Verkiezing met zwakke plekken Eenheid der katholieken ontzaglijk groot goed een Nieuwe chef voor Sovjet-leger Parijs staakt vandaag I Neher over de kansen in ons Indonesië Moeilijkheden bij wederopbouw Meer Amerikaanse hulp Vassilevsky krijgt ontslag Wie zal er verder onderhandelen? Z.H. de Paus en Truman DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Motie in Partijraad K.V.P. over materiële oorlogsschade m<— «2 - ,K "™"a" Overlieidspersoneel krijgt extra-kinder- bijslag Rode agitatie voorspelt woelige tlag LAGEN Republiek in laatste Minder pannen op de daken Vechten voor vrijheid bij mislukken der onder handelingen J REEDS VEERTIG ARRESTATIES? 70ste JAARGANG ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 No. 20774 Aan Europa en Azië SAMENWERKING VAN GEMEENTEN Op Wapenstilstandsdag wierpen communistische demonstranten in de Champs Elysées een barricade op. Het wegdek leverde de projectielen om de vijand (een flinke politiemacht) te bestoken en aan beide kanten vielen gewonden. Het spel heeft twee uur geduurd VOOR HET VADERLAND GEVALLEN S5S££ ,Xlef M^h ih ben O j HOUT EN KATOEN VOOR NEDERLAND positie P De Haarlemse drieling, twee meisjes en een jongen, maakt het best. Elly, Tjadie en Pimmie krijgen van de zuster wat lekkers. NIEUW CENTRAAL ORGAAN GEÏNSTALLEERD HET KLADSCHRIFT VAN OPA CONGRES VOOR DE MATIGHEID En er volgen er nog meer.., EVANGELISCHEN BIDDEN VOOR KARDINAAL VON PREYSING de KANTOREN Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. scheidenheid of voor een gedachtengang, die ons overdrijving zou willen suggereren. Spr. uitte zijn teleurstelling over het lange uitblijven van een redelijke oplos sing van het probleem van de materiële oorlogsschade en stelde de vergadering een motie in uitzicht, waarin de Partij van haar gevoelens te aanzien van dez*j materie doet blijken en welke motie bij aanneming aan regering en volksver „e- genwoordiging zal worden gezonden. (Van onze Utrechtse redacteur)- In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is vandaag een buitengewone Partij raadsvergadering van de K. V. P. gehou den overeenkomstig het reglement, dat een dergelijke vergadering binnen vijf maanden na een Tweede-Kamerverkie zing voorschrijft. Natuurlijk gaf de uitslag van deze verkiezing de partijvoorzitter, de heer \V. J. Andriessen aanleiding lot het hon den van een bespiegeling en hij sprak van een voor de K. V. F. bevredigend resultaat, al zou een of twee zetels meer, nog meer bevrediging hebben ge schonken. Men bedenke echter, aldus spr., dat ook onze party regeringspartij was geweest, een figuur, welke by een verkiezing, air, regel de gevolgen daar van ondervindt. Het zou struisvogelpolitiek zijn, aldus spr., te willen ontkennen, dat ook deze verkiezingen zwakke plekken te zien hebben gegeven Daarbij had hij vooral het oog op bepaalde plaats.en en streken van ons land, waar ons stemmencijfer ho ger had kunnen zijn. De partij-leiding is bezig met een analyse van de stembus- uitslag en voornemens, waar nodig, bij zondere aandacht aan deze zwakke plek ken te besteden. Na uitvoerig dank te hebben gebracht aan allen, die hun medewerking bij de verkiezingen hebben gegeven^ maakte spr. enige opmerkingen over actie-Weiter, cfie afbreuk heeft gedaan aan de staatkun dige eenheid der Nederlandse katholie ken, welke eenheid nog altijd een ontzag lijk groot goed is, een waarheid, die bii objectieve beschouwing van de situaties in verschillende landen, alsook van het wereldgebeuren, moeilijk voor reële be twisting vatbaar is. Op die objectieve be schouwing