Politieke geloofsbelijdenis in een veranderd volk De regering verdedigt beleid N ONTWIKKELING IN REPUBLIEK ZORGWEKKEND Subsidie-afschaffing en huren Hoe het er onder water uitzag Zil ADIO Midden der tivintigste eeuw anders dan twintiger jaren Sportvaria De splinter nieuwe Amerikaan p rog ram ma Subsidies en het ivinkelbedrijf Prof. Goudriaan gaat heen Huidige toestand niet lang meer te dulden „Ik verklaar, dat wij mensen niet volkomen hetzelfde zijn dat geen van ons dood-gewoon is. Wij zijn ieder van ons afzonderlijk uitzonderlijke mensen. Wij zijn onderscheiden enkelingen, wier verschillen in persoonlijkheid in talent, in godsdienstige overtuiging in doelstelling en prestatie onze ge meenschap verrijken en daar hun volkomenheid in vinden. „Wij zijn gelijk in de status, die ons door onze geboorte ge werd; in onze rechten voor de wet, in de kansen, die ons econo misch geboden worden; in de rechten ons alleen voor Onze God te buigen. Wij zijn gelijk in rechten, maar door Gods genade zijn we niet allemaal hetzelfde. Het hoogste doel, dat wij ons kunnen stellen is weer opnieuw de eeuwigdurende verschei denheid onder ons te ontdekken". WELVAART LIJST GEEN POLITIEK MIJN EIGEN LEVEN HAARLEMSE R. K. MIDDEN STANDSBOND WENST EEN NOODWET Dinsdagmiddag vertrok de Kota Inten met 750 emigranten voor Zuid- Afrika aan boord, hoofdzakelijk handwerkslieden uit de grote steden, die in Zuid-Afrika hun geluk gaan beproeven. Dit is voorlopig het laatste emigrantenschip. De oudste passagiers, het echtpaar Verhey uit Arnhem, van wie de heer Verhey 86 jaar en zijn echtgenote 80 jaar is en het Staphorster boertje J. Slager, maken kort voor het vertrek kennis met kapitein G. H. Visser, meer bekend als de „boerenvader". DE GROETPLICHÏ VOOR MILITAIRE^ DIEfr STICHTTE 'BRAND NA INBRAAK STAND VAN MARSHALL SCHENKINGEN Deze week een groot bedrag voor steenkool DE DOOD VOOR „SCHEERMES" SLECHT VAN GEZICHT OF GECHARMEERD Lonen en prijzen Landbouiv Cultuurpolitiek Indrukken van professor Monod Qj*»™ Liquidatie oorlogsgevolgen BELGIë—NEDERLAND JUNIORES SCHAAKRUBRIEK 3' L)g2 en 4. Pgett of 2Kh3, 3. Pf3:, DOM VANI SCE HEr DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 gearrestgérd, die merkwaa laatste tijd goederen met hel :andelsmerk Geen politieke geloofsbelijdenis kon flaganter oppositie stellen tegenover de vervlakkende, materialistische gelijkvor- mende tendenz van onze collectivistische tijd dan deze van Thomas Dewey. In een verkiezings-veldtocht, die zich onderscheidde van al de politieke bluf- manifestaties van zijn voorgangers, waren er ogenblikken, dat Dewey zich de luxe veroorloofde om als staatsman te spreken; te vergeten, dat hij politicus was. Hij kon zich die weelde permitteren, omdat alles erop wees, dat hij de leiding had. Natuurlijk, ook hij heeft babies teder omhelsd, de vredespijp gerookt met imi tatie-Indianen in krijgsdos, onvervaard meters lange zalmen voor zich uitgetild, alsof het een verjaardagstaart was; en toch heeft hij de huidige mentaliteit van de Amerikanen begrepen. Want het volk van de Verenigde Staten was niet met hart en ziel bij deze ver kiezingen, zoals het sinds 1942 erbij ge weest is. Het land was welvarend en in een welvarend land komt de politiek niet op de eerste plaats. Zelfs bij een inflatie-tendenz en bij een record koop-woede werd er in 1948 12 billioen dollar naar de spaarbank gebracht tegen 8 8 billioen in 1947 en 2.7 billioen in 1939. Zestig millioen mensen hadden vast werk. In materieel opzicht waren de Ver enigde Staten rijk; rijker dan enig ander volk ooit geweest was in de wereld-ge schiedenis. Maar er was meer dan die rijkdom alleen, welke de belangstelling voor de verkiezingen temperde. Temidden van de stofwolken en het la waai door de grote wereld-gebeurtenissen veroorzaakt, zagen de Amerikanen, dat de koers van hun land naar een nieuw tijd perk ging. Terwijl de meesten verwacht hadden, dat de na-oorlogse jaren rond 1920 zich zouden herhalen, waren er bijna uit sluitend opvallende verschillen tussen de beide perioden aan te wijzen. Eigenlijk waren die krankzinnige jaren na de vorige wereld-oorlog al half ver geten; ter nauwernood herinnerde men zich de schokken, die het land hadden doen krampen in een poging om het ver leden af te schudden; een onbedekte lust naar sensatie moest de honger naar ware levensinhoud stillen. De bakvis of wie ervoor door wilde gaan die „bobbed"-haar droeg, haar figuur tot een gewalste plank maakte en rokken