A.D.O.—S.V.V. kan de mooiste wedstrijd van de dag worden ANGST VOOR 5-0 REPRISE amputeert Rotterdams elf tal De nieuwe PRIJZENLIJST van bonvrij geworden artikelen H.V.V.-Leerdam de big match Elk tempo is nog geen goed tempo Niets doen is een verloren levenskunst a* De 3e en 4e klassers KINDEREN VRAGEN OM HULP Hebt IJ ook een activitis? Clavan en Kraak komen en gaan Xerxes tegen Volewijckers kansrijker dan Feijenoord tegen D.W.S. Een puzzle voor de Sparta treft het niet tegen Ajax-in-vonn Neemt D,C.V. late revanche op Emma? Zondagmiddag SSSÏÏSM- iSS JSEÏÏ? ZATERDAG 6 NOVEMBER 194Ö PAGINA 3 Kinderballet! Maar de uitvoerenden zijn doofstomme meisjes, die in het instituut te St. Michielsgestel de muziek ondanks deze handicap hebben leren beleven. Doe daarom mee aan de kinderpostzegelactie Last van zenuwen f Weinig hoogtepunten in het Westen, waar de krachtmeting tussen Stormvogels en Blauw Wit wellicht nog de interessantste is, omdat hier twee kopploegen moeten trachten te herstellen van de nederlaag van verleden week; was het IJmuidér struikelen een blijk van zwakte (die op de duur toch doorwerkt)de Am sterdammers moesten zwichten voor het overwicht van een thans in ons land weinig gelijken vindende kracht; Blauw Wit is sterk gebléven en heeft daarom tegen de Vogels de beste kans. Feijen oord moet na een week rust in Amsterdam gaan bewijzen, dat het blijft meetellen in de strijd om de erepalm; de Rotterdam mers hebben met DWS altijd heel wat te stellen (herinner het 11 gelijke spel in het voorjaar waardoor Feijenoord zijn kans op de titel beslissend zag dalen), en ook nu hebben wij er een hard hoofd in. „DEGRADATIE" VAN GOLDEN \gX^JEPiSSgiSS&rSl ONAFHANKELTJKiHEIDSBEKER „de Rest van Nederland". Overeen- I komstie deze opzet waren ook verleden Van der Tuijn Kraak Clavan Weinig erbarmen bij DFC voor de Delftse hekkensluiter ZWAAR KARWEI VOOR RCH BIJ COAL IN ROTTERDAM Maandag melk, boter, varkensvlees en jam -7/ EEN ATTJZNT1E VAN GRADUS WAAROM HIJ ZEER WERD BENIJD VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Vrije tijd paniek-tijd De remedie DE KORFBAL.COMPETITIE EXAMENOPLEIDING EERSTE PROGRAMMA-HELFT LOOPT TEN ELNDE POGING EEN TOT LYNCHEN VAN SCHEIDSRECHTER (Van onze redacteur) Wat weet men van het leed van an deren als men zelf gezond en welver zorgd is? Wat weet men van het leed van lijdenden, van zwakken, van gc- brekkigen? Hoe diep gaan de sporen van dat leed in het leven van kinderen wier defect als een muur staat tussen hen en het mooie, volle beleven van het bestaan? Er zijn in ons land heel veel kinderen die op de een of andere ma nier zulk een tekort hebben. Verbete ring van de sociale toestanden zal de geestelijke en lichamelijke omstandig heden ten goede wijzigen. Maar voor het zover is en ook dan nog zullen we al les voor het kind moeten doen. Er zijn aanleidingen genoeg daarvoor, maar de bekende postzegelactie is er wel een prachtige gelegenheid voor. De gelden die daarvan binnenkomen, worden ver deeld onder 350 inrichtingen, die het zo goed gebruiken kunnen. Het werk van de bij de stichting „Voor het kind" aangesloten verenigingen en in richtingen heeft zeer veel facetten. Voor de zwakke en zeer zwakke kinderen heeft men de herstellingsoorden en de vacan- tiekolonies. Voor de zieke kinderen zijn er sanatoria. Voor ontspoorde kinderen zijn er opvoedingsgestichten en achterlij ken worden in inrichtingen ondergebracht waar men hen zoveel als mogelijk op de been en op het pad helpt.. Wij hebben enige dagen besteed voor het bezoeken van verscheidene van deze inrichtingen en een wereld van leed, maar ook een we reld van warme menselijkheid ging voor ons op. Wij zullen wat meer vertellen over twee zeer gespecialiseerde inrichtxn- gen, het Paedologisch Instituut in Nijme- gen' en het Instituut voor Doofstommen in St. Michielsgestel. Het Paedologisch Instituut is een zeer moderne inrichtingen voor onderzoek en genezing van kinderen met psychische af wijkingen. De dieptepsychologie heeft een zeer veranderd inzicht gegeven in de oor zaak en de gevolgen van verschillende afwijkingen. Bij de praktijk van de zorg van achterlijke kinderen had men behoef te aan een inrichting voor experimenteel onderzoek. Dit onderzoek diende zowel medisch, als psychologisch en paedago- moderne inrichting voor onderzoek en bisch te geschieden om zoveel mogelijk van 't kind te weten te komon. Men leerde daarbij zeer veel, o.m. dat lichamelijke af wijkingen de oorzaak kunnen zijn van geestelijke afwijkingen. Een vrij veel voorkomend en zeer moeilijk te behandelen defect is bijv. de z.g. psychische doofheid. Kinderen die daaraan lijden werden vroeger veelal voor doofstom gehouden. Nu blijkt echter dat zij wel degelijk kunnen horen, maar dat deze functie door de een of andere sto ring niet ontwikkeld is. Met 'n eindeloos geduld, er gaan jaren mee heen, leert men hen nu horen en spreken. Heel, heel langzaam gaat dat alles soms. