Door onze schuld kennen ze ons niet Bekeerling Douglas Hyde over communistische tactiek Er bestaat toch nog zo iets als vrije meningsuiting" St. Martinus" op zijn voetstuk Weerbericht Go Defensie door radio-actieve gordel Graanpositie gunstiger dan ooit J OOSTENRIJKSE BLEEKNEUSJES KWAMEN IN ONS LAND J NG Tijdelijk© w^efcrs verbetering DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gevaren van oorlog en revolutie Van boerderij naar Witte Huis V.. Een gil van Visjinsky: De hoos te Vlieland Kinderbijslag voor zelfstandigen Piccard's mislukte expeditie LAGEN Burgemeester d'Ailly Een scheepje ging uit varen 70ste JAARGANG ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 No. 20768 99' Links: Tijdens de afscheidsreceptie van dr. H. van Mook te Batavia. Raymond Herremans, het Belgische lid van de C. van G. D. zegt de scheidende luitenant gouverneur-generaal vaarwel; in het midden mevr. van Mook. Rechts: Mr. D. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, bij zijn aankomst op het vlieg veld Kemajoran bij Batavia. Hij wordt met een handdruk begroet door Merle Cochran (links), het Amerikaanse lid van de C. v. G. D. HARTELIJKE ONTVANGST TE VENLO WEST-EUROPA'S DEFENSIE Ned. marinevertegenwoordiger bij gecombineerde staf COMMUNISTISCHE OPMARS NAAR MADIOEN? DE DEMOCRATISCHE ZEGE in Huis van Afgevaardigde 99' EEN FRAAI RUITERSTAND BEELD TE UTRECHT Drie geldbronnen voor de betaling TREINSTAGNATIE DEN HAAG-LEIDEN OVERAL DROOG WEER ONDERNEMER ONDERZOEKT ZIJN GEWETEN Groot-officier Oranje-Nassau DE MOGELIJKHEDEN DER ATOMISCHE SPLIJTING Afschrikwekkend middel tegen oorlog TOCH NOG EEN TEKORT SNEEUWBALBRIEVEN GEEN LOTERIJ DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: a .V PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De man, die nu bijna acht maanden geleden zulk een sensatie veroorzaakte in de Europese journalistieke wereld, door uit te treden uit de staf van de „Daily Worker", het communistische dagblad in Engeland, waaraan hij sinds acht jaar als nieuws-redacteur en chet van de redactie werkzaam geweest was, is, gelijk reeds gemeld, momenteel in Nederland, om hier een aantal lezingen te houden over zijn ervaringen en op deze manier te proberen iets goed te maken van al het kwaad, dat hij als communist heeft gesticht. Twintig jaar lang was hij lid van de C. p. in Engeland en de laatste tien of acht jaar een van de leidende figuren, een van de „big shots". Dat hij tenslotte de partij verliet, om katholiek te wor den, zal de C. P. in Engeland hem nooit vergeven. Hij heeft dit alles verteld in een kleine brochure die, in het Nederlands vertaald, dezer dagen is uitgegeven door de Ka tholieke Actie hl Nederland i Postbus 2, Heemstede) en getiteld is: „Van Com. nuinist. tot Katholiek''. Ik had een zeer lang gesprek met hem en woonde een van zijn lezingen bij in Eindhoven. Wat onmiddellijk uit die lezing duide lijk was. was het feit, dat de C. P. in hem een zeer knap verdediger verliest, en een ik zou bijna zeggen geraffineerd spreker en propagandist. Deze man heeft léren spreken tijdens zijn communistische trainingstijd en door zijn latere ervaring als communistisch leider. Behalve een bijna volmaakte spreektechniek, die ge heel en al natuurlijk is geworden en daarom zo doeltreffend is, weet mr. Hyde ook precies de juiste toon te treffen, die zo noodzakelijk is. wil er werkelijk kon- takt zijn tussen spreker en toehoorders. En de belangstelling, waarmede zijn lezing werd gevolgd bleek uit het grote aantal vragen, dat volgde. En mr. Hyde, die een uur lang onder ademloze stilte van zijn gehoor had gesproken, beant woordde ook een uur lang allerlei vra gen, die op hem werden „afgevuurd", om een Anglicisme te gebruiken. Veel van wat hij'vertelde in zijn lezing kan men vinden in zijn brochure, een echt „document humain", zij het in be scheiden vorm. Een punt, waarop hij heel