tot boven de knieën droeg (zagen we haar niet onlangs in het Sonneveld- cabaret in al haar obsederende Charles- ton-losgeslagenheid?) moest voor haar fatsoen en standing tipsie worden door het drinken van jenever uit een veldfles. „Ik wil mijn eigen leven", smachtte de filmster uit de twintiger jaren en er waren millioenen mensen, die haar tot voorbeeld namen. De letterkunde borrelde van de gist- proppen, godsdienst was een overwonnen standpunt en de voornaamste waarde schaal voor het welzijn van de natie was de slot-koerslijst, die als een raket om hoog schoot. Zo was het omstreeks 1920. In 1948 waren de bewoners van de Ver enigde Staten nog geenszins de voortref felijkste en deugdzaamste bewoners van dit deel van het heelal: de echtscheiding- VRIJDAG 5 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.), VARA: (12.00 16.00 AVRO) 7.00 Nieuws, gymn., gram.; 11.15 Voordracht; 11.30 Gram.; 12.00 Trio; 12.30 Sportpr.; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws, gram.; 14.00 Kookpr.; 14.20 Solisten; 15.00 Voordr.; 15.20 Gram.: 16.00 Orgel; 16.30 v. d. jeugd; 17.00 Over Verdi; 1800 Nieuws; 18.15 Accordeon; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Accordeon; 19 30 VPRO; 21.00 Gram.; 21.30 Hoorspel „Kermis der ijdelheid"; 22.00 Buitenl. overz.; 22 15 Gram.; 22.40 Avond wijding; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.), NCRV; 7.00 „JnUWS' mol"genw., gram.; 11.30 Sextet; 12.00 Koor; 12 30 Orgel; 13.00 Nieuws; 1315 Mandoline; 13.45 Gram.; 14.20 Voordr.; 14.40 Kamerork.; 15.30 Mannen- ?°°ri Piano; 16.00 Voordr.; 16.20 Gram.; 17 10 Piano; 17.30 Ork.; 18.00 Cello; 18.30 •mnr/' J?'43 Koor>' 19-00 Nieuws, caus.; 20.00 Nieuws; 20.15 Hoorspel over F. Nferebout; 21.00 Philh. ork.; 22.00 Caus.; 22.20 Gram.; 22.45 Avondw.; 23.00 Nieuws, gram. nw A?Ï?DISTRIBUTIE III: 7 00 VI. Br.; S™ «mgram-' 7 30 kron 7 40 gym- V-50 wam'' lo nnvWS' t 4 gram" 9 00 nws' 9 05 !l00 v h Eng,'L P-: nws, 10.10 verz. pr„ rvw„ f.30,1?" H-15 parlem., 1130 Celeste octet, 12.00 VI. Br.: gram 12 TO iToo'tc2!32 13 00 nws' 13.15'gram., 15M Kalundborg, ens. Rydahl. iR.no Fns statistiek wees nog steeds ontstellend hoge cijfers aan, de marijuana-sigaret een verdovingsmiddel met een werking als opium genoot bij een aanzienlijke minderheid een winstgevende populari teit en de gelakte sleeën gleden met top snelheid en cacophonische hoeveelheden over de autowegen. Maar er was niemand, die hieruit con cludeerde, dat de mens zich nieuwe vrij heden veroverd had. Eerder ging de nei ging der zeden en gewoonten de andere kant uit. De Amerikanen zochten weer naar waarden, die zij als overtollige bal last hadden weggeworpen in hun lange en haastige vlucht naar wijder horizon ten. Er was in deze verkiezingstijd niets, dat erop wees, dat de bevolking onrustig was; verlangend om zich in nieuwe we reld-beschouwingen of denk-systemen te storten- De historische roman is meer dan ooit in zwang; de intellectuelen, die van Socialistische naar Communistische kam pen hadden gezworven, zochten een plaats bij de kippen op stok. In 1948 wilde geen bewoner van de V.S. iets anders zijn dan een Amerikaan. Rust en vrede zijn de opperste wensen van de Amerikaanse burger. Hij weet, dat het niet gemakkelijk zal zijn deze verlangens te verwezenlijken. Hij verwacht niet, dat de welvaart voor eeuwig zal blijven, zoals hij dat in de dagen van President Coolidge heeft ge daan. Maar hij hoopt, dat een rijke en welvarende natie als Amerika niet weer de vernederende armoede van de crisis uit de dertiger jaren zal hebben door te maken. Hij is er zich terdege van bewust, dat zijn land met Rusland in oorlog zal kunnen raken: binnen tien jaar, binnen een jaar, misschien als er een „inci dent" geprovoceerd werd binnen een maand. Maar hij is gehard door de ervaring; zijn probleem Rusland staat op een lijn met zijn onvermijdelijke dood en de even onontkoombare belastingen. Hij heeft zijn hoop in het Marshall-plan gesteld en wacht verder af, vertrouwend op het beste, wat komen kan. In 40 jaren van oorlog en maatschap pelijke omwenteling zijn de Verenigde Staten niet alleen tot nieuwe rijpheid ge komen, maar zij nemen een vooraan staande plaats in de wereld in. De tijd is nu gekomen, gelijk „Time" suggereert, om de sociale terreinwinst te consolideren en zich te gaan toeleggen op de taak om leiding te geven aan de vol keren. Zo is de geestelijke achtergrond van de verkiezingen, die niet tot resul taat hebben gehad de overwinning