komt het nu, meer dan ooit, aan. De eigentijdse ontwikkeling, met de daarmede gepaard gaande ernstige ver schijnselen van innerlijke verzwakking, vervaging van grenzen en maatstaven no pen tot de conclusie, dat de eenheid der katholieken in staatkundig opzicht, van enorme betekenis is. Op het a.s. congres van de Partij zal daarop hopelijk wat dieper worden ingegaan. Wat wil de Groep.Welter? Spr. noemde het om meer dan één re den pijnlijk, dat de heer Weiter bij zijn eerste optreden in de Kamer meende te moeten zeggen, dat het zelfstandig den kend deel der katholieken op zijn lijst ge stemd had en herinnerde eraan dat de heer Weiter zelfstandig met een lijst was uitgekomen, "omdat z.i. de K.V.P. een ver- derfelijk Indonesisch beleid voerde en samenwerkte met de P. v. d. A. Van een samenwerking als door de heer Weiter bedoeld, met laatstbedoelde partij, kan niet meel* worden gesproken. De katho lieke Kamerfractie heeft bewust en wel overwogen 'n kabinet op bredere basis ge wenst en de feiten wijzen uit, aldus spr. dat deze visie alleszins juist is geweest. Deze samenwerking kan dus niet meer als een rechtvaardiging voor een afzonderlijk optreden van de groep Weiter gelden en inch zal zii deelnemen aan de eerstkomen de gemeenteraadsverkiezingen Uit de organisatievorm van het Katho- dan dat het zich tot een politieke, tot een staatkundige organisatie formeert en als zodanig aan de gemeenteraadsverkiezin gen deelneemt. Degenen, die uit het laatste optreden van het Comité de conclusie trokken, dat de heer Weiter en de zijnen kennelijk 'n conservatief katholieke partij willen stich ten, hebben misschien geen ongelijk. In dien dit onverhoopt zo zou zijn, dan mo gen de initiatiefnemers hun verantwoor delijkheid terdege beseffen Voor ons, al dus de voorzitter, zal er een aansporing in liggen met nog meer kracht en overtui ging onze eigen weg te blijven volgen. Het vertrouwvol beraad Spr. kwam vervolgens over het ver- rouwvol beraad te spreken, waarvan de wenselijkheid reeds voor de verkiezingen werd betoogd en over de bijeenkomst, die onlangs is gehouden. Er is daar gebleken, dat de oplossing van het probleem niet zo heel eenvoudig is. Niettemin zijn goede denkbeelden gelanceerd en de discussies hebben naar beide zijden verhelderend gewerkt. Aan de partijbestuursleden is nu een concept-voorstel toegezonden tot invoe I ring van dat vertrouwvol beraad en nadat net Partijbestuur zich daarover op 2" November zal hebben beraden, wordt aan de Partijraadsvergadering van Februari a.s. een concreet voorstel voorgelegd. De heer Andriessen waarschuwde ver der tegen de „onafhankelijke boerenpar tij", later „Ned.-Boerengemeenschap" ge noemd, kennelijk om de goêgemeente zano in de ogen te strooien, waarbij merkwaar dig is de liefde, welke van commuhisti sche ziide voor dit geval ten toon wordt gespreid. Naar aanleiding van de in Limburg in gezette actie tegen prikkel-lectuur, merk te spr- o.a. op. dat, wanneer onze natie de naam van christelijk waardig wil zijn. zij deze lectuur onverbiddelijk moet uit bannen en naar de mestvaalt doen ver dwijnen. Ten aanzien van de loon- en prijspoli tiek van de regering, waarover in de na middag gelegenheid zou zijn om met de fractie-voorzitter, prof. Romme, van ge dachten te wisselen, zei de heer Andries sen, dat Partij en fractie waakzaam en werkzaam blijven, waartoe begrippen als „negatieve kinderen", welke reeds, voor toekomstige kinderbijslagregeling, naar stig worden gehanteerd, manen. We moe ten ons terzake hoeden voor een valse be- In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van