Hartelijke gelukwens van Dewey Regen van confetti, papier en linnensnippers m Strijd tegen het COMMUNISME moet worden uitgevochten NIEUWE BONNEN 100 Jaar parlementair leven Keus voor Amerikanen niet zo simpel Reacties op Truman's overwinning MORGEN Het ericlit SB C.G.T.-terreur in Frankrijk nieuwe congres DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wat volgens de voorlopige verkiezings resultaten verwacht werd, is geschied: Harry S. Truman is gisteren voor vier jaar herkozen tot president der Verenigde Staten. Q Eerste Vrijdag j In modder gestikt Aftreden Marshall gedementeerd I Het half pond vlees KOFFIE, THEE EN EEN EI NDER DE P E ONDER LO U Sociale rust belangrijke voorwaarde 70ste JAARGANG DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 No. 20766 Zijn republikeinse tegenstander gouverneur Thomas E. Dewey heeft om 17 u. 15 (Ned. tijd) de verrassende overwin ning van Truman toegegeven. Triunan heeft zijn tegenstander verslagen tijdens één der meest gelijkopgaande verkiezingen in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Dewey heeft van New-York uit een telegram aan Truman, die te Kansas City verblijft, gezonden, waarin hij zegt: „Mijn hartelijkste gelukwensen aan u met uw verkiezing en alle goede wensen voor een succesrijk bestuur. Ik dring er bij alle Amerikanen op aan, zich achter u te verenigen, ter onder steuning van alle pogingen, om onze natie sterk en vrij te houden en vrede in de wereld te stichten". LICHTING 1946 KON. MARINE. Moet zes maanden langer dienen VEILIG VERKEER WEINIG VERANDERING BELOFTE EN DANK YAN TRUMAN Een overzicht van de ravage, die werd aangericht bij de ontsporing van de sneltrein BataviaBandoeng op 22 October 1.1. Door terroristen waren de rails losgeschroefd en acht personen werden gedood en 23 gewond. De aanslag geschiedde twee kilometer ten Zuiden van Poerwakarta. De verkiezingen werpen haar schaduw vooruit DE PRIJS DER VERSNAPE. RINGEN HISTORISCHE DAG TOESLAG OP PENSIOENEN Militaire pensioenen Verhoging pensioenen met toeslag Voor het wetsvoorstel „verhoging van pensioenen met een toeslag" kwamen nog een viertal senatoren in het geweer. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Verrassende zege van Truman Senator Howard McGrath, voorzitter der democratische partij, heeft verklaard, dat de Amerikaanse arbeiders een grote invloed hebben uitgeoefend op de demo cratische overwinning. Toen Truman ook in Californië de over winning liad behaald, was de laatste hoop der republikeinen verdwenen, dat Dewey nog zou kunnen winnen. De pers was verbaasd, dat Dewey zich niet in eigen persoon vertoonde, om in een verklaring zijn nederlaag te erkennen en zich met de journalisten te onderhou den. Hij liet deze verklaring echtêr ver schijnen in de vorm van het gelukstele gram, dat hij aar president Truman ge zonden heeft. De pers kreeg de indruk, dat de neder laag Dewey zeer zwaar viel. Hij had zich de laatste jaren beschouwd als de man, die door het lot was aangewezen om de hoogste trap van de politieke ladder te bereiken. Te Kansas City, waar president Truman zich, gelijk reeds gezegd, ophoudt, toonde deze zich overgelukkig Hij schudde jour nalisten de hand, sloeg de arm om goede kennissen en toonde een brede glimlach. Voor Truman kwam deze overwinning aan het eind van een actie, waarvan het slagen door bijna alle leiders der demo cratische partij, uitgezonderd de president zelf, reeds maanden geleden een onmoge lijkheid werd genoemd. Voor Dewey kwam de nederlaag als het bitter einde van een droom van tien jaar. Dit was zijn derde poging. Een van de eerste gevolgen van Tru- mans overwinning zal, naar men over het algemeen