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke inrichting over een grote gespecialiseerde staf moet beschikken. Zijn er thans 80 kinderen onder behandeling, niet minder dan 50 personen zijn met hen in de weer. Maar het unieke werk van dit instituut is dan ook baanbrekend. Reels 50 jaar staat er in St. Michiels gestel een inrichting voor doofstommen die de Zusters van Maria en Jozef uit de Choorstraat te Den Bosch, samen met de broeders van Maria Onbevlekt Ontvangen uit Maastricht, tot een der eerste uit de wereld maakten. De resultaten van deze met de nieuwste methoden werkende in richting grenzen aan het onwaarschijn lijke. In 1940 nam prof. Rutten, de huidige minister, het initiatief om doofstommen in contact te brengen met muziek, niet om van hen muzikanten en danseressen te maken, maar om hun gevoelsleven te ver edelen en te verheffen. Men maakt daarbij gebruik van hun tastzin, hun gevoel voor vibratie. Men ontdekte, dat zij gevoelig waren voor lage tonen en met eindeloos geëxperimenteer leerde men hen gevoel voor hoog en laag, voor maat en rhythme. En nu na acht jaar werken zagen wij als waarlijk ongelooflijk resultaat een demon stratie van balletten en solodansen uitge voerd door doorstomme meisjes. Inmiddels heeft men een andere gran dioze ontdekking gedaan. Een psycholoog verklaarde, na een dansdemonstratie ge zien te hebben, dat indien doofstommen reageren op vibratie, hun gehoorscen- trum dat ook moet doen. Men nam de proef op de som. Een zuster plaatste zich met een jongentje voor een spiegel en maakte hem duidelijk dat hij haar precies na moest doen. Toen zei zij hard en dui delijk gearticuleerd „Mamma" in zijn oor En duidelijk zei de jongen „Mamma" na. Men heeft nu een apparaat met een ver sterker, waardoor het geluid nog zwaar der in het gehoorseentrum kan vibreren en met de microfoon kunnen de kinderen nu hun geluid met dat van de lerares con troleren. Het is nog te vroeg om reeds conclusies te trekken, maar het is duide lijk, dat men een ontdekking heeft ge daan, die van ongekend grote betekenis is. Gelukkig dat er duizenden mensen in Mijnharde'* Zennwtabletten helpen U er overheen. ons land zijn die zich het lot van deze kinderen aantrekken. In de honderden inrichtingen verrichten zij hun stille toe gewijde arbeid in dienende liefde en ein deloos geduld. Zij vullen het leven en de harten van de kleinen met de warmte van hun gemoed. Zij richten hen op en voe ren hen binnen in een andere, een be tere wereld. De zorg voor het kind is -de zorg voor de toekomst. Als men hun een helpende hand reikt, hen geneest en krachtig maakt de ongelukkigen in staat stelt zich een bestaan te verwerven, dan bouwt men aan een betere toekomst, want men heelt de wonden van een volk. Het' geld van de kinderpostzegels, dis vanaf 15 November weer te krijgen zul len zijn, wordt verdeeld onder de inrich tingen die daarvoor in aanmerking komen Het vorig jaar bracht deze actie 4 ton op.. Dat is niet veel als men bedenkt, dat in Zwitserland met een bevolking, die de helft is van de onze, het dubbele wordt bijeengebracht. Daaróm: plak de kinderpostzegels op uw brieven en helpt, mede dit bedrag van vier ton te verdubbelen. Combinerend: 1. het consigne van de K.N.V.B.: er mogen op 13 November in het Rotterdams elftal geen internationaals meespelen; en 2. de opstelling van Van der Tuijn in dat elftal, concluderen wij, dat Van der Tuijn niet opnieuw voor het Nederlands elftal in aanmerking komt. Daardoor is de rechtsbuitenplaats vrij gekomen. Het is waarschijnlijk, dat Lenstra deze plaats zal gaan (her)bezet- ten en d8t de jeugdige A.D.O.