Vv eerbericht DE UNDA-ACTIE VAN DE BOND ZONDER NAAM Doof voor de mensen van Europese eenheid hoog nodig Bloedige veldslag ten Noorden van Gele Rivier de iRIBUNE Moeilijke en soms verwaarloosde taak der overheid Beslissend voor geheel Centraal China Contact met Tito? Terroristen-actie kostte ons 47 doden en 46 vermisten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De actie van Pater Wesseling Concentratiekamp weer gevuld Bezoek aan Stalin Het offensief der naastenliefde Gunstig nieuws uit Indonesië: Er is geen tijd meer te verliezen Brits lijnvliegtuig neergestort Kard. von Preysing 70ste JAARGANG VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 No. 20773 TAMELIJK KOUD 15 G EVANGE XENTREINEN NAAR RUSSISCH BUCHEN. WA LD Altlee ziet het nut ervan niet in Een tafereel, zoals wij die zelf hebben gekend Opnieuw trokken verleden week Arabische vluchte lingen uit Jeruzalem de stoffige weg op naar de Libanon, hun schamel bezit meedragend. DRIELING IN HAARLEM OUD MINISTER FlèVEZ STAATSRAAD W AT BETEKENT EIGENLIJK VERSTERKTE DEGRADATIE De grootste veldslag in de geschiedenis van China is momen teel ten N. van de Gele Rivier (Jangtse) aan de gang. Meer dan een millioen man strijden daar om het bezit van de Soetsjau- verdedigingslinie, welke de weg naar de hoofdstad van de regering, Nanking, beschermt. VERJAARDAG MGR. HUIBERS over vrijlating'van Mgr. Stepinac VAN 27 OCT. TOT 9 NOV. f DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.— Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Dezer dagen werd in de dagbladen mel ding gemaakt van de actie welke pater Wesseling, Redemptorist uit Noordwijker- h#ut, voornemens is op touw te gaan zet ten met het doel, de nog ongebruikte woonruimte op te sporen. De verder door hem beoogde plannen zal hij binnenkort nog nader bekend maken. Deze goed bedoelde actie spruit onge twijfeld voort uit het diepe besef van het schrijnend woningtekort, de onhoudbare woningtoestanden en de enorme morele en maatschappelijke gevaren daaruii voortvloeiend. Daarnaast stelt zij duide lijk in het licht, dat men geenszins vol daan is over de wijze waarop de over heid i. c. de gemeentebesturen, het huis- vestingsvraagstuk behartigt. Dat van overheidswege bij de vervul ling van haar taak op dit gebied niet overal die zorg aan de dag wordt gelegd, welke deze materie ongetwijfeld verdient, mag helaas niet worden ontkend. Dit blijkt mede uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer bij de behandeling der begroting van binnenlandse zaken voor het jaar 1949. Daarin wordt, onder ver wijzing naar de noodtoestand van jong gehuwden en trouwlustigen, onomwonden „ezegd dat de uitvoering der woonruim- tewet in een groot aantal gemeenten ern stig te wensen overlaat Eenerzijds valt het te betreuren, dat het ondernemen van genoemde actie van par ticuliere zijde nodig blijkt te zijn; ander- ziids verwachten wij daarvan niet de meest vruchtbare resultaten. Vooreerst toch zal het onderzoek naar nog beschikbare woonruimte op deskun dige wijze moeten plaats vinden aan de hand van vooraf wel overwogen normen, wil men althans voorkomen het verzame- lcen van totaal waardeloze gegêvens. Men kan dit zeker niet overlaten aan onge schoolde jeugdige personen, met een ver schil aan inzichten en opvattingen niet veel minder dan hun aantal. Op de tweede plaats mag men met uit het oog verliezen, dat er zich omstandig heden kunnen voordoen, waarin vorde ring van beschikbare woonruimte om verschillende redenen niet toelaatbaar is. Door hen, die vooralsnog over geen of ongenoegzame woongelegenheid beschik ken, wordt deze zijde van het vraagstuk vaak al te zeer verwaarloosd. Wij menen dan ook, dat de arbeid ver bonden aan Ce hier bedoelde taak in han den moet worden gelaten van de over heidsorganen. Maar zij zullen deze op de meest nauwgezette wijze dienen te vervul len, daarbij ten volle tot uitdrukking brengend de grote ernst en het diepe ver antwoordelijkheidsbesef, waarmede dit werk moet worden verricht. De Woonruimtewet wijst op de aller eerste