De schippersproblemen en scliippersgneven Goed suikerjaar in zicht Geknoei door Britse ambtenaren Nitsch, de schrik van Limburg Weerbericht De communistenlegers dringen op LEVEN OP HET WATER OOK AL INGEWIKKELD in de Stormhoek Massa-evacuatie naar Hongkong DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lobitlidorp van Rijn-aken Zullen alle records geslagen worden Verward netwerk om een vreemde Doodstraf geëist mor zijn misdrijven '-■kiÉÊimÊMÈ-. 70ste JAARGANG DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 No. 20776 (Van onze speciale verslaggever) Onherroepelijk ééns in het jaar, gaan wij naar Lobith; naar Lobith-Tolkamer. Wij doen dat, omdat U er zelf waarschijnlijk niet zo gemakkelijk toe komt en in de veronderstelling zoudt kunnen leven, dat er in Lobith-Tolkamer met zijn 700 inwoners en drie of vier smalle dijkstraatjes weinig ivereldschokkends te beleven is. Betrekkelijk: tijdens ons jaarlijkse bezoek misten wij slechts op 'n dag na de film „De Kopermijn'" van Hungry Hill, waar ook „ttebecca" van was, gelijk wij tot onze niet geringe verbazing leerden, en nog meer spijt voelden we, omdat we geen tijd hadden te wachten op de vijf bedrijven van het „zo uit het rauwe volksleven neergeschreven" toneelspel „Als Moeder te veel is", met een vijfde bedrijf, dat „Berouw komt na de zonde" heette en naast de hoofdrol („de Moeder"), de onvergetelijke figuur van Hein Dropwater bracht. Nee, wij gingen slechts naar de Rijn kijken, die, gelijk het de Rijn vanaf de eerste druk onzer aardijkskundeboekjes betaamt, bij Lobith (Tolkamer) in ons land komt, en toen het donker werd keken wij nog naar de Rijn, al ivas de prachtige Eltenberg (waarheen je voor de oorlog volgens mijn herbergier-hotelwaard „uit vluchten" maken kon) niet meer zichtbaar in het geweldige rivierlaagland, en al zagen wij van de tientallen rijnschepen, de spitsen, Hagenaars en Kempenaars niets meer dan het anker lichtEn toen een late sleepboot rauw stoom afblies in het donker, zijn wij met de schippers gaan praten, een hele lange avond lang. De grote menigte, die uren en dagen de blijde gebeurtenis voor de boter en de kruidenierswaren onder de hekken van het Buckingham Palace had afgewacht, barstte in jubel ar2ei een an(jer: „De meeste mensen ver uit toen bekend gemaakt werd dat Prinses Elizabeth een zoon geboren was. Overdag toenemende bewolking Zó ZIJN WE NIET GETROUWD DE RELATIES CHINA— RUSLAND WERKLOOSHEID IN OCTOBER GESTEGEN Zwitserse kynologen, die hadden deelgenomen aan de hondententoon stelling in Utrecht, brachten gisteren een bezoek aan Paleis Soestdijk om Prinses Marijke een Sennenhondje aan te bieden. II. K. H. neemt een vrij gereserveerde houding aan ten opzichte van liet nieuwe speelkameraadje. DE KANTOREN «jn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name vaD „De Maasbode- Stichting" - Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur; J KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr ST r ESS ER O.P. LEO J. M. HAZELZET. AlgemeeD Redacteur: H -V PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i/Ta «Toto Om een of andere reden hebben wij namelijk een zwak voor deze schip pers. En bovendien houden wij van de sfeer in zo'n klein water-grensplaatsje, waar alle op- en afgaand verkeer wordt uit- en ingeklaard door een leger van grensambtenaren, waar de z.g. „Z arte Brigade" bij enige verdenking rustig een heel schip, lading en al, ondersteboven haalt om naar smokkelwaar te zoeken, waar tot laat in de avond de schippers uit alle oorden, van schepen met de meest wonderlijke en poëtische (vrouwenna men, gekleed in hun tikje-krap blauw colbertje, de onafscheidelijke blauwe schipperspet iets scheef op de verweerde smalle koppen, nog inkopen doen, en met de netzak vol boodschappen terug naar boord gaan, na eerst nog even in een schipperscafé .e l ebben geïnformeerd of er post voor hen is. Ze zeggen het