de salaris-commissie ad hoe S met de centrale organisatie van overheidspersoneel overeenstemming be reikt over toekenning van een tijdelijke extra kindertoeslag in verband met de afschaffing van de subsidies op de eerste levensbehoeften. De toeslag zal aanvangen bij het twee de kind en kan voor wat het bedrag be treft ongeveer overeenkomen met het geen voor het particuliere bedrijfsleven werd bepaald. In „Wallstreet Journal'' wordt be richt, dat president Truman het nieuwe congres om aanvaarding zal verzoe ken van het meest omvangröke pro gram tot hulpverlening aan het bui tenland, tot nog toe in vredestyd in de V. S. aan de orde gekomen. Men werkt thans aan de opstelling van programma's tot een totaal van ongeveer acht milliard dollar voor het komende jaar; dat is ongeveer een milliard meer dan is uitgegeven aan 't huidige program voor twaalf maanden dat in April a.s af loopt. Bij deze programpa's heeft men re kening gehouden met een Noord-Atlan tisch pact, militaire leen- en-pacht-re- gelingen, herzieningen van het huidige plan-Marshall, hulp aan .Griekenland Turkije, enz. Men verwacht, dat Truman het congres zal verzoeken om een anderhalf milliard dollar voor Azië, omvattend China, Japan, Korea, Indonesië en mogelijk nog andere Aziatische landen. Verder ongeveer zes en 'n half a zeven milliard voor Europa, omvattend de zes tien Marshall-landen, West-Duitsland, Oostenrijk en Triest. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de sovjet-Russische maarschalk Vassilev sky is ontheven van zijn functie als chef van de generale staf. Volgens radio Moskou werd dit ver ordend door de raad van ministers „met het oog op de overbelasting met werk van de chef van de generale staf De ministerraad heeft tezelfdertijd .ge neraal S. M. Sjtemeuko tot chef van de generale staf en vice-minister van de strijdkrachtenbenoemd. (Minister van de strijdkrachten is maarschalk Nikolai Boelganin. Hij is te vens vice-voorzitter van de raad van ministers). Maarschalk Vr.ssilevSky werd in 1943 tot stafchef benoemd na het geslaagd te genoffensief bij Stalingrad, waarin hij de rechterhand was van generaal Sjoeki. Hij staat in de Sovjet-Unie bekend als ,.de man van Woronesj", vanwege zijn persoonlijke moed bij de verdediging van die stad. De maarschalk is 47 jaar. Hij had verscheidene malen een onderhoud met veldmaarschalk Montgomery, toen deze m Januari 1947 Moskou bezocht. Hij werd door de veldmaarschalk uitgenodigd, naar Engeland te komen en aanvaardde die uitnodiging. Zijn voorgenomen be- zoek werd echter uitgesteld „wegens ziekte"» Van generaal Sjtemenko is buiten de Sovjet-Unie weinig bekend. Tot nu toe bad hij de rang van kolonel-generaal en diende hij als plaatsvervangend chef van de generale staf. Binnen korte tijd kan de indiening bij de Tweede Kamer worden tegemoet ge zien van een wetsontwerp, dat een rege ling zal bevatten tussen gemeenten on derling en tussen gemeenten met andere lichamen. „voorlopig" was reeds vervallen^ geen kan andere conclusie worden getrokken De regering maakt bekend, da' tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Lt.