Hoofdstad eist goede verbinding met het achterland ROZENBURG ALLEEN AAN DE LEIDING Gastel Gandolfo mijlpaal voor federalisme R Europees Minister Stikker's optimisme MC NEIL GEEFT HET LAGERHUIS VERZEKERINGEN Verenigd Paus voorstander van Europa ADIO Voltooiing Amsterdam-Rijnkanaal urgent Om het wereldkampioenschap dammen Roer en veiligheid De jubel in Engeland De Katholieke film keuring in opspraak Werkloosheid stijgt in België Kabinet over Indonesië programma DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 Rijdende poliklinieken" van de Britse dienst voor volksgezondheid doorkruisen het platteland, om het personeel van de aldaar gevestigde industrieën de noodzakelijke medische verzorging te verlenen. De afstand naar de ziekenhuizen in de grote steden is voor deze mensen te ver. Op deze wijze wordt de zorg voor hun gezondheid toch niet veronachtzaamd. Ook dominions en koloniën vieren de pas geboren prins Bestaudeisen ongewijzigd KARDINAAL DE JONG OP SOESTDIJK Verloop der partijen „GEEF SERVICEIS EEN LIJFSPREUK VAN GRADES TIENKAMP TE NIJMEGEN ZESDAAGSE TE BRUSSEL SCHRIJVER VAN „GRAZIGE WEIDEN" OVERLEDEN Bij gebrek aan betere inlichtingen "willan wij in navolging van versciaUlende andere bladen ons nu reeds voordat het standpunt van het kabinet ten aanzien van die onderhandelingen, diie door minis ter Stikker te Kalioerang gevoerd zijn, bekend is geworden, verdiepen in de merites van de concessies, die de twee partijen volgens enkele buitenlandse pers agentschappen bereid zouden zijn aan elkaar te deen. De ooncessies van Nederlandse zijde zouden inhouden: een volledig andere opzet van de iinterimregering, de erken ning van het recht der republiek om er tijdens de interimperiode een eigen bui tenlandse vertegenwoordiging op na te houden, en de aanvaarding van in heel Indonesië over zes maanden te houden verkiezingen. Tegenover deze concessie zou de Repu bliek dan harerzijds stellen, dat zij de souvareiniteit van Nederland gedurende de interimperiode aanvaardt, met de er kenning dat daaruit volgt dat de Neder landse troepen het recht hebben tegen bestandsscher, dingen op te treden; dit nia mat die republiek ruggespraak gehouden te hebben. Indien een en ander inderdaad als nieuw uitgangspunt voor de opbouw van de toekomst zou worden aanvaard, dam voigt hieruit, dat Nederland ten opzichte vain de Republiek een koers gaat varen, volledig verschillend van die van het verleden. De toekomstige inttierimregering en daardoor ook de Verenigde Staten van Indonesië zullen een geheel ander beeld gaan vertonen dan dat, wat de regering altijd voor ogen heeft gestaan. Aan da opzet van de federale gedachte was het voorheen essentieel, dat alle deel nemende staiten gelijkberechtigd zouden zijn. De Republiek zou in dit opzicht geen uitzonderingspositie innemen. Zij zou ondanks naar grootste bevolkings aantal, ondanks haar hoger algemeen be schavingspeil en talrijker elite van intel lectuelen, toch de andere staten niet mogen domineren. Het gevaar moest worden voorkomen dat de Javanen, als wier exponent de Republiek zich beschouwd wil zien, van de nieuwe verhoudingen gebruik zouden gaan maken om hun eeuwige droom van heerschappij over heel het rijk van In donesië, in werkelijkheid te gaan om- Vandaal-, dat men bij het ontwerpen der structuur van de interimregering, aan bet triumviraat de voorkeur heeft gege ven boven een z.g. miniateriële organisa tie. In de figuur van bet triumviraat ligt zo nipt de gelijkberechtigdheid van de verschillende deelgebieden, dan toch het met-onderworpen zijn aan Java uitge drukt. De bedoeling was nl., dat Java in dit triumviraat op zijn hoogst een enkele stem zou bekomen, waar dooi' dit meest geciviliseerde deel van Indonesië niet bij machte zou zijn een politiek primaat te verwerven. Het is te betwijfelen of de ministeriële structuur een even grote beveiliging te gen de machtsontplooiing, die door de andere deelstaten van de zijde van Java wordt gevreesd, vermag te geven. De be doeling schijnt immers te zijn, dat in deze nieuwe formule de regering meer direct een weerspiegeling is van de individuele kiezerswil der millioenen kiesgerechtig den, waarvan nu eenmaal de meesten op Java wonen. Ook het toestaan aan de republiek van eigen buitenlandse vertegenwoordiging zal aan haar streving naar een uitzonde ringssituatie, die men in het verleden steeds heeft willen vermijden, tegemoet komen. Het is dan ook te begrijpen, dat verschillende bladen alleen al op het gerucht van het bestaan van plannen, waardoor zulk een diametraal aan de vroegere opzet tegengestelde weg zou