Een overwinningsfeest uitgesteld Traman heeft een voorsprong werd de nieuwe van dale Kamerleden op de bres voor een gezonde samenleving REGEREN en WONINGTEKORTEN De nieuwsdienst over Indonesië De communistische nederlaag tekent zich af GoNG Slagen Weerbericht Geluid en beeld bij de televisie r Stembus-resultaten in de V.S. Jeugd bestormt woningen Reeds meer dan een millioen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN voor het k.w.-fonds Vraagtekens bij Van een spaak en ruzie V Oorlogsmoeheid Stikker en Hatta benoemingen Ruim 60 van de mijnwerkers hervatte het werk 70ste JAARGANG WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 No. 20765 Er is druk, wellicht drukker dan bij enige vorige nationale verkiezing, in de Ver. Staten gisteren gestemd en het was niet overal het mooie, zonnige weer, dat de kiezers naar de stem bussen trok. Zelfs in die delen des lands, welke slecht weer melden, zijn ditmaal uitzonderlijk veel kiezers naar de stem bussen gegaan. Onmiddellijk na afloop der verkiezingen is met de telling begonnen en sindsdien is de „Voice of America" bijna onafgebroken in de aether, om resultaten te melden, partiële resultaten uiteraard, welke nog geen volkomen betrouwbaar beeld van de definitieve uitslag tonen. Tussen de Oost- en Westkust bestaat een tijdsverschil van drie uur, hetgeen natuur lijk van invloed was op de sluitingsuren en telling en waarmede dus ook, bij de waardering der eerste resultaten, rekening te houden valt. Zo zit St. Maarten op zijn paard. Over enkele dagen zal dit beeld houwwerk van Termote op heo Kerkplein te Utrecht prijken. Het staat hier voor verzending gereed de bronsgieterij Binder te Overveen. bij VISJINSKY HAD EEN BOZE BUI De Argentijnse afgevaardigde moest het ontgelden ter kankerbestrijding De Engelse koninklijke familie ging een avondje uit, naar het Palla dium. Van links naar rechts: de Hertog van Edinburgh, Koningin ttiisaöetn, Prinses Margaret Rose en Koning George. Het regende natuurlijk en de portier houdt behulpzaam een parapluie op. DOLLARBILJETTEN leidden NAAR DIAMANTSMOKKELAARS Vredesgeruchten over Palestina Gaan Donderdag praten te Kalioerans WEER NEDERL. TROEPEN OVERVALLEN Vijf soldaten gesneuveld Cochran naar Djokja KAPELAAN TE ALPHEN AAN DEN RUN VRIJ GESPROKEN Was vervolgd voor opdragen van H. Mis op sportterrein MISSIONARISSEN BLEVEN IN MOEKDEN Wandtapijten van Nederlandse, origine worden momenteel in de zalen van Pander te Den Haag tentoon gesteld. Óp deze tentoonstelling ziet men ook enkele wandkleden in applicatie van Leny de Vries de Doeso.a. het hier gereprodu ceerde „Laatste Avondmaal. ONGEWAPENDE TROEPEN ZUID-WESTELIJKE WIND Ingenieuse geluidsweergave, die werkelijkheid benadert Li DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prol Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. .V PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent- Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Druk was het ook, in alle steden, voor de dagbladen, die de resultaten bekend maakten en bij de hoofdkwartieren der partijen. Voor het republikeinse hoofd kwartier, in het Roosevelt-kwartier te New York, waar Dewey aanwezig was, om van de uitslagen kennis te nemen, was een geweldige menigte verzameld, terwijl in de balzaal honderden republikeinse aan hangers zich verdrongen, om, op het sein van Dewey's zege, het overwinningsfeest in te zetten. Ze zijn echter, in min of meer gedeprimeerde stemming, om half vier vanochtend huiswaarts gegaan, want op dat tijdstip had Truman nog steeds de lei ding in den lande, al vertrouwen de repu blikeinen nog steeds op hun overwinning, als de laatste cijfers zullen spreken. De laatste cijfers, welke voor het af drukken van dit blad werden rondgeseind waren: Truman: 16.500.000 stemmen Dewey: 15.250.000 Wall: 750.000 Thurmond: 700.000 Truman had de leiding in 23 staten, die 249 kiesmannen afvaardigen: Dewey m 21 staten met 244 stemmen in het kiescollege- Thurmond had de leiding in 4 staten met 38 stemmen in het