-kol. H. Schild, uit Maartensdijk gesneu veld 2 November; sold. J. W. Schopberteld uit Oldenzaal, ge sneuveld 7 November; sold. A, H. Spann uit Balgooij, gesn. 3 No vember. Kon. Ned. Ind. Leger: mil. sold. W. M. Lapre uit Indonesië, 3 Oc tober 1946 tijdens actie tegen ex tremisten, blijkensthans bekend geworden bijzonderheden, door T NI gevangen genomen en in dezelfde maand, datum onbekend, door deze geëxecuteerd. De Kon. Marine heeft m deze periode geen verliezen gerappor teerd. Algemene staking te Parijs! Het was te verwachteti, dat de federatie van vakverenigingen te Parijs en omstreken daartoe zouden besluiten na de incidenten van j.l. Donderdag, wier karakter door deze ontwikke ling der gebeurtenissen wel bijzonder belicht wordt. Reeds gistermiddag was het woelig in de omtrek van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat juist tegenover het Elysée ligt, zodat er een aantal arrestaties moest worden verricht. Onder de arrestan ten bevonden zich weer commu nisten. De arrestaties bij de relletjes van twee communistische deputé's die zich door parlementaire onschendbaarheid gedekt waanden, hetgeen niet het geval is bij arrestatie op heterdaad werden door het communistisch partijorgaan aange grepen voor de aanval op de minister en tevreden". De regering slaagde 145.000 exemplaren te achterha.ten- In de avond werden de vertegenvo digers der syndicaten uitgezonden stakingsbeslissing. Even voor nacht, op het ogenblik waarop de buiten edities der Parijse bladen ter perse moe ten, werd aan de personelen bevel gege ven de werkplaatsen te verlaten. Dit was het begin van de staking. Door strenge bewaking der depots door de stakers konden de Parijse transport middelen niet uitrijden. De metro's wer den niet geopend, de autobussen bleven in de garages, doch de treinen van de ban- lieu liepen als gewoon. In de banlieu ligt de nijverheid ge heel stil en ook de meeste Parijse fabrie ken. De staking wordt vergemakkelijkt doordat het Zaterdag is, dus slechts een halve werkdag, waardoor ook velen op de kantoren ontbreken, die niet voor die korte arbeidstijd de moeite van een lange wandeling willen ondernemen. Intussen heeft reeds gisteren de pre fect van politie verzekerd, dat men de straat niet aan de communisten zal overlaten. De E .C. A. heeft Woensdag aan Ne derland aankoopmachtigingen verstrekt tot een totaalbedrag van 10.690.000 Dit bedrag was als volgt samengesield: 490.000 voor hout en zagerijproducten te leveren in het earste kwartaal van 1949, 200.000 voor hout en zagerijpro- ducten, te leveren in het tweede kwartaa van 1949 en 10 millioen voor ruwe ka toen, te leveren in het eerste kwartaal van 1949. (Van onze Amsterdamse redacteur). „De laatste berichten ken ik niet, maar toen ik wegging was de situatie zo, dat er zeker mogelijkheden aanwezig^ waren, om weer te gaan onderhandelen", aldus oud-minister L. Neher, gedelegeerde van het Opperbestuur, die gistermiddag voor besprekingen met de regering in ons land arriveerde. Tegen vieren dook de K.L.M. Constel lation „Holland" uit de mist op Schip hol waar o.m. dr. Bannier van het departement van Overzeese Gebiedsdelen en een vertegenwoordiger van de minis ter-president aanwezig waren. De heer Neher zag er fris en monter uit en was direct bereid onze vragen te beantwoor dden. En in het vervolg op de vraag over de situatie zei hij: „De kwestie is, dat minister Stikker en ik' eigenlijk gezamenlijk Woensdag zou den vertrekken. Maar de deskundigen kwamen een dag te laat uit Djokja terug en daarom ben ik alleen weggegaan. Nu zou men mij in Cairo telegrafisch inlich ten, maar dat is niet gebeurd en daarom weet ik niet hoe het er mee staat". Waar gaan die onderhandelingen nu over, over de bestandsschendingen? „Ach", zegt de heer Neher met een gebaar, „bestandsschendingen, die zijn er altijd. Onze punten blijven natuur lijk onherroepelijk gehandhaafd". Er is gesuggereerd, als zou de heer Stikker ervan afwijken. „Dat is natuurlijk onjuist. Maar men moet het