niet allemaal tegelijk, deze schippers: ze zijn wat zwijgzaam van het dagenlang achter op de stuur- stelling staan, en het eindeloos kijken naar het grote ontzaglijk wijde herfst- laagland, waartussen zij varen. Ze zijn zelfs een beetje wantrouwig ge sloten tegenover alle vreemdelingen van de vaste wal, .ot ze op een gegeven mo ment een nieuw strootje dichtlikken, nog één slokje tegen de waterkou en de rheu- matiek nemen, en dan plotseling losko men. Zo'n kleine schippersroef blijkt dan toch nog heel wat meer te verbergen, dan men zo vermoeden zou, het leven op het water is dan ploseling al net zo inge wikkeld als dat op het land, en de na oorlogse problemen 'daar zijn ook al net als overal elders te omschrijven met.."., „beloonde" collaboratie (zoals ze het noemden), een onbevredigende oorlogs schade-regeling, en een ordening, die eigenlijk geen ordening is.... roestige haken en ogen Onze Nederlandse Rijnvloot, welke voor ongeveer tachtig procent uit particulie- hestaat (een bevolkingsgroep die op het land ongeveer maatschappelijk paral- het land ongev bpUterboer-herenboer- scala°°maar1 even onafhankelijk en sterk scala, maar eve pvpneens voor on- l0De regehng1 oorlogsschade remt echter een totaal herstel ten zeerste. Een maal nieuw sleepschip tussen de 1000 ton kost een slordige 175.000 en nog varende hebben een assurantiewaar- de van een 70 a 80.000 gulden. De eigena ren van de indertijd gevorderde z.g- 8?' kopte (Duitse invasie)-schepen zijn straatarm en de bezitters van gebombar deerde schuiten zien thans niet alleen hun enige broodwinning „opgelegd" op de werf, die „grootboekafschrijving" heet, maar ervoeren bovendien tot hun onge lofelijke verbittering, dat niet zij een onder beheer staand schip uit vijandelijk vermogen kregen toegewezen, maar dat deze schepen bij voorkeur naar „de re- derii" "ingen, alhoewel deze toch nog over een belangrijk deel van haar voor- r*e tonnenmaat beschikte. mHet botert .iog niet tussen die 80 pet. l.iioron en die 20 pet. rederij-boten particuliere de particuliere schippers en wanneer men oePer kwestle ook°V nog wel enkele roestige oorlogs haken In -ogen. „Maar zij kregen de SCHoPeehetmmeetedë 'vaart op het ogenblik "S VvS Ts^e^iend.... men haan zijn schouders op, krabt eens o blauwe pet en één zegt; „Wanneer het Duitsland weer .^oed zal gaan, zal de wa terkant daar ook wel bij varenMaar ondanks alle berichten is momenteel de situatie nog zo, dat er van die duizenden tonnen Marshallgoederen nog geen pond via de Nederlandse havens is vervoerd naar West-Duitslara. Alleen wat Duitse coasters, de enige Duitsers die door Ne derland varen, maar er niet aan de wal mogen, en .eze coasters halen de goede ren uit Hamburg en brengen ze met een ontzaglijke omweg over de Rijn naar de Roer. Zodra er echter een accoord zal zijn bereikt, komen de kaarten geheel anders te liggen, maar zal men bij alle optimisme toch een groot aantal nieuwe factoren onder het oog moeten zien. bevroren gletschers Momenteel is het tamelijk druk op de Rijn, beter: men zit in de jaarlijkse ver- keershoogconjunctuur, omdat de water stand zo 'aag is en de schepen daardoor slechts half geladen naar boven kunnen. Bovendien is er r.ogal wat vervoer van Duits schroot, uit Duitsland naar Ameri ka en dit gaat voornamelijk via Rotter dam. Vijf millioen ton passeerde Lobith voor de oorlog elke maand op- en af, thans slechts anderhalf millioen ton. Tevens zijn de Zwitsers geduchte con currenten aan het worden voor onze vroegere „uitwijkhavens bovenstrooms (Straatsburg, Mannheim en Basel), en heb ben deze Zwitsers hUD motorvrachtver- voer aanzienlijk uitgebreid. De Zwitserse rijnvloot heeft zich daarbij gespeciali seerd, bouwt ook in ons land snelle mo torschepen, o.a. op de scheepswerf ..De Hoop" in Lobith, waar vijftien snelle 925 tonners gebouwd worden en waar men zelfs beginnen gaat aan een 6300 ton Finszeeschip. Ook