kiescollege. Het nationale comité van de democra tische partü gaf vanochtend een verkla ring uit, waarin mededeling wordt ge daan van een democratische meerder heid in het huis van afgevaardigden van het volgend congres. Enige zekerheid bieden intussen boven vermelde cijfers nog niet. Beide partijen blijven optimistisch bij het berekenen harer kansen. Om 6 uur 45 maakte Her- bert Brownel, de voorzitter van de repu blikeinse partij het volgende bekend: Wij weten thans, dat Dewey in de staat New York met minstens 50.000 stemmen winnen zal en dat hü de vol gende president der Ver. Staten zal zijn. Te 2.45 uur plaatselijke tijd was de stand van de congresverkiezings-uitslagen als volgt: Senaat: gekozen zittend totaal Democraten 13 30 43 Republikeinen 2 33 35 De senaat telt in totaal 96 zetels. Huis van afgev- gekozen Democraten 170 Republikeinen 77 Arb. partij 1 Het totaal aantal zetels van het huis van afgevaardigden is 435. A.F.P. meldt de volgende volledige resultaten voor de stad New-York: Truman 1.597 000 stemmen Dewey 1.108.000 Wallace 423000 Met inbegrip van de stemmen uit de provincie houdt Dewey in de staat New York als geheel echter de leiding met een meerderheid van ongeveer 60.000 stemmen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het Palais Chaillot, op welks voor plein gisteren het grote bronzen ruiter standbeeld van maarschalk Foch is ge plaatst, is de hele dag in de mist ge bleven, wat blijkbaar niet bevorderlijk is geweest voor het humeur van Visjinsky. Een felle scheldpartij tegen de gedelegeerde van Argentinië, die op bijzonder beledigende wijze „een hol vat" werd genoemd en allerlei andere liefelijkheden naar het hoofd kreeg, bracht Spaak er toe, Visjinsky tot de orde te roepen, waaraan deze zich al heel weinig stoorde. Het ging weer om de Griekse klacht maar het debat wilde niet vorderen en de Joego-Slaven wisten gedaan te krijgen, dat toch ook een Bulgaar zal kunnen spreken, wat aanvankelijk geweigerd werd. Ook met de Palestijnse kwestie woidt. geen vooruitgang gemaakt. Een poging van de Russen, om bij het overnemen van de organisatie voor de statistiek de Spaanse uitsluiting opnieuw te doen uitspreken, stuitte op de waak zaamheid van sommige Zuid-Amerikaanse staten af. Gisterenavond maakten wij in de Stormhoek onze lezers attent op het jongerenkwartiertje van de K.R.O., waaruit pater Piet Wesseling C.ss.R. enkele hartige woorden zou gaan spre ken over het woningprobleem. Wij voorspelden, dat het zou gaan spannen en dat deed het! Pater Wesseling heeft n.i. een mach tig strijdplan ontworpen, dat in vier fasen is ingedeeld. De eerste fase is, dat iedereen aan zijn adres: Retraite huis te Noordwijkerhout, de adressen opgeeft van hen, die nog woonruimte over hebben. Op de drie volgende Dinsdagavonden zal pater Wesseling dan zijn plan verder ontvouwen. „De tijd is rijp voor een daad!", een daad van alle jongeren en ouderen, om in een grootse aanval de obstakels naar een gelukkige toekomst te slech ten. Van de zijde van het uitvoerend comité voor het nationaal huldeblijk, het fonds, dat door koningin Wilhelmina is bestemd voor de kankerbestrijding, bereikt ons het bericht, dat ruim 2% millioen Neder landers het bekende jubileum-insigne hebben gekocht en duizenden landge noten door extra-bijdragen dit fonds heb ben versterkt, zodat reeds meer dan 1.000.000 is bijeengebracht. Voor een efficiente kankerbestrijding is echter meer nodig en het comité doet dan ook alsnog een beroep op de talrijken, die tot nu toe nog geen bijdrage ge leverd hebben. Het ziet, in het belang van Nederlands volksgezondheid, gaarne gelden tegemoet op zijn postrekening nr. 26000, zijn rekening bij de Ned. Han del Mij. te Amsterdam, de Kasvereniging of het Girokantoor te Amsterdam. Ook postwissels worden gaarne ontvangen aan het Centraal Bureau van het Uitv. Comité, Herengracht 478, Amsterdam. Bij Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage verscheen aflevering 9 van „Van Dale's nieuw groot woordenboek der Neder landse