plaats de colleges van burgemees- tcrs en wethouders aan als de organen, welke voor een rechtvaardige woonruim teverdeling hebben zorg te dragen. Zij kent hun, onder inachtneming van een wettelijk voorgeschreven procedure het recht toe waar nodig woonruimte te vor deren. Daarnaast legt de wet aan de uitvoer ders tal van beperkingen op. Zo zijn bij voorbeeld woningen, waarin bepaalde functionarissen gehuisvest zijn, of welke aan vooraf omschreven doeleinden zijn dienstbaar gemaakt, van gehele of gedeel telijke vordering uitgesloten. Daarnaast bevat zij op enkele punten ernstige leem ten. Om slechts een voorbeeld te noemen: in geval een woning geheel of gedeeltelijk wordt gevorderd, zal de gebruiker onder alle omstandigheden een huur moeten betalen gelijk aan de huurwaarde van het betrokken pand, of een evenredig gedeelte daarvan in overeenstemming met de toe gewezen ruimte. Het gevolg hiervan is veelal, dat de grootste woningen niet dienstbaar kunnen worden gemaakt oan gezinnen met bescheiden inkomsten en aanzienlijk kindertal. Zonder de minste overdrijving kunnen wij hier verklaren, dat alleen zij, die in de practijk met de uitvoering aer woon ruimtewet te maken hebben volledig kun nen beseffen hoe ontzaglijk groot de moeilijkheden zijn. Met veelsoortige per soonlijke belangen moet noo'dwëndig re kening worden gehouden, wil men al thans niet verantwoorde gevolgen ver mijden. Men zij daarom bedachtzaam met het leveren van critiek. Elk gemeentebestuur zal voor alles doordrongen moeten zijn van de ernstige wil om zonder aanzien des persoons het huisvestingsvraagstuk binnen zijn gren zen zo goed mogelijk op te lossen. Men zal er daarbij niet voor terug mogen deinzen, om van wie dan ook zo nodig het afstaan van een overcompleet aan woonruimte te eisen ten behoeve van an deren, die deze niet kunnen ontberen. Ongetwijfeld zijn er nog al te veel ge meenten, waar men zich aan dit gedeelte der overheidstaak beschamend weinig laat gelegen liggen. In iedere gemeente waar men in deze zijn plicht verstaat, zal noodwendig aan deze twee vereisten moeten zijn voldaan: 1. dat een dagelijks bijgehouden over zicht aanwezig is van alle woningen waar in voor dubbele bewoning ruimte bestaat; nog doeltreffender en ongetwijfeld de daaraan verbonden kosten ten volle waard zou het zijn een kaartsysteem aan te leg gen en bij te houden, vermeldende de in richting en bezetting van alle aanwezige woningen; 2. dat de arbeid op dit terrein wordt verricht door genoegzaam personeel on der leiding van iemand, die wat hoofd en hart betreft aan de hoogste eisen voldoet om deze uiterst moeilijke en verantwoor delijke taak naar behoren te vervullen. De kleinste gemeenten zullen, ten einde in staat te zijn hieraan te kunnen vol doen, zich zo nodig moeten beraden, of hier samenwerking niet geboden is. Bij herhaling vernam men in de na oorlogse jaren van de zijde der gemeente besturen terecht de klacht tegen niet ge motiveerde centralfsatietendenzen ten na dele der gemeenten vanwege het rijk on dernomen. Maar wanneer de gemeente besturen niet van stonde af aan alles ir« het werk stellen om het meest op de voorgrond tredende vraagstuk van deze tijd, t. w. dat ener rechtvaardige woning- I De verwachting van hedenavond X tot Zaterdagavond luidt: X Aanvankelijk nog op vele plaat sen nevel of mist, welke later echter bijna overal verdwijnt. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Droog en tamelijk koud weer. Zaterdag 13 Nov.: Zon op 7.56 uur. c„der 16.52 uur; maan op 15.46 uur, onder if-55 uur. «MM verdeling, zo afdoend mogelijk te helpen oplossen, zal de rijksregering geen dag langer mogen talmen om dat deel der overheidstaak uit handen der gemeenten te nemen en centraal tot oplossing te brengen. Heilo. J. J. J. M. FESTEN. Volgens het met Amerikaanse vergun ning verschijnende blad „Tagesspiegel' wordt het sovjet-concentratiekanjp te Buchenwald in Thueringen, dat in Aug tengevolge van een sovjet-Russische am nestie door de helft van de „bevolking" werd verlaten, weef gevuld. Vijftien goederentréinen, gevuld met politieke tegenstanders tussen 3 en 70 jaar, werden sedert 14 September naar het kamp gebracht, aldus het blad Sommige van de gevangenen riepen toen zij. geëscorteerd door sovjet-solda ten, door de straten van Weimar naar het kamp marcheerden, dat zij Berlijnse leden van de westelijke democratisch.