sterk de nadruk legde was dat, zoals het communisme een soort levensbe schouwing heeft opgezet, die een ant woord geeft op alle vragen van dit mo derne leven, maar een antwoord waar van hü nu inziet hoe fout het Is, wij ka- tholieken ook een levensbeschouwing hebben, die het enige juiste antwoord geeft op alle vragen en problemen, die er zijn. En als wij katholieken onze eigen levensbeschouwing in woord en daad maar duidelijker tot uiting brachten, zou dat het einde van het communisme bete kenen. Mr. Hyde noemde het „de grote zonde van het communisme", dat het vele goed willende, intelligente en energieke men sen tot zich trok. Mensen, in deze mo derne godloze wereld opgevoed zonder enige levensnormen en die in het commu nisme menen te vinden, wat zij zoeken. Wat zij zoeken is eigenlijk datgene, wat de R. K. Kerk leert maar wij katholieken brengen dit de wereld niet duidelijk ge noeg en dat is onze schuld onder de ogen. Zij kennen ons niet; zij kennen wel de communisten, die een geweldige activiteit ontplooien en daarom kiezen zij het communisme, terwijl zij eigenlijk, als zij beter zouden weten, de R. K. Kerk zouden kiezen. De R. K. Kerk en het communisme zullen dan ook de twee machten zijn. waartussen uiteindelijk de strijd zal worden uitgevochten. Of katholiek of communist. Wij moeten dankbaar zijn, dat iemand als mr. Hyde door Gods genade tot ons kamp is overgegaan. Zijn intelligentie en enthousiasme zullen velen bezielen om de goede strijd te strijden met de inzet van heel hun persoonlijkheid. Tenslotte een optimistisch geluid. Bij de vragen, die aan mr. Hyde wer. den gesteld was er natuurlijk ook een over een volgende oorlog. Wat mr. Hyde daarvan dacht. En ik meen, dat de opi nie van iemand, die zo lang een belang rijke functie in de C. P. heeft gehad wel van enig belang is, zeker van veel meer belang dan de opinie van vele „outsi ders", die hun mening dagelijks aan ons opdringen. Mr. Hyde is van mening, dat Rusland een gevaarlijk spel speelt, maar dat er geen oorlog komt, zolang Rusland dat ban verhinderen. Dat Amerika, noch En geland oorlog willen is duidelijk. Zij zul- ien het initiatief zeker aan Rusland over laten. Welnu, mr. Hyde is zeer positief in zijn mening, dat Rusland geen oorlog wil. En de reden voor zijn mening vir.dt hij in de Marxistische leer van het commu nisme. Deze leert namelijk, dat zolang er m een land kapitalisme heerst er in dat land ook een kapitalistische ideologie ?aJ zijn. Eigenlijk bestaat deze kapitalistische ideologie nog min of meer in alle lan den, behalve in Rusland, dat dertig jaar zijn uiterste krachten heeft ingespannen om de kapitalistische invloeden te we ren en hierin inderdaad is geslaagd. De Russische soldaten, die tijdens de laatste oorlog buiten Rusland kwamen, onder gingen deze invloeden zeer sterk en zij vormen, in Rusland teruggekomen, daar een zeer reëel probleem. Rusland pro beert dit probleem momenteel op te los- .-,en op echt Russische manier, maar dit kost Rusland zeer vele, vroegere, waar devolle partijleden. Rusland nu is ze ker niet van plan, zijn soldaten opnieuw buiten Rusland te brengen iets wat bij een nieuwe oorlog onvermijdelijk zou zijn en zo weer veel waardevol mate riaal te verliezen. De Marxistische leer verschaft mr. Hyoe nog een argument. Het communis me iieeft altijd revolutie van binnen uit gepredikt. De revolutie van het prole tariaat in eigen land tegen het kapitalis me, niet een territoriale oorlog van Rus- iano tegen de andere landen. De eigen lijke basis voor deze proletarische revo lutie zijn sociale misstanden. Rusland nu doet alles om die sociale misstanden te verwerkelijken. Daarom wil het voor de hele wereld een oorlogsdreiging zijn. Want dit betekent, dat andere landen zich zullen moeten gaan herbewapenen, d.w.z. een zeer groot gedeelte van de be schikbare arbeidskracht gebruiken vo. 1 dit