worden ingeslagen, luide begingen te waarschuwen. Toch is het natuurlijk verstandig te wachfën met een veroordeling van de regering tot men weet, welke de werke lijke concessies zijn, die zij wenst te doen. Intussen komt het ons voor, dat een zekere overwichtspositie van de repu bliek in de toekomstige Indonesische statengemeenschap met enig recht zou mogen bevorderd worden, wijl dit meer in overeenstemming met de werkelijke sociologische verhoudingen zou zijn, in dien maar dit is dan ook albeslissen d "de zekerheid maar aanwezig was, dat zulk een positie niet als een middel zou worden aangewend niet alleen om de banden met Nederland volledig te ver breken, maar ook om een Javaans im perialisme (lees: kolonialisme! in ,de plaats van het Nederlandse z.g. „imperia lisme" te brengen. De moeilijkheid is hier: hoe knjgen wij ooit die zekerheid. Heeft mr. Stikker iels van deze zekerheid zien schemeren en heefj hij daarom blijk gegeven van een gematigd optimisme? Het is te hopen, dat wij hieroter spoedig meer zpllen vernemen. Er zïjn stemmen opgegaan en niet ten onrechte, die de regering er voor waar schuwen. om niet de dupe te worden van een fata morgana. Inderdaad is de les uit het verleden nu wel duidelijk dat de regerings-instanties in de republiek er buitengewoon slag van hebben hun tegen spelers aan het lijntje van steeds nieuwe onderhandelingen, van niet- of hatr- nakoming van beloften, intrekking van beloften enz. enz. te houden Ofschoon een waarschuwing immer goed is, zijn wij er van overtuigd, dat de regering dit alles wel voldoende be seft. Waarom 2»u zij, die het best is in gelicht, niet uiterst scherp zien, wat een kind in de politiek nog wel kan waar nemen? Naar onze mening is de vlugheid, waar mede mr. Stikker in de afgelopen weken te werk is gegaan, er een veilige garantie voor, dat de regering niet van plan ie zich in het oeverloze moeras van palavers zonder einde te laten meevoeren. Minister Stikker had 10 dagen uitge trokken voor zijn trip naar Indonesië en terug. Hij heeft zich aan dit tijdschema gehouden. Dit doet vermoeden, dat hij ook op het terrein van de aanstaande onderhandelingen wel met een soort tijd- schema dat overigens wel soepel moet zijn en enige elasticiteit moet bezitten in zijn hoofd zal beginnen en.... er aan vasthouden. (Van onze Amsterdamse redacteur) In Amsterdam luidt de alarmklok, omdat op de rijksbegroting 1940 slechts een bedrag van 5 millioen is uitge trokken voor de verdere voltooiing van het AmsterdamRijnkanaal. Er zijn echter in 1949 12 millioen nodig om in een tempo te kunnen werken, waar door deze levensader van dc hoofdstad in 1951 gereed zal kunnen komen. Dat zal dan nog tien jaar te laat zijn, want volgens de oorspronkelijke plannen zou het kanaal in 1941 gereed zijn. Het bijna voltooide werk nu stopzetten zal voor Amsterdam betekenen, dat de klok heel ver terug gezet wordt; vol tooiing zal opbloei vrijwel verzekeren. Inderdaad met dit kanaal zijn levens belangen van Amsterdam gemoeid. De hoofdstad van Nederland is in de Gouden Eeuw wel eens de hoofdstad van de we reld genoemd, zozeer straalden haar schoonheid en rijkdom. Maar deze merk waardige bloei was slechts van korte duur. Een aantal factoren beïnvloedde de gestage achteruitgang' van Nederland en van zijn hoofdstad totdat in de 2e helft van de 19e eeuw een keepunt kwam. Ware dit niet gebeurd, Amsterdam was een dode stad geworden als Hoorn of Kampen- Wat Amsterdam nodig had om weer te kunnen bloeien, was een goede ver binding met de zee, een moderne haven en tenslotte vooral een goede verbinding met het achterland. Het Noordzeakanaal werd gegraven en steeds verbeterd en bij IJmuiden kwamen de grote sluizen. De gemeente stelde alles in het werk om de havens tot de modernste van de wereld te maken. Maar wat ontbrak en bleef ontbreken, was de goede verbinding met W*u» SRDCr MO» Tt liTUCCHT HOUT ft r» IKOAfeauft M06 TB BfUWEM VREt*V(Ufc WJK ft'J OuultBTCOC het achterland Zeker, op 4 Augustus 1892 werd het Merwedekanaai van Am sterdam naar Vreeswijk geopend, maar dat was toen reeds verouderd, daarover waren degenen, die deze plechtigheid bijwoonden, het eens. Erger was, dat er ook geen rekening gehouden werd met uitbreiding. Het ka naal kon slechts bevaren worden door Rijnaken tot 1200 ton, men kon elkaar niet passeren en de sluizen bij Vreeswijk hadden zo'n gering# capaciteit, dat de schippers er dagen moesten wachten. Was^ het wonder, dat de Rijnvaart voor Am-* sterdam steeds meer in betekenis afnam en dat de hoofdstad de trom roerde voor een betere oplossing? Grootse conceptie