Hoopvol geluid uit Batavia Paus over waarde van de mens Arbeidskracht geen koopwaar Nieuwe President der Ver. Staten Heden keuze der kiesmannen Storm hoek Tijdelijke bijslag op lonen en salarissen Politie achtervolgt boevenbende m ii« STIKKER EN HATTA WENSEN OVEREENSTEMMING Moeso gedood Hoge belangstelling op Schiphol DE STAD MOEKDEN GEVALLEN RUIMTELIJKE ORDENING EEN LEVENSEIS VerHoging kinderbijslag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr. Beel vertrok naar Indonesië Elke hervorming geen verbetering Weer knoeierij Een adelaar beschermt In de Deze week reeds uitbetaling „Robin HoocT-prak- tijken in Oost-Brabant K.V.P. over lonen en prij'zen 70ste JAARGANG DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 No« 20764 Onze Indische correspondent seint, ons d.d, 1 November uit Batavia: Zowel minister Stikker als Hatta hebben vandaag verklaard, dat ze elkaar gaarne zullen ontmoeten. „Voor een gesprek dat zo openhartig mogelijk moet zijn", zei de heer Stikker. „Om daardoor een gunstige sfeer te scheppen voor het heropenen van de besprekingen", verklaarde Hatta bovendien. KARD. FRINGS DOET EEN BEROEP OP TRUMAN OP DE VALREEP. Zaterdagavond vertoefde dr. L. J. M. Beel ten af scheid in de huiselijke kring te Wassenaar; Zondagavond was het afscheid op Schiphol. Een laatste vaarwel van de hoge vertegenwoor- woordiger van de Kroon m Indo nesië aan de velen, die hem uit geleide deden. TSJANG-KAI-SJEK'S POSITIE HACHELIJK ROTTERDAMS VLAG Groen-wit-groen in drie banen Het Rotterdamse college van B. en W. wenst over te gaan tot officiële vaststelling van de stedelijke vlag. Na bestu dering van historische wer ken en na het advies te heb ben ingewonnen van de Hoge Raad van Adel, adviseren B. en W. de officiële vlag der gemeente te doen bestaan uit drie horizontale banen in de kleuren groen- wit-groen en in de verhou ding van lengte tot hoogte van 3 tot 2. TRUMAN OF DEWEY? De vijf sleutelstaten met de bevolkte steden Plannen in voorbereiding voor natuurbescherming en land- schapsopbouw (Van onze Utrechtse redacteur) De 20ste Monumentendag, welke Zaterdag in Utrecht gehouden werd, was gewijd aan „Het National: Plan en zijn verschillende aspecten, waar over een trietal prae-adviezen was uit gebracht. Uiteraard bestond er voor deze vraagstukken, die alle beogen een juist en economisch gebruik van de bo dem ofwel ruimte-ordening, zoals het in een der prae-adviezen karakteristiek werd genoemd, vooral in deze tijd van eminent belang, grote belangstelling, met name uit kringen van provinciale en gemeentebesturen, ingenieurs en so- ciografen. Nationaal rijwielpadenplan OUD-LID HOGE RAAD KOCHT AMBTENAREN OM DODELIJKE MIST IN PENNSYLVANIA zijn jong Vader van deserteur veroordeeld PICCARD KON NIET DALEN ER ZIJN NOG HUIZEN ALLE WERKEN VAN SARTRE OR DE INDEX Bindende beschikking van rijks- bemiddelaars Met terugwerkende kracht In haar communiqué over de subsidieverlaging sprak de rege ring al van de urgentie van een wijziging van de kinderbijslag, omdat de grote gezinnen door die maatregel het sterkst worden ge troffen, terwijl bovendien de bij slag van een gulden per week slechts is berekend op gezinnen met twee kinderen. Naar wij thans vernemen, wil de regering met spoed tot een rege ling ten deze komen, hetgeen bij wetswijziging zal dienen te ge schieden. Er wordt reeds overleg gepleegd tussen het departement en de Stichting van de Arbeid over zulk een verandering van de wet ten einde te komen tot een verhoging van de bijslag. Het is de bedoeling dat de maat regel terugwerkende kracht zal verkrijgen tot 8 November. Mededeling over kinderbijslag teleurstellenden onbevredigend DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. ronfia viflonrl onrlpr rlp sfhildprÜPll rentie, zittend onder de schilderijen, voorstellend de vroegere gouverneurs- generaal, waarmede de wanden van het paleis Rijswijk kunstzinnig en zinvol zijn versierd, juist op de dag, nadat de laatste functionaris van deze lange reeks bewindvoerders voor goed af scheid