LAATSTE BERICHTEN Sportnieuws uit SCHIEDAM Kanker is geen doodvonnis Pools herderlijk schrijven Naar monarchie-herstel in Spanje Deze winter weer sinaasappelen Lof en Kritiek Wanneer mag moeder opstaan PAGINA 2 DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 (FANCY FAIR AGNESGROEP SCHIP VOOR KEULEN K. A.-LEDEN ONTVINGEN ZENDING Plechtigheid in Singel en Haven MONUMENT VOOR GEVALLENEN Het jubilerend Concertgebouworkest met zijn dirigent Ed. v. Beinum. O.a, over de opvoeding In Engeland varieert de termijn van 54 uur tot twee weken KA JOTTERS TONEELAVOND DODENHERDENKING ST. FRANCISCUSGROEP BURGERLIJKE STAND ABDOELKADIRS VERTREK Geen voorzitter meer van Ned. delegatie OPDRIJVING SUIKERPRIJS TEWATERLATING M.S. „TERO" VAN HET PRIJZENFRONT P. RIB OURDOUILLE f POSITIES TROEPENSCHEPEN IN NOORD-PALESTINA VUREN GESTAAKT ROTTERDAMSE VEEMARKT Naar U. P. uit Lausanne meld't, is prin# Juan Carlos van Bourbon, de oudste zoon van de Spaanse troonpretendent don Juam gisteren naar Esttoril bij Lissabon ver trokken, in gezelschap van don Juans politieke adviseur Eugenie Vegas. In overeenstemming met een vroeger getroffen schikking tussen don Juan en generaal Franco zal de elfjarige prins later gehuisvest worden op een groot landgoed in de nabijheid van Madrid, waar hij tezamen met zes andere jeug dige leden van de Spaanse adel zal wor den opgevoed. Royalistische kringen hechten aan deze ontwikkeling de grootste, betekenis en verklaren, dat don Juan hiertoe alleen toe kan zijn overgegaan, wanneer hij van Franco de verzekering heeft gekre gen, da;t de monarchie tenslotte op de een of andere wijze in Spanje zal wor den hersteld, dat de anti-Franco royalis ten uitgeschakeld zullen wordien en dè onderhandelingen tussen royalisten en republikeinen afgebroken. Zaterdagavond werd in het patronaats huis naast de St. Janskerk op de Lange Haven een Fancy-fair geopend, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het werk van de St. Agnes-gidsengroep. De belangstelling was reeds van het begin af zeer groot. De Gidsen troffen het, dat zij in een gebouw tezamen zaten met het Bureau van de Bisschoppelijke Hulpactie, want de mannen van pakketten-afhaal- dienst brachten hier de buit'aan goederen en vonden gepast vertier na hun zware arbeid in de gezellige bar. Ook van de zijde van de Hoogstraat-jeugd was er be langstelling. Zaterdagavond was nog maar een voor-, proefje. Zondagmorgen na de Hoogmis begon de drukte opnieuw en tot laat in de avond hebben de vrienden van de parochie en de gelukzoekers geprobeerd een kus van Fortuna te bemachtigen bij het bal-werpen, ring-gooien, hengelen, grabbelen of trek-automaat-gokken. De waarzegster en de griezeltent hadden de gebruikelijke aftrek van de mensen met occulte aanleg. Zaterdag is de Frankelandse parochie niet geheel bewerkt kunnen worden voor de ophaal-actie: Een schip voor Keulen. Daarom zijn er nog mensen, die thuis pakken hebben staan, welke niet zijn af gehaald. Zij kunnen deze brengen of ter afhaling opgeven bij de volgende adres sen: Kloos, Marconistraat 97: Rijsselberg, Brusmanstraat 1 en Aalsma, Vondel laan 45b. War Remembrance Day- Op Zaterdag 6 November a s. des v.m. 11 uur zal de burgemeester op verzoek van en namens het gemeentebestuur en de ingezetenen van Wandsworth 'n klap- rozenkrans leggen bij het oorlogsmonu ment in de Plantage ter nagedachtenis van de gevallenen uit Wandsworth en Schiedam. Aan de Mayoress van Wandsworth is een krans gezonden met het verzoek deze namens het Schiedamse gemeentebestuur en de Schiedamse ingezetenen op dezelfde dag te Wandsworth neer te