van Dewey. Zijn geloofsbelijdenis blijft echter een merkwaardig stuk voor een man .die dong naar de noogste plaats in een land, dat wij bij voorbaat zien als de kweek plaats van uniforme mensen, in uniforme auto's met uniforme kleding, met gelijk geschakelde Hollywood make-up en Palm- Beach costumes en pin-ups aan de lopende band, blond, bruin of zwart. LEO N- Rydahl, 16.00 Eng. ri""-.juiwijk: Batavia, 18.00 fr. Br., v. d. sold., 18.30 VI. Br v rf sold., 19.00 Fr. Br.: gram., 19 30 Vl Rr filmmuz., 20.00 gram., 20.15 filmrevJe' 20.30 omr.symph. ork., 22.00 nws 22 15 gram., 22.50 nws, 22.55 gram., 23 00 'div RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr Rr nws, 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng HS: 850mT 'ff5 Weer' 8i?° nws' 815 var ork-', 8.50 „Lift up your hearts", 8.55 weer, 9 00 nws, 915 gezondh.praatj e, 9.20 gram gso causerie 10.25 gram., 10.50 Amer com ment., 11.05 v. d. scholen. 11.30 Music while you work", 12.00 Eng. L.P.: voordr 12.15 ork. Lubbeek, 13.00 orgel, 13.30 ens! Mayerl., 14.00 Welsh orch., 15.00 v d vrouw, 16^00 Eng. H.S.: gram., 1645 Critics, 17.00 Fr. Br.: ber. en interview, 17.10 v. d. zieken, 17.45 Eng. L.P.: Macpherson, 18.00 Béromünster: or. Du- mont, 18.30 verz. pr„ 19.00 gram., 1915 Eng. LP.: ork. Foster, 19.45 Fr. Br: nws 20 00 Eng. L.P.: nws, 20.30 „Waterlogged Spa", 21.00 muz. causerie, 22.00 Picture- parade. 23.09 nws, 23.15 „Squadronnaires" dansork. Vlot en zakelijk waren de bespre kingen in de Centrale Raadsvergade ring van de Diocesane R. K. Midden standsbond in het bisdom Haarlem, die gisteren in Amsterdam gehouden werd. dank zij het tactvolle en strakke be leid van de voorzitter de heer H. van den Brule uit Rotterdam. Hij gaf iedere afgevaardigde het volle pond, doch ook geen haar toe, wanneer een betoog buiten de eigenlijke zaak om ging. Vandaar een prettige sfeer en enkele erupties, overigens van onschul. dige aard en die in elke grote vergade ring wel eens opleven, werden spoedig bezworen. Voorzitter v. d. Brule heeft meer uit voerig gesproken over de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie Bij de hierna ge houden bestuursverkiezing werden de heren A. Steeman, Rotterdam en M. Kor- velijn, Vlissingen herkozen: de heren F. de Hosson, Leiden en W Vessies, Bever wijk, die als adviserende leden reeds deel uitmaakten van het hoofdbestuur; werden thans tot gewoon bestuurslid ge kozen. Na breedvoerige discussies werd het besluit van het hoofdbestuur tot mede werking aan het uitvoeren van de op l Januari 1949 ingaande centrale contri butie-inning goedgekeurd. Er was aanvankelijk enig bezwaar van wege de dubbele contributie èn aan standsorganisatie èn aan vakbond. De af deling Woerden wilde geen vakbonds contributie innen van hen, die daartegen bezwaar hebben, zolang de vakgroepen haar bijdragen opeisen. Het bestuur stel de daartegenover, dat de vrije vakorga nisaties hierdoor ondergraven zouden worden. De N. R. K. M. beseft zeer wél, dat vele leden zwaar gedrukt gaan onder de last van hun vakgroep. Het is daar om, dat alle krachten worden ingespan nen teneinde te bereiken, dat de Wolter- somse vakgroepen zo spoedig mogelijk verdwijnen en zo enigszins mogelijk hiermede niet gewacht wordt tot de bedrijfsgroepen zullen worden ingevoerd. De geestelijke adviseur, Rector Kraak man, feliciteerde de vergadering met dit besluit, dat z.i. van echte gemeenschaps zin getuigt. In de ochtendvergadering diende het hoofdbestuurslid en Tweede Kamerlid, de heer Hooij, een motie in naar aan leiding van de maatregelen van de rege ring bij het intrekken van de subsidies en waarbij geen rekening is gehouden met de toenemende moeilijkheden, waar in grote groepen van middenstandson dernemers komen te verkeren. Immers op de eerste plaats komen de kleine ondernemers, wier inkomen vele ge vallen op hetzelfde niveau liggen als van de arbeiders, niet voor een bijdrage in aanmerking, terwijl toch voor hen als consument de huishoudelijke uitgaven toenemen. Maar vervolgens mogen zij de loonbijslagen, die zij aan hun werk nemers moeten uitbetalen, althans voor lopig, niet doorberekenen. In deze motie die met algemene in stemming werd aanvaard, werd nu te leurstellend kenbaar gemaakt, dat met deze moeilijkheden geen rekening is ge houden door de regering. Tevens werd in de motie, die ter kennis wordt gebracht van het dagelijks bestuur van de N. R. K. M., de wense lijkheid uitgesproken om te komen tot een noodwet-kinderbijslag aan zelfstan digen in afwachting van een definitieve regeling, waarbij de financiële conse quenties nog eens nader bekeken kunnen worden. Volgens de proeve van ontwerp van wet, zoals die door de commissie- Michïelsen namens het Centrum voor Naar het Rotterdams Parool meldt, is Prof. dr. ir. J. Goudriaan benoemd tot professor in de bedrijfseconomie te Pretoria, Z.