nam van de Bataviase gemeen schap. Het belang van deze weken zal voor een groot deel liggen in de uitkomst van de gesprekken, die de heer Stikker zal hebben met als de „nuchter" gequalifi- ceerde Hatta. Waarom men het in Den Haag nodig oordeelde de eerste berichten over de mogelijkheid van deze zo belangrijke ont moetingen tussen minister Stikker en Hatta nagenoeg tegen te spreken is hier niet recht duidelijk geworden. „Antara" meldt, dat de communisten leider Moeso Zondag tijdens een scher mutseling met een republikeinse patrouil le in het dorp Soemanding in het regent schap Pnorogo, ten oosten van Djokja is gedood. Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft een telegram gezonden aan president Truman, waarin namens de Duitse bisschoppen wordt aangedron gen op uitstel van de executie van tal rijke oorlogsmisdadigers, die in de ge vangenis van Landsberg, bij Muenchen, vertoeven, en op behandeling van de zaak van deze veroordeelden voor een hof van beroep. „Voortzetting van de executies zou de verzoening tussen de volkeren jaren vertragen', aldus het te legram. :r-"' ffW.-V v Dat zijn de bemoedigende woorden na vijf maanden, waarin van enig gesprek geen sprake meer was en waarin toene- mende onrust, onveiligheid en voortdu rende infiltraties reeds resulteerden in het sluiten van drie ondernemingen in West-Java. Enige uren na aankomst van minister Stikker vielen eindelijk! de eerste zware regens boven het door de zon ver zengde Batavia, dat wekenlang smachtte naar deze opluchting. Zal de herademing in de natuur symbolisch mogen heten? Er zijn meer punten, die daarop wijzen, behalve de uitnodigende verklaringen der beide genoemde heren. Hatta sprak name lijk bet bericht tegen, als zou hij een soort rondetafelconferentie willen bijeen roepen vóór heropening van de onder handelingen met de Nederlanders. Dit mag dan worden uitgelegd, als zou de republikeinse regering niet willen zwich ten voor de aandrang van vele partijen in de republiek, die alsmaar meer voor waarden willen stellen, vóór zij van be sprekingen met de Nederlanders willen horen. Die verschillende partijen hebben na melijk de laatste weken, sedert Cochran s voorstellen min of meer bekend werden, tegen elkaar opgeboden in het stellen van voorwaarden. Maar 't zou merkwaardig mogen heten als het niet de republiek betrof, waar men ten aanzien van de par tijverhoudingen altijd op een dikke mist van onverklaarbaarheden stuit het werkcomité uit het voorlopig parlement, waarin de voorlieden der verschillende partijen zijn vertegenwoordigd, zou vol gens gezaghebbende republikeinen in Ba tavia accoord gaan met de naar onder handelen geneigde politiek van de rege ring van de republiek. Geen rondetafelconferentie dus! Maar ook een definitieve stopzetting van de in filtraties? Men kan in republikeinse krin- gen de mening horen verkondigen, dat de republiek hiervoor niet verantwoor delijk gesteld mag worden, evenmin a.s voor de hand over hand toenemende terreur en bestandsschendingen. Aan de hand van vele documenten, waaruit blijkt, dat de infiltraties uit de republiek geleid worden, aan de hand ook van bekente nissen van gearresteerde terroristen in verschillende plaatsen van West-Ja va kunnen zulke stellingen zonder meer belachelijk genoemd worden. Het is te hopen, dat ook de republi keinse regering daar zo over denkt. Voorts is het te hopen, dat de republi keinse regering daarenboven over macht zc.1 blijken te beschikken, een waarachtig bestand te effectueren. Tot nu toe is dit telkens een fictie gebleken. Alle andere moeilijkheden hoe reëel en omvangrijk zij ook zijn lijken daaraan onderge schikt. „Dit worden belangrijke weken" vei de heer Stikker tijdens de persconfe- (Van onze Amsterdamse redacteur). Van een koud en naargeestig Schip hol vertrok Zondagavond dr. L. J. M. Beel, die de vorige week benoemd werd tot „hoge vertegenwoordiger van de Kroon", naar zijn post in de Overzeese Gebiedsdelen. Een buitengewoon groot aantal autoriteiten was aanwezig om afscheid