Het heeft intussen zeer lang geduurd voordat er werkelijk iets gebeurde. In 1915 beraamde minister Lely plannen maar deze vonden in Amsterdam felle oppo sitie, omdat zij voor de hoofdstad geen verbetering brachten. Later kwam men op het denkbeeld van een groot kanaal van Amsterdam over Utrecht naar Wijk bij Duurstede en vandaar naar Tiel. Maar tegelijkertijd propageerde een commissie de aanleg van een kanaal door de Gel- dersche Vallei. Er werd over beide plan nen 'n felle strijd geleverd, die eindigde in een overwinning van de voorstanders van de verbinding AmsterdamWijk bij Duurstede: bij de wet van 27 Maart 1931 werd de aanleg van het kanaal besloten. Men volgde daarbij de grootse concep tie van ir. A. A- Mussert, door een een- pandig kanaal aa.i te leggen van Amster dam naar Wijk bij Duurstede op het peil van Amstellands boezem (40 cm. N.A.P.) Dit betekent, dat het kanaal in open ver binding zal staan met de haven van Am sterdam en met het Noordzeekanaal; er zal, daar de sluizen bij Zeeburg, waar het kanaal in het. Y mondt, nooit gesloten zijn, een open verbinding ontstaan tussen IJmuiden en Wijk. De Amsterdamse ha ven zal bij voltooiing met het Noordzee- kanaai en het Rijnkanaal een reusachtig 90 kilometer lang dok vormen. De kosten van de aanleg werden des tijds op 60 millioen geraamo, waarvan Amsterdam 28% zou betalen. Wave de oorlog niet gekomen, dan zou het kanaal in 1941 gereed zijn geweest n het zou 10 millioen minder gekost hebben dan in 1931 geraamd was. Stand van zaken Van het eigenlijke kanaal zijn de trajecten van Amsterdam naar Diemcn en van Utrecht naar Vreeswijk gereed Op een klein gedeelte bü Nigtevegt na zijn ook alle dijkwerken klaar, zodat het kanaal alleen nog gebaggerd be hoeft te worden. Ook de enorme sluis bij Wijk b. D. is klaar. In Tiel komt een sluis van gelijke afmetingen nl. 350 bij 18 meter. Men hoopt in Januari met het graafwerk in Tiel zover gevorderd te zijn dat men met heien kan beginnen. Ook de vele kunstwerken rond het kanaal zijn goeddeels gereed. Bij Breu- kelen moet echter nog een verkeersbrug voltooid worden. Is het wonder dat er in Amsterdam on gerustheid ontstond, nu men in dit sta- dium de afwerking wil opschorten. De hoofdstad heeft haar havens uitgebreid en gemoderniseerd, het maakte terreinen gereed voor de vestiging van nieuwe in dustrieën, zou men nu op deze verbin ding met het wijde achterland, waarover schepen tot 5000 ton zulien kunnen varen, moeten wachten. MeA vreest terecht, dat dit uitstel afstel van levensmogelijkheden zal betekenen. In een gisteren in het lagerhuis afge legde verklaring over de verordening van Frankfort d.d. 10 dezer, heeft Mc Neil, minister van staat, die thans Bevin vervangt, o.m. gezegd: „Ik verlang in de eerste plaats ieder misverstand uit de weg te ruimen en o.m. het gerucht, als zou de Britse regering de Franse niet op de hoogte van onze voornemens heb ben gehouden. Ik geef het lagerhuis de verzekering, dat wij de Franse regering niet met minder achting hebben behan deld dan zulks tegenover een bevriende regering en bondgenoot past". „Het door de Franse en geallieerde regeringen na gestreefde doel is hetzelfde. Wij trach ten allen, wat de controle op het Duitse productiepeil aangaat, tot een accoord te geraken, dat de veiligheid van Frankrijk, van ons land en van onze buren waar borgt. Ik denk dat wij ook allen wen sen, dat de hulpbronnen van West-Duits- land voor vredelievende doeleinden wor den gebruikt met het oog op het econo misch herstel van Europa". Wat de eigendom der Roermijnen be treft: „De Britse regering meent, dat het rechtvaardig is, dat een Duitse regering, die vrij is gekozen en een afspiegeling is van de wil van het Duitse volk. haar eigen keuze kan doen. Dit wil echter niet zeggen, dat zij een buitensporige con centratie der economische macht mag herstellen, of personen die aanhangers van de nazi-denkbeelden zijn geweest, hun oude plaats teruggeven. Evenmin mag zij maatregelen treffen, die inbreuk maken op de bevoegdheden, die aan de bezettende mogendheden zijn voorbehoud den, of die in strijd zijn met de veilig heidsmaatregelen, of met de inhoud var: een eventueel vredesverdrag". McNeil besloot: „De Duitse regering moet haar keuze dóen binnen' de door de politiek van het militair bestuur vastge stelde-grenzen. Ik hoop, dat het, wanneer de lopende besprekingen inzake de in stelling van een internationaal gezag zul len zijn geëindigd, mogelijk zal zijn, een nieuwe verklaring af te leggen en de ver schillende maatregelen te verduidelijken, die buiten de nieuwe eigendomsregeling