te Parijs meent, zijn, dat de werkzaamheden van de algemene ver gadering van de V. N. tot het einde toe zullen worden -oortgezet Dit einde wordt op 10 December "irwach.. Het onverwacht kleine aantal stemmen voor de derde partij van Wallace wordt algemeen veiklaard als een verwerping van zijn politiek van nauwere samenwer king met de Sovjet-unie In de kazernes en op de schepen van de Kon. Marine is een bekendmaking voorgelezen, inhoudende, dat de dienst plichtigen van de lichting 1946, inge deeld bij de Kon. Marine niet, zoals verwacht, over enkele weken met groot verlof zullen gaan. De demobilisa tie van deze lichting is zes maanden uit gesteld. President Harry S. Truman, die na een schitterende stembusover winning ten tweede male het Witte Huis zal bewonen, voor de vijfde achtereenvolgende bewindsperiode der democraten. Terwijl te New York wolkenkrab bersbewoners „uit hoger sferen" een regen van confetti, bladen uit telefoon boeken en allerlei papier- en linnen snippers in de straten deden nederdalen, zodra de lichtkrant van de „New York Times" het bericht van Truman's zege wereldkundig had gemaakt, en elders in Amerika op even sensationele als luidruchtige wijze aan de opgekropte kiezersemoties werd luchtgegeven,^ werd door de nationale en internationale Met de herfst, vergezeld van zijn attributen, zijn ook de waarschuwingen gekomen. Voor gevaren van duisternis, van slippen, van uitzichtbelemmeringen. Organisaties en politie doen naar best, om ondanks de obstakels van weer en licht een veilig verkeer te verzekeren. In het geestelijk verkeer zijn ook lei ding en voorschriften nodig, doch bij dit verkeer laat de mens zich nog min der afremmen dan op de gewone „aardse" wegen. Het „Wijs mij Uw wegen, Heer en leer me langs Uw paden gaan" ligt. nu juist niet in onze mond bestorven. Morgen is het weer zo'n extra dag voor veilig verkeer, morgen is het im mers weer Eerste Vrijdag. De dag van bijzonder eerherstel, maar ook het uur van het „Komt tot Mij, die belast en beladen zijt. En de verkwikking *zal volgen". De dag van nieuw vuur, van nieuwe moed in de zware ievenskamp, de dag van rustvinden. Helaas hebben we te weinig tijd. We rennen naar ons werk, we hebben druk ke besprekingen, we vechten om de baan, we ploeteren voor soms karig loon. We moeten immers door de we reld. De plichten van staat zijn niet gering en het past allerminst ze met gering schatting aan te zien. Doch bij alles dienen we rekening te houden met de waarde van het einde. Elke arbeid dient op de liefde Gods geworteld te zijn. Zulks kan men hei ligheid noemen en dan tegelijk prac- tisch onbruikbaar in deze vaak steen hard? wereld. Als wij katholieken niet op de versnelling in de liefde overscha kelen. komt het mensdom ondanks alle drie- vier- of vijfjarenplannen niet tot de gezond-christelijke oplossing, tot Gods oplossing. Samen met het Goddelijk Hart kun nen we tot kerstening van het individu en de mensheid komen. Duizenden komen tot de erkenning van een op foutieve grondslag gelegd leven en van te weinig geestelijk ver keer. Maarpas op hun sterfbed! AMATOR. pers, alsmede door binnen- en buiten landse politici van diverse pluimage de verrassende overwinning van Amerika's zitting hebbende president druk gecom mentarieerd. Onder laatstgenoemde categorie bevond zich ook de leider der sovjet-delegatie bij de V.N., de welbekende heer Visjinsky, die zich niet in het minst verontrust toonde door het grote nieuws. Integen- k1J ke®k heel vergenoegd en zeide: Het is verbazingwekkend. De bevolking heeft gekozen. Het is niet aan mij com mentaar te leveren op Amerika's binnen landse aangelegenheden". Leiders der Britse