doel. Arbeidskracht, die anders voor c!e verbetering van socials toestanden kan worden aangewend. Dit lukt Rusland op het ogenblik vrij geel. Waarom zou Rusland dan een oorlog met alle voor iet communisme verderfelijke gevolgen beginnen als het ook zonder deze oorlog zijn doel kan bereiken, vroeg mr. b'\de zeer terecht. En ik meen, dat hij hiermede voor zijn steiiing betere argumenten heet; gege ven. dan velen, die het tegengestelde willen bewijzen. Nijmegen, N. SCHOONDERWOERD OP. TRUMANS verrassende, maar ook overweldigende overwinning heeft hem met één slag tot de groten van onze aarde gemaakt. Op onze tekst pagina's hebben wij de betekenis van zijn hernieuwd presidentschap van de Verenigde Staten reeds toe gelicht. Op onze fotopagina geven wij heden als het ware een film van zijn leven, dat van boerderij naar „Witte Huls" omhoog ging. (Telefonisch van onze correspondent) In het Palais Chaillot zijn de Jongste zittingen zeer langdurig geweest en ze worden nu ook des avonds voortgezet Of dit echter helpen zal, om de agenda af te werken ,mag betwijfeld worden, als men moet toezien, dat Bebler, gedele geerde van Joegoslavië, twee uur nodig had, om, feller nog dan ooit Visjinsky was, een soort politieroman (de juali- ficatie is van hemzelf) voor te lezen, waarin de contröle-commissie en Grie kenland ervan beschuldigd worden, pion nen te zijn der Amerikaanse expansie politiek. In een heftig incident met de voor zitter had Joegoslavië reeds de neder laag geleden, toen het protesteerde tegen de niet verspreiding van een propagan dageschrift over de behandeling van de Griekse kinderen in Joegoslavië. Visjins ky kwam hier ook met een argument: „Er bestaat toch nog zo iets als vrije meningsuiting"!, schreeuwde hij. Zo'n gil had hem in Sovjetland het hoofd kunnen kosten. Maar in het Palais Lnaulot schijnt nu eenmaal alles moge lijk Interessant was gisteren alleen het ste vig verweer van Poster Dulles en Mac- Neil tegen de beschuldigingen van Vis jinsky. Foster Dulles zeide: „Men be schuldigt ons van imperialisme, omdat wij 500 deskundigen in Griekenland heb ben, maar de V. S. die na twee oorlo gen een machtiger potentiëel hadden dan ooit, hebben dit thans eerder vermin derd dan vermeerderd. Het leger is uit Europa teruggetrokken zonder vijfde colonnes achter te laten. Inderdaad hebben wij ons program van ontwapening vertraagd, maar dat komt omdat de nederlaag van Duitsland en Japan niet heeft bunnen bewerkstel ligen, dat de vrees in de wereld volko men is weggenomen. De bevoegdheden van de Veiligheids raad worden beperkt door het veto recht en hetontbreken van een inter, nationale macht. Wat Griekenland, betreft, zijn buur landen kunnen elf zeer gemakkelijk 'n einde maken aan het leveren van de Amerikaanse wapens aan het Griekse gouvernement. Zij hebben zich daarvoor slechts te gedragen overeenkomstig de aanbevelingen van de Verenigde Naties" Intussen heeft Australië voorgesteld, een conferentie van de vier Balkanlan- den te doen bijeenroepen, teneinde het conflict op te lossen. (Van onze correspondent) Na de diverse kindertransporten uit Duitsland en Oostenrijk die na de be vrijding reeds op het gehavende station te Venlo binnenliepen, werd de met groen en oranje bloemen versierde trein uit Wenen, die gisterenmiddag 500 Oos tenrijkse UNAC-kinderen Nederland binnenbracht met bijzondere feestelijk heid ontvangen. Deze 500 jongens en meisjes, hoofdza kelijk uit protestantse gezinnen, zullen Maandag van het doorgangskamp „Ame rica". waar zij medisch onderzocht wor den. voor drie maanden naar hun pleeg ouders in Delft, Den Haag, Haarlem en omstreken vertrekken. Hun uitzending was mogelijk door de vele giften waarmede de Nederlandse bevolking het werk van de UNAC de laatste maanden heeft gesteund Elk kind komt de UNAC te staan op f 25 nodig voor vervoet medisch onderzoek en ver zorging in de tijd voor