-speler M. Clavan (debutant in Oslo tegen Noor wegen) op de linksbuitenplaats komt. Wat verder nog betreft de samenstel ling van het voorlopige officiële Neder lands elftal, zoals dat op 13 November zal uitkomen: er bestaat geen twijfel over de keus van Wilkes en Rijvers, noch over die van Terlouw, De Vroet, Schijvenaar en Van Bun. Algemeen is men voorts ook van oordeel, dat Möring de rechtshalf- plaats zal bezetten. Opvallend is, dat voor de middenvoorplaats de Sittardenaar Appel (Olympisch debutant tegen Enge land) bij het ove-grote deel de voorkeur geniet boven Roozenburg (die thans voor Sneek uitkomt). Tenslotte: Kraak. Hij is op het ogen blik geblesseerd, zodat men vreest dat hij op 13 November niet van de partij zal zijn. Kraak is bij vorigs gelegenheden wel meer bij oefenwedstrijden absent ge weest, tot ontstemming van de niet weinigen, die om een andere Oranje doelwachter roepen; zij menen, dat Kraak zijn plaats nog steeds heeft weten te be houden, omdat men geen gelegenheid had (gaf?) tot een vergelijking. Kraak is een uitmuntend doelman, zijn sterk positie-gevoel en grote ervaring stempe len hem tot een „groot" keeper, hij heeft zich in de na-oorlogse interlands stellig grote verdiensten verworven, en hij heeft méér dan één wedstrijd voor het Neder lands elftal gewonnen. Maar wij hebben nu ook wel de indruk; dat Kraak over zijn hoogtepunt heen is; hij heeft in het laatste jaar duidelijk aanwijsbare fouten gemaakt, en voor menig ander z/i de nederlaag tegen Engeland in het Olym pisch voetbaltourr.ooi het einde van een internationale carrière hebben betekend. In de roep om een andere keeper hoort men het luidst de naam van Landman noemen; naar wij menen, is de Nep- tuniaan inderdaad wel Kraak's gelijke zo niet meerdere. En toch'.toch hebben de meeste insiders het gevoel (vaak onberedeneerbaar), dat op 21 November tegen België wéér Kraak onder de lat zal staan in Deurne. In heel de publieke speculaties rond de samenstelling van het Nederlands elftal is de plaats onder de lat wel hèt interessantste strijdpunt. Zal de 13e November ons hieromtrent wat wijzer maken? De samenstdlmg van het Rottndams „Mtalleri samengesteld: Rotterdam elftal vD°or de wedstrijd tegen het Neder.kwam op zijn sterkst uit, met alle inter- Lan!S i °m n nationaals En het Bondselftal kreeg met hankehikheidsbeker op Zaterdag 13 Now nlinder daD 5_o zwaar klop! op het Sparta-terrem te Rotterdam he_|twas voor Den Haag- blijkbaar wel nogal ontstemming gewekt m MMSstede- pyn)ijk Derhalve heeft men nu lijke voethalknngen. Deze d geordonneerd, dat voor de wedstrijd op echter niet te richten tegen de Rottei - J3 November a s de Rotterdamse inter- damse keuze-commissie die voor een naüonaa]s in het Bondse!ftai moeten uit- force majeure stjpd, doch tegen de door 1 n Men was voor een eventuele Den Haag gevolgde gedachtemgang die reprise wel bevreesd! Het gevolg is A°™i*UJl1!,6 i nu. dat. Rotterdam gedwongen wordt, met samenstelling van het Rotterdams elftal. een zwaar geamputeerd elftal uit te De formatie van de Rotterdammers 1 kompn Beroofd Terlouw. De Vroet hangt nauw samen 'met die van het Nederlands elftal, doordat Rotterdam op het ogenblik over niet minder dan vier internationaals beschikt. De strijdvraag is nu: in welke ploeg zullen deze inter nationaals uitkomen, in hun eigen stads- ploeg dan wel in bet Bondselftal? De traditionele jaarlijkse wedstrijd om de Gouden Onafhankelïjkheidsbeker is Xerxes behoeft er tegen Volewijckers heUs geen plezierwandelingelje van te maken, want dan zijn de Zebra's ver kócht; bestond dergelijk gevaar verleden jaar nog wel, thans geloven wij wel dat Wilkes en zijn mannen mentaal harder zijn. en daarom weer twee punten voor de Rotterdamse favorieten, die trouwens in de afgelopen jaren al meer dan eens hebben bewezen, dat zij de Amsterdam mers de baas zijn als het er op aan komt. In Den Haag krijgt men hoogstwaar schijnlijk een technisch zeer behoorlijk en uitzonderlijk prettig partijtje te zien: zowel ADO als SW zoeken het in tech niek en hersen-voetbal, het zijn tot dus ver beide „rustige" ploegen gebleken, die het pas op de allerlaatste plaats in vech ten" zoeken en mórgen gaat de geluk kigste met de overwinning strijken, een uitgesproken favoriet is er niet. Sparta treft het slecht, dat Ajax öp het ogen blik zo goed in vorm begint te komen; weliswaar komen de Rotterdammers er langzamerhand ook wat beter in, maar tot dusver heeft dit nog geen zoden aan de dijk gezet, en ook morgen zal naar wij vrezen, het Kasteel geen overwinning bejubelen. Als DOS dezelfde vorm kan ontplooien als verleden week, moet mis schien ook Haarlem er wel aan geloven, al zal uit het optreden van de rood broe ken wel blijken, dat zij iets goed te ma ken hebben. Hekkesluiter DHC gaat naar Dordrecht om DFC te bekampen, en al hebben do Merwestadbewoners betere dagen gehad, voor de wel heel el-g sukkelende Delfte naren lijken zij ons toch te sterk. Hermes DVS heeft zojuist de