regering onthielden zich ervan, hun neutraliteit in AmerL kaanse binnenlandse aangelegenheden tê laten varen, doch in de wandelgangen van het Britse parlement was het dui delijk. dat de socialistische leden ver heugd waren, dat de republikeinen ongeveer overeenkomend met de conser vatieven in Engeland verslagen wa ren. Een woordvoerder van de Britse com munistische partij zeide: „De overwin ning van Truman is, in weerwil van het geen zijn actie-organisator heeft ver klaard, niet geheel los te zien van het feit, dat hij eenmaal gepoogd heeft met de Sovjet-Unie tot enige overeenstem ming te komen". De Londense diplomatieke waarnemers denken, dat de chef van het Witte Huis. nu hij kan rekenen op de steun van de senaat en van het huis van afgevaardig den, in staat zal zijn op het gebied van de buitenlandse politiek een veel vas tere houding aan te nemen, in het bij zonder ten opzichte van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. zal Tengevolge van het wegzakken van een der wielen van zijn tractor in de drabbige grond bij zijn boerderij, geraakte de landbouwer H. E. uit Odoornerveen on der de macnine. Eerst geruime tijd later kon de tractor worden gelicht en het lijk van de man, dat diep in de modder was weggedrukt, geborgen worden. Het slacht offer laat vrouw en drie kinderen achter. O Ingang 1 November 1948 is benoemd tot generaal.majoor. inspecteur van de geneesk. dienst der Kon Land macht, de eervol ontslagen generaai- majoor van het K.N.I.L., dr. J. T. Wilkens. Weerverwachting van heden tot Vrijdagavond luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en plaatselijk enke'e bui en. Matige tot krachtige, langs de kust nog nu en dan harde wind tus sen Wist en Zuid. Iets minder zacht 5 Nov.: Zon op 7 41 uur. onder 17.05 uur: maan op 13.05 uur, onder 19.36 uur. President Truman heeft in een gis teren aan 't Amerikaanse volk gerichte verklaring beloofd zich te wijden aan „de zaak van de vrede in de wereld" en van „voorspoed en geluk in het bin nenland". Hij beloofde voorts „het Amerikaanse volk naar beste kunnen" in de komende vier jaar te dienen. „Ik voel zeer diep de verantwoordelijkheid, die mij tengevolge van de verkiezingen te beurt is gevallen", aldus Truman's verklaring. Hij telegrafeerde aan Dewey: „Ik dank u oprecht voor uw felicitatie en goede wensen. Uw prachtige sportivi teit wordt zeer gewaardeerd. Wij zijn beiden dank verschuldigd aan het Ame rikaanse volk, dat de wereld opnieuw de vitaliteit van onze vrije instellingen heeft getoond". De journalisten, die aanvankelijk meen den, dat gouverneur Dewey geen verkla ring tegenover hen zou afleggen, zijn na derhand toch tevreden gesteld. Dewey heeft namelijk tijdens een pers conferentie. waarin hij zijn nederlaag toegaf, verklaard: „Het is een zuivere en constructieve campagne geweest. Wij hebben in het geheel geen spijt". Hij verklaarde, dat hij naar Albany zou vertrekken en van plan was het weekend rustig door te brengen op zijn boerderij. Hij had geen onmiddellijke politieke plannen. Men vroeg Dewey wat hij dacht over de toekomst van de pro gressieve partij van Wallace. Hij ant woordde onder gelach: „niet veei". Op de vraag, of hij de huidige twee- partijenpolitiek voortgezet wilde zien, antwoordde hij met nadruk: „Beslist. De afgelopen week is één van de donkerste geweest, nu de toestand in Griekenland en China zo geweldig acuut is geworden". Het gerucht, dat hij het gouverneur schap van New York zou neerleggen, noemde hij „puur verzinsel". Hij deelde mee, dat hij niet overweegt nog een keer naar het presidentschap te streven. Voigens een bericht van Agence France Presse heeft^een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties het bericht, als zou Marshall van plan zijn in 'anuari aanstaande zijn ont slag in te dienen, tegengesproken. Mars- hall zou geen enkele verklaring hebben afgelegd, waaruit zijn plannen zouden zijn af te leiden. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De regering blijft terrein winnen in haar strijd tegen het communisme. De niet-communistische mijnwerkers gaan meer en meer aan de arbeid, hetgeen niet wegneemt, dat het productietekort zeer groot blijft. Terwijl 2/3 van het bovengrondse personeel aan het werk is, blijkt van de delvers hoogstens 35% in de mijnen te zijn afgedaald. De re gering iaat echter politie en troepen op hun plaats, teneinde de werkwilli gen te beschermen, aangezien het ter rorisme der communisten eerder toe dan afneemt. De gewelddaden tegen de huizen 011 familie der werkwilligen gericht, zijn zeer talrijk, te talrijk dan dat de vrees spoedig overwonnen zou kunnen worden Bij het arresteren van enige geweldple gers in het noorden is gebleken, dat de Voor het tqdvak van t.m. 20 Novem ber zijn de volgende bonnen aangewezen: BONWEN VOOR VLEES 361 Vlees: 100 gram vlees 362 Vlees: 400 gram vlees 363 Vlees: 150 gram vlees ALLE BONKAARTEN 367 Algemeen: 1 ei 368 Algemeen: 250 grarr boter of mar garine of 200 gram vet BONKAARTEN KA KB, KC 812 371 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of 200 gram ve 372 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 373 Algemeen: 250 gram zachte zeep en 250 gram soda 374 Algemeen: 1?E gram koffie 375 Algemeen: 50 gram thee B 385 200 gram kaas of 250 gram korst loze kaas BONKAaRTE»' KD, re 812 377 Algemeen: 125 gram ooter of marga rine of 100 gram vet 378 Algemeen: 100 giam kaas of 125 gram korstloze kaas 379 Algemeen: 50( gram zachte zeep en 500 gram soda TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QC 808 127, 131 Tabak: i rantsoenen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA ZB, ZL, ZD. ZE, MD, MF, MH 812 'bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken; Geldig zijn de tonner, van de strook V. Deze bonnen zijn 4 dagen geldig. De tussentijds aangewezen bon 336 Al gemeen voor n.O gram vlees is geldig t.m. 6 Nov -mber a.s. )e niet-aangewezen bon nen /in strook 1 kunnen worden vernie tigd, evenals de bonnen 115 tabak van de tabaksl-aart. Naar wij vernemen zal wat de ver snaperingen betreft de prijs van het zgn. stukgoed (chocoladerepen tabletten e.d.) waarschijnlijk ongewijzigd blijven. De andere artikelen echter ('t ,wichtgoed"> zal per ons 1 cent duurder worden. bevelen tot vernieling en molestatie uit Parijs en van de C.G.T. zelf afkomstig waren. In een gisteravond uitgesproken rede heeft de premier gezegd: ..Met het com munisme moet de strijd uitgevochten worden. De organisatoren van het com plot tegen het algemeen belang, moeten vervolgd worden, maar het gouvernement wacht daarbij op de nieuwe wetgeving' Het aantal verscherpingen van de strawet zal nu sabotage, aanslagen on het nationaal-economisch bezit, demo ralisatie van het leger, verloochening van ambtelijke plichten, verstandhou ding met vreemde agenten enz. als landverraad treffen. Daardoor kunnen dan voortaan de opruiers en leiders achtervolgd worden. Natuurlijk zullen de communisten van „worgwetten" spreken, maar de regering heeft het overgrote deel van het land achter zich) Het ministerie toont zich thans buitengewoon actief en wacht niet de kamerterugkeer af, om zich te verde digen, maar opent zelf de strijd over de gehele linie. Drie ministers hebben gis teren het woord gevoerd en zij hebben zonder uitzondering er op kunnen wijzen dat in de gevaarlijke gebeurtenissen