van onze correspondent) Als een vreemde uitgestotene, ver buiten de kring van Enschede's ontel bare textielfabrieken verrijst het machtige silhouet van Twente's nieu we industrie: De Vredestein-Autoban- denfabriek, thans in vol bedrijf. Inkt zwarte rookkolommen stijgen uit de enorme schoorsteen on^hoog, rookwol ken. die zich langzaam* verliezen over de uitgestrektheid van het Twentse land. Hard en enthousiast werd er gewerkt binnen de muren van dit moderne be drijf, dat precies een jaar geleden met behulp van de Amerikaanse Goodrich- onderneming in zeven maanden uit de grond was gestampt. Het grootste deel echter van het kapitaal, namelijk, twee derde, is Nederlands. Was de fabricage van autobanden in Nederland zeldzaam, voor Twente was zij geheel nieuw. Maar de directeur, ir. W. A. M. Hanlo, heeft de grootste lof voor de Twentse arbeiders, die de voor het merendeel Amerikaanse machines moeten bedienen. Met slechts een jaar ervaring hebben zij nu reeds de produc tie op een maximum-capaciteit kunnen brengen. „Het gaat buitengewoon goed met de productie" zo verklaarde tegenover de pers de directeur-generaal van de Vre- destein-fabrieken, ir. Schift. Een deel van de binnenbanden is bestemd voor export, terwijl de binnenlandse vraag naar buitenbanden wel kan worden op gevangen. Het is een gevarieerd gezelschap, daar De aandrang om het werk te hervatten neemt fn alle mijngebieden van Frank rijk voortdurend toe. De niet-commu- uistische njj. .werkersbond van de Force Ouvrière heeft premier Queuille mede gedeeld, dat men van plan is een op roep te richten tot alle mijnwerkers, zonder verwijl naar het werk terug te keren. Communistische vakverenigings leiders gaven de mijnwerkers van twee mijnen i„ het departement Gard op dracht, weer naar het werk terug te keren. De directie legde dit uit als een manoeuvre om over te gaan tot een „kalm-aan-staking". De regering neen thans 75 procent van alle mijnen in hf.nden. Militairen losten steenkool te Pallice, Dieppe en Cher bourg. Er werd geen steenkool in de an dere havens gelost. Pogingen om de be weging van steenkolentreinen te belem meren, hadden geen resultaat Alle trei nen liepen volgens de dienstregeling. De ministei ^an defensie, Paul Rama dier, verklaarde gisteren, er zo sterk op te vertrouwen dat „de toestand begin ko mende week verbeterd zal zijn, dat het terugkeren van de troepen naar hun gar nizoenen binnen Korte tijd tegemoet ge zien kan worden" Volgens officiële mededeling zijn 212 leden van de republikeinse veiligheids garde, 77 van de mobiele garde en politie en 15 soldaten gewond sedert het begin van de campagne op 18 October. De Franse spoorwegen hebben medege deeld, dat van a.s. Woensdag af tot na dere aankondigir? een aanzienlijk aan tal passagierstreinen vervallen. Een tweede bezuinigingsmaatregel is, dat met ingang van 1 Nov. te Parijs alle electrische verlichting van etalages, zowel overdag ais des avonds verboden zijn, evenals lichtreclame. bij Vjedestein. De meest uiteenlopende beroepen zijn er vertegenwoordigd: tim merlieden, bankwerkers, wevers, auto monteurs, sigarenwinkeliers, ja zelfs de banketbakker heeft de taarten en slag roomgebakjes in de steek gelaten om mee te helpen de rubber tot het ge wenste product te kneden. Binnen- en buitenbanden Want zo kan men de verwertring van rubber tot autoband het beste noemen. De schijnbaar eindeloze kleverige slang,, die zich door de bijna driehon derd meter lange fabriekshal slingert, heeft veel weg van een mengsel zwarte stopverf. Er wordt uitsluitend met natuurrub ber gewerkt. Grote balen ruwe rubber die de Jappen gedurende de bezetting in Indonesië goot hun schuilkelders en hun loopgraven hebben gebruikt, liggen thans in de magazijnen van Vredestein opge stapeld, Maar souvenirs uit die dagen in de vorm van klewangs, kogels en gra- naatsnhervéb hebben de tocht over de' Oceaan meegemaakt en werden hier in de balen gevonden. Het spreekt dan ook vanzelf dat de grondstof uiterst nauwkeurig moet wor den gezuiverd voor ze wordt verwerkt. Nadat de rubber vloeibaar is gemaakt en vermengd met chemicaliën gaat ze door liefst 84 walsen. De fabricage van binnen- en buitenbanden wordt dan ge scheiden. Via de walsen, en een inge nieuze spuitmachine wordt uiteindelijk de binnenband geboren, heel simpel, om tenslotte in een vol-automatische pers te worden voltooid. De buitenbanden ondergaan uiteraard 'n ingewikkelder en langduriger behan deling De meeste tijd vergt het canvas. Dit wordt niet vervaardigd van katoen, maar uit een soort kunstzijde, de zoge naamde rayon-vezel. De ruwe autoband wordt als laatste fase in automatiscne persen gevulcaniseerd om tenslotte na een nauwkeurige afwerking en contrüie via de grote magazijnen naar de'binnen- en buitenlandse markt te verdwijnen. Het bestuur der Stichting Kath Film centrale heeft in zijn vergadering van Vrijdag op diens verzoek met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend aan mr. B. ter Veer als directeur der K.F.C. en voorzitter van haar keurings commissie. Om verder bloedvergieten te voorko men. is de president vafc Peru nadat enige belangrijke steden in handen van de revolterende militairen waren y gevallen, afgetreden. De president heeft zijn paleis verlaten en bescherming gezocht bij de Argentijnse ambassade Militaire bevelhebbers hebben de re gering van Peru overgenomen, in af- wachtng van de komst van generaal Manuel Odria. leider van de* revolte Generaal Odria zal vermoedelijk Zondag nsar Lima vliegen om een regerings raad onder zijn leiding samen te stellen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. landmacht: sold. J. M v d. Bomen uit So meren, gesneuveld 24 October, soil J. van Rijswijk uil Alphen a. U Rijn, overl. t. g. v. oorlogsver won ding op 24 October; sold. H Scne* pers uit Rotterdam, gesneuveld 22 October; sold. H. W. Verboog uit 's-Gravenhage, gesneuveld 26 Oc- tober. Het K.N.I.L. en de Kon. Marine hebben in deze periode geen ver liezen gerapporteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1