zich zo voorstellen. Men kan een man tegen de muur plaatsen en iets van hem eisen. Men kan het ook van hem eisen zonder dat men hem tegen de muur plaatst. En bij de onder handelingen in Indonesië plaatste mi nister Stikker de republiek in de laatste positie". V is ont- beroep scherp Het grote tekort aan dakpannen, waar door de voltooiing van vele bouwwerken wordt gestagneerd, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ge noopt aan de gemeentebesturen mede te delen, dat de grootst mogelijke, beper king in hè' gebruik van dakpannen noodzakelijk is. Het ligt in de bedoeling van de minis ter met" ingang van 1 Januari a.s. geen rijksgoedkeuringen meer af te geven voor utiliteitsgebouwen, welke op spe ciale industrie-terreinen worden opge richt, indien uit de aanvraag om goed keuring blijkt, dat voor deze gebouwen een dakbedekking met pannen worpen. De minister doet voorts een op de gemeentebesturen om ei op toe te zien, dat huiseigenaren met overgaan tot het vernieuwen van met pannen gedekte daken, zonder dat vereiste goedkeuring is verkregen, voorts dient het verlenen van laatstbedoelde goedkeuringen slechts tot de werkelijk urgente gevallen te worden beperkt. Minister in 't Veld installeerde Donder dagmiddag met een korte rede het cen traal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijverheid. Z.Exc. was van me ning, dat dit orgaan uitstekende dien sten zal kunnen verlenen. Het kan. de provinciale contact-organen, die reeds in ieder gewest behalve in Drenthe zijn gevormd, overkoepelen. De sub-commis sie voor de woningbouw zal o.m. de vast stelling van de jaarlijkse bouwvolumina moeten vaststellen. Daarbij kan men weliswaar uitgaan van objectieve maat staven de resultaten van de woning en volkstelling b.v. maar toch spelen ook tal van bijzondere factoren een rol, die deze verdeling tot een moeilijke zaak maken. Een sub-commissie voor open bare werken ziet zich nog voor lastiger opgaven gesteld. Objectieve maatstaven voor hetgeen aan openbare werken in uitvoering moet komen, ontbreken veel al. Toch zal men op enigerlei wijze tot een verdeling moeten komen, waarbij vooral ook vragen van werkgelegenheid in acht dienen te worden genomen. De minister was er zeker van, dat het nieu we orgaan zijn bestaansrecht volledig bewezen zal hebben, wanneer het lukt, met de verdeling van de toewijzingen voor woningbouw en openbare werken alle partijen bevrediging schenken. De heer Neher wist overigens niet, hoe lang hij hier zou blijven. „Dat hangt van de duur van de besprekingen af". Is er kans, dat u hier blijft? De vorige maal zei u, dat u niet al uw bagage bij u had, is dat nu wel het geval? „Nee, ik heb weer niet al mijn bagage bij' mij, maar desondanks is het best mogelijk, dat-ik niet terug ga". Wordt u dan weer directeur-gene raal van de PTT.? „Als zodanig ben ik alleen maar met verlof", In het verdere verloop van het gesprek deelde de heer Neher mee, dat de functie van gedelegeerde van het Opperbestuur ook in de nieuWe wet terug te vinden is. Zijn verblijf hier te lande houdt juist verband met de situatie van het ogen blik. Het is nl. zo, dat er geen voor zitter van de onderhandelingscommissie is sedert de ontslagname van Kadir. „Nu kan men verschillende dingen doen", aldus de heer Neher, „men kan de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon laten onderhandelen, maar dat lijkt mij niet verstandig. Men kan het ook door de gedelegeerden lpten doen en men kan een nieuwe voorzitter benoemen. Maar men kan ook een geheel nieuwe wijze van onderhandelen gaan volgen. Men kan dat bijv. rechtstreeks doen, zoals nu door minister Stikker is gedaan. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan ligt het voor de hand. dat minister Sassen de volgende m^al met minister Stikker mee gaat naar Indonesië". Basis voor de onderhandelingen zullen de Cochcran-voorstellen zijn, zo werd ons gezegd, maar deze waren voor ons toch onaannemelijk? „De vorm waarin deze voorstellen waren gegoten maakte ze vooi'ons niet helemaal aanvaardbaar, maar dat wil nog niet zeggen, dat wij ze verworpen hebben. Bovendien is het natuurlijk onjuist van „Cochcran-voorstellen" te spreken. Het is duidelijk, dat de leden van de Commissie van Goede Diensten geen afzonderlijke voorstellen kunnen doen. De heer Neher vertelde tenslotte nog het een en ander over de reacties op de benoeming van dr. Beel. „Het ligt voor de hand, dat het heengaan van dr. Van Mook in Indonesië zeer is betreurd. Maar men is dr. Beel, die een zeer geziene figuur is, met vertrouwen tegemoet ge treden en het laat zich aanzien, dat hij zijn positie in korte tijd heeft geconsoli deerd. Maar heeft zijn benoeming dan geen verschuiving in het ambtenarencorps ge geven? „Welnee, daarvoor zijn deze mensen toch immers te grootaldus besloot de heer Neher, die zich vervolgens per auto naar Den Haag begaf. Reuter meldt uit Djokjakarta, dat dr. Leimena, een der voornaamste republi keinse deelnemers aan de verschillende besprekingen tussen Nederland en de re publiek, heeft aangekondigd, dat zijn re gering zou blijven voortgaan te vechten voor de vrijheid, indien de huidige on derhandelingen zouden mislukken. Men ziet deze verklaring, aldus Reuter, als een laatste oproep aan het Nederlandse en Indonesische volk, die in afwachting zijn van de zeer belangrijke kabinetszitting die morgen in Den Haag zou worden ge houden. Volgens bronnen in Batavia zou de brief van dr. Hatta, die minister Stikker voor de Nederlandse regering heeft mee genomen, een suggestie bevatten om de besprekingen te hervatten door be middeling van de Commissie van Goede Diensten. Verder zou de brief het voor stel behelzen om binnen zes maanden in Indonesië verkiezingen te doen houden Abdoel voor een constituerende vergadering van Verenigde Staten van Indonesië. De voornaamste voorman van 't Chris telijk Nationaal Vakverbond, de heer Ruppert heeft in .Trouw" enkele arti kelen gepubliceerd over de arbeiders, invloed in de onderneming. Fiolen van toorn zijn nu over de re. dactie van genoemd blad uitgestort in een aantal brieven, dat de zienswijze van de christelijke leider bestrijdt. De medezeggenschap, die de heer Ruppert principiëel aan de arbeider wil zien toe. gekend, zou volgens een briefschrijver in strijd zijn met de H. Schrift. Eigen domsrecht is Goddelijk recht. Voorts zou oe onderneming geen gemeenschap zijn, „Heel die zaak" zou maar leiden tot so cialisme en communisme. Na de opmerking van de redactie, dat de voorman der christelijk georganiseer - den slechts N.V.'s op het oog had, waar kapitaalverstrekkers en bedrijfsleiding niet samenvallen, antwoordt zij in korte samenvatting als volgt; „De arbeider blijft hoe goed zijn rechtspositie overigens ook mag zijn innerlijk koud van de onderneming en moet dat eigenlijk in de gedachtengang van deze critici ook blijven. In de opvatting van de heer Rup pert is de onderneming terecht o.i. een gemeenschap. En gezag is, dunkt ons, alleen mogelijk in een gemeen schapsverband. Als er geen gemeen schap is, is er ook geen gezag. Terecht heeft de heer Ruppert ook afgewezen de gedachte, dat de onder neming alleen een kwestie