taal", (lopend van „opstoepen" tot „peelsen"). We hebben dezer dagen melding ge maakt van een politie-onderzoek naar diamantsmokkelaars en vervaardigers van valse dollarbiljetten. Op de wijze, waarop de politie op het spoor kwam, wordt thans nog het volgen de gemeld: Twee in Nederland wonende buiten landers probeerden in Amsterdam twee twintigdollar-biljetten zwart van de hand te doen. De politie stak echter een spaak in het wiel en arresteerde het tweetal. Zij verklaarden de biljetten in Antwerpen gekocht te hebben. Toen ging de Antwerpse politie speuren en twee Polen werden aldaar in hechtenis geno men. Het edele tweetal had juist hevige ruzie en hierdoor kwam de politie er achter, dat de heren ook diamanten naar de Verenigde Staten smokkelden. Zij le verden deze zelfs op bestelling. De Bel gische politie zoekt het zaakje nu verder uit. Mordhai Navon, vertegenwoordiger van de Israëlische regering die te Syd ney is aangekomen voor onderhandelin gen over een handelsovereenkomst met Australië, heeft verklaard, erop te ver trouwen, dat de kwestie met de Arabie ren binnen drie maanden op vreedzame wijze geregeld zou zijn. De soldaten aan beide zijden waren de strijd moe, aldus zeide hij, en verlangden naar vrede. Naar van officiële zijde te Batavia wordt vernomen, zal de ontmoeting van minister Stikker met Moh. Hatta Don derdag a.s. te Kalioerang plaats vinden. *De keuze van Kalioerang biedt de moge lijkheid, dat de heer Stikker ook contact kan opnemen met de collega's van mi nister Hatta. Minister Stikker is voornemens, na zijn terugkeer op Zaterdag a.s. nog een be zoek te brengen aan enkele andere plaat sen op Java. Waarschijnlijk zal hij Woensdag 10 No vember naar Nederland terugkeren om verslag uit te brengen aan de rege ring.- Verwacht mag worden, dat over het resultaat van de bespreking met Moh. Hatta geen verslag zal worden gegeven, alvorens de regering in Den Haag is in gelicht. Op zij" reis naar. Kalioerang wordt de heer Stikker vergezeld door en kele adviseurs. Op 30 October werd een kleine Neder landse patrouille in de omgeving van Koeningan overvallen door een oende van 200 geïnfiltreerde Indonesiërs, waarbij aan Nederlandse rijde 5 mili tairen zijn gesneuveld en een lid van de civile politie werd gewond, aldus meldt de dienst legercontacten. Reeds eerder was gemeld, dat de omgeving van Koenin gan door geïnfiltreerde .benden onveilig werd gemaakt. Door Nederlandse pa trouilles is een tegenactie ingezet. In het gebied van Loeboek Aiceng (Sumatra's Westkust) werd op 28 Octo ber een patrouille van de Nedeilandse veiligheidspolitie voor de gedemilitari seerde zone met mitrailleurs en andere wapens beschoten. Een andere Neder landse patrouille verleende bijstand, waarop de bende de vlucht nam over de bestandslijn. Een twintigtal personen werd voor ondervraging aangehouden Cochran heeft zich gisterenmorgen van Batavia naar Djokja begeven, waar hij een ontmoeting had met Moh. Hatta en Moh. Roem. Des avonds is hij nog naar Batavia teruggekeerd, waar hij op het vliegveld Kemajoran werd verwelkomd door minister Stikker. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken de vier republikeinse ambtenaren, die Batavia zouden verlaten, naar Djokja, waar zij zich blijvend zullen vestigen. De Haagse rechtbank heeft gisteren vervroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen kapelaan Chr. H. Vriesekoop te Alphen a.d. Rijn, die op een sportdag op het afgesloten sportterrein van de „Alphense Boys" het H. Misoffer had op gedragen. De rechtbank heeft het aan verdachte ten laste gelegde niet bewezen verklaard en hem derhalve vrijgesproken, daarbij te kennen gevend, dat het houden van een godsdienstoefening op een open plaats, die afgesloten is en niet voor iedereen toegankelijk, niet strafbaar is, waardoor de rechtbank zich heeft aange sloten bij de daarop bestaande jurispru dentie van de Hoge Raad van 1856 en 1857. Het is niet uitgesloten, dat de officier van justitie tegen deze beslissing in cas satie zal komen, in het belang van de wet zoals dat heet. In dat geval zal de ver dediging, evenals zulks voor de recht bank geschiedde, door mr. J. M. A. Vol- laers te Den Haag worden gevoerd. Uit Peking wordt gemeld, dat 11 Schotse en 5 Ierse missionarissen op hun post zijn gebleven in het ziekenhuis te Moekden bij de aankomst van he, communistische leger. Zij verklaarden voort te villen gaan met het verzorgen van zieken en gewonden. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer n.a.v. de begroting van het departement van Binnenlandse Zaken ontlenen we dat in de alge mene beschouwingen door vele i"den de verwachting werd uitgesproken, dat door dit departement een belang rijke bijdrage zal geleverd worden ter verdediging van onze samenleving op het gebied van de publieke zeden en de versterking van onze christelijke beschaving. Er werd gewezen op de ontaarding van het toerisme, de kle ding, de zwem- cn kampeergelegen- heden. Bijzondere aandacht werd ge vraagd voor de uitleenbibliotheken, die rijp en groei* aan jeugdige per sonen verstrekken. Gewezen werd nog op de recente inbeslagneming van prikkellectuur op het station te Sit- tard. Een opmerking werd gemaakt door sommige leden, dat nog tal van burge meesters die tengevolge van de oezet- tmg eervol ontslagen zijn, wachtgeld genieten. Gevraagd werd of er geen aanleiding bestaat althans sommigen van hen weer te benoemen. Eveneens werd de vraag gesteld wat er gebeurt met de ontslagen ambtenaren en arbeidscon tractanten en of er bij het ontslag re kening wordt gehouden met de leeftijd en de gezinsomstandigheden. Niet regeren per circulaire Verschillende leden meenden te we ten, dat in een circulaire betreffende de telling van woonwagens aan de com missarissen der Koningin verzocht werd aan de burgemeesters in verband hier mede een opdracht te verlenen. Als dit juist is, dan menen deze leden hier tegen ernstig bezwaar te moeten ma ken. Dit zou een regeren per circulaire worden. De verbetering van de positie der lagere organen blijkt, aldus vele leden, ook uit de vrij bevredigende regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten- Bijzondere aandacht van de minister werd gevraagd voor het feil, dat diverse gemeenten ook nu nog met aanzienlijke tekorten zullen blijven kam pen. Gevraagd werd naar de vorderin gen van de commissie-Oud en verzocht werd ingelicht te worden over de stand van werkzaamheden dier commissie (nieuwe financiële verhouding tussen rijk én gemeenten). Vele leden stelden de vraag hoe de minister in algemene zin staat tegenover het vraagstuk van de verantwoordings plicht van het college van B. en W. aar, de raad. Zij meenden dat het weinig bevrediging geeft, dat het interpellatie recht b.v. t.a.v. de woningvordering niet kan worden uitgeoefend. Burgemeestersbenoemingen Vele leden stelden de vraag of het juist is, dat de regering bij benoeming van burgemeesters van grotere gemeen ten als eis heeft gesteld, dat zij zich moeten onthouden van het vervullen van andere belangrijke functies, als b.v. lid van de Tweede Kamer? Moet, in dien dit waar is, dan de onverenigbaar- heid van deze functies niet worden uit gesproken? Ook zouden zij gaarne op de hoogte worden gebracht van de maatsta ven die gelden voor de benoeming van burgemeesters. Behalve op bekwaamheid moet ook worden gelet of de burgemees ter in een bepaalde gemeente past. Ligt het zwaartepunt bij de godsdienstige ge aardheid of de politieke overtuiging.' Verder werd ook nog gevraagd hoe het staat met de vacature-Utrecht- Dezi plaats heeft volgens deze leden reeds te lang een burgemeester ontbeerd. Wetgeving Van verschillende zijden werd ge vraagd of het niet nodig was de Zondags wet op korte termijn aan een herziening te onderwerpen. Ook ten aanzien van de wet op de lijkverbranding werd op voorziening aangedrongen. Gevraagd werd of het niet mogelijk zou zijn, dat in Indonesië verblijvende mili tairen schriftelijk zouden kunnen stem men. Richtlijnen werden door vele leder gevraagd vast te stellen voor over