te nemen van de oud-minister president, die zijn land nu in een andere voorname functie gaat dienen. Gezien de uiteenzettingen van de regering van de vorige week was het duidelijk dat dr. Beel in zijn verklaringen tegen over de pers geen nieuwe gezichtspun ten kon openen. In een der oudste ruimten van het na oorlogse Schiphol, het eerste bezoekers restaurant, was een merkwaardig gezel schap dicht opeengepakt. De minister president W. Drees was er, de ministers J. R. H. v. Schaik, L. Götzen, E. M. J. A. Sassen, W. F. Schokking, verder de frac tievoorzitters prof. C. P. M. Romme van de K.V.P. en Jhr. M. v. d. Goes van Naters van de P.v.d.A., de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, hoge ambtenaren en andere autoriteiten. Maar er waren ook familieleden, kinderen, be kenden, vrienden en verder veel journa listen en vooral fotografen. Nog een keer moest men gebruik maken van de primi tieve accommodatie van na de oorlog, nu de nieuwe ruimten van Schiphol nog niet in gebruik zijn genomen. En zittend op houten stoeltjes rond gammele tafel tjes poseerde men, glimlachte men, sprak men. Een belangrijk moment in de ge schiedenis van 't vaderland dit vertrek, maar het gaat allemaal nogal gemoedelijk. Kort gesprek Even hadden wij gelegenheid dr. Beel enkele vragen te stellen. Hij vertelde daarbij, dat de aard van zijn nieuwe functie meebrengt dat hij persoonlijk niet zal deelnemen aan de onderhande lingen met de republiek. „Denkt U lang weg te blijven?" „Daarvan is niets te zeggen, uiteraard zal de regering met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon wel eens van gedachten willen wisselen en dan kom ik natuurlijk over". Op de vraag waarom Abdoel Kadir niet met Z.E. meereisde deelde dr. Beel mede dat dit zijn oorzaak vond in het feit dat mi- niser Sassen nog met hem in onderhan deling is. In gezelschap van dr, Beel reisde mee naar Batavia de heer Hans Hermans, zijn vroegere secretaris, thans secretaris van minister Drees, die in opdracht van de minister-president de coördinatie tussen de voorlichtingsdiensten van Batavia en van Den Haag zal verbeteren. De heer Hermans deelde ons mee ongeveer twee maanden in Batavia te zullen blijven. De stad Moekden, het steunpunt der Chinese regeringstroepen in Mandsjoe- rijë, is in handen der communistische troepen gevallen, alr'us wordt niet-of- ficieel gemeld. Tsjang Kai Sjek heeft verklaard dat zijn regering verdere hulp nodig heeft, „indien een derde we reldoorlog voorkomen moet worden" Dit wordt beschouwd als een uitnodi ging aan Amerika om verder bij te springen in de hoog gestegen nood. Volgens waarnemers met gezag zouden de ontwikkelingen in Mandsjoerije de regering van Tsjang Kai Sjek dichter dan ooit in de loop van haar twintig jarig bestaan bij de ineenstorting hebben gebracht. De bijna ononderbroken reeks militaire nederlagen van de Chinese re gering in de afgelopen maanden wordt toegeschreven aan het lage moreel van de troepen. Het verlies van Moekden en daarmee practisch van Mandsjoerije aan de Chi nese communisten heeft een grote krachtsverschuiving te weeg gebracht, die in het gehele Verre Oosten verrei kende gevolgen kan hebben. Geen Chi nese regering kan de natuurlijke hulp bronnen van Mandsjoerije ontberen. De Chinese minister-president, Wong Wen Hao, en de minister van financiën, Wang Yoen Woe, hebben bij president Tsjang Kai Siek hun ontslag ingediend wegens „het falen van de economische politiek van de regering". De Ver. Staten hebben goedgekeurd, dat China voor een bedrag van 5.000.000 dollar, Amerikaanse wapens koopt. De verscheping van de Amerikaanse wapens tal ten zeerste worden ver sneld m.h.o. de ineenstorting der Chi nese regering in Mandsjoerije. Uit Nanking wordt gemeld, dat vlieg tuigen der Chinese regering Moekden gebombardeerd hebben kort nadat de communisten de bezetting van de stad hadden voltooid. Te Washington werd medegedeeld, dat de Amerikaanse regering haar in Mandsjoerije wonende burgers opdracht heeft gegeven zich gereed te houden