leggen. Zondagavond hebben leden van de K. A. de geloofsbrieven van hun zending ontvangen. Nadat Rector Kraakman, de directeur van de K. A. in het Bisdom Haarlem met enkele kernachtige woorden de beteke nis van de komende plechtigheid had uit gelegd, traden de 52 mannen en vrou wen in de Singelkerk naar voren, ver nieuwden ernstig hun doopbeloften en bevestigd één voor één deze hernieuw de geloofsbelijdenis met een eed. Daarna ontvingen de candidaten de Kerkelijke Zending, werden zij Apostelen, leken-apostelen. Overtuigd, dat zij deze geweldige taaie onmogelijk uit eigen kracht ten uitvoer kunnen brengen, wendden zij zich ne derig tot hun Moeder in de Hemel, de H. Maagd Maria. Na de uitreiking van de geloofsbrie ven uitte Pastoor Oorsprong zijn harte lijke dank voor deze indrukwekkende dag, dank aan God, dank aan de Bisschop dank aan Zijn mede-moderatoren, dank aan de leden van de K. A-, dank aan heei de parochie voor hun gebed en mede leven. Ook in de Havenkerk had tijdens het Plechtige Lof ter ere van Christus Ko ning de uitreiking' van de zendingsbrief aan de kernen van de mannen, de vrou wen en de 1onge vrouwen plaats. Het Lof werd gecelebeerd door Pastoor A. Oorsprong met ass'stentie van de Paters Roghmans en Brinkman, allen Domini canen. moderatoren van resp. de man nen en de vrouwen. Rector v. Spanje, diocesaan-directeur voor het mannelijk jeugdwerk, gaf een laatste uiteenzetting over de betekenis van de zending voor de parochianen om hun de waarde van de uitverkiezing van een aantal onder hen duidelijk te ma- 6De plechtigheid was door soberheid indrukwekkend Na het Lof waren de K- A.-leden nog enige tijd bijeen in de pastorie, tijdens welke bijeenkomst Pater Roghmans de Pastoor bedankte voor zijn stille steun en aansporing. De voorzitter van de man nen-kern. de heer Bertels. dankte de drie moderatoren voor de vorming, die ont vangen was. Reuter seint uit St. Louis: Caroll, de regeringscommissaris voor weddenschap pen, heeft medegedeeld, dat candidaat Dewey door een overweldigende meer derheid als favoriet wordt geschouwd. Men stelt zijn kansen op 15 tegen 1. Trumans nederlaag wordt zelfs in het democratische kamp voorspeld. Het was tot op heden twijfelachtig of voor de komende wintermaanden op een bevredigende import van sinaasappelen kon worden gerekend. Van de zijde van de handel zijn daartoe gestadig energieke pogingen aangewend, maar 't hoge prijs peil van deze vruchten in de productie gebieden vormde constant een ernstig bezwaar om tot een consumptieprijs te komen, die binnen het bereik ligt der grote massa. Niettemin zijn de pogingen de laatste weken met verdubbelde kracht en ten slotte aanvankelijk succes voortgezet, zodat thans mag worden verwacht dat omstreeks half December de eerste scheepsladingen hier te lande zullen arri veren. Het betreft in hoofdzaak Italiaans en Palestijns fruit. Ter gelegenheid van Allerzielen is het Monument voor Gevallenen door de Ge meentelijke Plantsoendienst zeer mooi ge tooid met witte herfstbloemen. De kran sen, welke er hedenmorgen hingen, waren niet door enige vereniging of officiële in stantie gelegd. Wij vernamen, dat dit een daad van piëteit was van de heer Frits Spijkers van het bloemenmagazijn Hedera. GEMEENTELIJKE PUBLICATIE Inenting Op Vrijdag 5 November 1948 des na middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegen heid tot inenting tegen diphtherie voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar- en ouder in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 18. Zondag is in Polen iii alle katholieke kerken een herderlijk schrijven