de Franse vloot, welke onder de oorlog grotendeels werd verwoest, komt geheel gemoderniseerd weer opzetten. ,Het "kan op de boven-Rijn nog wel eens een wilde geschiedenis worden, meneer", zegt een van de schippers, „te meer daar de vrachtafspraken voor de bovenrijnvaart waarschijnlijk op losse schroeven komen te staan, wanneer per 1 Januari de Bazeler conventi,- afloopt De Duitse vloot heeft binnenslands „zet er maar bij: door Anglo-Amerikaans protectionisme" zegt er een de han den vol; Duitse beambten, onder Engels toezicht, controleren heel de Rijn en waar iedere schipper zich bont en blauw aan ergert, zijn de geldende voorschriften voor de grensovergang: een schipper, die uit de Roer naai Nederland terug wil, moet dit over water doen en verliest daardoor soms een hele dag. negen magere maanden „Bang voor concurrentie als de Duitse vloot ook weer naar beneden komt?" De hele tapkasttoonbank aarzelt, zwijgt, draait nieuwe strootjes Eindelijk zegt iemand: „Daar zit 'm de kneep met, me neer het zit 'm héél ergens anders. Waar het 'm bij alle particuliere schippers knijpt, tenminst bij de particulieren met een beetje heroens, dat is de vrees dat de vooroorlogse verhouding weer terug zal komen. Voor de oorlog werden wij zo'n beetje als de taxies van de Rijn beschouwd, een soort reserve, die er bij geroepen werd, als de grote rederij het werk niet meer aan kon.je had de meest wilde con currentie en de vrachtprijzen gingen soms op één dag met sprongen omhoog. Nou hebben wij ons ook georganiseerd Bij ons op het water kun je zeggen, dar er negen maanden van net jaar te veel scheepsruimte is.... zoals de situatie op het ogenblik ligt zeker, misschien dat net anders "en .ngewikkelder wordt als die Marshallhulp voor Duitsland afkomt. Maar goed, nou wilde men die verkeers- armoede van die negen maanden uitsme- De cantine van het kampement van een compagnie Stoottroepen in de omgeving van Padang verheugt zich ook in de belangstelling van de burgers. Toen de Zusters van Tilburg een dagje naar het strand wilden, werden zij in de cantine ont haald op een verfrissing. vrachten in de slappe maanden eerlijk opdeelden, gingen we daar geen van bei den aan kapot, bij wijze van spreken. De directeur-generaal van de scheep vaart, mr. Jyevaar ging met dat idee ac coord. propageerde het zelfs na lang aar zelen ei: legde beide partijen vast in de z.g. „Statenzaalovereenkomst". Hierin de den wij enkele concessies, maar punt één was, dat de particulierer zouden meede len in het totale vervoer op de Rijn. Alle rederijen deden nractisch mee, zelfs de Franse filialen van de Communauté en de Belgen. Eén rederij neeft toen de zaak getorpedeerd. En het gekke is nou net. dat het de rederij is, die o, i het zomaar eens te zeggen, het dichtst bij de regering staatEn nou kunt u het ver gezocht vinden of niet, meneermaar in zo'n zaak kom je uiteindelijk veel hoger te recht dan bij die rederij, voelt u wel.... Net zoiets als die kolenvervoers-geschie- denis: die Staatsmijnkolen gaan ook maar voor één derde per schip, hoewel dat veel goedkoper is, de rest gaat per Staats spoor. Daar kunnen wij toch niet tegen concurreren, daar betajen we alleen maar ahn mee, net als elke andere Nederlan der. De enige controle op die Statenzaalbm- ren: als alle schepen, zowel die van de ding, welke wij ons zelf oplegden, was particulieren a.s d'e van de rederijen de 1 de grenscontrole WvïEs ons was toege- I i. 1 "l_ „nVliv*. n An W rt /TrOTl C zegd: van elk schip zou aan de grens worden nagegaar. of het bevracht was door bemiddeling van een economische organisatie, en zo dat niet het geval was, zou men sancties toepassen De laat ste minuut werd deze grenscontrole zon der dat onze organisatie er iets van wist, naar ik me heb laten vertellen, afgelast". snijden in eigen vingers. „En let op mijn woorden, meneer: we snijden er ons zelf mee in de vingers. De enigen