- partijen waren, aldus het blad. De Britse eerste minister, Attlee, heeft zich'in het Britse parlement uitgesproken tegen het denkbeeld van een speciale bijeenkomst van president Truman, generalissimus Stalin en hemzelf om vredesproblemen te behandelen. Op een desbetreffende vraag antwoordde Aitlee, dat hij. het in het algemeen het meest aanbevelenswaardig vond, dat problemen die niet langs de normale diplomatieke ,kanalen te regelen waren, door de V. N. ter hand werden genomen. Tegenover het Labour-lid Lesly Solley gaf Attlee toe, dat zulke bijeenkomsten nuttig waren gedurende de oorlog maar dat hij er niet zeker van was, dat zij thans ook zo nuttig zouden zijn, daar zij „normale methoden krachteloos zouden maken." Gistermiddag zijn onder grote belangstelling de stoffelijke overschotten van de bij Voorhout.omgekomen vtiegers te Den Haag ter aarde besteld. (Van onze speciale verslaggever.) Gisterenmiddag/is de zeereerw. Pater J. Dito O.P., vice-voorzitter van de As sociation Catholique Internationale de Radiodillusion et Television, te Haarlem aangekomen tot het voeren van inlei dende besprekingen met de Bond zonder Naam betreffende de in voorbereiding zijnde UNDA-actie van de Bond. Zoals men weet,.heeft genoemde katholieke in ternationale radio-organisatie tot taak programma's samen te stellen en te doen uitzenden voor allo mogelijke katholieke zendersgroepen en "organisaties, die bij diverse nationale en internationale radio stations over katholieke zendtijd beschik ken of die daar kopen. Ook kan men bij de UNDA, die gevestigd is te Fribourg in Zwitserland speciale door haar samen gestelde katholieke programma's met ka tholieke strekking aanvragen, waarvan reeds een druk gebruik gemaakt wordt. Zo heeft de UNDA thans b.v. twee se ries van elk dertig lezingen voor katho lieke zendstations ter beschikking, han delend over de Pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" geschreven door bekende profes soren van de kptfc$aÊke universiteit te Fribourg. Daarnaast heeft de UNDA thans ook de actie van de Bond zonder Naam tot een van haar voornaamste program mapunten aanvaard. Het is de bedoeling een „Offensief der Naastenliefde" in te zetten over onge veer 70 zendstations van Europa, Zuid- Amerika en Afrika. En het was ter be spreking van een verdere uitbreiding van dit zegenrijke werk, dat Henri de Greeve deze week naar Rome had zullen gaan. Zeer drukke andere werkzaamheden I maakten evenwel niet mogelijk dat de leider van de Bond zonder Naam zijn reis aanvaardde zoals wij reeds meldden Zeer speciaal zijn wij thans gemach tigd ten stelligste alle insinuerende leu gentaal van hét dagblad „De Waarheid" te dementeren, als zou deze hele radio actie van Pater Henri de Greeve eigenlijk niets anders zijn dan een door de Bond zonder Naam op internationale basis op gezette anti-communistische actie. Het is zowel volgens intentie als naar de opzet slechts een offensief voor de daadwer kelijke naastenliefde en derhalve een offensief tot het behoud van de wereld vrede. Het doel van de aanwezigheid van Pater Dito is dan ook geen ander, dan in zijn kwaliteit als vice-voorzitter van de UNDA de laatste inleidende besprekingen om tot dit schone doel te geraken, vlotter te doen verlopen. Elke andere uitleg is niet in overeenstemming met de feiten. In het gezin van de heer W. de Berg aan de Roskamstraat'in Haarlem is gis teren een drieling geboren. Twee meisjes en een jongen. De kinderen hebben allen een gewicht van meer dan 4 pond en maken het, evenals hun moeder, bijzon der goed, De republikeinse minister van voor. lichting, Moli? Natsir, heeft, volgens de republikeinse radio „Voice of free Indo nesia" gisteravond aangekondigd, dat beide partijen