moeten worden getroffen, om er van ver zekerd te zijn, dat de overdracht van het thans door 'het militaire bestuur uitge oefende gezag aan de Duitsers zal plaats hebben op een w ijze, die onze veiligheid en die van onze bondgenoten in Europa waarborgt". (Telefonisch van onze correspondent). Over heel Engeland hebben gisteren de kerkklokken geluid, die van Westminster Abbey drie uren zonder onderbreking de pas geboren prins ter ere. Om één uur in de namiddag werden door leden van de bereden artillerie in groot tenu van blauw, goud en scharlaken, 41 saluut schoten gelost. Gistermorgen was er nog aanmerke lijke belangstelling op het plein voor het paleis, maar de zeer ongunstige wending die het weer nam, was oorzaak, dat er in de namiddag weinig nieuwsgieriger meer waren. Uit alle delen van het Rijk en ook uit het buitenland komen oe- richten, welke van grote belangstelling getuigen. De dominions en koloniën vier den met het moederland deze geboorte mee met saluutschoten, vlaggen en het pavoiseren van schepen. In de VereniRde Staten bleek de open bare belangstelling bijzonder groot te zijn. Een Brits oorlogsschip in de territoriale wateren van Virginia, heeft met toestem ming van de Amerikaanse marine-over heden op Amerikaans gebied de ere- achoten gelost, die ver over het land hoorbaar waren. Wij kregen inzage van een' schrijven door de voorzitter van K.F.A. en K.F.C. aan de redactie van de Linie opgezonden naar aanleiding van een bericht door ge noemd weekblad in de editie van 12 No vember 1.1. gepubliceerd onder „Medede lingen van de redactie" en luidende als volgt: „In verband met de scherpe critiek, uit gebracht op het beleid van onze instan ties die zich met filmkeuring bezig hou den, is het hoofdbestuur der K.F.A. af getreden. Dit instituut zal zichzelf „zuive ren" en organiseren. Men herinnert zich het frontartikel in ons vorig nummer". Op dit bericht geeft genoemde voorzit ter de volgende kanttekeningen: 1. Het hoofdbestuur der K.F.A. is niet afgetreden. Een communiqué van onder getekende in alle dagbladen heeft dit ook duidelijk vermeld. 2. De reorganisatie, waarmee de K.F.A. binnenskamers reeds onder de vorige lei ding begon ik trad eerst 26 Mei 1.1. als voorzitter op nadert haar vol tooiing in de oprichting der Diocesane Verenigingen voor K.F.A. Zp houdt dus volstrekt geen verband met de scherpe critiek en zeker niet met het artikel in de Linie. 3. Let wel op de combinatie: In ver band met de scherpe critiek op de keu ring, treedt het K.F.A.-bestuur af. Nor maal en natuurlijk ware het, dat dan het „K.F.C.-bestuur" aftrad, dat de leiding heeft van onze këuringscombinatie. Maar neen, „het K.F.A.-bestuur" trad af!, zegt de Linie die telkens blijk geeft van de I organisatie in dezen niets te weten. Ieder die iets van het filmprobleem weet, schrijft de Linie in een particuliere correspondentie! 4 In verband „met de scherpe critiek op de keuring". Die scherpe critiek be-; trof o.a. ook: Le Diable au Corps. Deze j film heeft letterlijk een storm van ver-: ontwaardiging en ergernis in het Zuiden ontketend. De Linie schreef voor deze film een krachtige aanbeveling van twee kolom- 5. De Linie pretendeert in particuliere correspondentie, dat zij om het algemeen belang haar kolommen opende voor deze critiek. Zij moet helpen, schoon schip te maken! Dat is wel verdienstelijk, als de In Ge eerste week van November is het aantal geheel- werklozen in België met 9700 toegenomen-, dat der gedeel telijk werklozen met 4700, waardoor het gemiddeld aantal werklozen riesp. tot 93.400 en 49.100 gestegen is. Daar de financiële voorzieningen van de mihister van Arbeid gebaseerd zijn op een ge middelde van 106.100 werklozen voor 1948, wordt verwacht, dat het werkloos heidssubsidie van B. frs. 900 millioen met de helft verhoogd zal moeten wor den. Naar van bevoegde zijde wordt medie- gedeeld, heeft het kabinet, dat gistermid dag en gisteravond heeft vergaderd, de resultaten van de reis van minister Stik ker naar Indonesië aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Als gevolg hier van zullen nadere instructies worden opgesteld. Het standpunt met betrekking tot d'e nakoming van het bestand, zoals onlangs aan dé Tweede Kamer bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting is uiteengezet, blijft, zoals vanzelf spreekt, ongewijzigd. HM de Koningin heeft gisterochtend om elf' uur Z.Em. Joh. kardinaal de Jong in audiëntie ontvangen op palejs Soest- dijk. Het onderhoud duurde ongeveer een'half uur De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 3e ronde van het tournöoi om het wereldkampioenschap, luiden: Keller (Ned.)