hun aankomst bij de pleegouders. Door een spontane actie tn de Frede- rik-Hendrikkazerne te Venlo was er een hele vracht koekjes en lekkernijen on der de militairen verzameld en zo kon den de kinderen, toen ze nauwelijks het douanekantoor verlaten hadden - de contróle nam lange tijd in beslag al dadelijk worden getracteerd Intussen blies de nieuwe militaire kapel buiten haar pas Ingestudeerde marsen, wapperde de UNO-vlag hoog aan de vlaggemast en volgden een zestal spre. kers, o.w. ds Gravemeijer van het Inter, kerkelijk bureau, dat een groot deel van de organisatie op zich nam, elkander op voor de microfoon van de Ned. Radio Unie Onder hen was ook de vertegen woordiger van de Oostenrijkse zaakge lastigde, de heer R. Nowicki, die hart grondig dank bracht aan het Ned. volk „dat ons altijd het meest geholpen heeft en nog helpen wil". Kapitein ter zee O- de Booy is aangewezen als vertegenwoordiger van de Nederlandse Kon. Marine bij de gecombineerde staf van de vijf landen der West-Europese Unie. Tot op heden is nog niet bepaald., welke Ned officieren de Kon. Land. macht en de Luchtmacht zullen verte gen woord igen Volgns Reuter meldde de dienst Leger contacten te Batavia heden, dat 3000 communisten de dessa Djeblok hebbet heroverd op de republikeinen en nu in Noordelijke richting oprukken naai Madioen. In het Amerikaanse huis van afge vaardigden zijn 263 democraten gekozen en 171 republikeinen. American labour kreeg 1 zetel. (Van onze Utrechtse redacteur) Het ruiterstandbeeld van St- Martinus dat Zondag op het plein voor de St. Martinuskerk aan de Oudegracht te Utrecht door Kardinaal de Jong ont huld zal worden, uit dankbaarheid jegens de patroon van de stad, omdat dank zij zijn bescherming Utrecht en in het bij zonder de parochie in de oorlogsjaren gespaard is gebleven, staat sinds gister middag op zijn voetstuk. Om kwart over twee kwam het bron zen beeld, dat een gewicht van 1500 kg- heeft op een chassis, voortgetrokken door een vrachtauto uit Overveen, waar de heer Binder het gegoten had. aan. Vol spanning wachtten toen reeds de werk lieden, die inmiddels een bok hadden gebouwd, om het beeld op te takelen en zo op zijn voetstuk te plaatsen. Om 11 uur was men in Overveen vertrokken via Hoofddorp, door de Haarlemmermeerpol der, langs Vinkeveen, om het drukke ver keer van de hoofdstad naar het centrum van het land te vermijden. De reis ver liep zeer voorspoedig, al bleef er tussen het beeld, dat staande vervoerd werd en het plafond van de tu -els. die gepas seerd moesten worden, slechts een ruimte van enkele centimeters over. Enige dagen tevoren was langs deze route echter een proefrit gemaakt om de nodige opme tingen te doen, waarbij men tot de ont dekking kwam, dat langs het Merwede- kanaal gereden moest worden, omdat het viaduct op de Amsterdamsestraatweg te laag bleek. Onderweg trok de fiere Ro meinse ridder, statig op zijn ros gezeten, veel bekijks en eenmaal voor de kerk, waar wij het beeld rustig konden beschou wen, ging veler bewondering er naar uit. Geslaagd werkstuk Het is inderdaad een prachtig ruiter beeld geworden, dat naar onze mening nog beter geslaagd is dan het St. Willi- brordbeeld op het St. Janskerkhof, dat van dezelfde beeldhouwer, Albert Ter- mote uit Voorburg is. In een gesprek, dat wij met de kunstenaar hadden, verklaarde deze ook zelf over dit werk meer vo daan te zijn, waarbij hij had kunnen profiteren van ervaringen met het andere beeld opgedaan. Hoewel het paard in ruststand is, gaat er hier meer actie van uit door de grote spanning, die er leeft in het dier, dat door St. Martinus met de toom wordi inge houden en intussen met de achterbenen een slang, symbool van het moderne hei dendom, verplettert De H. Martinus, die op Romeinse wijze zonder stijgbeugels te paard zit. is in meditatie verzonken en frappant is de edele uitdrukking van zijn gelaat met de mooie schaduwvaL Het rechthoekige voetstuk, naar ont werp van architect C. van Moorsel, draagt aan weerszijden het opschrift: „St Mar tinus beschermer van de stad Utrecht. 