heidsdienaren in tijd van oorlog en bezetting. Zij wezen daarbij op de ern stige gevolgen die het ontbreken daar- van voor vele ambtenaren heeft gehad na de jongste oorlog. Algemene hulde werd gebracht aan de politie voor haar beleidvol optreden ter gelegenheid van de dit jaar gevierde feesten. Door vele leden werd geïnfor meerd naar het ontwerp van wet tot re geling van het brandweerwezen. Een onderzoek werd gevraagd naar de oor zaken van de de laatste tijd plaats ge had hebbende grote branden. Het woningtekort Gewezen werd op het zich meer en meer uitbreidende euvel van het clande stien betrekken van woonruimte. Krach tiger optreden hiertegen wordt gewenst geacht. Ten aanzien van de rechtspositie van de onderhuurder dient een behoorlij ke regeling te worden getroffen. Op de noodtoestand van vele jonggehuwden en ook van trouwlustigen werd gewezen, die geen woning kunnen vinden. In 't Gooi en Gelderland T- nog veel woonruimte, die niet benut wordt in grote gebouwen, villa's, kastelen etc. Kan daarvan geen gebruik worden gemaakt, vragen velt leden. Ook werd een onderzoek gevraagd naar het beleid van de burgemeester van Monster inzake de uitvoering der wo> ningwet. De abonnementsprijs van de Handelin gen der Kamers van 48,achtten ver schillende leden te hoog. Een volksuit gave werd verzocht en deze te brengen op een prijs van ongeveer 12,— per jaar m (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De staking in de steenkolenmijnen is gebroken; 62 ij, pet. van de mijnwerkers is weer aan de arbeid. De C.G.T. mag dan al verzekeren, dat tegen het einde van de week geen ton steenkolen meer naar de oppervlakte zal worden ge haald. het volkomen bevrijden van de mijnputten van stakingsposten zal de werkhervatting nog doen toenemen. Men kan wel zeggen, dat het gisteren de belangrijkste dag is geweest in de troepen-ontplooiing. Het betrof dan ook de bevrijding van de kern van 't Noorde lijk mijnbekken, waar de meeste tegen stand werd verwacht. Politie en mili tairen hebben zulk een machtsvertoon aan de dag gelegd, dat 48 mijnputten, 6 electrische centrales, 6 bureaux van mijn- directies en 6 locomotievendepöts reeds bij het aanrukken der troepen werden ontruimd. Dit was echter niet het geval te Lieven, waar een zeer aanzienlijk aantal stakers was samengetrokken en zich had ver sterkt. Men had rondom het mijn- emplacement een goot gegraven, waarin men benzine en olie had laten lopen, die bij het opdringen van de republikeinse i veiligheidscommando's met handgranaten in brand werden gestoken. Bij het door tasten van de politiemacht werden door de stakers schoten gelost en ook werd met graten geworpen, waardoor zeven soldaten en twee officieren werden ge wond. Een der mijnwerkers ontving bij het verweer een schotwond. Kort na de middag moesten de stakers de mijn vrij geven. Een twintigtal arrestaties werd verricht. Elders hebben de communisten hun spijt over 'iet verlopen van de staking uitgedrukt door het doen ontsporen van twee mijnwerkerstreintjes, waarbij echter geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Voorts hebben zij een aantal woningen van werkwilligen in brand gestoken en zich schuldig ge maakt aan allerlei andere moedwillige vernielingen. Met de staking van de havenarbeiders loopt het de communisten evenzeer tegen. Te Le Havre, Nantes, St. Nazaire en La Palice zijn de kolenschepen door de Franse kleurlingtroepen gelost. Te Bor deaux en Rouaan door militairen en werkwilligen; te Cherbourg uitsluitend door de havenarbeiders, die weigeren aan de staking deel te nemen. Te Marseille proberen de communisten het referendum over het opheffen der haven- en zeeliedenstaking te verhinde ren. Er kan geen schip vertrekken en er wachten duizenden passagiers. In de metaalindustrie en bij de spoor wegen kan geen ibeslissing worden ver wacht dan vóór het einde van de week, maar de pogingen tot staking staan er slecht voor. Voor de communisten tekent zich meer en meer een zware nederlaag af, terwijl vooral de kloof tusser hen en de overige arbeiders bijzonder vergroot is. Deze nederiaar kan van grote invloed zijn np erk>', •'ngsnitslag van a.s. Zondag Loopt de stakingsgölf uit op een op.