-Afrika. Prof. Goudriaan zal nog voor het einde van het jaar ons land verlaten en zjjn professoraat aan de Economische Hogeschool te Rotter dam en aan de Technische Hogeschool te Delft neerleggen. Prof. Goudriaan ontving zijn universi taire opleiding aan de Technische Hoge school te Delft. Na zijn studiejaren was hij werkzaam bij de Inspectie van de Ar beid, als directeur van het Centraal Nor malisatiebureau en als hoofdingenieur van Mij. Feyenoord Rotterdam. In 192C werd hij benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de economische hogeschool te Rotterdam in de bedrijfsleer en organi satie der onderneming, terwijl in 1936 de benoeming van prof. Goudriaan te Delft volgde, met dezelfde leeropdracht als te Rotterdam. In 1938 werd prof. Goudriaan hoofd van de Bedrijfsorganisatie van het Philipsconcern in Eindhoven en later on derdirecteur van dit concern. Enige tijd voor het uitbreken van de oorlog volgde zijn bènoeming tot directeur van de Ned Spoorwegen een functie die prof. Goudri aan tijdens de oorlog neerlegde. TOO Een gisteren verschenen legerorder be vat een riieuwe bepaling in dë groetplicht. De militaire groei behoeft niet te worden gebracht aan meerderen, die zich bevin den in Lociëteiten, café's, restaurants, hotels en daarmee gelijk te Stellen inrich tingen en op de daarbij behorende bui tenterrassen. Evenmin behoeft uit de be doelde inrichtingen dan wel van de daar bij behorende terrassen de groet te wor den gebracht aan meerderen, die op de Staatkundige Voorlichting is ontworpen I weg passéten. Voorts behoeft de militaire en welke ter vergadering werd toege- I groet nieste worden gebracht in spoor- licht door het bestuurslid, de heer Rij-1 wegstatiops en in publieke vermakelijk- ner, zou het wel eens kunnen gebeuren, I heden. j dat een zelfstandige meer aan premie I moest betalen dan hij als bijslag ont vangt. Het is zeer de vraag aldus ook de voorzitter, of het bedrijfsleven deze lasten wel kan dragen. De practische uitwerking van de kinderbijslag eist nog een concrete studie, maar in afwachting daarvan is er, gezien de hoge nood en het vraagstuk van de lonen en prijzen, aanleiding om de kinderbijslag reeds nu voor kleine zelfstandigen toepasselijk te maken en deze voorlopig door de over heid voor haar rekening te doen nemen. Tegen het einde van de vergadering spraken de heer Koops, voorzitter van de N. R. K. M., en de heer Kopingsbrugr gen namens de K. J. M. V„ èen geest driftig woord. 0> 9' Op 12 Sept. j.l. brak bi&nd uit in de manufaei^irenhandel en woninginrichting N.V. Zwartsenberg te Stadskanaal. De schade ijpdroeg ruim 500.00Q,gulden en 60 a 70 mensen werden werkqloos. Thans 'is een zekere H. ui L Oude Pekela Zwartsenberg Een .nader onderzoek Wepp uit, dat hij in de nacht, waarin de brand uitbrak, goederen uit het magazijn gestolen en daarna het pand in brand gestoken heeft. Het bedrag van circa 158.689.000 (v,w. 139.939.000) dat op de weekstaat van de Ned. Bank per 1 November 1948 de tegenwaarde aangeeft van de schen kingen, die onder de Marshall-hulp zijn ontvangen, is samengesteld uit de vol gende posten (in duizenden guldens); 25 Oct. 1 Nov. Broodgraan 105.276 107 591 Veekoeken 3.173 3.432 Kunstmest 2.048 3.727 Hout 159 196 Steenkolen 6.411 17.646 Aardolieprod1.241 2.971 Ijzer en staal3.500 3.729 Aluminium 90 Koper 3.076 4.188 Machines (incl. kan. toormachines) 59 Automobielen 5 Vetten en oliën 13 613 13.613 Tabak '129 129 Chemicaliën 203 203 Huiden en leder 308 308 Vrachten 902 902 Totaal generaal 140.039 158 739 Het totale bedrag, waarover de Z.C.A.