voorge lezen, dat ondertekend was door alle Poolse bisschoppen. Het eerste déél van dit schrijven is in hoofdzaak gewijd aan de westelijke ge bieden en herinnert er aan, dat de Poolse Kerk zowat tweeduizend Poolse priesters naar deze gebieden heeft gezonden. De Paus heeft aan de aartsbisschop van Krakau verklaard, dat Hij in weerwil van de betreurenswaardige aanvallen, waarvan Hij het voorwerp is geweest, Zijn vriendschappelijke houding ten op zichte van Polen niet in het minst heeft gewijzigd. Het tweede deel van het schrijven be handelt de gezinsproblemen en herinnert aan de Encycliek van Z. H. Paus Pius XI over de opvoeding van de jeugd. Na de gelovigen te hebben aangezet hun kinde ren niet toe te vertrouwen aan scholen, waaruit de godsdienst is verbannen, wordt er op gewezen, dat het gezonde deel van het Poolse volk in de huidige verwarring en onrust wel bij machte is de ware betekenis van het wereldgebeu ren te beseffen. Vermijdt", zo besluit het schrijven, ,,alle droefheid, wanhoop en onvoorzichtige daden. Wat ook de be slissing weze in de gruwelijke strijd on der de machten, toch staat het vast, dat al, wat goed, gezond en heilig is, ten lange leste de overwinning behaalt". Het bericht, dat mevrouw Bessie Taylor, de moeder van een in Edmonton geboren vierling, reeds vier dagen na de geboorte toestemming kreeg om op te staan, zich aan te kleden en naar haar babies te gaan kijken, heeft in Engeland, vooral onder het vrouwelijke deel van de bevolking, veel opschudding verwekt. Uit een door een Engels dagblad bij verschillende gediplomeerde kraamver pleegsters en dokters ingesteld onderzoek blijkt, dat er m Engeland een groot ver schil bestaat m de behandeling van kraamvrouwen. Of zij drie dagen, dan wel bijna twee' weken na de geboorte mogen opstaan, hangt grotendeels af van de plaats. In Edmonton is het normaal 54 uur; in Mayfair 10 tot 12 dagen. Een .gynaecoloog in het Londense West- End: „Ik sta mijn patiënten nooit toe, vóór de tiende dag op te staan, en dat alleen na een normale bevalling. Als een patiënte van mij ooit een vierling zou krijgen, zou ik haar waarschijnlijk 12 tot 14 dagen het bed laten houden". De adjunct-directrice van.Londcns eer ste kraaminrichting: „Zeven dagen in bed is onze regel bij normale bevallingen. Oudere dokters laten hun patiënten ge woonlijk tot de tiende of twaalfde dag het bed houden. Jongere dokters zijn ge neigd die tijd te bekorten, maar we keu ren dat niet goed". De Engelse Raad voor Baby-verzorging: „Jongere dokters zijn algemeen van ge- /voelens, dat het mits de omstandigheden normaal zijn en zich later geen compli caties voordoen, de voorkeur verdient de moeder spoedig te doen opstaan. De spie ren verslappen niet zo, het figuur wordt spoediger normaal en er treden niet zo gemakkelijk storingen op in de bloedsom loop". Het laatste woord is aan mr. K. Hudson, de medicus, die mevrouw Taylor behan delt: „Het is gewoonte'iri dit ziekenhuis om moeders na 54 uur even te laten op staan. Dat is onze algemene regel, tenzij, natuurlijk, de moeder ziek is. We konden geen reden vinden om in het geval van mevrouw Taylor een uitzondering te ma ken. In onze ogen is zij een normale, ge zonde moeder en zij gaat. goed voor ui,". Als de scheidsrechter om half drie be ginnen blaast, blijkt bij Excelsior een omzetting in het elftal te hebben plaats gehad en gezien het behaalde resultaat, met succes. Olympia trapt af en gaat direct met open aanvallen op het Ex celsior-doel af .doch de beide backs en in laatste instantie de doelman, weten elk gevaar te bezweren. Het duurt even voor dat