- langrijke overwinning van de regering en in het bijzonder voor de socialistische minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, haar positie is niettemin niet wei nig verzwakt door de wijze, waarop zi' orde wil scheppen in de prijzen. De ver volgingen der speculanten worden met kracht voortgezet en gisteren nog werden twaalf vleescommissionnairs waar onder de president van een vakorgani satie in staat van vervolging gesteld Heden zullen mededelingen worden ge- daan over het verscherpen der straffen Desondanks wekken de nieuwe prij zen grote ontevredenheid bü alle par tijen. Tegenover de prijsverlaging voor industriële artikelen staan zeer onrust barende verhogingen van prijzen van levensmiddelen. Voor sommige levens middelen gaan de nieuwe prijzen tot verdubbeling Men meent, dat door deze verhoging de kosten van noodzakelijk levensonder houd met 25 pet. tot 30 pet. zijn geste gen, waartegenover een loonsverhoging staat van slechts 15 pet. De verwachting, dat op 16 Nov. de regering aan een zeer moeilijke kamerterugkeer zal worden blootgesteld, is dan ook gerechtvaardigd. Ieder, die met geestdrift in de katho lieke gelederen meeloopt, zal met vreug de en voldoening Zaterdagavond Henri de Greeve's mededelingen hebben ge hoord over het aether-offemsief der liefde door de „Bond zonder naam" via tiental len zenders van de Unda voorlopig in drie continenten: Europa, Afrika en Zuid- Amerika. Wij mogen inderdaad geen middel on beproefd laten, waar, wanneer en hoe ter wereld ook, als het er om gaat, indi vidueel of collectief tot heil van het mensdom de kracht van de demon te breken en de Christus in de wereld bin nen te dragen. Voor dit grootse en machtige werk is echter de medewerking van ons allen noodzakelijk. En hoe beter voorbereid, des te meer vaart en succes zullen we be reiken. Voorbereid. Terdege klaar. De mouwen opgestroopt. Ja, ja, men leze daarover het jongste nummer van „De Opmars''. De K.V.P. telt 400.000 leden. Nog geen tiende is abonné op zo juist genoemd or gaan. De redactie van „De Opmars" klaagt dan: „Deze toestand is ongezond. Een stu wende kracht van de K.V.P. kan ten slotte alleen worden geboren uit de overtuiging en het enthousiasme van. haar leden. Eerst dan zal de K.V.P. haar volle kracht kunnen ontplooien, wanneer de leden weten, wat zij wil len en hoe zij hun doel willen be reiken. Een der noodzakelijke voorwaarden daartoe is, dat de leden voortdurend in nauw co-ntact blijven met de lei ding der partij. Een leger, waarin geen nauwe verbinding bestaat tussen de generaals en de troepen, is geen le ger maar een ongeorganiseerde bende. „De Opmars" geeft voorlichting over de politieke vraagstukken van het ogenblik, acties worden aangekon digd, kortom alle belangrijke dingen in de K.V.P. vinden hun weerklank in „De Opmars". Het gevolg van onwetendheid, van ge brek aan scholing doet dan ook vele on zer mensen met een mond vol tanden staan, een debat ontduiken of nog erger gelijk geven in verkeerde richting. Een ,,Opmars"-abonnement kost weer geld. Elke 14 dagen een nummer voor een rijksdaalder per jaar. Een moeilijk geval ondanks de glilden bijslag! Maar met twee of drie is de som misschien bij elkaar te krijgen. Het geldt toch een be langrijke sector in de katholieke zaak. De klacht van „De Opmars" over onge wapende troepen in een katholiek le ger staat overigens niet alleen. Als jour nalist doen we dezelfde ervaring op, iedere dag. Het is immers frappant, hoe veel katholieken nog steeds genoegen nemen met een neutrale, socialistische of zelfs communistische krantMaar hoe willen dergelijke lieden en dergelijke huishoudens geestdrift voelen en voeden voor de katholieke zaak. Zij krijgen of niet of op verwrongen manier of op nog erger wijze kennis van wat de katholieke .groepen op verschillend terrein klaar maken. De katholieke krant