- missie in Nederland ten laste van de „Local currency account" heeft beschikt, blijft onveranderd 100.000, zodat op de jongste weekstaat een bedrag voorkomt van rond 158,689.000. In de memorie van antwoord van de regering op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake het algemeen be leid wordt ten aanzien van de ontwikke ling van de toestand in de republiek Indonesia o-a. verklaard, dat de gang van zaken aldaar de regering met zorg ver vult en zij noemt de toestand thans zelfs zorgwekkend. Het is juist, aldus de memorie, dat Hatta gezegd heeft Sovjet-Rusland te zien als de exponent voor de bevrijding der koloniale landen. De regering erkent en betreurt, dat door uitspraken als deze, grond gegeven wordt voor de mening, dat de houding der huidige republikeinse re gering tegenover het communisme half slachtig is. Wat betreft de vraag of het bericht juist is, dat Sjarifoeddin als minster-president der republiek een belangrijk deel der de fensiegelden zou hebben gebruikt voor de bewapening van illegale troepen en of hiervan iets aan de regering van In donesië bekend was, wordt opgemerkt, dat de regering van Indonesië uiteraard generlei controle heeft op het gebruik van republikeinse geldmiddelen. Inlich tingen, uit betrouwbare bron verkregen, bevestigen echter de juistheid van het bericht. De vraag werd gesteld, of overleg met dergelijke personen nu nog enig nut heeft en of het niet beter ware het overleg met hen radicaal te verbreken. Vooropstel lende, dat van overleg met Sjarifoeddin thans geen sprake is, en toegevende, dat de verhouding tot de republiek bezwaar lijk anders dan zeer onbevredigend kan worden genoemd, deelt de regering het gevoelen van vele andere leden, dat zo lang er een mogelijkheid aanwezig is om langs de weg van onderhandelingen met de republikeinse regering tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te SPONSEN KWASTEN BORSTELS W DE WITHSTR. 46 UI 17513 R'DAM WAGENSTR. 115, IEL 110156 - DEN HAAG De voormalige Hilfszollsekretaer van de Grenzschutz van Ewijcksluis (Wierin germeer), de 44 jarige J. Hinrichsen uit Flensburg, wegens zijn smal en scherp gelaat berucht onder de bijnaam „Scheer mes", verrichtte tijdens de bezetting politiediensten, die niets te maken had den met zijn oorspronkelijke opdracht. Zo schoot hij een weerloze arrestant neer en begroef hem eigenhandig in de duinen. Vborts vermoordde hij twee Alkmaarders, die in de hongerwinter op voedsel uitwaren. De adv.-fisc. bij het Amsterdams B.G. eiste tegen „scheermes" de doodstraf. Uitspraak 17 November. Met ingang van vandaag kunnen motor voertuigen met een motorvermogen van niet meer dan een half PK zonder ver gunning worden verkocht. 29 October 1948 Van onze speciale verslaggever H, GHYSSELS Het scheepsjournaal van de „Scaldis" vermeldt reeds gedurende een week: „Voor anker ten Zuiden van Boa Vista" een mijl uit de kust. Sedert Donderdag heerst er een grote activiteit in het ruim, waar men met het herstel van de bathyscaaf vordert. Het kleine defect, dat bij de eerste proefduik opgelopen werd is bijna v-erholpen. De opvarenden van het expeditieschip genie ten nu van de uitzonderlijk schone nacht en ademen de lichte bries in, terwijl zij over de reling geleund over het water turen. Tegen de duistere hemel tekenen zich ©84^: ii69 Verschenen is de memorie van ant woord der regering op het voorlopig verslag der Tweede Kamer. Deze me morie betreft het algemeen beleid der regering en heeft alleen betrekking op de politieke beschouwingen. Een lange reeks van ontwerpen passeert de re vue, waarbij wij een greep zullen doen uit de voornaamste. Wat de ki-ndierbijslagweit voor zelfstan digen betreft wordt medegedeeld, dat nog geen aanvulling van enig belang kan worden gedaan na de verklaring in de Troonrede. Over een eventuele benoe ming van staatssecretarissen zijn nog geen beslissingen gevallen. Ook de regering is teleurgesteld om trent de resultaten door de Verenigde Naties bereikt. Wat het Marshall-plan be treft moet veeleer gelet worden op de concrete resultaten van het werk, dan op het construeren van een formele super- nationale structuur. De regering noemt de inschakeling van WestDuitslamd bij de West-Europese samenwerking een on misbare voorwaarde voor het herstelpro gramma der betrokken landen. De regering heeft geen aanleiding ge zien op het eer ingenomen standpunt Ua.v. de grenscorrecties terug te komen. Het heeft echter geen zin de ogen te sluiten voor de grotere politieke aspec- n van dit probleem en de daaruit voort komende moeilijkheden, die er toe heb ben geleid, dat er op het huidig- ogen- l nog geen enkel concreet resultaat bereikt ir. Nochtans is het niet uitgesloten, dat binnenkort zal kunnen worden over gegaan tot de voorlopige verwezenlij king van een aantal grenscorrecties, welke grotendeels betrekking hebben op de opheffing van locale anoma lieën. PP2 re8erin|g is van mening, dat het tot de taak van ons land behoort, zowel economisch als militair, de