Excelsior aan het vreemde ter- rein gewend is, doch dan ondernemen zij ook enkele aanvallen die niet van gevaar zijn ontbloot. Als Excelsior weer ten aanval trekt, wordt de invaller- lmksbuiten op zodanige manier van de bal gewerkt, dat de scheidsrechter naar de gevreesde stip wijst. De linksbinnen voltrekt dan het vonnis en het is 01. Als na de thee Excelsior aftrapt, gaan zij direct op het Olympia-doel af. doch het schot gaat ver naast. De Olympia- backs zetten de buitenspel-val open en menig keer trippelt de voorhoede van Excelsior daarin. Bij een wirwar van spelers voor het Olympia-doel weet de Excelsior-midvoor met een listig om- haaltje de bal in het Olympia-doel te plaatsen (02). Nog enthousiaster trekt de Olympia- pioeg ten aanval, doch vindt de backs van Excelsior steeds op hun plaats. Als de Exoelsior-linksachter dan de bal even opbrengt, maakt hij free-cick even bui ten het strafschopgebied. De vrije schop hiervoor gegeven, wordt onberispelijk ingeschoten (1—2). Olympia wil dan nog een gelijk spel forceren, doch de ach terhoede van Excelsior is in goede vorm. Excelsior trekt dan weer over de bei de vleugels ten aanval en brengt de Olympia-defensie in vertwijfeling. Als de mid voor bij een van deze aanvallen z'n kans ziet, weet hij handig de bal over de doelman heen in het doel te plaatsen (1—3). Het Olympia-doel be- 25-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN DE GEMEENTE-SECRETARIS Op Maan.dag 1 November herdacht de gemeenite-secretaris de heer L. 1 Mo ster t de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad der gemeente Maassluis. Om 11 uur werd die jubilaris op het gemeentehuis gehuldigd door de burgemeester namens, het gemeentebestuur. In zijn toespraak memoreerde spr. o.a. dat na alle rangen te hebben doorlopen in de raadsvergade ring van 15 Juni 1932 de benoeming van de jubilaris tot gemeente-secretaris volg de. Gedurende de bezettingsjaren heeft de heer Mcstert op last van de bezetter de uitoefening dezer functie moeten staken, doeh onmiddellijk na de bevrijding heeft hij het secretariaat hervat. Na de middag vond een druk bezochte receptie plaats, terwijl des avonds ten huize van de ju bilaris alle hoofden van dienst waren uitgenodigd voor een gezellig samenzijn. 30-JARÏG POLITIEJUBILEUM Op 1 November te 10 uur vond op het bureau van politie alhier de huldiging plaats van de brigadier van politie T. Slootheer alhier, i.v.m. zijn 30-jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd door de burgemeester namens het gemeente bestuur toegesproken, waarbij hij me moreerde de goede capaciteiten, d'ie de jubilaris als politieman sierden, en waar bij hij hem dankte voor het vele werk door hem verricht. Hierna spraken de oorpsehef van politie en een lid van het personeel. De diverse toespraken gingen van aanbieding van geschenken verge zeld. Ter gelegenheid van het feest van Christus Koningschap voerde de Kajot- ters-toneelgroep van de Singelparochie Zondagavond ..De klucht van de Ge strafte met de koorde op" Na alles wat wij in de laatste jaren over het amateur-toneelspel hebben ge schreven en nadrl een enkel gezeischap reeds lang de richting ten goede heeft ingeslagen, achten wij ons ontslagen van de plicht op het peil van deze uitvoering in te gaan. Als de toneelgroep van de Kajotters even serieus en onder een even bekwame leiding repeteert en zwoegt op de stof als het A-capella-koor, zullen we graag, nog eens komen kijken. Op de R. K. Begraafplaats heeft de St. Franciscusgroep gisteravond een doden herdenking gehouden. De plechtigheid begon om 8 uur. Na zingen van het „Wilt heden nu treden", werden enkele verzen gedeclameerd. Dit was de eerste avond plechtigheid op het kefkhof sinds 124 jaar. De korte sobere herdenking werd gesloten met het Wilhelmus. GEBOREN: Adriaan, z. van J. v. d. Ruijt en I. Schippers, Nassaulaan 75; Neeltje, d. van C. Pil en H. Schippers, Mariastraat 24; Pieter J., z. van J. Over- gaauw en C. Nuijt, Dr. Noletstraat 1; Martina J. M., d. van J. H. J. Vaarting en J. M. Soeters. Polderweg 184; Jacobus L„ z. van J. Penning en M. Heijnemans, Dr. Noletstraat 1; Lavina, d. van P. v. d. Harg en L. van Haaften, Potgieterstraat 50; Pieter, z. van L. Jurgens en M. Kulik, Hoofdstraat 189. OVERLEDEN: E. Scheffers, 73 j., Nassaulaan 75. Aan een vertegenwoordiger van het A.N.P. deelde de heer Abdoelkadir voor zijn vertrek desgevraagd mede, dat de besprekingen, door hem in Den Haag ge voerd met de betrokken autoriteiten, niet hebben geleid tot nieuwe gezichtspunten, die hem zouden hebben kunnen brengen tot het terugkomen op zijn verzoek om ontheffing van het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie voor de onder handelingen met de republiek. Do heer Abdoelkadir is bij zijn verzoek 'om ont slag mede geleid door de overweging, dat hij als ambteloos burger niet meer in staat zal zijn, van minuut tot minuut te beschikken over officiële gegevens met betrekking tot de politieke, militaire en economische aspecten, die nódig zijn om een juist bééld te verkrijgen van de stand van zaken, teneinde aan de hand daarvan de besprekingen te kunnen lei den. Een benoeming in een andere functie is tijdens het overleg in Den Haag niet ter sprake gekomen. Te Groningen is bij eeri grossier door ambtenaren van de prijsbeheersing een partij van 2550 kilogram suiker in beslag- genomen. Deze partij vormde het restant van een partij van 11.000 kilogram, be staande uit „oude' nog voor de oude prijs inkochte suiker, waarvan het grootste gedeelte tegen de nieuwe prijs werd verkocht. Tegen de grossier is pro- secverbaal wegens prijsopdrijving opge maakt. Bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. is in aanbouw het m.s. „Tero" van de N.V.. Mij. Vrachtvaart te Rotterdgh). Zaterdag. 13 November, des middags om half drie zal het schip wor den tewatergelat-en. Het was weer raak bij de tuchtrechter aan de Heemraadsingel. Niet minder dan 1.35 per kop en schotel had de Rotterdamse grossier K. zijn afnemers gevraagd. Daarbij kwam dat hij in zijn boeken niet van alle ge maakte verkoopprijzen aantekening hield. Voor de eerste overtreding kreeg hij 500 boete, voor de tweede 250. Het handelsdrukwerk dat de drukker K. zijn cliënten leverde was te hoog in prijs bevonden. Door het ontbreken van calculaties der berekende prijzen kon de tot stand koming, noch de hoogte dier prijzen worden nagegaan. De veroorde ling' bleef voorwaardelijk en bestond uit 150 boete en sluiting voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Een boete van 450 kreeg de Rotter damse banketbakker P. te betalen, die koekjes en tompoecen te duur aan de man had gebracht. De Bergsenhoekse bakker v. D„ die zich aan een dergelijk delict op het ge bied van cake .amandelbroodjes en ge vulde koeken had schuldig gemaakt, zag zich als volgt gestraft: hoofdstraf 1000 boete voorwaardelijk; bijkomende straf: sluiting bedrijf 6 maanden voorwaarde lijk met proeftijd van 2 jaar. Op 75-jarige leeftijd is overleden, die heer P. Ribourdouille, lid van die Rotter damse effeotiemifirma Riboiuirdouille en Prinz. De overledene was jarenlang bestuurs lid van die Vereniging van Effectenhan delaren te Rotterdam. De „Johan van Oldenbarnevelt" ver