is de reflex van de gebeurtenissen des levens onder katholieke visie. Zij stuwt, maakt bekend, vecht mee. Gij lezer of lezeres zijt abon né Maar is het teveel gevraagd om onze krant ook eens aan een ander aan te be velen of ter lezing te geven. Als een on derdeel van de algemene taak der Ka tholieke Actie en om aan de „ongeorga niseerde bende" in onze gelederen een einde te helpen maken. Wij danken U bij voorbaat voor elk goed woord. HENK VAN DER MAZE De weerverwachting van heden avond tot Donderdagavond luidt: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen voorna melijk in het Noord-Westen van het land en hier en daar nevel of mist Matige, later vooral in de kuststre ken toenemende Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van tem peratuur. 4 Nov.: Zon op 7.40 uur, onder 17.07 uur; maan op 12.02 uur, onder 18.41 uur. (Van onze redacteur) Indien ge wel eens een televisieuitzending meemaakt bij een Philips-projectie-ont- vanger, zult ge worden getroffen door de diepe, zuivere klanken, die uit ae mond van de afgebeelde persoor vóór U schijnen te komen. En tóch zijt ge dan het slachtoffer van een soort gehoor- bedrog. Bij deze grote toestellen staat nl de luidspreker te ver verwijderd van het scherm, waarop het beeld staat gepro jecteerd. Daarom bracht men aan beide zijden van het beeldscherm een luid spreker aan, één voor de hoge en één voor de lage tonen. Hiermede bereikt men, dat de hoge klanken, die anders verloren zouden vallen in de zwaardere geluiden, goed uitkomen, hetgeen de weergave voller en rijker maakt. De beide luidsprekers aan weerskan or van het televisiescherm suggereren intus sen niet, dat de geluiden uit twee ver schillende richtingen komen. Evenals bij stereophonie lijkt het geluid vol en levensech uit het midden tussen die beide luidsprekers te worden voortge bracht. En omdat zich juist daar het beeid op het scherm bevindt, wordt zó de in druk gewekt, dat de afgebeelde persoon met duidelijke en klankrijke stem spreekt. Het geprojecteerde beeld Wanneer datgene, waarop de camera is gericht, onder de kwiklampen van het televisie-atelier licht gaat afstralen, valt dat licht in de camera op het zgn. ,,eiec- trisch oog", een soort netvlies, een plaat, waarop fijne zilverdeeltjes zijn aange bracht, die lichtgevoelig zijn. Aan de achterzijde is deze plaat van een gelei dende laag voorzien, zodat elk zilver deeltje a.h.w. een kleine condensator wordt. Het „electrisch oog" is gemonteerd in een ballon met een steelvormig ver lengstuk, waaruit een electronenstraal flitsgewijze het gehele „electrisch oog" aftast met zulk een snelheid, dat dit ui 1/25 seconde door middel van 567 lijnen, telkens geheel is geraakt. Op het ogen blik, dat de electronenstraal het zilver deeltje raakt, wordt dit ontladen en wordt een electrische stroom afgezonden naar 'n versterker, welke stroom precies overeenkomt met de hoeveelheid licht, dia op't zilverdeeltje valt. Donkere delen van een voorwerp, die door de camera wor den opgenomen, zullen dus als zwakkere stromen door de zilverdeeltjes worden weergegeven. Zo worden dus lichtstralen omgezet in even sterke electrische stro men, welke worden opgevangen in V»t ontvangtoestel, waar wederom een slec- tronenstraalbuis met een scherm aan wezig is, die de electrische stromen doet overgaan in lichtindrukken, zodat dan het beeld wordt opgebouwd. Maar ook de aftastingsbewegingen van de electronenstraal bij het zendapparaat moeten worden uitgezonden om te be reiken, dat de electronenstraal. welke oij de televisieontvanger het beeld moet vormen, juist hetzelfde tempo aanhoudt als bij het „electrisch oog". Aan het eind van elke beeldregel, evenals aan het eind van elk beeld, wordt bovendien een im puls gegeven, zodat er gelijktijdige en gelijkvormige opbouw van het beeld in het ontvangtoestel plaats heeft, dat dan via een holle spiegel op het projectie scherm in behoorlijke afmetingen en duidelijk voor U komt staan. f tv 4 ir

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1