der laatste weken het -. oord aan de wet is gebleven. Zij kozen tevens positie m.h.o. op de verkiezingen van a.s Zondag. „Of een avontuur van rechts of van links komt. het blijft een catastrofe voor hel land", aldus het parool. Het zwakke punt voor de regering blijf' echter het orde scheppen in de prijzen. Voor. het overige, maakt haar zeer actieve politiek goede kans. De bereidwilligheid om haar te steunen neemt toe zowel ij radicalen als onafhankelijken, die de actie van de regering gunstiger beginnen te beoordelen, terwijl in Gaullistische ge lederen grote tweespalt aan de dag is go- komen. In Parijs hebben de radicalen reeds mei de communisten gebroken. Een aantal stembusafspraken in de provincie met de R.P.F. aangegaan, zijn ook opgezegd we gens het te autoritair optreden van Ie centrale leiding, zelf mede. Men verwacht, aldus deelde de Gaulle dat bij de Franse ver- Morgen is het een gedenkwaardige dag, welke in deze hoek, van waaruit distri butie-perikelen zo vaak onder de loupe genomen werden, niet onopgemerkt mag blijven. Hoewel Maandag pas officieel, wordt morgen ni. officieus de distributie van brood, meel en suiker opgeheven. En zo blijken de eerste toch niet altijd de laatste te zijn. Immers, suiker werd het eerst op de bon gezet, doch dit zoete product heeft niet op het bittere einde van de distributie-ellende behoeven te wachten om het zoet der vrijheid te mogen proeven. Een krans voor „onze" Mansholt, de minister, die bezig is om alles van de bon te nemen! Wat, doet U niet mee? Het leven toch al zo duur? Ja, inderdaad, wij hadden het ons vrolijker en uitbundi ger voorgesteld. Doch het komt meer voor, dat men lang naar iets verlangt en. gespannen verbeidt om tenslotte ietwat teleurgesteld te worden in zijn verwach ting. Gelijk anderzijds de rampen, welke men zo vreest, vaak niet komen. In elk geval hebben wij met het zoet van de vrije suiker het zuur van de prijsverho ging te slikken. Wonderlijk is het eigen lijk niet dat in een wereld, waarin schier alles op z'n kop staat, ook het spreekwoord „wie het zuur heeft, heeft het zoet te verwachten" omgekeerd moet worden. Evenmin kan het bevreemden, dat mede de witte-brood-eters blijkbaar door de stakingskoorts zijn aangegrepen en er voor passen om door voldoende witte brood te eten de prijs van het bruinbrood laag te houden. Of hebben de betrokken autoriteiten zich destijds bij het rekenen vergist? Vergissen is menselijk en zelfs een minister blijft niets menselijks vreemd. Enfin, minister Mansholt. die voor ons de vrijheid verkoos, bracht een nog al hoge losprijs in rekening en liet zijn excellente collega van Sociale Zaken er voor opdraaien om het zaakje weer rond te maken. Nu is er lang en breed gede libereerd, wie dat rondje zou betalen en wat het zou mogen kosten. Ten slotte werd de .gulden van Joekes" de gulden middenweg. En als men het offi cieel commentaar las, waarin uitgerekend werd, wat ons de bonloze weelde mede een gevolg van de Benelux, ofschoon de betrokken artikelen verre van luxe zijn zal kosten, kwam men toch tot de ontdekking, dat de huisvrouw nog geld zou overhouden van die gulden. Maar zoals gezegd, vergissen is menseiijk en wij vrezen, dat die rekening niet hele maal klopt; bijvoorbeeld moet er van de loonbijslag loonbelasting betaald worden en och, een kleinigheid vergeet men zo spoedig. Nu kan men wel gezellig op echt-Hol landse wijze „kankeren" waarom niet; dat lucht op doch men dient ook te begrijpen, dat het óf uit de lengte óf uit de breedte moet komen. En aangezien wij het niet zo breed hebben, dat wij het breed kunnen laten hangen, zal het passen en meten blijven om een volledig