voor evacuatie. De belangrijke Noord- Chinese havenstad Tsingtao, waar een Amerikaanse vlootbasis is gevestigd, zal in geen geval worden ontruimd. In een gisteren te Castel Gandolto gehouden rede tot 1000 mannen en vrouwen van de Fiat-fabrieken, die een pelgrimage ondernamen naar het Vati- caan, heeft de Paus verklaard, dat de Kerk het staatstotaliteitsbeginsel ver werpt en de verafgoding van de tech niek afwijst. De H. Vader zeide: „De mening, dat geloof als opium ig, waardoor de men sen rustig gehouden worden in de ver wachting van een leven hiernamaals, is een evidente dwaling. De Kerk dringt in haar sociale leer steeds aan op een degelijk begrip voor de inner lijke waarde van jnens". De paus vervolgde: „Indien de Kerk een billijk loon vraagt voor de arbeiders in de arbeidsovereenkomst, indien de Kerk vraagt om daadwerkelijke bijstand voor de arbeider ten aanzien van zijn materiële en geestelijke noden, wat is de beweegreden dan anders dan deze: dat de Kerk de arbeider als een menselijk wezen ziet. Dat zijn arbeidskracht met beschouwd moet worden en behandel 1 moet worden als koopwaar, dat zijn ar beid steeds een persoonlijke bijdrage be tekent." „Juist die bernieuwers der wereld, die zichzelf het recht aanmatigen de bewaar ders te zijn van de belangen der arbei ders als een eigen monopolie en verkla ren dat hun systeem het enig ware so ciale systeem is, zij beschermen de per soonlijke waardigheid van de arbeider niet. doch maken van zijn arbeidskracht een louter object, waarover de maat schappij volledig beschikking heeft". De Paus zeide, dat de Kerk geen be lofte doet van absolute gelijkheid, welke anderen verkondigen, omdat zij weet, dat de menselijke gemeenschap steeds en noodzakelijkerwijs een gegradueerde schaal van verschillen opleven in phy- sische en intellectuele kwalitieiten, in de innerlijke disposities en tendenzen, in werkzaamheden en verantwoordelijkhe den, dueh terzelfder lijd verzekert de Kerk de volledige gelijkheid ten aanzien van de menselijke waardigheid. Hij voegde hieraan toe, dat het de we reldhervormers zijn, die terwijl zij blijven hopen op de waan van een hersenschim mige toekomstige welvaart en onbereik bare rijkdom, met de bijgelovige over schatting van de techniek en de organi satie van de productie, de waardigheid van de menselijke persoon opofferen en het huiselijke geluk aan waandenkbeel den van een verkeerd begrepen aardse vooruitgang" Truman of Dewey? Heden wordt beslist, wie van deze beide mannen na 20 Januari van het volgend jaar het Witte Huis zal bewonen; of de tegenwoordige democra tische president Harry s. Truman nog vier jaren de eerste burger van de Ver enigde Staten zal zijn; dan wel zijn repu blikeinse mededinger Thomas E. Dewey. Want ofschoon heden niet de president zelf, doch slechts de kiesmannen, die in December in een louter formele stemming de president zullen aanwijzen, worden gekozen valt vandaag de onherroepelijke up-iiosing' de kiesmannen toch krijgen een bindend mandaat mede zodat de par tij, die vandaag de meerderheid der kies mannen verovert, er absoluut zeker van is, dat haar candidaat voor vier jaar het Witte Huis zal betrekken. Voor de natuurbescherming en land- schapsopbouw zijn plannen in voorbe reiding, welke oen zich voorstelt sys tematisch provincie voor provincie uit te werken en waarbij in de eerste plaats aandacht wordt gewijd aan de terreinen, welke nu reeds landschap pelijk of natuurwetenschappelijk bij uitstek van betekenis zijn. Met de pro vincie wordt ten nauwste overleg ge pleegd. Een plan voor Zuid-Limburg is momenteel grotendeels uitgewerkt Vervolgens is wat de cultuurbescher ming betreft, bij de Rijksdienst een ontwerpplan in voorbereidin; voor de bescherming van ter-en er. wierden. Verschillende planner zijn in voorbe reiding met betr kk:ng tot d- recreatie. Csnslotte is een nationaal rijwielpaden plan, meer in het bijzender ten behoe ve van de recreatie, in voorbereiding, waarhij het voorontwerp bij de provin cies berust. Er zullen lijsten