1940—1945". Een in de muur van de pastorie ge metselde steen, met inscriptie zal de plechtige gebeurtenis van morgen voor altijd in herinnering houden. Na ongeveer 114 uur werken hadden de werklieden het beeld op zijn plaats, dat vervolgens met vier bouten bevestigd moest worden „De ene Martinus komt en de andere Martinus gaat weg", merkte een der kapelaans op, ons wijzend, op een dope ling, die de kerk uitgedragen werd en de naam Martinus ontvangen had. (Van onze weerkundige medewerker), De depressie-activiteit is de laatste dagen belangrijk toegenomen. De ene depressie na de andere passeert de Britse eilanden en de Noordzee, hetgeen de wind af en toe tot sterke kracht deed toenemen. Tijdens het overtrekken van zo'n storing gepaard met kort doch hevig onweer, ontwikkelde zich gisteren te vier uur boven de haven van Vlieland een windhoos. Hierbij deed zich het zeldzaam geval voor, dat een windstation in de baan van de boos was gelegen, zodat nu de snelheid van de zware windstoten, die bijna altijd veel schade tot gevolg hebben, zou kunnen worden gemeten. Maar deze bleek zo groot te zijn, dat de pen van het meetinstrument van het papier afliep, zodat wij nu alleen maar weten, dat de snelheid meer dan 185 K.M. per uur is geweest, een snelheid, die nooit eerder in ons tand was geregistreerd, waarmede wij niet willen beweren, dat dit nooit is voorgekomen. Windhozen zijn nu eenmaal een zo plaatselijk verschijnsel, dat het een grote bijzonderheid moet worden genoemd, wanneer de smalle strook, waarin schade wordt aangericht en die ditmaal 70 meter breed was, over een meteorologisch station loopt. Deze hoos heeft dan ook uitsluitend de haven getroffen. Op het eiland zelf heeft men er dit in tegenstelling tot andersluidende berichten niets van gemerkt. Uit een gesprek, dat wij gisteravond met een van de bewoners van het eiland hadden bleek, dat er geen persoonlijke ongelukken waren voorge komen. Wel was een veertigtal scholeksters gedood, die zich dicht aan de waterlijn op het strand bevonden. De schade aan de enkele huizen, die aan de haven staan, was groot. Bijna alle ruiten waren er uit en de pannen eraf gewaaid. Een gordijnroe werd honderd meter verder kaarsrecht op een duintop gevonden, terwijl in de huizen zelf veel algen en wieren terecht waren gekomen, die de hoos samen met een hoeveelheid zeewater had opgezogen en boven de haven blijkbaar had laten vallen. Ook in de afgelopen nacht heeft het aan de Waddenzee weer hard gewaaid, hetgeen met enkele buien, soms ook met onweer, gepaard ging Van de grote hoeveelheid koude lucht, die tussen de depressie over Scandinavië en de hoge druk over IJsland door naar het Zuiden wordt gestuwd, stroomt het grootste deel gelukkig via Denemarken naar het Oosten weg. Toch is het ook bij ons wat kouder geworden. Het ziet er evenwel naar uit dat wij in de eerstkomende dagen veel kou lullen krijgen want na de belangrijke stijging van de druk op de Britse eilanden begon de barometer daar vannacht reeds weer te dalen. De nieuwe depressie verplaatst zich evenwel nog zo langzaam dat zij het weer bij ons niet vóói Zondagavond zal kunnen beïnvloeden Hoewel de situatie er vanochtend voor de eerstkomende 36 uur dus vrij gunstig uitzag, moet er toch mee worden gerekend, dat deze verbetering maar tijdelijk zal zijn en dus geen essentiële wijziging brengt in het huidige weertype, waarin regenbuien en opklaringen elkaar afwisselen, vooral niet omdat de nieuwe depressie ons land wel eens op korte afstand zou kunnen passerep In het afgelopen voorjaar riep minister Drees, toen nog minister van Sociale Za ken, een commissie ia het leven om de- problemen te bestuderen, inhaerent aan het verlenen van kinderbijslag