eerste overwinning Met een Terlouw in topvorm is DCV ook dit jaar voor Emma weer een zware hindernis, en gezien de verminderde kracht van de Dordtenaren zou het we! eens een Krimpense revanche kunrten worden voor de twee nederlagen van verleden jaar. In tegenstelling tot Emma behaald en is vanzelfsprekend fel op eenheeft RCH een uitbeurt, waaraan echter reprise tegen HBS, maar zo glad zal dat de Schiedammers niet zitten; overigens zou het even onjuist zijn om de Hage naars te tippen, al maakt de schotvaar digheid van de Kraaien wel indruk! Nep. tünus trekt te Amsterdam tegen Zee- burgia ten strijde; normaal gesproken moet dat de Rotterdammers twee punten opleveren. Een gespierde partij zal het wel weer in Haarlem worden, waar EDO en KFC tegen elkaar opbotsen; zwaarge wichten gevraagd, en overigens is als het op voetballen aankomt, de club van Schijvenaar wel iets hoger aan te slaan. In het Noorden ligt de eerste klasse competitie st.il in verband met de wed strijd de regionale ploeg in Denemarken. niet minder risico vastzit: de Haarlem mers komen n.l. in Rotterdam op bezoek bij nr. 2 Coal 'en zullen alle moeite heb ben om zich te handhaven. Quick en UVS voeren concurrentie op het tweede plan en de verliezer kan zijn aspiraties wel loslaten, daarentegen blijft de win naar goed in de running, vooral als de hoger geplaatsten een steekje laten val len. CVV is nog helemaal geen winnaar- in-spé tegen Fortuna, en het zou ons niet verbazen als de Vlaardingers ..hun twee jongste nederlagen-op-het-nippertje nu eens afwisselden met een navenante overwinning. Gelijke kansen ook in ei sen—Scheveriingen, welke ontmoeting bijzonder relief krijgt in verband met de rode lantaarn. Zoals bekend gemaakt is, mag het brood van gewone samenstelling vanaf gisteren 4 cent per 800 gram duurder ziin. Deze prijsstelling geldt niet voor het van zuivere wibtefoloem gebakken f root- en kleinwitbrood. De prijs van dit Snort brood is, wals men weet, vrij. Ook de nieuwe suikerprijzen (f 0.75 per vrifltalsuifeer, f 0.77 per kg. bastard- ÊÊtert m 5 November van kracht SeSe°bogere suikerprijs heeft t^ns ge leid tot prijsverhoging Sedert tikelen, waarin smker Vrijdag 5 "November 1948 De prijzen, welke ten hoogste voor deze nroduoten mogen worden berekend zijn: Ongevuld wichtgoed f 0.48 p. 100 gram; Gevuld wichtgoed f 0.38 p. 100 gram; Ongevulde melkchocolade wichtgoed f 0.51 p. 100 graan; Chocoladestrooisel los f 0.29 p. 100 gram; in karbons f 0.32 p. karbon van 100 gram; in zakjes f 0.31 p. zakje van 100 graan. Chocoladerepen, alsmede wichtgoed waarvoor uitzondermgsprijzen zijn .toe gestaan zijn onveranderd in prijs. Inmo- nade-siroop en limonade-gaaeuse blijven in prijs gelijk. De prijs van chocoladepasta, marsepam, vanillesuiker en kunsrthoning voor huis houdelijk gebruik wordt vrijgelaten. Met ingang van Maandag S November worden de nieuwe prijzen van kracht voor melk, boter, varkensvlees en jam. De melkprijs voor de consument en de prijs voor uit melk vervaardigde produc ten als pap, yoghurt en dergelijke gaat dan met 1 cent per liter omlaag, hetgeen zowel voor melk in flessen als voor los verkochte melk geldt. De boterprijs wordt 23 cent per 250 gram hoger, zodat de nieuwe boterprijs voor boter van de prijsklasse 1 dan f 1.12 per pakje van 250 gram is. De prijzen van vleeswaren, waarin varkensvlees is verwerkt, ondergaan een dienovereenkomstige verhoging. Berliner leverworst zal voortaan kosten 36 cent, lever ka as 52 cent, bacon 54 cent, blaas- hafti 59 cent, gekookte en gerookte ham 44 cent, rauwe ham 43 cent, ontbijtspek 37 cent, gerookt spek 36 cent en verse worst 36 cent, alles per 100 gram. De maximumprijzen voor huishoudjam 1 en huishoudjam 2 stijgen per 8 Nevem- hór met 5 cent. peT potvan 450 gram netto. De prijs van pruimenjam blijft on veranderd f 0.53 per pot van 450 gram V)awc-. 