grootst mo gelijke medewerking te verlenen aan de defensieve weerbaarheid va-n West- Euirop-a. Ten aanzien van dit vraagstu' wordt bet volgende verklaard: Het heeft geenszins in de bedoeling van de regering gelegen, door een zgm. systeem van „uitwijkmogelijkheden" twee consumptiegroeper in het leven te roepen. Bij de geleidelijke afschaffing van de subsidies wordt er naar gestreefd, de prijzen in overeenstemming te bren gen met de productiekosten. Ten einde de consequenties hiervan voor de grote massa der bevolking zo licht mogelijk te do zijn, heeft de regering er vo-or ge zorgd, dat daar, waar zulks mogelijk was de prijzen voor artikelen, die de in prijs gestegen goederen zouden kunnen ver vangen. worden gehandhaafd. Dit is met name geschied ten aanzien van rund vlees. margarine en eierkolen. Ten aanzien van de huren is de re gering van mening, dat hieromtrent zo enigszins mogelijk in 1949 een op lossing zal moeten worden gevonden. De herziening van de fiscale winst vaststelling is bij het ministerie van Fi nanciën in gevorderde staat van voorbe reiding. De regering is van oordeel, dat de middenstaindsbelangen voortdurende aandacht vereisen. De regering is bereid te overwegen, op welke wijze een inten sievere behartiging dier belangen kan worden bereikt. De regering onderschrijft de door vele leden naar voren gebrachte gedachte, dat bet werk van de overheidsorganetn, die zich bewegen op het gebied van de land- verbetering en de landaanwinning, zo veel mogelijk dient 'e worden gecoördi neerd. Volledige klaarheid over de inrichting van de productie- en marktordening in land- en tuinbouw in verband met de economische unie met België en Luxem burg, kan de regering, hoezeer zij ook het verlangen daarnaar kan begrijpen, op dit ogenblik nog niet geven. Het verze keren van een redelijke bestaanszeker heid vooi boeren en tuinders in goed ge leide bedrijven is een onderwerp van de aanhoudende zorg der regering. Met voortvarendheid wordt gewerkt aan een voorstel, hetwelk, rekening houdend met he' feit, dat -e schaarste-economie tot het verleden gaat behoren, van het bo venstaande principe uitgaat- De regering heeft met grote belang- Aan boord van de „Scaldis" die de „Scaldis" vergezellen en vlak bi ons dobbert de „Elie Moncier" op de deinende golven. AUeen een zwerm mug gen vait ons lastig. Plotseling doorklieft het licht van de vuurtoren, die zich op de brug bevindt, de duisternis en de zee wordt hel ver licht. Dit schouwspel boeit ons „groen' tjes" van de zee, ten zeerste. Dan is het, of geleidelijk aan het blauw der zee bevolkt wordt met ontel bare rondzwemmende diertjes van mi croscopisch kleine afmetingen, die een zeer heldere kleur verspreiden, waarin he1 rood domineert. Andere zijn phos- phoriserend en vertonen een briljante schoonheid. Het zijn schaaldiertjes van slechts enkele milimeters grootte, gelij kende op garnalen. Vissen, die meer do°r huet ^an door het voedsel, dat over boord gewor pen wordt, aangetrokken worden, ver- schijnen aan de oppervlakte. Eerst zien wij zeepaling van diverse soorten en vervolgens zilvervissen, die een bek heb ben als een breinaald. Daartussen door mengen zich sardines en al deze vissen zwemmen aan de oppervlakte rond zich waanzinnig ronddraaiend. Het aantal <s zó groot en ze zijn zó beweeglijk, dat het water rond het schip er van schijnt te koken Gewapend met een groot schepnet „f n ^eri Eeckhoudt zoveel vissen als hij maar wil naar boven om zijn ver zameling aan te vullen Ik ga naar de heer RÏonod toe om hem te vragen, iet* over zijn Indrukken van de eerste proefduik mee te delen. Hij is zo eerlijk om te bekennen, dat een onbehaaglijk gevoel hem overmees terde, toen hij zo van de levende wereld afgesloten werd in die stalen doos van 9 cm dikte, waarvan de deur van buiten werd dichtgeklonken, waarna de onder dompeling plaats vond, zodat men door het wateroppervlak gescheiden werd van het domein, waar men in de lucht adem kan halen. „En hoe waren uw indrukken aan de oppervlakte d.w.z. om me correct uit te -drukken op 5 m diepte, wanneer de drijvers reeds de oppervlakte raken?' Ook dit vond de heer Monod maar zeer matig, omdat het verblijf in de kogel hem eindeloos toescheen. „Door het kleine venster van de bathyscaaf is alles rondom je helder blauw water, doorschoten met zilveren strepen. Lager lijkt het, of het water met duizenden witte puntjes bezaaid is, die zich bewe gen met een snelheid van hemellicha men". „Hoe is 't in de