van eigen dom, van kapitaalgoederen plus onder nemer. zou zijn. De onderneming is, als men 't sche matisch wil stellen, een samenwerking van productiefactoren, van kapitaal en arbeid. Als men het naar de sociolo gische, menselijke werkelijkheid wil stellen is de onderneming een samen werking van kapitaalverstrekkers, on dernemers en arbeiders. Door de samenwerking van kapitaal en arbeid worden die beide inge bracht in een gemeenschap, die onder neming heet In die gemeenschap heerst gezag natuurlijk. In dié gemeen schap komt de eigendotn met zijn rech ten. In die gemeenschap komt ook de arbeid met zijn rechten. Wat de heer Ruppert nu bepleitte en wat de chr. sociale beweging altijd heeft bepleit, is dit, dat men nu eindelijk moet gaan pogen een juri dische structuur voor de onderneming te ontwerpen, die al die rechten de hun toekomende plaats gunt". De Griekse minister-president, Themis, tocles Sofielis, heeft gisteren aan ko ning Paul zijn ontslag aangeboden. Sofoelis adviseerde de koning 'n nieu we regering te doen vormen door Con- stantin Tsaldaris, de leider der populis ten, vice-minister-president en minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Sofoelis. Tsaldaris bevindt zich nog te Parijs. Bij al die pogingen zullen zich door mogelijk wederzijds onverstand en ver ouderde begrippen nog vele moeilijkhe den voordoen. Een wel zeer bevestigend product ten deze vinden we in „Her- stel". De brood- en banketbakker Van Tie nen te Leiden, had van de unie van bak kersgezellen een brief ontvangen inzake uitbetaling van de vacantie.toeslag. Heer van Tienen lustte echter dat gezellen- deeg niet en antwoordde met het vol gende kladschrift uit opa's tijd: Gelieve dergelijke onbeschoftheden niet aan mijn adres te deponeren. Hoe ik met mijn personeel doe, laat ik niet door een „zootje" opruiers dicteren. Alle verantwoordelijkheidsgevoel van mijn mensen zal ik naar eigen goed dunken belonen. Gelukkig heeft de op- ruierij van een zeker zootje schorum op hen geen vat". Ge zult, evenals wij, na lezing min of meer verbluft zijn. Van Tienen zal met dit onsociale, neen a-sociale opstel in de school van het leven allesbehalve een tien halen. Deze productie is als ver brand wittebrood. Ik zal verder geen toornig commentaar op des bakkers handelwijze leveren. Nog slechts drie woorden: Bid voor hem. - HENK VAN DER MAZE. De persdienst van het Vaticaan publi ceert de tekst der gelukwensen, welke Z. H. de Paus aan president Truman heeft gericht ter gelegenheid van diens her verkiezing, alsmede het antwoord van Truman. Na de wens uitgesproken te hebben, dat het mandaat van Truman in het teken van vrede en voorspoed moge staan, wen ste de Paus de president geluk en gaf hem de verzekering van zijn oprechte wensen voor hemzelf en zijn gezin. In zijn antwoord verklaarde de presi dent: „ofschoon wij op verschillend ter rein werkzaam zijn, hebben wij bepaalde doeleinden gemeen, en wel het geluk der mensheid en de vrede en goede verstand houding tussen de volken van de wereld. Wij leven in een moeilijk tijdperk, waarm iedere gebeurtenis zware consequenties heeft. Het is in de geest van diepe nede righeid, dat ik verzoek om door de God delijke Voorzienigheid te worden ver licht." Op Zondag 24 April 1949, Beloken Pa sen, zal in de Philipshal van het Jaar beursgebouw te Utrecht een Nationaal Katholiek Congres voor .de Christelijke Matigheid gehouden worden. Het congres wordt geopend, door minister Van Maar- seveen. Drie' sprekers zullen het algemeen on derwerp van deze dag: Zedenverwilde ring door de