van tuin bouwgebieden worden afgekondigd, welke in de eerste plaats voor be scherming in aanmerking komen, naast lijsten van natuurgebieden. Voor de Amsterdamse rechtbank is de zaak behandeld tegen de twee oud ambtenaren van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst (C.V.O.) de noofd- rechercheurs M. Vonk en C. v. Vliet, die zich beiden in de tweede helft van 1946 hadden laten omkopen door het voor malig lid van de Hoge Raad in de bezet tingstijd mr. W. Weitjens. Een econo misch adviseur, die eveneens aan de C.V.O. verbonden was geweest en mo menteel gedetineerd is, fungeerde als bemiddelaar en zorgde, dat de steek penningen van Weitjens bij de 'wee rechercheurs terechtkwamen. He* doel van deze omkoping was Weitjes in con tact te doen komen met de effectenhan delaar Rebholz die als politiek delin quent was opgesloten. Tegen Vonk. de enige verdachte, die ter zitting versche nen was, eist de off van Justitie 1 laar gevangenisstraf. Trrten Van Vliet, die niet was verschenen, requireerde de of ficier 9 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Tegen Weitjens, die iveneens verstek had laten gaan, luidde de eis 6 maanden. Uitspraak 12 Nov, Een paar dagen zullen we met cijfers overstroomd worden; want er zullen enige dagen over heen gaan, vóór de ongeveer vi,jftig millioen stemmen, welke, naar men verwacht, zullen worden uitgebracht. gewoonlijk stemmen in de Verenigde Sta ten slechts tussen de vijftig en zestig, procent van hen, die volgens de wet stem gerechtigd zijn; en kiesplicht kent men niet geteld en geordend zijn. De be langstelling zal zeker verminderen, zodra één der candidaten de meerderheid der kiesmannen 266 van de 531, aan zijn zijde heeft. Toch zal de interesse ditmaal het grote hoogtepunt overleven, omdat de uitslag voor Huis van Afgevaardigden en Senaat waarschijnlijk veel langer op zich zal laten wachten; en deze uitslagen zul len deze keer eveneens van hoog gewicht zijn. Om onze lezers in de chaos der te ver wachten cijfers ietwat wegwijs te maken, willen wij enkele richtlijnen geven, welke het volgen van de berichten in pers en radio gemakkelijker kunnen maken. Zoals we reeds aangaven, vindt de pre sidentiële verkiezing volgens het systeem der getrapte verkiezingen plaats; d.w.z. heden wijzen de kiezers een aantal afge vaardigden aan. die het definitieve kies college vormen. Daarbij doet zich het merkwaardige geval voor, dat de basis van deze verkiezing de 48 afzonderlijke staten van de Verenigde Staten zijn. Elke van deze 48 staten nu heeft een eigen aan tal afgevaardigden overeenstemmend met zijn aantal vertegenwoordigers in het Congres, d.w.z. Huis van Afgevaardigden en Senaat samen. Maar die vertegenwoor diging is niet evenredig; integendeel; de partij, die in een staat de meerderheid der stemmen heeft behaald, krijgt alle kiesmannen van die staat, terwijl de te genpartij, hoe hoog haar stemmencijfer ook is, geen enkele kiesman krijgt. Zo kon het in 1944 gebeuren, dat Roosevelt met zijn 25.502.505 stemmen 423 electoren had, terwijl zijn republikeinse mededin ger, toen ook Dewey. met 22.006.278 stem men het slechts tot 99 electoren bracht. En de verhoudingen hebben weieens nog ongunstiger gelegen. Het spreekt vanzelf, dat enkele zeer bevolkte staten door deze onevenredige wijze van stemmen epn buitengewoon be langrijke rol voor de einduitslag spelen. Deze „sleutelstaten". vijf in aantal, zijn New York (met 47 stemmen in 't kiescol lege), Pennsylvanië (35). Illinois <28), Ohio (25) en Californië (25). De partij, die in deze vijf staten de meerderheid der stemmen zou verwerven, en daar mede alle kiesmannen, zou aldus reeds 160 van de 531 electoren en van de ver eiste meerderheid van 266 hebben ge kregen. In deze staten is de verkiezings campagne dan ook, vooral door de demo craten, met de grootste verbetenheid ge voerd. Het verlies van een dezer staten kan voor de verliezende partij catastro fale gevolgen hebben. En in deze staten zijn weer de grootste steden zeer belang rijk. nl. New