aan de kleine zelfstandigen. In haar oesprekingen Is de commissie tot de conclusie gekomen dat de geldea benodigd ter financiering van een derge lijke kinderbijslag, eventueel gewonnen zouden kunnen worden uit de opbrengst der premies van een verzëkering of uii de inkomsten van een belasting ofwel uit beide, indien een gemengd systeem voor keur zou verdienen. De commissie heeft zich er echtei van onthouden uit genoem de drie mogelijkheden een keuze te doen Aan de minister van Sociale Zaken za) nu een gemotiveerd interim rapport wor den aangeboden met het doel een nadere opdracht te ontvangen. Aan het gisteren reeds gemelde over het opgeven van de voorgenomen diep zee-expeditie van Piccard. kan nog wor den toegevoi gd, dat de vertraging in net vertrek van de „Scaldis" naar het on- derzoekingsgebied mede een ongunstige invloed heeft gehad op het resultaat der proefnemingen Deze waren immers aanvankelijk voor September overwogen, in welke maar.d op zo goed als volkomen windstilte viel te rekenen- Nu echter kwam de „Scaldis" in het exploratiegebied aan op het ogen blik, dat de gevreesde passaatwinden weer gingen woeden. Hierdoor wordt zelfs, volgens deskundigen, het neerla ten van een sloep nog bemoeilijkt, iaat staan dat van een moeilijk hanteerbaar apparaat als de bathyscaaf. Met dat al blijft men hopen, dat, na hernieuwde voorbereidingen, bij goede weersomstandigheden de duikproeven her. vat zullen kunnen worden. In de vroege morgenuren heeft van daag het spoorwegverkeer tussen Den Haag en Leiden en derhalve ook in de verbinding Amsterdam-Rotterdam ver traging ondervonden. Omstreeks drie uur vannacht heeft na bij Leiden een goederentrein een mon tagewagen van de bovenleiding in de flank aangereden. Met het gevolg dat het electrische net werd beschadigd en electrisch treinverkeer onmogelijk was. Daarom werd, toen het reizigersverkeer in de morgen begon met diesel-electrische treinen een pendeldienst ingelegd tussen Leiden en Den Haag en op deze wijze heeft men de vertraging tot betrekkelijk geringe omvang kunnen beperken. Omstreeks 7 uur kon de dienst weer electrisch verlopen en om 9 uur liepen de treinen weer op tijd. Bij die aanrijding hebben zich geen ongelukken voorgedaan. De verwachting van Zaterdag avond tot Zondagavond luidt: Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk nachtvorst. Morgen: geleidelijk toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Ongeveer dezelfde tem peratuur. 7 Nov.: Zon op 7.45 uur, onder 17.02 uur; maan op 14.23 uur, onder 21 55 uur. 8 Nov.: Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur; maan op 14 46 uur, onder 23 09 uur. s Het half-maandelijkse orgaan van de hoofdgroep Industrie „De Industrie" pu bliceert in zijn eerste Novembernummer een artikel onder de kop: „Heeft de on dernemer gefaald". Aan dit al of niet falen wenst de re dactie van genoemd tijdschrift enkele pu blicaties te wijden, omdat zij van oordeel is, dat hoewel het begrip voor de positie van de ondernemer stellig is verbeterd, men toch nog bijna dagelijks opmerkin gen ontmoet, welke suggereren, dat de ondernemers goudverdieners zijn. Deze opmerkingen zouden voortvloeien uit on bekendheid met de werkelijkheid. De inhoud van het eerste artikel kan men elders in dit blad vinden. Onzerzijds hier enkele losse opmerkin gen. De ondernemer, die niet altijd een goede reputatie geniet, is van de publieke opinie afhankelijk geworden. Volgens „De Industrie" behoeft hij die opinie niet te schuwen. Waarom ook. Als de onderne mer zijn plichten als persoon en be drijfsleider tegenover de employe's en de maatschappij nakomt, is er geen enkele reden om hem evenmin als de laagst be zoldigde werknemer hoogachting te ont houden. Door de vrije concurrentie waren voor de oorlog de prijzen voor vele goederen fantastisch laag. Juist die vrije concur rentie en de ongebondenheid in de pro