1I6 Excelsior is wat aan het afzakken en moet dus van ODS winnen om niet nog meer achterop te raken; nu ODS zijn ver rassend goede start niet heeft kunnen vol houden en langzaam aan weer in de staartgróep verzeild is, geven wij de Rotterdammers op eigen veld de beste kans- De „big match" is intussen de strijd in Den Haag tussen HVV en Leerdam de Wassenaarse Leeuw heeft de leiding en de debutant volgt op 2 punten. De ploegen ontlopen elkaar niet veel en Leerdam heeft zijn achterstand in feite sfcKhts te wijten aan een even verrassende als on nodige nederlaag tegen Gouda twee we ken geleden. De residentie heeft de Leerdammers in dit seizoen nog niet zien spelen: zij zal verrast worden door de puike techniek die men van een „buiten- ploeg" -niet pleegt te verwachten en mogelijk zal zij het zelfs beleven dat deze debutanten de overwinning komen weg halen, ook al zijn de kansen geheel ge lijk en is een prognose feitelijk onjuist. Overmaas moet op eigen veld Sliedrecht baas kunnen, ook al dient het zich te w&penen tegen de nog niet bevredigde en derhalve latent gevaarlijke begeerte van de gasten naar de eerste overwin ning. Gouda heeft het waarschijnlijk in Gorcum te moeilijk tegen- het op eigen veld al sinds jaar en dag bijna niet te kloppen Unitas. Tenslotte behoeft de Dordtse benjamin EBOH er niet op te rekenen, da-l VFC zich op Vlaardingse grond zonder meer de winst zal laten ontnemen, integendeel. en Wilkes, heeft het Rotterdams elftal te zeer ingeboet, waardoor van een werkelijke krachtmeting geen sprake meer is. De Rotterdamse clubs kunnen voor bun internationaals geen bijna gelijkwaardige remplaqanten opbrengen; daarentegen kunnen de heren in „Den Haag putten uit een arsenaal dat zich over het gehele land uitstrekt en waar tóch de nationale reserves uit worden gekozen. Het is duidelijk, dat hier van niets anders sprake is dan van een oneerlijke degra datie van het vertegenwoordigend Rotter dams elftal. Wij herinneren er nog eens aan. dat de wedstrijd om de Gouden Onafhanke- lijkheidsbeker in feite bedoeld is als een wedstrijd voor „Rotterdam-op-z'n -sterkst" Dit is dus een aangelegenheid, waarin historisch de Rotterdamse voetballeiders over hun elftal het hoogste recht hebben. Dan gaat het niet aan. dat de hoofd leiding van de K.N.V.B. in Den Haag. meer in het bijzonder de keuzé-commissie voor het Nederlands elftal, ten bate van haar standje dit Rotterdams elftal van zijn beste krachten en dus van zijn representatieve waardigheid berooft. Het argument, dat het Nederlands elftal toch met op 21 November de inter landwedstrijd tegen België op het pro gram de gelegenheid moet hebben om als ploeg, dus geheel, een oefenwedstrijd te spelen, gaat niet op. want. 1. daartoe is de wedstrijd om de Gouden Onaf- hankelijkheidsbeker niet gecreëerd, en 2. met enig overleg ware voor 13 Novem ber een vroegere datum te vinden ge weest, zodat daarna dan nog een ploeg- oefenwedstrijd van het officiële Oranje team mogelijk was geweest. Inplaats van Rotterdam tegen de Rest van Nederland, krijgen we nu op 13 November Nederland tegen de Rest van Rotterdam te ziei Het spelen tegen .een zo verzwakt elftal waarin wij de keuze van Vermeer als spil niet bewonderen en dat nog meer verzwakt zal worden, daar inmiddels de Xerxes-spelers niet 'ter beschikking staan (wèl voor het Ned. elftal O kan voor het Nederlands elf tal geen enkele waarde hebben. Maar afgezien daarvan: hier is sprake van een ontoelaatbare aantasting van het traditioneel karakter van de jaarlijkse wedstrijd om de Gouden Onafhankelijk heidsbeker en van een ongepaste ver onachtzaming van de representatieve be langen van het Rotterdamse voetbal. Dit kan alleen goedgemaakt worden, door het volgend jaar de traditie van „Rotterdam-op-z'n-sterkst" te herstellen, waardoor de Maasstad het volle pond van haar jaarlijkse hqpgtepunt in het voetbal seizoen wordt hergeven. Als de K.N.V.B.-keuze-commissie dan maar de juiste nationale reserves in de plaatsen der Rotterdamse internationaals weet te kiezen (en die zijn er natuurlijk), zal het heus geen 5—0 reprise worden. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: sold. Y. W. Dijk. Lemsterland, overleden 26 October 1948, t.g.v. oorlogsverwon ding; sold. H. J. Altenburg, St. Ni- colaasga, overleden 23 Oct. 1948 tgv oorlogsverwonding; sold. G. J. Meyerink, Vriezenveen, gesneu veld 30 October 1948; korp. B. J. Niihof. Gorssel, gesneuveld 30 Oc tober 1948; sold. W. F. B. Nijsen, Duiven (Gld.), gesneuveld 30 Octo ber 1948; sold, G. A. Welle, Ren- kum gesneuveld 30 October 1948; sold. A. Rijken, Bennekom (gem. Ede), gesneuveld 30 October 1948. Kon. Ned. Ind. leger: Geen ver liezen. Kon. Marine: Geen verliezen. (Van onze luier en-de correspondent) „Niets doen-, is des duivels oorkussen", is een oud-Neder- landis spreekwoord. Het is een typisch Nederlands spreek woord,. Zuid-Amerikanen b.v. hébben een geheel andere zegswijze: „Manana", hetgeen kort maar krachtig betekent: „Wat zal ik me druk maken, morgen komt er weer een dag." Wij -ij-den aan „activitis". Er was een Amerikaan nodig, om ons te vertellen', dat we deze itis" hadden. Don H-eroW deed hèt in