York, Philadelphia, Pittsburg. Cleveland, Chicago, Los Angeles en San Francisco. Natuurlijk wordt in de Amerikaanse pers druk over de kansen der candidaten in deze staten en steden gespeculeerd. Er zijn ditmaal negen candidaten, van wie er twee zijn, Truman en Dewey, tussen wie de eindbeslissing zal vallen; drie, die aan de twee zo juist genoemden, maar vooral aan Truman afbreuk kunnen doen: Henry A. Wallace, de candidaat der pro gressieven, Strom Thurmond, de man van de dissidente zuidelijke democraten, en de eeuwige socialistische candidaat Nor man Thomas; en vier mannen, die vol komen onbeduidende, locale of provinciale belangen vertegenwoordigen. Het meest wordt Wallace geducht, door de democraten. Hij komt uit de democra tische partij, staat links en kan op de stemmen van communisten en pro-corn-- munisten rekenen, omdat hij verzoening tegen elke prijs met Sovjet-Rusland pre dikt. Waarschijnlijk krijgt hij ook uit niet-communistische. maar linkse kringen en'ge aanhang, wat vooral ten nadele van Truman kan werken, wijl hij deze de noodzakelijke meerderheid in een staat kan ontroven. Men meent, dat hij in twee sleutelstaten; New York en Californië de traditionele rol van „parasiet-candidaat" kan vervullen, wat altijd de republikein se partij in de kaart speelt. In de zuidelijke staten, waar overigens geen echte sleutelposities liggen, kan de dissident-democraat Thurmond, naar hij zelf verklaart, 27 electoren winnen. Op zich heeft zo'n getal weinig waarde; maar het Zuiden was steeds een hechte demo cratische burcht, en 28 kiesmannen leg gen toch wel enig gewicht in de schaal, vooral juist voor de democraten. Een belangrijke, maar niet te beant woorden vraag is, hoe de arbeidende massa zal stemmen, zeker niet republi keins, weinig socialistisch. Maar zij kan zich onthouden, ofschoon zij achter de democraten de New Deal, de voor haar gunstige nieuwe sociale orde, kan zien. Ook onthouding bij de stembus kan voor de presidentskeuze beslissend zijn. omdat zij vooral tegen Truman zal werken. Heel spoedig zullen we nu weten, naar welke kant de schaal zal doorslaan. En dan kan weer een definitieve buitenland se politiek worden gevoerd. Voor min stens drie jaar. Maar deze drie jaar kun nen redding of ondergang der wereld brengen. In de fabrieksstad Donora (Pennsylva nia) zijn reeds twintig personen het slachtoffer geworden van de „smog", een geheimzinnige mist, die over de stad hangt, terwijl minstens 30 personen naar naburige ziekenhuizen zijn overgebracht Twee van hen verkeren in een hopeloze toestand. Men is begonnen, asthmaleiders en per sonen, die een hartkwaal hebben, uit Do nora te evacueren. Het vergiftige karak ter van de mist zou te wijten zijn aan fabrieksdampen De Haarlemse politierechter heeft 'n Zandvoorter vader van een dienst plichtige, die zich onttrokken heeft aan de oproep om in dienst te komen en voortvluchtig is, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, omdat hij de arrestatie van zijn zoon zou hebben be lemmerd. Twee politieagenten kwamen de zoon in het ouderlijk huis halen. De jongeman rende de trap op en sloot zich op in een kamer. De politiemannen maakten de deur open en wilden de jongen meene men. doch de vader sprong hun op de rug en schiep zo de gelegenheid voor zijn zoon om de benen te nemen. Deze kon sindsdien niet meer worden opgespoord De officier van justitie verweet de vader, dat hij er de schuld van was, dat zijn zoon nu „het ellendige leven van een vluchteling leidde". De vader die bjj zijn verhoor door de politie verklaard bad: „Een adelaar beschermt zijn jong", zeide thans: „Mijn zoon verkiest dat leven uit vrije wil boven het platbranden van kampongs". De officier repliceerde zeer gebelgd, dat men in Nederland nu eenmaal veel mag zeggen doch dat die vrijheid voor mensen als verdachte te veel van het goede is. Hij eiste een maand gevange nisstraf. De politierechter veroordeelde de vader tot drie weken gevangenisstraf Een hevige deining heeft professor Piccard verhinderd, op 31 