in principe een overeen stemming hebben bereikt om de politieke besprekingen te hervatten, met tussen komst van de commissie voor goede dien sten en met het voorstel-Cochran als beginselprogramma, indien dit een offi cieel voorstel van de C.V.G.D. wordt. Na het plaats hebben van deze infor mele oriënterende «C3pl-ekingen, kan men verwachten, dat de onderhandelin gen tussen Nederland en de republiek, uiet veel tijd in beslag zullen nemen, aldus Moh. Natsir. Het tijdstip, waarop de politieke on derhandelingen kunnen worden hervat kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide nog: Er bestaat geen reden voor ernstig pessimisme, doch evenmin voor overdreven optimisme, daar de toe. stand zich elk ogenblik kan wijzigen. Naar wij vernemen, zou het in de be doeling liggen als opvolger van wijlen jnr. Muller Massis als lid van de Raad van State te benoemen oud-minister A H. L. J. Fiévez. Een van onze abonné's heeft zich in de afgelopen week in een brief tot onze sportredacteur gewend. Hem (de abonné) was de regeling van de versterkte degra datie niet duidelijk. Zo heel verwonder lijk is dit niet, want'de structuur van sportorganisatorische aangelegenheden wordt onderdehand vaak zodanig, dat bij een bestudering ervan een academische voorontwikkeling gewenst en een bolus vol geleerdheid het gevolg is. Daarom nemen wij direct aan, wat bedoelde abonné verder nog schreef, n.l. dat hij niet alleen maar „vele ande ren" de kluts in deze kwijt waren. Hij meende voorts, dat wij velen een dienst zouden bewijzen, indien wij inzake de versterkte degradatie de puntjes eens duidelijk op de i wilden zetten. Onder bet motto „Alles voor onze le zers" (mits binnen redelijke perken) heeft de sportredacteur ons (S.) dan overrompeld. „Heb je al wat voor Vrij dag?" ..Kom maar op!" En vandaar deze Tribune over de versterkte degra datie. Want sinds het krijgen van de „opdracht" zijn wij Truman-Dewey- Gallup ten spijt, aan het „opinie-onder zoeken" gegaan en tot de conclusie ge komen dat inderdaad velen het naadje van de degradatiekous niet weten. Doel: opvoering van het spelpeil door vermindering van het aantal eerste- en tweedeklassers; men (de KNVB-leiding) stelt zich dus een selectering van de kwantiteit en daardoor van de kwaliteit voor. Middel: nr. laatst van eerste klas de gradeert zonder meer naar de tweede klas (let wel: zónder degradatiewedstrij den, maar inééns!); nr voorlaatst van de eerste klas speelt degradatiewedstrijden tegen de kampioen der tweede klassen; nr. laatst van de tweede klas verdwijnt zonder meer naar de derde klas, nr. voor laatst van de tweede klas speelt degrada tiewedstrijden-tegen de kampioen der derde klassen; verder strekt deze ver sterkte degradatie zich niet uit. Dit is het dus in het kort. Laat ons er nog aan toevóegen, dat deze maatregel slechts een etappe is in een complex van maatregelen, die, over enige jaren ver spreid beogen te geraken tot een nieuw pyramide-stelsel met een evenredige Ver deling der eerste, tweede, derde en vierde klassen. Mogen we de volgende maatre gelen nog even afwachten? Ze zijn er nog niet door en wie weet hoe het volgend jaar de Bondsvergadering van de KN.V.B. erover denkt Misschien is zij (de vergadering) dan wel tot de overtuiging gekomen, dat niet de versterkte degradatie maar de instel ling van een hoofdklasse tot verhoging van het spelpeil leidt. Wij zijn nü al voor een hoofdklasse. Maar daarover wellicht een volgende keer. SUPPORTER v, H7a7itra trliorfttiirfon 7n'n naar lipt C^VPfhtS Deze strijd zal van grote beslissing zijn voor geheel Noord- en midden China. De regering deelde na het eerste treffen me de dat haar troepen de communisten op vele punten g?v°ellf„A®ï;1''lf1e" hadden toegebracht, doch gedeeltelijk pesten terugtrekken, teneinde de Unies te ver korten. De communisten daarentegen bew r dat zij 350.000 man van de regenngstroe- pen omsingeld hebben. De verliezen zijn aan beide zijden zeer zwaar. Een woordvoerder van de Chi nese regering deelde mede, dat de com munisten rond Soetsjan ongeveer 