de „Reader's Digest" en wij hebben zijn verhaal voor U, medelijders aan activitis, vertaald. Als de tegenwoordige mo derne m-ens voor één uurtje vrije tijd staat, weet hij ge woonweg niet, wat hij ermee doen moet. Hij krijgt bijna ze nuwtrillingen van panische schrik. Zó maar een ogen-blikje niets te doen; het is gewoon diefstal van tijd, nee niet van tijd, van geld. Er blijft hem ter bewaring van zijn zelfrespect niets an ders over dan in een auto te sta-ppetn en rond te gaan tuffen, na-ar een café te gaan om er te „sa-mibaën" of met een autobus op één middag al die bekende plaatsen af te rijden, die in de catalogus van het reisbureau s-taan. Zelfs aan het strand-, plaats voor niets-doen bij uit-niemjend- 1 heid, probeert men op grote ■schaal activiteiten te organise ren in de vorm van bridge- en graafwedstrijde-n, „missen"- verki ezingen en andere auto maten-lol. In plaats van te spelevaren op de vleugels van de wiind m een zeilboot, raast m-en met een motorboot over die stille pkissen, terwijl men ter verhoging van activiteit en sensatie er nog een plank achter bindt, waarop men zich laa-t voortsleuren. Planken heet dat. Het wachten nu weer op het ogenblik, dat deze planken door straalmoto ren zulten worden voortbewo- De natuur leert op-s, dat rusit onontbeerlijk is voor alle gioeu En tochwe lezen aan. de lopende band. Dat is te zeggen we kauwen letters; gedacht wordt er niet meer. Wij houden een pleidooi voor hel beteugelen van onze nijver heidsdriften in onze vrije uren. Er .noet meer gemediteerd worden. Wat zijn de aanwijzingen, dat U lijdt aan activitis? Zodra U zich een voetbal in een NederlandBelgië-match begint te voelen, of -zodra u be gint te foeteren, omdat U de bus miste, terwijl U weet, dat er over 12 minuten weer een komt. Als (J met Uw zoontje speelt of gezellig bij Uw vrouw zit en intussen onophoudelijk op Uw polshorloge zi-t te kijken, of U nog niiet weg moet. 0 hebt zeker een activist als U geen tijd hebt om even de betekenis van een woord in het woordenboek op-te zoeken. De toestand wordt bepaald critiek a-ls U luncht als een T.T. motor, die benzine tankt. Het sinds enige jaren bestaande Neder landse begrip „bunkeren" wijst overigens reedis op de epidemi sche aard van de activitis. Alles goed en. wel, maar wat moeten we er aan doen, zult U vragen. Zie hier de remedie. Proberen een beetje minder ge spannen door het leven te gaan. Ga minder uit, Wijf meer thuis. Probeer belangrijkere en betere dingen te bemachtigen om over te denken tijdens Uw werk-pauzes Zelfs terloopse po gingen tot meditatie, helpen ons kalmer te worden. Er is een citaat bij Thoreau dat zegt-: „Als we niet-gehaast en ver standig zijn, dan krijgen we spoedig door, dat alleen grote en waardevolle zaken blijvend zijn, dat kleinzielige angsten en oppervlakkige pretjes maar een schaduw zijn van de werke lijkheid." Pascal beweert, dat het groot ste deel va-n het levenskwaad voortspruit uit het gebrek om rustig in een kamer te kunnen zitten. En daarmee wil hij niet zeggen, dat stil zitten een ma nier is om het kwaad uit de we-g te blijven, maar om de poriën van het goede leven, het leven van de geest, open te zetten. Het krankzinnig-actieve leven van de moderne grote steden i-s al-leen te ontvluchten door een dutje tuSsen de middag. De meeste mensen beginnen pas te leven, als ze half dood zijn. Wij moeten proberen in ens aardse leven een paar din gen binnen te smokkelen, die we in het hiernamaals hopen te genieten. We moeten wat meer eeuwigheids-gevoel over ons krij-gc-n. Zo moeten w-e voor en in. de jaren van onze middel bare leeftijd war meer d-oen van die dingen, die we van plan zijn te doen, a-ls we gepensioneerd zijn. Bijvoorbeeld kuieren; wan delen zonder doel. Wandelen is even-eens een verloren kunst; men doet het alleen om ergens te komen. We moeten veel meer toeval lige ontmoetingen en veel min der afspraken hebben. Als we over een afstand 10 minuten kunnen doen, moeten we er 20 voor uittrekken om onze ogen eens de kost te geven. de spieren rust en zet uw gee^t aan het werk. Ons leven-sdoel moet anders worden. Van he-t ergens komen, moeten we het omschakelen naar het verzame len van indrukken en het door proeven van onze ontroeringen en gevoelens, terwijl we op weg zij:n- J 14-1 We moeten on-s da-gel ïjks voorhouden, dat louter nuttig heid g-ee-n leven is. We gaan naar congressen in de hoop er iemand te ontmoeten, die ons vooruit kan helpen. We moeten leren praten met de mensen, die ons helemaal n-iet van dienst kunnen zijn; op de maatschap pelijke ladder met de melkboer, de loodgieter, de timmerman en de lift jon,gen. „Ik heb v-a-n een timmerman de om-n-aspeurbare mysteries van het lev-e-n d-ei bijen ver klaard gekregen. Die man praatte over iets buiten zijn da gelijks werk en buiten 't mijne, m-a-ar ik leerde er levensvreug de ui-t kennen", aldus Don He ro ld. We moeten doen wat we in het diepst van ons hair-t wü- ZUIL»-HOLLAND: Zuiden—Archilles. GKV Rozenburg, HKV—Vic. Oriëntis, Eibernest OSCR. H'oofclakte-FK, D.