ductie werkten aan die verlaging mee. Zo wordt ergens iin het artikel opge merkt. Of deze situatie gezond was, is echter 'n belangrijke vraag. Hoeveel duizenden werknemers zijn het slachtoffer geworden van die lage prijzen, omdat zij ontslag kregen. Lage prijzen zijn niet het enige criterium voor een gezonde maatschappij. Dat thans volgens het artikel de factor arbeidsloon relatief groter is geworden, terwijl het bedrag, dat resteert voor af schrijvingen en beloning voor de onder nemer relatief is ingekrompen, achten we sociaal volkomen verantwoord. En ook economisch. Verscheidene lonen lagen te laag, terwijl dc afschrijvingspolitiek vaak royaal geschiedde en de ondernemer voor zich zelf ook geen klagen had. De sociale politiek van politieke partijen en organi saties was er juis'. op uit, om de vroe gere verhoudingen anders te maken. Dat die pogingen zijn geslaagd, kan slechts tot vreugde strekken. Met deze mening opteren we niet voor een va-banque politiek in de bedrijven. In alle opzichten, ook bij de salarisrege ling, moeten de maatregelen zijn verant woord Maar ondernemers voelen nog al eens gauwer voor een ruime afschrijving dan voor een ruime salariëring. Doch daarnaast vormen de socials tasten te genwoordig ook een tware belasting. Er zyn ondernemers en ondernemers. Er zijn ondernemers, die het niet moesten zijn, omdat hun bedrijf eigenlijk geen on derneming is. Maar met de grote onder nemers behoeven we niet zo gauw mede lijden te hebben, hoewel we hun moei lijkheden niet mogen onderschatten. Die „captains of the industry" redden zich wel. Dat ze wat veren hebben moe ten laten vallen van hun tooi, kunnen we heus iet erg vinden. We gaan in genendele accoord met het oude denkbeeld: handel is diefstal, maar dat de financiële afstand tussen onder nemer en werknemer vaak buitensporig is geweest, valt ook niet te ontkennen. HENK VAN DER MAZE Tijdens een plechtige bijeenkomst in de raadszaal van bet stadhuis te Am sterdam, heelt de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, dr. J. P baron d' Vos van Steenwük, gisternacht in opdracht van de minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly te be noemen tot groot-olficier in de orde van. Oranje-Nassau. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Volgens de correspondent van de Evening Standard te Parijs overwegen militaire technische deskundigen van Groot-Britannië en Amerika plannen voor een vijftig mijl brede defensieve radio-actieve gordel, die sich zou uit strekken van Stettin aan de Oostzee tot Triest aan de Adriatische Zee en waarin geen levend schepsel zou kun nen leven. Naar men gelooft, zouden radio actieve zones ook op grote hoog te in de lucht gevormd knnnen wor den en dus aanvallende vliegmachines tegenhouden. Andere plannen voorzien in het doortrekken van dépots, kruis punten .belangrijke bruggen en andere strategische punten met radio actieve bijproducten van atomische splijting. Deze aan H. G. Wells herinnerende methodes van verdediging in een even tuele derde wereldoorlog, zouden tn een practiscb stadium getreden zijn, doordat het mogelijk geworden is radio-actief materiaal in massa te vervaardigen. Per sonen of dieren, die lang genoeg aan zulk een radio actief elen.ent zijn bloot gesteld, zouden sterven aan uitwendige verbloedtngen. Ofschoon Britse en Amerikaanse mili taire wetenschappelijke deskundigen niet geloven, dat radio-actieve zones een ge heel afdoende oplossing voor de verde diging van West-Europa aan de hand zouden doen, zijn zij het er over eens, dat deze waarschijnlijk een hoogst be langrijk aandeel zouden hebben in een toekomstige oorlog. Het bericht blijft natuurlijk geheel voor de verantwoording van het blad, dat wij boven aanhaalden. Het Canadese Bureau voor de Sta tistiek heeft de schatting gemaakt, dat de wereld meer graan voor de uitvoer beschikbaar heeft, dan de laatste