die daar garen bij spinnen, zijn de buitenlanders. U zult eens zien, wat er gebeurt als al dit Duitsers hier weer te rugkomen en wij het onderling nog on eens zijn. In Duitsland hebben ze zo'n „Schiffer- betriebsverband" allang, in Frankrijk hebben ze ook zo iets in de communauté, alleen bij ons moet juist één Rederij, de rederij welke via twee departementen het dichtst bij de regering staat, uit de band springen. Naar ik hoor zijn daar over in de Kamer vragen gesteld door dr. Lucas, maar het eigenaardige is. dat men zich nogal tijd gunt met het antwoord.. En nou vertel ik u niks meer, want ik heb al veel te veel gezegd. Ik zag hem de deur uitgaan, een smalle rechte kerel, in zijn donkerblauwe tikje- krap colbertje, de blauwe schipperspet op en de netzak met het brood, het pakje Te Londen is het officiële onderzoek geopend naar de beweerde onregelma tigheden, waarbij vooraanstaande offi ciële Britse functionarissen betrokken zouden z«n. De procureur-generaal. Sir Hartley Shawcross ver Waarde, dat „h gehele verwarde netwerk om zekere Sidney Stanley - een vreem- deling scheen te zijn geweven Shawcross zeide, dat Stanley een, naar men beweerde, nauwe betrekking m John Belcher, parlementair secretaris van de Board of Trade, had aangeknoopt en met George Gibson, een directeur van de Bank of England, en Charles Key, de Nitsch de man, die reeds in zovele t irnhnrs'se zaken voor het bijzonder ge rechtshof als getuige is opgetreden, heeft nt? gisteren eindelijk zelf terecht gestaan. En het was niet te verwonderen, dat de advocaat-fiscaal tegen hem de doodstraf eiste In Neurenberg, aldus mr. F. baron van Voorst tot Voorst zou het „death by hanging", de dood door de strop zijn geweest. In deoortogsjaren is deze chef van de SD in de ware zin van het woord de schrik van Limburg geweest Een men- ïnleven telde voor hem met, tenminste Ms het ntlt dat van een Duitser gold. Hii zou zich schuldig hebben gemaakt aan het executeren van ongeveer 20 ar restanten De tenlastelegging noemde er daarvan tien en beschuldigde hem bo vendien van het mishandden van een groot aantal arrestanten m het SD-huis te Maastricht. Wat het neerschieten zond" vhan proces van bedoelde tien personen be treft, gaf Nitsch de feiten toft hij had gehandeld volgens voorschriften van hogerhahd en op bevel van zón on middellijke chef, „Dienststelle-Leuer' Strobel. De onderchef.van deze dienst, de S.D. man Elshulz verklaarde echter, enige keren een executie, die nem was opge dragen, te hebben geweigerd, zor.der dat hii daarvan moeilijkheden ondervond. Nadat vervolgens een lange reeks van setuisen had verteld van de gruwelijke manier waarop Nitsch tal van arrestan ten had behandeld heeft ?e advocaat fiscaal in een zeer fel renuisiteu Nitsch geschetst als een man, wiens naam synoniem was met het begrip ontzetting, an-iin „/"„schrikkelijke terrein daden, tel je iets niéuws wanneer je beweert, dat je ook tot de middenstand hoort wij particulieren voelen ons door die hele gang van zaken gewoon be...., en fin u begrijpt het welen 't is duboel bitter, ais je voelt dat de regering je in de steek laat. En alweer hadden wij geen spijt, dat wij onherroepelijk éénmaal per jaar naar Lobith-Tolkamer waren gereisd, waal mensen uit het Westen nu eenmaal niet zo vaak komen, omdat er niets wereld schokkends te horen valt. De eerste raming door de Londense suiker makelaarsfirma C. Czarnikow Ltd. over de te verwachten suikeroogst van het per 1 September bégbnneu oogstjaar maakt een zéér bemoedigende indruk. Met 30,19 millioen ton betekent zij een recordproductie in de geschiedenis der internationale suiker-economie. De gecorrigeerde raming ad 27,24 mil lioen ton van het vorig jaar had reeds met 6 mill, ton de eerste na-oorlogse oogst overtroffen en als men nu weet dat in een der beste productie-jaren uit de ge schiedenis het jaar 1937/38 29.12 millioen ton werden geproduceerd, dan