-en Enq. L.O.,.:, Bekende Schriftelijke Corpus SCJ moet zijn allerlaatste titelkans in 3A verdedigen tegen de leider-zelf: TYBB, en „inpakken" is ook het devies voor HBC als het zich ook door staartclub RKAVV in de kaart laat kijken (zoals verleden week door dito staartclub Hillinen). Laatstgenoemde verhovaardigde zich niet, want Alphen is mans genoeg om baas in eigen huis te blijven. Roodenburg staat er iets beter voor dan LFC. De stoere 3B-leider Laakkwartier redt het wel bij Wassenaar en Hollandiaan geeft Leo- nidas ook weinig kans op de eerste zege. In de vórm van verleden week blijft Concordia baas over Vios, waardoor de Hagenaars defi nitief van de kaart gaan. Mussen moet DHS kunnen bedwingen. Een voor een moeten in 3C de concurrenten onder het VCS-juk door, nu waarschijnlijk ook degradant BMT. Voor ONA is het intussen zaak om geen enkele steek te laten vallen en GDA maakt dan ook weinig kans in Gouda. De rest doet al niet meer mee in de titelstrijd: Cromvliet—GSV en WesterkwartierBlauw Zwart getfen niet zo heel veel krachtsverschil. Nu Postduiven ineens zijn schot gevonden heeft, is het in 3D voor The Rising Hope oppassen om zijn leiderspositie niet te verliezen. Hetzelfde geldt voor VOC, dat derhalve nog lang niet van Excelsior '20 heeft gewonnen. Geduikeld Texas heeft weinig kans tegen HPSV en in Olympia—Woerden gaat de strijd vrijwel ge lijk op. In 3E dient Slikkerveer zich met alle vastberadenheid over de eerste nederlaag heen te zetten, anders volgt er tegen het sterk opkomende Hillesluis een tweede, en dat zou meer ziin dan de koppositie kan verdragen, want hetzij Fluks het ongesla gen thuisrecord van Papendrecht breekt, hetzij laatstgenoemde zijn reputatie weer alle eer aandoet, een van de twee komt dan heel dicht, in Slikkerveer's straatje. Na de triomferende stunt tegen Slikkerveer is LSV ook goed genoeg om Zwijndrecht te weer staan. DCL staat er wel iets beter voor dan EDS. Theoretisch zijn er in 3F nog wel zes titelcandidaten. maar Spartaan heeft het in eigen hand of er met DHZ een af valt. Koploper HOV staat voor een riskante uit beurt tegen Moordrecht die echter niette min niet persé op puntenverlies behoeft uit te draaien. De verliezer van CKCSVW raakt wat achter bij het koppeloton, Pre toria is favoriet tegen Alblasserdam. 4A heeft Docos het tegen Lugdunum moeilijker dan Rouwkoop tegen de nog be-' zitloze Alphense Boys. way bij nog Hille gom wellicht aan Teylingen een onaange name surprise kan bereiden: VVSBBSM geeft geen krachtsverschil. Opnieuw moet ASC in 4B zijn kort verworven leidersposi tie verdedigen tegen een aanslag vah for maat n.l. van kant van Te Werve. De gevaarlijkste concurrent van het ogenblik. Bodegraven, moet geacht worden in staat te zijn om HDV er onder te houden, ter wij) van Alphia op een herstel tegen VVP wordt voorzien. VDV kan met het kruimeltje altijd onontbeerlijke geluk de eerste zege op LDWS behalen. Wilhelmus kan zijn vrije dag in 4C gerust tegemoet zien: zijn positie loopt geen gevaar, ook al winnen DSO en Lenig en Snel le«n doen en niet wat ons nut tigheids-complex ons ingeeft. Dacht U, dat die pas uitgeko men rorna-n beter was d-an die van 50 jaar geleden, die U even min gelezen hebt? On-ze geest beeft een winterrust nodig, net aoals de akkers. Ga schilderen, al doet U het afschuwelijk. Het vraagt geduld en U leert kij ken. Fotograferen kan ook hel pen, als U zelf erbij ontwikkelt en vergroot. Of n-e-c-m speciale wegen, die nergens of Joost mag weten waarheen voeren. Alle wetenschap is immers al leen uit nieuwsgierigheid ont staan Het ergerlijke gevolg van haast het bij verschijnsel van activitis is egoisme. Een ver frissende verandering, die ve len van oris goed zou doen, is het. nastreven van altruïsme. Dat vraagt tijd, maar binnen in ons werkt het wonderlijke din gen uit. Een half uur of een uur per dag uit uw eigen krin getje breken en besteden voor een ander of voor een groep an deren. Er is nog zoveel te doen en er zijn