twintig jaar het geval is geweest. Het bureau deelde mede dat de F.A.O niettemin van mening is. dat de graan voorraad 4 400 000 ton beneden de vraag ial liggen De huidige prijzen echter, alsmede de valuta-moeilijkheden, zullen de consu menten waarschijnlijk dwingen, hun aan kopen te beperken tot iets kleinere voor raden dan vooi hun behoefte-bevrediging vereist zijn Hierdoor zal het graantekort waarschijnlijk dalen tot ongeveer 500 000 ton De binnenlandse productie in de meeste graan-invoerende landen in het bijzonder in Europa, is -eter dan net vortge Jaar, doch is desondanks nog slechts 90 pet. van het Europese gemiddelde in de jaren 1935—1939. De oogst aan tarwe en rogge ln Azië en Afrika echter ligt ver boven het voor oorlogse peil en vormt zodoende een tegenwicht op de toestand in Europa. In het overzicht werd gezegd, dat de F.A.O. de beschikbare voorraad voor de uitvoer schatte op 38 300 000 ton tarwe terwijl de, invoer behoeften op 42.700 000 ton berekend werden Het Dureau scnatte. dat Canada op 1 October 289 300 000 schepel tarwe voor de export of v or voorraadvorming be schikbaar had (v j. 238.000.000). De Ver Staten hadden op 1 October 953 400 000 schepel tarwe beschikbaar voor uitvoer, verwerking of voorraad vorming v j sMM 500 000) De Australisi hc tarweoogst za) dit jaar vaarscb nlijk 1RP A 165 millioen schepels groot zijn en de Argentijnse oogst staat er gunstig voor. Gisteravond omstreeks half zeven nam de wachter van de Scheveninger vuurtoren enkele zwakke lichtsignalen waar, die kennelijk van een schip in nood afkomstig moesten zijn. Op zijn aanwijzingen trok onmiddellijk de red dingsboot „Arthur" er op uit, die de uit vier koppen bestaande bemanning van een hulpeloos op de golven rond dobberend scheepje aan boord nam. Het was de W.L. 1 uit Westdongeradeel in Friesland en het had, ronduitgezegd, op zijn reis meer dan een week, niet anders dan louter pech meegemaakt. „Op het ogenblik, dat ik uit Den Helder voer om te gaan vissen, begon het al", zo vertelde schipper J. v. d. Zee. Eerst sloeg een olietank lek en kon het schip bijna niet meer op eigen kracht varen; tenge volge van de Oostenwind kon men Hoek van Holland of IJmuiden niet meer aan doen, zodat besloten werd de Theems op te varen. Daar werd de W.L. gerepa reerd, waarna men Woensdag j.l. opnieuw het ruime sop koos. Dezelfde avond kwam echter het net in de schroef, ten gevolge waarvan de motor onklaar raak te. Dan maar zeilen, dacht de schipper, het zeil werd gehesen, maar verdween even later met mast en al overboord Van dat moment af heeft het scheepje slum loos rondgedobberd Toen men de Ne derlandse kust naderde en \*>or an er trachtte te gaan brak de ketting en gin gen de ankers verloren. Is het uitgeven van „sneeuwbalbrieven" een loterij? De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft daarop Donder dag ontkennend geantwoord, zich daarbij baserend p een arrest van de Hoge Raad, waarin een gelukskantoor niet beschouwd wordt als een loterij, omdat de exploitant van het gelukskantoor de prijzen met zelf uitlooft. Hij sprak de verdachte, J. van S uit Breda vrij. Met deze „sneeuwbalbrieven" ging het zo, dat men tegen inleggeld van f 1 de kans kreeg een bedrag te ontvanger van 121.50 Er wedden formulieren rondge stuurd v aaror 5 namer voorkwamen 7tj die iets voor ieeinemir e voeioen moes ten 2 kwartier ons'uren naai df n-r«o rs wiens naam -ovenaan oi de l"s- s'ood. Daarna icon net gelukskant >ot 5( et be talen en in rui) daarvoor kreeg men 3 papieren, waarop eveneens 5 namen ston den met onderaan de naam van de nieuwe deelnemer. Wanneer er weer een naam bijk vam. ging men een plaats omhoog op de lijst en verveelvuldigde zich het aantal formulieren Zodra de bovenste sport van de lijst was bereikt kon men 243 maal 50 cent of 121.50 verdiend heb ben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1