diepte?" „Op 25 m is alles rustig Het schuitje rust op de bodem waarvan het zand door. de vuurtoren helder verlipht wordt Je bodem is als een koord gerimpeld en in de dalen zitten spikkels zeewier en glin steren de minuscule schaaldiertjes, de zelfde die u zoeven heeft gezien. Een paar vissen, kalm en bedaard, de agitatie van het kleine goed afkeurend, waden ernstig over de bodem. Maar dan moet men weer alle aandacht aan het stijgen schenken „Attentie voor de eerste ballast.... Klaar? Af!" Dan volgt het hoofdmoment van de hele proefneming Door de patrijspoort ziet men de vreemde stalen doos zich losmalen en het water doorwoelen om ■ie. zana neer ie dalen Deze ma "ioeuvre wordt een zestal malen her haald" mede in verband met de moeilijkheden stelling kennis genomen van het rapport der huiseigenaren, en ter voorkoming »an de vernieuwingsraad voor het on- van verdere achteruitgang der huizen j ierwijs. ais gevolg van onvoldoende onderhoud, I Met vele desiderata van de Vernieu wingsraad kan zij instemmen. Enkele verlangens, zoals b.v. verbetering van de maatschappelijke positie van onderwijzers en leraren, vaste bezoldiging van het vol ledige leraarsambt, zijn inmiddels verwe zenlijkt. Aan andere, zoals b.v. drastische verlaging van de leerlingenschaal zal op dit ogenblik in verband met de beschik bare onderwijskrachten en schoollokali- teiten, in verband ook met de nood van 's rijks schatkist, geen gevolg kunnen worden gegeven. De regering is van oordeel, dat de rechtspraak betreffende de perszuivering niet gequalificeerd kan worden, zoals door vele leden wordt gedaan en dat er op dit ogenblik voor haar geen aanleiding be staat tot het treffen van maatregelen. Het onderzoek in de zaak-Schreieder is thans vrijwel beëindigd. Er zullen ver moedelijk voldoende termen zijn om hem ter zake van een of meer feiten te doen terechtstaan voor het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden. De klachten over de werkzaamheid van het Beheersinstituut vinden hun voor naamste grond in de omstandigheid, dat het besluit vijandelijk vermogen een on gewone en omvangrijke taak op de schou ders van het Beheersinstituut heeft ge legd en dat het instituut deze taak in bij zonder abnormale tijdsomstandigheden heeft moeten aanvangen. De taax van het Beheersinstituut en de verantwoordelijk heid daarvoor worden tezamen met de gehele materie van het rechtsherstel aan een onderzoek onderworpen. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat de regering niet veel voelt voor een we deroprichting van de bijzondere vrijwil lige landstorm, dat tot nu 4500 man hulp politie is aangeworven, dat binnenkort een wet op het regentschap zal worden ingediend en dat mogelijk reeds eerder dan 1 Januari 1950 besloten zal worden minder gebruik te maken van de onthef fing van het verplichte ontslag van hu wende of gehuwde ambtenaressen. komen, deze weg gevolgd dient te worden. Ook thans acht de regering deze moge lijkheid nog niet geheel uitgesloten. Dit neemt echter niet weg, dat allereerst de nakoming van het bestand en de spoedige hervatting van het goederenverkeer moe ten zijn bewerkstelligd. Ten aanzien van de militaire situatie in Indonesië wordt aangetekend, dat deze als volgt kan worden gekenschetst. Op Java verslechtert de militaire situatie dagelijks, vooral in West-Java. Op Sumatra is zij eveneens achteruit gaand, zij het ook geleidelijker. Ook in Zuid-Celebes en in Zuid- en Oost-Bor- neo doet de activiteit van infiltranten uit republikeins gebied op Java zich In toenemende mate gevoelen. Er is voorts een onmiskenbaar verband aan te wijzen tussen de chaotische toe standen in de republiek en de toeneming van verzetsdaden daarbuiten als gevolg van de verhoogde activiteit van destijds na de bestandsovereenkomst van Ja nuari j.l. achtergebleven benden, thans in verontrustende mate versterkt met in filtranten uit republikeins gebied, waar onder zelfs geregelde eenheden van de TNI tot een sterkte van somtijds 800 a 1000 man, veelal goed bewapend met mitrailleurs, mortieren en andere vuurwa pens- Voorts heeft de communistische op stand in de republiek tot gevolg, dat ver wilderde benden thans een goed heen komen zoeken over de status-quo-lijn en in het door ons gecontroleerde gebied hun bedrijf van afpersing en terrorisatie van de bevolking voortzetten. Het aantal incidenten in het door ons gecontroleerde gebied is deswege sterk toenemend en bedroeg in de laatste vier weken vóór 20 October