October met zijn bathyscaaf af te dalen- - Deze po ging zonder bemanning, zou de eerste echte diepzeeduik geworden zijn, maar men wacht nu op kalmer weer. Mocht de eerste duik bij kalm weei slagen, dan zal een volgende daling plaats vinden met de complete beman ning aan boord. Reeds enige tijd heb ik het jongeren blad „karakter" apart liggen, waarin een cri-de-coeur van een woningzoekende onder de kop „Er zijn nog huizen" is op genomen. De schrijver heeft n.l. verza melen geblazen voor een plan, dat ook als programmapunt van de Katholieke Actie is opgenomen. Het standpunt van de inzender ls n.L en terecht dat er wel woningruimtè is, maar dat de distributie verkeerd is geregeld. Eensdeels n.l. verdrinken de ambtenaren van de betrokken woning instanties in de steeds wassende zee van aanvragen, terwijl aan de andere kant het „sparen" van bepaalde personen ook niet erg gunstig werkt. Het voorstel is nu, om jongeren de ambtelijke lijn te doen verbreken en zelf aan te pakken. In iedere parochie zou een kleine kern moeten worden gevormd, die de activiteit van anderen zou moeten sti muleren, om iedere vrije étage, of ieder mogelijk onderdak in een paar kamers op te sporen. Na schifting zal natuurlijk materiaal overblijven, dat geschikt is. De schrijver stelt nu voor, om dit materiaal ter be schikking van de bevoegde autoriteit te stellen, doch deze weg lijkt me niet altijd practisch. Het is n.l. zo, dat een beslissende vor dering van de woonruimte theoretisch mogelijk is, doch in de practijk slechts zelden voorkomt. Daarom is het wellicht juister, om ineens te trachten zoveel mogelijk op een basis van vrijwilligheid tot een overeenkomst te komen. Wellicht zal dat in vele gevallen niet gelukken, doch zeker bij katholieken zouden de parochie-geestelijken in eerste instantie kunnen proberen, wat wij kunnen be reiken. Een nieuwe mogelijkheid om de band tussen geestelijkheid en jongeren te versterken Maar de vele moeilijkheden aan dit plan verbonden zijn natuurlijk hier niet uiteen te zetten. Dit is ook niet de be doeling. Hoofdzaak van deze woorden is nl., om erop te wijzen, dat hedenavond om 7.30 uur door Pater V esseling C.ss.R. in het jongerenkwartier over het onder werp: „Er zijn nog huizen" zal worden gesproken. De waarschijnlijkheid, dat hier over dit plan zal worden gesproken, ligt voor de hand. Daarom vanavond vooral luisteren. Het zal spannen ROERGANGER. Alle werken van de Franse existen tialistische schrijver Jean Paul Sartre zijn op de Index van verboden ooeken geplaatst volgens een door de congre gatie van de Heilige Stoel uitgevaardigd decreet. Het dezer dagen uitgegeven rege- ringscommunique, dat in verband met de verlaging van subsidies op levens middelen en brandstoffen een tijdelijke bijslag op lonen en salarissen aankon digde, is heden na overleg met de Stichting van de Arbeid gevolgd door een bindende beschikking van het col lege van rijksbemiddelaars, vastgesteld op grond van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945. De tijdelijke bijslag bedraagt zoals reeds meegedeeld, voor werknemers van 23 jaar en ouder, d in volledige dienst van een werkgever zijn en wier loon per maand of over een langere tijdruimte wordt uitbetaald f 1.5U per maand, bij uit betaling over een kortere tijdruimte f 1. per week. Voor werknemers, die in niet- volledige dienst van de werkgever zijn, bedraagt de bijslag 2 cent per uur. Met werknemers in niet-velledige dienst wor den b.v. bedoeld werknemers, die geen volledige dag- of weektaak in dienst van de betrokken werkgever verrichten. Geen recht op een bijslag hebben on gehuwde werknemers, aan wie vanwege de werkgever kost en inwoning of vol ledige kost wordt verstrekt. Eveneens hebben geen recht op deze bijslag werk nemers, wier inkomen uit loonarbeid, het zij bij één, hetzij bij meer werkgevers in de regel een bedrag van f 308.per maand of f 71.