—Roozenburg (Ned.) 0—2; Verpoest (België)—Post (Fr.) 0—2, Rostan (Zw.)—Demesmaecker (België) 02; Perot <Fr.)Chiland (Fr.) 2—0; Van der Staay (Ned.)—Laros (Ned.) 1—1; Ghestem was vrij. De stand luidt na de 3e ronde: 1. Roo zenburg 6 punten; 2. en 3. Keiler en Verpoest 4 punten; 4, 5 en 6. Ghestem. Perot en Post 3 punten; 7. en 8. Chi land en Demesmaecker 2 punten, 9. 10 en 11. .Laros, Rostan en Van der Staay 1 punt. De partij tussen de Fransen Perot en Chiland werd met 32—28 geopend, waar op zwart door met 1923 ie antwoorden direct een uitruil naar het centrum nam. Spoedig na de opening, die goed werd behandeld, kwamen de vreemde zetten. In een zeer moeilijke stand nam Chiland een foutieve combinatie en verloor daar mede ineens een veelbelovende partij. Ook de partij v, d. Staay—Laros wern met 3228 geopend en Laros antwoordde hierop met de Raichenbach-variant 20 24. Na een zevental zetten besloot v. d. Staay tot 4034, waarop Laros zijn lin kervleugel gunstig kon oplossen. De partij kreeg hierna weer een klassiek karakter, waarin v d Staay een enigszins betere positie wist te bereiken. Door handig ma noeuvreren kon Laros echter de moeilijk heden oplossen, waarna de partij in re mise eindigde. Ook de Zwitserse kampioen Rostan koos PPn w28 opening waarop Demesmaecker he" antwoord-van 18-23 gaf. De opening werd door beide spelers zonder enige verwikkelingen volbracht en beiden hiel den daarbij een gelijkwaardige stand. De Zwitserse "kampioen koos daarna in het middenspel enige foutieve voortzettingen waarvan Demesmaecker een dankbaar ge bruik maakte. Ook tijdnood verhoogde voor Rostan de moeilijkheden en 'lij moest tenslotte in het eindspel voor De mesmaecker, die dit spelgedeelte beter behandelde, de vlag strijken. Hoezeer deze speeldag de 3228 ope ning in trek was, blijkt wel uit het feit dat ook de vierde partij, die tussen de Antwerpenaar Verpoest en de Algerijnse vlieger-luitenant Post, met.deze opening werd aangevangen. Zwart koos 1823 als antwoord, waarna door wit's antwoord 3329 de uitruil komt en wit weer een stuk op 28 krijgt. Na enige schermutse lingen plaatste Verpoest een stuk op veld 24, waardoor zeer ingewikkeld spel ont stond, waarbij Verpoest enig voordeel wist te behalen. Door zeer keurig spel leidde Post de partij echter weer in ge lijke banen en bij het overgaan tot het eindspel verkreeg Post zelfs de leiding In dit eindspel kwam de grotere kraent van Post tot uiting, en de partij ging voot de Belg verloren. Keiler verliest van Roozenburg De belangrijkste partij was wel de ontmoeting tussen de kampioen van Ne derland Roozenburg en de oud-kampioen Keiler. De partij had het volgende ver loop (Keiler wit, Roozenburg zwart): 1. 31—27 17—21; 2. 37—31 21—26; 3 32—28 26X37; 4. 41X 32 11—17; 5. 46—41 1721; 6. 41—37 21—26; 7. 34—30. (Oor spronkelijk speelde Keller in deze va riant 34—29, doch hij heeft deze zet her zien wegens 19—23 28x19 14x34 en om geen zwakke opstelling in het centrum te krijgen, moet hier 39x30, waarna zwart het initiatief heeft). 7. 20—25; 8. 37—31 25x34; 9. 39x30 26x37; 10. 42X31 7—11; 11. 40—34 19—23 (Zwart gaat met deze zet wit het cen trum bfe twisten). 12. 28x19 14X23; 13. 30—25 12—17; 14. 35—30 (De voorbereiding is gemaakt om de zwarte centrumschijf te doen verdwijnen en de witte positie op het midden te verstevigen. Het wordt nu een zeer moeilijke tempopartij). 14. 1—7; 15. 34—29 1BX34; 16. 30x39 7—12; 17. 4742 1014; 13. tó40 17—21; 19. 33—23 21—26; 20. 40—34 26X37; 21. 32X41, 12—17; 22. 3832, 14-19; 23. 41—37, 17-21; 24. 43-38. -10; 25. 39—33 19—24. Roozeifburg bréngt de partij in een be slissend stadium, Van dit moment laat hij Keiler heer en meester in het cen trum en tracht door omsingeling zijn aanwezig tempo-voordeel uit te buiten. 26. 44—39, 1014; 17. 4944 (Een ogen schijnlijk vreemde zet. Wit tracht hier mede een aanval tegen de omsingelings schijf 24 te lanceren). 27. 21—26; 28. 44—40. 8—12; 29. 3429, 4—10; 30. 29X20, 15X24; 31. 37—31, 26X37; 32. 42X31, 2—8; 33. 48—42, ïEen sterke zet die zwart verplicht iets te gaan doen tegen 4237 (zw. 1419). wit 27—22 (zw. 18X27) 31X22 waarna een Hoogland-systeem ontstaat met gun stige kansen voor wit. 33. 11—17; 34. 27—22, 18X27; 35. 31x11, 6X1?; (Zwart zet consequent zijn plan door en belet het witte centrumblok naar 22 of 23 uit te breken). 36. 40—34, 10—15; 37. 42—37, 17—21; 38. 34—29, 13—18; 39. 29X30, J5X24; 40. 3934 (Dit is niet de sterkste. Beter ware direct 3631 geweest, waarbij zwart waarschijnlijk 'de omsingeling niet had kunnen handhaven. Een diepgaande analyse zou hier echter nodig zijn om aan te tonen, dat wit hiermede het zwarte systeem kan weerleggen). 