herstel op te bouwen. Zo heeft deze mijlpaal op de weg naar de opheffing van de distributie-maatre gelen zijn licht- en schaduwzijde; in een breed gedocumenteerd artikel in ons blad werd daar uitvoerig op gewezen Laten wij proberen de zonkant op tê zoeken; die is er ook in deze; vrij kopen moet ons, vrijheidlievende Nederlanders immerg wat waard zijn. Een schaduw zien wij echter in de geruchten rond de tabaksdistributie. Wij hopen, dat men hier de mogelijkheid van opheffing niet zal zoeken m een bedui- denle prijsverhoging voor de sigaren en bij de sigaretten in vermindering van de kwaliteit, daardoor de koopkracht en rooklust tevens verminderend. en" de dmanrnenWhunhTr'ok'SK aan zal het ondanks alles waarachtig nog wel gaan. ANALYST. onafhankelijken heel wat meer zelfstan digheid aan de dag zullen leggen, dan I waarop de Gaulle beeft gerekend. Er hing een feestelijke sfeer in de ver gaderzaal van de Eerste Kamer Bloe- men waren rond het voorzitterspodium aangebracht en het werd geflankeerd door groen en palmen. Op de beide tribunes stonden grote schijnwerpers opgesteld en de pers kon er nauwelijks haar plaats vinden door het grote aan tal filmoperateurs er fotografen, die filmden en foto's maakten van de voor zitter, van de jlledige regering achter de groene tafel, van de stenografen en Truman was nog niet uitgeteld Het nieuwe Amerikaanse congres er waarschijnlijk als volgt uitzien Huis van afgevaardigden. Democraten 242 zetels. Republikeinen 192 zetels. American Labour 1 zetel. Nu was de samenstelling van het huis: democraten 185, republikeinen 243, la bour 2, terwijl er 3 zetels vacant waren. Amerika's senaat. Democraten 54 zetels. Republikeinen 42 zetels. In de senaat, die thans heengaat, heb ben de republikeinen 51 zetels en de de mocraten 45. Wat de gouverneurs-zetels betreft, heb ben de democraten definitief acht gou verneurschappen op de republikeinen ver overd. De republikeinen verkregen slechts één gouverneurschap, dat zij voor de verkiezingen niet hadden. Vóór de verkiezingen waren 24 gouver neurs democraat en 24 republikein. Het was in de laatste weken van de verkiezings-veldtochten, dat in de „Saturday Evening Post" een artikel verscheen van Senator Taft over de redenen, die pleitten tegen de verkiezing van President Truman. Een week later was Senator Mc Grath op dezelfde plaats aan het woord over de redenen, die ten gunste van zijn verkiezing getuigden. Het is onmogelijk m den brede dit politieke ,,'t-is-welles- 't-is-nietes" spelletje weer te geven, hoewel het de moeite waard is na te gaan hoe weinig het wezen van de inzet van deze verkiezingen en de ge bruikte argumenten verschillen van die in alle vrije en demo cratische Westelijke landen. Alvorens hiervan enkele voorbeelden te geven, laten we hier een aantal anecdoten vol gen, die Mc-Grat'h, Truman's voorstander, over de president vertelt Toen Mc Grath als voorzitter van het Nationale Democrati sche Comité in Maart van dit jaar eens moest gaan peilen, hoe de zaken er voor de Demo craten voorstonden, kreeg hij een korte opwekking mee van Truman „Deze reis is voor jou belang rijk, maar bovenal voo-r ons land Je moet alles doen wat ie kunt om op de hoogte te ra ken van de Westelijke proble men over energie-opwekking, het vruchtbaar maken van land en de irrigatie. De toekomst van ons volk ligt daar. Bestu deer de zaken nu je tei plaatse komt. Grijp de gelegenheid aan om op de hoogte te raken van de inzet, die de ontwikkeling van het Westen voor Amerika betekent. Dat is veel belangrij- ker sen politieke reis". Mc Grath begint hiermee zijn beschouwing, waarin hij doet uitkomen, dat Truman's hande lingen uitsluitend