— per week (in totaal) te boven gaat. Wat in dit verband onder inkomen uit loonarbeid moet worden verstaan wordt in de beschikking met enige voorbeelden nader aangeduid. Uit deze voorbeelden blijkt, dat hieronder zijn begrepen het vaste tijdloon, provisie, tariefverdienste, premies en andere toeslagen verband houdende met de arbeid alsook vaste en |gegarandeerde tantièmes, terwijl buiten beschouwing blijven de kinderbijslag, va- cantiebonnen, de 2 pCt. gratificatie, winstuitkeringen, rijwielvergoeding en reis- en verblijfkosten. De bijslag wordt uitgekeerd boven de thans rechtens geldende lonen, zodat hij geen wijziging brengt in de bedragen van de tijd- en basisionen. De beschikking treedt heden In wer king met dien verstande, dat de bijslag voor weekloners het eerst moet worden uitgekeerd over de loonweek, waarin 1 November valt. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat over de bijslag sociale las ten en loonbelasting moeten worden be taald. (Van onze correspondent) De laatste weken wordt Oost-Brabant onveilig gemaakt door een bandieten bende, welke waarschijnlijk uit' 3 of 4 personen bestaat en uitgerust is met een auto en schietwapenen. De eerste overval, waaraan deze bende zich waarschijnlijk heeft schuldig ge maakt, werd gepleegd op de veekoopman B te Deurne. Bij een worsteling liep B een hoofd wond op doch zonder buit moesten de overvallers weer vertrekken Daarna zijn de bekende overvallen ge volgd op het postkantoor en de zuivel fabriek te Vechel zonder dat een =nnor der daders ontdekt kon worden Vrijdagavond hebben drie bandieten getracht hun slag te slaan te Asten, ten huize van de weduwe L., alwaar het kantoor der plaatselijke Boerenleenbank is gevestigd. Te ongeveer half negen in de avond drongen drie mannen aan de achterzijde het huis binnen, met maskers voor en elk dreigend met een revolver. Zij eisten van de weduwe die alleen met haar beide dochters thuis was de sleutel van de brandkast, doch hun werd medegedeeld, dat deze zich ten huize van de kassier bevond. De weduwe kreeg van schrik een flauwte Op een gerucht aan de achterzijde van het huis, de zoon kwam thuis hebben de indringers de wijk genomen. Zij hadden hun auto op korte afstand van het huis geparkeerd De rijkspolitie is met het onderzoek van deze vierde overval bezig. Het dagelijks bestuur der Katholieke Volkspartij nam met belangstelling ken nis van de mededelingen der regering met betrekking tot de door haar genomen maatregelen inzake de politiek van lonen en prijzen. Zijn interesse ging niet op de laatste plaats uit naar dat deel van be doelde mededelingen, waarin de voorne. mens kenbaar gemaakt, werden inzake de te verstrekken kinderbijslag. Ondanks de erkenning van de regering, dat „enerzijds de verlaging der subsidies de kosten van het levensonderhoud der grote gezinnen het meest zal beïnvloe-'-n en dat anderzijds de voorgenomen uni forme loonbijslag aan die gezinnen ->et minste ten goede zou komen' kom' e regering slechts tot de conclusie, da- pen wijziging van de kinderbijslagwet in het bijzonder ten bate van de grotere gez n- nen een verhoogde mate van urgentie verkrijgt en dat zij voornemens is hier mede ten volle rekening te houden", waaraan wordt toegevoegd, dat ook de wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen hierdoor ten sterkste gaat spreken Deze mededeling van de regering Is voor het dagelijks bestuur der K.V.P. in hoge mate teleurstellend en onbe vredigend Door de vaagheid van hm formulering bieden deze voornemens weinig houvast, terwijl verwacht irag worden, dat op grond van de door regering zelf gprnustafr-rrtr en 's feiten -oncrete rnte-pp—fie nier d'-.g bekend gemaak» »«<"*-" *:ïn loeft ««k was medegedeeld dat deze on -t'-r korte termijn zouden worden verwe zenlijkt. Het dagelijks bestuur der Katholieke Volkspartij verwacht dan ook van de regering, dat bevredigende maatregelen voor de hierbedoelde gezinnen zeer spoe dig zullen worden getroffen en zij zal de Katholieke Kamerfractie verzoeken haar krachtdadige medewerking te verlenen om dit doel te helpen verwezenlijken. >J „ffi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1