3000 man verloren zouden hebben, de rege ringstroepen ongeveer driemaal zoveel. In allerijl worden uit het Westen en Noorden versterkingen voor de regerings troepen aangevoerd. Alle in Nanking aan wezige vliegtuigen zijn naar het gevechts terrein gezonden. Maarschalk l'sjang Kai Sjek heeft voor de gehele Jangtse-vallei met inbegrip van Nanking en Hankou de staat van beleg afgekondigd, nu de militaire situatie in centraal-China een steeds kritieker ka rakter gaat aannemen. De maatregel omvat een uitgaansver bod, het verbod van vereniging en ver gadering en geeft de nationalistische re gering de bevoegdheid censuur uit te oefenen op post en telegraaf. Tevens kun nen de militaire autoriteiten tot arresta ties overgaan zonder een voorafgaand ar restatiebevel. De voedselnuod blijft in geheel China een van de nijpendste problemen. Er wer den kleine hongeropstanden gemeld. De administrateur van het Marshall plan, Paul Hoffman, zal binnenkort naar China gaan om zich persoonlijk op de hoogte te stelle.van de toestand. Naar uit Liverpool gemeld wordt, zijn gisteren 8 personen verongelukt bij het neerstorten van een lijnvliegtuig in de monding van de Mersey. Het vliegtuig, een tweemotorige De Havilland, iwas op weg van Dublin naar Speke (Lanca shire) met 7 passagiers en een beman ning van 2 koppen aan boord. Een pas sagier werd opgepikt en een reddingboot ging op zoek naar mogelijke andere overlevenden. „Het is hoog tijd. dat de Europese eenheid tot stand komt. Er is geen tijd meer tc verliezen en sommigen vragen zich zelfs af ,of het niet reeds te laat is zo verklaarde Z.H. de Paus gisteren in een toespraak tot de leden van het con gres van de Unie der Europese federa listen. Nadat Hij hen gedankt had voor hun bezoek te Castel Gandolfo, herinnerde Hij er aan, dat hij in Juni jl. het onder werp van de Europese unie heeft be handeld, er bij voegende, dat- de Kerk zich wel wachtte tussen beide te komen in wereldse k'westies_ „De eenheid van Europa", zo vervolgde Hij, „heeft ongetwijfeld met grote moei lijkheden te kampen doch alles dient in het werk te worden gesteld opdat zij ten spoedigste tot een goed einde worde ge bracht. De betreurenswaardige gevolgen van de oorlog dienen overwonnen te worden en wij moeten ons schrap zetten tegen een eventuele terugkeer van het geweld Teneinde de zo vurig verlangde een heid te bereiken, verzoek Ik de grote mogendheden een deel van haar vroegere grootheid op te offeren en zich op één lijn te stellen met de andere volken van ons werelddeel en aldus te zamen een ware Europese familie te vormen" Daarna sprak de Paus over de grond slagen van die eenheid en hij deed uit komen, dat Europa, om zijn evenwicht niet te verliezen, een hechte basis dien de te vinden: „Eertijds vormde de gods dienst die sterke grondslag. Sindsdien echter heeft het ongeloof steeds verder om zich heen gegrepen en de malaise verwekt, waaronder ons werelddeel thans heeft te lijden. Het geheim, dat het suc ces van Europa's herstel kan bewerken, Naar A. P. uit Berlijn meldt, is de toestand van kardinaal Von Preysing, die onlangs door 'n beroerte getroffen werd, zodanig verbeterd, dat het grootste ge vaar als geweken kan worden be schouwd. is dus de opleving van het godsdienstig gevoelen". Daarom heeft de Paus gewezen op de noodzakelijkheid de goddelijke rechten te herstellen, als zijnde de natuurlijke rech ten, waarop het menselijk recht steunt. „Zo lang men doof blijft voor de oproep der mensen van goede wil", zo besloot de Paus, „kan niets duurzaams tot stand komen. Het is Onze vurige wens, dat uw inspanningen overal het nodige begrip ontmoeten". 7.. H. fexc. Mgr. J. P. Huibers bisschop van Haarlem zal ter gelegenheid van zijn verjardag op Maandag 15 November a.s. receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) en de leken van 11 tot 12 uur en aan de priesters van 12 tot 1 uur. Z. H. Exc. zal echter Dinsdag 16 Nov. geen audiëntie verlenen In verscheidene Italiaanse bladen wordt weer gesproken over onderhande lingen tussen Tito en het Vaticaan. Het blad „Momenta Sera" schrijft, dat het zijn inlichtingen uit Vaticaanse bron be trok en deelt mede, dat mgr.Patrick Hurley, Amerikaans bisschop en regent van de' Apostolische nuntiatuur in Bel grado, onderhandelingen heeft aange knoopt met de Joegoslavische regering over de vrijlating van mgr. Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb, die wegens rg. oorlogsmisdaden onschuldig veroordeeld werd. Deze onderhandelingen zouden een gunstig verloop hebben. Volgens berichten uit Triest zou daar de katholiekenvervolging aanzienlijk minder hevig zijn. De „Oss. Rom." geeft tot dusver geen enkele commentaar op deze geruchten. In sommige kriijgen van het Vaticaan ontkent men alleen, dat er wijziging zou zijn ingetreden in de verhouding tot Belgrado. Het hoofdkwartier van het Neder landse leger heeft de Indonesische guerillas ervan beschuldigd, 307 inci denten te hebben veroorzaakt in het door de Nederlanders bezette gebied, in de tijd van 27 October tot 9 Nov. Hieronder zijn tevens gerekend de gevallen van beschieting door sluip schutters. Voorts zijn hieronder be grepen sabotage en botsingen achter de vooruitgeschoven Nederlandse posities in de omgeving van de demarcatielijn op Java Gedurende deze periode werden 47 Nederlanders gedood, 46 worden vermist en 18 gewond. In het bericht van het hoofdkwartier wordt midden-JaVa als de gevaarlijkste sectortijdens deze pAiode genoemd. Hadt u niet alles aan de geallieerden willen geven, toen zij in 1944 onze grenzen omtrokken. de steden in het Zuiden bevrijdden en in die gedenk waardige Meimaand 1945 ook voor het Noorden 't hongerbeleg doorbraken. Heel Nederland, verpauperd en uitge plunderd, totaal verzwakt en verhongerd rees toen overeind uit de verdrukking, juichte en jubelde, stond tien, twintig rijen dik elkaar te verdringen langs de trottoirs, tranen van dankbaarheid in de °eunza° s -■ een zeer klein gedeelte van uw vv< üjke bevrijders: duizenden «oldaten, die deze taak begonnen waren, mochten de slotapotheose niet meer meemaken, zagen geen vlaggen meer, hoorden niet de hysterie van schor ge schreeuwde dank uit de bewogen "bepte van een geheel volk, Voor hen slechts de stilte, hoogstens de zwakke echo van een sober, piëteitvol bloementuiltje op een graf langs de weg. Vele van deze werkelijke bevrijders liggen thans in een verbijsterende sym metrie van kleine witte kruisen geordend en verenigd op de geallieerde mrlitaire oorlogskerkhoven in Nederland. Een oneindig perspectief van duizenden en duizenden grafkruisen tot aan de ho rizon; tot ver over de horizon, want met deze dhun «tan^Waïdeed gij met hun erfenis! wat deed gij met Uw herwonnen VrMorgden kunt iü het kleinste en onbe- lanpriikste deel Uwer schuld de ver- plichting om hun graven te °"d®rho"de" afdoen door een klaproos-bijdra0e schenken. Niemand zal zich willen ont trekken aan een taak, welke de eigen familie, die het offer van hun dood bren gen moest, niet persoonlijk volbrengen kan. Het moet hun, in het buitenland, tot troost zijn, dat Nederland massaal in zijn dankbaarheid als bij de bevrijding, al thans déze geringe taak wil overnemen Verder werd gezegd: „De Nederlandse strijdkrachten hebben stappen onderno men om een einde te maken aan deze ge welddaden, gepleegd op Nederlands be zet gebied". Voorts wordt gemeld, dat op 10 Novem ber Nederlandse troepen de demarcatie- 'ijn hebben overschreden op een punt en een aanval hebben gedaan op een gueril- la-bende. die fourageerde aan de Neder landse zijde van de demarcatielijn. Vol gens deze berichten doodde de Neder landse patrouille 6 personen en werden 10 personen gevangen genomen. De Ne derlanders ieden geen verliezen. Bij deze tocht werden handgranaten en andere uitrustingsstukken buitgemaakt. Na dit I korte samentreffen zijn de Nederlandse I troepen ogenblikkelijk achter de demar- I catielijn teruggetrokken. Veldmaarschalk Montgomery bracht gisteren een bezoek aan II. M. de Koningin op het paleis Soestdijk, naar hij ook de lunch gebruikte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1