zijn ingege ven door de gedachte GEHEEL Amerika van voordeel te kun nen zijn. Het ging er hem niet om per soonlijk bekend te worden of een grote naam te maken: hij wilde slechts dienstbaar zijn. Vandaar, dat alle bezoekers van het Witte Huis, vooral de Pers, steeds tevergeefs wachtten op uiterlijk vertoon, die hun kopij wat op kon kleuren. Een andere gebeurtenis ver sterkt deze indruk. Op 12 April 1945 werd Truman door de voorzitter van het Congres naar .het Witte Huis gezonden. Daar werd hij ontvangen door Mevr. Eleanor Roosevilt. die hem ver telde. dat de President gestor ven was. Het eerste wat Tru man vroeg was: „Waarmee kan ik U helpen" een simpele vraag die hij ook aan ziin buurman in Independence Missouri ge steld zou hebben, als deze een groot persoonlijk verlies gelp- den had. Maar behalve eenvoudig is Truman ook een vechtersbaas; hij heeft de moed om na al bijna uitgeteld te zijn op te staan en door te strijden Zijn populari teit is gedaald, als men het met zijn daden niet eens was; hij vocht doo-r en won de harten terug. Door uiterst links en uiterst rechts wordt hij aan de schandpaal gezet. Maar het ken merk van de kampioen heeft hij: hij is steeds in staat een ronde lange, op de been te blijven. En tegen deze man hebben de Republikeinen zeer veel bezwa ren. Het woord politie-staat is geen zeldzaamheid in de Sa- tevepost-literatuur van Taft. Truman is een man, die smijt met het geld van de goe-ge- meente. Hij heeft de slagzin van de New Deal overgenomen, die, volgens Taft zou luiden: „En maar uitgeven, en maar belasten en maar eigen standje bevoordelen". En om stemmen te win nen /il hij de Vakverbonden de ongelimiteerde macht van vlak na de oorlog hergeven, zo dat deze de eigen leden en de arbeider, die het niet met hen eens is, kunnen tyranniseren al dus de Republikeinse Senator Maar de verkiezer van Truman ziet zijn gunsteling, als de man. die zelf hard heeft moeten wer ken. die de noden vai de ge wone man kent De riskante positie waarin de arbeider leeft, is hem niet onbekend en daar om vraagt hij om belemmering van de inflatie en het scheppen van een stabiele zich uitbrei- ien-He economie Van ieze priisbeheersins wil len de Republikeinen echter niets weten. Alles is geregle menteerd en dat houdt de on beperkte welvaart van ons volk tegen. Weg met de „politie staat" en met de socialistische plan-economie. De levensstandaard moet voor iedere Amerikaan op een mi nimum staan door een steeds beter wordende verspreiding en voortbrenging. Alle Amerika nen moeten eerste klas burgers worden, niet alleen politiek, maar ook economisch Zo zeggen het de Truman- democraten. Wei ja, een volledig Beve- ridge-plan met sociale verzeke ring van de wieg tot het graf, alsof het geen geld kost, cijfert Taft de Amerikanen voor. Dat zou oetekenen, dat de Ameri kaanse arbeider per jaar min stens twintig milliard dollar aan belasting moet betalen om dit verzekerings-systeem op gang te nouden Ieder gezin zou omheind worden door een haag van papieren met de legioenen ambtenaren erbij. De militaire dienstplicht plannen van Truman zijn, vol gens de Republikeinen al even gevaarlijk Iedere Amerikaanse gezonde jongeman zal een al gemene militaire training krij gen van een jaar. Dat betekent, aldus Taft. dat jaarlijks één en een kwart millioen jongens van huis en uit hun betrekking ge haald worden om volgestampt te worden met de bevelen van nun officieren en met leerstel lingen. dip het Federale Bureau geschik* rr -ot voor de Ameri kaanse jeugd. Wat de Buitp-sla'tise Politiek betreft, weet Truman's voor stander ons aannemelijk te ma ken, dat de Republikeinen nog een sterke kern