40. 12—17; 41. 34—29, 14—20; 42. 25X14. 9X20. (Thans blijkt duidelijk het doel van zwarts spel. De witte stelling schijnt onaantastbaar, doch tempogebrek noopt hem zelf zijn stelling te verzwak ken). 43. 3731 (Om 1822, hetgeen wit ge heel en al in de knel zou brengen, tegen te gaan. Van dit moment neemt zwart de partij geheel in handen). 43. 8—13; 44. 50—44. 13—19; 45. 31—26, 20—25; 46. 29X20, 25X14; 47. 3631 (Hiermede verzuimt wit zijn laat ste kans; 3329. om het witte centrum aisinog mobiel te maken; was aangewe zen), 47. 19—24; 48. 31—27, 14—20; 44—-40, 20—25; 50. 40—35, 3—9; 18X29; 52. 33—28, 29—34 34—39; 54. 22X11, 16x7; 39—44; 56. 28—22, 44—50; 50X41; 58. 22—18, 41—23. wit gaf op. Een door zwart zeer fraai gespeelde partjj en hoewel wit waarschijniyk op de 43e zet de remise verzuimde, een verdiende overwinning voor de Neder landse kampioen. 28—23, 27—22, 26X17, 28—33, 49. 51. 53. 55. 57. En Gisteravond werd in het Atlanta Hotel te Nijmegen een aanvang gemaakt met het candidatentournooi voor het Neder lands schaakkampioenschap, waaraan 10 schakers deelnemen. De uitslagen van de eerste ronde luid den: Van ScheltingaVlagsma 10; Vin kendr. Stumpers 10; Barendrecht Van Mindeno BaayPrins afge broken; Henneberke—Kramer afgebr. De zesdaagse te Brussel is gisteravond geëindigd en gewonnen door het koppel Van SteenbergenKuit met een tot vier ronden voorsprong. Tussen zeven en acht uur moest het Ned. koppel Schulte Boeyen, dat toen op de tweede plaats lag, de strqd staken als gevolg van een val van B'oeyen. Hét duo Mid delkampBuyl was twee uur voor het einde wegens grote achterstand, uit de strijd genomen. (Van een speciale medewerker.) ROME, 11 November 1943, Czstel Gandolfo, de Pauselijke zomer residentie. Op de top der Albaanse heuvels ligt het Palazzo Apestolico, gekoesterd door de nog warme stralen van een Italiaanse Novemberzon. Ge koesterd ook door de innige gevoelens van de bewoners van het kleine heu veldorp, die dit Jaar de Heilige Vader nog tot in November toe in hun mid den zien. Kjj profiteert daar nog van deze late nazomer en sterkt Zich voor de moeilijke taak, die Hem als bewaker van het menselijk geweten in deze zware tijden wacht. die op de Want de tijden zijn zwaar voor de schippers daar zelf niet mee bezig zijn. j opnieuw door de oorlogsgesel bedreigde Die zijn er echter zeer grondig mee be- j mensheid. Zij zijn dit ook voor het Euro. zig'. Dat kon de Linie weten. Er) wist ze 1 pgse Westen, dat bezig is zijn nieuwe ook. En dan vraagt het algemeen belanggtaatkundige vorm te vinden in een misschien iets anders dan verdere onder- ,jrang naar eenheid: laatste kans om te mijning van organisaties, waarmee ieder ont^omen aan de naoorlogse ontredde- hoofdbestuur én om de taak zelf en om bepaalde animositeiten in ons land, de grootst mogelijke moeite zal hebben. Conclusie: Ik onderga liever retraite leiding van de paters Jesuieten dan jour nalistieke leidirfg. Als men zo op één punt als insider in zicht krijgt, hoe het in de Linie met de behandeling van een onderwerp gaat, is het vertrouwen over heel de Linie wel zodanig geschokt, dat ook zij voor zui vering ernstig in aanmerking schijnt te komen. 1948. B o x te 1, 14 Nov. I. C. M. BROEKMAN pr. Roark Bradford, wiens boek ..Old man Adam and his chillun", voor het toneel eti de film werd bewerkt onder de titel ..Grazige weiden", is op 52-jarige leeftijd overleden. ring en de nieuwe gevaren wapenstilstand zijn gevolgd. Moet het dan verwonderen ditzelfde Castel Gandolfo het hoogtepunt te zien worden van het Congres der Europese eenheid, dat van 4 tot 11 November te Rome bijeen is gekomen? Terecht heb ben de Europese federalisten begrepen, dat hun streven zonder de erkenning van de ■feilige Vader; zonder een erken ning tevens van de onwrikbare morele ep spirituele basis, waarop het nieuwe Europa behoort te worden gebouwd, een. voudig niet langer meer denkbaar zou zqn Het is met deze gedachte, dat een zes tiental nationale delegaties zich vandaag naar Castel Gandolfo heeft begeven, waar zij thans in het Palazzo Apostolico bijeen zijn, wachtend op het grote moment, dit voor elke katholiek nu eenmaal het mo ment van zijn leven is. Niet enkel voor rl,-> ka'hol'ek. ook voor de nlet-ka'ho'ie- ksu ouder de aanwezige federalisten zal dit plechtige uur zo dadelijk tot een openbaring gaan worden. Tot een open baring van de mysterieuze '0(tï1 z0 menselijke charme, die van de bijzon dere persooniykheid van deze Vader der Christenheid