genotzucht", van drie kanten belichten. Het congres wordt georgani seerd door de Katholieke Federatie voor Matigheid, bestaande uit de organisaties: Sobriëtas, St.. Franciscus en Dr. Ariëns- vereniging. (Van onze" weerkundige medewerker) De wilde veranderingen, die in het begin van deze week in de luchtdruk- verdeling voorkwamen, behoren nu geheel tot het verleden. Het weer m ons land is de laatste dagen beheerst door een gebied van hoge Iiuk, waar van het centrum zich boven Scandinavië bevond. Daardoor was de wmd naar het Oosten gedraaid, zodat het na een belangrijke stijging van tempe ratuur, geleidelijk weer iets kouder is geworden, vooral ook dooi dat uitgebreide mistvelden er bij voorkwamen. De hoge druk verplaatste zich nu naar Duitsland en Polen, hetgeen tot gevolg had,- dat iets drogere luch werd aangevoerd en de mistvelden van het weertoneel konden verdwijnen. Inmiddels zijn er weer veranderingen te signaleren. Niet alleen boven Duitsland is de luchtdruk aan het stijgen, in mindere mate is dit ook boven Frankrijk en in de buurt van Spanje het geval. De gevolgen hiervan zijn voor ons in zoverre gunstig, dat de wind nu naar het Zuiden gaat draaien en langzaamaan in het Zuidwesten terecht zal komen. Daardoor wordt de aanvoer van betrekkelijk koude lucht vervangen door een warmere stro ming. Bovendien neemt de depressie-activiteit op de oceaan toe. De daling van de luchtdruk in Scandinavië doet de toegangspoort naar Europa steeds verder opengaan voor deze depressies, zodat de gehele situatie zodanig verandert, dat de temperatuur geleidelijk verder omlaag gaat en de kans op nachtvorst dus verdwijnt, maar dat ook de wind langzaam toeneemt, evenals de kans op Agen. Er zijn in de bekende Utrechtse dis tributiefraudezaak tot nu toe al ongeveer veertig arrestaties verricht. En de offi cier van justitie voor economische zaken te Utrecht verklaarde gisteren, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Er zijn bij deze affaire, zoals men weet, ook enige ambtenaren betrokken. Naar' aanleiding daarvan hekelde de of ficier de mentaliteit van het publiek, dat naar zijn mening veel te gemakke lijk heenstapt over de consequenties van overtreding der distributiebepalingen. Daardoor wordt fraude door ambtenaren in de hand gewerkt. Ook laakte hij het bezuinigingsbeleid van de overheid, waar door z.i. het aantal distributie-ambte- r?aren te klein is en als gevolg daarvan de controle te gering. Deze opmerkingen maakte mr. v. d. Berg in de eerste zitting, welke de Utrechtse rechtbank aan deze zaak heeft gewijd. Van de arrestanten, die allen gevangen zitten, stonden nu 14 „lichtere gevallen", die zich nu al ruim een maand in voorarrest bevinden, terecht. De verdachten werden tot gevangenis straffen veroordeeld van een tot acht maanden, enkelen met een gedeelte daar van voorwaardelijk. De voornaamsten waren een caféhouder uit Harmeien (6 maanden met aftrek), die met medewer. king van een distributie-ambtenaar, die later zal terechtstaan, ongeveer 80 kaar ten had verhandeld. Voorts een kuiper uit Utrecht, die ongeveer 1000 aan de fraude verdiende en veroordeeld werd tot 8 maaaden. Deze had ook zijn vrouw in de affaire betrokken. Zij werd ver oordeeld tot 1 maand voorwaardelijk. Verleden Zondag werd in verscheidene Evangelische kerken van Berlijn gebe den voor de spoedige genezing van kar dinaal von Prëysing, bisschop van Ber lijn, aldus een K. N. P. bericht. De Evan gelische bisschop Dibelius en proost Grüber hadden hiertoe hun gelovigen op geroepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1