isolationisten in hun midden hebben, terwijl de Republikeinen een reeks pro- communistische voorvallen en houdingen op weten te noemen, die het Democratisch Buiten land® bewind gekenmerkt heb ben. Om maar niet te spreken over het „prul" Truman, als het op inzicht in do Buitenlandse politiek aankomt. In de lengte en in de breedte hebben de Amerikanen het voor en tegen uitgemeten ge kregen. Zij hebben de zijde gekozen van de Tru-man-sen. El daarbij waarschijnlijk laten gelden, dat zijn Democratische Regering sociale rust in het land heeft weten te bewaren; monsterach tige stijgingen van de huren en prijzen heeft verhinderd; de belasting heeft gehaald, waar die te halen viel; het Commu nistische gevaar recht in de ogen heeft gezien en naar de bedreiging heeft gehandeld. Welk een merkwaardige trek heeft dit volk dan gemeen ge had met het onze. Het vraagt niet om spectaculaire politieke verschuivingen, noch om staat kundige „he-men" Het weegt de gebruikte mogelijkheden af naar de gegeven kansen en vindt het resultaat dan niet on voldoende. In Nederland noemde men dit na de verkiezingen „politieke volwassenheid". (Waarom zou den we dat woord niet voor de „jonge" Amerikaanse natie ge bruiken). van alles wat er maai te fotograferen viel. Het was 1 ja: geleden, dat Ne derland zijn huidige regeringsvorm kreeg en dat het persoonlijk bewind werd vervangen door het parlementair systeem. Slechts bij twee punten beklommen enkele senatoren de katheder om er het hunne van te zeggen. Dat was allereerst bij de behandeling van het buitengewuon militair pensioen voor militaire slacntoffers van de mobili satie 1918. De heer Cramer (PvdA) maak te hierbij enkele wensen kenbaar, n.l. spoed en zo weinig mogelijk bureaucra tie, mitsgaders de kwestie van de wedu wen, die geen recht op pensioen hadden. Minister Schokking zeide, dat er reeds honderden gevallen werden onderzocht, dat de zaak bezien zou worden in haar consequenties en daarna de beslissing zou worden genomen. Verklaringen omtrent invaliditeit moesten natuurlijk worden gevraagd, maar de minister beloofde, dat hij niet krenterig zou zijn Daarna werd het voorste] zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Vixseboxse (C L.) wilde iets meer dan de motie Van Sleen in de Twee de Kamer. Het ging in het algemeen hoofdzakelijk om een toeslag hoger dan 25 pet., het invoeren v?- het element van minimum levensmderhou mitsgaders het geven an de duurtetoeslag van 1 gulden, ook aan deze categorie, waarop vooral de heren Van Lieshout (K.V.P.) en Schalker (C.P., aandrongen. Minister Van Maarseveen antwoordde, dat de motie Van Sleen in de Tweede Kamer geen dode ietter was, maar nauw keurig zou \7crden bestudeerd. Dt toe slag van 1 gulden vergeleek de minister met het kwartje van „een zeer geacht po liticus" De minister herinnerde aan zijn toezegging van een wetsontwerp van kin derbijslag, ook voor gepensionneerden. Wat de gelden voor d- bewapening be trof, waarover de heer Schalker in dit verband had gesproken zeide de minis ter, dat de demucratieëi - wckpliiVe 4e- mocratieën dan oo! mumm rlr - ke- ning ^eprrsenteero hrriaer gekregen Motie Sr' r'T »r rertrr"-'>"Tt Daarna //erd nel wetsvoorslel zonder hoofdelijke stemming aanvaard en de mo- tie-Scha!ker, inhoudende een toeslag op de pensioenen an 1 gulden, verworpen met 30 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de drie aanwezige communisten en. prof. Barge. De ministers, senatoren en pers kwa men na afloop de" zitting bijeen in een der zalen om een goec Hollands glas te drinken op 'net 10i -jarig bestaan van ons parlementair leven. F. S.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1