begrijpt men, dat de raming van het nieuwe oogst, jaar, die nog 1 millioen ton hoger is een ongeslagen record belooft te vertegen woordigen. Daarbij moet men niet verge ten, dat Czarnikow bekend staat om de conservatieve manier, waarop hij zijn voorzichtige berekeningen baseert en in de regel eerder geneigd is met zijn cijfers lager te gaan dan de werkelijke oogst uit wijst. Hogere Europese bietsuiker. productie Het meest verheugende bij de nieuwe raming is echter wel, dat de huidige stij ging vooral betrekking heeft op Europa. Hierin ligt voor dit zwaar-beproefde we relddeel niet alleen een mogelijkheid om eindelijk eens wat royaler met de suiker te kunnen omspringen, maar stelt 't in staat aardig wat op zijn dollars te kunnen be zuinigen ook. Van de nieuwe suikeroogst komt 10.42 mjlL ton (v.j. 8.3a mill, ton) op rekening van de bietsuiker en 19.76 (v.j. 18,90) op die van de rietsuiker. Wat de bietsuiker betreft mag men re kenen dat in Europa (uitgezonderd Rus land) voor deze groep een hogere produc tie van 1.86 mill, ton verwacht kan wor den, waardoor het totaal op 6-38 millioen ton komt te staan. Dit betekent, dat de aanstaande Euro pese suikeroogst, nog slechts 11 pet. blijft onder die van vóór de oorlog, nadat hij in het eerste jaar na de oorlog praktisch tot de helft van de vooroorlogse oogsten was terug gevallen. Dit herstel is des te merk waardiger, omdat Duitsland en Tsjecho Slowakije tezamen, in het pas begonnen jaar nog altijd 1,12 mill, ton minder sui ker zullen produceren dan in 1937/38, zo dat het grote accres geheel door de over:- ge Europese landen wordt geleverd. Drie i „i toI f c- hi ar Hip hun silikei"- 100.000 ton, terwijl voor het lopende sei zoen een productie van 300.000 ton wordt verwacht. De productie-achteruitgang van Java en de overige suiker-producerende landen van het Verre Oosten in vergelijking met de vooroorlogse jaren, wordt echter ruim schoots goed gemaakt door de hogere pro. ductie-cijfers van de Cuba-suiker. Dit voornaamste suiker-productie-land ter we reld kon in 1947/48 een record productie cijfer bereiken van 5.96 mill, ton verge leken met 3.02 mill, ton in 1937/38, De nieuwe oogst laat zich nog niet on der juiste cijfers brengen, daar men na de gevolgen van de grote stormschade van enige weken terug nog steeds in het onzekere verkeert. Bij zijn raming voor het nieuwe jaar van omstreeks 5.40 mih. ton tekent Czarnikow uitdrukkelijk aan, dat zijn berekeningen slechts benaderend konden zijn. Productie groter dan het verbruik Wanneer inderdaad deze ramingen van Czarnikow uitkomen en naar alle waarschijnlijkheid zal dit wel het geval zijn dan zal de suikerproductie dit jaar het lopende verbruik overtref fen- De weerverwachting van heden- tot morgen-vond luidt: Aanvankelijk weinig wind met hier en daar vorming van nevel of mist. Later wat toenemende en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West; meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Weinig verande ring in temperatuur. Woensdag 17 November: Zon op 1.03 uur, onder 16.47 uur; maan op 16.50 uur, onder 9.01 uur. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Minister Joekes heeft op het glibberige politieke pad 'n faux pas gemaakt, in ue 'Kamer verklaarde ae neer Arianessen nl dat ook gehuwden beneden de 23 jaar het Joekes-gulüentje best kunnen gebruiken De minister heeft deze voor iedereen te begrijpen stelling niet weer legd, maar gezegd, dat deze toeslag al leen gegeven kon worden aan hen, ,,üie wat voorzichtiger waren geweest!". Natuurlijk was de heer Andnessen boos, ware nij het niet op de minister geweest, dan wij wei op hem. Want al die jong-gehuwden beneden de 23 jaar hebben krek zo'n huishoudboekje, als bij voorbeeld twee gelukkigen, die tezamen de 100 jaar halen. Als nu die ervaren economisten de eindjes al met moeite aan elkaar kunnen knopen, wat zullen die jeugdige dilettanten