pleegt uit te gaan. Tot een openbaring ook van de betekenis, welke het streven naar Europese eenheid binnen enkele ogenblikken door Zijn hoge sanctie zal verkrijgen. Zijn hoge sanctie! Want laat ons er verder maar geen doeken meer om winden: als de veerkrachtige ja by na jeugdige gestalte van de hoge gastheer is binnengetreden en voor het verza melde auditorium heeft plaats genomen het vergeestelijkt gelaat, waarop geen enkele trek van vermoeidheid meer te bespeuren valt tot de aanwezigen ge richt volgt er een toespraak, zo tref fend door haar menselijkheid zowel als door de verbijsterend scherpe visie op het daarbij behandelde onderwerp, dat elk der aanwezigen zich bewust wordt van het historische uur, dat hiermede voor het streven naar Europese eenheid is geslagen. In een onberispelijk Frans worden hier de grondlijnen getrokken, die bij de totstandkoming van het nieuwe Europa gevolgd zullen moeten worden. Blijk gevend van een helder inzicht in de problematiek van het federalisme, heeft Zijne Heiligheid Pius XII in Zijn toespraak de nadruk gelegd op de nood, zaak, afstand te dqjn van de nationale grootheidswaanzin en verderfelijk natio. nalisme, daarnaast echter tevens gewaar schuwd tegen elke nivellering of gelijk schakeling der nationale eigendomme lijkheid. die terecht wel eens van h£t streven naar een Europese Unie wordt gevreesd. Zich de vraag stellend aan wie de opbouw van het nieuwe Europa het best is toe te vertrouwen, horen zij de hoge spreker met klem' waarschuwen tegen de menselijke „ontworteling", zoals die met name in de grote Europese een tra op sehritrbafende wijze valt waar 'e nemen. Wil Europa zijn nieuwe gestalte krijgen, aldus de Heilige Vader, dan zal daarbij vaorbl een beroep moeten wor den gedaan op de medewerking van de genen, die door hun gehechtheid aan ,cie waarden van persoonlijkheid en gezins leven nog niet aan de voortschrijdende ontworteling ten prooi zijn gevallen. Op de medewerking ook van de mannen met een warm kloppend hart, zoals de Eu ropese beweging er reeds zovelen in haar midden telt en wier medewerking thans ook in de officiële organen van voorbe reiding kwalijk kan worden gemist. Eerst dan zal het streven naar Europese federatie bovendien vrucht kunnen dra gen, indien het zich jjlijft grondvesten op de historische betrekkingen tussen de godsdienst en de menselijke beschaving. Met een verwijzing naar de Resoluties van het Haagse Congres van Europa heeft de Heilige Vader er op aangedron, gen, dat het niet voldoende is te zeggen, dat men zich bü de opbouw van het nieuwe Europa wenst te baseren op ,,de gemeenschappelijke erfenis ener Chris, telüke beschaving", doch dat de Euro pese eenheid eenvoudig niet meer denk baar is zonder dat zij op Christelijke grondslag wordt opgetrokken, op grond slag van God's wetten en die der natuur. Het valt niet moeilijk te raden tot wie deze woorden gericht waren. Niet in de laatste plaats zal hier gedacht moeten worden aan zekere humanistische stro mingen, die totdusver op Wel wat on evenredige wijze in federalistische kring vertegenwoordigd zijn geweest en die zich vooral op het congres van Europa in Den Haag soms Ietwat al te nadruk kelijk hebben gemanifesteerd. Om deze laatste woorden van de Hei lige Vader op hun juiste betekenis te vatten, dient men te weten. dat het vooral de Italiaanse federalisten tot voor kort nogal wat moeite heeft gekost om tegen de zo juist bedoelde stromingen op te tornen, stromingen, die aldaar veelal van onmiskenbaar anti-clericale zelfs anarchistische zijde werden gevoed. Be denkt men. dat het Europese federalisme in Italië in zeer brede lagen der bevol king geworteld is. ja schier tot -sen volksbeweging geworden is. weet men verder, dat hel federalism# aldsar boven dien tot een essentieel bestanddeel i« ge. worden der buitenlandse politiek die terecht van Italië's deelneming in het streven naar een Verenigd Europa een herstel verwacht van het door de oorlog geschokt internationaal prestige 1 dan rijst het vermoeden, dat de woorden van de Heilige Vader niet in de laatste plaats ook bestemd moeten zijn geweest voor binnenlands gebruik. Zeker is intussen, dat de katholieke staatkunde zowel in Italië als in de overige Europese landen zich hierme^ vanaf de Stoel van Sint Petrus een aansporing ziet gegeven, om het Europese federalisme voortaan aan te merken als een van de essentiële de len van haar programma Een aansporing die met name ook op de Nederlandse Katholieke Volkspartij haar uitwerking njet zal kunnen missen. Ook hie»' zal men goed doen met de opvatting te laten