j.l. resp. 188, 190, 202 en 231 gevallen per week. Het zwaartepunt dezer terroristische activiteit is gericht tegen de bevolking. Zij uit zich in moorden, ontvoeringen, brandstichting, afpersingen en terreur in elk verdere denkbare en veelal zeer wrede vorm. Vooral opvallend is het stijgend getal moorden op Indonesische bestuursamb tenaren, in de laatste drie weken voor 20 October j.l. met een weekgemiddelde van 25 moorden (in de laatste week 48 aanslagen). Deze toestand hoezeer ernstig en niet lang meer te dulden is echter altijd nog veel gunstiger dan die, bestaande in niet door ons gecontro leerde gebieden. In overleg met de K. N. V. B. heeft de Kon. Belgische Voetbalbond besloten de wedstrijd BelgiëNederland juniores die op 21 November op het terrein van Beerschot A C gespeeld zou worden, op het veld van de Antwerp F C te organi seren. De aanvang is bepaald op 13 uur. Het zal dus een voorwedstrijd zijn van de eigenlijke BelgiëNederland-kamp. Aan de zesdaagse, die van 9 tot 15 November in Brussel gehouden zal worden, nemen 17 koppels deel. onder wie SchulteBoeyen en het Neder lands—Belgische koppel Middelkamp Buyl- In een sensationele party is het de Engelse testers gelukt de eerste wed strijd te Kaapstad te winnen. Western Province scoorde 386 voor 5 en 88 voor 4. Engeland antwoordde met 357 voor 5 (gesloten) en 118 voor 1_ O De wedstrijden om de Wimbledonkam pioenschappen zullen van 20 Juni— 2 Juli l949 worden gehouden. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Achterweg 86, Lisse.) No. 6457 lste prijs: Dziennik todzki Mem- Z. Marienstr.; mat in twee zetten. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK Ditmaal maken we het de oplossers zeker niet moeilijk. Deze rubriek bevat uitsluitend tweezetten. Het zijn alle eer ste prijzen. De waarden ervan, zijn nogal afwisselend, waarom de een die, een an der. dat probleem zal prefereren. Ons bij voorbeeld bevalt 40. 6457 het beste, ter wijl verder no. 6459, als Meredith ons zeer goed aanstaat. PROBLEMEN: No. 6458. M. WROBEL lste prijs Schw. Arb. Ztg. 1947 Wit: Kg7, Db8, Td4, Th3, Rbl, Rg5 Pc6, Pf2. Zwart: Kc3, Dg3, Ta6, Tfl, RgS, Rh2, Pdll, Bh0; pionnen: aB, b2, b3, d2, e7, f5. No. 6459. O. STRERATH lsta prijs i'he Ch. C. 1947 Wit: Ka8, De7, Te2, T_>4, RfS> Rh6i pa3, 8wart; Kd3, "e5, Pb3, Pf4, d6. CORRESPONDENTIE: X. te S. Uw opgave wordt spoedig ge plaatst. N. N. te V. Uw drie oplossingen ver schillen alle met die van de auteurs, j. D. te N. In 6449 volgt op 1. Dg8, Kg3 enz. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6447 1. Th5c5 enz. No. 6448 L Kc7—c8, dreigt 2. Rc5t en 3. Pb5ft. Dc3: 2. Rc3: 3. Rb2tt of Rb4tt. übl: 2. Pb5t, Ka2, 3. Pb4tt. No. 6449 1 Da2—bi, Kg3 (Kh3), 2. Dglt, Kf4, Pd3t Ke4, 4. Rg6:tt of 3: Kf5, Dg6:tt 2Kh3. 3. Rg4t Kh4, 4. WS-tt. 1Kg5 <Kh5:>, Dg6:i Kf4, 3. Pd3t, 4. Dg4tt. 1gh5:, 2. Dgl t'2, Op dit moment van ons gesprek dooft G'iw+§5^' 1Vi' 2' Dg6:' Kh3, 3' P£3, Be'rgstón, r?' 1 0= j leen: .F. Pijls, Maasbracht, F. Witte, Den „Die twee kustvissen op 25 m afstand Haag zyn voor mij", zo besluit Monod, „al zijn, Van no. 6447 en 6448: J. Dickhaut, Nij. megen; H. v. d. Poel, Zoeterwoude; P. H. zij nog maar pas de voorhoede van een immens leger, dat vandaag nog buiten ons bereik list maar waarmee ik me gauw wil meten". (Nadruk verboden. Copyright Scoop) Houdijk, Rotterdam. Van no. 6447: W. H. Haring, Schiplui den; W. Hooft, Utrecht; C. H. Nijkamp, Almelo; A. Rondema, Tilburg. Men R.K.G.' Om 1 geet, v vandaa Triduu jaar. Z uur aa „Huize worder Houter R K. je Vrijd gehoud triduur Mis, w In dezi nersmi kerk v hebber oud, n verwat Na a: onze n Late: Excelsi door ei Mor{ komt bovenz lezing Kathol het on Zijn Heilige der or Voor vingen bevesti H. Scb In h' Kring midde! K C.G, kénd j Op naar, oorspr het St. geschr het A daan „uit ei een r ten ge Op Wang geven, den li naam gaat v In 1 ble ee illustr Voo: zal de Pol ii voor i sprekt van 1 niet i was r nog e grote onbelt Rui meen! jes a Broer om te Vendi burgp In d week den, schik' ringel over tere schou burg schen accon slordi De resuli viel s dat 1< druk huis kerkt kerkj verer verse jaar He1 de dr hotel, Get lars. Ma Voi majoi leidir in In drogt is zit Voor niet veel deel kend Ma het 1 van gehe kiete het s kran foto': gede De voel het stige gevo veld komi onde samt Kijn 0\ Uitge hoge genr jong O tean gebi wen ovei kinp Di het in goet de, zeer dav dru in t M pla; had heti

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2