dan geen pro blemen hebbeniop te lossen! Maar minister Joekes schijnt het nu eenmaal onvoorzichtig te vinden, wan neer iemand vóór zijn 23ste jaar het roer van een huweiijksboot in handen neemt. En waarom? Omdat het brood 4 cent duurder is geworden? Omdat de be huizing niet direct het neusje van de zalm is? Omdat de met zorg gekweekte spaarpot nog maar amper voldoende bleek te zijn? Het is haast niet te geloven, dat de minister het huwelijk schijnt te zien als een ongezellige vennootschap. In de geest van ..Hebben we genoeg geld?"; „Heb ben we voldoende ruimte?"; „Hebben we plenty goederen?" en als aan al deze voorwaarden is voldaan „Zullen we daa maar?". Zo komen dan de bedrijfjes tot stand, welke opgeheven worden, wan neer het geld op is, de ruimte te klein wordt, de goederen nog maar net toe reikend zijn of de firmanten zonder meer uit elkaar willen gaan. Maar als nu een huwelijk naar beho ren is gegrondvest op de palen van de liefde en de vloer van het verstand, dan zal het waarachtig wel gaan. En dan heeft niemand er een zier mee te maken of het in de dagelijkse zorgjes groeiend geluk eigendom is van 22 of 21 jarigen Dus, zegt ge. trouwen en dan maar zien? Ho, ho, dat is vers twee. Weet ge waar het huwelijksbootje dhn nog eens terecht komt? Op de voorpagina van ..De Waarheid", net als het hulkie van een abonné van dit nobele blad. Hij schrijft n.l. (en „De Waarheid" publiceert het vol triomf als bewijs van de onderdruk king van het gewone volk): ,,Ik ben 20 jaar en mijn vrouw 21. Wij hebben een dochtertje van an derhalf jaar en de tweede is op komst. Ik bewoon één kamer van 15 vierkante meter. Er is geen gas en geen water en geen stookgelegen- heid. We hebben in ons jonge gezin nog letterlijk van alles nodig- huis raad, beddengoed, kleding enz." Inderdaad, een toestand, welke mededo gen moet opwekken. Maar hebben deze jonge mensen misschien niet een té grote wissel op Gods misdadigheid getrdkken? „God zal wel zorgen", natuurlijk, maar dan toch zeker alleen als we aan bepaal de eisen voldoen. Bijvoorbeeld verant woordelijkheidsbesef bezitten ,een gezon de geest hebben, met idealen en begrip zijn uitgerust. Want, let wel. het huwelijk is een van de prachtigste levenstochten, maar tege lijk een moeilijke, vooral in het huidige tijdsgewricht. Jong in het huwelijk bb'ift nog altijd prachtig, doch niet als avon turiers, die zonder uitrusting, begrip en kennis op een schoen en een slof onbe kend terrein betreden. Nee, daarvoor is het huwelijk té mooi! ROERGANGER. Uit welingelichte bron te Nanking wordt vernomen, dat op een conferentie van hoge ambtenaren van de Kwomin- tang, onder voorzitterschap van Tsjang- Kai-Sjek, om een eventuele opzegging van het ChineesSovjetrussische ver drag te bespreken besloten is de status quo in de Chinees—Sovjetrussische be trekkingen te handhaven. minister van openbare werken, eveneens op .vriendschappelijke voet zou hebben gestaan, in mindere mate dan met Bel cher. Stanley begeerde ook nauwe betrek- .a, op uitnodiging van de Deense organi- door zijn verschrikkelijke waardoor hij zich ook jegens zyn eigen vaderland zwaar schuldig maak.e. .„pr. besloot met de doodstraf te eisen De verdediger, mr. Tripels heeft vier argumenten betoogd, dat bet Neder landse strafrecht de berechting van deze zaak niet kan omvatten. Bovendien deed spr. een beroep op noodweer en nood-1 toestanden. Spr concludeerde tot, ontslag van rechtsvervolging. Verdachte heeft tenslotte zelf nog enkele argumenten voor zijn verdediging aangevoerd. Uitspraak over 14 dagen. kingen te onderhouden met andere mi nisters en leiders van alle politieke par tijen. Een getuige had van hem beweerd, dat hij sprak alsof hij iedereen, behalve de koning, persoonlijk kende. Volgens Shawcross had Stanley min stens vijfmaal bij verschillende gelegen heden van een andere naam gebruik ge maakt en was hij een bankroetier, tegen