varen, als zou het Europese federalisme met veel meer zyn dan een vooralsnog onbereikbaar ideaal en de hobby van enkele dromers, Is dit ideaal met deze Pauselijke toe spraak in de sfeer der werkelijkheid ge. trokken men denke aan de beslissing van de Consultatieve Raad van het Pact van vijf tot instelling van een commissie van onderzoek en voorbereiding van de mogelijkheid ener Europese assemblee! niet minder betekenisvol is ook de uitspraak, door de Heilige Vader gedaan met betrekking tot de vraag aan wie de vervulling van dit ideaal het best kan worden toevertrouwd. Want de „hommes vlvants", zonder wier medewerking men het daarbij niet zal kunnen stellen hier citéren wij woordelijk „zullen al heel moeilijk de vroegere leiders kunnen zijn van de oude Europese machten: zij zijn verdwenen of zij hebben hun in vloed verloren...." Onmiskenbaar wordt hier gedoeld nP degenen onder de staatslieden, die Jj thans nog voortgaan met vast te houden aan de versleten routine van 't étatisme, aan het prestige van de sacrosanc e staatssouvereiniteit, klassiek obstakel te gen elke federatieve ordening. Gedoem ook op degenen, die de trouw aan hot vaderland menen te kunnen vereenzel vigen met de slaafse onderwei ping aan uit-de -tijdse staatse en staatkundige concepties, elke dag meer in tegenspraak komend met de eisen der Europese realiteit. Het zijn deze eisen, waarvan de Heilige Vader zich thans op de meest nadrukke lijke wijze tot tolk heeft gemaakt. Wil dit oude werelddeel nog in extremis voor een dreigende ondergang behoed worden dan zal dit. slechts kunnen gebeuren door een eenheid, die méér en anders is dan een optelsom van souverelne staten. Op deze eenheid is het dat door de Hoge Redenaar van Castel Gandolfo in Zijn onvergetelijke toespraak werd gedoeld Dr. S. Woensdag 17 November HILVERSUM I (301 m) VARA 7.00 Nieuws, gram.; (10.000 VPRO; 10.30 voor de vrouw); 12.00 The Ramblers; 12.33 The Kilima's; 13,00 Nieuws; 13.20 Mari- nierskapel; 13.50 Gram.; 14.00 gesproken portretten; 14.15 Jeugdcone.; 15.00 Hoor spel; 15.30 v.d. Zieken; 16.00 zang; 16.15 „Het stond in' de krant"; 16.45 Vragen- rubriek; 17.15 Gram.; 17.40 Jan Corduwe. ner; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Lezing; 19.15 Zang, piano; 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.20 ,,Het Rozeneiland" (operette); 20,55 „Eng, O'Neil 60 jaar"; 21.55 Koor; 22,15 Metro- pple-ork.; 22.45 „Dichters van deze eeuw" 23.00 Niéuws; 23.15 Zang, orgel; 2335 Gramofoon, HILVERSUM II (415 m) NCRV 7.00 Nieuws, gram.; 11.15 Hoorspel; 13-03 Harmoniemuziek; 12.33 Ens. Laebmam 13.00 Nieuws; 13.15 „Vrij en blij"; 13.45 The Masqueraders; 14.15 Grant.; 14.30 „Palmen in de huiskamer": I5.00 Om- roepork.; 16.00 Gram.; 16.In Voor (je jeugd; 17.30 Hawaiianmuziek; 17.45 RVP; 18.00 Koor; 18.30 Piano en orgej; 19.00 Nieuws; 19.15 RVD; 19,30 Actual.; 19 45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.15 Resjdentie- ork 21 00 Lezing; 21.15 Kwartet; 22 00 Orgel; 22 30 Gram.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws, gramofoon. RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI. Br.: nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. L.P.; pWS. 10.10 'gram. 11.00 v. d. sold. 11.15 parlem. 11.30 Hono lulu Hawaiians. 12.00 VI. Br.: gram. 12.30 weer. 12.32 liedjes. 13.00 nws. 13.15 conc. 14.00 gram. 15.00 Kalundborg: ork. Mag- nussen (event. 15.15-15.45 PC) schip v. de week). 16.10 Eng. H.S.: Montmartre Play ers. 16.30 hersengym. 17,00 Kootwijk: Ba tavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Fr. Br.: gram, 19.30 VI. Br.: Aria's 19:50 causerie. 20.00 ornr. ork. met piano. 21.00 actual. 21.15 gram. 22.00 nws. 22,15 Bach. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws. 7.10 gram. 7.15 div. 7.30 Eng.'H.S.: ork. Eckersley. 7.55 weer. 3.00 Fr. Br.: nws. 8.10 gram. 9.00 Eng. H.S.: nws. 9.15 kookpr. 9.20 sextet Griffith's. 9-45 R' Tango ork. 10.15 gezondheidspr. 10.30 sopraan en cello. 11.05 v. d. scho'en. 11.30 „Music while you work". 12*0 Eng. L.P.: voordr. 12.15 Midland Light oreh. 13.00 Tango ork. 13 30 var. ork. 14.00 Northern orch. 14.45 orgel. 15.00 v. d. vrouw. 16.00 Westminster Players. 16.30 Police band, 17.00 Fr. Br.: ber. en interview. 17,10 gram. 17.45 Eng. L.P.: Schots ork. 18-45 ork. Pleydell. 19.15 Anton en zijn erk. 19.45 Fr. Br.: nws. 20.00 Eng. I..P.: nws 20.00 variété. 21.15 div. 21.45 Fr. Br.: Ork. Gibbons, 22.00 Béromtinster: nws. 22,05 Serenade. 22,30 gram. 23.00 Eng. LP.: nws. 23.15 ..Introducing Anne again". 23,35 ork. Loss.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2