zovelen, die niet aan de levenskuns-t v-an het niets doen toekomen, omdat anderen niets doen, maar zelfs geen levenskunst van maken. Deze raad van een Amerikaan is gezond en natuurlijk; hij wordt, eeuwigheidskoet en bo vennatuurlijk als we eens medii- - teren over God's goedheid, over van Je/P- DOSR en auw- De kans (ie reden van nn% hestoan en OD SOA s eerste ZPKe °P Vogel u even gering de reden van ons bestaan en j zij tegen voorgaande afdelingsgenoten over Zijn Mens-wording, om ons het verloren Paradijs en de aanschouwing van Zijn Goed heid voor eeuwige meditatie terug te gev-en. En la-at ons nu voor U dit ar tikel vertaald hebben, N omdat we een vrij uur nuttig wildon besteden. was Spoorwegen—Voorburg is voor de ge lukkigste. Het zou de spuigaten uitlopen te voorspellen, dat monsterscorer Gouderak bet slachtoffer zou worden van Jagers' eer ste overwinning. Even goed is het haast on mogelijk (men weet, helemaal onmogelijk is bij voetbal niets) dat Celeritas of Haastrecht ..in de boot" zou gaan tegen KRVC of Pog- talia. Als wij echter één keer vrijmoedig mogen zijn: DONK geeft Duno een les van zó. AI is in 4E Satumus eventjes de kluts kwijt, van VDS kan toch wel gewonnen worden, wat ook wel nodig is, want Fava maakt tegen GDS geen fout. In Quick Steps —Oudewater en DVCAmmerstol kunnen wij geen favoriet wijzen. Voor Rijswijk te gen Terlaak zijn we in 4F evenmin bang als voor Belvedere tegen Spoorwiik (terr. Bloemhof), maar Waddinxveen kon tegen Stolwijk het contact met do koplopers wel eens kwijt raken en voor BTC is het tegen Germinal ook al zwaar oppassen. De zwaar ste partijen voor 4G-leider Hoek van Hol land liggen dit jaar in het Westland: tegen 's-Gravenzande boekten de Hoekenezen huil enige verliespunt (2-2). tegen Naaldwijk wacht hun eveneens een moeilijke striid. 's- Gravenzande—Westlandia is een streekder- b.v met alle aspecten van dien en dus geheel open kansen. In TIHT,Aeoius en Delft Oliveo achten wij de thuisclubs iets sterker. Schoonhoven is in 4H zojuist als de grote favoriet naar voren getreden, zodat het vreemd zou zijn nu geen succes tegen staartclub Pechvogels te berekenen. Hion en Zwervers strijden met geheel gelijke kansen om het contact met de kopgroep te behou den. DEH en Lekkerkerk vechten met de tweede plaats als inzet. DZBRDM gaat ge lijk op. Dilettant verlaat de laatste plaats bii een gelijk spel tegen Florissant. Ju 41 behoeft Ursus ook tegen WRW het onge slagen record niet te verliezen, en achter der Schiedammers rug betwisten VND en steeds Volharden elkaar de tweede plaats. Hekkesluiter Sunrise waagt tegen NHS zijn mooiste kans op de eerste overwinning. Ftakkee lijkt ons iets sterker dan Transvalia en dito Hiliegersberg dan Martinit.. St. Lo- dewijk zal in 4J waarschijnlijk niet met lege handen van het bezoek aan Strijen terug keren. al zal het zich bij een draw niet mogen beklagen. Waar de nrs. 2 t.in. 9 bij elkaar 2 punten verschillen, zullen in Din- duaOW. MerwesteijnDJS en DDC Hellevoetsluis de krachten elkaar weer niets of weinig ontlopen. Alleen RCD is favoriet tegen OSS. In 4K herstelt SMV zich tegen SFC wel van zijn nederlaag van verleden week. Bloemhof zal alle moeite hebben met Het Noorden maar kan uiteindelijk de meer dere blijven, en ook Oud Beijeriand zal er tegen PFC hard voor moeten vechten maar behoeft, per slot ook niet per sé met een uitgetrokken veer huiswaarts te keren. SSvV Merwede in de middenmoot en Putters- hoek—DRZ nog iels lager houden gelijke kansen in. Als Geluksvogels er in slaagt o-n zijn vijfde gelijk spel los te branden. Am blijft in 4L Dubbeldam op 2 punten achiei - stand van de vrijaf hebbende leider H mandad. De kans dat Poortugaal ziin achterstand tot één punt reduceert, hikt ons groter, daar in dit treffen de hek sluiter Barendrecht de gastclub is. 's-Gia- venhage en Hardinjveld romtnelvn zon beetje in de middengroep, de winnaar van BolnesSteeds Hoger verlaat de staart. Ook Italië heeft zijn recente scheids- rechter-molestatie. een zeer ernstig ge val. Na een wedstrijd in dé stad Monza bij Milaan stroomden veie duizenden „voetballiefhebbers" het veld op met de bedoeling de scheidsrechter, die in hun ogen de ontmoeting partijdig had geleid en dus het bezoekende elftal had bevoor deeld, te lynchen. De politie moest ge bruik maken van traangas en gummi stokken teneinde een lynchpartij te voor komen. Toeschouwers van de eretribune wierpen met flessen en stenen naar de scheidsrechter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3