wie in 1933 een deportatiebevel werd uitgevaardigd. Sir Hartley zeide verder, dat er op het ogenblik niet voldoende bewijzen waren. De aanklachten wegens corruptie hadden geen betrekking op corruptie in strikt juridische zin, doch in ruimere betekenis, die er in het algemeen door het publiek aan werd toegekend. Het tribunaal, dat deze zaak behandelt, heeft een zuiver onderzoekende taak en werd ingesteld krachtens een resolutie van beide huizen van het parlement. Vol- gens de procureur-generaal zullen 8 ver schillende aanklachten onderzocht wor den. Drie betreffende een voetbalpool- maatschappij. Andere klachten hebben betrekking op de voorgestelde import van „amusementsmachines", de uitgifte van bouwvergunningen, een voorgestelde vergunning voor de export van cement- zakken naar België en Frankrijk, cadeautjes, die van tijd tot tijd aan bepaalde ambtenaren zouden zijn gegeven en „verschillende andere, minder belang rijke zaken". satie „Hostudstillingen" (Herfstten- toonstelling) exposeert de Nederlandse „Experimentele groep" een aantal wer ken harer leden in de Deense hoofd stad. De expositie wordt a.s. Zaterdag geopend. landen zijn er zelfs hier, die hun suiker productie hebben verdubbeld, nml. Bul garije, Joegoslavië en Zwitserland. Ook rietsuiker-productie flink gestegen De wereldproductie van rietsuiker zal met haar 19.76 mill, ton, 860.000 ton hoger zijn dan die van het vorig jaar. met welk productie-cijfer de productie van 1937/38 het „gouden" suiker jaar met 1.70 mill, ton wordt overtroffen. De suikerproductie van Java, die van een gemiddelde jaarproductie vóór de oor log van 1-38 mill, ton, in het eerste jaar na de oorlog praktisch op het nulpunt was aanbeland beliep voor 1947/48 alweer Volgens een publicatie van het C.B.S. bedroeg het aantal geregistreerde geheel werklozen per 30 October j.l. 28.800 tegen '25.900 per 30 September j.l. Het aantal geregistreerde D.U.W.-arbeiders was 5900 tegen 2900. De strijd om Soetsjau, het voorlaatste bolwerk dat de hoofdstad van de Chi nese regering beschermd, duurt in alle hevigheid voort. Het vliegveld van Soetsjau staat aan voortdurende be schieting bloot. De buitenlandse ambassades te Nan king maken zich gereed voor vertrek, leder ogenblik kan de Chinese rege ring zijn voornemen kenbaar maken, naar het Zuiden te vertrekken. Ook de bedreiging van Peking is groter geworden, daar de communisten gisteren Tsjengtóh veroverden, een plaats die de traditionele invasieweg naar Noord-Chima b eneerst Het moreel van de regeringstroepen is tengevolge van deze tegenslagen zeer gedaald. Nanking geeft toe, dat bij de jongste gevechten in Centraal-China ten minste drie divisies volledig verslagen zijn. In de provincie Sjensi, waar de toe stand voor de regering zeer critiek is, zijn ongeveer 10.000 man regeringstroe pen naar de communister er gelopen. De evacuatie van gegoe„. Chinezen uit Sjanghai en andere door de communisti sche legers bedreigde steden, heeft het karakter aangenomen van een massale vlucht. Volgens de reisbureaux zullen binnen één week 10.000 evacué's te Hong kong aankomen. De luchtvaartmaatschap pijen zouden tot Maart werk hebben om het thans besproken aantal passages uit te voeren. Alleen de Chinees-Amerikaanse lucht vaartmaatschappij is te Sjanghai vol ledig in bedrijf gebleven. De andere luchtvaartmaatschappijen vestigen nieu we centra voor reparatie en opderhond verder naar het Zuiden. De vlootautoriteiten der Ver. St. in Tientsin hebben besloten, de evacuatie van Amerikanen uit N.-China met de grootste spoed te doen plaats hebben. Zij verlenen vrije overtocht naar Tsingtao en Sjanghai. Het vertrek is op Woensdag vastgesteld. De buitengewone vertegenwoordiger van het Amerikaanse congres, Bullitt, is te Sjanghai aingelmmen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand. KiiiiiSif. v: SSSKfSS'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1