trok Zaterdag van Batavia naar Amster dam. De „Waterman" op de thuisreis naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port Said. De „Zuiderkruis" arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia,. waardoor ook de kanker zijn kwaadaar dig karakter verliest? Nadenkend antwoordt dr. Den Hoed: „Ik kan bet nog niet geloven, hoewel tk niet' wil zeggen dat het nooit zal gebeuren. Ik zie echter de bestrijding van de kanker veel meer als een evo lutie, niet als een revolutie. Vroegere diagnose. opvoeding van de me dische studenten reeds in die rich ting, opvoeding ook van 't publiek, dat vooral niet moet denken dat een kankergezwel het einde betekent, betere bestralingstechniek, dat zijn de dingen, die de huidige mensheid bfj de kankerbestrijding zullen moeten hei pen terwijl de hoop gekoesterd mag worden dat de hormonale en chemo therapie geleidelijk meer betekenis zul len krijgen Patiënten op de trap. Natuurlijk, er zijn meer instituten in Rotterdam, ook ziekenhuizen, die de stra- lentherapie toepassen. Maar hier ge schiedt het wel zeer gespecialiseerd door een aantal medici, volkomen met het vak vertrouwd, met liefde voor hun werk en onder de bezieleride leiding van een man, die er zijn levenswerk in ziet. Bijna hopeloos is het instituut uit de kleren van een veel te kleine behuizing gegroeid. Een gewoon verschijnsel is hel al geworden, dat te behandelen patiën ten op trappen gaan zitten, in gangen moeten hangen, omdat de wachtkamers al overvol zijn Plannen bestaan er voor hei zetten van een nieuw gebouw op het terrein van Eudokia. Kapitalen zal het kosten, maar het moet, wil men met het werk kunnen doorgaan. Een prachtig object voor het Konin gin IVilhelminafonds. dunkt ons. waar aan ook de Rotterdammers met zoveel vreugde hebben gegeven en dat hier een kans krijgt om een instituut, dat naast researchwerk zich zo direct op de behandeling heeft geworpen, eens stevige hulp te geven om zijn zegenrijk werk in nog omvangrijker mate uit te breiden. Na de verovering van Galilea beheersen de Joden thans geheel Noord-Palestina. De regering van Israël heeft nu het hoofdkwartier van de wapenstiistands- commissie der V.N. doen weten, dat zij haar troepen bevel heeft gegeven, om 8 uur G.M.T. op het Noordelijk front het vuren te staken. Volgens de door de V.N. gegeven order hac' het vuren reeds Zaterdag, om 16 uur, plaatselijke tijd, moeten ophouden. ROTTERDAM, 2 Nov. Vee aanvoer in totaal 4043 stuks, waravan 700 vette koeen en ossen. 1293 gebruiks-vee, 357 graskalveren, 228 nuchtere kil veren, 615 biggen, 15 veulens, 287 paarden, 340 schapen en lammeren, 156 bokken en geiten, 52 varkens. De prijzen waren als volgt: kalfkoeiem Ie soort 800, 2e soort 700, 3e soort 600; melkkoeien resp. 8f)0, f 700 en 600; varekoeien resp. 490, 400 en 350; vaarzen resp. 575, 425 en 325; pinken resp. 400, 300 eri 225; gras kalveren resp. 200, 150 en 110; biggen 48, 40 en 35, hitten resp. f 600 500 en 300; werkpaarden resp. 800, 600 en 400; slachtpaarden resp. 1.30, 1.15 en 0,95 per kg. Kalf- ne. melkkoeien: aanvoit. iets kleiner, handel kalm, prijzen onveran derd; vare koeien; aanvoer tamelijk, handel matig, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken: aanvoer groot, han del slepend, prijzen vooral niet hoger in prijs; graskalveren: aanvoer iets groter, handel redelijk, prijzen ruim prijshou dend; biggen: aanvoer groter, handel tamelijk, prijshoudend; paarden; aan voer als vorige week, handel redelijk, siachtpaarden iets stijver in prijs, ver der onveranderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2